LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 14 Novemt?,' SPORT. EERSTE LEIDSCHE BUURT-TOONEEL- VEREEN. „WESTERKWARTIER". Een geslaagde feestavond. Bovengenoemde vereeniglng gaf Zater dagavond haar eerste groote uitvoering in dit seizoen in de Concertzaal van „Zomer- lust". Te ongeveer kwart over acht kwam de voorzitter -oor het voetlicht en heette alle aanwezigen, In het bijzonder dona teurs, donatrices en zusterverenigingen die gehoor hadden gegeven aan de uitnoo- dlging, hartelijk welkom. Nadat nog eenige muzieknummers ten gehoore waren gebracht, werd een blijspel in 3 bedrijven opgevoerd „De Houten Ham", van Jan van Ees en Henk Bakker. Het stuk werd vlot over het voetlicht ge bracht, en er werd danig om gelachen. De vereeniglng, die onder de energieke leiding staat van den heer A. C. v. d. Woerd, is met groote sprongen vooruit gegaan en behoeft niet onder te doen voor oudere vereenigingen. Na afloop werd er dan ook hartelijk geapplaudisseerd Er volgde een bal, dat onder leiding stond van den heer Evert Castelein. Het was diep in den nacht, toen de voorzitter den feestavond sloot. Het was weer een echte, ouderwetsche Westerkwartier-avond, waarop de vereeniglng met genoegen kan terugzien. HULDIGING TAN DEN HEER W. POELSTRA. Bij zijn zilveren verplegers-jubileum. Men schrijft ons: Zaterdagmiddag is de heer W. Poelstra, hoofdverpleger in het Rljksasyl voor Psychopathen, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren verplegersloopbaan. De familie Poelstra, die geheel onkundig was gelaten van de voornemens, keek vreemd op, toen de heeren Blaaubroek en Heersma zich des middags tegen twee uur aan hun in de nabijheid van het gesticht gelegen woning meldden, met beleefd ver zoek met hun kinderen mede te gaan ten einde een kleine, maar welgemeende hulde in ontvangst te nemen. De voor deze gelegenheid eenvoudig versierde groote hal van het gebouw diende voor receptie-kamer, alwaar bij hun aan komst de belde doctoren dr. J. Scholtens en dr. Wiersma, de verplegers en ander personeel, aanwezig waren. Nadat de familie gezeten was, nam de eerste verpleger, de heer Heersma het woord om ln een toespraak de groote karakter-eigenschappen van den heer Poelstra te schetsen. Vervolgens sprak hij tot Mevrouw Poelstra woorden van hulde en dank voor de offers, welke zij te brengen heeft doordat de heer Poelstra door zijn nauwgezette plichtsbetrachting veel ln den fam.liekring ontbreekt. Ten slotte bood hij een eikenhouten boeken kast aan den jubilaris en bloemen aan zijn echtgenoote aan. Vervolgens nam de geneesheer Dr. Schel lens het woord om niet alleen do goede eigenschappen van den jubilaris naar voren te brengen, maar teve .s om te zeg gen hoe 't hem had verheugd, natuurlijk zonder eenige tekortkoming in de verdien sten var zijn voo.& anger als hoofdverple ger, den heer Boven, dat hij deze was op gevolgd en hoe prettig hij steeds met den jubilaris had samengewerkt. Hij hoopte dit nog vele jaren op dezelfde wijze te kunnen doen en mocht dit niet zoo zijn spr. zinspeelde hier blijkbaar op het ver plaatsen der instelling naar elders dan hoopte hij toch dat de heer Poelstra, zij 't dan met anderen samen nog vele jaren zich zcr blijven geven voor alles wat goed is. Zeer onder den indruk van het gespro kene bedankte de heer Poelstra allen die hadden bijgedragen aan de spontane hulde die hem en de zijnen was gebracht en hij hoopte dan ook in zijn verder leven den zelfden weg te blijven bewandelen, waar voor hij den zegen van den Allerhoogste verzocht. Hiermede was de plechtigheid afge- loopen. Zondagochtend heeft ds. J. W. Groot En_ :rink in den Kerkdienst den heer Poelstra toegesproken en ook het mooie in het karakter des heeren Poelstra naar voren gebrach.. Ook hier was de jubilaris zeer onder den indruk toen hij een dankwoord sprak. NED. CHR. REISVEREEN. Een excursie der Afd. Leiden. Een groep leden van de afd. Lelden der Ned. Cnr. Reisvereeniglng bracht Zater dagmiddag onder leiding van den heer Joh. Vooijs een bezoek aan de kunstaarde werk-fabriek „De Rijn" van de firma Zaalberg aan den Hoogen Rijndijk te Lei derdorp. Na een inleidend woord van den leider, waarin hij o.a. deed uitkomen, hoe het vervaardigen van kunstaardewerk reeds van oude tijden af aan de belangstelling heeft gehad zoowel van kunstenaars als van het publiek en hoe die belangstelling ook nog heden ten dage voortleeft waar van het flink aantal deelnemers aan deze tweede excursie naar genoemde inrichting ook weer een bewijs was Werd een rond gang gemaakt doch de fabriek, welke in volle werking was. De Jongste firmant demonstreerde daar bij, hoe zijn kunstenaarshand en -oog in staat waren, om uit de vormlooze klompen klei allerlei voorwerpen te scheppen, die het oog verrukten en het schoonheidsge voel streelden. Verder werd het geheele wordingsproces, zooals glazuren en bakken aanschouwelijk voorgesteld, waarbij vooral ook de nadruk gelegd werd op het feit, dat waar vele kunstaardewerk-fabrieken uitsluitend machinaal werk leveren, hier alles handwerk is, wat de kunstwaarde van het product niet weinig verhoogt. Na afloop werd door den leider aan de firma Zaalberg hartelijk dank gebracht voor deze aangename en leerzame excur sie. De alhier tot arts bevorderde seml- artsen S. Heringa en C. Koning zijn be stemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij het leger hier te lande. Ten nadeele van den heer H. in de Groenesteeg is vermoedelijk uit baldadig heid een groote spiegelruit ter waarde van f. 80.— vernield. DE ALGEMEENE TOESTAND. Midden in het Schuldenprobleem Fransch-Duitsche samenwerking. Nog zeer onverwachts zijn we midden in de Schuldenkwesties terecht gekomen. Na Engeland heeft nu ook Frankrijk een nota tot Washington in deze materie gericht. Het Engelsche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft gisteravond den tekst van haar nota gepubliceerd. In de nota wordt allereerst herinnerd aan den steun van Engeland aan het moratorium- voorstel van Hoover en vervolgens in het tweede gedeelte verklaard, dat de ver- wach, welke door het voorstel Hoover zijn gewekt, niet ten volle in vervulling zijn gegaan Refereerend aan het officieele communiqué dat ter gelegenheid van het bezoek van Laval aan Washington is ge publiceerd, wordt dan de overtuiging uit gesproken, dat verdere actieve maatrege len moeten worden getroffen om de we- relddenressie te overwinnen. In het derde gedeelte van de nota wordt gewezen op het verdrag van Lausanne en er de nadruk op gelegd dat dit het maximum beteekent van hetgeen de betrokken regeeringen kun nen bijdragen tot het herstel van de wel vaart ter wereld, waarbij het Amerikaan- sche volk evenveel belang heeft als de naties van het Britsche empirium en waartoe het noodig is. dat het Ameri- kaansche Volk zijn medewerking verleent. In het vierde gedeelte der nota wordt verklaard, dat het systeem der financleele verplichtingen der staten onderling, zoo als dit thans bestaat, aan een herziening moet worden onderwornen. Da^Engelsche regeering acht het noodzakelijk dat snel handelend wordt ongetreden en hooDt dat Amerika zoo sDoedig als maar eenigszins mogelijk is onderhandelingen zal aan vangen. In het vijfde gedeelte wordt ingegaan od het eigenlijke doel der nota, n.l. het uit stel per 15 December a.s. vervallende En gelsche oorloesschuidbetalingen aan Ame rika. Het is onmogelijk in den korten tijd van vijf weken een overeenkomst betref fende een onderwerp van zulk een om vang tot stand te brengen. Daarbij wordt gewezen od de actie, welke tijdens de con ferentie van Lausanne werd gevoerd en waarbij om een ongestoord verloop der onderhandelingen mogelijk te maken de betalingen aan de betrokken mogendheden werden ongesehort. De Engelsche regee ring soreekt de hoon uit. dat in dit geval een ontreden als te Lausanne zal worden te baat genomen. In het laatste gedeelte der nota wordt voorgesteld Washington aan te wijzen als zetel voor de besprekingen inzake de schuldenkwestie. Fn d" Fransche nota zegt: De Fransche regeering, welke zich ernstig bezorgd maakt over den invloed der schulden tusschen de regeeringen on derling op de wereldcrisis acht het nood zakelijk, de Amerikaansche regeering te verzoeken, te zamen met haar dit vraag stuk in vol vertrouwen en volle vriend schap te bestudêeren. De Europeesche regeeringen zijn. ten einde de bezwaren verbonden aan de betalingen van den eenen staat aan den anderen, zooveel mogeliik weg te nemen, te Lausanne bij eengekomen. Zich insnireerend aan de richtlhnen, neergelegd in het op 25 Octo ber 1931 gezamenlijk door Hoover en Laval gepubliceerde communiqué, welke de logische voortzetting vormde van Hoover's voorstel van Juni 1931, heeft de Fransche regeering. wetend daarbij te handelen in den geest van de Amerikaansche regee ring, te Lausanne in de zwaarste offers toegestemd, in de hoop, den nog smeu- lenden wrok tusschen de volken te doen verdwijnen en bij te dragen tot het economisch-herstel en de consolidatie var, den vrede. In weerwil van het belang der resulta ten van Lausanne dient geconstateerd te worden aldus de Fransche nota. dat de economische en financleele moeilijkheden, welke de hervatting der normale inter nationale betrekkingen belemmeren, nog altiid bestaan en er dient een nieuwe poging te worden ondernomen om hier aan in het algemeen belang een einde te maken De gezindheid, waarvan Frankrijk te Lausanne en te Stresa heeft blijk ge- géven, vormt een waarborg voor 't belang dat het stelt in een sooedig economisch herstel van Eurona. Niet minder verlan gend is Frankrijk, bij te dragen in het welslagen van de economsche wereld conferentie. In dezen geest verzoekt Frankrijk Amerika, over te gaan tot een nieuw, ge zamenlijk onderzoek van het schulden- vraagstuk Daar dit onderzoek waarschijnlijk eeni- gen tijd gal vereischen, verzoekt Frankrijk, dat het in overeenstemming met het precedent van Lausanne, een verlenging van de opschorting der betalingen zal In de gister gehouden godsdienst oefening voor verpleegden en personeel ir. het Academisch Ziekenhuis alhier heeft de voorganger enkele woorden gewijd aan de nagedachtenis van wijlen prof. dr. J. M. Zaayer, en aan den diepe, pn zin en de blijvende waarde van den arbeid van allen die werken voor de instandhouding, de be scherming. de verpleging en de herwin ning van de bedreigde levenskrachten. Onze stadgenoot dr. B. B. H. von Arnim is toegelaten als privaat docent aan de Universiteit te Berlijn, om onder wijs te geven in de Slavische letteren en hoopt zijn colleges aan te vangen met een openbare les over het onderwerp „Ner montow charakterbild". In de Stedelijke waren opgenomen: Maandag 7 November Dinsdag 8 November Woensdag 9 November Donderdag 10 November Vrijdag 11 November Zaterdag 12 November Werkinrichting 49 personen. 62 personen. 54 personen. 54 personen. 55 personen. 53 personen. De Commissaris van Politie alhier verzoekt in verband met een vechtpartij, welke op 25 October jl. te pl.m. 12 uur 's middags plaats vond in de Leliestraat, t.o. perceel 44, de twee dames, die daarvan getuige zouden zijn geweest, zich bekend te willen maken bij de afd. Recherche, Bureau van Politie, Zonneveldstr. alhier. Bij de politie zijn twee rijwielen en een handwagen te bevragen. verkrijgen, waardoor het mogelijk zal worden, ln de vereischte atmosfeer van vertrouwen de ernstige problemen van het oogenblik te onderzoeken. De Fransche regeering Is er trouwens van overtuigd, dat een dergelijke maat regel een heuglijke uitwerking zou heb- be,n op de monentaire crisis, welke een zoo groot aantal staten bedreigt. Op het vertrouwen in de wijsheid en billijkheid der Vereenigde Staten vestigt de Fransche regeering de hoop, dat haar verzoek een gunstig onthaal zal vinden. In hoeverre Malvy's verblijf te Londen Malvy is voorzitter der Fransche financieele Kamercommissie? heeft bijgedragen tot deze eenstemmigheid? De Fransche en Engelsche pers is zeer tevreden over deze nota's. De Italiaansche gezant te Washington had reeds een onderhoud in deze materie met Stimson. President Hoover heeft Roosevelt uit genodigd deze week op het Witte Huis met hem te komen confereeren over het vraagstuk der oorlogsschulden. Hoover zegt in zijn telegram: „De regee ring ziet zich gesteld voor een wereld vraagstuk van het grootste belang en ik ben daarom van oordeel, dat een gedach- tenwisseling hierover in het algemeen be lang zou zijn. Spoed is hierbij een eerste vereischte en ik hoop, dat het u zal schik ken deze week lang genoeg te Washing ton te vertoeven om het mij mogelijk te maken met u te beraadslagen. Het zou mij zeer aangenaam zijn, wanneer u aan deze bespreking democratische leiders uit het Congres of andere adviseurs kunt doen deel'-." men. „Wij dienen een open oor te hebben voor voorstellen van onze schuldenaars betreffende een concrete schadeloosstel ling in anderen vorm dan directe betalin gen b.v. door uitbreiding der markten voor de producten van onzen arbeid en van onzen boeren en ik heb reeds eerder verklaard dat een aanzienlijke vermin dering in de wereldbewapening, welke onze lasten en gevaren en tevens die van de geheele wereld, zal verlichten, eveneens verband houdt met deze aangelegenheid". Hoover zelf is Woensdag te Washington terug, Eerst dan kan het onderhoud plaats hebben, tenminste als Roosevelt hersteld is van een lichte verkoudheid. Intusschen blijven diverse senatoren zich uitspreken tegen verdere moratoria, zooals b.v. Bunghan. Senator Walsh, die als de hoogste autori teit van den democratische raad wordt beschouwd heeft verklaard dat indien de schulden-kwestie dringend is en snel een besluit genomen moet worden een speciale zitting van het Congres bijeen moet wor den geroepen. Senator Swanson die Borah op zal vol gen als voorzitter van de senatoriale com missie voor buitenlandsche zaken ver klaarde. dat de bevolking van de Veree nigde Staten niet wenscht dat haar be lastingdruk zwaarder wordt gemaakt, ten einde de buitenlandsche belastingen te ver minderen. Officieel wordt medegedeeld: ëa beraadslagingen die twee dagen heb ben geduurd, heeft de vierde sub-commis sie van de Duttsch-Frahsche economische commissie de besprekingen gesloten. Twee consortia zullen Worden gesticht. Het eerste is een technische vereeniging van Duitsche en Fransche industrieele ondernemingen. Het tweede is in den vorm van een N V. opgericht door Duitsche Fransche en En gelsche industriëelen. Haar taak is de uit voering van groote openbare werken in het buitenland vooral in gevallen, dat er ver band bestaat met financieele transacties. De commissie heeft verder een voorloopig rapport aangenomen over een nauwere samenwerking tusschen de industrieën op het gebied van eectrische constructies, vooral in verband met de electrificatie van de spoorwegen in zekere landen. Eenige le den van de commissie zijn belast met de uitwerking van een gedetailleerd plan. De financieele kwesties nemen in de be sprekingen een belangrijke plaats in. Van beide z den is rapport uitgebracht over het in de landen geldende rsysteem van staats garanties voor eventueele tekorten bij leve ringen aan het buitenland. Besloten werd, de mogelijkheid van een samenwerking op dit gebied te doen onderzoeken door vier deskundigen. De vierde subcommissie zal in den loop van Februari te Parijs weer bijeenkomen. De beide delegaties drukten haar tevre denheid uit over de bereikte resultaten. DUITSCHLAND. Politieke geruchten De Rijksraad tegen von Papen. De Deutsche Allgemeine Zeilung ver klaart, dat geruchten de ronde doen, vol gens welke sprake is van een spoedige Rijksdagontbinding, vóór het parlement bijeenkomt, van een uitstel van nieuwe verkiezingen tot het voorjaar en van een „autoritaire" grondwetswijziging op grond van art. 48. Van regeeringszijde worden deze geruch ten echter tegengesproken. Het doet echter duidelijk uitkomen, hoe zeer de situatie verwond is. Heden heeft von Papen een onderhoud met Hugen- berg, terwijl prelaat Kaas (Centrum) en Scheeffer (Beiersche Volkspartij) mis schien morgen zullen worden ontvangen. Zeer de aandacht trekt een rede van den socialist Loebe, den vroegeren voor zitter van den Rijksdag, te Weenen ge houden, waarin hij zeer warm verdedigde een samenwerking met de cotnmunisten en zeide, dat onder de arbeiders in beide kampen een dien verlangen bestond naar een ln éénheid uitgevoerde actie. Dat men, ondanks de bestaande bereidwilligheid, nog niet hiertoe is gekomen, moet gewe ten worden aan het feit, dat de commu nistische partij onderhevig is aan invloed van buiten de grenzen. Hoe meer echter in Duitschland de democratische volks rechten bedreigd worden, hoe meer de massa der burgers zich tot het fascisme wendt, des te onweerstaanbaarder wordt de wil tot eenheid ook in het Duitsche proletariaat. Dat zegt toch wel iets Over de zitting van de vereenigde Rijks raadcommissie is het volgende communi qué uitgegeven: In de zitting van Zaterdag werd aller eerst de financieele positie van Rijk, lan den en gemeenten besproken. De Rijksmi nister van Financiën, graaf Schwerin Krosigk, gaf een overzicht van den linan- cleelen toestand van het Rijk. Men houdt rekening met een deficit aan belastingen en invoerrechten van ongeveer 700 tot 800 milltoen Rijksmark, waarvan onge veer 400 millioen op rekening van het Rijk komt, de rest op rekening van de landen. Bovendien gaf de minister een exposé over den stand van de schulden en verplich tingen van het Rijk. De landen gaven uiting aan hun eischen: betaling door het Rijk in mindering op de schadeloosstelling der spoorwegen, aan deel van de landen in de opcenten op de inkomstenbelasting. De Rijksminister zegde toe deze eischen in de regeering te zullen bespreken. In de middagzitting heeft de Rijksmi nister voor Binnenlandsche Zaken, Von Gayl, een overzicht gegeven over de plan nen der Rijksregeering betreffende de rijkshervorming, waarbij hij er den nadruk op legde, dat deze plannen zullen worden uitgewerkt in overleg met de landen. De vereenigde commissies hebben de vol gende resolutie aangenomen, die aan den Rijksraad in zijn eerstvolgende plenaire zitting zal worden voorgelegd. 1. De maatregelen van het Rijk van 29 en 30 October 1932 gaan veel verder, dan de maatregelen, die zijn genomen op grond van de noodverordening van 20 Juli 1932. De Rijksraad stelt vast. dat door deze maatregelen radicale verandering is ge bracht in de tot nu toe volgens de Grond wet vastgestelde machtsverhouding tus schen het Rijk en Pruisen, het Riik en de landen en de landen onderling. De hoog ste Rijksorganen hebben herhaalde malen de toezegging gedaan, dat aan die ver houding tusschen het Rijk en de landen niets zou worden veranderd. De Rijksraad verwacht daarom, dat de Rijksregeering zoo snel mogelijk maatre gelen zal nemen tot het uit den weg rui men van dezen ongewenschten toestand. 2. Bij de groote beteekenis van een rijks- hervorming voor het lot van volk en Rijk, verzoekt de Rijksraad 'de Rijksregeering dringend den Duitschen landen een aan deel te geven in het onstellen der ont werpen. voordat die ontwerpen in het Riikskabinet worden besproken. Hoewel in bedekte termen gesteld is deze resolutie toch regelrecht tegen het kabinet von Papen gericht! Zooals bekend, had de Pruisische mi nister-president dr. Braun, in een schrij ven' aan Von Hindenburg geprotesteerd tegen het ontslaan van talrijke hooge Pruisische bestuursambtenaren. Naar het Acht Uhr Abendblatt meldt, heeft de Rijkspresident thans geantwoord, dat hij tot zijn leedwezen in dezen niet kan ingrijpen, daar volgens de uitspraak van het staatsgerechtshof de Rijkscom missaris het recht heeft, in het belang van de vereenvoudiging van het Pruisische staatsbeheer en van bezuiniging op dat beheer, maatregelen als de onderhavige te nemen. In Saksen en in Lübeck hebben gisteren gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad. Er is slechts zeer matig gestemd, men is het verkiezen beu. De uitslag in Saksen is geheel in den lijn der jongste Riiksdagver- kiezing. Te Lübeck is de linksche meer derheid gebroken. Zij is van 41 tot 38 stemmen t.eruggeloopen. De burgerlijke partijen kregen 43 zetels. ITAUE. Goemboes bij den Paus. Zaterdagmiddag is de Hongaarsche mi nister-president Goemboes door den Paus in audiëntie ontvangen. Daarna bracht hij een bezoek aan kar dinaal-staatssecretaris Pacelli. De besprekingen tusschen Mussolini en Goemboes hebben tot resultaat gehad, dat een gemengd Italiaansch-Hongaarsche commissie zal worden ingesteld, welke de financieele problemen van beide landen zal bestudeeren en de kwesties, die reeds sedert den oorlog hangende zijn. moet op lossen. SPANJE. Zamora naar Mexico? Herbette teruggeroepen? Naar de Spaansche bladen melden, heeft de president der republiek, Alcala Zamora onlangs van den Mexlcaanschen gezant, te Madrid een uitnoodiging ontvangen, om een officieel bezoek te brengen aan Mexico Dankbaar is deze uitnoodiging aanvaard De radicaal-socialistische „République" verneemt van welingelichte zijde, dat het thans vaststaat, dat de Fransche ambas sadeur te Madrid Herbette, teruggeroepen zal worden. Hij zal worden opgevolgd door den tegenwoordigen Franschen ambassa deur te Washington, Claudel. Ter gelegenheid van Herriot's reis naar Spanje was aan Herbette in verschillende Fransche bladen verweten, dat hij deze reis zeer gebrekkig had voorbereid. JAPAN. Begrootingscijfers. Het door het kabinet goedgekeurde ont werp voor de begrooting 1933/1934 be draagt niet minder dan 2.235.000.000 yen. De begrooting van het ministerie van oor log is 662.000.000 yen groot, waaronder 472 millioen yen voor de vloot. De inkomsten voor 1933/1934 worden geraamd op 1.330 millioen yen, zoodat het tekort op de be grooting niet minder dan 905 millioen yen bedraagt. Uitgaande van de meening, dat de in het land heerschende depressie het niet mogelijk maakt dit tekort door ver hooging der belastingen te dekken, stelde de minister van financiën voor, schatkist bons uit te geven voor een bedrag van iets meer dan een milliard yen. Sedert den RussischJapanschen oorlog is de finan cieele toestand van Japan niet zoo slecht geweest als thans. In de zaken- en bank wereld is men ongerust over den invloed dien deze ongunstige toestand zal hebben. AFGHANISTAN. Oud-minister terechtgesteld. Generaal Ghoelam Nabikhan, die minis ter was onder de regeering van koning Amanoellah en een vooraanstaande figuur van zijn land, is, naar de correspondent van de „Khybermail uit Kaboel meldt, terechtgesteld. Generaal Nabikhan was in 1928 Afghaansch gezant te Moskou. ZWITSERLAND Terugkeer der rust. De begrafenis van de i onlusten te Genève is over hëtl rustig verloopen. Aan de plechtigheden in de de sterfhuizen namen duizend maar de begrafenis op het kertV plaats slechts in tegenwoordighSl naaste verwanten. De algemeene staking is kaio 1 pen; echter werden in den tJ eenige pogingen ondernomen het 3 keer met geweld te verhinder®. 1 Op verschillende plaatsen in ,1 werden de draden van de tram I sneden, zoodat deze niet meer kei Een twaalftal tramwagens weijl beschadigd; de geheele tramdiea stopgezet. Gisteren is het werk normaal hJ was het geheel rustig, zoodat gel is gedemobiliseerd. Misschien volei de rest. f Sinds Zaterdagavond zijn in trj nieuwe arrestaties verricht. 22 s van het Geneefsche garnizoen wegens weigering aan de bevelen"! hoorzamen en andere discipllnfj grijpen worden gearresteerd. Zij beschikking van de militaire just steld In plaatselijke kringen is r er thans algemeen over eens, datl lusten zijn veroorzaakt door big stad wonende agitators. Er riijl eenige huiszoekingen gedaan. D; f ring is, naar verluidt, vastbe/rt buitenlanders, die verdacht worcj communistische propaganda, over de grens te laten zetten. Ook elders is het niet meer tot nol waardige botsingen gekomen. Gisteravond laat is echter te 1 een bomaanslag genieeed on het r] het officieele regeerinesgebouw. voorbijrijdende auto werd een het gebouw geslingerd. 5 personeel gewond. Het onmiddelliik door de in"estelde onderzoek beeft nog taten oneeleverd. Men is echter e'j van opvatting, dat de aanslag dco munisten is gepleegd, als protest ti door de regeering genomen schens| regelen teeen alle pogingen van t nistische zijde om de orde te verstol flPIFVFNT AMD. De regeeringsverklaring. I De nieuwe premier Tsaldaris tsi terdag in de Kamer de regeering^ ring afgelegd, waarin de nadn noodzakelijkheid wordt gelegd, i uiterste spaarzaamheid te betrat!» Ten aanzien van de buitenlandss litiek wordt gezegd, dat de regesril naar zal streven, de bestaande! schappelijke betrekkingen met het l| land nog meer te ontwikkelen en I» de geschillen in den geest van i zijdsch overleg tot oplossing te bra In dit verband wordt het plsal toenadering tusschen de Balkanstëf nieuw aanbevolen. De regeering kreeg een motie i trouwen. CHINA. Communisten gearresteerd I Volgens een officieel bericht uit 8) is de politie er in geslaagd, een communistische conferentie te ote en 90 vooraanstaande Chineesche a nisten te arresteeren. Zeven, allen van het Centraal Comité der conil tische partij, o.w. twee vrouwen, door den krijgsraad ter dood ver» en gisterochtend geëxecuteerd. WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE BERLU De stand van hedenmorgen De afgeloopen nacht verliep te vrij rustig, hetgeen niet naar den het publiek was. Tietz en Schön Franschen Guimbretière en Brs waren in grootschen vorm. Precies waren 2366.1.70 K.M. dus na rijden afgelegd. Een ernstige valpartij vond plaats, waarbij Thierbach, Maczji Otto Nickel betrokken waren. De.®5 werd voor eenigen tijd geneutralis* drie renners namen tenslotte den wedstrijd deel. Otto Nickel hi ter een hinderlijke blessure aan van de valpartij overgehouden. De stand om 5 uur hedeiunorgo na 102 uur een afstand van 2439.W was afgelegd, luidde: 1. Tietz-Schön, 782 punten; 2 Bui hagen-Resiger, 505 pnt.; 3. Fin» dom, 478 pnt.; 4. Broceardo-Guin® 410 pnt. Op 1 ronde achterstand: 5,f" Thierbach, 380 pnt.; 6. Rieger-EM» pnt.; 7, eGbr. Nickel, 164 pnt. Oo achterstand: 8. Buysse-Billiet. 294 Van KemDen-Pijnenburg, 221 PüJ Maczynski-Bresciani, 121 pnt. OP den achterstand: 11. eBcker-Mietnt, Jagers zijn volledig, doch H 't nog steeds zonder de ach Ma .-i n m a f f t»a v. iraw f hp d3 VOETBAL. DEo JAGERS—L. D. W. S. De moet v uug .KM. wit.» - doen. Na den aftrap komt de oai bezit van Starre, die mooi v0?22;,. Voort vangt den bal op en u per 't nakijken. 1—0. Direct hieroP v. d. Weijden door de achterhoed den keeper geen schijn van kans.-. Jagers, 't gevaar inziende, gooien meer open en 't gevolg daarvan ia linksbuiten tot tweemaal toe t L te vinden. 22. Hierna breekt de Na de thee pakt L.D.W.S. Bruin (die een goede paitij sP'V de voorhoede aan 't werk en l>- geeft met een kogel zijn club oor- leiding. 3—2. Meteen hierna B" Weijden op zijn eentje er vin maakt er 42 van. Dat is de ,'j bar ,en door 't missen van den maakt De Jagers gelijk, 4—4 j boogbal van den midhalf veI^ï!-i opnieuw in van der Born's hetU-2'i dat nu de Jagers de leiding heBn^i L.D.W.S. trekt weder ten aanvs1;. is het v. d. Weiiden, die eelük "Jr Nog 5 minuten zlin te snelen en m 't winnende o» rt«; zijden wordt om i. wimin»- - ..m den. 't eGIuk is echter met de'"Jj rechtsbinnen sch:et od doei. oBrn slaat den bal terug v.oor van denzelfden sDeler die s. maakt. Hierna breekt het einde 1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2