'UDEN HUWELIJKSFEEST VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 No. 22296 STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN I ner regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen Lentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle fadvertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Ind bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30 volgens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. ner bestaat uit ZES bladen RSTE BLAD. IV. Tb. BOISSEVAIN. Irlegenheid van zijn zilveren nbtsjubileum gehuldigd. Jvond Is in een der zalen van In Burcht" ds. W. Th. Boissevain Jiilieid van zijn 25-jarige ambts als predikant der Ned. Herv. gehuldigd door de leden van (is voor gemeenteleden, de z.g.n. isevain". (jileerende voorganger werd het gesproken door den heer J. de bs. Boissevain huldigde als leider ub en als predikant en hem een onder couvert en een wand- f Delftsch porselein aanbood. werd achtereenvolgens het Jevoerd door dr. J. Riemens als |mr. P. E. Briët als vriend; dr. imens het classicaal bestuur en van Polanen, ouderling en lid lassicaal bestuur, op bleef men nog geruimen tijd Dke stemming bijeen. Ivond wordt ds. Boisssevain in kring door zijn collega's gehul- pvijl hij Zondagavond in de Mare- gedachtenisrede hoopt uit te BEWAARSCHOOLONDERWIJS. pement van den heer De Reede. De Reede heeft volgend amen- gediend: Voorgesteld in art. 22, le lid van dening, regelende de voorwaar- |ronder ten behoeve van bijzon- aarscholen subsidie uit de ge- wordt verleend het jaartal 1931 gen door 1933. oelichting wordt gezegd: Vergadering van 30 Maart 1931 is „het bijzonder bewaarschool- Js te subsidieeren op den voet van riling, hetgeen zal neerkomen op ►ag van f. 50 per leerling en per gekkende dit subsidie ter vervan- het thans geldende subsidie." bomen besluiten te doen ingaan luari 1931". Ilsel van subsidieering wordt in pn de thans voorgestelde verorde- leel losgelaten en vervangen door koeding van de exploitatiekosten, pr die de kosten van het openbaar [ii'jolonderwijs niet overtreffen, puwe stelsel brengt de beoordee- t de vraag wat exploitatiekosten pel bij de gemeente. Een verwij- de strijdpunten, die daaruit bij on lager ondenvijs zijn opgeko- fee voldoende zijn om de overtui- Vstigen, dat terugwerkende kracht niet uitvoerbaar is, vooral om- beroepsinstantie ontbreekt, pidisch komt deze vorm van ver- 1 van een sedert bijna twee jaar •raadsbesluit niet houdbaar voor. DE A.S. HERDENKING VAN PRINS WILLEN VAN ORANJE. De Koningin zal de eerewacht inspectecren. Naar wij vernemen heeft H.M. de Ko ningin zich bereid verklaard de eerewacht van „Pro Patria" te inspecteeren, welke op 6 Januari a.s. aan den ingang der Uni versiteit zal zijn opgesteld ter gelegenheid van ae tegenwoordigheid der Kon. Familie bij de herdenking van Prins Willem van Oranje. o TELEPATHISCHE SÉANCE MALOÏTZ. Gistermiddag zou de bekende Nederland- sche telepaath Maloitz hier ter stede een auto-séance houden, waarbij hij een door eenige journalisten opgestelde ge heime opdracht zou vervullen. Helaas de séance werd door de politie om ons onbekende redenen verboden de neer Maloïtz verzekerde ons, dat Leiden de eerste gemeente is, waar zooiets ge beurt en toen heeft de heer M. in zeer intiemen kring een voorproefje gegeven van hetgeen ons Zondagavond te wachten staat. Zwaar geblinddoekt, zoodat het volslagen onmogelijk was, dat er ook maar één lichtstraaltje tot zijn oogen door drong, werden hem verschillende paperassen ter hand gesteld. De telepaath betastte ze één voor één en noemde zonder dralen van alle de kleur van papier, druk- en schrijfinkt: den soortnaam: perskaart, quitantie, rijbewijs, imitatie-bankbiljet, briefkaart e.d Maar daarbij bleef het niet. Zelfs wist hij te vertellen te wiens name de pers kaart, het rijbewijs en de quitantie ge steld waren, den leeftijd van den eigenaar, kortom met steeds stijgende verbazing hebben we kennis genomen van de bijzon dere gaven, welke de heer Molo'itz onge- twiifeld bezit. Wij zijn benieuwd naar de andere expe rimenten, welke hij Zondagavond zal uit voeren. BRANDEN. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is door totdusverre onbekende oorzaak, brand ontstaan in een houten directie keet, staande achter in aanbouw zijnde woningen op den hoek van Heerensingel en Julianastraat, Toen de motorspuit ter plaatse verscheen en een slang was uitge legd. bleek de aanzuig-inrichting defect, zoodat eerst de tweede motorspuit gerequi- reerd moest worden. Inmiddels bestreed de brandweer het vuur met een slang op de waterleiding, doch zij kon niet verhinde ren. dat het houten gebouwtje geheel uit brandde- De tweede motorsnuit zorgde voor de nablussching. De schade wordt ge raamd oo f. 2500 waarvan slechts een ge deelte komt ten laste van de aannemers, de gebroeders V. alhier, die de keet in gebruik hadden. Even te voren had de brandweer ten huize van V. in de Gasstraat een schoor steenbrandje gebluscht. ARBEIDSBEURS. Op den 24sten Nov. j.l. waren 3697 (V. j. 3959) werkzoekenden ingeschreven. Ul,e I geb zijn voor het echtpaar L. flrn wonende Julianastraat ïmrtbruidsdagen ingegaan, ter- - isdag 6 December een halve a? n' dat llun huwelijksbootje v stormen des levens zijn LT bespaard gebleven: van de fciirt -5' waarmede hun echt fckin?1} er nog slechts twee in het maatschappelijk leven is het hun met altoos voor den wind ge gaan. De bruidegom was zijn geheele leven als las werkman bij verschillende patroons werk2aam. doch heeft vijf jaar geleden om gezondheidsredenen den ar beid moeten neerleggen. Van harte wen- schen wij de beide oudjes toe, dat hun kmderen in staat mogen zijn hun een cnbezorgden levensavond te bezorgen. ORGEL-RESTAURATIE LUTHERSCHE KERK. Naar wij vernemen, zal in de godsdienst oefening op Zondag 27 November a.s. het door de firma G. van Leeuwen en Zn. te Leiderdorp voortreffelijk gerestaureerde crgel in gebruik genomen worden. Ds. C de Meyere, voorzitter van den Kerkeraad, hoopt, dezen dienst te leiden. VEREEN. TOT BEV. DER BOUWKUNST. Lezing van den heer W. de Bruijn Aan de 243e vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van afbeeldingen van moderne bouwvormen uit het plaatwerk „Holland." De voorzitter, de heer C. Kil- jan, opende de vergadering. De notulen werden goedgekeurd. Als spreker trad in deze vergadering op de heer W. de Bruyn, Binnenhuis-Architect alhier, die tot onder werp had gekozen: „Over Moderne Vorm geving." Spreker begon er op te wijzen, aldus schrijft ons de secretaris, de heer Fred. A. Wempe, dat zijn onderwerp wel een zeer lastig is, juist in de overgangsperiode tus- schen oudere en moderne begrippen. Wat is en waar vinden wij de vormge ving? De mensch weet zijn geest in de stof vast te leggen. Dat is de kunstpro ductie. Voor de architectuurbeschouwing zijn de gronden te vinden in philosofie, psychlogie en economie. De natuurweten schappen zijn nauw verbonden aan de techniek. Bij het onderzoek hoe de vormen ontstaan is men nanvowezen oo reeds ge vormde stoffen. De stoffen en de ideën, beide zijn de opbouwende theorieën. Dit kwam duidelijk naar voren toen spreker in enkele schetsen de opbouwtheorie van gewoon keukenzout Pet zien, hoe daar de rangschikking der atomen, moleculen en electronen samenwerken tot vorming van de fraaie kristallen. Zoo gaat 't in de Ar chitectuur precies 't zelfde, 't Gaat er hier niet om waaruit, doch hoe de materie is opgebouwd en dit verandert met den tijd. Men maakt bijv nu geen messen meer van steen. De hoofdgroepen: materie, bewer king en doel, te zamen werkende, formee- ren de schoonh?ids°'edachto Plato reeds liet Socrates zeggen: „Wat de vorm schoonheid betreft heb ik niet die op het oog, welke de meesten zich voorstellen, bijv. mooie lichamen of schilderingen. Maar ik sprak over wat recht en rond is en over dergelijke verken, die vlak en ge bogen zijn, evenals die werken, die met liniaal en driehoek zijn volmaakt, daar ik volhoud, dat die figuren niet als de anderen schoon zijn door vergelijking; maar altoos schoon zijn door hun eigen natuur; dat zij zekere vreugde verschaf fen, die hun eigen zijn en die niets g3- meen hebben met de plezieren, verwekt door de streeling der zinnen." Dat is de moderne idee. Schoonheids- vormen scheppen door eigen idee en niet door overnemen van of vergelijken met anderen. Zeker de Grieken waren kunstenaars in de vormgeving en toch waren ze in alles ook niet eerlijk wat spreker aantoonde bij het schetsen van een grieksche kolonnade met kapiteels-fries-hoofdgestel. Ook zij reeds bootsten in steen den zuiveren houtvorm na. Vanaf de Grieken tot heden kregen de aanwezigen bouwkun dig onderricht hoe de vormgeving zich al maar gewijzigd heeft, doch tevens hoe moeilijk het ook is voor den mensch door alle tijden heen, om zich los en zelfstan dig te maken zonder te copieeren. Aan de hand van talrijke lichtbeelden werd dit door spreker duidelijk aangetoond. Vroeger wist men van de materie zeer weinig af, althans niet wetenschappelijk en daarom in het te begrijpen, nu men in dezen tijd precies weet wat de trek- en drukkrachten in het materiaal te zeggen hebben, dat met die nieuwe mogelijkhe den ook de vormgeving der bouwkunst gaat veranderen. Die hedendaagsche ver nieuwing is een gevolg van de nieuwe elementen. Uitvoerig stond spreker stil bij den betonbouw en het principe wat hierbij voorzit en welk materiaal als kern van den opbouw, wel het materiaal voor de toekomst zal zijn. Men moet zich aanpas sen bij de nieuwe gedachten! Is moeilijk: lijkt onoverkomelijk doch ten slotte went men er aan. Nadat spreker nog eenige landhuizen had geprojecteerd van Moderne Hollansche architecten en ook de mooie beurs van Berlage nog eens onder de loupe was genomen, was de bouwkundige les beëindigd. Na de pauze was het spe ciaal de stoei die door spreker als object van bespreking was gekozen omdat juist dat zitmeubel toch wel het meest onont beerlijke meubel is in de woning en het menschelijk lichaam in zittenden stand, ook werkelijke rust verlangt. Vanaf de vroegste tijden tot op heden werd de stoel in alle nuances beoordeeld, en veroordeeld en werd aangetoond hoe of de Weensche fabrikant Thonet, door het hout te koken en te buigen de eerste is geweest die het harde van de stoel wegnam en er een zekere elasticiteit aangaf. Vanzelf kwam spreker nu op de Stalen meubelen die er bij het publiek ook nog niet inwillen. Nóg niet. Men vindt het ,zie- kenhuisstoelen" enz., doch wanneer men er eenmaal in plaats genomen heeft, is toch altijd de bevestiging: Ja. 't valt me mee. dis stoel zit toch bepaald lekker. In verband hiermede werden ook nog mooie foto's getoond van d? Bau-Ausstel- lung te Berlijn, waar men specimen kon aantreffen van de eenvoudigste, meest practische wojilngindeeling en waai de vertrekken gebouwd zijn. nadat de plaats voor de meubelen is aangewezen en niet omgekeerd zooals vroeger gebeurde. Aan 't slot van deze causerie over mo derne vormgeving deed spreker nog eenige ideën aan de hand uit stedenbouwkundig oogpunt, waarbij steeds alle woonvertrek ken op 't zuiden komen te liggen in te genstelling met wat we nu zien dat in de kwadraatbebouwing de helft der huizehn, wat betreft de woonkamers, op 't noorden liggen. Alles bij elkaar kan geconstateerd wor den. dat de heer De Bruyn oo overzichte lijke en zeer onderhouden wijze het doel der moderne vormgeving heeft uiteengezet. Een welverdiend arrolaus bek-nnnde dcc verhandeling, hetgeen de voorzitter, de heer C. Kiljan in z n woord van dank nog nader onderstreepte. Hedenavond opent de heer A. C. Mul der, die onder anderen naam ook zaken drijft in het perceel Hoogewoerd 31 in het nabijgelegen pand No. 23. een zaak in ma nufacturen. tricotages en óames-mode-ar- tikelen. in hoofdzaak evenwel ongeregelde goederen, welke volgens den heer Mulder tegen uiterst lage prijzen zullen worden verkocht. Bii de politie is een onbeheerd gevon den heerenrijwiel te bevraorn. RESIDENTIE-ORKEST Een grootsche huldiging. Het derde abonnementsconcert heeft ons de eer en het genoegen verschaft van de kennismaking met Johan Wagenaars jongste werk, een ouverture voor het Ita- liaansche blijspel „De philosopische prin ses." De eer, omdat we hier tot de eersten behooren, die het hebben leeren kennen. Het genoegen, omdat we er met onver deelde aandacht en instemming naar heb ben kunnen luisteren. Het is een in be- knopten vorm gegoten ontwikkeling van een typisch fugathema in vlugge zes tienden. Niet „schablonenhaftico", om met den componist van de „Schipbreuk" te spreken, maar in vrijer beweging. Het stuk wijkt van den gebruikelijken vorm af doordat de componist in de eerste maten reeds, na een korte inleiding, het thema van tegenstemmen voorziet en er den vorm eener eerste expositie van de fuga aan geeft, een kunstige bewerking, die in den gebruikelijken ouverturevorm, over eenkomende met dien van het eerste deel der sonate, pas in een verder verloop van de compositie als doorwerkingsmogelijk heid kan worden aangetroffen. Maar de aanwending van het fugato geeft dade lijk het dialogiseerende karakter treffend aan van het blijspel, dat een cherchez la femme en 'n cherchez l'homme want ook een prinses treedt actief op in een liefdes verwikkeling behandelt als een steek spel. waarin listen en gevatheden de on bloedige wapens zijn. Een contrasteerend zangrijk thema, fraai van vinding, mar keert den levendigen opzet, terwijl een ge dragen middendeel, een mooie hobomelo die. zinrijke overleidt naar een herhaling van het fugato, in ander kleed en uitrus ting, om de afsluiting te bereiken, waar om de inleiding weer materiaal verschaft. Wagenaars vloeiend contrapunt geeft aan het stuk het aristocratisch karakter, den prinselijken zwier, die ons, blijkens de mu ziek, in het blijspel zeker zullen tegemoet treden. Datzelfde contrapunt vormt niet minder het noodige tegenwicht tegen de melodie, zoodat niettegenstaande zijn me- lodischen rijkdom, de componist nooit in het euvel van het overmelodieuse vervalt. Het is een zeer geslaagde comnositie, die een waardige pendant is van „De getemde feeks Wagenaar dirigeerde zelf, het Res.- orkest, waaraan (met directeur van An- rooy) het werk is opgedragen heeft het met de grootste toewijding en in perfecte technische afwerking gepresenteerd, geen wonder dus dat het de zaal, waarin geen stoel onbezet was gebleven, in geestdrift zette. Wladimir Horowitz. De avond ls overwegend Wagenaar- avond geworden, het tweede programma- deel vermeldde geen anderen componisten naam. We zijn er van Anrooy zeer erken telijk voor. Om het werk zelf, maar ook om de ons geboden gelegenheid om den jeugdigen grijsaard met zijn zeventigsten verjaardag, onlangs gevierd, te kunnen huldigen als een onzer beste landgenooten Na de Philosophische Prinses werden uit gevoerd de in dieper liggende conflicten wortelende Saul en David-ouverture, Wa- BINNENLAND. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de bcgrooting van financiën. (Bin nenland, 4e Blad). Maatregelen gevraagd tegen den invoer van buitcnlandsche haring en andere visch (Binnenland, 4e Blad). Mr. G. H. Delprat vraagt ontslag als secretaris der Ncderlandsche Bank. (Bin nenland, 4e Blad). Wetsontwerp tot steun aan de haring- drijfnctvisscherij aangenomen. (Parle mentair overzicht, 2e Blad). Van Kempen en Pijnenburg wonnen den Zesdaagscben wielerwedstrijd te Amster dam. (6e Blad). BUITENLAND. Hitler wordt voorloopig geen Duitsch' Rijkskanselier. Nienwe besprekingen ge opend. (Buitenl. le Blad). Nog steeds de schuldenkwestie. (Buitenl. le Blad). Incidenten in de Fransche Kamer. (Tel. le Blad). Het conflict tnsschen Pruisen en het rijk. (Buitenl. le Blad). genaars meest grootsche werk, en de pret tige Wiener Drei Vierteltakt, waarin het meeslepende walsrhythme zijn elemen taire kracht doet gelden. Van Anrooy, die in de beide laatste nummers den dirigeer stok weer had overgenomen, dirigeerde de werken van zijn vroegeren leermeester met verklaarbare voorliefde. In de hulde, die hem en het orkest daarvoor gebracht werd, betrok hij steeds den componist, die na elk nummer moest komen bedanken. Voor de pauze genoten we van een ma gistrale vertolking van Brahms' tweede pianoconcert. Men beoordeele dit werk niet naar het pianistisch-virtuoze effect. Solo-concert in dien zin is het niet en wil het niet zijn. Hier is de toch waarlijk brillante klavierstem deel van een orga nisch geheel, van een muzikale saam- hoorigheid van orkest en plano. Men kan het dus voor den solist dankbaar of on dankbaar noemen al naar mate men zijn uitgangspunt bepaalt- Horowitz, ster van de eerste grootte aan het pianistenfirma ment, heeft het met fijne intuïtie gespeeld zonder het minste uiterlijk vertoon, zich geheel overgevend aan de volledige parti tuur, zich stellend onder den dirigent, die hier het eerste woord heeft te spreken. En we weten het: onder het zeer vele, dat van Anrooy „ligt", moet Brahms in. de eerste plaats worden genoemd. Het orkest, dat met groote gevoelsinnlgheid, maar ook met groote bravour, zijn partij voordroeg, stond op het hoogste plan. Met algeheele overgave leefde het publiek mee in Brahms' nobele gevoelswereld, zooals muzikale menschen Brahms hooren en verstaan. Applaus waar schier geen einde aan kwam, kon Horowitz niet vermurwen tot een toegiftje. Bloemen en kransen werden er overge reikt qan Wagenaar en aan Horowitz. Recht op bijzondere vermelding hebben mej. J. S. Heuckeroth, die door haar fraai gespeelde harpsolo de toehoorders boeide als eertijds David zulks Saul deed, en de heer van Istcrdaal voor zijn mooi naar voren gebrachte roerende cellomelodie in het langzame deel van het pianoconcert Na het tweede programmanummer heeft het publiek bij monde van Leiden's bur gemeester, Mr van de Sande Bakhuyzen uiting gegeven aan zijn gevoelens jegens het orkest, zulks naar aanleiding van de moeilijkheden waarin het thans verkeert. In een warm gestemde toespraak deed Z.E.A. uitkomen de hechtheid van den vriendschapsband tusschen het orkest en muzikaal Leiden.. En toen, aan het slot van zijn rede. de burgemeester aan de zaal de gelegenheid bood antwoord te ge ven op de vraag of het Residentie-orkest mocht tenonder gaan: ja of neen! toen verhieven allen zich als één man van hun zitplaatsen en gaven het duidelijkst denk bare antwoord door met daverende toe juichingen instemming te betuigen met des sprekers woorden van hulde aan het orkest en aan zijn leider Dr van Anrooy De burgemeester overreikte den heer van Anrooy een geschenk in couvert, om dat als blijk van waardeering van de Leid- sche vrienden ter hand te stellen aan zijn orkestbestuur. Dr. Van Anrooy dankte met een enkel eenvoudig woord. Maar er trilde iets ln zijn stem. Men verzoekt ons er melding van te maken dat zij, die zich gekweld voelen door de gedachte een verzuim te hebben begaan door niet tijdig genoeg hun bii- £ïffewlnmet geSj'le"k te gireeren aan t Ij van Sande Bakhuyzen te Leiden (gironummer 11667) dat daartoe alsnog gelegenheid bestaat.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1