LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 2 November TELEGRAMMEN. I WATERSNOOD RONDOM DEVENTER. Vervoer per roeiboot. De watersnood langs de Schipbeek nabij Deventer heeft er toe geleld, dat men naar middelen uitzag om de boeren, ader behui zingen en stallen geïsoleerd of onderge- loopen zijn zoo goed mogelijk te helpen. De Coöperatieve Zuivelfabriek te Holten stelde zich in verbinding met eigenaars van roeibooten in Deventer en slaagde er in het getal booten dat tot nu toe beschik baar was, aanmerkelijk te vergrooten. De melk van de veehouders wordt nu met deze booten van de boerderijen gehaald, naar den spoordijk gebracht en vandaar verder met vletten, welke in opdracht van Hol lens gemeentebestuur zijn vervaardigd, naar den Rijksstraatweg vervoerd. De melk rijders zorgen voor het vervoer naar de fabriek. De slachtoffers van den waterstand wor den eveneens per boot van levensmiddelen en andere noodzakelijke behoeften voor zien De post wordt ten deele per boot be zorgd of anders afgehaald. In Dtjkerhoek stijgt het water nog steeds en het staat tot aan de kruin van den Rijksstraatweg Deventer—Holten. Van den weg ziet men nu aan beide zijden een uit- gestrekten plas, die een troosteloozen aan blik oplevert. o OUDE MAN DOOR WIELRIJDER AANGEREDEN. Gisteravond werd op den Zekkenweg te Hoek van Holland de G8-Jarige B. J. v. d. Beek, terwijl hij huiswaarts keerde, aange reden door den 15-jarigen wielrijder H. v. d. Velden die zonder licht aan den ver keerden kant van den weg reed. De man werd zwaar gewond door leden van den E H.B.O. naar zijn woning over gebracht. o ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ HEENVLIET. Gistermiddag ongeveer halfvier heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad op den Groenen Kruisweg bij Heenvliet (Z.i. Een vrachtauto van den heer Leentfaar uit Henvliet reed op het kruispunt tegen een van rechts komenden vrachtwagen, bela den met hout van den houthandelaar Kruisheer uit Den Haag. met het gevolg dat beide auto's ernstig beschadigd wer den. De in de cabines zittende personen kwamen met den schrik vrij, doch de beide mannen, die op het hout zaten, wer den er afgeslingerd. Eén hunner kwam in een sloot terecht en werd ernstig gewond. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. o DE NOODLOTTIGE ECHTELIJKE TWIST TE BREDA. Aangaande den familietwist ten huize van een caféhouder te Breda, ten gevolge waarvan zijn vrouw overleed kunnen wij nog mededeelen. dat het lijk een kleine wonde boven den linkerslaap vertoonde, hetgeen vermoedelijk aanleiding heeft ge geven tot de veronderstelling, dat de vrouw met een stoel of een bierflesch zou zijn geslagen. Gistermiddag had het sectie-onderzoek plaats, hetwelk werd verricht door dr. J. P. L Hulst uit Leiden en dr. H. M Houber uit Breda. Ook de officier van Justitie, mr. O. graaf Van Limburg Stirum was aanwe zig Uit niets bleek, dat de vrouw met een voorwerp is geslagen. Aangenomen wordt dan ook, dat zij ten gevolge van een hart verlamming is overleden. De herbergier is weer op vrije voeten gesteld. (Tel.) o EEN DRAMATISCHE AVOND. De banketbakker A. in de Oude Kijk in 't Jatstraat te Groningen zat Maandag avond naar het „Nwbl. v. h. N." meldt, zijn boeken bij te werken, toen er aan de achterzijde van het huls gebeld werd. Hij dacht aan kwajongens en deed niet open. Kort daarop werd aan den voorkant ge beld en hij zag, toen hij opendeed, den vroegeren verloofde van een zijner doch ters voor de deur staan. De jongeman was doodsbleek, stapte naar binnen, en liep zonder iets te zeggen direct naar boven naar de kamer, waar het meisje met haar zuster sliep. De vader liep den jongen achterna en vroeg wat hij wilde. Ook de moeder kwam te voorschijn en ging mee naar boven. Hij opende de slaapkamerdeur en trad binnen waar de meisjes doodelijk verschrikt over het lawaai in huis waren wakker gewor den. Onmiddellijk na het binnenkomen trok hij een revolver en richtte die op zich zelf De vader trachtte hem de revolver te ontrukken en bij de ontstane worsteling ging plotseling het schot af in de richting van het meisje. Niemand werd getroffen. Het gelukte A. den dader de revolver te ontrukken. Hij bracht het vuurwapen naar beneden en borg het op. De eigenaar cischte het echter terug, zeggende, dat hij zich zelf van kant wilde maken. Daarna ging hij weer naar boven, waar hij in zwijm viel. Toen de politie kwam, had hij zijn bewustzijn nog niet terug, terwijl ook de moeder der meisjes in 'n flauwte lag. Dr v. d. Reis, die spoedig ter plaatse was, gaf belde patiënten een spuitje. De jongeman was echter niet in staat iets te zeggen en werd. mede voor zijn eigen vei ligheid, overgebracht naar het Hoofd bureau van Politie. De verloving van dezen jongenman, die woonachtig is in Maren bij Utrecht, was sedert een maand met beider goedvinden verbroken Het tweetal was goed uit elkaar gegaan. De oorzaak was tobberij van den "jongen, die voor een examen was gezakt en weer naar de fabriek wilde in plaats van te probeeren het verlangde diploma te behalen. Het meisje stond er op, dat hij doorging met zijn studie. Het schijnt wel, dat door deze omstandighe den de jongen geheel uit zijn evenwicht is geraakt. Intusschen is gebleken dat de revolver, die hij bij zich had en gebruikte, geen deugdelijk wapen is, maar een zooge naamd knalpistool, die wel het uiterlijk van een echte cylinderrevolver heeft en dus alle eigenschappen heeft om den noo- digen schrik aan te jagen, maar waaruit slechts losse patronen kunnen worden afgeschoten. De revolver bevatte zes losse patronen, waarvan een tijdens de worste ling afging De 21-jarige G. D„ die dezen dramati- schen avond bezorgde, in de woning van den banketbakker, is voorloopig vastge houden in verband met een nader onder zoek door de politie. ZWEEFVLIEGEN. LEIDSCHE ZWEEFVLIEGCLUB. Algemeene ledenvergadering. Onder voorzitterschap van den heer L. A. de Lange, werd gisteravond in Café- Restaurant Royal, de derde algemeene ledenvergadering van de Leidsche Zweef- vllegclub gehouden. In zijn uitvoerig openingswoord schet ste de voorzitter hetgeen door het be stuur in de afgeloopen maanden tot stand gebracht werd. Wat het oefenterrein be treft, hierbij is het oog gevallen op „Maal drift" onder Wassenaar en is na een goedgunstig uitgevallen keuring door de Commissie voor het Zweefvliegen der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart een aanvraag tot het mogen gebruiken, resp. tot het mogen uitoefenen van de gummistart, hoogstart en autostart, gezonden gewor den aan de Departementen van Defensie en Waterstaat. De voorzitter drukte er zijn leedwezen over uit, dat verschillende leden van het bestuur wegens drukke bezigheden heb ben moeten bedanken. Aanstonds werd dan ook overgegaan tot het vormen van het nieuwe bestuur: L. A. de Lange, voor zitter; E. Aspeslagh, secretaris; W. v. d. Huyzen, penningmeester; J. C. Janssen, commissaris van materiaal; J Sloos en B. Binnendijk. Binnen drie weken kan het eerste zweefvliegtuig, type Zögllng, te Leiden verwacht worden, onderhandelingen zijn gaande met de Directie van het Motor huls om dit toestel een week ter bezich tiging in de showroom te plaatsen. Gedurende deze week zal dt bekende Nederlandsche Zweefvlieger L. C. Kruit hof, uitgenoodigd worden een lezing over deze populaire sport, voor de Leidenaars te houden. De opening, welke op een Zaterdagmid dag, nog nader te bepalen, gehouden zal worden, zal een feestelijk karakter dra gen. Den Zweef- en Sportvlieger, den heer A. E. van Goor den Oosterllngh, zal ver zocht worden aan deze opening zijn me dewerking te verleenen. De gelden voor een hangar en start kabels zijn nog niet aanwezig, doch ge hoopt wordt dat door donaties, welke ge zonden kunnen worden aan het secreta riaat Hooge Rijndijk 173 of postgiro 66755, deze onontbeerlijke middelen aange schaft kunnen worden. Nieuwe leden kun nen zich ook aan bovengenoemd adres opgeven, waar gaarne alle inlichtingen worden verstrekt. Na de rondvraag, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering met een woord van dank aan de leden. BUITENLANDSCH GEMENGD. PLAFOND INGESTORT. In Toulouse is een stuk van het plafond van een kerk ingevallen juist terwijl een aantal kinderen voor den catachismus aanwezig waren. Twee kinderen werden ernstig, tien anderen licht gewond. EEN RUSSISCH SCHIP IN NOOD. Het Russische s.s. „Tovaritsj Stalin," dat op weg was van Tromsö naar de Russische steenkoolmijnen op Spitsbergen is aan den ingang van de IJsfjord ter hoogte van de Westkust van Spitsbergen gestrand. Het bergingsstoomschip „Jason" is ter hulp verleening uitgevaren, maar zou 84 uur noodig hebben, alvorens het gestrande schip te kunnen bereiken. OVERVAL OP EEN BANK. Gisteren is voor de eerste maal in Tur kije een overval op een bank gepleegd. Twee gemaskerde mannen drongen het kantoor van de Ottomaansche Bank te Broessa binnen en hielden het personeel met hun revolvers in bedwang. De bandie ten wisten te ontkomen met medeneming van een bedrag van circa 4060 gulden. HERFSTSTORM BOVEN NEW-YORK. New-York en omgeving zijn door een buitengewoon noodweer geteisterd. Storm en regen hebben overal groote verwoestin gen aangericht. In het bijzonder zijn de weekendhuisjes op Long Island getroffen. Tachtig dezer huisjes zijn door het water verwoest. Twintig werden weggespoeld, Ge lukkig waren zij onbewoond. De toestand werd te hachelijker, daar brand uitbrak in verschillende huisjes Een groot aantal brandwachts politiet nbten en beamb ten van den geneeskun. .en dienst zijn ter assistentie uitgezonden. Naar tot nu toe bekend is, zijn 15 personen gewond. Ook te New-York zelf is aanzienlijke schade aangericht. Van Woolworth-buil- ding is een groote vensterruit op straat te recht gekomen. Een jong meisje en een politieagent zijn door de scherven ernstig gewond. Het verkeer in de haven ondervindt groote vertraging; vele schepen komen vèr over tijd binnen. BRANDSTICHTINGEN IN SPAANSCHE KERKEN. Sedert het bestaan van de republiek zijn in Spanje door extremistische elementen niet minder dan 54 kerken en kloosters in brand gestoken terwijl er dit jaar alleen 77 geplunderd zijn. Verscheidene kerkhoven zijn geschonden en de grafzerken vernield. De bandieten hebben dezer dagen ook pogingen gedaan om de beroemde kerk van San Gil te Eoija (Andalusië) en het kloos ter van hetzelfde dorp in brand te steken. Ook in het historische bedehuis van San Felipe Neri. te Cadiz, waar in 1812 de eer ste liberale constitutie tot stand kwam. werd een poging tot brandstichting ge daan. Gelukkig werd in beide gevallen tijdig alarm gemaakt en kon het vuur wor den gebluscht voordat ernstiee schade was aangericht. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Naar verluidt heeft gisteren de ontwa peningscommissie van het Engelsche ka binet dat gedeelte van het Britsche plan, dat betrekking heeft op de bewapening ter zee en in de lucht, zoo goed als gereed gekregen. Men hoopt het geheele plan tijdig ge reed te hebben om Sir John Simon gele genheid te geven bij de opening van de debatten over het Fransche plan, welke de volgende week te Genève beginnen, tegen woordig te zijn. Mac Donald zal over twee weken naar Genève vertrekken. Voor de komst van sir Simon zal Eden Engeland vertegenwoordigen. Hedenavond arriveert Paul Boncour te Genève. Vrijdagmorgen zal hij het Fran sche plan indienen. In de resolutie van de centrale commis sie der ontwapeningsconferentie van 23 Juli was den regeering aanbevolen de een jaar geleden gesloten wapeningsvacantie met ingang van 1 November met vier maanden te verlengen Tot dusver hebben 46 staten het Volken bondssecretariaat meegedeeld, dat zij accoord gaan met de voorgestelde verlen ging. Onder hen zijn o.a. Rusland, Italië, Frankrijk en Engeland. Duitschland zal. r.aar men weet, op de vraag niet ant woorden, vóór de kwestie der Duitsche rechtsgelijkheid is geregeld. DUITSCHLAND. Ook Beieren tegen het Rijk. De rede, die de Beiersche minister president dr. Held te Stuttgart gehouden heeft, vindt in regeeringskringen groote aandacht. Er zal echter geen officieel ant woord volgen. Als reden wordt aangegeven dat men wil vermijden om te antwoorden op den ongewonen toon waarop de Beier sche premier de Rijksregeering aangeval len heeft. Het schijnt echter niet uitge sloten, dat de rede van Held zekere ge volgen zal hebben voor de verhouding tusschen de Rijksregeering en de Beier sche regeering. De indruk, dien men van de Stuttgar- ter rede in regeeringskringen heeft gekre gen is des te bitterder, daar de Rijks regeering er steeds het grootste belang aan gehecht heeft, de betrekkingen tot Beieren als het tweede Duitsche land zoo nauw mogelijk te maken en aan de Beier sche wenschen en opvattingen zooveel mogelijk tegemoet te komen. In een verkiezingsvergadering van de Beiersche Volkspartij te Bad Toelz richtte ook de voorzitter der partij, staatsraad Schaeffer, zich tegen den door de regee ring von Papen uitgelokten strijd om de grondwet en verklaarde, dat bij een per- soneele unie tusschen het Rijk en Pruisen in den Rijksraad de landen ongetwijfeld in een hoek zouden worden gedrukt. Staatsraad Schaeffer kondigde in ver band hiermede een nieuw plan tot Rijks- hervorming aan, waarmee Beieren het initiatief nam in den strijd der landen om hun zelfstandigheid. Na de verkiezingen zou het plan bij den Landdag worden in gediend. In den strijd om zijn recht zal Beieren echter eerst de binnenlandsche eenheid bereikt moeten hebben. Vernomen wordt, dat legatieraad Kat- zenberger, die jarenland aan het hoofd stond van de persafdeeling der Rijks regeering, ter beschikking is gesteld. ENGELAND. Uitslag der gemeenteraadsverkiezingen. Nieuwe botsingen met de hongermarcheer- ders - De conversie der leeningen Ierland bedreigd - Uitbreiding van het textielconflict. Gisteren zijn in Engeland gemeente raadsverkiezingen gehouden. Om half een waren van de 639 zetels ongeveer 600 uitslagen bekend. De netto winst voor de arbeiderspartij bedroeg op deze 600 zetels slechts 8. In de mijndistric- ten van Durham en Northumberland kon den de arbeiders, ondanks de werkloosheid en den slechten economischen toestand slechts hier en daar een zetel winnen. Ten zuiden van Birmingham hebben de con servatieven vrijwel in alle districten hun groote meerderheid behouden. In de steden is nagenoeg geen verande ring gekomen. Massa-aanval van „hongermarcheerders" op het parlementsgebouw was gisteravond te Londen het slagwoord. De „hongermar cheerders" die voortdurend met roode vlag gen door de straten trokken, verklaarden dat zij het parlement wilden dwingen hun eischen aan te hooren en kennis te nemen van hun door een millioen menschen on derteekend verzoekschrift. Zij hadden het parool uitgegeven zich om half acht (G.T.) voor het parlementsgebouw te verzamelen. In pamfletten werd er bij de politiebeamb ten op aangedrongen geen gebruik te ma ken van de gummistok. In de straten, die naar het parlements gebouw leiden kwam het herhaaldelijk tot botsingen. Het is de politie met behulp van den gummistok gelukt het terrein vrij te hou den. Bij de Westminster brug overvielen de werkloozen de voorbijkomende tramwa gens. trokken de borden van de wagens af en vielen vervolgens de politie aan. Ook werd gepoogd met auto's een barricade op te werpen. Van het Charing Cross-station drong de menigte op naar Trafalgar Square, waar eveneens onregelmatigheden ontston den. Steenen werden uit het plaveisel ge haald en als projectielen gebruikt. Ook hier werd het terrein door de politie ontruimd. Verschillende ruiten werden door de me nigte verbrijzeld Tal van personen zijn ge arresteerd. Een groot aantal vrouwen viel in zwijm. Het aantal gewonden staat nog niet vast. Een delegatie van werkloozen. die uit drukkelijk verklaarden niets uit te staan te hebben met de onlusten is door Lans- bury ontvangen in het Lagerhuis. De man nen eischten dat de oppositie alles in het werk zou stellen om het handhaven van de werkloozenondersteuningen mogelijk te maken. Gistermiddag werd het bureau der orga nisatoren van de demonstratie door de po litie doorzocht. De communistenleider Han- nington werd gearresteerd, voor den poli tierechter geleid en tot een week hechtenis veroordeeld. Hannington had tijdens een betooging de politiebeambten opgewekt met de „hongermarcheerders" samen te gaan. Ook andere leiders der communisten zijn gearresteerd. Toen bekend werd dat Han nington was gearresteerd, wilden eenige honderden demonstranten de pollce-court bestormen. Zij werden evenwel door de politie uiteengejaagd. De regeering stelt heden de inschrijving open op een leening groot 300 millioen p.st. koers van uitgifte 97'/2 pCt.. tegen een rente van 3 pCt. D? leening zal worden af gelost in de jaren 19481953. De leening zal worden aangewend voor de aflossing van 114 millioen pond sterling 5 pCt. schatkistbiljetten en de niet gecon verteerde oorlogsschuld. MacDonald heeft gistermiddag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de partijen die de voorstelien van Ottawa bestreden, goed gevonden hadden de debatten morgen avond te besluiten. Van haar kant wilde de regeering dan gelegenheid geven tot een algemeene bespreking der werkloosheid op Vrijdag. Maandag en Dinsdagmiddag en de zitting zal dan 's avonds gesloten worden na de behandeling van het voorstel om nog 20 pCt. inkomende rechten op de waarde van goederen uit Ierland te leggen als compensatie van de door de houding van de Valera mislukte overeenkomst over de landrenten en andere aan Engeland ver schuldigde bedragen. Bij het debat over de Iersche tarieven verklaarde de minister voor de Dominions Thomas, dat Ierland thans eindelijk een besluit moest nemen, of het binnen of bui ten den samenhang van het Britsche Em pire wenscht te staan. Zoodra Ierland de heiligheid der bestaande verdragen erken de, zou Engeland zich verheugen een han delsverdrag met Ierland te sluiten. Zoolang het zich echter niet aan de bestaande overeenkomsten hield, kon liet niet tegelijk binnen het Britsche Rijk blijven en alle economisch? voordeelen daarvan genieten, en anderzijds terwille van politieke voor deelen zich beschouwen als buitenlandsche mogendheid Het klinkt dreigend! Gezien hoe in Ierland de gevolgen van den tarieven-oorlog nu reeds wordt gevoeld, verwacht men, dat de Valera het niet lang meer zal kunnen houden. De staking der spinners in Lancashire heeft zich aanmerkelijk uitgebreid. Bijna alle spinnerijen zijn stilgelegd. Ook de meeste van die bedrijven, welke Maandag nog werkten, zijn gisteren uit solidariteits- overwegingen gesloten. SPANJE. Het bezoek van Herriot. De President der Spaansche republiek heeft gisteren Herriot een lunch aange boden waar de leden der regeering mede aanzaten. Na afloop overhandigde Zamora aan Herriot het grootkruis van de orde der republiek. Herriot had 's morgens een bezoek gebracht aan het Escuriaal. Gisteravond heeft Herriot in de Fran sche ambassade een diner gegeven ter eere van president Alcala Zamora. ESTLAND. Nieuw kabinet gevormd. De senior der Estlandsche politici, Con- stantijn Paetz heeft gisteren een einde ge maakt aan de kabinetscrisis van vier weken, door de vorming van een nieuwe regeering, waarin drie groote partijen van het land vertegenwoordigd zijn, n.l. de agrarische partij het nationale Centrum en de soc.-democraten. HONGARIJE. Julius Karolyi uit de politiek. De Hongaarsche oud-minister-president graaf Julius Karolyi, heeft bekend ge maakt, dat hij zich uit het actieve poli tieke leven terugtrekt en zijn mandaat als afgevaardigde ter beschikking stelt. Graaf Julius Karolyi. Julius graaf Karolyi van Nagy-Karolyi is den 17den Mei 1871 geboren uit een ge slacht, dat Hongarije tal van staatslieden van beteekenis heeft geschonken. Na de voltooiing van zijn studie begaf hij zich dadelijk in de politiek. Van 1905 tot 1914 behoorde hij tot de tegenstanders van graaf Tisza, ofschoon hij met dezen nauw verwant was, met wien hij zich echter bij het uitbreken van den oorlog verzoende. In 1919 trad hij aan het hoofd van de contra-revolutionnalre regeering. Toen de revolutie overwonnen was trok hij zich terug en wijdde hij zich hoofdzakelijk aan economischen en wetenschappelijken ar beid. In 1928 werd hij gekozen tot een van de bewaarders van de kroon. Den lOden December 1930 volgde hij Walko op als minister van buitenlandsche zaken in de regeering-Bethlen. In Augustus 1931. na het aftreden van Bethlen, vormde Karolyi de regeering, die een jaar later, Sept. jl. is afgetreden en vervangen door het tegenwoordige kabi- net-Gombös. Zijn geslacht behoort tot de rijkste van het land en is met de meeste andere be kende families in Hongarije vermaag schapt, o.a. met het geslacht Horthy. EEN VERKLARING VAN HERRirr PARIJS, 2 Nov. (Reuter). Herriot o de Spaansche pers. Op de vraag oi fJ rijk zou toestemmen in een wijzlgir,! het verdrag van Versailles antwc, Herriot: „Gelooft u. dat de toestel van Frankrijk iets zou veranderen werkelijk verloop van de gebeurtenis De geschiedenis zal haar oordeel n, vellen over de gebeurtenissen, weib| leid hebben tot het uitbreken \an «orlog. Frankrijk verlangt nog steeds 1 ontwapening en zal ondanks alle heden hieraan blijven arbeiden, wiil men meer van ons? In Genève hphvl afstand gedaan van alle herstel-bet* gen. Wat wil men. nadat wij alles heil opgegeven nog meer? misschien hemd?" Bij deze woorden stond Herrs riep uit: „Nu goed, dan moet men koj en het halen!" o HERRIOT's BEZOEK AAN SPANjJ LONDEN. 2 Nov. (Reuter) Oie reis van minister-president Herriot 1 Spanje schrijft de Times heaenocM Het is bekend, dat een van de len, welke door de Fransche drieg;;,! Genève overwogen zijn. betrekking t op de instelling van internationale E nalen van zware wapenen waarmeil verband Spanje is genoemd als het T waar de eerste opslagplaats zal vd opgericht. Het Fransche plan sluit d traliteit van elk lid van den VoU;e:l in geval van oorlog uit, zoodat Sol dat tusschen Frankrijk, de Fransct-1 bieden in Noord-Afrika en Italië ligtl geval van een oorlog een geheel r„| beteekenis zal krijgen. Frankrijk en Spanje hebben beier. Noord-Afrika gemeenschappelijke langen en de kleine geschillen zijn s dig geregeld Ook het bericht over uitbaggeren van de voornaamste hs van de Balearen, Menoroa, heeft dt a dacht van de Times getrokken, td daar de Spaansche minister van put'J werken in zijn verdediging in de Cotf heeft gewezen op het militaire belang I deze haven en opmerkte, dat deze tij tegen elke hebzuchtige mogendheid t worden beschermd. BEIEREN EN HET RIJK. MUNCHEN. 2 November (V.D.i. aanleiding van de ontvangst te door de Rijksregeering van de red a den Beierschen Minister-Preside Held publiceert de Munchener een verklaring uit de kringen de: sche regeering, waarin wordt gezttil dr. Held te Stuttgart nogmaals J gewaarschuwd tegen en ernstige :T heeft geopend op de jongste maauirl der Rijksregeering. Hij werd daarbij geen enkel opzicht geleid door animeer tegen den persoon van Rijkskanselier! Papen of tegen eenig lid der Hijksrea ring, zijn bestrijding ontsprong aan li verzet tegen de jongste maatregelen I men niet meer als federalistisch doch zuiver centralistisch-unitarisch moest f schouwen. De verbittering daarover is| grootst in Beieren omdat het optreden der Rijksregeering in sela tegenstelling staat tot de gedane bell Beieren en zijn minister-president 'I scherp afwijzend tegenover het fi»:| optreden der Rijksregeering eve| Wurtenberg en Baden. NIEUWE TSCHE NOODVERORDENING 1.IJN, 2 Nov. (Wolff) RB lijnscne bladen kondigen aan dat ral een nieuwe verordening van de rijkst] missaris in Pruisen gepubliceerd zal den. waarbij regelingen getroffen den betreffende de gemeente-hM ding. O.a. bevat de verordening mail gelen ter verbetering van de gemeel financiën. LABOUR EN INDIË. LONDEN. 2 Nov. (Reuter). De fA mentaire fractie van de LabouM heeft besloten geen vertegenwoordigd! benoemen voor de a.s. Engelsch-Iniy conferentie, aangezien de partij zien - kan vereenigen met de houding ws] Britsche regeering tegen Indië. VEREENIGDE STATEN. De presidentsverkiezing. Cuba stemt! Ongeveer 47 millioen personen, ':/J wie 35 a 40 pCt. vrouwen, komen in >4 merking als kiezers voor de presidents ?i kiezingen. „J De republikeinsche partij heeft l.«*J dollar uitgegeven voor de campagne schen 1 Juni en 26 October en de de® craten 962.208 dollar in dezelfde ptr1'^ De verkiezingen op Cuba blijken, groote overwinning voor de liberale P1 van Machado te zijn. Ze zijn bette»™ rustig verloopen en slechts in het bij® land kwamen eenige ongeregeldn^ voor, waarbij 3 personen werden g® en 2 gewond. De meeste candidates oppositie namen aan de verkiezingen B deel. Maandag werden honderden dPr.„. hangers van de oppositie gearres j om hun de deelneming aan de zingen onmogelijk te maken. Volgens mededeelingen der regw zou ongeveer 75 pCt. van het kiezen hebben gestemd. 1 C'-T BRAZILIË. 78 Verbanningen. Acht en zeventig personen, o w. ta militairen, die rechtstreeks of verantwoordelijk worden Seachtu^nj <i revolutie in Sao Paulo, zijn aan een Braziliaansch schip uit een crazuiaanscn semp ..^1^! Europa vertrokken, waarheen zij nen zijn. Onder de bannelingen bevinden generaals Klinger en Isidoro Dias journalisten, verscheiden leiders j democratiseh-republikeinsche P* m Sao Paulo en de voormalige P' Arturo Bernardes. vn De I. K. - I *o c

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2