LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 23 Novembet Burgerlijke Stand v. Leiden SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. Steunt met Uw het Leidsch Crisis-Co^l RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. De Sphinx in de Egyptische kunst. Over dit onderwerp hield gisteravond dr. W. D. van Wijngaarden een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenourg alhier. Reeds in den ouasten tijd vindt men in Egypte voorstellingen van phantastische dieren, die samengesteld zijn uit de llchaamsdeelen van den mensch en van verschillende dieren. Tot deze groep be hoort ook het wezen, dat met den Griek- schen naam sphinx wordt aangeduid en dat zoo'n belangrijke rol speelt in de wereld der gedachten en voorstellingen van de oude Egyptenaren. BIJ de sphinx denken wij in de eerste plaats aan het oudste en tegelijk het kolossaalste en beroemdste der Egyptische Sphinxbeelden, dat welke gelegen is als wachter voor de groote pyramlde van Chephren tc Glzeh en behoort tot de beste voortbrengselen der Egyptische beeld houwkunst, dateerende uit den tijd der vierde dynastie. Sinds deze groote sphinx zijn sphinxen van allerlei grootte en type bekend. Naast het gewone type. de liggende leeuw met menschenhoofd, dat ook staande, gehurkt en gevleugeld voorkomt, vinden wij ook de griffioen een leeuw met valkenkop en de ramsphlnx een leeuw met ramskop. Meestal wordt de sphinx manlijk voor gesteld en duidt dan den koning aan. Vrouwelijke sphinxen zijn zeldzaam en stellen regeerende koninginnen voor. Ook komt de sphinx veel met menschelijke handen voor en beeldt dan den offerenden koning af, elders staat de sphinx afge beeld de vijanden van Egypte vertredend. In al deze gevallen wordt de koning als sphinx voorgesteld, omdat hij den zonne god op aarde vertegenwoordigt. In andere gevallen, vooral sinds het Nieuwe Rijk stelt de sphinx zonder twijfel den zonne god zelf voor. Het type van de ramsphlnx vindt men alleen in Thebe, waar talrijke paren ramsphinxen den toegang tot den tempel flankeeren. Deze sphinx stelt den god Amon voor, wiens heilig dier de ram was. Paarsgewijze komen de sphinxen in zeer veel gevallen in de Egyptische kunst voor. De gewone mensch wordt nooit in de gedaante van een sphinx voorgesteld Toch zijn de gevallen ook talrijk, waarin het sphinxenmotlef alleen maar voor ver siering wordt gebruikt, zonder een koning of god voor te stellen. Vooral ook in de kleinkunst is het sphinxenmotlef geweldig populair geworden. Naast beeldhouwwer ken van sphinxen komen ook voorstel lingen daarvan voor, geschilderd en in reliëf, op de wanden van tempels en gra ven, op vorstelijke tronen en godensche pen, ter versiering van vaatwerk, op mummiekisten en scarabeeën, overal treft men het aan, en het getal der typen wordt steeds grooter. Deze typen leven nog in den Grieksch-Romeinschen, en zelfs in den Arablschen tijd voort. Van het sphlnx- motief is ook gebruik gemaakt in de kunst van de andere volken der oudheid. In Voor-Azië treft men het aan bij de Phoeniciërs en op Cyprus, in de Assyrische en Hethietische kunst. Ook naar Grieken land is het reeds vroeg gekomen, en kreeg daar een eigen type en vorm: de vrouwe lijke gestalte met gevleugeld leeuwen- lichaam, met welke figuur het zooge naamde raadsel van de sphinx verbon den is. Voorts leeft het overoude motief alge meen in de kunst voort tot op onze dagen toe. Moeilijk te beantwoorden ls de vraag, of wij in al deze gevallen moeten denken aan directe of indirecte ontleening aan Egypte. De bakermat van het sphinx- motlef moet waarschijnlijk in het Oosten, in Centraal Azië gevonden worden. Van daar uit heeft zich van ongeveer 3000 voor Chr. af een dierstiil over de geheele wereld der oudheid verbreid, met welken orna- mentaler still de sphinx ten nauwste samenhangt. Niet te verwonderen zou het zijn als bil verdere onderzoeklnge bleek, dat de Egyptische sphinx feitelijk in Centraal-Azië thuis behoort. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Gebr. Schouten, Bloem- markt 8, groothandel in fruit en Zuid vruchten. Vestiging filiaal: Leiden, Hee renstraat 47. Wasbeitsfabriek ,X>e Bij", Endegeestcr- slraatweg 15 Oegstgeest, fabriceeren en handel in wasbeits. Wijziging handels naam In: ...De Bij", fabriek van Waspro- ducten. Wijziging uitgeoefend bedrijf thans: fabricatie en handel ln chemische artikelen, was- en glansproducten. FEESTAVOND I. O. G. T. Gisteravond vierde de Internationale Orde van Goede Tempelieren haar 17e jaarfeest in haar eigen gebouw, Hoogl. Kerksteeg No. 7. De H.T. opende den feestavond met een hartelijk woord van welkom. Daarna gaf de mond-accordeon- vereeniging „Excelsior" onder leiding van haar directeur den heer van der Heiden een drietal nummers, welke een dankbaar gehoor vonden. Daarna sprak de heer Roodschild uit Voorburg een feestrede uit, terwijl de dames van Es een tweetal mu zieknummers ten gehoore brachten. Hier na volgde een mooie declamatie door mej. Beenakker en een vijf-tal nummers van genoemde accordeon vereeniging. Daarna volgde sluiting door den H.T. Het geheel mocht een geslaagde feestavond heeten. De bekende Nederlandsche telepaath Maloïtz geeft Zondagavond in de Stads gehoorzaal een séance. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit Blad. Zondag 4 December rijdt er ter gele genheid van den voetbalwedstrijd Duitsch- land—Holland een extra-trein van Lelden naar Dusseldorf en terug. De tooneelvoorstelling gisteravond gegeven door „Nut en Vermaak", waarbij opgevoerd werd „De Koekoek" van Jan Fabricius is. evenals Zondag, een groot succes geweest. De Schouwburg was tot de laatste plaats bezet. De Jeugdbond voor Onthouding houdt op Zaterdag 26 November en Zater dag 3 December verkoopavonden ten bate der propaganda voor Onthouding. Wij verwijzen naar de advertenties in dit blad. GEBOREN: Catharina, d van J. van Strien en J. Tegelaar Jacobus Marius, z. van J. M. v. d. Meer en E. Joostens Hendrikus Fredericus Antonlus, z. v. J. N. Kok en M. W. Verhoogt. OVERLEDEN: J. A. van RhijnSchippers wede. 84 j. C. M. van der LeiijGaljaard vr. 71 j. Th. Troost d. 22 j.G. L. Slegten- horst wedn. 73 J. GEHUWD: P. J. Idenburg jm. en O. Ch. D. Siegen- beek van Heukelom jd. GEVESTIGD: R. F. v. Bebber en fam., Maresingel 25 G J. van den Berg, Heerenstraat 48 P. A. H. de Boer, Doezastraat 18 P. L. Bom, J. de Wittstraat 46 J. H. Brommet, Plantsoen 9 b P. P. van den Burg. dienst bode, Rapenburg 15 W. Burgers, Fruln- straat 3 Wed. H. T- HoekstraBuys en fam., Cobetstraat 35 H. van Dolder, koopman, Hoogewoerd 165a R. P. A. Dijker, Breestraat 122 A. J. Dijksman, Rapenburg 4 G. P. M. van der Eist, dienstbode, Doezastraat 23 J. G Fer- werda, Sterrenwacht 2 G. C. Filippo, Rijn en Schiekade 19 Wed. N. de Jong Groeneveld, Middelweg 8 J. M. Hoes, mil politie, Weddesteeg 2 N. Jongbloed, arbeider, Klikstraat 4 P. M. Kloeg, St. Jacobsgracht 1 Wed. M J. Hoeffgen Koek, Jan van Goyenkade 1 H. Koen- raads, Lage Rijndijk 43 E. LuchtKui ters en fam., H. Rijndijk 20 Chr. Lardé, winkelbediende. Pasteurstraat 18a A. M. Laterveer, Joh. de Wittstraat 20 J. van Leeuwen, reiziger, Driftstraat 52a W. Chr. Martin, Heerenstraat 48 C. J- Oostdam, dienstbode, Pleterskerkkoorst. 17 J. M. Ooijendijk en fam., fabr.arb., Hoetstraat 20. A. van Overdam. grond werker, 5e Binnenvestgracht 6 B. J. Pol, agent van politie, H- Morschweg 15 A P. NieradRlkkers, de Laat de Kanter straat 11 A. H. Schimmel en fam., ma joor art., Haagweg 18 S. Simonse en fam., waterbouwk., Tesselschadestraat 2a C. M. Sluiter, kantoorbediende, Haag- weg 18 A. M Smits, hulp in de huish., Garenmarkt 28 H. J. Steenbergen, Steenschuur 7a L. B. Stekelenburg, dienstbode, Oude Singel 98 J. D. de Vries, Rfjn en Schiekade 111 C J. Zwet sloot. dienstbode. Nieuwe Rijn 42 C. van der Starvan Zijp en fam., Bethle- hemshof 2. VERTROKKEN. R Boeke, Culemborg. Klein Waspik J. den Boer, Voorschoten. Leidscheweg 141 C. Brittijn, Breda Heck's Lunchroom E. E. Brockmann, Oegstgest Weth. Boon straat 5 C. Bronkhorst en fam Fijnaart c.a. H. Brouwer Alblasserdam, Kinder dijk D 1 J. H J. de Bruijckere Hoorn. Achteeom 4 A. H. Burger Den Haag, Galvanlstr. 54 M. Darvas Den Haag. Dr. Hoogenraadstr- 4a A. M. Dekker Heiloo Nunspeet P Duivelaar Den Haag Pijn- boonstraat 103 C. Dutilh Den Haag, Statenlaan 41 C. Goulooze Haarlem, Dulnoordstr. 4 L. F. M. Groffie en fam., Amsterdam Houtrljkstr, 132hs Wed. J. F. L. van MarsbergenDe Gunst en fam., Den Haag Perponcherstr. 7b G. P. F. v. der Helde. Almelo Vrlezenveenscheweg 4a Wed- J. van der Wal-Den Hertog. Haar lem, Verspronckweg 16 L. van den Heu vel en fam. Zullen. Llnnaeusstr 13 D. van den Hoek, Oegstgeest Terweeweg 126 A. Hoeksema. Zwolle. Holtenbroekerstr. 38 A. H. Hoffman. Nieuwer Amstel, Margr. Borsselenlaan 19 W. J, Jansen, Den Haag. Chr. de Wetstr. 17 J. E. Kist. Den Haag v. Eijndestr. 15 H. J. C Klein hans. Oegstgeest. Burg. de Kempenaerstr. 41 L. Kloos Amsterdam Vrolikstr. 193hs. M. L. H Kuijper Haarlem. Eschdoornstr. 27 H. J. Leemans Den Haag. W. de Withstr. 19 C Linsen Den Haag Noord polderstr 42 N Lobo en fam. Den Haag H. de Grootjstr. 42 E. D. Maaldrink. Zut- phen. Deventerweg 42 G. Mamahiet, Den Haag, H. de Grootstr. 42 B. Mars, Den Haag Westeinde 515 W. M. Mewis- sen, Rijswijk Z.-H., Delftweg 24b Wed. J. GroffieMonde Amsterdam Houtrijk straat 132hs. SE. van Munster Voor burg, Pr- Mariannelaan 195 P. M. E. Ph. Ntjst. Oegstgeest Pr. Hendriklaan 11 J. M. Th. Pierrot Schoonhoven Weijstr. 68 C. H. F. Polak Den Haag J. v. Nassaustr. 68 M W. Quartier Kleef Brücktor 10 Chr. Relzevoort Katwijk. Duinoord 54 A. W, Seigers Almelo Parallelweg 100 M. H. Selij. Heerlen St Jozef Heilbron ziekenhuis J J Sirks Den Haag, Laan v. Meerdervoort 163 J. van Smorenburg, Den Haag O Scheveningscheweg 37 G Klinkhamer-Van Stralen en fam., Rotter dam. Oosteinde 80b M. Takagi Den Haag Camentierstr. 66 L. de Vink. Noord- wijk Rijnzichtstr 16 L. H van der Vlis, Vlaardingen W Beukelsz.str 39/39a W. C. van der Wal en fam. Haarlem Ver- SDronckweg 16 G van der Wilk Den Haag. Kempstr. 12 J W. J. van der Wtlk Oegstceest De KemDenaerstr. 11 M. A. van der Wilk Den Haag Kemnstr. 12 A. Wissema, Arnhem. Catharijne- straat 66 De navolgende schepen zijn morgen ln radiotelegrafische verbinding met de daar naast vermelde kuststatlons: Baloeran. Chr. Huygens Dempo Joh. de Wit, J- v. Oldenbarnevelt Kota Nopan Kota Baroe Kota Tjandl. M. v. St. Alde- gonde Oronta Poelau Bras Simon Bolivar Tas man Veendam Venezuela Zeelandia allen Schev.-Radio Alpherat. Junccao Radio. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningén Radio, bedragen de totale kosten 44 centen per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening - Het conflict in het Verre Oosten. De onderhandelingen te Genève inzake de rechtsgelijkheid zijn gistermiddag voortgezet. Er hebben eenige besprekingen plaats gehad tusschen Simon, Paul Bon cour, Norman Davis en Aloisi. Betreffende deze besprekingen wordt algemeen een diep stilzwijgen in acht genomen. Hét heet evenwel, dat Paul Boncour heeft vastge steld, dat Frankrijk den Duitschen eisch van gelijke rechten alleen wil erkennen in het verband van het Fransche ontwape- nings- en veiligheidsplan. Een verklaring over de gelij gerechtigd heid buiten dit plan om, kan Frankrijk niet afleggen. In dit verband verluidt dat Frankrijk voorloopig tegen bijeenroeping van de ontwapeningsconferentie is, daar bespreking van het Fransche plan zonder deelneming van de Duitschers nutteloos zou zijn. Van Engelsche zijde wordt er op gewe zen, dat de onderhandelingen pas dan in een beslissend stadium zullen komen, als directe besprekingen tusschen Frankrijk en Duitschland worden aangevangen Men is voorloopig nog in de eerste étappe der diplomatieke besprekingen. Aan Fransche zijde verklaart men, dat de minister van Oorlog. Paul Boncour, - niet in staat is den eersten stap te doen voor directe Duitsch-Fransche onderhan delingen. Men verwacht in verband hier mede, dat in de volgende dagen van Ame- nkaansche en Engelsche zijde pogingen zullen worden gedaan om ondanks alle moeilijkheden de directe Duitsch-Fransche onderhandelingen mogelijk te maken. Von Neurath had opnieuw een onder houd van een uur met sir Simon. Het ver luidt, dat Neurath opnieuw met grooten nadruk het principieele Duitsche stand punt in deze aangelegenheid heeft uit- eengezet, terwijl Simon den Duitschen minister op de hoogte stelde van zijn be sprekingen met de vertegenwoordigers van Frankrijk en de Vereenigde Staten. De voorwaarden voor een vijfmogend- hedenbijeenkomst worden ifi het bizonder aan Duitsche zijde alsnog niet vervuld beschouwd, aangezien het standpunt der Fransche regeering niet is bekend ge maakt. Wordt het van Fransche en Duitsche zijde ook weer een prestige-kwestie, wie de eerste stap zal doen? De reis van Herriot naar Genève, welke oorspronkelijk was vastgesteld op heden, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Herriot acht het niet noodig, thans te Genève te zijn, aangezien de werkzaamheden der Ontwapeningsconferentie wel niet voor 28 November zullen beginnen. Ook de ver hindering van Mac Donald zou een zekere rol hebben gespeeld bij het besluit van Herriot. Terwijl op den Volkenbondszitting te Genève de Chineesc.h-Japansche kwestie wordt behandeld, wordt in Mandsjoerlje vroolijk doorgestreden. Ongeveer 35.000 Ohineesche vrijwilligers staan in het veld tégenover de Jaoansche troepen, van ongeveer gelijke sterkte. De Japanners beweren, dat zij de Chi- neezen uit een groot gebied hebben ver dreven. doch de Chineezen beweren, dat hier niets van aan is. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat men het te Londen mogelijk acht, dat in verband met de onderhandelingen over het Lytton-rap- port een bijzondere bijeenkomst of confe rentie zal worden gehouden van de mo gendheden, die 't verdrag van Washington van 1921 hebben onderteekend, teneinde het den Vereenizden Staten mogelijk te maken onmiddellijk aan de onderhande lingen deel te nemen. Zoolang de onderhandelingen slechts worden gevoerd in den Volkenbondsraad, kan Amerika daaraan niet meedoen, hoe- wel het de mogendheid is, die het meest bij de kwestie is geïnteresseerd. In welingelichte kringen te Washington j is men van meening. dat, indien de Vol- kenbond Japan inzake het Chineesch con- flict in het ongelijk stelt, alle mogend heden zouden weigeren Mansjoekoeo te erkennen, wat de Vereenigde Staten reeds lang voornemens zijn te doen. Ingeval van een niet-erkenning ver wacht men, dat na verloop van tijd de nieuwe Mandsjoerijsche regeering vanzelf zal ineenstorten. DUITSCHLAND. De crisis - De Nazi's terug in den Bcierschen Landdag - Strenge straffen. Over den antwoordbrief van staats secretaris Meissner verluidt dat het schrij ven te kennen geeft, dat de gedachte van een presidentieele regeering bij voorbaat de mogelijkheid uitsluit, dat de regeering door een leider van een politieke partij gevormd wordt. Het verzoek van den rijkspresident aan Hitler heeft echter steeds betrekking op een regeering, die op parlementairen grondslag wordt gevormd. Tegen vier uur gistermiddag heeft Adolf Hitler met zijn intiemere partijvrienden een vergadering gehouden, waarin beraad slaagd werd. in welken vorm Hitier het verzoek van den rijkspresident zou beant woorden. Naar beweerd wordt, is het tot heftige debatten tusschen de verschillende mee ningen gekomen. Het resultaat der bespre king was ten slotte, dat een commissie werd benoemd, welke een memorandum zal uitwerken. Dit memorandum zal een lange zake lijke uiteenzetting zijn, waarin ten op zichte. van de vijf bekende voorwaarden van den rijkspresident punt voor punt stelling wordt genomen. In het memorandum zal erop worden gewezen, dat onder deze voorwaarden een parlementaire Oplossing eenvoudig on mogelijk is. Dat het memorandum zeer omvangrijk zal zijn, blijkt uit het feit, dat het geheele vraagstuk ook in zijn staatsrechtelijken en historischen samenhang zal behan delen. Hiermede stelt het memorandum zich echter niet tevreden, doch gelijktijdig zul len ook positieve wijzigingsvoorstellen voor een presidentieel kabinet worden ge geven, zooals volgens nationaal-socialis- tlsche opvatting onder die huidige om standigheden voor mogelijk gehouden worden. Naar verluidt, zal de samenstelling van het memorandum plaats vinden onder leiding van Frick, Gregor Strasser en dr. Goebbels. In de late avonduren was het werk nog niet beëindigd. Heden zal Hitier de rijkspresident offi cieel zijn antwoord geven. In nationaal-socialistische kringen zijn de bezwaren tegen een aanvaarding van de opdracht weder sterker geworden, aan gezien het indirecte overleg ,dat men met andere partijen heeft gepleegd, toch niet het resultaat heeft opgeleverd, dat men aanvankelijk daarvan verwachtte. Naar verluidt heeft de nationaal-socia listische hertog van Coburg den Duitsch- nationalen partijleider Hugenberg een be zoek gebracht. Ook de vroegere president van de Rijks bank, dr. Schacht, heeft dr. Hugenberg bezocht. In politieke kringen neemt men aan, dat deze bezoeken de bemoeiingen ten be hoeve van de toenadering tusschen beide partijn zullen ten goede komen. Omtrent den inhoud der besprekingen werden van Duitsch-nationale zijde geen mededeelingen gedaan. De thans te Berlijn vertoevende hoofd redacteur van de „Nordwestdeutsche Zei- tung" Wilhelm Georg, heeft zijn blad een interview geseind met den vroegeren directeur van de Rijksbank dr. Schacht. Op de vraag of Schacht geen Rijkskan selier wil zijn. antwoordde deze: Er is thans slechts één man. die Rijkskanselier kan worden en dat is Adolf Hitler. Zal Hitler op de voorwaarden ingaan, welke men hem heeft opgelegd bij het vcr- leengjLivan de opdracht? was de tweede vraag. Het antwoord luidde. Men mag een man. die een groote taak breft en daar mede groote verantwoordelijkheid op zich neemt deze taak niet bemoei lijken door voorwaarden met betrekking tot de toe te passen methodes. „Bij gelegenheid." aldus vervolgde Schacht, „verzoek ik u het volgende te publieeeren: Hitier heeft den 13 Augustus niet gezegd: „Ik wil de geheele macht", maar: „Ik wil de geheele verantwoorde lijkheid". Indien Hitier thans geen Rijks kanselier wordt, dan zal hij het over vier maanden worden. Hij kan wachten." Nopens valutakwesties verklaarde dr. Schacht: „Zoo lang het betalingsverkeer met het buitenland van hooger hand wordt geregeld, behoeft men niets te vree zen Het zal er dus op aan komen het deviezenverkeer niet eerder weer vrij te maken dan een in evenwicht gebrachte betalingsbalans de Mark op haar pariteit kan handhaven, ook in het internationale betalingsverkeer." Na een verklaring van den Landdag president Stang en onder protest van de communisten heeft het plenum van den Beierschen Landdag besloten, de sedert 17 Juni uitgesloten nationaal-socialisten we der tot de zittingen toe te laten. Tegen dit besluit stemden de communisten en sociaal-democraten. De president maakte hierop bekend, dat de nationaal-socialistische fractie hem gemachtigd heeft te verklaren, dat zij de bij de staatsgerechtshof ingediende aan klacht weder terugtrekt. Hierop werd de zitting korten tijd onder broken. Na de hervatting namen ook de natio naal-socialisten weder aan de besprekin gen deel. De geheele pers van de S.D.P. in het ge bied van den Beneden-Rijn is door den opperpresident van de Rijnprovincie van Dinsdag tot Zaterdag verboden. Als reden van het verbod wordt de publicatie opge geven van een artikel „Bracht's comedie- achtige huldiging van Hauptmann op 17 dezer". Onder 't verbod vallen de sociaal democratische bladen ln Essen, Duisburg, Dusseldorf, Krefeld, Neuss en Wuppertal. Vijf van de veertien N.S.D.A.P.'ers, die te Lüneburg terecht hebben gestaan wegens deelneming aan een politieke vechtpartij te Barendorff, zijn ieder veroordeeld tot een jaar tuchthuisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De overigen werden vrijgesproken. De speciale rechtbank te Berlijn heeft gister den 27-jarigen arbeider Georg Heli- wig, die tijdens de tramstaking van eenige weken geleden een steen naar een rijden de tramwagen had geworpen, wegens het in gevaar brengen van een verkeersmiddel tot l1/: jaar tuchthuis veroordeeld. Officieel wordt medegedeeld, dat per 15 November bij de verschillende Arbeids beurzen 5.265.000 werkloozen waren inge schreven, d. i. 156.000 meer dan per 1 November. SPANJE. Proces wegens hoogverraad. Twintig generaals en staatsambtenaren hebben terecht gestaan, beschuldigd van hoogverraad, wegens het verleenen van hulp bij het instellen van de militaire dic tatuur van generaal Primo de Rivera in 1923 Het O. M. werd waargenomen door Emilio Gonzalez, nog een jonge man die 20 jaar gevangenisstraf elschte met ont zegging van burgerrechten. De zitting is verdaagd tot heden. ITALIË. Onrust over de Italianen in Zuid-SIavië. De Italiaansche pers volgt aan de hand van berichten uit Weenen en Belgrado met aandacht de ontwikkeling van de Italiaan sche positie in Zuid-SIavië Een bericht maakt melding van het feit dat eenige dagen geleden op het Dalinatl- sche eiland Brazza. dat voor Spalato ls ge legen. ongeregeldheden hebben plaats ge had. Er zouden gewelddaden zijn gepleegd jegens Italiaansche bewoners. In het plaatsje San Giovanni zouden sterke groe pen de hulzen van Italiaansche burgers hebben bestormd, terwijl de graven van Italiaansche families zouden zijn geschon den. Er zou aanzienlijke schade zijn toege bracht aan eigendommen van Italiaansche burgers. De Zuid-Slavische politie zou de demon stranten hun gang hebben laten gaan en hebben ingegrepen nadat de Italiaansche consul-generaal te Spalato had verzocht de belangen der Italianen te beschermen, Er zijn eenige arrestaties verricht. ENGELAND. Debat over de Troon:,;, I In het Lagerhuis is gisteren over de troonrede begonnen. De arbeiderspartij diende een» waarin vastgesteld wordt, dat de de beloften voor een herstel van9 nomische leven des lands niet i vuld. Lansbury verlangde inlichtirga trent den definitieven datum i begin van de economische wert, rentie. Hij verklaarde daarbij, geen do§l heeft, de conferentie j roepen, zoo de Engelsche regeeril tariefpolitiek niet wijzigt. Ook oeij critiek op de Engelsche politiek t Ierland. Sir Samuel drong er op aan, dat' land het voorbeeld zou volgen van" landen als België en Nederland ené economische wereldconferentie streven om een zoo ruim mogelijk! van mogendheden te vormen, die i| verlaging van de tarieven zijn. De ti zouden door deze groep onderling k moeten worden op 10 pCt. of mint bepaalde artikelen, afgezien van de| rechten. Een dergelijke groep n tarieven zou kunnen leiden tot i meene wijziging in de internatioa cale politiek. Samuel stelde verder voor, dat de mische conferentie een motie mot, nemen waardoor toekomstige taj hoogingen voorkomen worden. Tej moet een internationale poging i worden om den val van de wereld) te stuiten. MacDonald zeide in een vinnig a„ op critiek van Lansbury, dat hij voj overtuigd is, dat Lansbury, welke ei inhoud zij van de troonrede, nooil| den zal zijn. Sprekend over de economische conferentie, zeide MacDonald, danks de hinderpalen, die zij onto regeering ook zal aandringen op i spoedig mogelijke bijeenkomst zich groote moeilijkheden voor, wereld kan niet tot in het onelni de conferentie wachten. Wanneer J geeringen van aangezicht tot tegenover elkander staan, zullen ajl diger dan de deskundigen de mil vinden voor een groote wereldor) komst. Aangaande de ontwapening zeide dat de boodschap, die hij zou we# dat het Huis aan Genève zou zem dat het volkomen vertrouwen stelt i minister van buitenlandsche zaken.) In enge samenwerking met alle ringscolleges en met niet-officieelel poraties wordt getracht een definitief lossing van de werkloosheidskwe-a vinden. Hoofdzaak is daarbij het j stimuleeren van den landbouw, land, dat maar even bruikbaar U,l worden bebouwd, om een veel groota van het Engelsche volk te kunnen Ij houden. In het Hoogerhuis heeft Lord 1 verklaard, dat de wereldconferentil succes zal kunnen hebben, wannetj ook niet de belangrijke kwesties, herstelbetalingen, oorlogsschulden ven enz. zullen worden behandeld. De commissie voor de hervorming de mijnindustrie heeft een beroep ca op alle mijneigenaars in het graait Fife om samen te gaan. Het voorstf treft elf ondernemingen met een jaa sche productie van zeven millioen t RUSLAND. Nieuwe doodvonnissen. Zes communistische beambten, werB op de collectieve boerderijen, zijn dot speciale rechtbank te Otradnaya Sta (Noord-Kaukasus) ter dood veroori wegens het saboteeren van de graant nen der Sovjet-regeering. De rech^ heeft hierdoor een bijzonder vonnis f zen. daar tot dusver leden der comis( tische partij er met lichtere straffes kwamen. o VEREENIGDE STATEN. Ontmoeting Hoover en Roosewlt. Bij zijn aankomst te Washingtot Roosevelt door een groote men» menigte begroet. Omringd door ge™ politieagenten begaf hij zich onmin* per auto naar het Witte Huis, waai in de „rooden zaal" door Hoover is1 vangen. Na de conferentie met de P» leiders, die heden zal plaats hebben, hij naar Warmsprings vertrekken. Hoover had Mills bij zich, de secre van de schatkist, Roosevelt prof. dit onderhoud duurde 2 uur. In oe cieele verklaring die over dit onoef is geplubiceerd wordt gezegd, dat™ dent Hoover en Roosevelt uitvoeni hangende problemen besproken h?" Zij hebben den indruk, dat een stap uit is gedaan. De president zal heden de congresleiders onderhandelen en problemen verder uitwerken. De democratische congresleiders nu besloten, zich te verzetten tegen pogingen tot verlaging of schrapping oorlogsschulden. In het staatsdepadf" zijn aanwijzingen ontvangen, die conclusie leiden, dat Italië de ann van December zal betalen. Het gaat om een bedrag van l 'w dollar. Hoover en Roosevelt hadden een onderhoud onder vier oogen In Roosevelt's hotel wordt dat hij de meest beschermde Sas er ooit heeft vertoefd. Deze voorzorgen worden niet schreven aan de vrees, dat hem lel- j worden berokkend, doch om hem schennen tegen theoretici, die P» hebben bedacht tot de oplossin? schuldenkwesties etc.. en die in >,ft getale toegang tot den gekozen Prf- trachten te verkrijgen. j Roosevelt heeft opnieuw verklap j hij er niet naar zal streven aft huidige Congres zijn wil op te legs'" j

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2