mmmÊMÊHÈÊKmÈÊÊÊm LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 7 November LEIDSCHE SCHOUWBURG. KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. SCHEEPSVERBINDINGEN. Steunt met Uw gaven bet Leidsch Crisis-Comité. TELEGRAMMEN! K.V. LITTERIS SACRUM. Nachtrepetitie, blijspel in 3 bedrijven van Franz Molnar. Nachtrepetitie behoort ongetwijfeld niet tot het beste en fijnere werk van den grooten Hongaarschen schrijver, moet ge rekend worden tot het grovere en lichtere genre, doch bevat niettemin kostelijke vondsten op blijspel-gebied, die getuigen van het geweldige tooneel-esprlt, dezen auteur zoo bij uitstek eigen. En waar de bewerking van Adolphe Engers natuurlijk niets heeft nagelaten om het komische te doen spreken, mag gerust worden getuigd, dat Nachtrepetitie alleszins geëigend is, om een avond gezellig bezig te houden en ontspanning te brengen zonder inspan ning. Het gegeven op zich zelf is reeds een zeer bijzondere trouvaille, die ook in uit werking gelukkig is uitgesponnen. De ver loofde van een operette-diva beluistert een voor den liefdetrouw zijner aangebedene zeer compromitteerende scene Gevolg: wanhoop en wat daar bij behoort. De too- neeischrijver Korth weet evenwel raad; hij schrijft dienzelfden nacht een eenacter waarin hij woordelijk de gevaarlijke scene opneemt en hij dwingt de diva en haar compagnon dezen eenacter te spelen. Bij de generale repetitie is echter de verloofde reeds aanwezig en hij wordt in de waan gebracht, dat hij slechts een repetitie heeft beluisterd, zij het dat deze plaats vond in den nacht.Alles is weer voor elkaar! Molnar heeft op de hem eigen wijze daarbij gelegenheid gevonden om licht te ironlseeren op tooneel en alles wat daarmee annex is en doet dat kostelijk. Trouwens, de gansche dialoog spreekt van zijn spot tend sarcasme en geestige in- en uitvallen, zij het, dat. gelijk reeds gezegd, voor zijn doen het geheel ietwat aan den groven kant is. In dit opzicht is ingenieus gevon den die perzik-historie! In vlotte vaart heeft Litteris dezen Mol nar na een eenlgszins zwakken inzet, tot leven gebracht, waarbij de diverse figuren ieder voor zich tot een In het kader pas send type waren uitgebeeld. De daarvoor in aanmerking komende rollen werden bovendien aardig gechargeerd, waarbij men zich vrij wist te houden van het ge vaarlijke teveel, waartoe men zich zoo spoedig laat verleiden. Een bijzondere aanteekening komt hiervoor den regisseur den heer B. Hageman, toe. In die Beschran- kung zeigt sich die Meister! het geldt hier in den meest strikten zin. Tevens werd hierdoor bereikt een licht heen-glijden over de grovere zijden van dit tooneelwerk De heer Hageman eaf relief aan den knappen auteur, die uitkomst brengt. Rus tig en kalm wist hij dit type de vele sneers over het voetlicht te doen brengen. Opnieuw toonde de heer H. de Wilde als compagnon, welk een bijzonder knap blij- spelsoeler hij is Van hem gaat een aan stekelijke vroolijkheld uit. De heer H. G. Frentzen sloot zich als Dritte im Bunde hij speelde den verloofde bij beiden keurig aan. Het was een kostelijk drieman schap! Mevr. Co HagemanVerhagen vertolkte de eenige vrouwelijke rol in dit blijspel, n.l. de operette-diva en deed dit in keurige costumes vol verve en entrain, uitmun tend gesecondeerd door den heer J. Dros als de verliefde tooneelspeler. Keurig vol gehouden was de charge bij de repetitie van de Nachtrepetitie, die wel wat al te luid werd uitgeschreeuwd achter de cou lissen. De heeren J. W. Nieuwenhuyzen Segaar en P. A. Wisse completeerden in bijrollen het stuk naar behooren. Als steeds was het tooneel weer met de grootste zorg aangekleed. Een bijkans geheel bezet Huis heeft zich verwarmd aan stuk en spel. waarmede Litteris alle eer heeft ingelegd en groot was de bijval. Mevr. Hageman kreeg bloe men DE SPOOKTREIN. Het Hofstad Tooneel heeft gisteravond, zij het in ietwat gewijzigde bezetting, de Spooktrein nog eens over het Leidsche tooneel doen denderen. Het was in den goed bezetten schouwburg een volledig succes. Voor Anton Roemer waren er zelfs een paar open doekjes. Na afloop ging nog een creatie van Ed. Veterman over een criticus Aan den flauwen kant. HULDIGING DR. JOH. WAGENAAR. De bekende muziek-paedagoog dr. Joh. Wagenaar directeur van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag is gistermid dag ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag in breeden kring gehuldigd. De belangstelling was zeer groot. Op het podium van de zaal in het conservatorium hadden zich de leerlingen onder leiding van den heer Jan Spoel opgesteld toen de jubilaris, vergezeld van zijn echtgenoote binnentrad Achtereenvolgens voerden het woord Jhr. mr. van Haeften voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer Oudemans secretaris der commissie, de heer Karei Textor namens de vereeniging van leeraren en leeraressen, de heer D. van Enthoven namens het huldigings comité. Jhr. van Beresteyn. namens de Mij. tot bevordering der Toonkunst, Mr. Verbroek namens het Haagsche Toon kunstkoor, Sem. Dresden namens de Amsterdamsche Architecten de heer Rodriguez namens de leden van het Residentie-Orkest en dr Peter van Anrooy als oud-leerling, die allen de groote verdiensten van den jubilaris schetsten. Verschillende koor-nummers wisselden de huldiging, die gepaard ging met het aanbieden van diverse geschenken, af. Met een hartelijk woord bracht dr. Joh. Wagenaar de sprekers zijn dank over. De huldiging werd door een druk be zochte receptie gevolgd. FRITS REUTER. Heden is het 100 jaar geleden, dat te Stavenhagen ln Mecklenburg-Schwerin Frits Reuter werd geboren, wiens humo ristische werken, w.o. „Ut mine Stromtid", ook hier te lande groote bekendheid ver wierven. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na de verkiezingen in Duitschland. De Duitsche stembus heeft gisteren dan opnieuw gesproken zonder al te groote verrassingen. Voor de juiste cijfers, vergelijkingen etc. verwijzen wij naar het 3e Blad. Wij willen hier slechts even onder de loupe nemen, welk een situatie zich thans afschildert. Bepaald duidelijk is deze allerminst, daar geen enkele directe meerderheid is verkregen of zonder meer is samen te stel len. Zelfs een samengaan van Nazi's en Centrum (waarbij gerekend de Beiersciie Volkspartij) zou nog slechts komen tot 282 stemmen van 582, waaruit de nieuwe Rijks dag zal bestaan. Zonder de Duitsch-natio- nalen is niets in deze richting te bereiken. Voor Hugenberg een groot succes, het zoo ver te hebben gebracht, dat hij op de wip zit, zoodra er sprake is van een nationaal kabinet. Hij is daarom degene, die de zege wegdroeg! En een andere combinatie is niet moge lijk! Men groepeere slechts even de cijfers dan springt dit terstond in het oog. Voor practisch parlementair werk in den Rijksdag blijft inderdaad niet anders over dan de reeds genoemde combinatie Nazi's- Centrum-Hugenberg. die over 333 stemmen beschikt. Partijen als Duitsche Volkspartij hoïwel behoorend tot de overwinnaars en zelfs in percenten, de overwinnaar! kan men daarbij uitschakelen als leggende geen gewicht ln de schaal. Maar is deze combinatie denkbaar? Ge makkelijk zal dit niet gaan. Ontegenzeg gelijk is er thans nu zoo duidelijk is ge bleken. dat Hitler's partij op haar retour is, minder reden dan ooit den Nazi's de macht in handen te geven. Het is voorbij, denkelijk voor goed, dat daaraan zou kun nen worden gedacht. Hitler heeft zijn kansen zich laten ontnemen- Dat is het tastbare succes van het kabinet-Von Papen. Hitler zal, wil hij meepraten, water in den wijn hebben te doen. Reeds waren er voor de verkiezingen aanduidingen, dat be sprekingen met het Centrum in het ver schiet lagen. Doch nu komt Hugenberg daar nog bij de eenige partij van beteeke- nis, waarop het kabinet-Von Papen steunt De verschillen tusschen Nazi's en Duitsch Nationalen vooral op economisch terrein, men lette b.v. op het samengaan van Nazi's en communisten bij de verkeersstaking te Berlijn zijn evenwel ontrustbarend uitge groeid. Neen, zonder moeizame:, arbeid zal ook deze combinatie niet kunnen sla gen In dit opzicht, en in dit opzicht alleen, is er reden voor Van Papen, om te juichen. Mooi gerekend, kan hij 1/10 van den Rijksdag achter zich zien opgesteld. 9/10 zal in leder geval zich tegen hem keeren. Het lijdt ook niet den minsten twijfel, dat wanneer de parlementaire meerderheid als door ons aangegeven toch gevormd zou worden, Von Papen zou moeten plaats ma ken voor een ander; hij is een persona ingrata ln zoo hevige mate zoowel bij Cen trum als Nazis dat onder hem deze par tijen niet zullen willen dienen. Wie dan naar voren zou komen? Het is moeilijk te zeggen doch zou het zoo vreemd zijn, als dit dan Von Schleicher eens was, die zich zoo op den achtergrond heeft gehouden, al heette hij steeds de leider van het kabi net-Von Papen, dat hij toch officieel buiten schot is gebleven. Maar het is nog niet zoover, dat in den Duitschen Rijksdag een parlementaire meerderheid bestaat, waarmede practisch werk is te verrichten, nog lang niet en zoolang is Von Papen te handhaven. Wat er gebeuren zal, zoo de nu pas ge kozen Rijksdag slechts zijn heil zoekt in negatieve politiek b.v. door het indienen van een motie van wantrouwen tegen de huidige regeering? Dan wordt de toestand opnieuw zeer ingewikkeld. Men kan toch niet aan het Rijksdag-ontbinden blijven! Rijkspresident Hindenburg zal eerlang wederom voor zware beslissingen komen !e staan. Temeer waar hij zich op de basis der grondwet plaatst al staat wijziging daarvan op den voorgrond. Het verlies der socialisten, eens de sterk ste partij dit blijft Hitier althans! is de communisten geheel ten goede geko men en dat Is zeker niet onbedenkelijk. Het teekent scherp, hoezeer groote lagen der bevolking uit nood neigen naar een va-banque-politlek. en de ..Pravda" had geen ongelijk, toen dit Russische sovjet blad Duitschland van alle Europeesche landen nog het verst op weg noemde naar het bolsjewisme al is het gelukkig nog lang niet zoo ver. dat het werkelijkheid is. Niettemin waarschuwt deze opschuiving naar uiterst links ernstig! DUITSCHLAND. De staking te Berlijn verloopt. Zaterdag is het verkeer te Berlijn in eenigszins verhoogde mate hervat. Van de 72 tramlijnen werden er 32 weer in bedrijf genomen. Het autobusverkeer werd nog niet hervat. Om 8 uur werd het verkeer echter weer stopgezet in verband met den inspannenden arbeid van personeel en po litie. Daden van sabotage hadden niet plaats. Reeds zijn 1000 ontslagen aangezegd. De staking had ook reeds een eerste na spel voor den rechter. Een nationaal-socia- list is door den snelrechter tot een maand gevangenisstraf en een week hechtenis veroordeeld wegens het niet opvolgen van de bevelen der politie en wegens verzet. Drie leden van het geheime stakings comité zijn in hechtenis genomen. Gisteren steeg het aantal werkwilligen tot 5500. De communisten willen nog doorzetten. In een vergadering van de verkeersar- beiders te Wupperthal werd besloten tot het zenden van een telegram naar Von Papen, waarin de onmiddellijke intrek king van alle maatregelen tegen de ver- keersarbeiders te Berlijn wordt geëischt. Indien dit niet geschiedt, zullen de arbei ders te Wupperthal een sympathiestaking beginnen. FRANKRIJK. Rede van Herriot te Toulouse. Herriot heeft op het congres der radi caal-socialistische partij te Toulouse een rede gehouden tijdens het debat, dat daar over de buitenlandsche politiek werd ge voerd. Met betrekking tot de opstelling van het constructieve ontwapeningsplan der Fransche regeering ontzenuwde Herriot eenige legenden. De geraadpleegde des kundigen, aldus de premier: hebben vrije lijk hun meening geuit, maar daarnevens een volmaakt loyale houding jegens de regeering aan den dag gelegd. Sprekende over de betrekkingen met andere landen, zeide Herriot: Wij zijn ge rechtigd blijk te geven van onze speciale genegenheid voor vrienden, die, zooals de Spanjaarden, in hun land de denkbeelden hebben verdedigd, die ons dierbaar zijn, maar dit beteekent geenszins een aan tasting van het beginsel, dat alle volken vrij zijn om hun eigen binnenlandsch re gime te kiezen. Zoo kan men zich niets onaangenamers denken dan het voortdu ren van het misverstand, dat ons tegen over het groote Italiaansche volk heeft kunnen stellen, dat met ons ten oorlog is getogen en jegens hetwelk wij in gevoels kwesties wellicht niet rechtvaardig zijn geweest. De oorsprong van dit misverstand is misschien te vinden in zekere onvoor zichtige woorden, welke men niet gerech tigd is te bezigen ^en aanzien van een volk, welks oor'ogsmonumenten even talrijk zijn als de onze. Wat Rusland aangaat, zoo ging Herriot voort, wij onderhandelen met dat land over een non- ressle- act en zijn het 0"er de hoofdzaken reeds eens. Ik spreek den wensch uit, dat wij ons vredeswerk kun nen voortzetten in een sfeer van weder- zit Ischen -erbied voor de vrijheid der volken. Het Duitsche verzoek om rechtsgelijk heid besprekend zeide Herriot met klem: „Rechtsgelijkheid,' best; maar als deze formule de bedoeling insluit, tot herbewa pening en toeneming der aanvalsmiddelen over te gaan, dan: neen!". „Juist," roep een gedelegeerde, „heel het land staat hierin achter u", waarop het congres Her riot langdurig toejuichte. In zijn peroratie zeide Herriot ten slotte: „Frankrijk heeft vrijelijk een plan ont worpen en voorgesteld, dat rust kan bren gen aan allen. Wee dengenen, die ons van imperialisme zullen beschuldigen! Ik zal hen op de hielen zitten en allerwege be wijzen, dat zij de leugen dienen. Wie wil de hegemonie? Is dat soms ons volk? Zijn het militaristen, die arbeiders, beambten en boeren, die vier jaar in het bloed der loopgraven hebben doorgebracht? Frank rijk staat boven laster. Een keer te meer biedt ons volk. zijn traditie volgend, der wereld den vrede aan. Frankrijk heeft geen andere eerzucht dan zijn kinderen op te voeden in een sfeer van arbeid, vrede en vrijheid! Aan het sluitingsbanket van het Con gres heeft Herriot nog een rede gehou den. waarin hij het werk der partij zoo wel wat de binnen- als de buitenlandsche politiek betreft, schetste. Daarop vertrok hij naar Parijs Na de rede van Herriot heeft het congres der Radicaal-Socialistische partij twee moties aangenomen. In de eerste wordt gezegd, dat Frankrijk de Volkenbonds- politiek steunt en wil werken aan de toe nadering der volken. De vergadering spreekt haar vertrouwen in de regeering uit. dat zij de ontwape ningsconferentie tot een goed einde zal brengen. In de tweede motie wordt eveneens een succes der ontwapeningsconferentie ge- eischt, aangezien een mislukking de ergste gevaren voor Frankrijk's veiligheid zou meebrengen. ENGELAND. Staking in de textielindustrie geëindigd. Gandhi waarschuwt. De staking in de katoenindustrie is afge- loopen. Het werk wordt heden hervat. De uitslag van het referendum onder de ar beiders in de spinnerijen was: 41.071 vóór en 35 102 tegen hervatting van het werk. Naar uit Bombay wordt gemeld, heeft I Gandhi verklaard, dat hij opnieuw te vas ten zou beginnen indien de kaste-Hindoes het accoord van Poona met de paria's niet stipt ten uitvoer brengen. OOSTENRIJK. Landdagverkiezingen in Vorarlberg. Gisteren hebben voor den Landdag van Vorarlberg verkiezingen plaats gehad. Deze hadden het volgende resultaat: Gekozen werden: Christelijk Socialen 18 (21); Sociaal-democraten 4 (6); Groot Duitschers 1 (1); Landbond voor Oosten rijk 1 (2); Nationaal-Socialisten 2 (0). De Chr. Soc. Partij, die in den ouden Landdag over een twee derde meerderheid beschikten behoudt deze ook in den nieu wen Landdag. JAPAN. Samenzwering ontdekt. De politie heeft een huiszoeking gedaan bij een zoon van den ouden leider der reactionnairen, Mitsoeroe Tojama, en in liet hoofdkwartier van een zijner vaderlands lievende organisaties. Er hebben verschei den arrestaties plaats gwïhad, o.a. van den derden zoon van Tojama, in totaal 20. De huiszoeking werd uitgevoerd naar aanlei ding van ernstige geruchten over een samenzwering. Tojama stond op zoo goe den voet bij de patriotten, dat de autori teiten zich er totnogtoe van onthielden hem aan te raken. De gearresteerden worden ervan ver dacht, deel te hebben genomen, aan een complot, waarvan het doel was de elec- trische centrale te vernielen, ten einde Tokio in het donker te zetten en van de dan volgende verwarring gebruik te maken om een aantal hooge regeerings- ambtenaren te vermoorden. Onder de ge arresteerden bevinden zich zes leden van den onafhanke'ijken jeugdbond. De politie is er zeker van, een samen zwering ontdekt te hebben. ITALIË. Amnestie verleend. Het agentschap Stefani dselt mede, dat de koning/ter gelegenheid van de tienjarige herdenking van 't Fascisme, 'n decreet heeft geteekend, waarbij amnestie wordt verleend voor alle misdaden waarvoor de wet geen hoogere straf toekent dan 5 jaar gevangenis of een geldboete. SPANJE. Azana naar Frankrijk. Officieel wordt medegedeeld dat de Spaan- sche minister-president Azana binnenkort, naar aanleiding van het Spaansche bezoek van den Franschen minister-president Herriot, êen tegen-bezoek aan Frankrijk zal brengen. Bij deze gelegenheid zal de President der Fransche republiek Lebrun begiftigd worden met de hoogste Spaansche onderscheiding. BRAZILIË. Acht-urige arbeidsdag. De regeering heeft een decreet onder teekend, waarbij in geheel Brazilië de achturige arbeidsdag wordt ingevoerd. In den staat Rio de Janeiro wordt deze maatregel terstond van kracht, terwijl in de overige deeien van Brazilië de 8-uren dag binnen een half jaar moet zijn in gevoerd. ZIJID-SLA VIE. Kabinet gevormd. Srskitsj heeft zijn kabinet gevormd. Het verschilt van het vorige slechts ten aanzien van drie personen; uit de regeering ver dwijnen de minister van handel, die van mijnwezen 'en houtvesterij, en die van lichamelijke op/oeding. Als nieuwe ministers treden in het kabinet dr. Hanzek, vroeger afgevaardigde der Kroatische bourgeoisie, als minister van lichamelijke opvoeding; Paul Matitsa, vroe ger lid van Kroatische boerenpartij, als minister van mijnwezen en houtvesterij; Stankowitsj, vroeger afgevaardigde van Pribitsjewitsj, als minister van onderwijs. De politieke grondslag van bet kabinet is dus iets verbreed. De hoofdtaak van de nieuwe regeering zal' de indiening van de wet op de auto nome bestuurslichamen zijn. TURKIJE. Veiligheidsverdrag met Perzië. Te Stamboel hebben de ministers van buitenlandsche zaken van Turkije en Perzië een veiligheidsverdrag voor een periode van vijf jaar onderteekend, evenals een uitiever.ngsoversenkomst. Zij hebben tevens het vriendschapsverdrag tusschen beide landen vernieuwd. BOLIVIA. Regeeringscrisis. Het kabinet is afgetreden. Men verwacht een nieuw nationaal ministerie. VEREENIGDE STATEN. Aanslag op Hoover? De Moro-leider op Cuba neergelegd. Tot het laatste toe wordt de verkiezings campagne voor het presidentschap met groote kracht gevoerd. Op Roosevelt's kansen wordt nu al 4—1 gewed1 Zaterdag arresteerde de spoorwegpolitie twee negers, die ervan verdacht werden, een aanslag te beramen op den president Hoover's specialen trein. De politie was ervan in kennis gesteld dat een dergelijk aanvalsplan inderdaad 1 bestond en liet den ganschen nacht het I traject, waarop de rails zouden worden I losgeschroefd, zorgvuldig bewaken. Toen dan ook de beide negers nabij de spoorlijn aankwamen, werden zij onmid dellijk gearresteerd. In een gevecht met de Philippijnsche gendarmerie is de leider der opstandige Moro's Tman Ibba, gedood. De Moro's moesten vluchten uit de kortgeleden door hen opgeworpen versterking. Het Ameri- kaansche hoofdkwartier op de Philippijnen spreekt de hoop uit, dat hiermede een eind is gekomen aan de opstandige be weging onder dezen stam. L. M. te L. Te oordeelen naar de door u verstrekte gegevens is het zuiver inko men op een te hoog bedrag- vastgesteld. Wij adviseeren U, alvorens te reclameeren even te informeeren op de Inspectie dei- Directe belastingen te Leiden, Breestr. 40 Het loon van uw werkster komt niet in mindering van uw inkomen. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio: Chr. Huygens Colombia, Costa Rica, Cottica, Flandria, Houtman, Indrapoera, J. v. Oldenbarne- velt, Kota Barce, Maasdam, Marnix van St. Aldegonde, P. C. Hooft, Poelau Tello, Sibajak Stuyvesant. Statendam, Van Spil bergen, Veendam. Zeelandia. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de kos ten 44 cent per woord. NA DE VERKIEZINGEN DUITSCHLAND. Oprcep MUNCHEN, 7 November (V.-D.) J heeft de volgende oproep gepubfcJ „Aan alle Nationaal-Socialistfezl wen en mannen, de zwaarste strÈl geschiedenis onzer partij ligt acb-J Een geweldige aanval op de beiJ de rechten van het Duitsche volk ij slagen. De regeering von Papen r.J vernietigende nederlaag geleden, tl is de beteekenis van dezen verki;^l slag duidelijk: voortzetting van dil tegen dit regime tot het definitie! weg is geruimd. Ik stel daarom de voor de houding on- -t partij even J belzinnig vast als na de eerste roti de presidentsverkiezingen, onvootv lijke voortzetting van den strijd fel overwinning tegen deze gedeeltelijk lijke, gedeeltelijk verkapte tegen?! van een werkelijk herstel van ot| geen compromis en geen gedachfl eenige overeenstemming met deze t.T ten. Ik geef daarom voor de voor! van den strijd de volgende instnirl le. Alle organisatorische kwee:! werkzaamheden der partij treden tèT op den achtergrond tegenover de J taak van uiterste krachtsinspannm:! de regeering: 2e. Alle krachten worden aan h:;| gesteld voor het inzetten van een t propaganda-campagne; 3e Alvorens dit regime en de i het dekken verslagen zijn, valt eri] onderhandelen. De orders van de t ring van deze instructies geef ik de loop dezer week." Hitier publiceert tenslotte nog e;:| cialen oproep aan de S.A. en S.S. of en aan de propagandisten waarin tl dankt voor het door hen verrichter Oordeel dei I PARIJS, 7 Nov. (Reuter) De F:J pers is algemeen van oordeel dat «1 slag van de gisteren gehouden RijkT verkiezing in Duitschland een succes| de regeering von Papen is geweest V Hitier de grootste klappen heeft g LONDEN, 7 Nov. (Reuter) De Ld sche pers vestigt vooral den aanbal de winst der communisten en hetif van de Nationaal-Socialisten bij dej ren gehouden verkiezingen voor der, 3 dag. Ook wordt gewezen op het cl gende deel van de kiezers, die zictj de regeering von Papen keerden. De Berlijnsche correspondent Times is van oordeel, dat de toestand in Duitschland steeds veni wordt. De Daily Mail acht de rel van Hitier niet zoo groot als veJ werd en schrijft, dat de N.S.D.AJ| steeds de grootste partij is. Het oud<fe| BERLIJN, 7 Nov. (Wolff) Het lid van den nieuw gekozen Rijksdag ij Nationaal-Socialist generaal Litzmani 82 jaar telt. terwijl op een na de uil afgevaardigde de communiste Clara J kin is, die 75 jaar oud is. De nieuwe B dag zal dus door generaal Litzmanni| den geopend. Nieuwe Rijksdag waarschip 6 December bijeen. BERLIJN, 7 Nov. (V. D.i. Volgen Grondwet moet de nieuwe Rijksdag dertig dagen bijeen komen. Aangezieo^ niet gelooft dat de regeering hiern groote haast wenscht te maken, venal men in politieke kringen, dat de eerstil ting van den nieuwen Rijksdag zal wzf gehouden op Dinsdag 6 December ast openingszitting zal slechts een foid karakter dragen. Pas op den tweede» f zal het presidium worden gekozen. DE GUSTAAF ADOLF-HERDENKIN| STOCKHOLM, 6 Nov. (Reuter), was het 300 jaar geleden, dat de Zij sche koning Gustaaf Adolf den doody in den slag bij Lützen. Ter gelegenheid daarvan hebben vMj in geheel Zweden groote herdenk! plechtigheden plaats gehad, die U woond werden door vertegenwoordigen! Duitschland,, Denemarken, Estland,il land, Frankrijk, Engeland, LetlaMl Noorwegen. Vanmorgen om 8 uur is een kranst! gelegd aan het standbeeld van Gir-J Adolf door den gouverneur van S.JT holm, terwijl de klokken van alle kenj der hoofdstad luiden. 1 Vervolgens hadden de eerste plec-j heden plaats in het Zweedsche Pan» het z.g. Riddarholmskyrkan, waar ad sarcofaag met het stoffelijk overschot; Gustaaf Adolf bevindt. Na een plechu dienst defileerde een groot aantal huö en buitenlandsche deputaties langs graf en legde kransen neer. Vanmiddag te 5 uur had op het bi»? plein van het koninklijk paleiseent religieuse, half militaire plechUg» plaats, waarbij de koning een hero; kingsrede op Gustaaf Adolf uitsprak. Daarna had het meest populaire meest schilderachtige gedeelte der lijkheden plaats, n.l. een reusachtige" keioptocht, die langs het standbeeld Gustaaf Adolf trok, op het plein dat naam draagt. a Plein en standbeeld stonden in het licht en ook de gevel van het kon»" paleis was geïllumineerd. Prachtig was de aanblik van de n Norrstroem, die door de stad stroomt i schen het Gustaaf Adolf plein en ne^ ninklijk paleis en het licht van toortsen weerkaatste. Des avonds had in de Opera een voorstelling plaats, waarbij de g{" koninklijke familie aanwezig was LÜTZEN, 6 Nov. (Wolff.). Op het" veld van Lützen waar in 1632 Gustaaf Adolf sneuvelde, had een herdenkingsplechtigheid Pia3iw Duitschers, Zweden en Finnen, Zweedsche Kroonprins een rede hen - gesproken. VLIEGTUIGONGEVAL RANDOLPH Massachusstets) (Reuter)Bij een '/liegtuigongei'i\J, nabijheid van de stad zijn drie oe society-leden om het leven gekonie».

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2