loog water in Maastricht - Een merkwaardig karwei te Schiedam Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad gevolgen van een Operatie jiPiijSigi FEUILLETON. JAAR FASCISME. Mussolini opende de |euw-aangelegde straat door het Forum Romano, door het doorknippen van een lint. Hoog water te Maastrcht. Bruisend en schuimend perst zich het nog steeds wassende water door de oude bogen der St. Servaasbrug. Milaan naar Como; den tweeden naar Straatsburg. Den derden naar huis. Teresa stond bij het vertrek pathetisch te wuiven en te huilen; haar smart was echt, want haar tijdelijk dienstje was voordeelig geweest, en onder haar om vangrijke schort had ze véél mee naar huls gedragen. Ook Kees' smart was echt. Hij ook zou veel missen. Ze zaten nu op een „flat" zoo kon men, als men wilde, zoo'n één-étage-woning noemen aan de Valkenboschkade. Het was net ruimte genoeg; de kinderen had den elk een kabinetje. Met het huis aan de Laan van Nieuw Oost Indië hadden ze nogal gebolt; het was, zij 't alleen voor Augustus, verhuurd; aan een manufactu- rler en familie uit Amsterdam, die geluk kig a la baisse gespeculeerd had. Eén van de eerste dagen na hun terug komst bracht Henri een bezoek aan zijn bankier. Dat was een goedhartig man, die ook in.de laatste maanden aan jammer klachten en wanhoop van cliënten gewoon geraakt, toch het verlies van dezen cüënt, dat dan ook een dubbel verlies was, kon meevoelen. En beloofde, óók eens uit te kijken, of hij niet eenig emplooi voor zijn werkkracht kon vinden. Een belofte die Henri dankbaar aanvaardde; Clara had er minder vertrouwen in. Maar ditmaal leed haar wereldwijsheid toch de nederlaag. Na drie dagen werd er een briefje bezorgd, waarin de vriende lijke bankier Henri verwittigde, dat hij „misschien iets voor hem had." Welk „iets" een betrekking aan een bank bleek te zijn, namelijk aan één der filialen. Henri zou daar de eerste man zijn onder den direc teur, en had als zoodanig ook aardige vooruitzichten; toonde hij accuratesse en eenig financieel talent, dan was hij de aangewezen opvolger van zijn eenigen chef. Nu was die chef nog bedenkelijk jong zoodat het weinig speculatief talent zou verraden, als men op zijn dood ging spe- culeeren; maar de vriendelijke bankier wees er Henri op, dat die Bank zijner hope, die wijdvertakte bank, zich tot-nog-toe telkens wijder vertakt had; en dan waren er natuurlijk voor alle eventueel nieuw op te richten bijkantoren directeuren noodig. Om van kansen op nog hooger op stijgen, tot de hoogte der hoofddirectie, nog voorloopig maar te zwijgen. In elk geval was het directoraat van zoon' bij bank al niet te versmaden, en het was nu wel geen tijd voor uitbreiding, maar de crisis kon niet eeuwig duren. Het open vallen van deze plaats was een bijzonder fortuintje; ze was bezet geweest ook door een meester ln de rechten van goede fa milie, die evenwel een groot acteurstalent bezat, een gave die meer met financieel inzicht gepaard gaat, dan het romantisch publiek meent. Deze jurist was dan nu eens professioneel acteur, dan weer, door de vermaningen van zijn vrouw op de voordeelen van een iets minder lahlel be staan gewezen, zocht hij, vooral wanneer hij een paar rollen zonder succes had ver vuld, een goed heenkomen in het minder artistieke deel van de samenleving; maar had dan weer last van zijn talent, en móést zijn talent uiten, en mimeerde al lergeestigst kantoor- en cliënten-typen, en behaalde daarmee dan weer wel zoo veel succes, dat hij weer van het kantoor naar den schouwburg verhuisde; waar hij dan vooral met de vertooning van typen uit zijn vorig milieu, weer een zeer „ech ten" indruk maakte. Deze retourreis van de planken naar de maatschappij had hij nu tweemaal volbracht; zijn laatste ver trekpunt was de plaats geweest, die hij nu voor Henri had opengelaten; en hij had nu gezworen, als acteur te sterven. In de hoop echter, dat dit eerst na vele roemrijke jaren zou plaats hebben. (Wordt vervolgd). glans. Ze wierp een blik op het gaas, wit boven het lakenwit; met een paar kleine donkere muggelijfjes. die roerloos erop vast zaten. Haalde het kreukelig epistel uit haar handtaschje. Draaide het licht op. Keek eerst naar het slot van den brief. P.S. Ja, natuurlijk een P S. Mama kon geen brief zonder dat schrijvenZe las; „P.S. Het zou nu meer dan ooit vreeselijk zijn, als Henri zijn betrekking kwijt was; nu ge op inkomsten van effecten heele- maal niet meer behoeft te rekenen. Maar ge zult wel op de hoogte zijn van den treu- rigen toestand. Ik had daarover ook Henri eens willen onderhouden, maar hij heeft maar één nacht, den eersten, bij mij gelo geerd. en zoo was er geen gelegenheid meer voor." Clara vouwde den brief, nu bedachtza mer. op. Dat waarover zij zich eerst zoo boos had gemaakt, was ze geheel vergeter.. Dit was heel wat erger. Het was dan toch zoo. In den spookachtig klaren maannacht lag zij wakker tot de morgengeluiden be gonnen. Toen viel ze in een onrustigen slaap. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Er moet raad worden" geschaft. Vóór Juni uit was. kwam het bericht. De hoofdcommies Henri Adriaan van den Hoghen Lugt werd, wegens de noodzake lijk gebleken vereenvoudiging der departe mentale administratie, met ingang van 1 Januari van het volgend jaar eervol ont slagen. Er was een naar den vorm koe! naar den inhoud niet onvriendelijk briefje bij. waarin hem werd meegedeeld, dat ge zien zijn gezondheidstoestand en het te dezen od verzoek ingeleverde rapport vai den arts Dr Marelman er geen bezwaa: zou worden gemaakt, indien hij een ver zoek indiende tot verlenging van zijn ziek teverlof voor den duur van een half jaar. Hetgeen, naar zij na eenige berekening vaststelden, in eenvoudiger termen betee- kende: Hij hoefde niet weer terug te komen. De slag trof Henri 't zwaarst; hij was er niet op voorbereid. De pogingen, door Clara en Kees in dit opzicht gedaan, hadden wei nig indruk gemaakt op zijn rustige onbe zorgdheid. Maar nu Zijn jongensachtigheid was geheel ver dwenen. Een brief van zijn bankier, die de meest noodlottige inlichtingen gaf om trent den toestand der fondsen, en het vooruitzicht ODende. dat de datum van 1 Juli niet veel substantieels op dit gebied zou opleveren, maakte zijn verslagenheid volkomen. Eén ding stond vast; ze zouden ten spoedigste dit lustverblijf verlaten, en naar Holland gaan. Het huis in Den Haag moest, zoo mogelijk, worden verkocht an ders verhuurd, desnoods gemeubileerd ver huurd. zii moesten een heel goedkoop bo- venhuisje opzoeken, en uitkijken naar een betrekking die in dezen tijd juist voor ledereen zoo moeilijk te vinden was. En dan voor hém Den laatsten Juni vertrokken ze. Kees was zoo behulpzaam mogelijk, maar vond het beter, niet als een voortdurende derde man mee te trekken; sinds eenige dagen was hem die nositie ineens hinderlijk ge worden en Clara drong ook niet aan. Trou wens, kón ze dat doen; een beróép doen op die hulp. die hij zoo lang en hartelijk reeds uit eigen beweging had verleend? Hij bleef dus in Italië achter; zou wat gaan rondreizen. Siena, Perugia, Ravenna Maar over eenige weken, beloofde hij, zou hij ook weer in Holland komen; en als men hem eerder nóódig had, kwam hij eerder. En zoo vertrokken op een gloeien- den morgen Henri en Clara met een zwaar j hart uit het veelkadig station van Flo- rence; den eersten dag vla Bologna en 1)E MILLIOENENLIJX SCIIAESBEItG—S1MPELVELD. Een kijkje op den aanleg van de spoorlijn SchaesbergSiinpelveld bij Spekholzerbeide, waar men bezig is met het leggen der sporen en den bouw van een brug in den weg HeerlenAken. AARDIG KARWEI TE SCHIEDAM. Het Amstelbron zal 1.60 M. worden opgevijzeld, opdat ingang gelijk zal komen met de hooger gelegen straat. roman van Jan Walch. had toch alles gedaan, wat ze moest, ze kon.... En Kees had haar daarbij met héél fijnen tact dikwijls. En 'n artiest hoefde toch blijk- niet onhandig te zijn! Hoe hij, als ze op een lastig te be vraag of opmerking van Henri met een leuke opmerking buiten om, hem afgeleid en het gesprek gemaakt't Gesprek" tusschen en haaren Kees werd doezelig; haar gedachten haa geen bepaalden vorm meer; ze zag zichzelf en de beide mannen zitten, zoo weinig verschil tusschen hen; dezen tijd. nu Henri ook zoo jon- jachtig-rechtuit was gewordenDie ie brief van dat n&re mensch sluimerde in. Rustig sliep ze niet; dat deed ze nooit in die warmte. De ht koelde maar weinig af. Op 't wegge- L beneden claxonde een late auto. Ze niet. of ze geslapen had of niet.... was er ook?Waar lag ze aan te Ken?o ja, die brief eens was ze weer wakker. Klam, maar adelijk klaar wakker. Die brief.Ze i hem niet eens uitgelezen. Nu, in de ?a*onheid, de stilte van den nacht, wou l*t doen. Het was zelfs, of ze verlangde I de Phn van de steekjes van dien 24 maakte omzichtig het muskietengaas "P»: sioot het dadelijk weer. De kamer was van een weeken en wonderen maan- MK. SOmOPPA die voor herstel van gezondheid eenigen tijd in Italië vertoefde, is weer in de residentie teruggekeerd. Links mgr. Schioppa, rechts pater Kleijntjes. ERNSTIGE VAL VAN EEN RUITER bij de Oxford-universitejt-races nabij Bicester.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5