Jaargang VRIJDAG 11 NOVEMBER 1932 No. 22284 GEÏLLUSTREERD INDERVERHAAL. nden van het Bijendorp STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJBERICHTEN. EIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: I ner .egel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen tentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle faJvertentlën 35 Cts- per regel Kleine Advertentiën end bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts (maximum aantal woorden van 30 J volgens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. ner bestaat uit ZES bladen ERSTE BLAD. gen zullen wij beginnen publicatie van een nieuw eerd Kinderverhaal, getiteld: IEID VAN Dr. J. D. KaYSER. or in de tropische huidziekten. iddag heeft dr. J. D. Kayser, ae uopiscne huidziekten, cue we- bereucen van den 70-jaiigen Itreeüt, en vei bonden aan ae Ver. Ivoor Tropische Geneeskunde te In—Leiden in de collegezaal van jtuut aan het Rapenourg, zijn (college gegeven. het algemeen een overzicht te Jegeven van de ontwikkeling der h de tropische huidziekten, waar in. net nut van het hier te lande instituut betoogde, herinnerde de drie onderwerpen, welke hij zonder op zijn lessen heeft be- ni.: de mycose, de framöoesia n de lepra, waarvan hij de ken- eigenscnappen, voornaamste be middelen en geneeswijzen achter- is besprak. t siot van zijn voordracht bracht aan curatoren en bestuursleden mg, aan wijlen prof. de Jong, de ren Kan en Nieuwenhuis; aan de in van Hoogere Krijgsschool en ciiooi; aan zijn trouwe meaewer- n dr. Nyland en prof. Koolemans lan zijn collega's dr. 1 immers en hiel, aan zijn assistenten en aan neel van het Instituut. Tot slot >r. woorden van welkom tot zijn dr. Hermans. r. A. W. Nieuwenhuis, voorzitter ïniging dankte vei volgens dr. >01 anes wat hij voor het lnsti- eweest. De Koninklijke onder- welke u kort geleden te beurt n, aldus spr., is een blijk van van uw vele verdiensten gedu- i lange reeks van jaren, es vei volgens op de gi oote vor- welke het onderwijs m de tro- neeskunde in de aigeioopen 25 itendeeis dank zij het werk der ig heeft gemaakt. Vroeger wist ile arts, die naar Indiè ging, van veel meer af dan hij op de iageie id geleerd. 'Dat is thans gcneel Üs secretaris van de Ver. voor Geneeskunde hebt gij, aldus spr. eel bijgedragen. Spr. dankte hem alles namens het bestuur van harte en bood dr. Kaysei de onderscheiding verbonden in- n. P. C. Flu betuigde als hoofd "deiwijs, zijn grooten dank vuor aaiop ar. ivaysei net onderwas aatoiogie van de oprichting af trekt, uw buitengewone ij vei en worden aoor de hier werkzame en hoogelijk gewaardeerd, opr. vieugae, dat ar. Kayser nog zij- het Instituut veruonden blijft [daaraan den wensch toe, dat hij ocent aan de Hoogere Krijgs- endlnSsschool nog veel nut- °l kunnen verrichten. olger dr. E. H. Hermans wees er Kayser op net geoied cier tropi- jekien, mzonaerneid op dat uer Jdmg voortrekkers- en pioiucrs- vei'ncht. Wij jongeren, aldus goed uitgeruste iaooratona en P r11 ,JvetenscKappeiijk materiaal rekking, maar noe geheel an- at vroeger. Spr. koestert gioote aiV00r den arbeid van zijn is bij het met diens con- altijd eens geweest, aaarmede te spreken in den K? aftredende, wenschte spr. jaren van rustigen arbeid e fcutVf 1161 woord gevoerd door t* r' die namens het zus- li,. jhnsterdam een kort woord EtiM.f8. en ni ztJn kwaliteit uurslid der Ned. Ver. voor Iter den Wensch uitte, Er. °?naan weer zijn gioote pellen st dier organisatie alle sprekers af- Stltuni3 'n een ander vertrek ken „li onder aanbieding van ^beiltennme2!,erd E6geVen KON. NED. MIJ. VOOK TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Lezing over het kweeken van Coniferen. Gisteravond hield dr. Th. C. Oudemans, eigenaar van „Klein Schovenhorst" te Putten, een lezing met lichtbeelden ovei het daarbij liggend Pinetum en die Coni feren welke het best geschikt zijn voor onzen Nederlandschen bodem. Te ruim acht uur opende de voorzitter van de afd. Leiden, de heer J. G. Ballego, met een hartelijk welkom tot de vele aan wezigen, in het bijzonder tot den spreker van dezen avond, het eerelid den heer E. Th. Witte en den heer P. den Ouden, van Boskoop, die op luisterijke wijze een schit terende collectie dwerg coniferen demon streerde. deze bijeenkomst om daarna het woord aan dr. Oudemans te geven. Spreker begon met dank te brengen aan den heer Ballego, voor diens inleidende woorden en wenschte, vóór het belichten der lantaarnplaatjes een korte inleiding te geven. De geschiedenis van „Schovenhorst" dateert reeds vanaf 1834, toen door een besluit van het Domeinbesfuur van Gel derland besloten werd vele Hectaren woeste en heidegronden zeer goedkoop af te staan. Zoo werden de verschillende ge meenten in staat gesteld Deslag te leggen op gedeelten van 25396 H.A. grond tegen den prijs van f. 0.75 per H.A. met de con ditie dat zij het zelf moesten of doen laten ontginnen naar mate de gemeenten dit goedkeurden. De gemeente Putten verkocht hiervan weer 1500 H.A. waarvan 80 H.A. aan den Schrober, a f. 12 per H.A. De heer Schrober, sprekers grootvader begon hier in 1846 met denaanleg van een Pinetum, dat na eenige jaren was vol tooid en waarvan in 1869 een catalogus werd gemaakt die reeds 300 soorten en verscheidenheden vermeldde. Spr. wees vooral op de moeilijkheden waarmede bij den aanleg te kampen was geweest, zooals de stand van het grond water, geen spoorwegen, de bemesting enz. enz. Met nadruk zeide sp. dat deze aanleg geen zuivere liefhebberij was doch wel degelijk uit een economisch standpunt was bekeken om er achter te komen welke Coniferen als houtsoort voor de industrie geschikt bleken. Van de 300 soorten blijkt dit van 6 soorten het geval te zijn, die dan ook bij tienduizenden worden ge kweekt. Het deed spr. genoegen dat zijn groot vader lang plezier van zijn werk heeft ge had, eerst in 1901 is deze overleden. In 1904 werd door diens opvolger, dr. J Th. Oudemans, een nieuw Pinètum naast het bestaande aangelegd en enkele kleine fouten verbeterd. Na deze korte inleiding deed spr. ons genieten van een 80-tal fraaie lichtbeel den, waaruit duidelijk bleek hoe schitte rend de Coniferen zich op „Schovenhorst" ontwikkelen kunnen: het waren vooral de kegels waaraan men de soorten en varië teiten kan herkennen, die algemeen de aandacht wekken. Hiervan had spr. ook schitterend, afgesneden materiaal mede gebracht. Spr. eindigde deze hoogstaande voor dracht met een woord van dank aan de afd. Leiden., die hem in de gelegenheid stelde een en ander van de mooie conife ren op „Schovenhorst" te kunnen laten zien en vertellen, daarbij de leden tot een bezoek uitnoodigend. Eveneens dankte hij den heer P. den Ouden voor de reeds geschonken en weer toegezegde nieuwe coniferen soorten voor het Pinetum. De heer Ballego bedankte spreker voor dezen leerzamen en genotvollen avond en hoopte met de afd. een excursie naar Put ten te houden. Een daverend applaus stemde hiermede volkomen in. Nog zii medegedeeld dat door de Ge meentelijke kweekerij een mooie collectie heestertakken met diverse herfsttinten was ingezonden. Onder leiding van den heer Jonker, gaat deze tak van dienst steeds voorwaarts. MONDACCORDEONVEREEN. „BRAVO" Ouderavond. De mondaccordeonvereeniging „Bravo", dirigent de heer J. J. v. d. Reijden heeft een ouderavond georganiseerd in haar repetitiezaal aan de Hooglandsche Kerk- koorsteeg no. 7. Er waren plm. 90 ouders en eenige begunstigers aanwezig. Voorzitter H. Zuidema opende dezen avond met een welkomstwoord en wees er vervolgens op dat deze avond ook als propaganda dient te worden beschouwd. Na nog enkele mededeelingen wenschte hij de aanwezige een prettigen avond toe. Hierna kon het programma een aan vang nemen De vereenising speelde 10 nummers, welke alle met een hartelijk applaus werden beloond. Vermelding ver dient dat een fragment uit de opera Rigoletto van Verdi tot driemaal toe moest worden herhaald. Ten slotte zij nog vermeld dat tijdens de pauze koffie geschonken werd, terwijl de heer v. d Biezen uit naam van alle aanwezigen het bestuur en de vereemging dankte voor den genotvollen avond en de heer v. Egmond eenige woorden van sym pathie sprak tot den dirigent. SCHOOL ZUISINGEL B. Ouderavond. Nadat voor enkel? jaren de Oudercom missie aan school Zuidsingel B bij gebrek aan belangstelling was opgeheven, werden in dit voorjaar nieuwe pogingen aange wend om een Oudercommissie op te rich ten. Het gelukte nu inderdaad eenige ac tieve personen bereid te vinden een nieuwe commissie te vormen. Deze heeft onmid dellijk getoond, hart voor de zaak te hebben. Gisteravond werd dan de eerste Ouder avond georganiseerd met dit resultaat, dat de ruime gymnastiekzaal van de school vrijwel geheel was bezet. Het hoofd der school, de heer F. A. Schilt huyzen ex-officio voorzitter van de Ouder avonden. opende met een hartelijk woord van welkom aan de talrijke ouders, aan den heer J A, Christiaanse die belange loos bereid was gevonden voor 't houden van een voordracht en aan den heer De Cittert die zoo welwillend was geweest toe te staan dat van uit zijn woning voor de zen avond een tijdelijke leiding voor elec- trisch licht w;rd aangelegd. Wij merken even op dat de gasverlichting voor de scholen aan den Zuidsingel allerbedroe vendst is. De heer Schilhuyzen zette vervolgens nog eens het belang en de be- teekenis der ouderavonden uiteen; er den nadruk op leggend dat er tusschen de ouders en het onderwijspersoneel een voort durend contact behoort te zijn in het be lang van het kind Dit behoedt beide par tijen voor onbillijke beoordeelingen en on billijke handelingen en kan slechts goede resultaten afwerpen, zoowel voor de op voeding als voor het onderwijs- Nadat de heer Schilthuyzen een en an der uitvoerig met "oorbeelden had toege licht. kwam hij tot een tweede punt: het schoolverzuim. Het in wezen ongeloofde, doch door al lerlei schijnredenen of simulatie van ziekte door de ouders verontschuldigde schoolver zuim. voortgekomen uit gemakzucht is werkelijk veel te groot Er zijn gelukkig tal van ouders die hun Dhchten kennen. Doch bij velen is er een laakbare zwakheid om een kind dat geen zin heeft om naar school te gaan of dat voor moeder een enkel boodschapje moet doen. maar een heelen dag thuis te houden en dan een boodschapje te sturen: ..Jantje of Keetje is ziek". Hoofdpijn buikpijn of iets derge lijks. Het aantal voorradige pijnen is legio. Spreker roept aller medewerking in. zoo wel in 't belang van 't onderwijs als in dat van de zedelijke vorming van t kind om het schoolverzuim alleen tot het wettige geoorloofde en wettig noodzakelijke te be perken. Daarna kreeg de heer Christiaanse het woord, om zijn voordracht aan te vangen over „Nederland en Zwitserland" We be hoeven over deze voordracht niet veel te zeggen, aangezien in deze kolommen reeds herhaaldelijk verslagen zijn geplaatst over de voordrachten welke dez° spreker te Lei den en elders hield. Vurig bewonderaar van de natuur als hij is heeft hij de gave door dichterlijke woorden toegelicht door schoone projectiebeelden ons te doen aan voelen, wat hij doorleefde bij 't aanschou wen der gezegende plekjes die hij in en buiten Nederland bezocht. En ook voor deze menschen, behoorend tot de minder ge goeden en dus niet beschikkend over de middelen om de wereld in te gaan, wist hij weer den rechten, warmen toon te vinden, om ze even uit den dagelijkschen sleur te haler en te leeren zien dat de schoonheid zelfs vlak in onze nabijheid is te vinden. Zoo vertoonde hij ons eerst eenige beelden van het Leidsche stedeschoon en liet ons zien welke wondermooie plekjes er zijn binnen onz oude veste. Daarna bracht hij ons naar de naaste omgeving de bosschen van Wassenaar, de weiden en molens onzer polders, en naar het ongeëvenaarde cen trum van Hollands waterland, de Kager- plassen. waar de witte zeilen gelijk vlugge meeuwen wiekten over 't zilveren vlak. En na de pauze bezochten we met hem de bergenwereld van Zwitserland de barre rotsen en de eeuwige sneeuwtoppen de wilde gletscherwoestenijen de diepe kloven met schuimende stortbeken de lieflijke dalen en de vriendelijke stadjes aan het Vierwoudstedenmeer. We zagen de Matterhorn in zijn eeuwige glorie oprijzen boven de gletsoherwereld, we zagen het vlammenspel van de op gaande zon over de sneeuwkammen we zagen de wonderen der natuur en der techniek. Allen zonder uitzondering heb ben we geboeid zitten luisteren naar de dichterlijke voordracht die ons weer even uithief boven de zorgen van den dag. Een warm applaus, onderstreept door 't woord van den voorzitter dankte den heer Chris tiaanse voor zijn moeite. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat de Oudercommissies der scholen aan den Zuidsingel bezig zijn aan de voorbereiding van het Sint Nicolaasfeest. Hierna sluiting. LEIDSCHE CHR. JEUGDCENTRALE. Morgenavond hoopt de L.C.J.C een thee avond te houden ter voorbereiding van de zendingsweek. De voorzitter zal een kort woord spreken over: ..Wat hebben wij aan de L.C.J.C"? Daarna zal de heer Smit spreken over: „Wat hebben we aan de zending?" Dr. J G. van Es hooot een slotwoord te spreken Een en ander zal afgewisseld wor den met muziek en gemeenschappelijk ge zang. DANSAVOND DINI VON ESSEN. De belangstelling voor dansavonden pleegt hier te Leiden niet groot te zijn en ook gisteravond was de Schouwburg slechts matig bezet, hoewel het meeviel in ver houding tot anders. Dini von Essen beschikt over een lenig figuur, rank en slank en brengt derhalve van natuur een belangrijke factor mede. Daarnevens heeft zij een expressieve uit drukkingskracht, waarmede zij weet te woekeren, waardoor enkele technische te kortkomingen, speciaal wat been-werk be treft, licht worden vergeten. Vooral met haar eenigszins lange armen bereikt zij keurige standen, die de bedoeling van den dans, die vertolkt wordt, duidelijk naar voren doen komen. Ook de vingers spre ke nveelal daarbij een bloemrijke taal van fijne gratie. Dini von Essen in een marionet-dans. Zooals gezegd, uitdrukkingskracht is haar sterkste zijde en de dansen, die dit verdroegen, kwamen het beste naar voren. Overigens bleef haar werk, hoewel op zich zelf aardig en lieflijk toch veelal wat vlak. Het allerbeste gaf zij o.l. in „De Ge kwelde. Men voelde als het ware mede de lichamelijke pijn, die zoo prachtig beeldend werd gegeven. Ook het masker van Hein von Essen daarbij deed het volmaakt. Daarnevens mogen wij prijzen de Ryth- moïde (met begeleiding van slagwerk), krachtig uitgevoerd met treffende onver wachte variaties, terwijl ook „De Gebonden Geest" heel goede momenten bevatte. Licht waren diverse dansen op Russische composities en ook daarbij viel veel te waardeeren, al hadden wij daarbij soms gaarne grootere vaart waargenomen. Gra cieus was de wals, vol kleine aardige trek jes. Dat deze danseres gevoel heeft voor het humoristische, het werd bewezen in beide slotnummers, die ongetwijfeld mede tot het beste moeten worden gerekend. Dat gebisseerd worden moest, het was een wel verdiende hulde. Wederom dienen ook hierbij de maskers van Hein von Essen als zeer kunstzinnig extra geprezen. Raak was deze uitbeelding tot in de kleinste finesses. Al met al een aardige avond, die door de aanwezigen ook wel is geapprecieerd. Bescheiden begeleidde mej. Corry de Bruyn op den vleugel zooals behoort. De danseres ontving ettelijke bloemstuk ken. Gisteravond heeft mej. W. L. Blans- jaar, in het perceel Doezastraat 27 onder den toepasselijken naam .Flora" een fraai bloemenmagazijn geopend. Mej. Blansjaar is een dochter van den bloemist van de Hooigracht en dus in het vak geen onbe kende. Zij belast zich met de levering van alle voorkomende bloemwerken, glas- en aardewerk enz. Wij vestigen de aandacht op een ad vertentie in dit Blad, waarin de heer W. F. Tegelaar, Oude Singel 4, kennis geeft van eenige technische verbeteringen in zijn heerensalon, o.a. door de aanschaffing van een drietal zeer moderne kapstoelen. De boekhandel C. van Leeuwen, Lok horststraat 27, heeft een catalogus uitge geven van haar Hollandsche leesbiblio theek. Bij den stalhouder Dieben is een geit geschut, die in den afgeloopen nacht op den openbaren weg is opgevangen. De politie heeft onder verdenking van oplichting den 25-jarigen W. T. alhier in verzekerde bewaring gesteld. Gistermiddag is mej. J. A. P. op den Morschweg over een trottoirband gestrui keld, waardoor zij viel en haar linkerarm uit de kom schoot. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Zie kenhuis. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is de 69-jarige veehandelaar A. D. H. H. uit Woubrugge op de Beestenmarkt gevallen, doordat een kalf, dat hij aan een touw ver voerde hem plotseling omver trok Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij het linkerbeen brak. De E. H. D, bracht hem over naar het Academisch Ziekenhuis, BINNENLAND. De algcmeene beschouwingen over de rijksbegrooting; dr. Colijn en mr. Aalberse aan het woord. (Parlementair Overzicht, 3e Blad). De heffing der opcenten op invoerrech ten; minister De eGer wijzigt zijn ontwerp (4e Blad). De Indische begrooting ingediend; een tekort van 98 millioen. (Binnenland, 3e BI.) Wetsontwerp van Dr. Vos tot wijziging der Winkelsluitingswet. (Binnenland, 3e Blad)- Voorloopig verslag der Tweede Kamer over Economische Zaken en Arbeid. (Bin nenland, 3e Blad). Ernstige aanrijding te Wassenaar; zeven gewonden. (Gemengd. 3e Blad). Twee dooden bij een drama te Amster dam .(Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Griekenland en Hongarije betalen hun schulden aan Amerika niet- Een nota van Engeland over de schuldenregeling. (Bui tenland. Ie Blad). Hindenburg houdt vast aan de vorming van een concentratie-kabinet. (Buitenl., Ie Blad). Het geschil Pruisen-Duitsche Rijk in den Rijksraad. (Buitenl., Ie Blad). Goemboes bezoek aan Rome. Een harte- Ujke ontvangst (Buitenl.. Ie Blad)- In Zwitserland is het weer rustig, doch de stemming blijft zwoel. (Buitenl., Ie BI.) Rede van sir John Simon over dc ont wapening. (Buitenl., Ie Blad). Steeds meer slachtoffers van de stor men in Midden-Amerika en Cuba. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad en Tel. Ie Blad). Vele onweer-slachtoffers in Italië. (Tel., Ie Blad). IJMUIDEN, 11 November '32 VISCHPItIJZEN. Tarbot per KG, f. 0.75—0.60; Tongen f. 1.100.55; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 20—3.70; Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.10—1.50; Wijting f 1.25—0.80. Aangevoerd 356 manden en 500 kisten versche haring. Prijzen f. 5.50—3.40 per kist en f. 4.10—3.80 per mand. SCH. 210 met f. 1300; SCH. 133 met f. 1083; L.T. 53 met f. 1384 besomming voor versche haring. K.W. 41 met 442. K.W. 36 met 476, K.W. 160 met 510 en K.W. 141 met 657 kantjes pekelharing voor Katwijk. Praairapport Hr. Ms. „Nautilus". 9 November. Tusschen 52 gr. 44' en 52 gr. 53' Nbr. en 2 gr. 25' en 2 gr. 45' Ol SCh! 6, 50 kantjes; SCH. 82, 230 kantjes SCH. 250, niets; SCH. 261, 400 kantjes; SCH 201 180 kantjes; SCH. 39, 50 kantjes; SCH. 159, 130 kantjes; SCH. 284, 30 kantjes; SCH. 20. 280 kantjes; SCH. 56, 160 kantjes" SCH. 140. 272 kantjes; SCH. 332. 54 kan tjes: SCH 233 350 kantjes; K.W. 42 470 kantjes; K.W. 38. 340 kantjes; K W 2 374 kantjes; K.W. 79. 50 kantjes; K.W. 110, niets; K W. 57. 182 kanties- K.W. 102. niets K.W. 134. 390 kantjes; K.W. 8. 90 kantjes" VL. 25, 391 kantjes; VL. 190, 408 kantjes' VL. 156, 160 kantjes; VL. 207, 340 kantjes; VL. 196. 255 kantjes: VL. 124. 200 kantjes- verkend: SCH 297: SCH 253; SCH 8" KW. 37; K W. 56; K.W. 19; K.W. 163; K W 69; VL. 201. Praairapport Hr. Ms. „Vulcanus." 9 November. Tusschen 52 gr. 40' en 52 gr. 26' Nbr. en 2 gr. 42' en 2 gr 20' Ol K.W. 50, 560 kantjes; K.W. 149 80 kantjes" K.W. 121. 320 kanties; K.W. 47, 270 kan tjes; K.W. 54, 12 kantjes; K.W. 55 13 kantjes; SCH 97, 300 kantjes; SCH. 275 I kantje: SCH. 102, 68 kantjes; SCH. 75' II last; SCH. 169, 24 knories* SCH *412' 29 kantjes: SCH. 50. 23 last; SCH. 81 70 kantjes: SCH. 69. 350 kanties: SCH. 39. .25 'as': 425 kantjes; y„L- J8? kanties; VL 73. 320 kanties; VL.14, 12 last; VL 29. niets: VL 49. 190 kantjes; GDIJ 160. 120 kanties; GDlj 71 120 kantjes; verkend: SCH. 312.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1