ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 24 October 19] KERK- EN SCK00LNIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. CONFLICT OP DE WESTLANDSCHE VEILINGEN. Een bemiddelingsvoorstel. Men meldt ons uit Naaldwijk: Zaterdag heeft de Blnnenlandsche koop- lledenvereenlglng een algemeene vergade ring gehouden naar aanleiding van de moeilijkheden, welke tusschen de kooplie den en de veilingen gerezen zijn ten op zichte van de prijs van de eenmalige bakken. Met bijna alg. stemmen werd een bemiddelingsvoorstel de Centrale van Ver. voor den Handel ln Aardappelen, Groenten en Fruit overgenomen, behel zende de verlaging van de fustprijs van 15 op 10 en 10 op 5 ct. Voor een volgend sei zoen zal met kracht op inclusief verkoopen worden aangedrongen. Mochten de veilingen dit bemiddelings voorstel niet aanvaarden, dan ls 't vrijwel zeker dat de kooplieden verdere maatre gelen zullen nemen. De organisatie ge voelt weinig of niets voor staking aan de veilingen, doch verklaart zich evenmin verantwoordelijk voor de gevolgen, welke een afwijzende houding zou kunnen heb ben. Ten dien opzichte verkeert men nog ln de onzekerheid. Zeker is dat de koop lieden een velllngstaklng slechts als laat ste hulpmiddel ter hand zullen nemen. PREDIKBEURT. LEIDEN. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn 76): Dinsdag nam. half acht, ds. A. v. Dijke. van Nleuw-Beljerland. o NED HERV KERK. Beroepen: Te Lage Vuursche, J. E. Klomp, te Ede. Bedankt: Voor Elburg, D J. v. d. Graaf te Ede Voor üsselo, J. C, Fritzsche, te Bergenthelm (Ov.l. GEREI' KERKEN Tweetal: Te Weesp, R. Oosterhoff, te Wanswerd en D. Rlngnalda, te Middel burg. Aangenomen: Naar Waarder, F A. Hof man, te Gameren. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Gorinchem, P. de Groot, te Amersfoort. EVANG LUTH KERK. Drietal: Te WlldervankVeendam, R. Joh. de Boer, te Zwartsluis; L .Schutte, te Amsterdam; H. C. Zwahler, te Den Haag. HERSTELD EVANG blJTH KERK Beroepen: Te Harlingen, G. Mostert, prop. te Den Helder. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Onder voorzitterschap van ds. S. Kamper te Meerkerk hebben te 's Gravenhage de afdeelingen van 't Ned. Bijbelgenootschap in Zuid-Holland vergaderd. In de vacature, ontstaan door het be danken van den heer D. de Bruyn IJzn. te Hazerswoude, werd tot lid der Centrale Commissie benoemd ds. J. Eringa, geref. predikant te Oegstgeest. In de vacature ontstaan wegens vertrek van den heer W. G de Jonge te Boskoop werd voorzien door de benoeming van den heer B. H. Hulscher te Alphen aan den Rijn. Gerap porteerd werd over het aanstellen van colporteurs. Na afloop der vergadering werd een gemeenschappelijk bezoek ge bracht aan de bijbeltentoonstelling welke door de afd. Wassenaar was georgani seerd. waar dr D. E. Boeke een toelichting gaf. HET HOOGER ONDERWIJS IN ONS LAND. Statistiek 1930—1931. Bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek te 's-Gravenhage is verschenen de statistiek van het hooger onderwijs in Nederland over 19301931. Het is een goed overzichtelijk werk, waar veel uit te halen is, aldus het ..Hbld." De toelichtende tekst is bewerkt door dr. Philip J. Idenburg, chef der afdeeling onderwijs-statistiek. We vinden eerst een historisch statis tisch overzicht over 18301930 met tabel len en grafieken. In 1909 kwamen er per millioen inwo ners 799 studenten op de universiteiten en hoogescholen, in 1930 was dat aantal 1520 per millioen inwoners. Het percentage meisjesstudenten steeg van 13.9 pet. ln 1913 tot 21.3 pet. in 1930. Het aantal studenten der universiteiten en hoogescholen was in 19301931 in totaal 9465 benevens 251 toehoorders en 21 met alleen een studentenkaart, dat der hoogescholen 2596 en 69 toehoorders, dus in totaal ruim 12.000, de toehoorders niet meegerekend. Staat 18 der statistiek geeft de aantallen hoogleeraren en docenten aan. Daaruit blijkt, dat er waren te: Leiden: 64 gewone, 4 buitengewone en 11 bijzondere hoogleeraren, 36 privaat docenten, 15 lectoren en 3 andere docen ten. Utrecht: 69 gewone, 8 buitengew., 24 bijz., 27 privaatdoc. en 15 lectoren. Groningen: 48 gewone. 2 buitengew.. 3 bijz., 12 privaatdoc., 9 lectoren. Amsterdam: (Gem, Univ.), 66 gew 16 buitengew 8 bijz., 32 privaatdoc., 21 lectoren. Amsterdam: (vrije) 21 gew., 4 buiten gewone. Nijmegen: 26 gew., 3 buitengew., 1 pri vaatdoc.. 10 lectoren. Techn. Hoogeschool: 62 gew., 4 buiten gewone. 11 privaatdoc., 14 lecotren. Landbouwhoogeschool: 29 gew., 3 bui tengew., 1 bijz., 8 lectoren, 9 andere do centen. Ned. Handelshoogeschool: 9 gew.. 10 buitengew., 1 bijz., 1 privaatdoc., 3 lectoren. 5 andere docenten. R. K. Handelshoogeschool: 7 gew.. 2 privaatdoc.. 7 lectoren en 5 andere do centen. Het totaal-aantal hoogleeraren was dus 401 gewone hoogleeraren, 54 buitenge wone, 48 bijzondere, 112 privaatdocenten, 102 lectoren en 22 andere docenten, dus in totaal 739 doceerenden. Staat 25 geeft de aantallen mannelijke en vrouwelijke afgestudeerden aan per millioen inwoners op de tijdstippen der volkstellingen. De totaal aantallen waren voor alle faculteiten te zamen: 1869—70 per mill.; inw. 45.7 mann. 18991900 per mill. inw. 55.4 mann.; 1909 1910 per mill. inw. 82.2 mann.; 192021 per mill. inw. 124.5 mann., 10.2 vr.; 193031 per mill. inw. 150.8 mann., 21.2 vr. Uit deze gegevens blijkt, dat het aantal afgestudeerden sinds 1910. berekend per millioen inwoners, meer dan tweemaal zoo groot geworden is. AALSMEER. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt morgen middag in openbare vergadering bijeen. In behandeling komt om. een voorstel van B. en W. om den heer A. Visser, tijde lijk ontvanger met ingang van 1 Januari 1933 ln vasten dienst te benoemen en tevens te benoemen een waarnemend ge meente-ontvanger tegen een Jaarlijksche vergoeding van f. 100 voor welke functie worden aanbevolen: 1. J. M. Wentzel; 2. C. J. Braber, belden commies ter secre tarie. B. en W. stellen den raad voor de poli tieverordening aan te vullen met de be paling, welke het gebruik van automaten voor tabaksartikelen verbiedt. Op een adres van het bestuur der Mld- denstandsvereenlging „Aalsmeer", om alle onderhoudswerken der gemeente-eigen dommen niet meer uit te voeren ln eigen beheer, doch deze te doen aanbesteden onder de plaatselijke zelfstandige pa troons, stellen B. en W. den raad voor, daarop afwijzend te beschikken. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Hermanus Comelus z. v. C. H. Zethof en P. C. Zuiderduin Gerar- dus Nicolaas z. v. A. L. Teeuwen en C. A. Uitendaal Maria Theresla d. v. J. Oorthuis en L. M. Born. Ondertrouwd: A. J. van Wetering en I. C Meijer F. S. Berkhout en J. Zonne veld S. J. Klinkenberg en E. Peters. De werkloosheid. Het aantal werkloozen was dezer dagen 280, tegen 266 ln de voorgaande week. Verkeersmoeilijkheden. De opengebroken straat op Weerestein heeft twee auto's gedupeerd. De een bleef ongeveer een half uur in het zand vast zitten en veroorzaakte vertraging van den tramdienst. De tweede was er vlug ger uitgehaald: omstanders verleenden daarbij hulp. De kraanwagen, die ge bruikt wordt om de trammasten te plaat sen, stoort bij herhaling het verkeer. De politie moet onafgebroken toezien. Verkeersongeval. Een wielrijder is door een motorrijder aangereden. De man had een gebroken pols en moest naar een ziekenhuis voor verdere behandeling. Cursussen voor jonge werkloozen. In de veilingszaal der Coöp. Veilingver- eeniging aan de van Tetsstraat ls een bij eenkomst gehouden, waarin gesproken is over de cursussen die de commissie voor werkverschaffing voor jeugdige werk loozen zal geven. Behalve eenige tientallen jongelieden waren aanwezig burgemeester Pont, eenige raadsleden, directeur van O. W. bestuurs leden van vakbonden en verscheidene heeren onderwijzers. Wethouder Vermeer leidde de bijeen komst. Het feit dat 70 a 80 jonge men- schen werkloos zijn, noemde hij droevig, erger is het dat zij zich niet bekwamen kunnen tot bevoegde vakmenschen. Om daarin ter zijde te staan zullen cursussen gegeven worden over bloembollencultuur, bouwkundig teekenen, algemeene ontwik keling, voordrachten over actueele onder werpen; ontspanning, sport, radio-tech- nlek, cultuurfilms, taal, rekenen, aard rijkskunde staan voorts op het verlangen lijstje. Spr. spoorde krachtig aan, deze cursussen te volgen en zich er voor op te geven. Burgemeester Pont sprak over het vele en moeilijke werk van den heer Vermeer als wethouder voor sociale zaken. Hij en de heer Verhaar van de Arbeidsbeurs wer ken hard; als er gemopperd wordt over hen en over B. en W. verzekert spr. dat er stipt eerlijk gehandeld wordt jegens de werkloozen. Hij hoopte dat allen aan de cursussen zullen deelnemen. Toen allen een kop koffie genuttigd had den, werd gesproken door de leeraren in de diverse vakken, de heer W. van Lingen over de Engelsche taal, de heer J. C. de Koning over de Nederlandsche taal. de heer Heirman over rekenen en aardrijks kunde, de heer W. van der Wal over het gebruik van kunstmest en enkele van zijne liefhebberij-vakken, de heer D. van Eg- mond over bloembollencultuur. Op elke toespraak van deze heeren volgde een warm applaus, dit was nog krachtiger en dankbaarder toen burge meester Pont meedeelde dat hij aan num mer 1, 3 en 3 van eiken cursus respectieve lijk een bedrag van f. 12.50, f. 7.50 en f.5 uitloofde. Alle cursussen zullen op onschoolsche wijze gegeven worden. Wethouder Vermeer hoopte dat de vak- en algemeene kennis vermeerderd zullen worden en dat alle jonge werkloozen zich voor de diverse vakken zullen opgeven. De werkgevers geven aan de jongens, die de cursussen volgen, de voorkeur boven hen die langs de straat loopen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie: twee roode mantelceintuurs; zwarte riem van een overjas. KATWITK AAN DEN RITN. Door ds. L. G. Bruyn zullen vanaf morgen bijeenkomsten worden gehouden met lidmaten der Hervormde Gemeente, ter behandeling van bijbelschen en ker kelijke onderwerpen van den dag. LISSE. De werkloosheid. OEGSTGEEST- TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een zwaar gewonde. Hedennacht omstreeks 2 uur is door het springen van een voorband een motor met zijspan bestuurd door P. W W. wo nende te Amsterdam op den Rijksstraat weg nabij Endegeest tegen een boom ge reden, waardoor het motorrijtuig zwaar beschadigd werd. Een in de zijspan zit tend persoon, genaamd J. C„ eveneens uit Amsterdam, werd aan zijn hoofd zwaar gewond en is door een dokter uit Endegeest verbonden waarna hij met een auto huiswaarts ls vervoerd. o SASSENHEIM. Dezer dagen is door den storm het meisje Aagje N. in de Vaartkade alhier gewaaid. Een der omwonenden, Leo Langelaan had de grootste moeite het kind, dat zich in doodsangst aan hem vastklemde, te redden. Eerst nadat ook omstanders te hulp waren gesneld, gelukte het het meisje be houden op den wal te brengen. Ter bespreking van de ontspanning der werkloozen zal een vergadering worden gehouden door de Protestantsche Sport verenigingen „Landstorm", „R.OJ>-A." en „Oranj e-Nassau". VALKENBURG. Bijeenkomst van kleine kweekers. De heeren G. C. Bol en A. Oosterlee Azn. hadden een oproep gepubliceerd tot uit- noodiglng van de kleinkweekers alhier, om een afdeeling te stichten. Een aantal kweekers had daaraan gehoor gegeven en kwam in vergadering bijeen. Van het Bondsbestuur waren aanwezig de heeren Nouland, voorzitter en Braun van Noord- wljkerhout. De heer Bol opende de ver gadering met een woord van welkom en gaf daarna 't woord aan den heer Braun, die een duidelijke uiteenzetting gaf van het streven van den bond van Kleinkwee kers. Waar dat doel al meer uiteengezet ls, zullen we niet in herhaling treden. Na de rede van den heer Braun, vulde de heer Nouland aan, gaf nog enkele inlichtingen over de plannen en legde vooral den na druk op het feit, dat de Bond volkomen open kaart wil spelen. De voorzitter gaf nu gelegenheid tot meeningsuiting, of vragen stellen, waar van enkelen gebruik maakten. De heer Nouland beantwoordde de vragen tot volle tevredenheid. Volgens de voorlooplge statuten van den bond kunnen 10 leden een afdeeling vor men. Er gaven zich staande de vergade ring meerderen op, zoodat de afdeeling Valkenburg er is. De bestuursverkiezing leverde niet veel moeilijkheden op. Bij eerste stemming werd de heer G. C. Bol tot voorzitter ge kozen. Bij tweede stemming werden de overige 4 bestuursleden gekozen; n.l. de heeren A. Oosterlee Azn., L. Bloemendaal en J. Ouwersloot. De heer D. Bol bedankte, omdat hij wethouder is en zich daardoor niet vol komen vrij gevoelt. In zijn plaats werd gekozen de heer A. Zandbergen. De heer Nouland sprak zijn beste wen- schen voor het welslagen uit en hoopte voor de jongste afdeeling het beste. De voorzitter dankte de leden voor de opkomst en sloot de vergadering. VOORHOUT. Beschikbaarstelling gemeente-terrein. In een der vorige raadsvergaderingen werd afwijzend beschikt op een verzoek der plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. tot gebruik van het gemeente-terrein voor het houden van een bijeenkomst. Tegen dit besluit werd door de SD.A.P. beroep aangeteekend bij Gedeputeerde Staten. Thans is bericht ingekomen, dat dit col lege geen termen aanwezig acht, om in deze aangelegenheid tusschenbeide te komen. Het kleeding-comitc. Met financieelen steun van het Natio naal Crisis Comité en van de gemeente is alhier een kleedingcomité opgericht, dat zich uitsluitend zal bemoeien met ver strekking van schoeisel, kleeding en bed- degoed aan gezinnen van behoeftige werk loozen. Overeenkomstig de daartoe ge stelde voorwaarden, bestaat het comité uit den heer burgemeester als voorzitter, de voorzitters van den R.K. Landarbeiders- bond, der Chr. werkliedenvereniging, en van den R.K. Bouwvakarbeidersbond en een tweetal vertegenwoordigers van den L. T. B. en van de Hanze. Het geldelijk bedrag, door het Nat. Cri sis Comité en de gemeente beschikbaar gesteld, is niet toereikend om in de be hoeften te kunnen voorzien, daarom wordt in een circulaire door het comité een be roep gedaan op de hulpvaardigheid van die gemeenteleden, die wellicht in staat zijn tot eenigen hulp in den vorm van oude kleeding, gedragen ondergoed, voor mannen, vrouwen en kinderen, beddela- kens, sloopen, dekens, schoeisel e.d. Het ls de bedoeling, dat een nog op te richten damescomité leiding neemt voor 't her stel en geschikt making van de ingeko men goederen. VOORSCHOTEN. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN HET GASBEDRIJF Feestelijke herdenking Huldiging van den heer Brinks. Zaterdagmiddag heeft in de gymnastiek zaal, achter het Raadhuis de herdenking plaats gehad van het feit, dat 25 jaren geleden, voor het eerst gasgloeilicht in deze gemeente brandde geleverd door het gemeentelijke gasbedrijf. Hieraan was verbonden de opening van een tentoonstelling van verwarmings artikelen en de herdenking van het reeds eerder vennelde ambtsjubileum van den chef der bedrijven. De zaal, een feestelijk aanzien gegeven, was omstreeks half drie geheel gevuld met belangstellenden, toen burgemeester E. Vernède, die met mevrouw Vernède Koster aanwezig was, het podium betrad. Dit was gevuld met enkele zeer mooie bloemstukken, geschonken door leveran ciers en vergezeld van gelukwenschen. Burgemeester Vernède verwelkomde, na mens het gemeentebestuur alle aanwezi gen, in het bijzonder den directeur en overige heeren der Leidsche Lichtfabrie ken, die hiermede hunne buitengewone be langstelling toonden in het gasbedrijf te Voorschoten, hetgeen op zeer hoogen prijs werd gesteld. Het gemeentebestuur had gemeend aan deze herdenking twee zaken te verbinden. Het denkbeeld is wel niet geweest om dit feit op bijzonder feestelijke wijze te vie ren, gezien de tijdsomstandigheden zulks niet toelaten, maar een dergelijk belang rijk feit kon toch ook niet onopgemerkt voorbij gaan. Spr. wilde als koopman, die voor zijne zaak reclame maakt, een enkel woord toe voegen aan het verspreide boekje, dat hij in alle opzichten geslaagd vindt. Door de plaatjes waarmede het boekje verlucht is, krijgt men een denkbeeld van hoe Voor schoten was en hoe het is geworden. Een woord van hulde en dank aan den samensteller, den chef der bedrijven, achtte spr. zeer zeker op zijn plaats. Als men het niet heeft meegemaakt kan men zich niet gemakkelijk voorstellen hoe Voorschoten vroeger was. Dat er een loo- per met een vlag vóór de stoomtram was cm ongelukken te voorkomen en dat er ln een politie-verordening een artikel was waarin stond dat bij het naderen van een paard de berijder van een velocipède ver plicht was op een afstand van 50 Meter af te stappen en niet harder gereden mocht worden dan een paard in matige draf ging. Dat was in de dagen dat Voor schoten nog een landelijke gemeente was. Hierbij aansluitende gaf spr. een over zicht van een begrooting der gemeente in 1907, tot een bedrag van f.23.000, terwijl thans het cijfer ongeveer f. 250.000 is. De hoofdelijke omslag (Ink. bel.) bedroeg in 1907 f.4600, terwijl in 1930 de opbrengst der gem. inkomsten belasting ongeveer f. 100.000 bedroeg. Heel wat wikken en wegen heeft het gekost, alvorens tot oprichting van dit bedrijf werd besloten. Voor het hebben van een eigen gasbedrijf was 100.000 gul den noodig en hieraan was geen denken. Het was in die dagen dat de heer N. W. van Doesburgh, directeur der Sted. Licht fabrieken uitkomst bracht en de vraag stelde „Hoe denkt u over gasvoorziening vanuit Leiden?" Er werd tot de oprichting van een dis tributiebedrijf besloten en spr. noemt dit een gelukkige greep. Zelfs in de oorlogs jaren met zijn vele rantsoeneeringen was dit goed merkbaar en is Voorschoten nooit zonder gas geweest. Het bedrijf heeft slechts twee kwade jaren gekend, 1917 en 1927 maar beide inzinkingen j gevolgd door een vermeerdering enk volgende jaren toonden weer een stuif lijn. Wijzende op de tentoonstelUn.] deze zaal vestigde spr. de aandacht oa j als warmtebron o.a. voor voorziening heetwuter, gasbranders als een petrol, brander waar de hulsvrouwen zoo'l houden, een zacht vuurtje. Het succes van dit bedrijf is 66)1 danken aan de samenwerking rne f lichtfabrieken te Leiden. Burgem» Vernède dankte den heer Ir. G. A. v. v kenberg voor de aangename samenntrK en hoopte dat het zoo zal blijven, ill door belde zaken tot grooten bloei komen. Hierna kwam spr. tot het jubileum den chef der bedrijven, den heer u'l Brinks, die in Augustus j.l. den dag tJ dacht dat hij, 25 jaren geleden, werd aj gesteld tot gasfitter alhier. De heel Doesburgh heef# Brinks aanbevolen f hiervan heeft spr. nog nooit spijt gej De bloei van het bedrijf is óók aan danken. Dag en nacht hebt gij gear," nooit gesproken over normale werkdis, of werktijden. Ik wensch u van harte j luk en hoop dat gij nog lange jaren]] chef der bedrijven met den zelfden 1 de gem. bedrijven zult dienen. Namenij gemeentebestuur overhandigde hl] 1 een envelop met inhoud. Een kapitein zonder goed scheep:! zou niets beteekenen en hierbij pret: 7 de goede samenwerking, de onderla verstandhouding en goeden geest, steeds onder het personeel heera waardoor nooit wanklanken werden nomen. Namens het gemeentebestuur l vingen zij allen een gratificatie in eï| lop. Een bijzonder woord richtte s hierbij tot den oudsten ambtenaar na heer Brinks, den heer L. A. Mooten. volgend jaar zijn zilveren jubileum ba bedrijven herdenkt. Hem werd t« wenscht dat hij dezelfde belangstel^ mag ondervinden en dank gezegd ra alles wat hij in het belang van de bedJ ven heeft gedaan. Nadat ten slotte burgemeester E. vJ nède namens de gemeente-ambteni-l den heer Brinks een electrische klok b« aangeboden ter herinnering aan zijn ji bileum verklaarde hij de tentoonstelt voor geopend en hoopt dat deze druk zocht zou mogen worden. Hierna heeft de boekhouder-kassier o bedrijven, de heer H. N. van Ameron u mens het gezamenlijk personeel den ba Brinks een clubfateuil en een electris lichtkroon aangeboden en voorlezing daan van enkele ingekomen gelukra schen. Ir. Klinkenberg, directeur der Sat Lichtfabrieken te Leiden, sprak er in dj rede zijn genoegen over uit om hier ui wezig te zijn. Spr. dankte burgeneed Vernède voor zijn oprechtheid en ga> hartigheid, waardoor de onderhasrirgn in afwijking met elders, vergemilHïB werden. Uw persoonlijkheid maak. IA een zaak goed gaat. Hij hoopte vou gemeente dat zij nog vele jaren rol burgemeester mocht hebben en dat hl) u vele jaren zijn krachten zal kunnen p ven aan een bloeiende gemeente. De heer van Rossum Du Chattel n mens de Zilverfabriek, Koninklijke Bega en D. C. W. sprekende uitte zijne erke ning en waardeering voor de groote r viteit en hulpvaardigheid. Namens de Directie van deze bf:l: bood spr. het gemeentebestuur een z* ren gedenkpenning aan, als stoffelijk deblijk op dezen dag. De heer A. J. Turion sprekend» d kleinafnemer van gas uitte den wei dat eenmaal nogeens gezegd zal wc) „Gas is toch voordeeliger". Met appb der aanwezigen werd dit onderstreept Nadat een collega van den heer&inl had gesproken, betrad de jubilaris podium om voorzoover het hem *1 was ook namens .zijne echtgenoote allei dank te zeggen, die dezen dag voor het onvergetelijk hadden gemaakt. Als chef der bedrijven overhandigde B hierna het gemeentebestuur namens m gezamenlijk personeel een tegeltableau! lijst, voorstellende de drie bedrijven, kroond met het wapen van Voorschots ontwerp van een familielid, geschilds door de heer Weerlee en vervaardigd in platteelbakkerij „De Iris" te Gouda. Tenslotte beantwoordde dé burgemw ter de verschillende sprekers en dankte I het personeel voor het geschenk, waan ververschingen werden aangeboden men nog enkele oogenblikken gezellig w een bleef. „Benvenuto" bood om vijf uur een K» eert aan op de tentoonstelling. Wie met de nieuwere gastoestellen kennis maken, raden wij een bezoek 1 stelligste aan! 65. „Ja, ja," zei de vorst met een zucht, „nu mijn zoon verdwenen is, zal dit wel de beste oplos sing zijn". Na afloop van de les, waarop de koning zoo treurig geweest was, vertelde Hera haar vriend dat ze vroeger een broer gehad had. „Net zoo groot als jij", zei ze, „en hij zou koning geworden zijn. Maar vader heeft een groote vijandin, die hij niet kan overwinnen en alleen maar op haar eiland in bedwang kan houden. Ze woont in een kasteel op het groote eiland in het midden van het Meer, daar heeft Vader geen macht. Ze heeft een sterk leger van zwarte kabouters ,die heel gevaarlijk zijn. 66. Ieder, die bij het eiland komt of in de buurt ervan, wordt gevangen en eenmaal in het kasteel, ben je aan haar overgeleverd. Geen van ons volk mag dicht bij dit eiland komen, want steeds loeren ze daar op je, en velen van de onzen zijn vandaar nooit teruggekeerd. Vader had ook ons gewaar schuwd, maar mijn broer was een durfal. Op een dag, nu twee Jaar geleden, voer hij met een sterk bemande boot uit om te jagen. Hij kwam in de buurt van het eiland en de vorstin moet hem door haar kijker gezien hebben. 2-3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10