IPRESetfRC Jaargang MAANDAG 21 NOVEMBER 1932 No. 22292 DIEELE KENNISGEVING eidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. GEVEILDE PERCEELEN. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: K ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen [agentschappen van ons Blad gevestigd zl]n Voor alle L advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën [itend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts un maximum aantal woorden van 30. £0 volgens postrecht Voor eventueele opzending van Ca 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f portokosten. Diner bestaat uit VIER Btadea I eerste blad, HINDERWET. ineester en wethouders van Leiden l ter algemeene kennis dat door „unning is verleend aan: a. H. |ën Zn. en rechtverkrijgenden tot Ichten van een dynamo en mag- Jtelplaats en een ondergrondsche llaats voor benzine in de perceelen firkenmarkt Nis. 3 en 5, Sectie F. 1196 en 1337; b A. J. Stallinga en rkrijgenden tot het oprichten van fcdergrondsche bewaarplaats voor fin het perceel Hoogewoerd No. 56. p. No. 1501; c. de firma J C. van j en Co. en rechtverkrijgenden tot ichten van een fabriek van koek-, [en suikerwerk in het perceel Pie- jracht Nis. 1820. Sectie C. No. IP. v. d. Kloot en rechtverkrijgen- i het oprichten van een zuivelin- lin 't perceel Hooge Rijndijk No. 34, U. No. 4923; e. de N.V. Nederland- ptotrnvure Maatschappij en recht- fenden tot het oprichten van een (eodnikinrichting in de perceelen eter Nis. 2224; Noordeinde Nis- 10, Ï12; Weddesteee Nis. 3. 5. 5a. 7. 9, fcn 15 Sectie F Nis. 1269 1151. 685, 10 1093 1092 917 1129 en 1128; I en P. J. Schmitz en rechtverkrij- I tot het oprichten van een zouterij jeschwaren in het perceel Kuipers- L 3 5 en 7. Sectie H. Nis. 959. 3057 !i. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. |VAN STRYEN, Secretaris. 21 November 1932. 596 Giro No 188690. [ons werd ontvangen: I Collecte van de H.B.S. v. Meisjes IAN CHR. onderwijzers (essen) bezing van den heer de Jong. :dagavond kwam de afd. Leiden (le Vereeniging van Chr. Onderwij len) in Nederland en Overzeesche (en in het Nutsgebouw in vergade- [jjeen. Foorzitter, de heer Zijlstra opende ibed en las een gedeelte uit Genesis aanleiding van het voorgelezene spr. een kort openingswoord, waarin fciaal naar voren deed komen het 'in God en Christus en hoe het na- ke leven in Christus een Redder 't eind van zijn toe spraak heette twee meuw-gekozen bestuursleden t D. de Jong en P. I. de Maaker har welkom. ïotulen werden vervolgens gelezen en Jkeurd. teer D. de Jong van Rijnsburg hield 1 een lezing over „Het economisch te in geschiedenis en aardrijkskunde 7de leerjaar". «n goed gedocumenteerde rede wees rop dat wij de kinderen en dan in het zevende leerjaar wijzen brandende problemen ten opzichte ïschiedenis en aardrijkskunde er SDe- op wijzende, dat den kinderen dient r&cht te worden, dat volksontwikke- 10 voortbrenging met elkander in verband staan. 1 't eind van zijn leerzaam referaat. spr. tot de volgende conclusies: zevende leerjaar kan en moet een Karakter hebben ook voor aardrijks- en geschiedenis. n wij als leiders dan pogen de brug tusschen-leven en milieu, f net economisch element in ge- vakken uw aandacht hebben. L» «jen zorgvollen tijd. doorweef pwrisch onderwijs met iets uit de sche geschiedenis, uw aardrijks- MrinV00ral in het utilé- fcoed r de leerlinsen van den zegen htfito 011 roeD als setuigen de biï J°jS^anden in andere landen, LJ^nd zoo gunstig afsteekt. Hjp n°emde spr. nog enkele bron- fdit r fvoorlichtine kunnen dienen. Ihtvolgde een aangename |L jvnsseling, waarin spr. gelegen- E.und om vod «enen, 0Ift veel wat ter verduidelijking na wpvÜ1* *°e te lichten. beb9«?ein noe eeni?c huishoudeliike Eehl,;, !d, waarna de vergadering lelijke wijze werd gesloten. voor beroep bedankt. NUT EN VERMAAK. Opvoering van „De Koekoek". „Nut en Vermaak" heeft deze keer eens iets hooger gegrepen dan in den laatsten tijd en het tooneelspel in 3 bedrijven „De Koekoek" van Jan Fabricius op het pro gramma gebracht. „De Koekoek" eischt zooals de meeste stukken van Fabricius. sterk spel en met genoegen mogen wij constateeren .dat „Nut en Vermaak" in dat opzicht niet is tekort geschoten. In tegendeel. Er werd over de geheele linie uitstekend spel te zien gegeven, terwijl alle rollen goed bezet waren. Een extra-pluim komt ongetwijfeld toe aan mevr. M. L. de Jong—Völker als Aalke Aikes, die zich merkwaardig goed in haar rol had inge leefd en vooral in II en III tal van prach tige momenten had. Zij ontving voortref felijk tegenspel van den heer S. J. van Egmond als haar zoon Jurn, terwijl met hem Klaus Eeck, (de heer D. J. Mooij), dokter Glijstra (de heer J. Snel) en Frya Schortinghois (mevr. E. C. Drommel Renner) in een adem genoemd mogen worden. Zwakke plekken hebben wij in de be zetting van gisteravond niet kunnen con stateeren. Ook regie: (de heer P. J. Boom) en kap- werk (de heer A. Kouwenberg) waren wel verzorgd, zoodat wij deze opvoering zonder voorbehoud kwalificeeren als een van de beste der laatste jaren. De stampvolle Schouwburg heeft niet nagelaten door hartelijk applaus van zijn instemming blijk te geven. Een strijkje onder leiding van den heer W. Brons zorgde voor goede entre acte- muziek. Morgenavond wordt er een reprise ge geven voor de donateurs. Het voorloopig programma van het win terseizoen luidt als volgt: Dinsdag 22 Nov. 1932, Schouwburguit voering. Zondag 11 Dec. 1932 „Het Vliegend Cabaret". Dir. Henri Wallig en St. Nico- laasbal. 's Middags Kinder-Matiné, waarbij een groot aantal kinderen van inrichtingen gratis wordt uitgenoodigd. Zondag 22 Januari 1933, Cabaret Jan van Riemsdijk en Bal. 's Middags gratis Matiné voor werkloozen. Zondag 5 en Dinsdag 7 Februari 1933. Schouwburguitvoering. Zaterdag 25 Februari, Carnaval. Zondag 23 April 1933, Bal-Avond met at tracties. Van malaise is ten aanzien van de acti viteit van het N. en V.-bestuur blijkbaar nog geen sprake! vervanging van het verbrande bevolkingsregister. Fotografsche copie Bij den brand van het raadhuis is, ge lijk men weet, ook het bevolkingsregister verloren gegaan. Teneinde de gemeente onafhankelijk te maken van de raadpleging van het zich onder beheer van het departement van justitie in Den Haag bevindende duplicaat, moet dit gecopiëerd worden. Op het bevolkingsregister worden ge baseerd civiele rechten van het allergroot ste belang zooals b.v. successiekwesties en dergelijke. De absolute juistheid en authenticiteit van een dergelijke copie, is dus een belang van de alleréérste orde. Afschrijven en collationeeren zou niet de volle vereischte zekerheid dienaan gaande gegeven hebben. Buitendien zou deze methode bij het enorme te verwer ken kwantum, zijnde ca. 120.000.deels vergeelde bladzijden met verbleekt schrift te veel tijd gevergd hebben. De oplossing van dit moeilijke vraagstuk heeft een langdurige studie vereischt. Eindelijk is gebleken, dat fotografie alleen uitkomst kan brengen en dat het, dank zij de nieuwste snel- en goedkoopwerkende en vernuftig geconstrueerde speciale ap paraten, mogelijk zou zijn een compleet afschrift te vervaardigen, dat aan den eisch van authenticiteit zal voldoen met geringere kosten en belangrijk minder tijdverlies dan op welke wijze ook Deze overwegingen hebben den minister aanleiding gegeven aan de N.V. „A.R.O.", Algemeene Handelsonderneming to Am sterdam, als vertegenwoordigster van de Fotokopist G.m.b.H. te Berlijn, de levering op te dragen van een complete fotokopist- installatie. hoofdzakelijk om daarmede door ambtenaren van zijn departement de vereischte copie van het bevolkingsre gister voor de gemeente Leiden to laton vervaardigen. D henw)1^1 Borsselen heeft voor de Geref. Gemeente al- lachte beroep bedankt. st. nicolaasdrukte EN DE winkelsluiting. Vanaf 25 November tot en met 5 Decem ber a.s. (behalve des Zondags) mogen de winkels geopend blijven tot des avonds 10 uur. Het winkelpersoneel van 18 jaar of ouder mag vanaf 25 November tot en met 5 December a.s- gedurende die periode 11 uur per dag en 66 uren per week arbeid ver richten. Indien van de ontheffing gebruik wordt gemaakt, moet naast de Arbeidslijst een geschrift hangen, waarop de werk- en rusttijden zijn aangegeven. bijz. vrijw. landstorm afd. leiden De plaatselijke leider van den B.VX. ver zoekt ons mededeeling te doen dat aV Woensdagavond 23 Nov. de schietoefenin gen in de Morschpoortkazerne niet door gaan dit in verband met de propaganda- samenkomst van den Motordienst in de Graanbeurs. Alle leden van den Bijz. Vrijw. Land storm zijn welkom en worden uitgenoo digd om 7 uur 45 in den Burcht aanwezig te zijn. goed afgeloopen. Gistermiddag omstreeks halftwee, heeft op den Kanaalweg een auto-ongeval plaats gevonden, dat gelukkig nog goed is afge- loopen. De heer P. J. R. reed met zijn tweepersoons auto waarin behalve hij zelf zijn twee zoontjes resp. 3 en Vh jaar oud gezeten waren, ter hoogte van de spoor wegovergang op den Kanaalweg toen de oudste jongen plotseling een ruk aan het stuur gaf. waardoor de auto tegen een boom botste De heer R greep zijn kinde ren vast, waardoor hij voorkwam dat zij uit den wagen werden geslingerd Het jongste kind kwam echter in aanraking met een scherp voorwerp in de auto en kreeg een diepe snijwonde aan het voor hoofd. De Eerste Hulpdienst vervoerde het ventje naar het Diaconessenhuis. De auto was zoo zwaar beschadigd, dat hij door een kraanwagen moest worden weggesleept- HANDELSREGISTER KAAI ER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Al gemeene Boek- en Handelsdrukkerij, voor heen Batteljee en Terpstra. Oude Rijn 39, Leiden. Nieuwe gedelegeerd commissaris: W. F. L. Buschkens. Den Haa® Nieuwe se cretaris: J. A. Martens. Voorburg. Nieuwe president-commissaris: M. Meyer. Den Haag. willy derby en rodi roeiers. In de Stadsgehoorzaal. De enkelen, die gisteravond in de Stads gehoorzaal ontbraken om haar geheel ge vuld te doen zijn, hebben een uitstekend geslaagden en vlot verloopen avond vol jolijt gemist. Voor het eerst hier ter stede met zijn „Boys" optredend oogstte Willy Derby een enorm succes met zijn vroolijke en ernstige liedjes. Allengs luider zong de goed bezette zaal de gemakkelijke refrein tjes mede en spoedig geleek het één feest vierend gezin. Niet alleen met zijn op suggestie en telepathie berustende, onge ëvenaarde goocheltoeren met kaarten en een melkkannetje, dat iedereen zag en er toch niet was, maar ook met zijn rake. forsch opgezette snelteekeningen had Rodi Roeters een geweldigen bijval. Hoe leefde de zaal mede met alles werd er ge speurd naar de verdwijnende en op het meest onverwachte oogenblikken weer te rugkomende kaarten, naar de menschen uit de zaal waarvan in ongelooflijk kor ten tijd een raak caricatuur werd getee- kend! Wie van beiden het meest succes had? Het is moeilijk na te gaan. In elk geval was het een uitstekend geslaagde avond. INRICHTINGEN „ENDEGEEST", „VOORGEEST" EN „RHIJNGEEST". De jaarlijksche tentoonstelling met ver koop van de artikelen, gemaakt door de patiënten van Endegeest en Voorgeest, zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 22 en Woensdag 23 November a.s. in het gymnastieklokaal der inrichting. LEIDSCHE H. B. S.-VEREENIGING „DE TREKVOGELS". Lezing over zweefvliegen. Zaterdag hield de heer L. A. de Lange, voorzitter van de „Leidsche Zweefvlieg- club", een zeer interessante lezing over zweefvliegen, in den Burcht. Om acht uur richtte de voorzitter, M. de Jong. een kort welkomstwoord tot de aan wezigen, waarna de heer De Lange het woord verkreeg. Deze ving aan met een beknopt overzicht van de ontwikkeling van het zweefvliegen. Vervolgens verklaarde hij het ontstaan van luchtstroomingen met de hierdoor opgewekte krachten, op de vleu gels van een zweefvliegtuig en den bouw van die vleugels. In vergelijking met de vogelvleugels. Het draaien van een uit stekend filmpje over zweefvliegen in- en buiten ons land. en het projecteeren van tal van luchtfoto's, benevens opnamen van de oefeningen te Noordwijk. maakte het geheel tot een goede reclame voor de zweefvliegsport. Met een opwekking tot het bijwonen van de in December op Maaldrift te hou den zweefvliegdemonstratie besloot de heer L. A. de Lange deze zeer belangwek kende, een veel grootere opkomst verdie nende, lezing. VER. VAN MATHESL4NEN. Zaterdag werd in de Graanbeurs een intieme balavond gehouden door de Ver. van Math met medewerking van de direc tie van Hotel „Den Burcht". Deze balavond die in alle opzichten ge slaagd mag heeten. had plaats ln de ge heel nieuw gerestaureerde Graanbeurs. ln welks prettige omgeving men zich dadelijk thuis voelde. Mede dank zij de goede leiding van den heer Wielinga en de goede muziek, kan men op een gezelligen avond terugzien. DE ELECTRIFICATIE LEIDEN-HAARLEAI Nog dit jaar verwezenlijkt. Sedert eenige dagen wordt met de nieuwe tramwagens op het nieuwe geëlec- trifleeerde baanvak LeidenHaarlem proef gereden. De nieuwe tramwagens, z.g. tweelingswagens, hebben bij de grootste snelheid een rustigen gang; ook in de bochten voelt men geen hinderlijk schok ken. De nieuwe leeren bekleeding voldoet zeer goed Om de n'euwe tramwagens z.g. in te rijden zullen zij vanaf morgen tij delijk in dienst gesteld worden op het baanvak LeidenDen HaagSchevenin- gen v.v Ongeveer half December, in elk geval vóór 1 Januari 1933 wordt het nieuwe geëlectrificeerde baanvak Leiden- Haarlem in gebruik genomen. DE ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING „D.O.S." „De opgaande Zon" van Heijermans. In een middelmatig bezette Stadsgehoor zaal heeft de Arbeiders Tooneelvereeni- ging „D.O.S." Zaterdagavond Heijermans' „De opgaande Zon" opgevoerd. Het zeer zware stuk werd door „D.O.S." op behoor lijke wijze opgevoerd, al kleefden hier en daar het spel en de decors enkele foutjes aan. De goede spelkwallteiten van den winkelier ondervonden de nadeelen van het feit. dat steeds in de rienting van de zaal werd gekeken en gesproken, al werd het spel evenals van oe meeste anue.en steeds vaster. On -ekuiisg van den regisseur kc.mt de storende fout, dat van alle klokken er slechts één liep. hoewel alle achter elkaar sloegen! Een vergelijking met een beroepsgezel schap mag natuurlijk niet getrokken worden, doch dergelijke onvolledigheden vallen teveel in het oog! Al met al werd het echter een voor liefhebberij-tooneel goede opvoering, al duurde ze wat lang. LEIDSCHE GYMNASIASTEN BOND. De Anthony van Leeuwenboekfilm. In het Casino-theater werd Zaterdag middag voor een groot aantal bezoekers onder de auspiciën van den Leidschen gymnasiasten Bond „Uno Sumus-Animo", de Anthony van Leeuwenhoek-film ver toond. Dr. W. A van Seters, die in de ver vaardiging der film een belangrijk aan deel had, lichtte een en ander nader toe. Allereerst memoreerde spr. de herdenking van den 300en geboortedag van Van Leeu wenhoek op 24 October j 1. in de Oude Kerk te Delft gehouden en vestigde de aandacht op het feit, dat onlangs een uit gebreid boek over zijn onderzoekingen is verschenen van de hand van een Engel- schen hoogleeraar. Deze bestudeerde daar toe in de eerste plaats het moderne Ne- derlandsch en vervolgens het oude om in staat te zijn de ongeveer 200 brieven, welke Van Leeuwenhoek over zijn onder zoekingen aan de Royal Society te Londen schreef, te kunnen lezen. Van Leeuwen hoek bezat niet alleen alle eigenschappen van een hoogbegaafd natuuronderzoeker, doch paarde hieraan een groote werklust en volharding en een buitengewone ori ginaliteit. De opvatting, dat hij het mi croscoop heeft uitgevonden is foutief, het samengestelde was reeds lang bekend, doch gaf minder scherpe beelden door de enkelvoudige eigenhandig geslepen en voor het eerst gepolijste lenzen, welke de Delftenaar bezigde. De interessante film toonde in duide lijke beelden de lenzen van Van Leeuwen hoek in tegenstelling met het moderne miscroscoop; verschillende preaparaten metl behulp van deze apparaten opgeno men. Behalve de eencellige of oerdiertjes, waarvan Van Leeuwenhoek er meerdere ontdekte, b.v. de verschillende soorten infusiediertjes, werden de meercellige op de film vertoond. De praeses van U SA., die dr. Seters had ingeleid, dankte tenslotte den spreker, die een hartelijk applaus voor zijn cau serie en film oogstte. Woensdag a.s. hoopt de Chr. Jonge- lingsvereeniging Prediker 12 la een pro paganda avond te houden in haar vereeni- ginsgebouw Janvossensteeg 17. Evenals an dere jaren belooft ook deze avond weer een zeer prettige en gezellige te worden Het werk dat uitsluitend door eigen leden zal geleverd worden bestaat uit: tooneel de clamatie. zang en muziek- Wii wekken gaarne op om dezen avond te gaan bezoe ken daar het zeer zeker de moeite zal loo- nen. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in dit blad. De politie heeft ter zake van verzet den 36-jarigen I. O. aangehouden. BINNENLAND. De begrooting van BinncnI. Zaken; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (2e Blad.) Algemeene vergadering te Haarlem van den Vrijz. Democratischen Bond. (Binnen land, 2e Blad Aardschokken hebben in het Zuiden van ons land in den afgeloopen nacht een pa niekstemming veroorzaakt; de schade is echter niet groot. (Gemengd, 4e Blad en Laatste Berichten, le Blad.) Bankdirecteur te Utrecht gearresteerd wegens verduistering van f. 30.000. (Gemengd, 4e Blad.) Vergiftiging in een gezin te Sliedrecht; een oude man overleden (Laatste Be richten, 1ste Blad). BUITENLAND. Een mislukte aanslag op den trein van Hcrriot. (Buitenl. en Tel. le Blad). De besprekingen tot oplossing der crisis in Duitschland. (Buitenl. en Tel. le Blad). Geen uitstel van betaling op 15 Dec. a.s. (Buitenl. le Blad). Een belasting ineens op de Russische boeren. (Tel. le Blad). Verscherpte situatie in het conflict in liet Verre Oosten. (Buitenl. en Tel. le Bl.)« RECLAME. GA NAAR DQNKERSIEEG, LEIDEN, TEL 1322 'KNPAAR STEUNSCHOENEN EN HET LEED IS GELEDENI 8770 Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad. waarin het plaatselijk comité voor het Residentie-orkest herinnert aan het gironummer van den penningmeester. Op verzoek van de Wassenaarsche po litie is onder verdenking van aldaar ge pleegde zware mishandeling aangehouden den 40-jarigen S. S. alhier. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken in de clubtent van de voetbal vereeniging U.V.S. aan den Kanaal weg. Ten nadeele van den cantlnehouder C. H. uit Voorschoten, werden diverse eet waren tot een waarde van f.5 ontvreemd. Op verzoek van de politie alhier is te Antwerpen de onlangs ontvluchte psycho- paath Z. aangehouden. Hij is door de ma rechaussee uit Alphen (N.-Br.) naar hier en in het asyl gebracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Maandag 14 November 47 personen Dinsdag 15 November 50 personen Woensdag 16 November 51 personen Donderdag 17 November 54 personen Vrijdag 18 November 54 personen Zaterdag 19 November 53 personen 309 personen Gehouden verkooping in het Notaris- ma? °P Vrijdag 18 November notaris te Leiden B H' StumPel, Uiterstegracht 41 en 41a, kooper J van Rossen voor f 1900; Uiterstegracht 95 J. von der Steen q.q voor f 850; Uiterste- graent 111, C. de Munnik voor f 910- 15.7' Pc J' Schouten voor f. '80, 3e Groenesteeg 54, J. van Iterson qq. voor f.2600; Oranjegracht 36, iT van Duuren voor f.2351; Oranjegracht 83, P. eel ?5nH ft"4 V00ï 14031 Zuidsin gel 17 H. de Vos voor f.430; Vestestraat 94 J. J van der Reyden voor f. 1000; Ves- n wn V ,110, Hl st°ute. q.q. voor f-1840; Vestestraat 63, P. J. van der Kiev q.q. voor f.310; Geerestraat 16. A J God-' dijn q.q. voor f. 1175; le Gortestraat 5 P J. van der Kley, q.q. voor f.760; le Gorten f Vnan- n" i F' Bron&ers, q.q. voor f.2060, Bouwelouwesteeg 85, H. D van q q. voor f. 340; Paradijssteeg 46 ARet™iq'q' voor f-245; Willemstraat 9. 3 5 7 9 enVT «'^dijkstraat f 9904 °ngh' q q' voor

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1