PRESIDENTEN VAN DE 'EREENIGDE STATEN. irgang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 November 1932 Vierde Blad No. 22278 Lerkiezingen voor het president- He Vereenigde Staten in aantocht n wij eens de vorige dragers van de revue laten passeeren. derdag 30 April 1789 werd te Washington, ais pre- ,in de Vereenigde Staten plechtig i ambt bevestigd. Hij was de eerste Hf door zijn mede-afgevaardigden raden April 1789 gekozen, nadat nerika de onafhankelijkheid had na een verwoeden strijd tegen het moederland van voorheen, 'de persoon van Washington en werk behoeft thans weinig te eschreven, na alles wat over hem Jen is vermeld, in het begin van toen zijn tweehonderdste ge werd herdacht. |en 17den September 1796 trad ton af, nadat hij bijna acht jaar ambt had bekleed, ivolger werd John Adams, de verkiezing van 6 April 1789 tot fldent was gekozen. Adams, die 30 October 1735 te in Massachusetts was geboren, was I onderwijzer geweest, later advo- lzijn studies aan de Harvard-Uni- Ti Hij behoorde tot de beste spre- I het Congres. Hij had menige op to het buitenland uitgevoerd. Hij ft van het congres te Parijs ge- had Juli 1780 Amsterdam bezocht [oiland een lening te sluiten, welke i evenwel mislukten, i verkiezing als president, in 1797, voornaamste tegenstander Tho- ëiferson geweest. 7 partijen vochten hier om den De strijd ging tusschen de fede- i en de democraten, tusschen de Èe en de Fransche partij, tusschen vóór alles een krachtige centrale jg wenschten en hen, die opkwa- (or de rechten van de afzonderlijke en voor een beperking van de van het centrale gezag. Aan de jjde stond John Adams, aan de an- Jefferson. De laatste voelde meer nkrijk, zijn familie was uit Wales g, terwijl het geslacht van Adams was. Bij de verkiezing kreeg S 71 stemmen, één meer dan de vol- neerderheid, terwijl Jefferson drie i minder kreeg. De laatste werd j ^-president. ikkelijk was de taak van Adams Iker niet. Er werd sterk tegen hem erd en een oorlog met Frankrijk Gelukkig dreef de onweerswolk zij den president, die zich zeer jlvend toonde. In zijn regeerings- uT 6 26161 der regeering over- Sü m"? het nog ni6t geheel vol- Washington, de nieuwe hoofdstad van de Unie. 1:1 J®31 trad hij af om plaats te maken I T,h °m as Jefferson, die 13 April 1743 te Shadwell in Virginia was geboren. Hij was de eerste president, die door het volk werd gekozen. Jefferson, advocaat, afgevaardigde in de vertegenwoordiging van zijn geboorteland, gezant te Parijs sterk voor de afscheiding van Engeland, man van praktisch ver stand, vinnig, koel, sceptisch tegenover den godsdienst, met een krachtig vertrou wen in de politieke rechtvaardigheid en de rechten der menschheid, een der onder teekenaars, evenals zijn voorganger van de onafhankeüjkheid6-verklaring van 4 Juli 1776. Toen Jefferson 4 Maart 1801 werd ge ïnstalleerd was Adams afwezig, was uit Washington verdwenen vóór de installatie van zijn opvolger tegenover wien hij zich altijd vijandig had getoond. De regeerings- periode van Jefferson werd een succes voor hem. Hij had de ODenbare schuld met 12 millioen verminderd,de inkomende rechten verlaagd het grondgebied van de Unie verdubbeld door zeer scherpzinnige verdragen met Frankrijk en met de India nen. In de onmetelijke vlakten tusschen het Alleghany-gebergte en de Mississipi, vroeger alleen door Indianen bewoond, kwamen nu de kolonisaties der blanken. Door den aankoop van Louisiana van Frankrijk werd de weg naar den Stillen Oceaan geopend. - Herkozen in 1804,.nu met een grootere meerderheid dan de eerste keer, werd Jef ferson's tweede regeeringsperiode minder rustig. Er dreigden onaangenaamheden met Spanje en Engeland, dat in oorlog met Frankrijk, zich het recht aanmatigde de Amerikaansche schepen aan te houden en te onderzoeken. Toen Jefferson aftrad was de oorlog met Engeland nog niet uitgebro ken maar dreigde. Hij vestigde zich te Montecello, waar hij 4 Juli 1826 stierf, op denzelfden dag als zijn oude tegenstan der Adams. James Madison was de vierde pre sident. Hij was 16 Maart 1751 te Port Con- vay in Virginia geboren, republikein, een steun voor Jefferson, een scherp denker, politicus met een breed inzicht, eenige ma len minister onder zijn voorganger. Hij werd gekozen met 112 stemmen tegen Charles C. Pinckney, die ais federalist 47 stemmen kreeg. Madison aanvaardde zijn ambt in een crisisperiode: de landbouw kwijnde, de visscherij vrijwel vervallen, de scheepvaart liet te wenschen, de binnenlandsche han del was zeer sterk verminderd, zoo niet geheel vernietigd, de bultenlandsche han del afgesneden. De vloot gedegradeerd tot den dienst van kotters en kanonneer- booten- De inkomsten uitgeput, de natie verzwakt door twist en tweedracht en ani mositeit, terwijl zij juist sterk moest zijn met het oog op den dreigenden oorlog met Engeland, welke oorlog dan ook in 1812 uitbrak. En twee jaar duurde. Neen, de weg van den president ging niet op roozen. Want ln het leger was de discipline zeer zwak, er viel in het Noord- Westen een geest van opstandigheid in het leger waar te nemen. Madison werd ln 1812 herkozen met 128 stemmen tegen 89 op den federalist de Witt Clinton. Een expeditie tegen de opstandige Indianen was in dien tijd noodig. In 1816 kwam James Monroe aan het bewind. Hij was 28 April 1758 te Head of Monroe's Creek in Virginia geboren en van Schotsche afkomst. Ook hij was repu- bllkein, die 183 stemmen op zich ver eenigde tegen 34 op Rufus King. Gedurende den onafhankelijkheidsoor log had Monroe meegevochten, was ge zant geweest te Parijs en na zijn terugkeer uit Frankrijk, gouverneur van zijn geboor teland. Hij was tijdens zijn verblijf te Parijs zóó ingenomen met de principes van de Fransche revolutie, dat hij. naar het oordeel van Washington, de belangen van zijn land had verwaarloosd en daarom teruggeroepen werd. Maar in 1812 zien wij hem weer te Parijs, waar hij onderhandelt over den verkoop van Louisiana. Hij was een rechtvaardig man, betrouwbaar, voor zichten minder intellectueel dan zijn voorgangers. Hij was degene die de in dustrie, die zeer had geleden door de con currentie van Engeland, bevorderde en steunde. Hij werd vooral bekend door zijn verkla ring de Monroe-doctrine tijdens den strijd der Spaansche koloniën tegen het moederland (2 December 1823)- In zijn verklaring kwam tot uitdrukking, dat een uitbreiding van het politieke systeem der Europeesche mogendheden in Amerika, de Unie niet onverschillig kon laten, daar het Amerikaansche vasteland niet meer het voorwerp van kolonisatie door welke Europeesche mogendheid dan ook kon zijn. Amerika zou dan ook geen interven tie van Europeesche mogendheden in de aangelegenheden van Amerika dulden. De Monroe-doctrine" heeft zich steeds laten gelden, daar, waar de Europeesche mach ten in Amerika meenden te moeten op treden. Monroe bleef acht jaar aan de re geering, trad in 1825 af en stierf 4 Juli 1831, juist vijf jaar later dan Adams en Jefferson. John Quincy Adams, de zoon van den tweeden president werd zijn opvolger. Ook hij was republikein, op den Hen Juli 1767 geboren te Quincy, evenals zijn vader, eertijds gezant aan het Russische hof, staatssecretaris onder President Monroe. In zijn eerste toespraak tot het Congres kon de nieuwe president verklaren, dat de i bevolking van Noord-Amerika van vijf millioen tot twaalf millioen zielen was toe genomen en verdragen van vrede, vriend schap en handel waren gesloten met de voornaamste landen der wereld. Onder zijn regeeringsperiode werd met heel veel luister de vijftigste Jaardag van de onaf hankelijkheidsverklaring van de Unie ge vierd, op den zelfden dag. waarop Adams en Jefferson, de opsteller der verklaring, stierven. Ondanks zijn vele pogingen werd Adams niet herkozen. Hij moest voor den demo craat generaal Andrew Jackson wij ken. Deze was de held van New Orleans en Florida in den Indianen-oorlog, op 15 Maart 1767 te Union County, North Caro lina geboren, zoon van een Ier en klein zoon van een linnenkoopman te Ulster. Zijn vader was vijf dagen na zijn ge boorte gestorven en zijn moeder bleef ln kommervolle omstandigheden achter. Hij zou eerst geestelijke worden, maar de on afhankelijkheidsoorlog maakte hem tot sol daat Op den 6den Augustus 1780 vocht hij als dertienjarige jongen mede ln den slag te Rocky Mount. Hier stierf zijn oudste broeder en spoedig daarna zijn andere broeder, gewond door een Britsch officier, die hem met een sabel had neergeslagen, toen zijn gevangene weigerde zijn huisbe diende te worden. Ook Andrew was een gevangene en zijn moeder stierf op weg naar de gevangenis om de Engelschen te smeeken haar eenigen nog overgebleven zoon vrij te laten. Na den oorlog werd hij student in de rechtene vervolgens afgevaar dlgde. In zijn regeeringsperiode valt de opstand der Seminola-Indianen, die de Amerikanen heel veel last veroorzaakte. Met Engeland werd toen een handelsver drag geteekend. waarbij de Britsche havens in West-Indie en Zuid-Amerika werden opengesteld voor Amerikaansche schepen, terwijl de Noord-Amerikaansche havens vrij werden voor de Britsche schepen uit deze havens komende. Op hem werd op 29 Januari 1835 door een huisschilder Ri chard Lawrence een schot gelost in het Capitool te Washington dat zijn doel miste. Jackson trad in 1837 af. stierf 8 Juni 1845 als senator in het Congres. Zijn opvolger was Marti van Buren, zoon van een boer van Nederlandsche af komst, 5 December 1782 te Klnderhook in New-Jersey geboren, vijf dagen na het tee kenen van het voorloopige vredesverdrag tusschen Engeland en de voormalige Ame rikaansche koloniën. Hij was een uitstekend spreker, een po liticus, niet vrij van de lust om te intri geeren als hij het noodig vond, geschikt bestuurder, uitnemend ambtenaar, rustig man, niet gauw uit het veld geslagen, in 1815 atterney-generaal, tot 1828 afgevaar digde in den Senaat, toen gouverneur van New-York en in 1829 staatssecretaris on der Jackson. Hij werd in 1831 benoemd tot gezant te Londen, doch deze benoeming werd door den Senaat niet goedgekeurd. In 1832 werd hij vice-president en in 1837 door de democratische meerderheid tot presi dent gekozen. Zijn regeering kenmerkte zich door een geweldigen achteruitgang van zaken, door een financleele crisis en een opstandige beweging te New-York we gens de duurte van het brood. En ln het buitenland waren er weer wrijvingen met Engeland, ln verband met Canada. De po gingen der democraten om hem te herkie zen. mislukten. Want William Henry Harrison, geboren 9 Februari 1773 te Berkeley ln Virginia, werd ln 1841 gekozen met 234 stemmen tegen 69 op Van Buren, die 24 Juli 1862 stierf. Harrison wordt een whig genoemd, had in het leger bij de artillerie gediend, was gouverneur van Indiana geweest en had zich onderschelden in den tweeden oorlog met Engeland, toen hij een gecomblneer- den aanval van Britten en Indianen bij Detroit afweerde. Van zijn regeering valt weinig te zeggen .want reeds een maand na zijn installatie, overleed hij aan long ontsteking op 4 April 1841. De vice-president, de democraat John Tyler volgde hem op. Hij was 29 Maart te Greenway in Virginia geboren en was ad vocaat toen hij tot vice-president werd ge kozen. Hij had dadelijk een heftlgen strijd te voeren met het Congres ln verband met het recht van veto, dat hij reeds tal vair malen had toegepast. Van veel beteekenis was overigens zijn regeering niet en toen, eindelijk, het uur van scheiden kwam, dacht niemand aan een herkiezing. James Knox Polk, van Schotscho afkomst, geboren 2 November 1795 nabij Pineville in Noord-Carolina volgde hem op. Hij vond het land ln betere condldties dan vele jaren te voren. Handel en Industrie waren vooruitgegaan. Hij was een krach tige voorstander van de annexatie van Texas, dat zich reeds ln 1116 van Mexico had afgescheiden. De inlijving van Texas bij de Amerikaansche Unie had plaats in 1845 en had den oorlog met Mexico tot gevolg, welke oorlog van 1846 tot 1848 duurde en met den vrede van Guadeloupe Hidalgo eindigde, waarbij niet alleen Texas tot aan Rio Grande, maar ook Nieuw Mexico. Arlazoria en Californlë aan de Vereenigde Staten kwamen. Dat alles ge schiedde ln de regeeringsperiode van Polk. En nog een belangrijke gebeurtenis had onder diens regeering plaats. In 1848 ont dekte een zekere Sutter ln Californlë goud. De goudkoorts greep velen aan. De groote trek der goud- en gelukzoekers naar het Westen, naar de eens zoo woeste en bijna ontoegankelijke streken begon. Polk bleef tot 1849 aan het bewind, opgevolgd door den whig Rachary Taylor, den 12den president, Generaal Taylor, 24 November 1784 te New Orange, in Virginia geboren, had ^ch in den Mexicaanschen oorlog onderschei den. In zijn korte regeeringsperiode want ruim een jaar na het aanvaarden van zijn ambt stierf hij op 9 Juli 1850 werd reeds de spanning tusschen Noord en Zuid over de slavernij voelbaar. En in dien tijd verscheen de beroemde „Hut van Oom Tom" door mrs. Beecher Stowe, die de gruwelijkheden onder de slaven blootlegde en het vraagstuk van de af- ME OUDE VENUS VAN MILO! Tenus eens in den tegenwoordigen tijd geleefd had l filmster geen schijn van kans! Venus van Milo eens in den te- jmiigen tijd geleefd had, en (de 'tt mogen ons deze heiligschennis jen!) werk gezocht had bij een Hol- sch filmstudio, zou zij tevreden i moeten zijn met een plaatsje op ie lijst van „gezette vrouwen" die [voor een figuratie-rolletje in aan- 6 komen. Het is alsof wij den re- hooren zeggen: „Sorry, maar U eh te dik!" En op haar wan- naar den uitgang zou zij j aioer pukken hebben geworpen op de be- VENUS 1932. °e Dittr,<!h als „Blonde Venus." nijdenswaardige figuur van Mariene Die trich haar moderne opvolgster, Para- mount's gracieuze „Blonde Venus" in de gelijknamige film. De mode verandert nu eenmaal, in schoonheid zoowel als in de bekleeding daarvan. De uitverkorene van gisteren is onherroepelijk de mollige dikzak van morgen. Venus zou een bijzonder groote bewon dering hebben gehad voor de soepele ge stalte van Mariene Dietrich. „De blonde Venus" evenaart meer dan alle andere sterren het moderne schoonheidsideaal, zooals tal van Amerika's vooraanstaande verklaard hebben. Zij is 1 meter 78 lang en weegt 120 pond. Haar taille meet 75 centimeter, terwijl „Venus de eerste" 22 centimeter meer omvang had. De omvang van haar buste bedraagt 95 centimeter, tegen 115 bij haar marmeren collega. Nog grooter verschil komt in de omtrek van de heu pen tot uiting. Mariene meet 102 centi meter, Venus niet minder dan 128! De beroemde schoonheid van de oud heid moet dus voor haar concurrente, de „Blonde Venus" het onderspit delven. Zij was de Koningin van haar tijd, doch die tijd is voorbij. Het is jammer dat de beeltenis van de Godin der Schoonheid ons niet in kleuren is bewaard gebleven, anders hadden zich nog andere punten van vergelijking voorgedaan. Was de Venus van Milo een blondine of een brunette? Had zij rood of zwart haar? Verschillende artisten, werkzaam voor de Paramount studios hebben hevig ge debatteerd over de vraag of de titel „Blonde Venus" wel accuraat was. James Montgomery Flagg. Leslie Trasher en Neisa McMein vonden het idee van een blonde Venus absurd. Russell Patterson stemde voor rood. terwijl Alajalov en Rolfe Armstrong de blondine verdedigden. Flagg, Amerika's eerste illustrator, verde digde de donkerlokkige Venus met veel vuur. „Een blonde vrouw in Griekenland is gewoon bespottelijk", vond hij, „stel je voor: de blauwe Middellandsche Zee, Griekenland's woeste bergen, en dan een Venus met platinablond haar! Neen, ais ik haar schilderen moest dan werd het een donkere Venus. Tenminste voor het ongeluk! Na het ongeluk zou ik haar met spierwit haar geschilderd hebben." „Welk ongeluk?" piekerde de intervie wer, die zich tevergeefs probeerde te herinneren wat hij als schooljongen van Grieksche mythologie geweten had. „Het ongeluk waarbij zij haar armen verloor natuurlijk!" spotte Flagg. Constantin Alajalov, de geestige carica turist. die zich grooten naam verwierf door zijn brillante omslacteekeningen voor „Life" voelde veel voor het idee van een blonde Venus. „Ik zou haar gouden haar geven blond met een rijke gouden glans. Een oud goud, een goud, dat de warme zon van vele eeuwen gekend heeft, en toch de frischheid bezit van een fonkelnieuw goudstuk. Mijn Venus heeft het gouden haar dat de Italiaansclie primitieven voor de achtergrond van hun fresco's ge bruiken". Na deze lyrische ontboezeming kwam Josef von Sternberg, de regisseur en dus de Heer en Meester van de „Blonde Venus" met een wetenschappelijke ver klaring. „Venus", verklaarde hij, „is de droom die iedere man zich droomt van de vol maakte vrouw. Onverschillig of het in het oude Griekenland is of in het jonge Ame rika iedere man droomt zijn Venus als een ideaal. Daarom vind ik, dat in dit land en in deze eeuw, nu het algemeene vrouwelijke schoonheidsideaal een blon dine schijnt te zijn, een Venus behoort te worden afgebeeld met honing-kleurig haar en melkblanke huid. Buitendien vindt mijn meening steun in ethnologische feiten. De Grieken uit den tijd van Pericles waren een ras van Ariërs en familie van den zelfden stam die toendertijd Middel-Europa en Scan dinavië bewoonde. Eerst later mengde zich dit ras met de donkerkleurige Romeinen en Turken." Na deze geleerdheid durfde niemand meer iets te zeggen, en het is dus tot sa tisfactie van alle blonde vrouwen uitge maakt, dat een „Blonde Venus" het mo derne schoonheidsideaal uitmaakt. HOE HAROLD HAROLD WERD. Een avontuur uit Harold Lloyd's carrière. Geen scenario-schrijver ter wereld zou een beter idee voor een ouderwetsche gooi en smijtcomedie kunnen verzinnen dan de klucht die Harold Lloyd maakte tot de komiek met een wereldreputatie, en die door het Noodlot zelf voor hem in scène gezet werd. Het was een mop van het allerlaagst allooi. De hoofdrolspeler was volkomen onbewust van wat er aanstonds zou ge beuren. En wat er gebeurde was een ver rassing, zoo overrompelend en bruut als het in een smijter maar kan voorkomen. Maar voor Harold Lloyd was het bijna fataal geworden. En dat is waarom hij zich een hoornen bril opzette en de be- sluitelooze onhandige jongeman werd, die in „Movie Crazy", zijn nieuwste film, van het eene dwaze avontuur in het andere rolt. Jaren geleden was Harold Lloyd een volkomen onbekende voor het bioscoop publiek. Zeker, men kende hem als Lone some Luke, een komiek met overgroote schoenen, afzakkende broek en een raar snorretje eigenlijk een zoutelooze imi tatie van Charlie Chaplin, die in iedere twee-acter waarin hij optrad, minstens drie maal een roomtaart in zijn gezicht gekwakt kreeg. Op een dag hield Lonesome Luke een bom ln zijn hand. De groote mop, waar de comedie op uit moest draaien, was de explosie van de bom. Dat zou een gewel dige schlager worden, dachten de pro ducers van het primitieve filmpje. De bom. naar ieders meening een kun stige Imitatie, verscheen ten tooneele als deus ex machine Op het onverwachtste explodeerde het ding met een ontzet- tenden slag. De wanden van het studio trilden Aan alle kanten stortten decors in. Het glazen dak bezweek en stortte met donderend geweld naar beneden. Werk lieden en acteurs werden bedolven onder het vallend puin. RAAR MAAR WAAR. Deze drie oude heeren zijn jeugdportretten van Harold Lloyd. Lonesome Luke werd onder de puin- hoopen uitgetrokken, en meer dood dan levend naar een ziekenhuis getranspor teerd. Drie dokters waren uren lang koortsachtig in de weer om hem weer bij kennis te brengen. Doch het duurde negen maanden voor Lonesome Luke weer de nude was. De bom bleek intusschen een echte ge weest te zijn, die voor een andere film aangekocht was, en die per ongeluk onder de nagemaakte verzeild was geraakt. Lloyd vond dat de beste smijter waar hij ooit in gespeeld had, en tevens de laatste. Hij had er glad genoeg van. En toen hij eindelijk het hospitaal kon ver laten, had hij zijn plannen kant en klaar. Geen afgezakt costuum en geen snorre- baard meer, was zijn ultimatum. In het vervolg zou hij het zonder die attributen stellen en probeeren om toch grappig te zijn. Zijn eenige hulpmiddel werd de hoornen bril. Het kostte mij, zoo vertelt Harold Lloyd, heel veel moeite om een type te vinden dat werkelijk persoonlijkheid had. Ten laatste kreeg ik de ingeving dat ik met geen andere „make-up" dan een bril alle mogelijke typen zou kunnen spelen zon der ln overdrijving te vervallen. Buiten dien droeg geen enkele andere komiek die in dien tijd voor de film speelde een bril, zoodat ik misschien eindelijk de kans zou krijgen de aandacht van het publiek te trekken. Ik experimenteerde met alle mo gelijke soorten brillen. Eerst werkten wij «enigen tijd met een gouden bril, doch eerst de hoornen bril gaf mij wat ik zocht. WIJ hadden heel wat moeite om de direc tie van Pathé te overtuigen van de at tractie van deae nieuwigheid. De „Lone some Luke" films hadden succes, en zij voelden er niet veel voor met experimen ten te beginnen. Pas toen wij een film voltooid hadden stemden zij toe, en het bleek al gauw dat wij geen ongelijk had den. Van dat oogenblik is mijn carrière eigenlijk op rolletjes gegaan. In zijn jeugd had Harold er aardigheid in zich op de dolste manieren te vermom men, en daardoor kwam het dat men hem als acteur altijd oude-mannenrollen gaf. Op het plaatje ziet U eenige van zijn» jeugdcreaties afgebeeld, rollen die hij op zijn achttiende jaar speelde. Met wat schmink en een pruik veranderde hij zich zonder moeite in een woeste zeeroover van 50, een bezadigd staatsman van 60 of een seniel Idiootje van 70. HAROLD TLOYD's 350ste FILM! „Movie Grazy", Harold Lloyd's nieuwste comedie, is de 350ste film waarin de ko miek als ster optrad, sinds hij, na zestien jaar geleden, zijn filmcarrière begon. In de laatste tijd heeft Lloyd niet meer dan hoogstens één film per jaar gemaakt Toen hij echter nog voor Hal Roach werkte draaide hij ontelbare één- of twee-acters ?ls, Work" en later als „Lonesome Luke. Toen deed de hoornen bril zijn ln- trede en maakte hij een groot aantal kluchten, waarin hij in ons land als „Kareltje" beroemd werd. Toen kwamen zyn groote films: „Grootmoeders jongen", „De Groen". „De Straatzendeling", „Ha- PR den Eensmanswagen", „Kijk uit Harold en thans „Movie Crazy". Con stance Cummlngs is zijn „leading lady" m de nieuwe comedie.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13