Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 October 1932 Derde Blad No. 22268 GEMENGD NIEUWS. srS «aravr '»ÏS.B5S- LAND- EN TUINBOUW. auto botst tegen tram. Etn doode en drie zwaar gewonden. den afgeloopen nacht heeft op den 'ldijk te Amsterdam een zeer ernstig ,uk plaats gehad. Het was pl.m. half dat een tram van lijn 6 zich naar de ie aan den Amsteldijk begaf. Van den „overgestelden kant naderde een auto den goeden kant van den weg. Even de Lutmastraat zwenkte de auto illng naar den linkerkant van den Een botsing was onvermijdelijk, on- anks het electrisch remmen van den estnurder en met een vreeselijken slag de beide voertuigen tegen elkaar ln. hok was zóó hevig, dat de Chevro- [uto als het ware de tram oplichtte ideeltelijk onder het voorbalcon van otorwagen verdween. Door tramper - ■1 politie en toegeschoten publiek 'dadelijk hulp verleend en getracht zittenden van de auto te bevrijden, ileek dat er 4 mannen in den wagen Eén daarvan werd reeds dood uit iten van den wagen te voorschijn d, de drie anderen waren zwaar _d.' it ambulancewagens van den Genees- igen Dienst zijn de doode en de drie gewonden naar het Wilhelmina- iuis vervoerd. gedooóe man Is de 35-jarige A. Ver- De zwaar gewonden zijn de 34-jarige •gers i gecompliceerde onderbeen- lur): de 38-jarige W. van Nieuwen- groote wond in het onderlijf) en de ge H Meijer (neusfractuur)Alle irsonen waren afkomstig uit de om- van Ouwerkerk en Nieuwer-Am- lestuurder van de tram bleef ong^- bessen-vergiftiging? Irietal kinderen te Ekamp overleden. I Ekamp (Gron.) werd tijdens school- |een 6-jarig meisje van den heer K. onwel. Spoedig ontboden ge- fceeren konden de oorzaak der onge leid niet vinden. Binnen een uur was neisje reeds overleden. I het gezin van den arbeider H. B., te pp waar een week geleden een (je van 3 jaar overleed, stierf een Itje. Men vermoedt dat de kinderen ge bessen gegeten hebben. Msb. BRANDEN. er dagavond te ongeveer halfelf is een brand uitgebroken in de fabriek te Zaandam voor de verwerking houtafval. Er was tot 6 uur gewerkt len de directeur om 7 uur de rondgang Jgedaan was er van brand nog niets te pen. Terrein gelegen aan het West-zijde is voor de brandweer moeilijk te be- bovendien kon nog niet direct met llusschingswerk begonnen worden, om- de electrische stroom nog ingescha- f was. De brandweer was met veel ma al ter plaatse. Om 11 uur had de 1 zijn hoogtepunt bereikt. Toen koes- men de hoop dat het belangrijkste lelte van de fabriek bewaard zou blij- i De brand woedde het hevigst in de aij en op het kantoor van den chef. [vermoedt dat op het laatstgenoemde oor de brand is ontstaan, t is de brandweer mogen gelukken de tste machines te behouden. Het groot- [gedeelte der fabriek, zoowel als het ior en het huis van den directeur zijn [Waard gebleven. Het bedrijf zal geen atie ondervinden. |Opder Strijp bij Eindhoven is de groote HBderij van den landbouwer R. Coppel- Bs totaal afgebrand. De bewoners wa lniet thuis, toen de brand door de bu- lïerd onWekt. Deze wisten het veel in "heid te brengen. De brand is ont- i in een schuur en vandaar heeft het (de overige vertrekken van de boeren- fMe aangetast. brandweer stond tegenover de vuur- hachteloos. De oorzaak van den brand nbekend. Assurantie dekt de schade. Uve de inboedel der boerenwoning zijn 1 'andbouwgereedschappen enz. verlo- en gegaan. ONDER EEN AUTO GERAAKT. »e Obdam (N.H.) reden twee jongens ongeveer 11 jaar, de neefjes De Boer, «nen op een fiets om naar het koperen ~elijksfeest van de ouders van een ier te gaan. Toen zij over een brug •ht yam van de andere zijde een 'dtduto, bestuurd door iemand uit 511!. De )onEens zijn blijkbaar ge ronk, en; door de gladheid van den weg lit Se fiets en kwamen beide jongens K.. "0 auto terecht. Zij zijn naar het Hit- u.. ziekenhuis te Alkmaar over- ■E. .waar een van hen het jongetje id» onders hun koperen bruiloft vier- overl adan gevolgen van het ongeluk is fsschen twee auto's bekneld h^a^dj®av£"ci omstreeks zeven uur ^■i op den Zijlweg te Haarlem een doo it ongeluk plaats. die zich naar de kerk begaf, e it,i.J?61}eld tusschen twee passee- j, T0/ HU werd zoodanig gewond, ae dood onmiddellijk intrad. H&UTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. PanisrppnI^id»dag is aan den jachtdijk te van den (ïl/,. v?n de verhuurinrichting vaart van te Poortugal met een boom aa pl|eVeei 40 K M- teSen een Personen van auto vervoerde zes ^ee der invif? ^erdam naar Poortugal. Wond aan werden ernstig ge- overigf. ,"itdo°4d' armen en beenen De auto p ,dden "erden licht gewond, door de mh.ÏÏT' beschadigd was. werd motor botst tegen auto. Zaterdagmiddag heeft op de Nieuwe Bos- scheweg te Tilburg een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Een Ford-auto. bestuurd door J.' Dordrecht, komende van de richting Den Bosch, wilde de P. F. Berg manstraat inrijden, toen van tegenoverge stelde zijde een motor, bestuurd door l. a. van S. woonachtig Enschotsche straat, na derde. Ofschoon de auto signalen gaf. bleef de motorrijder 't midden van den weg houden en 't gevolg hiervan was dat, toen de automobilist stopte, de motorrijder er in volle vaart tegeen aan vloog. Met een gecompliceerde armbreuk werd de mo torrijder wiens motor totaal vernield werd, in 't tegenoverliggende St. Elisabethszie- kenhuis binnengedragen. DE VERBLINDENDE AUTO-LICHTEN. De 34-jarige drukker M. Schalleken, on gehuwd. wonende te Eindhoven, werd gis teravond onder Acht op den Boschdijk van achteren aangereden door de auto van den heer v. Liernpt uit Eindhoven De man is in bewustelooze toestand met een ernstig schedelfractuur opgenomen en naar het St. Jozephziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De bestuurder van de auto verklaarde dat hij den fietser niet had bemerkt tengevolge van de verblin dende verlichting van een tegemoetrijden- de auto. (Mm.) SMOKKELARIJ VAN BOTER. Men meldt uit Venlo aan de N. R. Crt.: Sedert de laatste dagen is de boter- smokkelarij langs de Noord-Limburgsche Oostgrens aanzienlijk toegenomen. In ver band met de inwerkingtreding van de Crisis-zuivelwet is de prijs van de marga rine hier te lande belangrijk gestegen bo ven het bedrag hetwelk in de Duitsche grensplaatsen voor de margarine wordt betaald. Aan de hand van de aanhoudingen van de laatste dagen blijkt, dat het vooral werkloozen zijn, die partijtjes van 20 tot 50 K.G. boter trachten in te voeren. Vrijdag zijn vier aanhoudingen ge schied. Ook Zaterdagmiddag zijn twee mannen, S. genaamd, die elk 30 K.G. mar garine frauduleus trachtten in te voeren, aangehouden De boter werd in beslag ge nomen en proces-verbaal werd opgemaakt. De grenswinkeliers ondervinden reeds de nadeelige gevolgen van dit nieuwe smok kelbedrijf. De margarineverkoop staat na genoeg stop. In verband daarmede heeft het hoofd bestuur van den Limburgschen midden stand zich telegrafisch ter bevoegder plaatse gewend om de aandacht op deze aangelegenheid te vestigen. STUWKADE DOORGEBROKEN. Op de Meesterswijk te Smilde is Zater dag een stuwkade doorgebroken. Het water stroomde met donderend geweld naar de lager gelegen landen, waarop de aardappels nog in de kuilen staan, even als een massa turf. De schade beloopt dui- zende guldens. geitenmarkt-avontuur. Op de Tolbertermarkt te Groningen had iemand zijn geit verkocht. De man ontving een briefje van tien gulden, doch moest hiervan iets teruggeven. Terwijl hij zijn beurs met de eene hand pakte, hield hij het waardevolle papiertje in de andere hand vast. De geit in kwestie pakte toen plotseling het papier beet en liet het in zijn bek verdwijnen. Met groote moeite en net op tijd wist men het weer te voor schijn te halen. Het was al leelijk ge knauwd. (Crt.) o BUITENLANDSCH GEMENGD. ONGEVALLEN OP EEN WIELERBAAN. Gisteren zijn op de motorrenbaan te Breslau eenige ernstige ongelukken ge beurd. Reeds Zaterdag waren bij hun training de beide Breslauers Hueppner en Birkhahn gevallen Huebner kreeg een schedelbreuk en verstuikte zijn voet. Birkhahn werd ernstig aan de hand ge wond. Gisteren heeft een nog ernstiger onge luk plaats gehad, toen in de laatste ronde van de eerste race van de openingsren- nen twee deelnemers elkaar in de wielen reden. Een hunner, zekere Weise werd zeer ernstig gewond en in het ziekenhuis opge nomen. WEER ONTVOERINGEN IN CHINA. Naar officieel wordt medegedeeld, heb ben Chineesche vrijscharen Zaterdag bij Kirin een personentrein aangehouden. De uit acht Japansche soldaten bestaande wacht werd overweldigd en vermoord. 34 Chineesche passagiers zijn in de bergen ontvoerd. Het Japansche hoofdkwartier heeft een strafexpeditie bevolen. EEN GROOTE GOUDADER IN ZUID-AFRIKA ONTDEKT. Officieel wordt gemeld, dat dank zij de bemoeiingen van Duitsche geologen aan 1 den Witwatersrand in Zuid-Afrika een 65 K.M. lange goudader is ontdekt. Een nieuwe jnaatschappij met een kapi taal van 500.000 Pond werd opgericht. STEUN AAN DEN TUINBOUW. EEN DESBETREFFEND VOORSTEL INGEDIEND. Vijf millioen als maximum. Ingediend is een suppletoire begrooting voor hoofdstuk X der Rijksbegrooting voor 1932. Daarin wordt uitgetrokken een artikel luidende: Uitkeeringen ten behoeve van ver bouwers van fruit en warmoezerijgewassen over 1932 zoo noodig uit te keeren in 1933, voor memorie. In de memorie van toelichting zet de minister uiteen, dat dè Nederlandsche tuin bouw bijna geheel op den export zijner producten is aangewezen en dat juist deze export, welke deels door afwerende maat regelen van het buitenland, deels vanwege een minimale geldelijke opbrengst der producten hoe langer hoe meer in zoo danige moeilijkheden is gekomen, dat van een wezenlijke ontwrichting van den tuin bouw kan worden gesproken. Deze geven een sprekend beeld van den zich voltrekkenden neergang in den tuin bouw. De totaaluitvoer der voornaamste tuinbouwproducten gedurende de maanden Januari tot en met Augustus der jaren 1928, 1929, 1930. 1931 en 1932 bedroeg resp. 313.818, 343.612, 405.569, 294.799, 294.939 tonnen. De minister van Economische Zaken en Arbeid becijfert, dat ten aanzien van som mige producten zich een werkelijk catastro fale prijsval heeft voorgedaan. Naar de meening van den minister is inwilliging van den uit de tuinbouwstreken zoo sterk klinkenden roep om fcilp in nood gerechtvaardigd. Nadat grondig en langdurig is gespeurd naar middelen, waarbij de schatkist niet betrokken behoeft te worden, is nu ten slotte uit den drang der omstandigheden het besluit geboren om rechtstreeks uit de rijksmiddelen een steunbedrag te ver strekken. De grondgedachte is: door een bijslag op de geveilde producten in de op die pro ducten geleden verliezen tegemoet te komen met dien verstande, dat deze verliezen, indien zij in totaal vijf millioen gulden minder bedragen geheel voor rekening van het rijk komen, terwijl in geval zij dit bedrag overschrijden, de garantie zich slechts tot een zoodanig percentage van de geleden verliezen zal uitstrekken als voortvloeit uit de verhouding van het totaal der geleden verliezen tot het beschikbaar gestelde bedrag van vijf millioen gulden. Volgens het plan van uitvoering was voor het jaar 1932 van rijkswege aan daartoe erkende veilingen van groenten en fruit garantie verleend tot een bedrag overeenkomende met het verschil tusschen een opbrengst, berekend naar een richt prijs en het totaal eener berekende werke lijke opbrengst van garantie-producten, met dien verstande, dat het totaal der aan de veilingen op grond hiervan uit te keeren gelden een bedrag van vijf mil lioen niet mag oversell rij dén; dat het totaal van de aan iëderen tuinder op grond hier van uit te keeren gelden niet meer mag bedragen dan twintig pCt. van de op brengst van zijn gemiddelden omzet ter veiling in de jaren 1928, 1929, 1930. Als garantieproducten worden aange merkt de door den minister als zoodanig aan te wijzen tuinbouwproducten, welke ever veilingen worden afgezet en aan te stellen minimum eischen voldoen. Als richtprijs wordt aangemerkt de prijs, welken de minister op grond der feitelijke productiekosten voor een daarbij te bepalen tijdvak voor tie verschillende kwaliteiten voor een garantieproduct en zoo noodig verschillende voor verschillende deelen des lands vaststelt, met dien verstande, dat bij de berekening van dien richtprijs de loonfactor en de vuurfactor zoodanig zullen worden berekend, als in overeenstemming met de plaatselijke omstandigheden en de belangen van de betrokken teelt billijk en wenschelijk wordt geacht Voor de uitvoering van deze regeling wordt de minister bijgestaan door een regeeringscommissaris, terwijl er bovendien een commissie van advies wordt ingesteld. De minister betoogt, dat volgens het plan van uitvoering aan den tuinbouw in zijn geheel behoudens betrekkelijk gunstig ver loop van den gang de prijzen het uit getrokken steunbedrag ten goede komt. Hierdoor zal de crediet-waardigheid van EINDELIJK REGEN. Na buitengewoon langdurige droogte, die sedert verscheidene maanden de boeren tot wanhoop bracht ,is thans eindelijk een behoorlijke regen neergekomen op de staten langs de Atlantische kust vanaf Pensylvania tot aan Florida in de Ver. Staten. De hoop der boeren is weer her leefd. Ook in andere deelen van Amerika, die eveneens van de droogte te lijden had den, is eveneens regen gevallen het bedrijf niet onbeteekenend worden versterkt. De prikkel tot het leveren van de hoogste kwaliteit wordt behouden, terwijl doordat het Nederlandsche veilingwezen als voornaamste orgaan van uitvoering is ge dacht een krachtige waarborg is geschapen voor een zoo nauwkeurig mogelijke toe passing der regelirtg. EEN ITALIAANSCHE ESKADERVLUCHT RONDOM DE WERELD. Naar verluidt zullen in Maart of April 1933 24 watervliegtuigen een vlucht rond om de wereld maken, die orfgeveer drie maanden zal duren. De vlucht zal onge veer 30 etappes hebben, waarbij New-York en waarschijnlijk ook Tokio zullen worden aangedaan De Italiaansche Oceaanvlie gers van het vorige jaar zullen aan deze vlucht deelnemen, die onder leiding zal staan van generaal Pellegrini en Van Longo Dat de Minister van Luchtvaart Balbo en de chef van den Generalen Staf Valle wederom zullen deelnemen, wordt als vanzelfsprekend aangenomen. AUTO MET VOETBALLERS VERONGELUKT. Tusschen Koenigstein en Mammolshain (Rijnland) heeft gistermiddag een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto, waarin de spelers van een voetbalclub hadden plaats genomen, sloeg in een bocht van den weg over den kop. De spelers kwamen op den weg te recht, waarbij eenigen hunner werden ge wond. De chauffeur van den wagen is even later overleden. Tien verongelukte voetballers moesten direct worden geope reerd. Twee hunner zullen het leven er wel niet afbrengen De chauffeur schijnt te snel te hebben gereden. De auto werd ernstig beschadigd. EEN GESLAAGDE RAKETVLUCHT. Gisterenmorgen heeft de vliegtuigraket- tenconstructeur Reinhold Tilling, uit Os- nabruck. voor de eerste maal op het vlieg terrein Tempelhof bij Berlijn een start met een raket gedemonstreerd De proef is geslaagd. De raket heeft het ongeveer 4 M. lange lichaam 800 M doen stijgen. Hierna ontplooiden zich langzaam twee draagvlakken, welke een spiraalvormige glijvlucht naar de aarde mogelijk maakten HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. KORT VERSLAG DER HOOFDBESTUURSVERGADERING. Het hoofdbestuur dezer maatschappij vergaderde in Alphen aan den Rijn, onder leiding van zijn voorzitter, dr. H. J. Lo- vink. In zijn openingswoord heette spr. welkom het nieuw benoemde hoofdbe stuurslid. den heer D. H- Jas te Oost- voorne. Zeer uitvoerig werd besproken de uitvoering der verschillende Crisis-wetten. Over de Tarwewet hadden vele akker- bouwafdeelingen zich tot het Hoofdbe stuur gewend, met het verzoek, krachtig te willen werken voor verhooging van het maalpercentage tot minstens 40° n en in trekking van het besluit, den gesteunden tarwebouw te beperken tot 1/3 van het bouwland. Het hoofdbestuur kon zich vol komen vereenigen met het rapport der Akkerbouwcommissie, waarin geadviseerd wordt, met klem aan te dringen op de vervulling van bovengenoemde wenschen. In verband hiermede heeft de verzen ding van het telegram door de 3 Cen trale Landbouworganisaties aan den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid, waarin deze wenschen vervat zijn, de volle instemming van het hoofdbestuur. Uitdrukkelijk werd geconstateerd -dat de toenemende moeilijkheden bij den ex port van landbouwproducten ons dwingt ons te richten op het produceeren van die artikelen, waarvan ons land te kort heeft. Daarom moet de tarweteelt zooveel mo gelijk worden uitgebreid. De iets betere prijzen voor erwten en fijne zaden zijn uitsluitend te danken aan de uitbreiding der teelt van tarwe; die voordeel wordt door beperking der tarwebouw, welke in bepaalde streken moet plaats vinden in de waagschaal gesteld. Opgemerkt werd, dat het huidige stel sel, waarbij een groote hoeveelheid tarwe voor wereldmarktprijs op de binnenland- sche markt moet worden verkocht, steunt op de goede trouw, eerlijkheid en volle medewerking van duizenden boeren in ons land. Daarom verloopen de organisatie en de uitvoering der Wet zonder moeilijk heden. Wanneer echter de tarweprijzen blijven, zooals zij thans zijn vastgesteld, worden allen, die thans medewerken, aan een moeilijke krachtproef onderworpen. Bedrog wordt in de hand gewerkt door iedere maatregel, die de werkelijke steun, die deze wet kan geven, vermindert. Waar echter van de tarwewet alleen niet alles is te verwachten, zal ook voor andere gewassen een steunregeling moe ten komen. Hierbij wordt gedacht aan de Rogge en de Haver- Bij de bespreking der Crisiszuivelwet werd besloten nog eens duidelijk in het Orgaan der Maatschappij uiteen te zet ten. hoe het mógelijk is, dat de nabetaling door de Zuivelfabriek aan den leveran cier zeer gering kan zijn, terwijl toch de totaal ontvangen melkprijs den vollen steun van 1.25 tot 2 cent per Liter in zich houdt. Vele veehouders begrijpen een en ander nog niet. Omtrent de bepalingen ten aanzien van Consumptiemelkgebieden en de eventueele toepassing ervan voor meerdere gebieden, zullen nadere inlichtingen worden ge vraagd aan de Crisis Zuivel-Centrale. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat de Crisis zuivelwet thans een goede steun voor het veehoudersbedrijf wordt. Het sprak de hoop uit, dat de Crisis-Zuivel-Centrale de leiding goed in handen zal weten te hou den, zoodat ook in tijden van de grootste productie deze wet een steun zal blijken te zijn. Te optimistisch mag men echter weer niet zijn, zoolang de export-belem meringen dreigen. Loopt de export vast, dan zal de steun verminderen. Het hoofdbestuur is van meening, dat de Crisis-Varkenswet tot nu toe aan de prijzen een steun heeft gegeven; aan ba con meer dan aan zware varkens. Het hoofdbestuur ziet alle actie tegen deze wet vanzelf eindigen als binnenkort de moeilijkheden met de zware varkens zullen zijn overwonnen. Het werd een ge lukkig feit geacht, dat de export naar Engeland van bacon zooveel mogelijk is opgevoerd. Hierdoor wordt de toekomstige markt ook voor zware varkens zeer ver beterd. Er werd op gewezen- dat zij, die 1 of 2 zeugen houden, in moeilijkheden kunnen komen, wanneer zij een bepaald merken toegewezen krijgen per zeug. Naar werd opgemerkt, heeft dit geval reeds de aandacht der Varkens-Centrale en kan door soepel optreden bij de mer- ken-uitgifte bij deze kleine fokkers aan de moeilijkheid worden tegemoet ge komen- Het hoofdbestuur achtte het met het oog op hetgeen hierboven werd medegedeeld speciaal over de Tarwewet en gevolg gevende aan de toezegging, ge daan op de algemeene vergadering in Rot terdam in j.l. September gewenscht een buitengewone algemeene vergadering te beleggen in November. Deze zal gehouden worden in Den Haag. Genoemde Crisis- wetten. alsmede de gehouden besprekin gen over steun aan de aardappelcultuur en aan de Suikerbietenteelt zullen mede ter sprake kunnen worden gebracht. Betreffende den steun aan de aardap pelteelt waren bij het hoofdbestuur drie rapporten ingekomen Een van de be- sprekking der Akkerbouwcommissie met eenige zusterorganisaties; een, daarmede ongeveer overeenkomend rapport der drie afdeelingen op Flakkee en een van de Friesche Mij. van Landbouw. In verband met het getaxeerde groote overschot t. o. v. de hoeveelheid, welke voor consumptie noodig zal zijn, alsmede de moeilijkheid, de voorraden nauwkeurig te taxeeren en het vervoer te controlee ren, werd geen standpunt bepaald. De hoop werd uitgesproken, dat het K. N. L- C. en de Landbouwcrisiscommissie er in zullen slagen een middel te vinden, de ramp- welke onze aardappeltelers betreft, te verzachten. Omtrent den steun aan de suikerbieten teelt werd medegedeeld, dat de fabriek der Centr. Suiker Mij. te Halfweg weigert voor de ontvangen bieten iets te betalen. Dit schijnt voort te vloeien uit het feit, dat de Regeering geen voorschot aan de fabriek heeft uitgekeerd. Daar de bieten bouwers het geld noodig hebben om loon te betalen, worden besloten het K.N.L.C. hiermede in kennis te stellen en te ver zoeken de oorzaak na te gaan en bij de Regeering op een voorschot van f. 8, per 100 K.G. met den meesten spoed aan te dringen. Het hoofdbestuur betreurt de voorge nomen verhooging van den Bieraccijns, die de Brouwerijen zal beletten, extra prijzen te besteden voor in Nederland verbouwde brouwgerst- Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering van het K. N. L. C. werden aangewezen de heeren A. N. Vaandrager te Rotterdam en B. Biesheuvel Azn. te Spaarndam. Benoemd werd tot voorzitter van het Centraal Pachtbureau der H. M. v. L. voor Noord-Holland; de heer P. Stapel Czn- te Hoogkarspel. Aan J. Knijnenburg te Wassenaar wordt een diploma der H. M. v. L. voor 25-jarigen trouwen dienst bij de familie van der Stoel verleend. Enkele andere Ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot na dere bespreking. Aan het slot der vergadering deelde de heer Ir. G. Veenstra, rijkslandbouwconsu- lent voor Noord-Holland mede. door zijn benoeming tot rijkslandbouwconsulent te Groningen voor de laatste maal de verga dering van het hoofdbestuur als advlsee- rend lid te hebben bijgewoond. Namens het hoofdbestuur feliciteerde de voorzitter den heer Veenstra met deze benoeming en bedankte hem voor den tijd, die hij steeds welwillend ter beschikking van de Maatschappij heeft gesteld. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. DE kïlSTEN DER VARKENSCENTRALE. Hoofdinspecteurs, die elkaar moeten controleeren. De „Vee- en Vleeschhandel" schrijft: „In de Memorie van Antwoord heeft minister Verschuur destijds gezegd: „Voor de Nederlandsche Varkenscentrale zal voor het overgroote deel kunnen worden ge bruik gemaakt van het personeel, dat nu in de bedrijven, die voor den export werken, werkzaam is. Groote kosten voor de varkenshouderij in zijn geheel brengt dit dus niet mee'v. „We hebben dit destijds zoo verstaan, dat het overcomplete personeel van do export-bedrijven te werk gesteld kon worden bij de Varkenscentrale. Maar als we nu vernemen, dat door de Varkens centrale zijn aangesteld zes hoofdinspec teurs, allen hoofden van baconbedrijven» n.l. de heeren Dokter van de Coöp. Export slagerij te Akkrum, Luyben, idem te Boxtel Saas, idem te Weert, Schenkman .bacon- zouter te Lochein, Sterrenberg te 'Assen en Udema te Gieten, dan vragen we ons af, zijn deze heeren zakenlui overcompleet geworden in hunne bedrijven? Zeker even min als de president-directeur van Zwa- nenberg's fabrieken, die tot bestuurslid en directeur van de Varkensoentrale werd be noemd. Of gaat dit alles buiten bezwaar van de kas der Varkenscentrale en brengt het dus „geen hooge kosten voor de var kenshouderij" mee, zooals de minister ver goelijkend verklaarde? De vraag rijst, wat moeten die zes hoofd inspecteurs, die aan het hoofd staan van in volle werking zijnde baconzouterijen N waar het drukker toegaat dan ooit, dank zij het in loondienst werken voor den Staat wat moeten die hoofdinspecteurs deen? Eikaars bedrijven controleeren? We weten, dat de exportbedrijven de hoofd inspecteurs moeten toelaten en behulpzaam zijn. Maar waarvoor zij behulpzaam zijn, dat weten we weer nier. „We zouden het aan de Varkensoen?rale kunnen vragen, ware het niet, dat de directeur consigne heeft gegeven, geen in lichtingen meer te verschaffen aan den redacteur van „De Vee- en Vleeschhandel". KON. NED. LANDBOUW-COMITÉ. Maatregelen tot credietverleening aan den landbouw noodzakelijk. In het gebouw der Eerste Kamer is Zaterdagochtend voortgezet de 22ste al gemeene vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité. Mr. O. Gezelle Meerburg uit Utrecht, hield een voordracht over „Cred ietver lee ning aan den boerenstand in normale en abnormale tijden". De heer T. Huisman, secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, stelde na de discussie de volgende motie voor, die onder applaus werd aangenomen: De alg. vergadering van het K.N.L.C. enz., spreekt ajs haar overtuiging uit, dat de financieele toestand ten plattelande en inzonderheid van de boerenbevolking zoo danig is geworden, dat een débücle alleen nog is af te wenden door de prijzen der landbouwproducten zoodanig te maken, dat ook het boerengezin eenig loon van zijn arbeid geniet; is voorts van oordeel, dat voor het handhaven der boerengezinnen op de bedrijven en het bedrijf te kunnen blijven voeren, dringend noodzakelijk is, dat maatregelen worden getroffen: le om zooveel mogelijk executies en faillissementen te voorkomen; -2e om crediet te verschaffen en spreekt als haar overtuiging uit, dat het nood zakelijk is, dat de regeerir.g met den meesten spoed overgaat tot ingrijpende maatregelen ter zake het credietvraagstuk in den landbouw; draagt aan het bureau op, de regeering te verzoeken deze motie te mogen toe lichten". Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat het maalperoentage in gevolge de Tarwewet zal worden verhoogd, dat de roggeteelt spoedig zal worden ge steund, vooral in de veenkoloniën. Van uit de vergadering werd hulde gebracht aan de groote werkkracht van den voorzitter van het K.N.L.C., die zeer veel voor den Nederlandsche landbouw doet. De vergadering werd hierop met een woord van dank door den voorzitter ge sloten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9