Bezuiniging en Fsychopathenzorg. Gerhart Hauptmann 70 LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Dinsdag 15 Nov VESSCHERIJBERI EEN BELANGWEKKEND ARTIKEL VAN Dr. D. WIERSMA. In het Nederlandsch Juristenblad trof fen wij een belangwekkend artikel aan over bovengenoemd onderwerp van de hand van dr. D. Wlersma, onder-directeur van het Psychopathenasyl te Lelden. WIJ achten dit artikel van voldoende belang „m het hier over te nemen. Bij den aanvang van de uitvoering der Psychopathenwetten op 1 November 1923 zijn er zeer uiteenloopeude voorspell.ngcn ten beste gegeven aangaande oen om vang, dien de psychopathenzorg zou nemen. Terwij sommigen meenden dat e' ter verpleging van hen, die door de Rechtbanken .er beschik klv van de Htgeerlng zouden worden peslrlc; slechts weinig plaatsruimte zou noodlg zijn en dat het Rtjksasyl te Leiden, door op te richten particuliere inrichtingen gesteund, voor langen tijd in di- behoefte zou kun nen voorzien, meëi. lm anderen, dat wij al heel spoed.g voor een tekort in plaats ruimte zouden komen te staan. Uit de toen gevoerd" discus es bleek slechts dit dui delijk: niemand was in staat, aan te geven, welken omvang de psyeliopathen- zorg op den duur zou nemen ol zelfs bij benadering het aantal plaatsen te schat ten, dat het Rijk, wanneer de psychopa thenwetten eenmaal hun vollen invloed op de berechting en interneering van cri- mlneele psychopathen zouden doen gel den, voor ter beschikking gestelden zou moeten reserveeren. Van den aanvang af heeft men in de inrichting van het Rijks- asyl te Lelden dan ook niet anders dan een voorloopige regeling gezien, waardoor aan de in den eersten tijd ter beschikking gestelden een doelmatige verpleging kon ten deel vallen, zonder dat onmiddellijk al te groote kosten voor een nog zeer vaag omschreven doel werden gemaakt. Want behalve het aantal was ook de aard der op te nemen patiënten nog geheel onze ker: ons inzicht in de psychologische ge aardheid van psvehooatische misdadigers was en is nog uiterst gebrekkig. Daardoor kon niet worden beoordeeld, aan welke eischen de verpleging in een psvehooa- thenasyl precies had te voldoen en even min, hoe zulk een gebouw het doelmatigst kon worden ingericht. Het was dus van de Regeering zeer juist gezien, om voor- loopig op bescheiden s"haal te beginnen en het leegstaande Pesthuis te Leiden, waarin tot 1925 een Rijksopvoedingsge sticht voor Jongens was gevestigd en dat daardoor zonder al te groote uitgaven tot een verplegingsinrichting, die aan de meest elementaire eischen althans vol deed, kon worden verbouwd, als psychona- thenasyl in gebruik te nemen. De ervaring die hier zou worden opgedaan, zoowel ten aanzien van het aantal als van den aard der te verplegen delinquenten, zou dan later kunnen worden benut, wanneer het gold, een definitieve regeling van de psy- chooathenzore te ontwerpen. Het zou stellig praematuur zijn, de tot nu toe in nog niet ten volle vier iaren verzamelde ervaring reeds aan zulk een definitieve regeling te willen dienstbaar maken. Toch is het noodig. dat wti ons juist nu rekenschap geven van hetgeen deze ervaring leert, daar er thans reeds een nijpend gebrek aan plaats voor ter beschikking gestelden heerscht, waarin spoedig moet worden voorzien en waar voor dan ook van Regeeringswege maat regelen staan te worden getrofen. Daartoe moet worden nagegaan, hoeveel plaatsen er thans beschikbaar zijn. hoe groot de uitbreiding is, die dit aantal door de ont worpen maatregelen zal verkrijgen en hoe groot op grond van de ervaring de te ver wachten behoefte in den eersten tijd zal zijn. Het Rijksasyl voor psychooathen te Leiden, dat op 1 November 1928 werd ge opend en waarmede de verpleging van de ter beschikking gestelden aangevangen werd, kan 86 mannen opnemen. Op 1 Mei 1929 werd aan dit asyl een afdeeling voor 9 vrouwen toegevoegd. Het aantal ge stichtsplaatsen voor vrouwen heeft sedert dien geen uitbreiding ondergaan en of schoon de plaatsen in het Rtjksasyl thans gedurende bijna een jaar geregeld alle bezet zijn, heeft zich toch nog geen nij pend plaatsgebrek voorgedaan. Een ern stig vraagstuk bestaat hier dus niet. Het aantal plaatsen voor mannen onderging zijn eerste uitbreiding mede in Mei 1929, toen aar de Rekkensche inrichtingen een afdeeling voor crimineele psychopathen werd geopend, die 40 plaatsen bevat. De plaatsing in particuliere zorg nam in deze inrichting, die op Christelijken grondslag wordt geleid, maar waarin patiënten van alle gezindten kunnen worden opgenomen, haar aanvang. Ir Augustus 1930 volgde de opening van een R.K. psychopathenasyl, het St. Paulus-huls. verbonden aan het nieuwe R.K. krankzinnigengesticht te Hei- loo. Ook dit asyl telt 40 plaatsen. Intusschen had'het aantal ter-beschik- king-stellingen reeds zulk een vlucht ge nomen, dat het Rijksasyl te Leiden ln.den zomer van 1930 reeds geheel gevuld was en er ook te Rekken geen plaatsen meer beschikbaar waren. Eenige patiënten moesten als passant in Huizen van Be waring worden opgenomen, om op plaats in een der asyls te wachten. Aan dezen zeer ongewenschten toestand de verple ging toch, die het doel was van den tocge- pasten maatregel, werd op deze wijze voor de passanten geheel fictief kwam door de opening van het St. Paulushuis een voorloopig einde. Door tal van overplaat singen uit het Rijksasyl naar Heiloo kwam er in het eerste weer ruimte beschikbaar, maar het aantal ter beschikking gesterden bleef nog toenemen, zoodat in 1931 weder om alle plaatsen bezet waren en er weder verscheiden patiënten als passanten in Huizen van Bewaring moesten verblijven en dit dikwijls voor geruimen tijd. De Re geering heeft toen een voorloopige rege ling kunnen treffen door een ongebruikt paviljoen van het Rijkskrankzinnigenge sticht te Eindhoven, waarin 34 mannen konden worden opgenomen, als Rijksasyl aan te wijzen. Dit geschiedde in October 1931, doch ook deze maatregel bleek nog geheel onvoldoende te zijn, zoodat in Mei 1932 nog een tweede paviljoen van dat ge sticht als psychopathenasyl in gebruik moest worden genomen. Daardoor kwa men nog 60 plaatsen voor de psychnpa- thenzorg in aanmerking Thans zijn dus in het geheel 260 gestichtsplaatsen voor mannelijke ter beschikking gestelden be schikbaar. Hun verdeeling is als volgt. TABEL I. Rijksasyls Lelden Eindhoven Particuliere asyls Rekken Heiloo 86 94 40 40 Reeds begint opnieuw plaatsgebrek te dreigen: in geen der asyls zijn thans nog meer dan enkele plaatsen open en er zijn verscheiden vonnissen, waarbij een combi natie van straf en ter-beschlkking-steiung werd uitgesproken, nog niet uitgevoerd, voorzoover het 'de laatste betreft, omdat de straftermljnen nog niet zijn verstreden. Is dit op zichzelf een reden, om andere maatregelen te beramen, veel dringender nog is de noodzakelijkheid, in nieuwe plaatsruimte te voorzien, om een andere reden De leiding van het Rijkskrankzin nigengesticht te Eindhoven toch heeft ernstige bezwaren gemaakt tegen de ge- I combineerde verpleging van crimineele psychopathen en krankzinnigen in de zelfde inrichting, omdat deze belde cate gorieën van patiënten een ongunstigen invloed op elkander plegen uit te oefenen en omdat de eischen, aan het verplegend personeel in beide afdeelingen te stellen, zóó verschalend zijn, dat moeilijkheden welhaast niet kunnen uitblijven. Ervarin gen, elders opgedaan, leeren, dat deze ar gumenten volkomen steekhoudend zijn. In Denemarken is aan Sindssygehospitaict Nykoping wk een afdeeling voor crimi neele psychopathen verbonden en de lei ding van dit krankzinnigengesticht had niets dan klachten over deze van Regee ringswege opgelegde combinatie. Ook te Fcilco waar men overigens de bezwa ren niet zoo zwaar telt bestaat een sierke neigmg om een eventueele uitbrei ding van de R.K psychopathcnzorg die trouwens nog met voor de deur staav in een geheel afzonderlijke inrichting on der te brengen Het is dan ook begrijpelijk, dat onze Regiering heeft toegezegd, dat de crimineele psychooathen in geen geval langer dan tot Mei 1933 te Eindhoven zul len behoeven te blijven. Het is dus zaak ze tegen dien tijd elders onder te brengen. Men zou de oplossing in de hand kun nen werken en de Regeering streeft daarnaar ook inderdaad door aan het instituut van gezinsverpleging, dat in het Psychopathenreglement is voorzien en zich ook langzamerhand eenigszins heeft ontwikkeld, uitbreiding te geven. Van de numerieke beteekenis van dit instituut echter moet men zich geen overdreven voorstellingen maken, daarvoor doen zich te veel en te groote moeilijkheden en be zwaren voor. Vooreerst stelt zich de Re geering op het standpunt, dat patiënten, die wegens een zedendelict zijn ter be schikking gesteld, volstrekt niet voor p'"atjHng in e->-'"sver~',>"'lne nmer- king kunnen worden gebracht. Een groote groep patiënten is daarmee uitgeschakeld. En hoewel ik ervan overtuigd ben. dat in enkele gevallen een proef zonder ern stig risico én met een behoorlijke kans op slagen zou kunnen worden genomen, staat het toch wel vast, dat wij slechts enkele zorgvuldig uitgekozen patiënten in even nauwgezet opgezochte gezinnen zouden kunnen plaatsen. Een belangrijke vermindering van het plaatsgebrek in de asyls is daarvan stellig niet tc verwachten. Doch dit geldt eigen lijk in dezelfde mate ten aanzien van andere misdrijven, met name vermogens delicten. Want altijd moet de geaardheid van den patiënt zeer zorgvuldig worden overwogen en daarbij blijkt meestal, dat de waarschijnlijkheid, da' hij oe groccere vrijheid, die hij in een gezin zal genieten n'ct zal kunnen verdragen zeer groot is. Na nauwgezet onderzoek zijn wij in het Rijksasyl te Leiden dan ook tot plaatsing in gezinsverpleging van slechts 10 man lijke patiënten overgegaan en het is tee kenend. dat van deze xl gevallen er 5 zijn mislukt, doordat de patiënten uit het aan gewezen ge/in wegliepen en g'ngen rond zwerven of tot herhaling var. misdrijf ver vielen. Het lijkt mij niet mogelijk, voor loopig een aanzienlijke uitbreiding aan het instituut der gezinsverpleging te geven Zoo is het dus noodig, nieuwe gestichts ruimte te creëeren, waarheen de patiënten die thans te Eindhoven worden verpleegd, tegen 1 Mei 1933 kunnen worden overge bracht, en waar tevens later ter beschik king gestelden kunnen worden opgenomen voor zoover er elders geen plaats voor hen is. Het is niet verwonderlijk dat de Re geering er bij den huldigen toestand van 's Rijks financiën niet tb» overgaat, een geheel nieuw asyl te bouwen In zekeren zin is dit gelukkig, omdat nog altijd niet kan worden gezegd, dat aard en aantal der crimineele psychopathen. die voor ver pleging in aanmerking komen, voldoende bekend zijn. om den bouw van een nieuw gesticht naar deze inzichten te kunnen regelen Wanneer dan ook de Regeering besloten heeft, de gebouwen van Veldzicht te Avereest, dat als Rijksopvoedingsge sticht voor jongens binnenkort zal worden ontruimd, als psychopathenasyl te doen inrichten, dan kan het niet anders, of ook hiermede wordt weder een voorloopige en geenszins een ideale regeling in het leven geroepen. De twee gebouwen van Avereest. waarvan het eene reeds in gevorderden staat van verbouwing verkeert, terwijl voor de inrichting van het andere op de begrooting voor 1933 een bedrag van f. 40000 is uitgetrokken, staan zoo dicht bij elkander, dat onderling contact tus- schen de verpleegden in belde gebouwen stellig mogelijk moet blijven Van de ver doorgevoerde selectie tusschen verschil lende groepen patiënten, op welker nood zakelijkheid niet alleen ik, maar ook an dere geneeskundige leiders van psychopa- thenasvls telkens weer hebben gewezen, zal dus ook te Avereest weinig kunnen ko men. Dit is van te grooter beteekenis, om dat de bevolking er veel talrijker zal ziin. dan van eenig thans bestaand asyl. Het aantal plaatsen staat nog niet geheel vast: de verbouwing zal daarop nog Invloed uit oefenen Het zal evenwel stellig meer d»n 200. ten hoogste 240 bedragen. In dit nieuwe asvl zullen allereerst de patiënt»-!, die thans te Eindhoven worden vernleeed, worden oogenomen Het denkbeeld is ech ter in Regeerineskrtngen geuit om ook -ie patiënten, die thans In het Rliksasvl 't Leiden ziin ondergebracht naar Aver e -t over te brengen en dit asyl op te heffen Aan dit denkbeeld ligt de ongetwijfeld juiste gedachte ten grondslag, dat de ex ploitatie-kosten van één groot gesticht lager zijn, dan van twee kleinere. Het is evenwel de vraag, of wij mogen verwach ten, dat de plaatsruimte in dit eene asyl voor een belangrijken tijd voldoende zijn zal. Om te dien aanzien een oordeel te vormen, is het noodig. na te gaan, hoe groot het aantal ter-beschlkklng-stellln- gen zijn zal, dat ln den eersten tijd zal mogen worden verwacht. De cijfers over de Jaren 1929'31 be treffende het aantal ter beschikking ge stelden, dat ln het Rijksasyl te Lelden werd opgenomen, vormen een grondslag voor deze verwachting. Zij geven een ge middelde van ruim 73 per jaar (zie ta bel m. TABEL II. t.b.g. te Leiden opgenomen in 1929 51 idem 1930 100 idem 1931 69 In 1932 werden tot nu toe 33 nieuwe patiënten opgenomen, hetgeen met een jaarcijfer van 44 zou overeenkomen. De snelle stijging van het aantal ter-beschik- king-stellingen schijnt dus tot staan te zijn gek< men en voor een daling te heb- tin plaatr gemaakt. Bij het bcs.houwen dei cijfe's mocc echter in he„ oog gehou den woiden dat h. 1929 en 1910 vrijwel alle nieuwe patiënten eerst in het Rijks- asyj tc Leiden werden opgenomen, om van daaruit eventueel naar andere asyls te worden overgeplaatst. Sedert men evenwel ernstig met plaatsgebrek te kampen kreeg, werden nieuwe patiënten ook wel direct in particuliere asyls geplaatst. Belangrijker is evenwel de invloed van het tijdelijke Rijksasyl te Eindhoven, dat ongeveer een jaar bestaat en sedert dien nagenoeg geheel is bezet. Van Leiden uit werden slechts twee patiënten naar dit asyl overgeplaatst; dit aantal bedraagt waarschijnlijk wel iets meer ten aanzien van de particuliere asyls, doch wanneer wij het aantal nieuw ter beschikking ge stelden, dat te Eindhoven werd onderge bracht op 60 schatten, zijn wij stell'g niet te hoog. Wij zouden dan globaal ge rekend in vier jaren tijds 320 ter-beschik- king-stellingen hebben, hetgeen een 80- tal per jaar zou beteekenen. Wanneer wij nu, om onze schatting voor de toekomst niet te hoog te ramen, rekenen op onge veer 60 nieuwe ter-bescbikking-stellingen per jaar, dan is dit cijfer stellig niet overdreven. Om het aantal plaatsen, dat voorloopig noodig zal zijn, te kunnen schatten, moe ten wij echter natuurlijk ook met de ver mindering van het aantal verpleegden door den dood, door overplaatsing naar een krankzinnigengesticht, door plaat- s'n» in gezinsverpleging, door voorwaar delijk of onvoorwaardelijk ontslag en door beëindiging van den termijn der ter beschikking-stelling, die n'et werd ver lengd. rekening houden. Het verlies door den dood moge waarschtinlük in de verre toekomst van groote beteekenis woeden, voorshands is het n°k zeer onbeduidend. In het R'iksaevl te Leiden is tot op heden één patiënt overleden. In andere asvls kan dit aantal n'et veel hooger zijn. Wij kunnen dus bii onze schatting van deze groep afzien. Naar een krankzinnigenge sticht werden uit het Rijksasyl te Leiden 9 mannen overgebracht. Een belangrijke rol speelt dus onk deze vermindering van 't aantal patenten waarvoor plaatsruimte noodig is. n'et. Eovend'en moet steeds re- kenipg worden gehouden met de moge lijkheid van een zoodanige verbetering in den osychischen toestand dezer patiënten dat h"n onnem'ng in een krankzinnigen gesticht niet meer noodig is, terwijl toch de redenen voor een interneering 'n een nsychonathenasyl blijven bestaan Hoewel de door hun vertrek naar een krankzin nigengesticht oreneekomen plaatsen na tuurlijk gerust voorloopig weer kunnen worden bezet, moet er toch op worden gerekend, dat er later weer plaats voor hen zal moeten worden gemaakt. H»t komt mij daarom voor, dat wij het beste doen, ook deze k'e :e groen van patiënten bui ten beschouwing te laten. Belangrijker ziin de andere genoemde groenen. Tot nu tot verlieten 64 mannen het Rijksasvl, doordat zij in gezinsverple ging werden eenlaatst, voorwaardelijk of onvoorwaardelijk werd»n ontslagen of doordat hun ter-beschikking-stelling niet werd verlengd. Wanneer zij wederom tot misdrijf vervallen of de hun gestelde voorwaarden ovprtreden. keeren zij echter meestal, hetzij direct, hetzij na het onder gaan van een straf, weder in een asyl terug. Wij mogen dus niet alle te ver wachten ontslagen van het accres aftrek ken maar hebh»n te rekenen op een aan tal plaatsen, d'e noodig zullen zijn voor de patiënten, wier rec'assepring is mis lukt. De cijfers van het Riiksasyl zijn te d'en aanzien tot heden huiten verwach ting gunstig, zooals blijkt uit Tabel III. TABEL m. i liffiiii O f— O 10 iC A Si O o Cj o -i ES o rr H H« a Gezinsverpleging 10 4 5 0 1 Voorwaardelijk ontslag 44 18 13 9 4 Onvoorwaardelijk ontsl. 3 0 2 0 1 t.b.s. niet verlengd 7 1 1 0 5 Hieruit zien wij, dat van de beproefde ieclasseeringen tot nu toe 21 of ongeveer juist een derde gedeelte is mislukt. Dat dit resultaat inderdaad buitengewoon gunstig is. volgt uit den aard der pa- tienten. Hoeveel moeilijkheden hun eigep- aardige geestesgesteldheid aan opvoeden de maatregelen en aan blijvende reclas- seering in den weg legt, heb ik elders 1) uitvoerig betoogd. En al zijn de gevallen, die voor reclasseering in aanmerking ge bracht werden, met groote zorgvuldigheid uitgekozen en al werd aan de omstandig heden, waarin zij werden geplaatst, de uiterste zorg besteed, toch ls van te voren op een zeer groot aantal mislukkingen ge rekend. Bij het beschouwen der cijfers moet dan ook terdege met de mogelijkheid van vergrooting der rubriek mislukkingen v/orden rekening gehouden. In Tabel III zijn als tot nu toe gelukt aangemerkt de patiënten, over wie in het asyl wel be richten, doch geen ongunstige zijn bin nengekomen, als twijfelachtig zijn die ge vallen beschouwd, waarin blijkens Inge komen berichten weliswaar geen onhoud bare toestand is ingetreden, doch waarin toch wel degelijk misdragingen, die op ernstig gevaar voor de toekomst wijzen, zijn voorgekomen Het is waarschijnlijk dat na laneeren tiid heide rubrieken en ook die van de natiënten. welke ik uit net oog verloren heb. omdat hun toezichthou ders zich niet met het Rijksasyl ln ver- GERHART HAUPTMANN Heden wordt de groote Duitsche schrij ver Gerhart Hauptmann 70 jaar. Hij is ondanks alle aanvallen, die telkens bij een nieuw werk van hem op hem worden on dernomen, een dichter en schrijver van beteekenis. Zelfs zijn grootste vijanden zul len moeten toegeven, dat hij het Duitsche naturalistische drama ter overwinning heeft gevoerd al is hij daarvan dan ook niet, zooals men zoo dikwijls hoort, de va der; Arno Holz en Johannes Schlaf waren hem voorgegaan. Maar Hauptmann steekt ver boven hen uit, niet slechts door de ge dachten welke hij in zijn stof en zijn per sonen legt, maar ook in techniek en 200 heeft hij voor 't naturalisme meer gedaan dan wie ook van de Duitsche schrijvers. Van zijn werk noemen wij Vor Sonnen- Aufgang, een realistisch-naturalistisch boeren drama, „Das Friedenfest" patho- logisch-naturalistisch familiedrama, „Ein- same Menschen" analystisch-psycholo- gisch huwelijksdrama, „Die Weber", so ciaal-drama uit 't midden der 19e eeuw en „Hannele", sociaal-religieus droomspel, met als hoogtepunt „Der arme Heinrich" bewerking van dezelfde middeleeuwsche sage, die Longfellow behandeld had in zijn „Golden Legend". Voorts schreef hij „Der Biberpelz" een brandstichtersdrama, „Der een mislukte poging de den dronkaard als quasi-pr' gendijk als „Krelis Louwen" 18e eeuw bewerkt) ln een stellen; „Professor Cramp Kramer", „Gabriel Schik „Fuhrmann Henschel" en „die Ratten" enz. Zeventien van zijn stut Duitschland nog geregeld Rijkspresident Von Hit Hauptmann op zijn verjaar met gelukwenschen gezond eraan herinnert, dat Haup zestigsten verjaardag reeds derscheiding des Rijks, het ontvangen heeft, zoodat thans slechts opnieuw uiti aan de hooge waardeering. s sche volk voor Hauptmann als dichter koestert. De Pruisische regeering i Hauptmann de groote gt van verdiensten jegens den Staat toe te kennen. Grlmme, de minister ?ai Wetenschappen, zal de mei schrijver uitreiken. binding gesteld hebben, of doordat zij onvoorwaardelijk werden ontslagen resp. geen verlenging hunner ter-beschikking stelling kregen, nog een aantal misluk kingen zullen opleveren. Wanneer het to tale aantal daarvan 50 pCt. ''an oet aan tal ontslagen zal blijken te bedragen, inc- gen wij nog zeer tevreden zijn. Voor deze patiënten moeten uit den aard der zaak plaatsen in de asyls beschikbaar blijven. Waar nu het aantal verleende ontslagen (64 in 4 jaar tijds) ongeveer een vierde gedeelte van het aantal tot heden opge nomen nieuw ter beschikking gestelde patiënten bedraagt (243), terwijl 00 suc ces in ongeveer de helft der gevallen zou mogen worden gerekend, moet het iaar- lijksch accres met één achtste gedeelte worden verminderd, om een raming van het ware accres te krijgen. Innl»"ts van met 69 nat1°nten zal de am'lbevo'king dus waarschijn'iik met pl.m. 52 per jaar toe nemen. Wanneer wij in aanmerking nemen, dat thans na niet geheel vier jarige werking der psvehonathenwetten de 260 plaatsen, die in alle asvls beschikbaar zijn, 00 enkele na zijn bezet geraakt, dan schijnt deze ram'ng zeker met te hoog. Zooals boven werd vermeld, zullen de Eindhovensche patiënten teven Mei 1933 naar het nieuw in te richten asvl te Avereerst worden overgebracht en indien ook de Leidsche patiënten daarheen zul len gaan. zoodat het Rliksasvl te Leiden kan worden opgeheven, dan zal dit met 1 Juli 1933 geschieden. Uit de zoo ju'st ge maakte schattingen valt af te le'den, dat er dan behalve een volled'"e bevolking der bpide thans bestaand» Rijksasvls nog een 40-tal patiënten zullen moeten worden ondergebracht. Te Avereerst zullen dan dus 94 patiënten uit Eindhoven. 86 uit Leiden en ongeveer 40 nieuwe oat'ënten moeten worden oogenomen, d'e te zamen 220 plaatsen zullen innemen. Daar nu het aantal nlaatsen te Avereerst ten hoooste 240 zal bedragen, zul'en in dat geval slechts 20 plaatsen overblijven om het accres na 1 Juli 1933 op te vangen. Ge brek aan plaatsru'mte moet zich dus reeds weder na enkele maanden voor doen. Om deze moeilijkheid die de Regee ring, al heeft zij de bovenstaande bere kening niet gemaakt, wel moet hebben voorzien te overwinnen, zouden twee wegen kunnen worden ingeslagen: dié van zorg voor meerdere plaatsruimte dan te Avereerst zal kunnen worden verkregen en die van vermindering van het aantal ter-beschikking-stellingen. De het meest voor de hand liggende oplossing bestaat ongetwijfeld in het behoud van het Leid sche asyl, waardoor het aantal plaatsen, dat voor nieuwe ter-beschikking-stellingen open blijft, tot meer dan 100 zou stijgen, zoodat de behoefte in elk geval voor on geveer twee jaren gedekt zou zijn. Het is volstrekt niet ondenkbaar, dat na dien termijn het evenwicht tusschen de nieuwe ter-beschikking-stellingen en het beëin digen van oude belangrijk meer zal zijn benaderd. Het aantal psychopathische misdadigers toch. dat in 1928 reeds be kend was, doch in het m'riden van 1975 nog niet met de psychopathenwetten in aanraking zal zijn gekomen, zal allicht niet zoo heel groot meer zijn. zoodat deze wetten dan veel meer dan thans voorna melijk slechts on den aanwas, dien de opgroe'ende generatie natuurlijk leverpn zal, zullen behoeven te worden toeeenast. Aan den anderen kant zal wellicht teven dien tijd de financieele toetend des Rüks weder een gunstieer aanblik vertonnen, zoodat misschien met ernst aan het ont werpen van een werkelijk doeltreffende gestichtsverpleging op gro tegen dien tijd ongetwijfeld baarder ervaring zal kunnen werkt. Doch natuurlijk moet gegeven, dat het in stand ho Rijksasyl te Leiden naast 1 te Avereerst niet onaanzie meebrengt. D. (Slot volgt). 1) Psychiater en misdadi Jaargang 95. 1932. blz. 350. IJMUID" VTSCHPKiJZEN. Tarbot per KG. f.0.80—0." kist van 50 K G. f. 34-16, To' f. 1—0.75, Zetschol per kist f. 26.50, Kleine Schol f- 20 f 8.50—4.70, Roggen psr 20 V.'eelen per stuk f. 1.50, Mid< f 22.50, K eininiddel Se e vis; K'eine Schelvisch f. 15.504. per kist van 125 KG. per kist van 50 KG. M4 pe rstuk f.1— 0.38, Wiiling 50 K.G. f. 4.60-1.65, Koolr' f. 1.90—0.12, Makreel per kist f. 8-5. Aangevoerd 315 kisten ene, versche ha ing. Prijzen van f kist en f.5 80—3.10 per man Aangekomen 5 Stoomtraw'c IJM. 193 met f.3336, IJM. r IJM. 153 met f.1830, IJM. 20 IJM. 14 met f.2123; 1 loüffl met f. 1C42; SCH. 39 met f.l met f.493, L.T. 53 met f.687 haring; K.W. 42 met 418 1 met 482 kantjes pekelharing 11 November. Tusschen 53 gr. 39' Nfcr. en 2 gr. 40' en 2 VL. 14, 15 last; VL. 172 16 30 kantjes; VL. 3, 210 kant 21 last; VL. 25, 27 last; GD>U. KW. 158, 16 last; KW. 31, KW. 22, 30 kantjes; SCH. 2 j- SCH. 53, 15 kantjes; SCH. H SCH. 64, 110 kantjes; SCH SCH. 443, 10 last; SCH- 8 SCH. 95, 165 kantjes: SCH 8' SCH. 341, 250 kantjes; SCH.jï SCH. 260, 430 kantjes; verte""' SCH. 72, SCH. 180. Praairapport Hr. Ms- 12 November. Tusschen 52 gr. 35' Nbr. en 2 gr. 49' «f VL. 217, 15 kantjes; VL. 49. 39, 35 kantjes; VL. 97, 53® 193, 390 kantjes; VL. 20L KW. 45, 390 kantjes; KW- KW. 22, 44 kantjes; KW 1 SCH 198, 7 last; SCH. I», KW. 54, 70 kantjes; KW- KW 153, 14 kantjes; KW SCH 379. 81 kantjes; SCH SCH. 353, 36) kantjes; SCH SCH 332, 125 kant es; S£% j SCH. 64, 135 kantjes; SCH verkend: SCH. 50, SCH- H- Denkt morgen om collecte van het C

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 18