I Jaargang VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 No. 22266 STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: Cts. oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ere advertentlën 35 Cts per regel. Kleine Advertentlën luitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30. asso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van :ven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.il Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. lummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. ÜGINGEN AAN DE LEroSCHE UNIVERSITEIT. Nog meer slachtoffers. Uve aan den pedellus major, den 1 Verra is tengevolge van de uitvoe- jn ie bezuinigingsplannen der re- jmet Ingang van 1 Januari as. ook ■vol ontslag aangezegd aan mej. J. hands, conservatrice aan het Rijks van Oudheden, en aan den heer Eïnon amanuensis aan dat museum, f verluidt zullen ook aan andere umi- Ire gebouwen nog meer ontslagen IISBRDIK VAN HET INSTITUUT BIJZONDERE LEERSTOELEN. te Utrecht dr. B. J. H. Ovink ft aan de „N. R. C.": ik uit de couranten zie, zal in Lei- in bijzondere leerstoel voor de filo- ran Hegel gevestigd worden, terwijl ach een hoogleeraar doceert, die ïoeilijk te weerleggen argumenten houdbaarheid van de grondslagen speciale metaphysika heeft aange- Nu weet ik wel, dat er in ons land itrekkelijk talrijke groep van Bol- ereerders bestaat, die den genoem- erstoel begeeren. Maar men vraagt f: „waarom stellen zij er zich niet ivreden, dat degene, dien zij daar- angewezen achten, een privaat- schap in hun filosofie aanvraagt en gt? Waarom moet hij bepaald een ioraat hebben?" ijn in de filosofie tallooze richtin- iholen en schooltjes. En zelfs de splitsen zich weer in groepen, die vinnig bestriiden en elkaar be- Igen de eigenlijke bedoelingen van eester niet begrepen te hebben, zouden wij blijven, wanneer elk eholen of groepen ziin eigen hoog- schap verkreeg? Bij de andere Schappen is het gevaar voor het nik van het Instituut lang zoo groot Bier zal in den regel een bijzondere Bel alleen dan worden gevestigd, fer een bepaalde faculteit dat uit Bi wensc-ht. Gaat men echter in de [ie op den ingeslagen weg voort, elke groep (die energie genoeg [ien voldoende geld bezit om het van een minimum-salaris bi.ieen neen) zijn eigen ..professor" krijgt, lillen de Universiteiten weldra een van op zijn minst anderhalve me- gte moeten publiceeren. zal zeggen: ..Het is toch een vrij ldige zaak' Wanneer een bepaalde aan een bepaald persoon gaarne rofessorstitel wil bezorgen, kan dit dan aanrichten!" het is nu eenmaal zóó, dat deze Iji ons land nog altijd een zeker Je en gezag verleent, hoewel dit DE LUXOR-DIRECTIE JUBILEERT. Tienjarige leiding van den heer Uges. De twee hoofdpersonen uit de film „Das Lied einer Nacht": Magda Schneider en Jan Kiepura. Keweldig aantaj der in de laatste jaar nieuw ingestelde nrofessora- fcer sterk gedaald is. Gaat degene, pn voor Leiden on het oog heeft, per van zijne, om hun verregaande P'Md horoemde. geschriften nubli- Fan zal hij waarschijnlijk voortaan pin naam ot> het titelblad niet ■eiY ..hoogleeraar in het orthodox misme", maar kortweg: „hoog- in de wiishorreerte te Leiden". En tn wel degelijk schade aanrichten, binnen ons land als daarbuiten. [VER. VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. ivergadering der afdeeling Leiden. waarnemend voorzitter dr. M. D. opende de vergadering en herinner- n bet overlijden van den voorzitter, i Rentmeester die ondanks zijn .leeftijd op verdienstelijke wijze de rS leidde. Zijn nagedachtenis zal leden in eere worden gehouden. Plaats werd op voorstel van dr. I SimSMK voorzitter benoemd de heer K. i^^^bomas te Oegstgeest. Tot commis- Linï3B werden gekozen de heeren G. O. E. arts. dr. D. Brouwer, en D. Potje- JÜJa?nrersla£ van den secretaris- gmsester bleek dat het ledental oeneemt terwijl de geldmiddelen zijn dan eenlge jaren geleden i 2 het v°orjaar een excur- |net Crematorium te Westerveld te Toren. er Simon Thomas bracht verslag L Lv emeene vergadering. Als be- oeslissingen werden genoemd het am« van een Urnenhof en ame aan het komende congres te page waarvoor f.5000 werd toe- a«en ^ascommissie was benoemd Ji van bet beheer en bij de rond- verschillende punten was ge- f tt>o„ ^erd vergadering die beter was dan gewoonlijk, gesloten. Tien jaren was het gisteren geleden dat de heer E. Uges, overgekomen uit Gronin gen, de leiding op zich nam van 't Luxor- theater aan den Stationsweg alhier, en terecht is dit feit gisteren op feestelijke wijze herdacht. Terecht! Want deze periode van tien jaren is onafwijsbaar de belangrijkste en belang wekkendste uit de historie der cinemato grafie! Uit de depressie der „Stille-beel- den-wereld" groeide stormenderhand de glorie der sprekende film, die zich in een korte spanne tijds heeft weten te verhef fen tot de hoogste toppen der volks gunstDe vervolmaking der techniek van klank en beeld heeft ook dank zij 's heeren Uges beleid haar afspiegeling gevonden in het Luxor-theater en de di rectie heeft daarbij zóó goed den juisten toon weten te vinden, dat Luxor populair is geworden in zeer breede kringen van het bioscoop-minnend publiek binnen Leiden's wallen, en wellicht ook nog tot ver daar buiten! Het was dit alles dat aanleiding had gegeven tot de gisteravond gehouden fees telijke herdenking en de bijna ontelbare blijken van belangstelling en sympathie, welke de familie Uges daarbij heeft mogen ondervinden, vormen het beste bewijs, dat dit theater wordt geleid op een wijze, welke algemeen wordt gewaardeerd! Daar was in de eerste plaats een zee van bloe men, van kleurige dahlia's, van kostbare orchideeën en schitterende vuurpijlen, die hall en foyer in een waren lusthof had den herschapen en in hun schitterende verscheidenheid de vele honderden genoo- digden, die dit theater geheel vulden, in extase hebben gebracht. Daar was verder de nieuwe zij-verlichting in de theater zaal, aangeboden door het personeel; daar waren bloemen en palmen, uit eigen be scheiden middelen bekostigd door de Leidsche werkloozen, en daar was tenslotte welk een fraai gedenkraam, in lood gezet, dat aangebracht Is in de hall en aangeboden werd door den Leidschen Bestuurders- bond. namens de georganiseerde werkloo zen, die in tallooze voorstellingen de sym pathie der Luxor-directie hebben onder vonden en op prijs weten te stellen. Voor de overhandiging, die gistermiddag ge schiedde, was de pers niet uitgenoodigd en wij kunnen dus van de daarbij gehouden toespraken geen melding maken Had het dezen avond voor het eerst in uniform gestoken personeel de directie een ge schenk aangeboden, anderzijds heeft deze twee harer ondergeschikten, namelijk de heeren C. Kok en J. Smit, die het langste in dienst van Luxor zijn, gisteren als stof felijk blijk van dank een enveloppe met inhoud geschonken. Omstreeks halfnegen gisteravond be gon de f eestvoorstelling als inzet van een gansche jubileumweek, waarbij iederen avond hetzelfde programma van gisteren zal worden vertoond. Onder de aanwezi gen bevonden zich meerdere autoriteiten, zooals wethouder Goslinga, en vele leden van den gemeenteraad, terwijl tallooze filmdirecteuren uit den lande door hun tegenwoordigheid blijk gaven van hun sympathie. Na een uitstekend voorpro- gram (journaal, een cabaret-filmnum mer, benevens opnamen van de Ontzet- feesten te Alkmaar en het bezoek van den Prins van Wales) heeft een dieren-film van een zeer apart karakter de toeschou wers als het ware in het hart gegrepen. Magniefieke, scherpe beelden waren het, tafreeltjes uit het leven van allen dag, die ons toonden de ranke schoonheid van vele huisdieren, hun trouw en hun intel ligentie Namens de directie heeft de heer Uges Jr. daarna een welkomstwoord gesproken en hartelijk dank gezegd voor den over weldigenden stroom van waardeerende be langstelling, terwijl vervolgens de heeren Van Blemen den heer Uges Sr. heeft ge huldigd namens den Nederl. Bioscoop bond en namens de Ufa. De jubilaris van thans, aldus soreker, Is een der pioniers van 't bioscoopbedrijf in Nederland. Door de oprichting van een der grootste film verhuurkantoren gaf hij indertijd den stoot tot den sterken vooruitgang van de bioscopie en de cinematografie hier te laflde en spreker bracht hem, en z'n echtgenoote, daarvoor niet alleen oprech ten dank, doch bood hem tevens een etui met zilveren lepels aan. onder de opmer king: „Men moet de vrouw te vriend hou den om met den man zaken te kunnen doen"! De heer Uges dankte voor deze hul diging, waarna de „Original Ramblers", de welbekende Haagsche band, onder lei ding van den heer Theo Uden Masman voor een buitengewoon goede variatie in het uitvoerige program hebben zorg ge dragen. In het licht der schijnwerpers deden deze zeven virtuozen met hun in strumenten wat zij wilden en spetterend en knetterend schoten de vonken van Jo lijt over de stampvolle zaal. die niet moe geworden is dit voortreffelijk gediscipli neerde troepje toe te juichen. Dit wordt de clou van Luxor's jubileum-week! Tot slot de hoofdfilm „Das Lied einer Nacht", één der meest geroemde films der nieuwe Ufa-productie. Niet ten onrechte is dit een Jan Kiepura-film genoemd! Want Kiepura, de bekende Poolsche tenor, die o.m. in het Scala te Rome grootsche triomfen oogstte, is de spil en de ziel van dit gansche gebeuren, dat in een overrom pelend tempo aan Uw oogen voorbij rolt en dat rijkelijk en smakelijk met diens schitterenden zang is gekruidKie pura is ook in deze film een befaamd tenor, genaamd Ferraro, die echter zóó schoon genoeg krijgt van roem en vleierij, en bovenal van het door z'n vrouwelijke manager georganiseerde jachtende kun stenaars-leven, dat hij er de brul aan geeft en z'n heil zoekt in de vlucht. Het lot brengt hem in contact met Koretzky (Fritz Schulz), een huwelijkszwendelaar. die voor den zanger wordt aangezien. Uit die verwisseling het spreekt vanzelf ontstaat een lange reeks van komische vergissingen en dwaze situaties! Want Koretzky is wel-is-waar een handig op lichter. maar hij kan niet zingen en dat brengt hem in groote moeilijkheden. Want wat is een al dan niet vermeend beroemd tenor zonder stemDus komt Kiepura (die meende nu eens rustig het leven te kunnen genieten) hem in 't geheim te hulp, en als dat bedrog wordt ontdekt is vrijwel de film ten einde. Zij' vindt niettemin haar climax evefTlater als de held van dit verhaal (voor den oplich ter aangezien! op 't politie-bureau door zijn zang moet bewijzen wie hij is, en het geheele auditorium, de opera-zangers van het Kurort incluis, wordt overdonderd door de schoonheid zijner stemEen verrukkelijk beeld van de Zwitsersche ber gen met hun onmetelijke toppen en diepe dalen, vormt het slot van deze amusante en pakkende film, die op meesterlijke wijze is opgebouwd op het stramien van Kiepura's fraaien zang, en die tevens de goede kwaliteiten toont van den vrij moe digen Fritz Schulz, van den altijd ver makelijken Otto Wallburg, en vele anderen. Deze juichende en jubelende film was gelijk een passende feestcantate bij deze welgeslaagde jubileum-herdenking, die in meer besloten kring later nog vele uren in den foyer is voortgezet KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Een langdurige vergadering. De tweede bijeenkomst van de afd. Lei den en Omstreken, welke gisteravond in het café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd gehouden, was zeer druk be zocht. Na opening der vergadering met een welkomstwoord tot de vele aanwezigen memoreerde dc voorzitter het overlijden van de heeren K. J. van Veen en prof. J. Valkènier-Suringar. Vooral de heer van Veen, die jarenlang lid der afdeeling was, heeft huiten zijn zaak, veel voor den practischen tuinbouw gedaan. Zijn oude moeder en talrijke vrienden zullen veel in hem verliezen. Voorts brengt de heer J. G. Ballego dank aan degenen die de zaal zoo mooi versierd hebben met de schitterende bestakken, pappersoorten en tal van andere gewas sen, die het geheel het voorkomen van een tentoonstelling gaven. De notulen der voorgaande vergadering worden hierna gelegen en ongewijzigd goed bevonden. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat Dr. Th. Oudemans, eigenaar van het schit terend Pinetum „Klein Schovynhorst" te Putten, op 9 November a.s. een lezing met lichtbeelden zal houden over die Conife ren welke het beste geschikt zijn voor onzen Nederlandschen bodem en dat de heer J. C M. Mensing, te Aalsmeer, zich bereid verklaard heeft in Januari 1933, de film der Maatschappij te vertoonen. Als afgevaardigden naar de Alg. Verg. der Mij., welke zal worden gehouden op Donderdag 2? October te Harderwijk, wer den benoemd de heeren E. H. J. Cunaeus en H. Veendorp, terwijl de heeren G. Lubbe Th.zn. en J. H. Smit als plaatsvervangers werden aangewezen. Hierop volgde de behandeling der be schrijvingsbrief voor de Alg. Verg. met al de daarop ingekomen en betrekking heb bende stukken. Bij sommige punten, b.v. betreffende de contributie-regeling en het lidmaatschap van de vaste keuringscom missie werd zoo veel en lang gepraat, dat men zich in een Leidsche Gemeenteraad- zitting waande. Ten slotte kwam men ook over deze punten tot overeenstemming en wisten de afgevaardigden hun houding in deze. Na een zeer korte pauze bracht de heer D. de Jongh verslag uit over de keuring der ingezonden gewassen. Met zijn mede leden, de heeren H. Veendorp en J. Esse- veld had deze jury aan de prachtige col lectie bestakken van de Gemeentelijke Kweekerij 14 punten, aan de niet minder waardevolle inzending druiven, Chrlstmos peppers enz. van de buitenplaats Nleu- weroord, eigenaar de heer Ir. A. G. Bos man, tuinbaas de heer C. Renswouw, 12 punten, aan Echeveria mettallica var. rosea, van de kweekerij „Fllices" te Voor schoten 12 punten en aan een fraaie mand witte Chrysanthen van den heer F. W. Kloots 11 punten toegekend. Een in de bus gevonden vraag betref fende het uitventen van Duindoorn en het daaraan verbonden gevaar voor uitroeiing van dit schitterend duingewas, werd door den heer C. v. Zyst, chef der Gem. Plant soenen te Katwijk ingeleid. Spreker be treurde het dat er van Rijks of Gemeente wege niet krachtiger wordt ingegrepen, want zoolang het straatvervoer wordt toegestaan staat men geheel machteloos en gezien de groote hoeveelheden, welke aan de markt komen, is uitroeiing niet denkbeeldig. Het is met de mooie zeedistel (Eryngium maritima) evenzoo gegaan. De vergadering is van meening dat het Hoofdbestuur hier moet ingrijpen, het geen zal worden verzocht op de a.s. Alg. Vergadering. Op ieder bevredigende wijze vertelde de heer G. Lubbe Thzn. het een en ander over de cultuur van Lilium regala, het geen hij echter niet aanbeval, want zoo wel het buiten- als het binnenland zit vol met deze cultuur, zoodat ook hier het vet van de ketel is. Het was reeds vrij laat geworden, zoodat geen tijd beschikbaar bleef voor bespre king der inzendingen en de rondvraag aan de orde kwam, waarna met dank aan allen voor het welslagen van dezen avond, de heer Ballego de vu'goaering sloot. LICHTING DER BIJBUSSEN. Al weer bezuiniging. Met ingang ran 24 October a.s. zullen de bijbussen der posterijen te dezer stede vier inplaats van 6 malen worden gelicht t.w. te 7.40, 12.30, 18 en 22 uur. Jo HET ZEDELIJK PROBLEEM VAN DE MASSA. Op verzoek van de .Vrijzinnig Christelijke Federatie hoopt dr. W. Banning uit Bent veld in een drietal lezingen dit onderwerp te behandelen op de Woensdagen 26 Octo ber 2 en 9 November. Als predikant, als directeur van de Woodbrookers-vereeniging te Barchem en voorzitter van de Arbeiders- gemeenschaD. het religieus socialistisch werkverband is de schrijver van „Om de Groei der Gemeenschap" velen hier te lande en ook hier ter stede een goede be kende. Men verzuime niet dezen r->rekeT te gaan hooren. Het uiterst belangrijke on derwerp. hèt vraagstuk van onzen tijd. wet tigt ten volle het besluit deze avonden hiervoor vrij te houden. Voor bijzonder heden zie men de advertentie in dit blad. Naar wij vernemen is aan de N.V. v.h. De Vries en Stevens alhier opgedra gen het leveren en plaatsen van een ver sterker-installatie in het R. A. I. Gebouw te Amsterdam ten behoeve van de te hou den Zesdaagsche Wielerwedstrijden. Morgenavond geeft de Loterijver. „Wij willen wat winnen", ter gelegenheid van haar eerste lustrum een feestavond in „Concordia". Medewerking verleenen de humorist-conferencier Johny Rovo, de soubrette Willy Brands en de accordeon spelers The Two Hodlars. In ons verslag van de Lemvog stond abusievelijk gemeld, dat de obligaties dier maatschappij momenteel op 15°/» geno teerd zouden staan. Bedoeld was te zeggen dat er op het oogenbldk vraag ls naar aandeelen op een koers van 15"/o. RESIDENTIE-ORKEST. Ilona Durigo. Het Residentie-Orkest heeft het seizoen ingeluid. Door niets en door niemand zou den we dat liever hebben gewild. Zijn concertenreeks is integreerend bestanddeel van het Leidsche ooenbare muziekleven, dat. zoo het er al niet mee staat of valt. er in elk geval zijn sprekenden stempel aan te danken heeft. De groote orkest litteratuur, zonder welke van muziekcul tuur nauwelijks sprake kan zijn, zou voor Leiden een boek ziin met zeven zegelen als het Residentie-Orkest er hier niet zoo menige schoone bladzijde uit opende. Mu- zieklievend Leiden is zich dat bewust en toont er zich erkentelijk voor: den eersten avond door in overgroot aantal op het appèl te zijn (we vernamen dat er dit sei zoen meer abonnementen waren genomen dan het vorige) en het nadrukkelijk te bevestigen door Dr. Van Anrooy's lessenaar vóór het begin van het concert met een mooien krans te versieren. Het R. O. heeft het seizoen Ingeluid met ernstigen klank vol van nauw verholen bekommernis. Mozarts voorlaatste sym- phonle (g moll K. V. 550) is een lied van leed en zang, dat den meester stellig is ingegeven door de ongunst van eigen lot. maar die in en door het kunstwerk van het klein-persoonlijke in het groot-mon- schelijke is verheven. Mozarts muze is hier zwaar van gang en al komt telkens de neiging tot lichteren tred aan den dag, BINNENLAND. Georganiseerd overleg tusschen huis vrouw en middenstand. (Binnenland, 4e Blad). Nieuwe regeling, ingaande 15 November, van Duitscliland's invoer. (Binnenland, 4e Blad). De invloed van het gesprekkentarief in het telefoonverkeer; enorme uitbreiding van het aantal abonné's. (Binnenland. 4e Blad). loonsverlaging. Regeeringsinvloed bij (Binnenland 4e Blad). Wijziging der tarieven van gerechtskos ten; wetsontwerp tot bezuiniging ingediend (Binnenland. 4e Blad). Ons parlementair overzicht; minister Verschuur over de bedrijfsraden. (2e Blad). Deelen van een vliegtuig te Zandvoort aangespoeld; (het is geen Nederlandsch toestel. (Gemengd 5e Blad). De relletjes te Boskoop voor de Haagsche rechtbank. (3e Blad). BUITENLAND. Het Engelsche Lagerhuis aanvaardt de overeenkomsten van Ottawa. (Buitenl. en Tel., Ie Blad). In België tracht De Broqueville een ka binet te vormen. (Buitenl. Ie Blad). Een rede van dr. Luther over de Duit- sche financieele politiek. (Buitenl.. Ie BI.) De Finsche Lappo-leider Wallenius in vrijheid gesteld. (Buitenl.. Ie Blad). Incidenten in Oostenrijk's Nationalen Raad. (Buitenl.. Ie Blad). In Zwitserland stort een huis in. Vele slachtoffers. (Buitenl. Gemengd, 5e Blad). het zou nog even moeten duren (Jupiter- symphonie) vóór Mozart den verlossenden klank had gevonden van het licht dat de duisternis zou verdrijvenMoge een volgend jaar het stralende C dur der Ju- giter even zeitgemass zijn als nu het som- ere g moll der voorlaatste symphonle. Van Anrooy heeft in zijn interpretaties steeds den ernstigen en zorgelijken onder toon laten klinken, die inderdaad „durch alle Töne tönet" en hij heeft zijn, voor de gelegenheid, verkleind orkest in voort durende gebondenheid weten te houden, die de geest van het wonderschoone werk vraagt. Ilona Durigo. Uit hetzelfde gevoelsgebied, trots de grootste stijlverschillen, stamt Brahms' Alt-Rhapsodie op een tekst van Goethe uit de „Harzreise im Winter". Romantiek? Het zij zoo. Maar de ik-poëzie van Brahms, daar waar hij werkelijk groot is, is zóo zinsbekorend en tegelijk hartverkwikkend, dat ze ons van het toevallige naar het wezenlijke voert. Heeft men ooit schooner bekroning van leed om anderer verdriet gehoord dan Brahms' klanken in dit gebed der liefde: „1st auf demem Psalter. Vater der Liebe, „ein Ton seinem Ohre vernehm- lich, so erquicke sein Herz". Wie dit gehoord heeft van Ilona Durigo, die dit uit de diepte van haar gevoelig hart uitzong, verneemt de schoonheid van het leed en daarmee het wezenlijke leed, dat slechts in de muziek ten volle gekend wordt. De begenadigde zangeres heeft van een an deren romanticus. Max Reger, een drietal schlichte Weisen (met orkestbegeleiding) gezongen die op hun beurt weer dezelfde affiniteiten vertoonen en die ons. hoewel de stemming door pauze en een Divertimento van Geza Frid even verstoord moest wor den, wederom terugleide ln de sereene

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1