J»te Jaargang DONDERDAG 20 OCTOBER 1932 No. 22265 TICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. WERKTUIG VOOR DROOGBAGGEREN. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Ct3. oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen baar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle Lndere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën fcitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Kit een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van fcrleven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladeo EERSTE BLAD, HINDERWET. „„meester en Wethouders van Lei- a]gemeene kennis, dat door hen feuunlns is verleend aan de N.V.Neder- Hsche I,sc0 van veroon'gdo banketbak- en rechtverkrijgenden, tot het op- Ken van een inrichting voor het ver- tdlcen van consumptie-ijs in het per- Heerengracht Nis 911. kadastraal [end Gemeente Leiden, Sectie C., No. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. leiden, 20 October 1932. 8544 DE LEMVOG. De trust-akte gewijzigd. bistermiddag hielden de 5,/2% obligatie- luders der Lemvog in hotel „Krasna- jsky te Amsterdam wederom een verga ring ter bespreking van een in de vorige ■eenkomst reeds geagendeerde wijziging T de trust-akte, waarover toen echter Tn frband met de afwezigheid van het ver- schte quorum geen bindend besluit kon i genomen, ieze wijziging bedoelt de mogelijkheid openen om de verplichte j aarlij ksche Jiinimum-aflossing van f.4000 behalve tor uitloting ook te doen geschieden door ikoop van obligaties, aanvangende in 133. Indien de obligaties onder pari no- ïeren, kan de inkoop alleen geschieden na [verleg van de maatschappij met den mstee. Aanwezig was een obligatiekapitaal van 300, recht gevend op 78 stemmen, opening door den nieuwbenoemden ustee, den heer Op de Coul, las notaris Bonga het proces-verbaal der vorige [ergadering, dat onveranderd werd vast- jsteld. let voorstel tot wijziging werd z. h. st. t algemeene stemmen aangenomen, "j de rondvraag deelde de heer J. J. de r mede, dat de burgemeester van Oegst- est hedenmorgen op last, van den Offi cer van Justitie de in zijn bezit zijnde Obligaties van de Lemvog heeft vrij ge leven. i dankte hij, nu het moratorium' >or deze wijzigingen is opgeheven, na- ens commissarissen voor de in het ugeloopen jaar ondervonden prettige pmenwerking. Tenslotte deelde hij mede, dat de door heer Juffermans in de vorige verga- lering geëntameerde kwestie van de Uarieering nog niet haar beslag heeft ge- jregen, doch dat commissarissen bereid jjjn een en ander op de voorgestelde basis 1>welwillende overweging te nemen, zoo- lat hij vertrouwt dat ook deze zaak tot pj goed einde zal worden gebracht. Nadat nog de trustee de heeren De Cler ft Paardekooper had bedankt voor hun [emoeiingen en laatstgenoemde er op had "wezen, dat de indertijd als „scheur pa- !r' gequalificeerde obligaties momenteel 1 15% genoteerd staan, sloot de trustee de vergadering. ARBEIDSBEURS. °P den 19den October 1932 waren 3442 ■lv- J. 1463) werkzoekenden ingeschreven. DE INTERNATIONALE STUDENTENVERHOUDINGEN. Lezing van den heer Cramer. Op uitnoodiging van de I.V.S.S.B. en de U.S.L.B. heeft gisteravond de heer Cramer praeses'der N.N.S.F. in de Graanbeurs een lezing gehouden over het onderwerp: „De Internationale Studentenverhoudingen". Spreker wees er allereerst op hoe de verhoudingen te veel omvattend zijn om in een kort bestek te worden weergege ven; een lezing over dit onderwerp moet dan ook altijd eenigszins onvolledig zijn. De eerste Nederlandsche studentenvere nigingen dateeren uit de 19de eeuw en waren vooral gericht op ontspanning, dien tengevolge waren de contributies zeer hoog. In de jaren 1880—1900 kwam de populariseering van het Universitair on derwijs en daarmede kwam het bezoeken van de Universiteit door andere kringen dan de oorspronkelijke in zwang. Naast de Corpora werden de eerste neven-vereeni- gingen opgericht met 't doel de geestelijke ontwikkeling op te voeren. De eerste vrouwelijke studentenvereenigingen datee ren uit denzelfden tijd. Het aantal veree- nigingen is sedert dien belangrijk ver meerderd. Van de 12000 Nederlandsche studenten zijn ongeveer 8800 als lid van een der vele vereenigingen ingeschreven; van deze 8800 omvatten de gezamenlijke corpora het grootste deel; indien er meer zorg werd besteed aan de sociale opvoe ding en de contributies andermaal ver laagd worden ,dan zouden ongetwijfeld alle studenten zich aansluiten. Naast al gemeene vereenigingen als de verschil lende corpora, de Unitates en de Bond van Vrouwelijke Studenten Vereenigingen telt Nederland godsdienstige vereenigin gen als de S.S.R., R.K. Studenten vereeni gingen, N.C.S.V., V.C.S.B. en politiek ge oriënteerde vereenigingen als de Bond van S.D. Studentenclubs, het Dietsch Studen tenverbond enz. Na den wereld-oorlog werd de Confé- deration internationale des Etudiants op gericht aanvankelijk de Latijnsche landen en Engeland omvattend. Andere landen o.a. ook Nederland door middel van de Algemeene Senaten Vergadering het hoogste bestuursorgaan der corpora trad toe. Door oneenigheid ontstond ech ter spoedig een scheuring en van de idieele grondgedachte is niets terecht ge verschillende pogingen, welke in ons land zijn ondernomen om te komen tot een algemeene vertegenwoordiging naar het buitenland en de plannen, welke thans in voorbereiding zijn om hier ter stede onder toezicht van een uit leden der Corpora, Bond van Vrouwelijke Studenten Vereeni gingen en Unitates bestaande Commissie een Bureau ten dienste van de buiten- landsche vertegenwoordiging van Neder landsche studenten op te richten, dat tevens als reisbureau voor de buitenland- sche studenten bij een bezoek aan Neder land zou kunnen dienen. DE GOEDEREN-RUIL MET DUITSCHLAND. Vanwege de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, alhier, is inzake den ruilhandel van waren met Duitschland een circulaire verspreid, waarin nog eens onder opwekking om het streven te steu nen, den geheelen gang van zaken bij de zen goederenruil wordt uiteengezet. Na al hetgeen wij daarover reeds vermeldden, zullen wij deze circulaire niet meer publi- ceeren, gaarne echter opwekkend om de K. v. K.. die hiervoor een afzonderlijke af- deeling heeft in het leven geroepen met aan het hoofd de heeren Joh. Poortman en mr. H. Frijling. zooveel doenlijk te hel pen bij haar actie in dezen. Bij het geven van orders aan Duitschland of bij het voornemen daartoe denke men aan dezen mogelijken goederenruil! HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Vereenigde Vergadering. In de gisteren alhier gehouden Vereenigde Vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan van de herbenoeming van den heer P. F- Noordam te Woubrugge als hoogheem raad. Aan de vergadering werd overgelegd het jiaarlijksch verslag van de waarborg en slikfondsen. Na de behandeling van eenige reclames tegen aanslagen in het bundergeld 1932 werd besloten tot het ondershands ver huren van enkele eigendommen. Voorts werd besloten tot het voeren van een proces tegen den reeder N.V. Ouwe hand Sr. wegens een schadevaring aan een ducdalf van de Groote Cluis te Spaarn- dam en tot het kwijtschelden aan de ge meente Gouda van het over 1932 verschul digde wegens uitmaling van de Korte Akkeren op Rijnlands boezem- welke uit maling is opgehouden. Dijkgraaf en Hoogheemraden werden gemachtigd tot het binnen zekere grenzen nemen van maatregelen tot belegging van een thans nog niet belegd deel van het kasgeld. Een voorstel van het dagelij ksch be stuur tot het voor den tijd van drie jaren toepassen van een korting op de wedden van den Dijkgraaf en de ambtenaren op den voet van de korting voor de rijks ambtenaren werd gevolgd door langdurige besprekingen, waaruit bleek, dat de leden over het algemeen deze korting te gering achtten, weshalve het voorstel terug werd genomen ter nadere overweging. Aangaande het oud archief van Rijn land werd de mededeeling gedaan, dat in 1933 kan worden overgegaan tot het druk ken van de nieuwe, door den archivaris Mr. S. J. Fockema Andrae samengestelde nieuwe inventaris en dat in dat jaar te vens het tot stand komen is te verwachten van een beschrijving van de bestuurs- en rechtsgeschiedenis eveneens van de hand van den archivaris. Sinds eenigen tijd zijn besprekingen ge houden met het gemeentebestuur van Leiden over een eventueele overbrenging van het oud archief naar de gemeente lijke archiefbewaarplaats Bij nadere over weging van het voqr en het tegen van een zoodanige overbrenging het dagelijksch bestuur tot de slotsom gekomen, dat aan de eigen zorg van Rijnland voor zijn oud archief de voorkeur moet worden gegeven. Op voorstel van Dijkgraaf en Hoogheem raden werd dan ook besloten, tot die over brenging niet over te gaan en te zijner tijd zelf een brandvrij archief gebouw te stichten. Ten slotte werd besloten, het dagelijksch bestuur te machtigen tot het doen van een verzoek aan Gedeputeerde Staten van Zuid- en Noord-Holland om het aanbren gen van eenige wijzigingen te willen be vorderen in een drietal verouderde artike len van Rijnland's Reglement. TUINIERS- EN BLOEMISTENVEREEN. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN". VEREENIGING VAN ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN IN DE INSPECTIE LEIDEN. Een Zomerwedstrijd. In den afgeloopen zomer werd door bovengenoemde vereeniging een wedstrijd i georganiseerd in het aanleggen en onder houden van tuinen Deze tuinen zijn tweemaal gekeurd door de jury, bestaande uit de heeren E. Th. Witte, Jan Kriest Jzn. en Joh. Jonker. Op een bijeenkomst zijn door den heer Jonker de prijzen uitgereikt. In de afd Vaklieden verkreeg H. Koome den lsten prijs met 59 punten en den wisselbeker. A. Kuivenhoven een 3de pr. met 45 pt., M. Galjaard een 4de met 41 p., J. v. d. Berg 5de pr. met 36 p. Afd. Particulieren: W. J. v. d. Berg 1ste prijs, 57 punten: P. Verhagen 1ste pr., 56 punten; G. A. Brandt, 2de pr. 49 p.; G. de Vrindt 3de pr., 45'A» p.; H. Slegtenhorst 3de pr.. 44 p.; Th. Buys 3de pr., 44 p.; A. Lepelaar 3de pr,, 43 p N. Pardon 3de pr., 42 p.; J. v Oosten 4de pr., 41>/j p., J. i Ph. v. d. Bosch 4de pr.. 41 p.; C. Lens 5de pr., 39 p.; A. Went 5de pr., 39 p.; Th. Stikvoort 5de pr., 38 p.; J. J. v. d. Reijden 5de pr., 38 p. De heer Jonker hield vooraf een rede naar aanleiding van „Wie de natuur liefheeft, kent haar en wie de natuur kent, heeft haar lief". De heer Joh. van den Broek ontpopte zich als een goede humorist, terwijl het dubbelmannenkwartet „Semper Avanti", welke onder zijn leiding stond, eenige zeer mooie zangnummers ten beste gaf. Het was een goed geslaagde feestavond. 3 kub M vooï droogbaggeren (dragline), emmer-inhoud ongeveer gemonteerd 225 ..E-p-K - Beheel in onderdeelen vernieuwd en door de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij hier ter stede. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijzigingen: J. Frankhuizen, Lange Mare 84, Leiden, electro-technisch bureau, annex gas- en waterleiding. Overleden eigenaar: J. Frankhuizen, Leiden, d.d. 2 October 1932. Wijziging handelsnaam in: P. Piket, v.h. J. Frankhuizen. Naamlooze Vennootschap Verzekerings maatschappij „Vooruit", Korevaarstraat 30, Leiden. Overleden comissaris: F. Haalebos, Leiden, d.d. 3 September 1932. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: N.V. Verzekeringsmaatschappij „Vooruit". Maatschappij voor Schoen- en Leder industrie „Bata" (f), Haarlemmerstr. 67, Leiden hoofdzetel: Utrechtschestr 70/72, Amsterdam Uittredende beheerder filiaal: K. Schenk, Leiden. Nieuwe beheerder filiaal: E Oesterreicher, Leiden 'B.P.). Opheffing: F. N. Schaap, Doezastraat 13, Leiden. Agentuur en commissiehandel. 46ste algemeene vergadering. In de groote zaal van het Casino te Noordwijk aan Zee hield de Vereen, van Onderwijzers en Onderwijzeressen in de Inspectie Leiden hedenmorgen haar 46ste algemeene vergadering. De voorzitter, de heer J. Baak Jzn. open de de zeer druk bezochte vergadering mei een rede, waarin hij allen welkom heette, in het bijzonder burgemeester Boddens Hosang uit Woubrugge en zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst. Aan zijn rede is het volgende ontleend: Prof. Gunning heeft eenigen tijd gele den in een rede over den paedagogischen eisch van dezen tijd gezegd, dat opvoed kundige problemen reeds bestaan hebben, zoolang de menschelijke samenleving er is. De oorzaak hiervan zit eigenlijk in het feit, dat er zooveel tijd noodig is om tot ontwikkeling te komen. Deze ontwikkeling heeft ieder mensch noodig en krijgt ze ook, ieder in zijn mate, als hij onder do menschen opgroeit. Allengs echter wordt de invloed, die de oudere generatie op de jongere heeft, overschaduwd. De betrek king tusschen die twee wijzigt zich steeds, omdat zij bilateriaai is en moet zijn. De opvoeder zal de consequenties daarvan moeten dragen, hetgeen evenwel niet mag beteekenen, dat de opvoeder een knie buiging voor het kind moet maken, wat door al te veel enthousiasten maar al te vaak is gedaan. Op geen enkel gebied kan de jeugd het geheel af. Ze moet steun ontvangen van de opvoeders, die de dra gers en vertegenwoordigers zijn van objec tieve waarden, waarin de mensch mo.et leven, vooral in dezen tijd van criticisme en scepticisme. Voor dat overdragen op de jeugd Is geestelijke moed noodig, omdat het kleine kind de belangrijkheid niet kan begrijpen en de jeugd ze niet wil begrijpen. De op voeder heeft den ouden moed noodig, om autoriteit te laten gelden, daar anders het geen hij heeft aan te bieden, geen effect heeft. Maar hij dient te beseffen, dat deze autoriteit alleen door eerbied, vertrouwen en ontzag verkregen wordt. Helaas wordt in onze eeuw van het kind adoratie de oorzaak van slapheid der ouders en op voeders. Er is een wind van leering over het gezin en de school gegaan, die de geesten heeft verward en voor problemen heeft gezet, zoo moeilijk dat de ouders en opvoeders ze niet meer als problemen zagen, of ook wel ze eenvoudig aan elkan der overdroegen. Noch in het gezin, noch in de school, waar een krachtige mentor gemist wordt, voelt het kind zich gelukkig. Geef het ge legenheid zich in vrijheid als persoonlijk heid te openbaren, maar laat de leiding niet uit handen nemen, anders wordt èn het gezin èn de school èn het kinderleven een chaos. Hij is alleen vrij, wiens begee- ren niet de grenzen der mogelijkheid over schrijdt. Elk individu en elke gemeenschap zal zich in zijn lusten moeten beperken- Waar van allen noesten vlijt, meerdere toewij ding, grooter krachtsinspanning gevraagd zal worden, daar vertrouw ik, dat ieder van ons deze cyns aan de gemeenschap zal willen betalen, omdat ik weet, dat ons corps er van overtuigd is, dat het voor ge zin school en maatschappij een voorbeeld moet wezen. Gij allen hebt Immers de schoone taak van de opvoeding als uw levenswerk gekozen. Mogen uw krachten niet falen en moogt gij zullen kunnen vol houden, totdat het licht de duisternis weer zal hebben weggevaagd. De notulen der vorige vergadering wer den ter visie gelegd. Na behandeling der ingekomen stukken, bracht de heer G. Bakema namens de kascommissie verslag uit. Spr. bracht hulde voor de wijze, waar op de penningmeester, de heer J. H. Dom- merholt zijn functie heeft waargenomen en stelde voor hem te dêchargeeren. Daar toe werd onder applaus besloten. De ontvangsten bedroegen f.31184; de uitgaven f. 186.87, zoodat er een batig saldo is van f. 124.97. In de vacatures ontstaan door het pe riodiek aftreden als bestuursleden van de heeren Alb. van der Hoogt en J H. Dom- merholt werd voorzien door de verkiezing van de heeren P. M. van Sermondt en M. van der Ende. Na een korte pauze hield prof. dr. L. J. van Holk een lezing over Psychisch evenwicht. Spr. merkte allereerst op. dat psychisch evenwicht betrekkelijk zeldzaam is. Het beeld van den psychisch evenwichtige is niet moeilijk te construeeren. Hij is rustig, harmonisch en laat zich dus niet gemak kelijk verstoren. Natuurlijk wordt zijn evenwicht bepaald door de omstandighe den. waarin en waaronder hij leeft Vele Romaansche elementen zijn in den grond der zaak meer evenwichtig dan Noorder lingen. hoewel hun uiterlijke levendigheid zulks niet zou doen vermoeden. Iemand, wiens psychische functies har monisch verdeeld zijn. is slechts dan ge nietbaar. wanneer zijn begaafdheid op een hoog niveau staat. Als voorbeeld noemde spr. Albert Schweitzer. De waarde van het psychisch evenwicht wordt door verschil lende factoren bepaald Een der eerste is gezondheid, een tweede accodomatievcr- mogen aan het gemiddelde waardoor de psychisch evenwichtige de meeste kans op geluk en succes heeft. Spr. stond vervolgens uitvoerig stil bij BINNENLAND. Het zilveren jubileum der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart; druk bezochte receptie te 's Gravcnhage (Binnenland, 3© Blad). De „Generaal Snijders-medaille" aan den generaal zelf uitgereikt (Binnenland, 3e Blad). De ongeregeldheden te 's Gravenhage antwoord van minister Reijmer aan den heer Boon over het vervoer der demon stranten per spoor (Binnenland, 3e Blad). Loonsverlaging bij de Kon. Stoom weverij te Nijverdal aanvaard onder dwang der regeering (Binnenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht (3e Blad). Vergadering van het Nederl. Rundvee stamboek (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). BUITENLAND. Rondom de Ontwapeningskwestie (Bui tenland en Tel., Ie Blad). De Economische Wereldconferentie zal te Londen bijeenkomen. Vermoedelijk half Februari (Buitenl., Ie Blad). Autonomie over alle dcelen van Zuid- Slavië (Buitenl., Ie Blad). De besprekingen in het Engelsche Lager huis over Ottawa (Buitenland, le Blad). Nog geen oplossing der regeeringscrisis in België. In Roemenië is een kabinet Manin, waarin Titulescu aan Buitenl. Zaken, gevormd. (Buitenl. en Tel., le BI.) Antwoord van Hitler op de rede van von Papen te München. (Tel. le Blad). het begriD „evenwicht". Reeds de oude Grieken streefden ernaar het leven een evenwichtstoestand te doen zijn tusschen de krachten van den hemel en de aarde. Evenals in de physica op verschillende manieren evenwicht kan worden bereikt, kan ook in het evenwichtig zieleleven het onevenwichtige een groote rol spelen. Iemand kan zeer wel een bruisend tempe rament bezitten, doch tevens over een krachtigen wil beschikken en daardoor evenwichtig zijn. Zoo kan ook muziek on danks vele dissonanten harmonieus d. i. evenwichtig zijn. Evenwicht is noodig om een maximum prestatie te bereiken, doch zonder oneven wichtigheid zou er stilstand zijn, ook in het geestelijk leven. Sur gaf vervolgens een definitie van het woord „psyche", dat van Grleksche af komst is en verband houdt met „waaien". De ziel is onzichtbaar, ontastbaar, ondefi nieerbaar. evenals de krachten, welke m haar werken. De oorlog heeft in het zieleleven van de geheele wereld een geweldigen ommekeer teweeggebracht: door zijn radicale veran deringen heeft dit zulke spanningen ver oorzaakt in het zieleleven, dat veler psy chisch evenwicht is verstoord. De gebon denheid van den geest aan de dagelijk- sche gebeurlijkheden, heeft evenwicht ten gevolge. doch een soort evenwicht, dat den gloed van het onevenwichtige ten eenen- maie mist. Komende tot het slot van zijn betoog, zeide snr dat iedereen moet streven naar evenwicht, naar het b°reiken van een ee- m'ddplde Harmonie en gerechtigheid ziin de grondslagen van elke maatechannelüke orde. doch wii moeten daarbii een on°n oog honden voor de uitzonderingen, welke aan het leven kleur en riikdom geven! Evenwicht is weliswaar het hoogste, cos- niische idee al waarin wii de wereld den ken. aldus besloot snr.. doch er moet ook nlaats ziin voor het onevenwichtige, want zonder dat zou het leven de moeite niet waard zijn. Na een kort dankwoord van den voor zitter werd gepauzeerd. In de middagvergadering hield de heer W. C. van der Volkere uit Santpoort een lezing met proeven over „De wonderen der chemie." TRAP VAN EEN PAARD. Gistermiddag te 5 uur werd in de paar denstal van den heer K. in de Koddesteeg het 7-jarig zoontje van een der eigenaars van de daar gestalde paarden H B ern stig aan het hoofd gewond door een trap van een dezer dieren. Het ventje bloedde uit mond en neus en mo?st door den R H D. ter behandeling naar het Ac. Ziekenhuis worden vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1