Jaarpang DINSDAG 1 NOVEMBER 1932 No. 22275 leidsch Crisis-Comité. licieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LODEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: ct! ner regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen J agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle .ere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Muitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts leen maximum aantal woorden van 30 ■asso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Iven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week ..0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. ommer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. I ontvingen nog van N.N. f. 2,50. VERGADERING VAN I GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op DAG 7 NOVEMBER 1932, des namiddags te 2 uur, gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). „adering zal, zoo noodig, des avonds voortgezet. «handelen onderwerpen: benoeming van een leeraar in het tadsch aan het Gymnasium. (214) benoeming van een leeraar in het „ndsch aan de Hoogere Burger met 5-jarigen cursus en aan de Burgerschool voor Meisjes. (215) aeadvies op het verzoek van J. tns, om ontslag als lid van de Ge- lelijke Commissie voor Maatschappe- ïlpbetoon. (223) [praeadvies op het verzoek van G. F. ijer, om ontslag als Adminislratief- lambtenaar bij den dienst der Ge- jewtrken. (226) jraeadvies op het verzoek van L. M. Ier Bijl, om eervol ontslag als onder- |aan de Centrale School voor het 7e (leerjaar. (227) [Voorstel om aan C. Huge, wegens ing van zijne betrekking, eervol ont- verleenen als onderwijzer aan de .school voor U. L. O. (228) |Voorstel tot verhuring van een ge- water en aangeplempten grond aan irlemmertrekvaart, kad. bekend, ge- Warmond, Sectie C., No. 333, ged., p. Biandse. (229) [Voorstel tot overneming in eigendom «dei-houd bij de gemeente van: |een strookje grond aan de Boter hoek Mosterdsteeg, van de N. V. Gerzon's Modemagazijnen N. V."; ien strookje grond aan het Levendaal [Kocnesteeg, van het gesticht „de penigheid"; *n strookje grond aan den Haarlem- van Th. Witteman. (230) (Voorstel tot aankoop van het perceel 'rsserkgracht No. 15 en tot beschik- stelling van de voor dien aankoop be- Igde gelden. (231) Voorstel tot het verleenen van res- van betaald vergunningsrecht voor potelvergunning, aan L. Wayers. (232) (Voorstel tot vaststelling: [van de vergoeding, bedoeld in art. pf 1 t/m 7, van de Lager Onderwijs- [1S20, over het jaar 1929, aan de be- ri van verschillende bijz. scholen, van het, krachtens het 8e lid van Nb a genoemd wetsartikel, alsnog uit Keren bedrag over de jaren 1927 tot pet 1929, aan de besturen van eenige scholen; van de vergoeding, wegens salariee- van vakonderwijzers, bedoeld ln het f' 'an het sub a genoemd wetsartikel, 1 1929, aan de besturen van versehil- p bijzondere scholen. (216) Voorstel tot vaststelling van de bij- J m de kosten van het bijzonder ver- [onderwijs, bedoeld in art. 102 der Onderwijswet 1920, over het jaar u v°or den vervolgcursus in verschil- P bijzondere scholen. (217) r°' Voorstel tot wijziging van de sub- eiegeling ten behoeve van de school F buitengewoon lager onderwijs aan den |terwoudschen Singel. (218) tin ^00rste' tot verdaging van de be- ■ÏÏLop, de ohtwerp-verordening, be- f ?en aard van de bebouwing en lesir van Perceelen, gelegen aan de vraat de Koornbrugsteeg en de markt. b 5 (2i9, is(Hiy°°rstcl tot toekenning van een lrht,^„aail ,de Margarita van Cortona- nS, aldeeling van de Zita-vereeni- Jr_ (233) Vdf'ïk'f1 tot opmeuw vaststelling de e,, van alschrljvingen betief- uas- en Electrlciteitslabriek. (220) ■iel' tot vaststelling van de ttieenteiin;Sci?riivinBen betreflende het Jk Radio-Distributie-Bedrijf. |Bo. Voorstel (221) de gemcpnte .it WfJriging van de met bPtr',feLkjemade gesloten overeen- Kiteit ln riio? de leveri"g van elee- ^»trlciteitsfabriék?e d°°r de Leld(222) ^^van0°d|t'!ipt0rf wiizlBinS en aanvul- ®®*loten overSnu gebeente Leimuiden ff bg van p,pptk0n?st' be treilende de le- ffMeLrids^f^elt in die gemeente ffbo Pr, Electnclteitsfabriek. 1223) Mb. LeidenVarf rt„°P et verzoek van de ^d In ake i® ^ed' R- Kath. Volks of electricltpit oermS van muntmeters (224) PROF. DR. J. RAHDER. Van een studiereis uit Japan teruggekeerd. Prof. Dr. J. Rahder. Prof. dr. J. Rahder, hoogleeraar in het Japansch aan onze Universiteit is na een verblijf van twee maanden in Japan naar hier teruggekeerd. Hij heeft het geheele land doorkruist en vooral aandacht ge schonken aan de vele kleine steden en dorpen van het uitgestrekte platteland. De reis is gegaan van Tokyo over Koya- 21o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de voorloopige verbetering van den Zijlsingel. (234) 22o. Voorstel inzake de verbetering en verbreeding, in samenwerking met. het Rijk, van het gedeelte van den Hoogen Rijndijk, gelegen tusschen de Roombur- gerbrug en de grens van de gemeente Zoeterwoude en tot beschikbaarstelling van de voor een en ander benoodiede gelden. (235) 23o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 17 November 1381 (Gem.blad No. 3 van 1882), regelende de heffing eener plaatselijke belasting op de honden te Leiden. (236) 24o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 28 December 1871 (Gem.blad No. 4 van 1872), regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden te Leiden. (233) 25o. Praeadvies op het voorstel-Verweij, inzake progressieve heffing van de opcen ten op de Personeele Belasting. (237) 26o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Ned. Bond van Per soneel in Overheidsdienst, om aan den voormaligen kolkenruimer L. C. Henzen een toeslag op zijn pensioen te verleenen. (238) 27o. Praeadvies op het verzoek van den Leidschen Bestuurdersbond, in zake de verzekering van werklooze arbeiders inge volge de Ziektewet. (202) 28o. Praeadvies op het voorstel-Kuypers, in zake de loonen van losse arbeiders in dienst der gemeente. (212) 29o. Voorstel: a. om niet aan te nemen het voorstel- Coster, om de Zondagsluiting voor slijte rijen op te heffen en het sluitingsuur voor die zaken op 31 December te bepalen op 10 uur; b. tot vaststelling van de verordening op de Winkelsluiting: c. om de desbetreffende adressen van de vergunninghoudersvereenigingen K. R. en S. en St Jan en van de vereeniging „Hocares" en de afd. Leiden der Ned. Ban- ketbakkersvereeniging, als afgedaan te beschouwen. (159 en 233) 30o. Verordening tot wijziging van de verordening van 15 Mei 1922 (Gem.blad No. 38), houdende aanwijzing van de da gen, uren en plaatsen voor het houden van de verschillende markten en van vei lingen van fruit. (240) AFSLUITING DOEZASTKAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, in verband met het asfalteeren van het ge deelte van de Doezastraat, gelegen tus schen de Molensteeg en de Nieuwsteeg- brug, dat gedeelte van die straat met in gang van heden tot nadere aankondiging voor alle rijverkeer is afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 1 November 1932. 9308 san, Takamatsu. Imaharu, Omishima, Beppu, Miyasaki, Kagoshima naar Naga saki en vandaar over Shimonoseki, Susa, Imaichi. Izumo, Matsue naar Kyoto en verder op de terugreis over Ise, Kanazawa, Niigata, Aomori, Sendai terug naar Tokyo. In hoofdzaak gold zijn bezoek musea, bibliotheken en archieven, waarbij de hoogleeraar voornamelijk de in die instel lingen toegepaste systemen heeft bestu deerd. Wat in de Leidsche Universiteitsbiblio theek over Japan aanwezig is, is m tv.ee gedeelten te verdeelen, namelijk dat wat door Von Siebold is bijeengebracht, af komstig uit de 18de en begin 19de eeuw en het tweede gedeelte door wijlen prof. de Visser verzameld en voornamelijk be staande uit werken over Boedhisme en geschiedenis. Prof Rahder heeft nu dertig kis tun met meestal allemaal boeken meegebracht, w.o veel van en over moderne litteratuur. Zeer belangrijk is ook een complete gene rale stafkaart van Japan en Korea, de eenige volledige stafkaart die zich op het oogenblik in ons land zal bevinden Zij is onderverdeeld in bijna 1600 kleinere kaar ten, die tezamen een geheel vormen. Voor aardrijkskundigen is de kaart ter inzage in de rijksuniversiteitsbibliotheek alhier. Voor deze bibliotheek heeft de iioog- leeraar van de rijksuniversiteit te Tokio een schenking meegekregen bestaande uit vier kisten met boeker. oetrekking heb bende op Japansche litteratuur en ge schiedenis. In de Keizerlijke Universiteit te Tokyo heeft de Leidsche geleerde een voordracht gehouden over de betrekkingen tusschen Nederland en Japan in de 17de, 18de en eerste helft der 19de eeuw en voorts in een Boeddhistischen Tempel te Nagasaki over de studie van het Japansch in Europa. Veel materiaal heeft hij ook op gedaan over de verschillende dialecten, zoomede gegevens over de prae-historie van Japan; een zeer interessant geschrift van de hand van den minister van oor log Araki over „De roeping van Japan in de „Showa- (de huidige) periode", waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de huidige politieke bedoelingen der Japan sche regeering. enz. Het is den hoogleeraar opgevallen, dat de nationalistische bewe ging veel krachtiger is geworden en dat Japan veel sterker Westersch georiënteerd is dan drie jaar geleden, toen hij er ook vertoefde. De von Siebold-tentoonstelling heeft ook daar ginds belangstelling gewekt. In een Japansch tijdschrift nam prof. Itazawa, hoogleeraar in de geschiedenis, een vol ledige vertaling op van het verslag, dat over die herdenking in ons Blad was ver schenen' Japan en de Japansche taal. aldus prof. Rahder, verdienen veel meer belangstel ling dan ze over het algemeen genieten. Ook voor den handel biedt Japan z. i. vooral gelet op den stand der valuta, prachtige gelegenheden. PLECHTIGE HERDENKING DER HERVORMING. Prof. Dr. van Hoik over „De nieuwe tijd." heeft zich te laten vernieuwen door God. Het is de vraag om vernieuwing van de maatschappelijke orde. Er zlin menschen, die droomen van vrijheid in elk opzicht, er zijn er die opkomen voor de internatio nale rechten van den Volkenbond maar achter de schermen.De machthebbers dezer wereld zijn gevaarlijk, omdat zij bij alles vragen, of er voor hen wat te ver dienen valt, Daar liggen de groote proble men! Hier helpt alleen een vernieuwing uit den geest van God: niet slechts terug grijpen op de genade Gods, maar daarop verder voortbouwen. Bouwen op het dub bele gebod van de liefde tot God en de liefde tot onzen naaste. Dit dubbele gebod is eisch van dezen tijd. waaraan de verscheurde wereld behoefte heeft. De kracht kan slechts geput worden uit het eenvoudige evangelie van de liefde tot den medemensch, de liefde, die Christus ons met nadruk heeft gepredikt en hem aan het kruis bracht. Naar dat evangelie moe ten wij ingespannen luisteren, dat moet aan deze wereld gebracht worden. Voor de kerken ligt hier een reusachtige taak: de wereld, vergiftigd door partijpo litiek, naar elkaar te doen toebuigen en de liefde voor het compromis aan te wakke ren. Dat is geen diplomatie, maar het is sympathieker om het op te nemen voor het vergelijk dan voor het radicale, dat altijd verzet wekt. De overwinning zij aan de groote waarachtige menschenliefde die het opneemt voor het convergeerend levens perspectief. Daarvoor is slechts één con ditie noodig: niet doen als bij het Verdrag van Versailles een teruggrijpen naar oude toestanden Dat kan niet want het leven gaat verder. De nieuwe tijd klopt aan: alles moet en zal anders worden. Niet blij ven staan bij wat het leven gaf maar be reid zijn om onbekende zeeën te bevaren, Uit de liefde Gods de hoop putten voor een nieuwe wereld, dat is het verheugendste wat de hervorming ons geven kan. De hoop, want wat zijn geloof en liefde zon der deze? Wat zijn zij zonder uitzicht op de toekomst? Mogen wij allen dit uitzicht heb ben, omdat deze wereld Gcds wereld is en vernieuwd zal worden, omdat God met zijn werk voortgaat! Deze aandachtig beluisterde rede werd voorafgegaan en besloten door tenorzang van den heer Th. J. Hannema aan het orgel begeleid door den heer De Nie. die daarmee den indruk van dezen schoonen en stijlvollen avond verhoogden. BINNENLAND. De sluizen te Kornwerdcrzand; krimp- voegen voor scheuren aangezien? Geen enkele reden tot ongerustheid. (Binnen land, 2e Blad.). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Zuiderzce- fonds. (Binnenland, 2e Blad.). De internationale goederenruilde actie dient gecentraliseerd te worden, zegt de minister. (Binnenland. 2e Blad.). Opgericht is een landelijk comité voor directen steun aan behoeftige binnen schippers. (Binnenland, 2e Blad.j. Naar samenwerking tusschen fascisten organisaties; de heer Baars legt zijn mandaat als leider neer. (Binnenland, 2e Blad.). Het ooggetuige-verslag van de bctoo- ging der S.D.A.P. zal door middel van gramofoonplaten op Woensdag 9 Novem ber worden uitgezonden. (Binnenland, 2e Blad.). Geen verschil in steun aan tarwc- verbouwers. (Land- en Tuinbouw. Ie BI.). Groote overlast van het water in Ovcr- ijsel, (Gemengd, 3e Blad.). Het drama te Hansweert; ook 't tweede slachtoffer overleden. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND Rondom de ontwapeningsvraagstukken. (Buitenland, le Blad De Duitscher Trendelenburg onder secretaris-generaal van den Volkenbond. (Buitenland, le Blad.), Herriot's ontvangst in Spanje was har telijk. (Buitenland ,1e Blad.). CENTRAAL TOONEEL. Mademoiselle, drie bedrijven van Jacques Deval. De tweede Abonnementsvoorstelling bracht ons een zeldzaam prachtig staaltje van tragiek, echte navrante tragiek van groote diepte. Het was een verademing, dat weer van tooneel, onvervalscht too- neelspel viel te genieten. Het komt in onzen gejaagden tijd. waarin slechts het lichte en lichtere genre aanbidders schijnt I te vinden, als een openbaring. Een dub- bele beteekenis krijgt dan het woord Gisteravond vond in de Remonstrantsche .schijnt". Wij voor ons gelooven toch dat kerk een plechtige Hervormingsherdenking óe volle schouwburg tot en met baig- plaats, waarbij prof. dr. Van Holk een in- noire zoo goed als uitverkocht, de loges teressante beschouwing gaf over „De nieu- bijzonder dicht bezet! eveneens oprecht we tijd." Spr. vroeg zich af, of ten tijde der Her vorming wel in waarheid gevoeld werd dat men aan den morgen stond van een nieuw tijdperk. Spr. gelooft over het algemeen van niet, maar wij willen het gaarne zoo zien, als een keerpunt. De vrijzinnigen zijn wellicht te veel geneigd de hervorming te verstaan ais een bevrijding; de rechtvaar diging door het geloof, dat is het centrale punt. waar de hervorming om draait. De uitverkiezing en voorbeschikking door Gods genade en daarin de vrijheid: dit is de hervorming. Want de eenige souverein is God en het geloof daaraan is het wat de mensch los maakt van den dood en hem een gevoel van opbouwende kracht geeft. Dat is.de bevrijding van de 17e eeuw. Ten tijde der Fransche omwenteling ont stond meer en meer het vrijheidsgevoel; de wereld werd verschoven de vrijheid, de wereld is primair, het geloof kwam in de tweede plaats .Waar de geest des Heeren is, daar is vrijheid"; zoo was het oorspron kelijk. doch later is het geworden: Waar vrijheid is. daar is de geest des Heeren". Bij de waarachtige herdenking der Her vorming moeten wij ons te binnen bren gen, dat het Protestantisme uit den geest des Heeren is. Hier sta ik God helpe mij, ik kan niet anders." Wij moderne menschen vragen om een nieuwen tijdgeest en dit wel zeer bewust. In 1920. na den oorlog klonk dit optimisti scher; toen sprak iedereen van vernieu wing. Tien jaar later spreken wij niet meer van een kentering maar van een crisis. Daar is teleurstelling op teleurstelling ge komen Men is uit elkaar gegroeid. ..De we- wereld looDt ten einde" zoo zegt men, maar daaruit wordt juist de kans geboren oo iets nieuws. De nieuwe tfjd is eigenlijk het levensuitzicht: dat maakt het de moei te waard om te leven. De taak waar God ons voor stelt, is de hervorming der geesten Het zijn ntet meer de dogmatische oroblemen waar het om gaat de afdwalingen der kerk de goede of de niet goed? werken enz Deze staan nu od dén achtergrond Maar het zijn de maatschanoeüfke vragen daar wringt de schoen Want deze crisis is allereerst een geestelijke crisis en een der brandendste vragen is of het oude Europa een kans heeft genoten. Ons oordeel, reeds eerder uitgesproken is, dat de liefde voor het too neel niet dood is. dat slechts gevraagd wordt terugkeer tot het ware tooneel om de tooneelspeelkunst opnieuw te doen bloeien, de concurrentie van film of wat ook ten spijt. Deze aangrijpende tragiek is ons ge bracht in de eerste plaats door Tilly Lus, doch met haar ook door Mary Dressel- huys. Wat is het jammer, dat Tilly Lus zoo weinig optreedt of zal het nu anders worden? Wij hopen het van hn -le Tilly Lus. Met haar beiden gaven zij tooneel van bijzondere gaafheid. Zij droegen dit too- neelwerk ter overwinning, dat als inhoud heeft het volgende; Een Parijsche familie van den huldigen tijd, vader, moeder, zoon en djcnter ieder leeft zijn eigen leven: het gemecnschao- pelijke, dat hen bindt, zijn de verpneutin- gen. waaraan ieder hotelbewoner moet voldoen De dochter begaat een misstap, die gevolgen heeft en binnen het uur. dat een nieuwe gouvernante het huis betreedt, is deze geheel op de hoogte Deze zuivere plichtmatige, van alle liefde gespeende vrouwenfiguur waartoe haar uiterlijk 1 ook alleszins medewerkt redt het meisje voor haar verder leven Niet uit liefde of medelijden of hoe men het noemen wil, alleen, geheel alleen om te voldoen aan haar eigen diepsten, in wezen weemoedi gen, wensch, de bijkans hysterische be geerte naar een kindje. Zij, die alle man nen zou willen worgen Mademoiselle weet het meisje naar de provincie te doen gaan voor herstel van gezondheid en geeft voor. dat het daar geboren kindje het hare is, waaraan zij zich voortaan zal wijden. Hoe scherp geteekend heeft Tilly Lus vol kleine en fijne nuanceeringen deze Mademoiselle' tot een levend voorwerp gemaakt, waaraan men kan gelooven, enkele zwakke momenten in de typeering van den auteur ten spijt Deze rol was haar op het lijf geschreven. Welk een overwicht ging er uit van deze sombere figuur met de ingebeten trekken, van lief deloosheid en plichtsgetrouwheid, die tel kens toch door een glimp van hoogere orde worden beschenen wanneer het gaat om het kindje. En hoe knap naast deze domineerende figuur de Christiane van Mary Dressel- I huys. De wanhoop, het niet-durven-be- kennen. het onder protest zich onderwer pen aan de redding en tenslotte de terug keer naar het leven, het in schijn voor haar weer ongerepte leven, dat haar op nieuw in boeien slaat vol bruisende vreugde van innerlijke leegheid. Kostelijk werd dat alles uitgebeeld, j Blijkbaar om de tragiek scherper te doen I uitkomen, heeft de auteur dit gegeven ge- I plaatst tegen een fond van leegheid en zoeken en jagen naar z.g levensgeluk, zoo bij uitstek eigen aan deze tijden Op zich zelf te begrijpen. De vader een ware bla- geur. de moeder onbenullig, de zoon een viveur. huispersoneel van corruptieven aard. Maar werd toch dit milieu niet ai te zeer aangedikt? In de uitbeelding van Louis de Bree als de advocaat-grootdoener zeer zeker Af en toe naderde hij zelfs de rand van de klucht en hoezer wij zijn creatie, sappig als altijd, op zich zelf kun nen waardeeren, in het geheel van de op voering vormde deze te veel naar het blij spel neigende uitbeelding een te fel con trast. Niettemin, de rake zetten, die het getypeerde milieu soms zoo schrijnend juist konden hekelen, kwamen wel tot hun recht. Mien van Kerckhoven-Kling ais de ge heel aan uiterlijkheden hechtende moe der, die voor haar kinderen geen minuut tijd heeft, volgde de Bree op diens weg, zij het wat minder gedecideerd. Was de regie van Cees Laseur in deze beide figuren niet wat al te ver gegaan? Laseur gaf zelf overigens een heerlijk beeld van een zielige ingenieur, wanneer deze door ..Mademoiselle" tot dokter wordt gebombardeerd, en voorts nog een aan- teekening voor de kostelijke typeering van Joh, Kaart van den bediende Valentin, speciaal in de scène van stille dronken schap. Alles bij elkaar genomen was het een avond van ware tooneelvreugde die blij kens het zeer warme applaus ook hooge- lijk is gewaardeerd.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1