LESSER ETE VAN KLOETEN LEIDSCHE GROOTHANDEL SINT NICOLA AS-GESCHENKEN KUNT KOOI lllllllllilllllKlIlllllllülDIÜddllliS Recepten voor een „zuinigen" tijd. Ah 'n Küppershuscl BREESTRAAT 0 0 0 0 0 0 0 0 0 [0 [0 0 0000 ![0 00000 000 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 15 Noveml* Appelgerechten. HOOGE RIJNDIJK 94 Ik ben zoo gelukkig met mijn nieuwen Küppersbusch! N.V. INTERN. HANDEL-M,J „IMENEXCÖ DEZE WEEK Nog goedkooper dan bij VAN KLOfj bestaat niet! 0 0 Boterletters, Speculaas Poppen, Suikerbeesten, Borstplaat, Speculaas, Pepernoten, Moscovisch Harten en Hammen LANGEBRUG 35 - TELEFOON 1965 - J. C. v. d. STEEK o of de In dezen tijd, waar „zuinigheid" het parool is, wil ik u eenige recepten voor smakelijke gerechten geven, waarin ap pelen de hoofdrol spelen. Appelen zijn er In overvloed, waaruit volgen moet dat ze niet duur zijn. Dat ze gezond zijn, weten wij allemaal. Maar je kunt nu eenmaal niet lederen dag een appel als dessert geven. Manlief elscht variatie en gezien het feit, dat de liefde van den man door de maag gaat (ik hoor de protesten van het sterke geslacht al) lijkt het mij niet on verstandig de volgende recepten eens te probeeren Appelbeignets. 250 Gr. tarwemeel, 3 3'/» dX. bier of spuitwater, wat zout, 12 4 14 zure appelen (goud- reinetten of bellefleurs), Reuzel, delfia of Delftsche slaolie. Maak reuzel. Delfia of Delftsche slaolie zoo heet ln een dien Ijzeren potje, dat er blauwe damp afkomt. Boor en schil de appelen, snijd ze in niet te dikke plakken. Meng 't tarwemeel met wat bier of spuit water en het zout vlug aan, roer er de klontjes uit en voeg er zooveel bier of smiitwater bij tot het beslag de vereischte dikte heeft. Wentel er eenige schijfjes aopel In, leg die in het heete vet en bak de beignets lichtbruin en gaar. Neem ze met een lardeernaald of breinaald uit het vet. Laat ze op grauw panier uitdruipen, bestrooi ze met poedersuiker en dien ze warm on. Appelbollen. 100 Gr. harde boter, 100 Gr. Hongaarsch meel, wat water (en zout), Ongeveer 6 zure appelen, 50 Gr boter, 80 Gr suiker, 1 theelepel fijne kaneel. Hiervoor moeten we eerst leeren feuil- letée-deeg te maken. Dit is niet gemak kelijk, maar als Je het eenmaal weet. kan je er ongelooflijk veel plezier van hebben, daar het voor verschillende taarten en ook voor boterletters de basis is. 100 Gr. harde boter of hooiboter, kalfsniervet, 100 Gr. Hongaarsch meel, (wat zout), wat water (pl.m. d.L.). Zeef het meel in een kom, leg er boter in en snijd deze met 2 messen in vrij grove stukken. Voeg er dan. zoo luchtig mogelijk roerende, druooelsgewiis zooveel koud water bij tot boter en bloem aan elkaar blijven hangen: maar gebruik vooral niet te veel water, daar anders het deeg onder het uitrollen zou vastplakken. Rol de hal nu. telkens omkeerpnd. op een met meel bestoven plank of tafel met een met meel bpetrooide deegrol uit tot een dunne lap. Borstel het overtollige mep!, dat er aan bliift hangen, telkens zorgvul dig af en vouw het deeg in de lengte in drieën op. Laat het deeg, dat door de behandeling slan geworden Is, on een koele plaats rusten, tot het weer stijf is (pl.m. 15 min.) en herhaal bovenbeschreven bewerking nog driemaal. Vouw het daarna In vieren on en laat het, zoo lang moeeliik rusten. Rol 't dan tot de eewenschte dikte en geef het den gewenschten vorm. Nu keeren we weer tot de annelhollen terug. Schil de geboorde appelen en leg ze on het feuilletée. dat den laatstep kp»r tot een grooten dunnen lap is uitgerold. Roer de hoter tot room. voeg er de sulk°r en de fiine kaneel bil en vul met dit mengsel de openingen der apnelen. S'a er het deeg omheen, plak het van onderen vast, na er een naar plooien in gelegd te hebben. Bestriid de annelhollen met eidooier, die met wat water gekloot Is en bak ze in een heeten oven met onder- warmte lichtbruin en gaar 15 min.), neem ze van het bakblik af en laat ze bekoelen. Anpclcompöte. 12 zure annelen, 12 "rcnnfiite kersjes of wat marmelade, 60 Gr. suiker, schil van Vt citroen, 2 hladpn witte of roode gelatine, 3'/i d L. water met wat citroensap. Boor de annelen. schil ze. wasch ze en kook ze voorzichtig gaar in het vocht, dat met het cltreonsap ln een platte, wiide pan ibv. stoofoan) aan den kook gebracht is. Voeg er, even voordat ze gaar zijn. de suiker bil en bedruip de annelen voor zichtig met het vocht. Leg eiken aonel, die gaar is. met een nlatte lenel in een com- póteschaal. Los de geweekte gelatine in het vocht on en giet dit door een naar- denharen zeef langs of over de aooelen. Leg on de gaatjes een geconfijt kersje of wat, marmelade. Appelkoekjes. 125 Gr. rlcena, 1 theelepel bakpoeder, 2 eieren. 1 d L. melk, wat zont, 5 a 6 zure annelen, dL. rum, 20 Gr. suiker. 80 Gr. Delfia of 3/4 d.L. Delftsche slaolie. Boor de annelen, schil ze, snüd ze in schijven en week ze desverkipzende in den rum. die met de suiker vermengd is. Roer het meel met. het baknoedër. de eidooiers, wat zout en langzamerhand de melk door eikaar, tot een gelijk bedrag, zonder klonties verkregen is. Vermeng dit zoo luchtig moeeliik met 't stilfgeklonte eiwit, domnel er cm"e schiifies annel in en hak die met de Delfia of de slaolie in de koe kenpan lichthruin en gaar. Bestrooi ze met. suiker, die met wat fijne kaneel is vermengd en dien ze zoo warm moge lijk on. Annelmoes. Misschien bent u niet heleedigd dat ik u het recent voor annelmoes. dat toch iedere huisvrouw dient te kennen, nog durf geven Maar heiieeh. mevrouw, er is verschil tussehep annelmoes en annelmoes. Fn meestal ligt dit aan de bereidingswijze. Ziehier dan! 21/4 KG zure annelen, 150 ct witte su'ker. 4'/. d L. kokend water, (desverklpzpnde 1 a 2 eieren). Schil de annelen. snüd ze in dunne parties en lez deze dadelük in koud water Óm ze blank te honden Wasch ze zet ZO dad°liik on met het kokende water en laat, ze vlug zonder deksel gaar koken (10 a 15 min). Roer van tijd tot tiid om aan branden te voorkomen. Wrijf ze met een houten lepel flink fijn, wrijf het moes bij kleine gedeelten tegelijk, zoo warm moge lijk door een paardenharen zeef. Roer er de suiker door en desverkiezende het ei, waarvan wit en dooier apart geklopt zijn. Wanneer men het moes niet zeeft, moe ten de klokhuizen uit de appelen verwij derd worden. Zijn de appelen niet zuur genoeg dan kan men een citroenschil laten meekoken. Appclpudding. 750 Gr. zure appelen, 1 L. water, 200 a 225 Gr. suiker, sap van 3 citroenen, schil van 1 citroen. 40 Gr. roode of witte gelatine (16 of 20 blaadjes) of 35 Gr. poedergelatine. Schil de appelen snijd ze in kleine stukjes, wasch ze en kook ze gaar in net water, dat met de citroenschil aan den kook gebracht is. Giet alles door een paardenharen zeef, wrijf er de appelen door fijn en vermeng het moes met het citroensap, de suiker en de gelatine, die 10 a 15 min. in koud water geweekt heeft en daarna met zoo weinig mogelijk kokend water opgelost is. Laat de massa, af en toe roerende, ge leiachtig worden en giet ze in een met koud water omgespoelden steenen pud dingvorm. Stort den pudding, na bekoeling op een vochtigen schotel en dien hem met vanillesaus. Appeltaart. Voor het deeg: 375 Gr. bloem, 250 Gr. boter, 125 Gr. suiker, 3 eieren. Voor het vulsel: 12 zure appelen, 100 Gr. suiker, 100 Gr. krenten 50 Gr. amandelen, geraspte schil van 1 citroen. Kneed boter, bloem, suiker en 2 eieren door elkaar tot een stevigen bal. Laat deze zoo hij te slap geworden is, een kwartier op een koele plaats rusten. Rol hem uit tot een grooten ronden lap, druk dien in een met boter besmeerden snringvorm, zoo dat de bodem geheel bedekt èn de zij wanden pl.m. 4 c.M. bedekt zijn. Snipper de geschilde appelen, vermeng ze met de suiker, de goed gewasschen krenten, die van de steeltjes ontdaan ziin, de gehakte amandelen en de geraspte citroenschil. Vul hiermede den vorm, leg er ruitvor mige dunne reepjes van het overgebleven deeg over. Rol den rand eenigszins om, zoodat de reepen stevig bevestigd zijn. Be smeer het deeg met wat van het overblij vende geklopte ei en bak de taart in een matig warmen oven lichtbruin en gaar 1 uur). BORSTPLAAT EN MARSEPEIN. St. NIcolaas is weer in aantocht. Tijd, waarin we schandelijk onze lijn verwaar- loozen, en er maar heerlijk gezellig op los snoepen. Tijd van borstplaat en marsepein. U kunt deze zaligheden tegenwoordig al heel goed koop koopen maar u zult me moeten toe geven dat het toch ook zijn charme heeft al dit lekkers zelf te maken. Welnu dan, hier zijn de recepten ervoor. Borstplaat. Benoodlgdheden3 theekopjes witte sui ker. 1 theekopje water, 2 theelepels cacao of een weinig vruchten-essence naar smaak. Bereiding: Water en suiker aan den kook brengen en laten inkoken tot de laat ste druppel, die van den lepel valt, een draad achterlaat. De pan van het vuur nemen, essence toevoegen en blijven roeren tot de vloeistof bestaat d.w.z. troebel wordt. Ten slotte uitgieten in de nat ge maakte vormen, liefst op een eveneens met water bevochtigden granieten aanrecht. Voor chocolade-bcstplaat wordt de cacao tegelijk met de suiker droog dooreenge- roerd, waarna het water pas toegevoegd wordt. De grootste kunst is het op het Juiste oogenblik uitgieten in de vormen, even te vroeg gedaan, wordt de massa niet stijf, even te lang gewacht, kan ze slechts met ernote moeite uitgegoten wor den en zij stolt als het ware reeds in de pan. Dit leert de practijk echter wel. Marsepein. Benoodlgdheden: 100 gram gepelde aman delen, 200 gram poedersuiker, oranjebloe semwater. Bereiding: De amandelen zeer fijn ma len en vermengen met de gezeefde poeder suiker. waarbij zooveel oranjebloesemwa ter (desgewenscht naar smaak met water verdund) gevoegd wordt tot een klei-ach- tige massa is verkregen. Met de hand kunnen diverse voorwerpjes gevormd wor den. Desgewenscht rolt men er aardap peltjes van, die men naar smaak door cacao of kaneel kan wentelen. Chocolade-cake. Benoodigdheden200 gram basterdsuiker. 200 gram vanillebiscuitjes of -kaakjes. 2 eieren 3 eetlepels poedercacao en 4 blok jes Delfia-plantenvet. Bereiding: Cacao en suiker vermengen, een voor een de heele eieren toevoegen, vervolgens het vet (dat tevoren in een pan netje is gesmolten, vooral niet bakken en even bekoeld is), bijgieten en ten slotte de fijngestampte biscuit toevoegen. De goed dooreengemengde massa in een cake- of broodbllk gieten en stevig aandrukken en 24 uur laten staan. Het kan dan als brood gesneden worden. BONT EN BONTGARNEERING. We zullen het maar zonder omwegen zeggen mevrouw, dit jaar zal het zonder bont of bontgarneering niet gaanals we eenigermate modern willen blijven. Bont als kraag, als manchetten, als mantelzoom, bont geknoopt en gebonden, maar hoe dan ook, bont zullen we op alle mogelijke wijzen zien toegepast. Het gaat bij het moderne kleedje of den mantel niet meer om de hoeveelheid bont die men draagt, het behoeft volstrekt geen bontmantel te zijn, alleen, het bont moet, hoe bescheiden het ook moge zijn aange bracht. toch „acte de presence" geven. Maar ook kunnen we u direct weer ge ruststellen, het is lang niet alles echt bont. wat voor garneering dient. Nog géén jaar zijn er zulke prachtige imitatie-bontsoorten aan de markt ge bracht als nu. De z.g. bontstoffen vormen de groote mode en ze kleeden. dat moet gezegd worden, zóó voordeelig dat het misnoegen over de gedachte „Imitatie" al snel vervlogen is. Bij het korte bontman teltje staat een rokje, waarvan de zoom is gegarneerd met een bontstrookje uit hetzelfde materiaal, zeer charmant. Ge heel nieuw is de handschoen uit mantel stof met kappen van bont. Herfstjurkjes krijgen direct iets aparts, als men ze een heel klein bontkraagje geeft en een nóg kleinere bontversiering op de mouwtjes. De hoofetzaak van dit seizoen is, te weten hóe ver men kan gaan. Weinig opschik of versiering, maar dat weinige op de juiste plaats, daarin schuilt het geheim van het succes. De manteltjes behooren zoo nauw mogelijk te zijn en daarom zul len ze een iets flinkere dame zeker niet zoo goed staan als het lange, eenvoudige costuumpje in gedekte tintenmet zoo weinig mogelijk bontgarneering. Als we op een regenachtigen middag eens in de mottenkist gaan snuffelen, allicht dat we er dan nog een ouden man tel of een costuumpje vinden, met bont garneering Al zijn die kleeren dan on modern geworden, van de garneering kun nen we nog een dankbaar gebruik maken. Misschien zelfs vinden we nog wel een lang-vergeten mof of bontmanchetten. Hoe voorzichtig, dat we ze hebben bewaard! We kunnen ze nu maar wat goed gebrui ken. Zoo klein kunnen de stukjes niet zijn of we weten er nog wel een plaatsje voor. De handige huisvrouw zal er altijd nog wel wat uit weten te maken. We weten immers, dat bont, hetzij echt of imitatie, altijd op den achterkant dus den leer- kant, moet worden gesneden en genaaid. De versleten of kaal geworden stukken worden er uitgenomen. En willen we héél voorzichtig zijn. als we bijv. een kraag of manchetten gaan maken, dan wordt het patroontje eerst in papier geknipt. Is de maat goed. dan wordt het papieroatroon op de leerzijde van het bont gelegd en eerst met een stukje krijt afgeteekend. 'n Uitgebreide sorfeering vindt U in onze toonkamers: (eindpunt stadstram), welke zonder eenige verplichting zijn te bezichtigen. Onze toonkamers zijn geopend van 84 tot 5i uur, des Zaterdags tot 1 uur. Levering uitsluitend door bemidde ling van H.H. Installateur 1 Daar kun je nu letterlijk alles op i Koken, bakken, braden, grillen! En zit er niet prachtig uit? Alles is verchroc en geëmailleerd! Volkomen roestvrij i waardoor bijna géén onderhoud. Het spaart me bovendien enorm aan gas, di zij dien fameuzen Küppersbusch spaarbrandj Prachtige fornuizen, die Küppersbusch-U nuizen! Neem er óók zoo een! 154 LEIDEN - HOOGE RIJNDIJK No. 94 - TELEFOON No. lij is wel de meest geliefkoosde bezigheid, maar niet minder fijn is het als je voor ENKELE centen zeej ONZE CENTENPRIJZEN stellen U deze week in de gelegenheid dit te doe] Voor 49 centen koopt gij bij ons een mooie doos Luxe Post Voor 89 centen koopt gij bij ons een prachtige doos Luxe Post Voor 99 centen koopt gij bij ons 'n schitterende doos Luxe Post Voor 138 centen koopt gij bij ons een Rundleder Actenmap, die anders f. 2.90 kost. Voor 9 centen koopt gij bij ons een allerleukst doosje Kinderpost Voor 49 centen koopt gij bij ons onze bekende „Fiep" Cartes zijnde 25 mooie linnen Cartes en 25 Envel. Voor 83 centen koopt gij bij ons onze doos Natal Cartes, inh. 25 hoogst elegante Cartes en 25 Envel. Voor 23 centen koopt gij bij ons een Leder Schoolétui van f. 1.— Voor 19 centen koopt gij bij ons een losbladig Foto-album. Voor 24 centen koopt gij bij ons een mooi losbladig Foto-album Voor 46 centen koopt gij bij ons een gToot losbladig Foto-album Voor 18 centen koopt gij bij ons een goed spel Speelkaarten Voor 18 centen koopt gij bij ons een Vulpenhouder van 95 ct. Voor 16 centen koopt gij bij ons mooie luxe Boekjes voor St. Nic. bijpakkertjes Voor 7 centen koopt gij bij ons 25 prachtige luxe Servetten Voor 15 centen koopt gij bij ons een keurige Kalender 1933 Voor 43 centen koopt gij bij ons een leuk Tclefoonblok, een practisch St. Nic. geschenk Voor 9 centen - 15 centen, enz. maakt gij bij ons keus uit ruim 100 soorten Kinder- en Gezelschapsspelen Voor 79 centen koopt gij bij ons een aardig Schaakspel. Voor 56 centen koopt gij bij ons een prachtig zijde Viltpluche Dam-Schaakbord, iets geheel nieuws, elegant, sterk. Voor 690 centen koopt gij bij ons de schitterende 1 „BEKA LUXE" VULPEN met 14 karaa1^ pen, Parker vulsysteem, ingebouwde i Voor 690 centen verkoopen wij deze week ook onze lui gante zwart parelmoer „BEKA LUXUI en Damesvulpen van f. 8.50 met esï 14 karaats gouden pen, draagring, iig| penbeschermer. Wij noemden U hier slechts een honderdste gedeeft| vele artikelen, die deze week voor CENTENPRIJZEN weg» Onthoudt uit dit Blad, dat gewijd is aan de belang» I huisvrouw, dat gij LEKKER MOET Maar onthoudt vooral, dat gij Uw ST. NICOLAAS GESCBj bij ons moet koopen, want TELEFOON 1703 VRAAGT PRIJS BIJ DEN VRAAGT UW WINKELIER

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 12