Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 November 1932 Derde Blad No. 22275 ÏEMEENTEZAKEN. 40-JARIG JUBILEUM TE ALPHEN. enoeming en ontslag. «vnlee van het afloopen van de Je benoeming van den desbetref- Ifunctionaris met het einde van den 11931—1932, moet aan het gymna- Cihier vervuld worden de betrekking fcraar in het Nederlandsch. W merken hierbij op, dat deze tine'niet een volledige leeraars- Is doch slechts de waarneming a twaalftal lesuren per week mede- Aangezien aan de H£ S. met vijf- cursus en aan de H.B.S. voor eveneens dergelijke gedeeltelijke kingen van leeraar in het Neder- _h moeten worden vervuld, achten et wenschelijk, dat aan de drie ge- Se scholen dezelfde persoon wordt bevolen worden door curatoren van (Rymnasium: 1. W. Kramer, leeraar .jé Rijks H.B.S. te Wageningen; 2. C. ots, leeraar aan de Rijks H.B.S. te ppn |B en W. geven dezelfde aanbeveling Tandersom. 'en W. stellen voor op verzoek eervol je te verleenen aan den heer J. [ens als lid van de Gem. Commissie jllaatsch. Hulpbetoon, aan den heer tl. Weyers als administratief hoofd haar 'bij Gemeentewerken (met 1 1 1933)aan den heer L. M. v. d. Bijl Lerwijzer aan de Centrale School let 7e en 8e leerjaar en voorts t opheffing van zijn betrekking [ontslag te verleenen aan den heer W. als onderwijzer van de Jongens- li voor U.L.O. [SIDIES bijzonder onderwijs. aanleiding van de door de be- j der in deze gemeente gevestigde [dere scholen ingediende aanvragen goeding in de exploitatiekosten scholen, alsmede om vergoeding kosten van vakonderwijzers, over [deelen B. en W. thans nu de knterekening over dat jaar is geslo- f mede, dat de gemiddelde kosten per pg (met uitzondering van de kosten J salarieering van vakonderwijzers! 11929 hebben bedragen voor het ge- 1 lager onderwijs f. 16.40 en voor het breid lager onderwijs f. 33.40. prts merken zij op. dat voor een drie- fcholen de vergoeding in de exploi- [kosten dient te worden vastgesteld nachtneming van het bepaalde in (lel 101, 8e lid, der Lager Onderwijs- (driejaarlijksche afrekening, i.e. Jde jaren 1927, 1928 en 1929). let betrekking tot de vergoeding we- salarieering van vakonderwijzers |)1929 deelen B. en W. mede, dat de lente te dier zake in dat jaar ge leld per wekelijksch lesuur heeft uit een voor de scholen voor gewoon onderwijs voor nuttige handwerken |.25 en voor lichamelijke oefening voor de scholen voor uitgebreid J onderwijs voor lichamelijke oefening 11162 en voor handelskennis f. 162.67. lelijk bekend is wordt de vergoeding bs salarieering van vakonderwijzers [een bepaald jaar toegekend voor ten kste het gemiddeld aantal lesuren, [in het onmiddellijk voorafgaande ka- lerjaar aan overeenkomstige openbare [len les is gegeven. Gedurende 1928 nu aan de openbare scholen voor ge- i lager onderwijs per week gemid- vakonderwijs gegeven in nuttige hdwerken 4.4, in lichamelijke oefening 1 uur en aan de openbare scholen voor Jebreid lager onderwijs in lichamelijke Ting 8.5 en in handelskennis 10.67 uur. - grond van een en ander geven zij rcenkomstig het advies van de Com- pie voor het Onderwijs, in overwe- I vergoeding, bedoeld in het le tot en i |]e lid van artikel 101 der Lager On- Fijswet 1920. over het jaar 1929 te i tal op f. 103.780.40 (l.o. -f. 90.019,60. f 13.760,80). J overeenstemming met bovenstaande pB. en W. voor: bijdrage in de kosten van het bij- Ier vervolgonderwijs, bedoeld in artikel Ider Lager Onderwijswet 1920. over het 7, *929. vast te stellen voor den ver- Kursus in de school aan de: Hoog- ische Kerkgracht 20a, op f. 1851,20; feurstraat 2b, op f 2171.60: Middelste- C L119- °P f- 2029.20; Krauwelsteeg 4. If 534,00 I alsnog aan bijdrage over het jaar "it te keeren een bedrag van 100,91, waarvan voor den vervolg- r,s aan de: Hooglandsche Kerkgracht L ,90,27; Pasteurstraat 2b f. 1120.84; fdelstegracht 119 f. 1139,80 T bepalen, dat wegens te veel genoten «rage over het driejarig tijdvak 1927 I en met 1929, in de gemeentekas moet poen gestort door het bestuur van den oigcursus aan de Krauwelsteeg 4 een [tag van f. 22,01. Lu?member 1930 werd besloten tot van ttn subsidieregeling ten rei- e„ean ?e schoo! voor buitengewoon irroi r?erwiJS aan den Zoeterwoudsche Lk °eze, reSeling, welke voornamelijk lm„i^ ,er? °P de bepalingen van hel alt ni 5 uit' dd- 22 October 1923, be 'ele -„l, J" de vergoeding voor mate- ieen a™ v? z'ch voor buiten-leer- F l?Prwr tot een bedrag van f. 20.- bnd vei? j t'V-P61' iaar, welk bedrag, op de hiïn koninklijk besluit, ten volle L"d Duitengemeenten kan worden ver- itibe1/ 'ii' ^?hinklijk besluit van 6 Sep- Sninkiüu' u hiervoren aangehaalde ft - inv0beSiUit in d'en zin gewijzigd, Utenleerfino11 1 Januari 1933 voor R/*n slechts f. 15.- per leer- ag worden verhaald. schrijving lichtfabrieken en radio. ^teefa0rene?krrajarin de gedurende de van de mfov? Bekomen uitbreidin- phtiabriekén v-?niscbe ^richtingen der p hun construeH onderEebracht, zijn f een ombS,ctie meer te beschouwen L nbjecten 9 van de daarin geplaat- pchtlng bij de r, P buPkers met oven- fies en hulnweS-t- de ketels, tur- ^Sabriek I de^tu!ge" bij de Electrici- willekeurige a eEn ruimte, waarin II worden opglstei? in"chting 8 teld. Met het oog daarop. verdiende het aanbeveling, teneinde de waardevermindering van de hier bedoelde gebouwen gelijken tred te doen houden met die van de daarin geplaatste machi- nale inrichtingen, op de waarde van deze gebouwen niet meer 3°/o het in de tabel van afschrijvingen, bedoeld in art. 28 van de beheersverordening, vastgestelde per centage doch evenals op de machinale inrichtingen, 6°/o af te schrijven. Zooals bekend is, heeft dan ook over de jaren 1930 en 1931 op de bedoelde gebouwen een extra-afschrijving van 3% plaats ge had. Aangezien B en W echter ook in de toekomst dezelfde gedragslijn wenschen te volgen, is het noodig de door den Raad laatstelijk bij zijn besluit van 29 Novem ber 1926 vastgestelde tabel van afschrij vingen, waarvan een afschrift hiernevens gaat, met die practijk in overeenstemming te brengen. Voorst stellen B en W. voor voor het Radio-distributiebedrijf de afschrijving van resp. 10 en 5 pCt. te handhaven overeenkomst met alkemade en leimuiden. In 1930 is in de gemeente Alkemade onder Oud-Ade een uitbreiding van het laagspanningsnet tot stand gebracht, waarbij door Alkemade gedurende de jaren 1931 1932 en 1933 een stroomverbruik is gegarandeerd van f. 1.60 per jaar en per Meter en gelegden hoofdkabel. Aangezien het stroomverbruik te Oud-Ade zeer gering is en de opbrengst daarvan beneden het gegarandeerde bedrag is gebleven, moet door de gemeente Alkemade jaarlijks het ontbrekende worden bijbetaald, hetgeen voor haar thans groote bezwaren ople vert. Het gemeentebestuur van Alkemade heeft met het oog daarop met de Directie der Fabrieken overleg gepleegd omtrent de wijze, waarop aan Alkemade ontheffing van de bovenbedoelde verplichting zou kunnen worden verleend, terwijl tevens onderhandelingen zijn gevoerd omtrent een door Alkemade gewenschte uitbreiding van het laagspanningsnet langs den Ka- naalweg te Oude-Wetering zonder de ver plichting tot het stellen van een garantie voor stroomverbruik. Tegen inwilliging van deze verzoeken had de Directie geen bezwaar, mits daartegenover de duur van de geldende overeenkomst met zes iaren werd verlengd, waarin ten slotte door Al kemade is toegestemd. Krachtens het bepaalde van de In 1921 met de gemeente Leimuiden gesloten en in 1925 aangevulde en gewijzigde stroomle- veringsovereenkomst, is Leiden op daartoe strekkend verzoek van Leimuiden ver plicht tot uitbreiding van het leidingnes in laatstgenoemde gemeente over te gaan 1 on nader door Leiden op te geven voor waarden. Door Leimuiden is thans de aanleg ver zocht van een laagspanningsnet langs de Nieuwe Vaart en de Drecht, zulks ten be hoeve van de stroomlevering aan de langs laatstgenoemd vaarwater gelegen percee- len in de buurtschap „Het Tolhuis", ter wijl de daaromtrent door de Directie ge voerde onderhandelingen tot overeenstem ming met de gemeente Leimuiden hebben geleid omtrent "de aan die uitbreiding van het leidingnet te verbinden voorwaar den. Aangezien het hier slechts een ge ringe uitbreiding van het net betreft, kan in dit geval worden volstaan met de ga rantie door Leimuiden van een minimum- stroomverbruik per kalenderjaar. geen muntmeters voor electriciteit. Bij adres verzoekt de af deeling Leiden van den Nederl. r.-k. Volksbond over te gaan tot de invoering van muntmeters voor electriciteit, teneinde aldus tegemoet te komen aan de bezwaren, die voor werk- loozen en in het algemeen voor personen iqet kleine inkomens aan de maandelijk- sche betaling van het verschuldigde we gens electriciteitsverbruik zijn verbonden. Uit een brief van Commissarissen der Ste- i delijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, wier gevoelen B. en W omtrent het boven- bedoelde adres inwonnen, blijkt, dat com missarissen. hoezeer ook overtuigd van de wenschelijkheid om de betaling bij kortere termijnen mogelijk te maken of haar op andere wijze te vergemakkelijken, niette min van meening zijn, dat het daartoe door adressante aangegeven middel on deugdelijk is, alleen al om deze reden, dat het noodwendig zou leiden tot een niet onaanzienlijke verhooging van de tarieven, waardoor uit den aard der zaak de ver bruikers eerder zouden zijn geschaad dan gebaat. Intusschen wenschen Commissa rissen de zaak zelve, waarbij niet alleen een verbruikers-, doch ook een bedrijfs belang is betrokken, niet met een afwij zende beschikking op het adres als afge daan te zien beschouwd, doch zeggen zij toe nog nader te zullen overwegen, of wel licht op andere wijze het door adressante gestelde doel ware te bereiken. een verworpen voorstel herleefd in andere gedaante. 6 Juni jl. werd verworpen het voorstel tot verkoop, aan C. Brandse, van een ge deelte verdronken rietland en water, ge legen aan de Haarlemmertrekvaart, onder de gemeente Warmond, groot pl.m. 4300 M2, tegen den prijs van f. 1300.ten be hoeve van het maken van een gelegen heid tot berging van bootjes. Gevreesd werd n.l.. dat de bootenbergplaats, die de heer Brandse voornemens was op de wa teroppervlakte op te richten, aan het na tuurschoon ter plaatse schade zou berok kenen Thans is van den heer Brandse een ver zoek ingekomen, om van het vorenbe doelde water c.a. slechts een gedeelte, ter oppervlakte van pl.m. 1520 M2., te mogen koopen of huren. Hij heeft n.l. de beschik king gekregen over een terrein, aan dit ge deelte water c.a. grenzende en is voorne mens op dien grond een gelegenheid te maken tot berging van bootjes op het droge. Tevens zou hij nu het water en den aangeplempten grond wenschen te ge bruiken, ten einde daarop bootjes aan palen te meren. Van een zoodanig gebruik van het aan de gemeente toebehoorende water c. a. is geen ontsiering van de om geving te duchten. J Weliswaar zal op het aangrenzend ter rein een schuitenhuis verrijzen en is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hierdoor inbreuk wordt gemaakt op een stukje natuurschoon, doch de gemeente kan den bouw op geen enkele wijze tegenhouden, omdat het terrein haar niet in eigendom toebehoort en buiten hare grenzen ligt. Gelet op deze omstandigheid, bestaat er naar meening van B. en W. geen bezwaar tegen, om den heer Brandse de beschik king over het verlangde gedeelte water c. a. te geven ten behoeve van het voren- omschreven doel. De door adressant geboden huurprijs en koopsom ad respectievelijk f. 100.— per jaar en f. 2000.— in totaal maken voor de gemeente financieel weinig verschil. Aan gezien de gemeente bij verhuring, zoo noodig, te zijner tijd weder over het ge deelte water c. a. kan beschikken, geven B en W aan verhuring de voorkeur boven verkoop. overneming grond. In verband met be- en verbouwing ter plaatse, dienen de hieronder genoemde strookjes grond aan de gemeente te wor den overgedragen. Van: a de naamlooze vennootschap „Gebroe ders Gerzon's Modemagazijnen N.V.", te Amsterdam; het strookje grond, ter grootte van pl.m. 1 M2., gelegen aan de Boter markt, hoek Mosterdsteeg b. het gesticht „de Voorzienigheid", ge vestigd te Leiden het strookje grond, ter grootte van pl.m. 0.45 M2., gelegen aan het Levendaal, hoek Koenesteeg; c. Th. Witteman, te Leiden, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 7 M-\, gelegen aan den Haarlemmerweg. Door den heer H. M. van der Hart is aan de gemeente te koop aangeboden het per ceel PieterskerkgTacht No. 15, groot 62 M!. De aankoop van dit perceel Is gewenscht met het oog op de omstandigheid ,aat het geheel door gemeente-eigendommen is in gesloten. De met den heer Van der Hart gevoerde onderhandelingen hebben er toe geleid, dat deze bereid js het pand te verkoopen voor een prijs van f 6750.welke prijs aanvaardbaar is. subsidie margaretha van cortona-stichting. De Margarita van Cortona-Stichting, af- deeling van de Zitavereeniging alhier, heeft het verzoek gericht, ten behoeve van haar doorgangshuis aan den Haagweg uit de gemeentekas een subsidie van ten min ste f. 1000.per jaar te mogen ontvangen. Evenais de vereeniging „Christelijke Jeugdhulp", welke voor haar „Toevlucht" aan het Utrechtsche Jaagpad ingevolge bij de begrooting 1931 genomen besluit een subsidie van f. 500.geniet, neemt de Stichting ongehuwde moeders en hare kinderen onder haar hoede en verricht zij ander daaraan verwant werk. Ook van hare inrichting kan worden ge zegd, dat zij in een, helaas, dringende be hoefte voorziet en dat haar werk derhalve op waardeering aanspraak heeft, doch dat de geldmiddelen van de stichting niet toereikend zijn om de exploitatie naar be- hooren te kunnen voeren. Niettegenstaande de bijdragen en dona ties van particulieren, bedroeg het tekort over 1928 f. 1.218.28: 1929 f. 4.288.79; 1930 f. 2.701.98'/,; 1931 f. 1.543.26'/, en wordt dit voor 1932 geraamd op f. 2.240.—. Ten aanzien van een inrichting als de onderhavige is zulks niet te verwonderen, vermits onder de onieliüwde moeders, die in het doorgangshuis worden opgenomen, zich steeds een aantal onvermogenden be vindt, die geheel kosteloos moeten worden verpleegd, terwijl ook overigens een instel ling als deze de ongunst der tijden onder vindt. Met de Commissie voor den Geneeskun digen Dienst achten B. en W„ hoezeer ook versobering op het gebied der uitgaven ge boden is, aanleiding aanwezig, subsidie te verleenen. Wel worden ook elders wonende pa tiënten opgenomen, doch de Leidsche ver pleegden vormen een zoodanig getal, dat een groot deel van het tekort op hare rekening moet worden gesteld. Uiteraard behoord de voorwaarde te worden gesteld, dat de steun slechts wordt gegeven voor uit Leiden afkomstige pa tiënten, terwijl de subsidie een bedrag van f. 1.000.niet zal mogen te boven gaan. Voorts zal met 't oog op de bepalin gen van de Armenwet telken jare opnieuw een desbetreffend besluit moeten worden genomen. verbetering zijlsingel. Bij Raadsbesluit van 21 Maart 1932 werd een bedrag van f. 13.500.— beschikbaar gesteld ten behoeve van het eerste ge deelte van de werken voor de verbetering van den Zijlsingel, zulks ten einde, in afwachting van de volledige totstand koming van deze verbetering, de uitvoe ring van de aansluiting van wijk XII aan de centrale rioleering waartoe bij Raadsbesluit van 3 Augustus 1931 was be sloten mogelijk te maken. Bij Raadsbesluit van 6 Juni 1932 is dit bedrag met f.900 verhoogd wegens aan koop van nog eenige gedeelten voortuin aan den Zijlsingel, welker eigenaren zich nader tot overdracht daarvan bereid had den verklaard. Zooals B. en W. in de geleidebrlef tot d.e begrooting voor 1933 hebben uiteengezet, zal van de aansluiting van wijk XII aan de centrale rioleering voorioopig moeten wor den afgezien. In verband hiermede zal de algeheele verbetering van den Zijlsingel, welke immers asphalteering van den rij weg omvat, eveneens moeten worden uit gesteld. Echter is de toestand van dezen singel thans van dien aard, dat een voor- loopige verbetering dringend noodig is. Deze verbetring zal moeten bestaan in den aanleg van trottoirs van de Schrij- versbrug tot plm. 70 M. ten Zuiden van de Evertsenstraat. het plaatsen en verplaat sen van trottoirkolken, het verleggen van den rijweg naar de waterzijde ter plaatse van het nabij de Singelbrug aanwezige plantsoentje, alsmede het verbeteren van de straatverlichting. Voorts zal in ver band met het leggen van een zgn. ring- persgasleiding in den Zijlsingel, welke in het talud langs den waterkant zal moeten komen, tevens de in het volledige verbete ringsplan opgenomen boordvoorziening langs de singelgracht moeten worden aan gebracht. De kosten van een en ander worden, met inbegrip van de kosten van aankoop van de voortuinen geraamd op plm. f. 39.000. Aangezien reeds een bedrag van f. 14.400 bij Raadsbesluiten is beschikbaar gesteld, is thans nog noodig een bedrag van f. 24.600. Dit bedrag zou. evenals het reeds toe gestane crediet, uit het Fonds voor Stads verbetering en Sociale Doeleinden behoo- ren te worden bestreden. Zooals bekend is, is dit fonds echter thans geheel uitgeput. verbetering hooge rijndijk. 31 Maart j.l. gaven B. en W. inzake het rooien van rijkswege van 65 iepe- en kastanje-boomen aan de Nooroostzijde van den Hoogen Rijndijk, in groote trek ken het plan aan tot verbetering van het gedeelte van dien weg, gelegen tusschen de Roomburgerbrug en de grens van de gemeente Zoeterwoude. Gelijk zij toen mededeelden, bestond bij het Rijk het voornemen dat gedeelte van den Hoogen Rijndijk, als onderdeel van het plan tot verbetering van den op het rijkswegenplan voorkomenden weg Lel den—Bodegraven te verbreeden. De be langen van 't Rijk gingen niet verder dan het meer geschikt maken van den weg voor het doorgaand verkeer, in verband waarmede het Rijk zich kon bepalen tot een verbreeding aan de Zuidwestzijde, ge- paard gaande met demping van de daar gelegen bermsloot en het maken van een rijwielpad ter plaatse. Op deze wijze zou dif als entree tot de stad zoo belangrijk weggedeelte, nog slechts gedeeltelijk wor den verbeterd, daar b v. de Noordoostelijke kant onveranderd zou blijven en met name de bermsloot aan die zijde met het daar- natst gelegen, voor een behoorlijk en vei lig voetgangersverkeer totaal ongeschikt, wandelpad in stand zou blijven. Ten einde een goede oplossing te ver krijgen werd met het Rijk in overleg getre den over een verbetering, die behalve de Zuidwest-, ook de Noordoostzijde zou om vatten. Het Rijk verklaarde zich tot mede werking bereid en een nieuw plan werd ontworpen. Dit ruimere plan verhoogt na tuurlijk nog in meerdere mate de ge schiktheid van den weg voor het door gaand verkeer, doch in hoofdzaak zullen de meerdere werken worden gemaakt ten behoeve van de plaatselijke belangen. Het spreekt daarom van zelf, dat ook de ge meente voor het verkrijgen van een der gelijke oplossing een geldelijk offer moet brengen. De onderhandelingen met het Rijk om trent de uitwerking in details van het plan en omtrent den verkoop door de gemeente van de aan haar t-oebehoorende bermen c. a„ hebben inmiddels tot overeenstem ming geleid. De samenwerking met het Rijk inzake de wegverbetering zal zoodanig geschie den, dat eenerzijds het Rijk de hoofdrij baan verbreedt, het rijwielpad langs de Zuidwestzijde aanlegt, de boomenrij langs de Noordoostzijde rooit en een nieuwe boomenrij plant in het aan de Noordoost zijde te maken verhoogde voetpad (trot toir), en dat anderzijds de gemeente zorg draagt voor het dempen van de bennsloo- ten ter weerszijden van den weg, het ter plaatse leggen van rioleeringen, het aan brengen van trottoirs aan beide wegzijden en het uitvoeren van eenige bijkomende werken. Het volgend wegprofiel is ontworpen: een rijweg ter breedte van 6 Meter (thans 4 Meter); ter weerszijden van dezen rij weg een-berm, breed 2.70 Meter; naast den berm aan de Zuidwestzijde een rijwiel pad van 3 Meter breedte en aan beide zij den van den weg een trottoir, breed 3 Meter. Ten behoeve van deze wegverbetering zullen door de gemeente aan het Rijk wor den verkocht de bennen aan beide zijden van den Hoogen Rijndijk, met 93 iepe- en 43 kastanjeboomen, alsmede gedeelten be straten grond, talud en water, groot 41 A. Het Rijk betaalt voor een en ander een som van f. 1.727.90. Voorts zal voor de verbreeding moeten worden beschikt over particuliere gedeel ten voortuin en sloot aan beide zijden van den weg. De kosten van aankoop aan de Zuidwestzijde met de verder aan de eige naren te betalen vergoedingen voor hek werken enz. komen geheel voor rekening van het Rijk: de kosten van aankoop van de benoodigde strooken aan de Noordoost zijde, eveneens met daarbij behoorende kosten van hekwerken enz., komen ten laste van de gemeente, met dien verstan de, dat het Rijk de kosten van aankoop van den grond c.a. aan de gemeente terug betaalt tot een bedrag van ten hoogste f. 3000. Hetgeen de gemeente deswege moet uitgeven, zal dit bedrag niet of slechts weinig overtreffen. Vermits het Rijk den eigendom van den ondergrond over de geheele wegbreedte wenscht te hebben, ligt het in het voorne men de overdracht door betrokkenen rechtstreeks aan het Rijk te doen plaats hebben. De redactie van het te nemen besluit dient intusschen zoodanig te wor den gekozen, dat B. en W. in de wijze van afdoening van deze aangelegenheid al of niet rechtstrekksche overdracht aan het Rijk en het aangaan van overeenkom sten in zake het verstrekken of vergoeden van hekwerken enz. voldoende vrijheid van beweging behouden. Met alle eigenaren aa nde Noordoost zijde op één na, is omtrent den afstand van den grond c.a. overeenstemming be reikt, in het algemeen op de basis van een koopprijs van f. 10 per M2. grond en f0.20 per M2. sloot en een vergoeding van f. 0.20 per Ml. te plaatsen hekwerk in de nieuwe eigendomsgrens. De eigenaar van het per ceel sectie O, No. 61 is niet bereid bevon den, om op aannemelijke voorwaarden tot de overdracht van zijn grond mede te wer ken, zoodat te zijnen aanzien onteigening zal moeten plaats hebben. Deze onteige ning kan op eenvoudige wijze geschieden met gebruikmaking van de op 1 October 1932 in werking getreden Wegenwet; aan gezien het Rijk zelf ook tot onteigening van strooken aan de Zuidwestzijde moet overgaan, is het rationeel, dat in dit ont eigeningsplan mede de strook grond c.a. van bedoelden eigenaar wordt opgenomen. Het onderhoud van den weg is aldus ge regeld, dat de gemeente de kosten draagt van het door haar te verrichten onder houd van de rioleeringen met toebehoo- ren, ijzeren trottoirkolken en afvoerleidin- gen, de trottoirs en de daarin gelegen uit wegen, al welke objecten ook het eigen dom van de gemeente blijven. Overigens komen de kosten van onderhoud van den weg voor rekening van het Rijk. De totale kosten voor de door de ge meente uit te voneren werken zullen be dragen f. 50.700. Hiervan ontvangt de gemeente van het Rijk terug een som van f. 23.130. Verder ontvangt de gemeente de koop som voor de bermen c.a. f. 1.727,90. Totaal f. 24.857.90. Voor rekening der gemeente blijft der halve f. 50.700 f. 24.857.90 f. 25.842.10. Een plan tot verbreeding van het ge deelte tusschen de Roomburgerbrug en den oprit van de Wilhelminabrug is in voorbereiding en de verbetering van het geheele wegvak werd voor een bedrag van f. 50.000 op het zj&. urgentieplan ge plaatst. Dc heer j. Mol. Heden herdenkt de heer J. Mol te Alphen zijn 40-jarig jubileum bij de bekende uit geversmaatschappij N. Samsom. die, gelijk bekend, dezen dag haar 50-jarig bestaan viert. De heer Mol heeft dus de groote ontwik keling van dit belangrijk en steeds om vangrijker wordende bedrijf zoo goed als geheel meegemaakt. De huldiging van den jubilaris vond hedenmorgen tegelijk met de herdenking van het jubileum door de directeuren en het personeel in het „Nut" plaats, VERHOOGING HONDENBELASTING. In de praktijk worden bij de heffing van de belasting op de honden moeilijk heden ondervonden, die het gewenscht maken, de betreffende verordening te wij zigen. Volgens de geldende verordening be draagt de belasting voor een pleizierhond f4 en voor een trekhond, waakhond en bedrijfshond f.2. Dit verschil in tarief voor een luxe hond en een waakhond is oorzaak, dat op vrij groote schaal houders van honden zich voor een deel aan de belasting onttrekken, door honden, welke inderdaad niet, al thans niet uitsluitend, waakhonden zijn, toch als zoodanig aan te geven. In meer dere gemeenten, b.v. Rotterdam en 's-Gravenhage, heeft men getracht deze moeilijkheid te ondervangen door het ta rief voor waakhonden slechts weinig lager te stellen, dan het tarief voor gewone hon den. Immers mag worden verwacht, dat houders van honden minder spoedig tot een onjuiste aangifte zullen overgaan, indien bedoeld verschil gering is. In over eenstemming met het advies van de Com missie van Financiën achten B. en W. het gewenscht een dergelijken maatregel ook voor onze gemeente te nemen, door de be lasting voor waakhonden slechts 50 ets. lager te stellen, dan die voor pleizlerhon- den. In verband met het bepaalde in arti kel 286 van de Gemeentewet is algeheele opheffing van het verschil niet mogelijk. Voorts achten zij wat dit punt betreft in tegenstelling met de meerderheid van de Commissie van Financiën verhoo- J ging van de tarieven, behalve voor trek- en bedrijfshonden, alleszins gerechtvaar digd. In vergelijking met andere gemeen ten is het sedert 1 Januari 1908 in deze ge meente geldende tarief uiterst laag. Een belasting als die op luxe- en waakhonden komt in deze tijden, nu naar alle zijden versterking van de inkomsten moet wor den gezocht, zeer zeker voor verhooging in aanmerking. Voor een luxe hond zouden wij daarom het tarief willen brengen van f. 4 op I. 6, terwijl het tarief voor waak honden dan dient te worden gesteld op f5.50. De meerdere opbrengst zal f. 3500 bedragen. DE PERSONEELE BELASTING. Bij de behandeling van de gemeentebe- grootlng voor 1932 werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een voorstel van den heer Verwey om de wenschelijk heid uit te spreken, dat de opcenten op de personeele belasting voortaan progressief worden geheven. Uiteraard kan in de tegenwoordige tijds omstandigheden niet worden gedacht aan verlaging van de opbrengst van de opcen ten op de personeele belasting. Het voor stel van den heer Verwey komt daarom hierop neer. of het mogelijk en gewenscht is de tegenwoordige proportioneele heffing van opcenten te wijzigen in een progres sieve heffing met handhaving van de te genwoordige opbrengst, welke met in acht neming van de indeeling van de gemeente in de 4e klasse, voor het jaar 1933 is ge raamd op f. 281.500, Hoewel In de heffing van de personeele belasting zelf. de hoofdsom derhalve, pro gressie niet ontbreekt, opent de Gemeen tewet de mogelijkheid om ook nog de op centen progressief te regelen. Art. 285 2e lid .dier wet bepaalt toch. dat. indien het getal opcenten hooger is dan 50. het ge oorloofd is het tarief der opcenten op zoo- danigen voet in te richten, dat een gelei delijk stijgend getal opcenten wordt gehe ven bij toeneming van de belastbare huur waarde. met dien verstande dat het maxi mum der opcenten wordt bereikt uiterlijk bij de aanslagen van hen voor wie de be lastbare huurwaarde bedraagt het tien voud van de som, in art 12 der wet op de Personeele Belasting 1896 bepaald. In een gemeente der 4e klasse moet het maximum der opcenten in verband met die bepaling worden bereikt bij een huurwaar de van f. 1.750. De vroegere verordening tot heffing van 50—100 opcenten, vastgesteld bij Raadsbe sluit van 28 Februari 1921 zou ook thans nog voldoen aan de wettelijke bepalingen; het maximum-getal opcenten werd daar bereikt bij een huurwaarde van meer dan Bij een heffing van opcenten geregeld als in bovenbedoelde verordening zou deze plm. f 82.000 minder opbrengen dan bij heffing van uniform 100 opcenten Om dezelfde opbrengst te behouden, z. u- den de vroeger geheven opcenten voor all"'

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9