Zesdaagsche" te Amsterdam - - De Fransche president ter jacht Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. gevolgen van een Operatie Lugt" hij steeg plots met deze woorden tot een gemoedelijken stemtoon „ik ge loofhm, we hebben hier ook medische voorlichting; en in elk geval zal de zaak dus niet oneervol voor u behoeven te ver- loopen Bedoelt ueen ontslag?" vroeg Henri in opperste verbazing. Zoo ver zijn we nog niet", sprak de heer Holy Helman, en er was eenige angst in zijn voorzichtigheid; ofschoon hij door normale menschen niet gauw geïntimi deerd placht te wezen „u begrijpt, ook meneer Colver zal nog eens, na kennis neming van alle feiten, daarover moeten worden gehoord, in verband met uw heele vroegere conduite als ambtenaarDat kan deze dagen plaats hebben. Maar, wat die feiten betreft, Ja, u zult me nog even een paar vragen moeten beantwoor den" de toon van mr. Helman, die zijn houding wat herwonnen had, verstrakte weer „Ik denk aan uw houding in die vergadering. U hebt daar gezegd, dat men zich én ten opzichte van uw positie, én ten opzichte van uw sympathieën had ver gist; en toen heeft men mevrouw en u, naar u in uw brief in den in-elk-geval door u onderteekenden brief zegt, op 'n vrij bruuske manier tot heengaan gedwon gen. Daar is iets héél vreemds in. U had eigenlijk, naar u thans ook verklaart, niet de minste aanleiding gegeven tot die ver keerde opvattingen; zeg u.... We mogen dan toch verwachten, dat u met eenlgen tact die menschen van hun dwaling hebt overtuigd? En als u dat inderdaad gedaan hebt, waarom dan die bruuskheid; en waarom de publicatie van die foto; die in die omstandigheden, zooals u ze voorstelt, niet anders te zien zou zijn, dan als een soort wraak??" Henri zweeg, zich bezinnend. Wat hebt u gezegd?" Woordelijk weet ik het natuurlijk niet meer", antwoordde hij langzaam, „maar ongeveer heb ik dit gezegd: Dat zij zich in mij vergisten; maar dat ik toch blij was, met menschen kennis gemaakt te hebben, zoo vol edele gevoelens. Dat ik wel eens gehoord had. dat bij allerlei personen eigenbaat de drijfveer van hun politieke agitatie was, maar dat het mij des te meer verheugde, uit hun eigen mond te hebben vernomen, dat dit bij hen niet het geval was. En dat ik, die inderdaad maar batig belang stel in ethnografische quaesties, in elk geval dus erg in mijn schik mocht zijn, dat mijn lot mij in de tegenwoordig heid van zulke superieure menschen had gevoerd". Lieve hemel hoe durfde u! De menschen zóó hoonend voor den gek te houden!" Wat bedoelt u?" Het klonk nu zoo echt, zoo onmisken baar eerlijk gemeend, dat de heer Helman zijn ondergeschikte opnieuw met een blik die van verbazing tot angst overging, aan staarde. Toen trok hij met eenige schuwe haast de wenkbrauwen op, verlegde ge- affaireerd en noodeloos iets op zijn schrijf tafel; en zei kort congedieerend; Meneerik heb nu voldoende in lichtingen van u gehad. Ik zal nu verder met uw onmiddellijken chef de zaak be spreken. U zult nog wel nader van mij hooren." Moet ik mij nog verder ter beschik king houden?" Ik geloof, dat u wel heen kunt gaan, en uw ziekte-verlof verder in het buiten land doorbrengen." Zie je wel", dach Henri, opgelucht, toen hij na dit onderhoud weer het Plein opwandelde, „het loopt met één gesprekje af." En aan het Plein, in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, daar zat de secre taris-generaal, mr. Holy Helman, en keek op datzelfde oogenblik nog eens even over het dossier-Van Hoghen Lugt. Henri Adriaan, en toen knikte hij goedkeurend in de richting van dat papier en eigenlijk knikte hij goedkeurend naar iets meer dan die gegevens, namelijk naar die gegevens plus zijn eigen gegevens; en conclusie. Naar dat geheel, dat luidde: zéér goede antecedenten als ambtenaar; maar een rare verandering; Colver schijnt hem ook wel kwijt te willen nu; vervelende quaestie met het Fransche gezantschap, op een zeer ongelegen oogenblik; maar er is een medisch rapport, dat zéér van-pas komt; en er moeten ambtenaren afvloeien; dat geeft mij weer eens een bonne note bij die eigenwijze steekneuzen van de Bezuinigingscommissie en, nu ja, hij is niet geschikt; en met dat medische rapport in de hand kunnen we hem eervol ontslaan; met 'n beetje pensioen; en zoo geven we den Franschen gezant volkomen voldoening, zonder aan onze eigen waardigheid Iets te kort te doen. En tegen 1 Juli komt er een lijstje van afgevloeiden; en dan heeft hij net ten volle zijn drie maanden ziekte-verlof ge had. En dus, dat wagentje zullen we, na de advies-inwinningen enz., héél correct en geruischloos-loopend in die richting sturen. En toen de zeer tactvolle ambtenaar, hóófd dan ook van de departementale ad ministratie toen die dat zoo had in orde gemaakt, knikte hij nog eens even zichzelf toe; peinzend en rustig. En stak een licht morgensigaartje op, om wat er nog aan min-aangenaam bezinksel van deze zaak in hem mocht zijn, te doen ver dampen. En 's middags werd hem op de receptie met grooten eerbied de zoon van Colver's vriend den bankier voorgesteld; die heel dicht stond in de buurt van Colver's doch ter, en die een keurig jongmensch was; een genadig-welwillenden blik niet on waardig. TWEEDE BOEK. VEERTIENDE HOOFDSTUK. In Florence. Hij komt Woensdagavond weer thuis" zei Clara. Zij en Kees zaten op het terras, het „terrazzino celeste" zooals Kees het noemde. Elk in een zéér luien stoel, ge noten ze, na den laten avondmaaltijd van den heerlijken zonsondergang over de heuvelen en van het zachte koeltje dat de Noordenwind van de verre Alpen aanvoerde. De postbode had juist op zijn laatste ronde de vlllino aangedaan, en na fascistischen armgroet bij den hek-ingang Clara een brief uit Holland overgereikt. (Wordt vervolgd)., j rspronkelljke roman van Jan Walch. - O neen. Ik had alleen belangstelling voor getoond. Maar geheel neutraal". Jaweldat is natuurlijk nooit er te controleeren. Maarre.ik heb steeds geen verklaring van die reeks onverklaarbare handelingen van u. antwoordt u nu eens deze vragen. Ten ^JSfaarom 18 u naar die politieke verga ring gegaan?" - Ofhdat ik dat enthousiasme van die ipenschen zoo mooi vond!" ~.M'n God, meneer Lugt mijn geduld moii grenzen. Volhard u nu niet bij die ri 'e' wanhopig-naïve houding. Wat was jramoor? ?at R?JJtleke enthousiasme. Die strijd verschillende IdealenHoe moet ik net zeggen? De politiek!" [haakte ook de heer mr. Holy Hel- hlln i Bebaar van schrik, en keek ook on 5vL .a8n °P de angstige wijze, waar- 1?, "at meer had waargenomen hkrfa„ Bevoelens waardoor hij zoo keek. althans ook dit gevolg, dat hij wueung op een zachtzinniger manier be gon te spreken 200 dus u vond de politiek zoo Juist, juist.... Enfin, meneer PRESIDENT LEBRUN OP DE JACHT. De Fransche president (links) had de leden van het Corps Diplomatique tot de jacht in de omgeving van Rambouillet uitgenoodigd. PROBLEEM DER „VEILIGHEID" staat in het middelpunt der internationale besprekingen. Hoe de Duitschers hun „veiligheid" ten opzichte van hun buren zien, toont deze teekening uit „Die Woche". BE VOORBEREIDINGEN VAN DE A.S. ZESDAAGSCHE WIELERWEDSTRIJDEN IN HET K.A.I.- GEBOUW TE AMSTERDAM. Een overzicht van de nieuwe baan, die bijna gereed is. HET EEUWFEEST DER ZUSTERS VAN ROOZENDAAL. „GABRIEL SCHILLINGS VLUCHT" in De viering in de residentie. Optocht van leerlingen ^et Staatlichen Schauspielhaus to Berlijn. rj 1 ii Scène met Werner Krauss en Elisabeth van de Zustersscholen. Bergner

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5