LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 1 November BINNENLAND. ARFN0A. FINANCIEN. Burgerlijke Stand v. Leid DE SLUIZEN TE KORNWERDERZAND. Krimpvoegcn voor scheuren aangezien? Naar aanleiding van de gisteren ook door ons gepubliceerde mededeellngen over ern stige constructle-fouten in de sluizen te Kornwerderzand heeft ir. de Blocq van Kuffeler, directeur der Zuiderzeewerken, meegedeeld, dat er niet de minste reden tot ongerustheid is. Van scheuren in de sluizen is niets bekend en ook na bedoelde sensationeele berichten heeft men niets kunnen ontdekken. Wat de onbekende be richtgever heeft aangezien voor scheuren hij heeft er niet minder dan 20 geteld zijn de z.g. met mastiek volgegoten krimp- voegen, welke bij het bouwen van de be- tonbalken en -stukken zijn opengelaten om het uitzetten en het krimpen van het beton mogelijk te maken. Hij heeft even wel het aantal scheuren" niet goed ge teld, want er zijn niet minder dan 80 van die krimpvoegen in het werk aanwezig. Hij is al evenzeer op den verkeerden weg als hij veronderstelt, dat men in den betonnen onderbouw bezig is de construc tie der sluizen te versterken. De gaten, welke hij heeft zien boren, dienen om er de bouten in aan te brengen, welke be stemd zijn om een nieuwe grendel-inrich ting der slulsschulven mogelijk te maken. Het eenlge wat er geschied is, heeft ge strekt tot bescherming van den onderzee- schen oever door verlenging van de stor- Icbedden met bezinkstukken, om te voor komen. dat de grond te veel uitgeschuurd wordt. Aan vier van de vijf slulzencom- plexen is dit werk volbracht (3 bij den oever en 2 bij Kornwerderzand). Met vier van de sluizencomplexen wordt dan ook weer sinds de laatste week gespuid. Het peil van het IJsselmecr is thans door den overvloedlgcn regenval en den grooten aanvoer van den IJssel gestegen tot 15 AP., nadat het gedurende den zomer, toen er door de verdamping bijna niet gespuid behoefde te worden, 13 A.P is geweest. Men weet. dat het peil van 13 A P. het peil ls, dat voorloopig zou worden gehandhaafd, zoolang het departement van defensie geen toestemming zou geven verder tot 40 AP. naar beneden te gaan, in het belang van de inundatie voor de landsverdediging, waarvoor nog verschil lende andere mogelijkheden onder ce oogen worden gezien. Overigens zal het streven zooveel mo gelijk zijn, geen uniform peil oo het IJssel- meer te handhaven, doch gedurende den zomer een hooger peil aan te houden dan gedurende den winter, omdat de omlig gende landerijen In den zomer bij droogte water noodig kunnen hebben en ln den winter bij overvloedigen regenval hun overtollig water zullen willen spuien. Inmiddels ls de schrijver van het ge ruchtmakende artikel (dat het eerst in het „Leeuw. Nieuwsblad" is verschenen) naar het Kornwerderzand gekomen om aan te wijzen, welke fouten hij gezien heeft. DE NOOD ONDER DE BINNENSCHIPPERS. Een landelijk comité voor directe steunverleening. Tengevolge van de crisis is de nood on der een groot aantal Rijn- en binnen schippers zeer hoog gestegen. Verschil lende plannen zijn in voorbereiding om te trachten door regeling der bevrachting verbetering in den toestand te brengen. Deze verbetering zal echter niet binnen korten tijd te verwachten zijn en in af wachting daarvan is het noodzakelijk, dat maatregelen genomen worden tot directe steunverleening aan die schippers, die het zwaarst door de crisis getroffen worden. Er zijn weliswaar eenige gemeentebesturen die aan schippers steun verleenen, doch de meeste gemeenten wenschen dit niet te doen omdat de schippers geen inwoners van de betreffende gemeente zijn. Boven dien is deze steun in den regel zoo gering, dat zij alleen reeds meer dan noodig is om de allernoodzakelijkste levensmiddelen te kunnen koopen. Het is het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart gebleken o.a. doordat vele schipperskinderen niet naar school kon den gaan omdat zij geen kleeren hadden dat ln vele honderden schippersgezin- nen de nood zeer hoog gestegen ls en dat er een absoluut gebrek is aan de hoogst noodige kleeding en dekking. Thans heeft de directeur van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam geinstalleerd een Comité voor directe steunverleening aan schippersge- zinnen. In dit comité hebben zitting dr. M. J. A. de Vrijer te Amsterdam, voorzit ter, Mevr. A. van Blitz Bonn, Mevr. R. Swierstra, Mevr. A. de JongKooistra, MeJ. Mr. C. Frida Katz en Mej. mr. T. P. M. Versteeg, allen te Amsterdam, Mevr. A. J. C. Schouten—Damen te Rijswijk, Mej. P Hamerstein te Rotterdam, Pastoor W. Tli. de Grijs te Uithoorn, K. de Boer te Bussum, R. ter Horst te Rotterdam, T. L. Mellema en Jac. Post Jzn. te Groningen, J. Wijnbeek te Zwolle en H. M. Bruna te Zeist. In de onmiddellijk na de installatie ge houden vergadering van het Comité kwam tot uiting, dat er behalve aan voldoende geldmiddelen vooral gebrek is aan sajet, flanel, katoen en schoenen. Het secretariaat van het Comité is ge vestigd bij het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart Binnenkant 22, Amsterdam-C DE ROODE DINSDAG. 's Woensdags uitzending door gramofoonplaten. „Het Volk" deelt mede, dat de betooging van 8 November toch door de V.A R A. zal worden uitgezonden. De V.A.R.A. zal namelijk een ooggetuige- verslag van de betooging op gramofoon platen laten opnemen. Ook de redevoe ringen zullen oo gramofoonplaten worden ODgenomen. Deze gramofoonplaten wor den Woensdag 9 November des avonds in den zendtijd van de V.A.RA. uitgezonden. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Het Centraal Stembureau heeft benoemd tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland ln plaats van den heer C. v. Muiswinkel, die heeft bedankt mr. J. A. de Wilde te 's Gravenhage. BEGROOTING VAN HET ZUIDERZEEFONDS. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van In komsten en uitgaven van het Zuiderzee- fonds voor 1933. Zeer vele leden gaven als hun meening te kennen, dat vooral met het oog op de tijdelijke en de blijvende uitbreiding van werkgelegenheid met de indijking van den N.O. polder diende te worden voortgegaan. Deze leden erkenden dat de kosten, zijnde 144 millloen gulden, een groot bedrag vor men, maar daar staat tegenover, dat die uitgaven over vele jaren ongeveer 18 worden verdeeld. Andere leden waren van meening, dat de regeering van wijs beleid had blijk ge geven. De geheele redeneering van de memorie van toelichting kwam sommige leden niet erg helder voor. Sommige leden gaven als hun meening te kennen dat, door geen gespecificeerde raming op te nemen in de begrooting, niet voldaan was aan de motie-Colijn. Van het geven van een definitief plan, als daarin gevraagd, is nog geen sprake geweest. Enkele leden zouden van den minister gaarne een opgave van de totaalkosten ontvangen van den afsluitdijk met inbe grip van de sluizen. Zij zouden tevens wil len vernemen, of ln het algemeen de slui zen voldoen. Uit het plan, om tot het aan brengen van meer zinkstukken over te gaan, zouden deze leden willen opmaken, dat zulks niet het geval is. Ook het totaal van de kosten van deze nadere voorzie ning zouden zij gaarne van den minister vernemen. Vele leden verzochten den minister als nog een post op de begrooting op te nemen teneinde de Kamer in de gelegenheid te stellen te laten beslissen of met de inpol dering dient te worden voortgegaan. Vele leden drongen aan op maatregelen, teneinde het peil van het IJsselmeer ten spoedigste definitief op het peil van 0.40 M. onder Amsterdamsch peil te brengen. Zij zouden gaarne uitvoerige beschouwin gen omtrent het standpunt des ministers ten deze vernemen. Verscheidene leden klaagden over de stroeve uitvoering en de weinig soepele hanteering van de Zuiderzeesteunwet. Niet billijk werd geacht, dat personen, die langer dan anderhalf jaar üi een an dere betrekking zijn geweest, geen recht meer op een uitkeering hebben. Deze leden drongen dan ook op intrek king van het koninklijk besluit van 15 Aug. aan en op vervanging door een soepeler regeling. Van de honderd belanghebben den ontvangen er vijftig niets. Voorts werd er bezwaar gemaakt, dat de Rijksdienst, die de uitkeeringen regelt, slechts in één persoon is belichaamd. De directeur van dezen dienst maakt alle be treffende kwesties zelfstandig uit, hetgeen de hier aan het woord zijnde leden niet wenschelijk achtten. Eindelijk werd er op gewezen, dat de Urkers niet onder de Zuiderzeesteunwet vallen, hetgeen onbillijk werd geacht, aan gezien zij door de afsluiting van de Zui derzee belangrijke schade hebben geleden. De hier aan het woord zijnde leden zouden van den Minister gaarne vernemen, of ook hij niet van oordeel is. dat voor deze groeo iets moet worden gedaan. Uitdrukkelijk zijn -enkele leden opge komen tegen de passage in de memorie van toelichting, waar de aanvankelijke op vatting van den minister inzake scheiding van privaatrechtelijk en publiekrechtelijk beheer van den Wieringermeerpolder ter sprake komt. Deze leden drongen er op aan, dat de weg voor een vrije beslissing niet van tevoren afgesloten zou worden en beschouwden de mededeelingen der me morie van toelichting over het privaat rechtelijk en publiekrechtelijk beheer dan ook als voorloopig. Van verschillende zijden werd aange drongen op beschikbaarstelling van meer wonineen voor groote gezinnen, terwijl te vens het verzoek werd geuit, om geen ver dere uitbreiding te geven aan het type woningen met slechts één kamer-keuken en met kleine slaapkamertjes. Verscheidene leden zouden gaarne wor den ingelicht, omtrent de grondslagen, die worden gevolgd bij de aanwijzing van be woners voor de dorpen in den Wieringer meerpolder. Deze leden meenden te weten, dat voor een der dorpen bij voorkeur groote gezinnen worden aangewezen. INTERNATIONALE GOEDERENRUIL. De actie dient gecentraliseerd te worden. Op de vragen van den heer Kampschöer betreffende de bevordering van den uitvoer van tuinbouwproducten door mid del van 'n georganiseerden internationa len goederenruil, heeft minister Verschuur geantwoord, dat deze actie dient gesteund te worden, mits bij deze actie aan ver schillende eischen wordt voldaan, met name, dat de te verkrijgen meer-uitvoer niet ten koste van andere ondernemingen hier te lande geschiedt, dus zuiver het ka rakter van additioneelen export draagt. Mede omdat dit laatste slechts van een centraal punt uit beoordeeld kan worden, is de minister van meening, dat het betel ware. dat deze actie gecentraliseerd ge schiedde en onder toezicht van de over heid. Of een practische uitwerking mogelijk zal zijn. hangt met name af van de plan nen, welke van particuliere zijde worden uitgewerkt. De minister meent te weten, dat deze plannen zich reeds in de «ichting van centralisatie bewegen. UITVOER VAN BOTER EN VLEESCH NAAR BELGIË EN LUXEMBURG. Certificaten van oorsprong niet meer noodig. De minister van economische zaken en arbeid heeft bepaald, dat met ingang van 1 November 1932 geen certificaten van oorsprong meer zullen benoodigd zijn voor den uitvoer naar België en Luxem burg van: boter, rundvleesch en levende runderen, varkensvleesch en levende var kens. NAAR SAMENWERKING DER FASCISTENORGANISATIES? De heer Baars legt zijn mandaat als leider neer. Naar het Ned. Corr. Bureau van den leider van den Nederlandschen Fascisten- bond den heer Baars verneemt, heeft hij in een Zondag te Delft gehouden vergade ring van hoofdbestuur gewestelijke leiders, voorzitters van den Fascistischen Jonge- renbond en van een groot aantal afdeelln- gen eenlge besluiten medegedeeld, welke algemeene goedkeuring verwierven. Reeds omdat de bestaande centrale door den snel toenemenden groei van de bewe ging het werk niet meer verzetten kon, doch ook omdat de landelijke- en de jeugd-organisatie uitbouw behoefden, had de leider tot reorganisatie besloten. Bij die reorganisatie zal tevens de persdienst wor den uitgebreid en de flnancieele onderbouw worden versterkt. Een nieuw statuut zal worden ontworpen, daar ln de eerste jeugd van den A.NFB. het thans nog geldende reglement wellicht voldoende was, doch de beweging thans een vastere basis behoeft, in welk verband ook de koninklijke be williging zal worden bezien. Vooral echter zal ook thans de eenheid moeten worden voorbereid tusschen alle fascistisch- en nationalistisch-denkenden in Nederland, waartoe de wensch reeds ge bleken is mede te bestaan bli andere orga nisaties, waarvan sommige reeds contact zochten. Snel zal die eenheid moeten en kunnen worden bereikt, waarbij van de zijde van den A.N.F.B. niet slechts zal wor den verzekerd maar ook bewezen, dat geen persoonlijke of organisatorische motleven deze eenheid ooit in den weg zullen staan. Teneinde de ingestelde reorganisatie- commissie. waarvan de heer Baars als ge woon lid deel zal uitmaken, geheel de vrije hand te laten, heeft hij besloten zijn mandaat als leider neer te leggen, en be paald, dat allen, die leidende functies in den AN.F.B. bekleeden, hetzelfde zullen doen. De vorenbedoelde reorganisatie-Commis sie heeft aanstonds haar taak opgevat en is begonnen met allen afdelingsbesturen enz. te verzoeken tijdelijk hun werkzaam heden voort te zetten, waatoe allen bereid waren. DOELMATIGE VISCHNETTEN. Uitrusting van Volendammer Motorbotters. Naar wij vernemen heeft de Generale Commissie tot uitvoering der Zuiderzee steunwet van een Volendammer een motor- botter gehuurd, welke morgen wordt uit gerust. Het ligt in de bedoeling met dien botter proeven te nemen met vischvangst in de buurt van Nieuwediep. Deskundigen verwachten dat de vischvangst aldaar zeer uitgebreid kan worden wanneer doelmati ger netten e.a. vischtuig wordt gebruikt dan de visschers.ygn.Nieuwediep doen. Als uit de proefvibsciierij blijkt, dat de visscherij aldaar eeri loonend bestaan zal kunnen opleveren, is het de bedoeling dat de beste Volendammer botters tot dat doel zullen worden uitgerust. De vischvangst, welke tot nu toe in de Zuiderzee werd uit geoefend, zal dan tot boven den afsluitdijk worden verplaatst. Vele voordeelen zijn hieraan verbon den. De visschers worden dan in de gele genheid gesteld hun oude beroep te blij ven uitoefenen hetgeen vele rechtgeaarde visschers liever zullen doen dan thuis te zitten en steun te ontvangen. De visschers van Volendam zouden kunnen blijven wo nen in hun geboorteplaats. Evenals de Ur- ker Noordzeevisschers thans Maandags uit varen en Vrijdags terugkeeren, zouden de Volendammers ook kunnen doen; ook wor den plannen overwogen eventueel hun bot ters in Nieuwediep te laten liggen en per autobus van Nieuwediep naar huis terug te keeren. Bereikt zou worden, dat het uitge breide aantal Volendammer vischventers hun handel zouden kunnen blijven uitoefe nen. Thans is de vischaanvoer veel te schaarsch Dit blijkt uit den prils der gar nalen, welke normaal is f2 a f. 3 per mand en welke thans is f.9 per mand. Reeds thans wordt veel visch. waaronder garna len. van Nieuwediep per vrachtauto naar Volendam vervoerd om de venters van handel te voorzien. Het visschen op de wateren rondom Nieuwediep zal voor de Volendamsche vis schers meer gevaren opleveren dan het visschen op de voormalige Zuiderzee, Daar zal men zich bij moeten aanpassen. Groo- tendeels zullen motorbotters worden ge bruikt, waardoor men beter tegen een storm bestand is en gemakkelijker weg zal kunnen komen als er storm dreigt. De stoere aard van het Volendammer visschersvolk doet verwachten dat het zich door de moeillikheden zal heenslaan en aan den nieuwen toestand zal aannassen. (Hbld.) DE POSTVLUCHTEN. De „Pelikaan" (thuisreis) is gisteren te Jodnhur aangekomen. Blijkens mededeelingen van de Indische Postadministratie heeft het retourvlieg tuig „Pelikaan" 195 K.G. post aan boord, bestemd voor Nederland, benevens één postpakket met een gewicht van 1 K.G. 150 gram. De „Snip" is van Bagdad te Djask aan gekomen. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". De Stoomvaart Maatschappij „Neder land" heeft besloten haar stoomschepen „Mapia", „Manoeran" en „Madoera" te verbouwen tot motorschepen met een snelheid van 15'/i mijl, waarvoor o.m. verlenging van het voorschip noodig is. Het scheejjsbouwkundige werk zal wor den uitgevoerd door de Nederlandsche Dok-Maatschaopij te zamen met de Ain- sterdamsche Droogdok Maatschappij. De schepen zullen elk twee 7-cylinders, enkel werkende twee-tact „Werksooor- Sulzer"-motoren krijgen, welke 6500 As. P.K. zullen ontwikkelen en welke geleverd worden door „Werkspoor". BOND VAN FRIESCHE VEREENIGINGEN BUITEN FRIESLAND. Friesche taal op de lagere scholen? Deze bond vergaderde volgens de „N. R. Crt." te Utrecht onder leiding van den heer J. Winkelman uit Amster dam Bij de opening van de zeer druk be zochte vergadering zeide de voorzitter, dat de zaak van het onderwijs in de Friesche taal op de lagere school in Friesland in het afgeloopen jaar er aanmerkelijk beter ls voor komen te staan, doordat de minis ter van onderwijs het ontwerp van den Nederlandschen Onderwijsraad in zijn ontwerp van wet tot wijziging van de Lager Onderwijswet had overgenomen. Komt deze regeling tot stand, dan zal het mogelijk zijn, dat onderwijs in de Friesche taal wordt gegeven op de lagere scholen. Al is hiermede niet bereikt wat men wenscht. toch is dit 'n belangrijke schrede vooruit, en spr. hoopte, dat de behande ling van de Onderwijswet nog in dit zit tingsjaar zal plaats vinden. Spr. wijdde eenige woorden van eerbie dige hulde aan de nagedachtenis van de heeren R. W. Canne F. Metzlar en F. Wiersma. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Winkelman en P. Blaauw, werden her kozen; de heer U. Bootsma te Haarlem werd als bestuurslid gekozen. Een voorstel van de afdeeling Amster dam om te komen tot de uitgifte van een eigen bondsorgaan, werd op advies van het bestuur aangehouden tot de volgende algemeene vergadering. Op voorstel van het bondsbestuur werd besloten in het winter-halfjaar 1933/1934 weer een tooneelwedstrljd te houden waar bij een verplicht stuk zal moeten worden vertoond. Bij de bespreking over de viering van het 10-jarig bestaan in October 1933 werd besloten op 2 of 9 October 1933 te Utrecht een congres te houden, waarop twee spre kers een onderwerp van algemeene Frie sche strekking zullen behandelen, waarop discussie zal kunnen volgen. Verder zal een gemeenschappelijke koffie- en avondmaal tijd worden gehouden, en de dag zal be sloten worden met een feestvoorstelling in den Schouwburg. Aan het slot der vergadering deelde de voorzitter mee, dat tusschen It Selskip for Frvske tael en skriftenkennisse. It Kristlik Selskip, de Mienskip, de Upstalbeam en It Boun fen Fryske Selskipoen buten Fryslan overeenstemming is bereikt over de huldi ging van de nagedachtenis van mr. P J. Troelstra Piter Jelles als Friesch dichter. Op 20 April 1933 - den verjaardag v.d. dich ter - zal te Stiens. zijn geboortplaats, een borstbeeld van Piter Jelles worden ont huld. Waarschijnlijk zal daaraan een con gres worden verbonden. HET MOTORVERKEER IN ONS LAND. Interessante cijfers over 1931. Uit een overzicht van het verkeer met motorrijtuigen en rijwielen in ons land over 1931 (opgemaakt door het Centraal Bureau voor de Statistiek) blijkt dat e.en groote toeneming van hét aantal rijwielen met hulpmotor van 131 op 1 Argustus 1930 stegen zij tot 1055 op 1 Augustus 1931 en op 30 Juni 1932 waren er alweer een 3000 bij De eigenlijke motorrijwielen deden het heel wat kalmer aan. Op een totaal van 31.183 op 1 Augustus 1930 namen zij tot 1 Augustus 1931 slechts met 1140 toe en tusschen 30 Juni 1930 en dien datum van dit jaar waren er daar maar 60 meer bij gekomen. Personenauto's zijn het meest in trek Op 1 Augustus 1931 werden er 75.369 ge teld of 7524 meer dan een jaar te voren. Voor 1928 en 1929 zijn de totalen resp. 51.922 en 60.262. De behoefte aan vrachtauto's schijnt iet of wat bevredigd te raken, waarbij na tuurlijk de crisis haar invloed flink zal doen gelden Op 1 Augustus beliep hun totaal in 1928: 28.734, in 1929: 35.040. in 1930: 41.227, in 1931' 46.012. Bereikte het laatste jaar dus reeds geen groei van 5000 meer. het loopende jaar zal dat nog wel heel wat minder zijn als men ziet dat van 30 Juni 1931 tot 30 Juni jl. de toe neming nog slechts 1351 bedroeg. In de cijfers van de autobussen zit uiteraard meer stabiliteit. Van Augustus 1928 tot 1931 steeg hun aantal van 3159 tot 3625. Op 1 Augustus 1931 kwamen in een tweetal gemeenten in het geheel geen motorrijtuigen voor. Op 1 Augustus 1928 was dit nog het geval in 8 gemeenten. HEDEN: Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uui] Stadsevangelisatie (Morschweg 551 menkomst te 8 uur nam. Volkshuls: Tentoonstelling hulst-., gebruiksvoorwerpen, 7'/i9'/j uur Remonstrantsche Kerk: Dr. Bar.r: uur 15 nam. Voorschoten (Hotel Deurloo) avond, 8 uur nam. Woensdag. Concordia. Filmavond Leger des Hij en 8 uur nam. Remonstr. Kerk. Vrijz. Chr. Fe< Spr. dr. W. Banning, 8Vi uur, rui Stadszaal: Prop.-avond Soc. Dem.ïJ wenpropagandacommlssle, 8 uur nu Volkshuis: Tentoonstelling huisraj gebruiksvoorwerpen, Th9'/« uur 1 BIOSCOPEN. Casino-BloscooD Hooeewoerd. 8 uil-I „Vrouwenarts dr. Schater". Z-mdue n.m. 2 uur en 4 uur 30. Chv-Theater Haarlemmstr. B uur J „Surcouf de Kapper". Zaterdag n.m. 2 uur Zondag n.m. en 4 uur 30. Lnxor-Theater Stationswee 8 uur ij „De Zoon van den Radjah". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur j dag n.m 2 uur en 4 uur 30. Trianon-Theater Breestraat. 8uuri| „Mam'zelle Nitouche". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur j dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praeventleve Ga kur.de: Consultatiebureau voor mor kinderen Halftwee tot 3 uur n.m I ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags; Inst. v. Praeventlete J neeskunde. Consultatiebureau voor J holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdi-::! apotheken wordt van Maandag 31 fti* tot en met Zondag 6 November airJ genomen door de apotheken G. liij Steenstraat 35, telef. 136 en A. Jk Doezastraat 31, telef. 1313. NOORD-HOLLANDSCH LANDB0lil| CREDIET N.V. Gevestigd te Alkmaar. In de gisteren gehouden vergaid van Commissarissen is besloten op cel cumulatief preferente aandeelen een I terim-dividend ad 3% of f. 30.- ui;| keeren, betaalbaar vanaf heden. GEBOREN: Jannetje Flora Wilhelmina, d. v I Stikvoort en J. F. W. Galjaard Ellssl d. v. W. BeiJ en A. de Haas Jam Maria, d. v. J. den Hoed en J. M. PüJ Elisabeth Maartje Catharina, d. v. Ur Vilsteren en P. E. Bonte Teunis, i'l L. de Mooij en M. Colijn Centii:i| hanna Neeltje. d. v. W. L. Berkouwer a Kreuk Adriana Martina d. v. A. J, f' merswaal en C. M. Verhage Maria! drika Margaretha, d. v. Th. Hoogkair.'J G. van der Linden Willem Adrlas»! hannes, z. v. J. A. Lamboo en J. Cbr.l I renhof Maria Josephlna Hendrlka j J. de Graaf en M. J. H. Jasperse dina Johanna, d. v. J. Pet en S. van V] Maria, d. v. P. Ciere en M. v. broek Nicolaas. z. v. N. Hollebeek al M. Doesburg Lanooy Aaltje, i Wagter en W. ter Heide. N.V. KON. NEDERLANDSCH-INDISCHE LUCHTVAART-MAATSCHAPPIJ. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Koninklijke Neder- landsch-Indische Luchtvaart Maatschappij werden de Balans en Verlies- en Winstre kening over het jaar 1931 goedgekeurd. De volgens rooster aftredende leden van den Raad van Commissarissen, de Heeren: Ir. A. Fokker, Jhr. H. L. Quarles van Ufford en Herbert Cremer werden als zoodanig herkozen. Het, volgens rooster, aftredende lid van den Raad van Bestuur de heer A. A. Pauw werd herkozen. PSYCHOPATHEN-ASYL TE AVEREEST. Aangezien de beschikbare plaatsruimte in het rijksasyl voor psychopathen te Lei den en in de voor deze patiënten inge richte byzondere afdeeling in een van de rijksgestichten reeds lang niet meer vol doende is, heeft de regeering, gelijk inder tijd is gemeld, reeds geruimen tijd geleden besloten, zoo noodig een nieuw rijksasyl voor psychopathen in te richten. Daartoe heeft men het oog laten vallen op de ter beschikking gekomen ruimte in het on langs opgeheven rijksopvoedingsgesticht te Avereest, in de gemeente Dedemsvaart. De desbetreffende plannen zijn, volgens de N-R.Crt., in een vergevorderd stadium van voorbereiding, zoodat binnenkort de be noeming van den geneesheer-directeur kan worden tegemoet gezien. Voor het aan vaarden van deze functie heeft men bereid gevonden dr. M. Westerterp, geneesheer- directeur van de stichting Beileroord, in richting voor gezinsverpleging van zenuw en zielszieken te Beilen. die reeds ontslag uit deze funotie heeft verzocht, ten einde op korten termijn zijn werkzaamheden ten behoeve van,het nieuwerijksasyl voor de psychopathen te Avereest te kunnen aan vaarden. GEHUWD: J. Snoeker jm. en M. M. de Bruin 1 0 OVERLEDEN: J. M. SchoutenNeuteboom wede. J. M. Muntendam ongeh. m. 66 VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is met ingang den datum, waarop hij zijn betrekkuiïi aanvaarden, benoemd tot directeur het Rijkslandbouwproefstation te tricht ir. K. J. B. de Kleermaeker, aio»» Te Utrecht is een comité gevonuL bevordering van de tot-stand-komin? 1 een luchthaven aldaar. UIT NED. OOST-INDIE- DE SUIKERSITUATIE. BATAVIA, 31 October. (Aneta) antwoord van den minister van kolom aangaande de beginselen en de VOOJL, den voor een centrale suikervert- organisatle houdt het volgende ln. - Z.E. stemt in met de oprichting vereeniging .waaraan het monopoue den verkoop van alle suiker in de hand wordt verleend. Z.E. stemt eens in met de voorwaarden Indische Regeering ten aanzien v»" zetel dier vereeniging, inmenging <>e geering in de leiding der vereeniging scherming der minderheden en jLj met de Regeering inzake den jaariu»- rletaanplant. jp Deze voorwaarden zullen ln de worden belichaamd. Thans volgt overleg met het we»» opdat spoedig de noodzakelijke OIÏÏLora) bij den Volksraad zullen kunnen ingediend. p

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6