Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. gevolgen van een Operatie VERKEERSWEEK TE AMSTERDAM. Aan het station deelen bereden agenten met wenken uit aan de reizigers. Oorspronkelijke roman door Jan Walch circulaires BIJ DE INWIJDING VAN RIJSSEL'S NIEUWE BELFORT. Plechtigheid bij bet oorlogsmonument. Manschappen van de Grenadier Guards bij het monument. AZANA de Spaansche premier, bij de legcrmanoeuvres in Palencia. Ze reikte Kees den brief over. Het was een voorbeeld van officieelen stijl, waarin na de „verwondering" over gedragingen die voor een ambtenaar, indien waar oe- vonden, niet anders dan ais compromit- teerend zouden behooren te worden ge- qualificeerd, alsnog de hoop werd uitge sproken, dat een zoodanige verklaring mogelijk zal blijken, waardoor voor den Minister de mogelijkheid zou blijven be- staan, U in Uw ambtelijke functie te handhaven „Hoewel ik mij niet ontveins, dat zooal van geenerlei laakbaren opzet, gezien de omstandigheden, toch waar schijnlijk van een den ambtenaar onpas send gebrek aan voorzichtigheid zal moe ten worden gesproken." Het is me een taaltje," zei Kees, ter wijl hij het papier teruggaf. „En daar moet dan nu ten spoedigste op geant woord worden Schriftelijk. Hij moet er in geen geval zelf heengaan. Zooals hij op 't oogenblik is, zou hij alles bederven Zijn resolute uitspraken en de eenvou dige afdoende motiveering gaven Clara een gevoel van veiligheid. - Het is dus maar zaak, een goejen prief op te stellen. En dan moet hij dien maar niet te nanwkeurig lezen; we moe ten hem bijbrengen, dat hij hem een voudig onderteekent". Ja, als we dat samen gedaan kunnen krijgen Dat moet. Hoor es, Clara, ik ben wel géén bolleboos in het schrijven van der gelijke epistels, maar jij helpt me dan maar, en dan met de noodige „ik heb de eer's" en zoo wat ook alweer leugens zijn, en waar hij dus misschien ook be zwaar tegen zou maken. Ongetwijfeld. O Kees, ik heb heusch al genoeg zitten probeeren aan brieven, waarmee hij zou kunnen instemmen, maar het gaat niet. Je kunt geen twee zinnen zonder leugens schrijven, als het eenigs- zins doeltreffend zal zijn". Nu, kom, we moeten hem niet te lang laten wachten. Vanmorgen of van middag schrijvan we den brief; kort en eenvoudig. En Marelman bewerkt van zijn kant het Ministerie; en zegt, dat hij, tij delijk, door zijn ziekte zich wat gemak kelijk wat critiekloos heeft laten mee nemen. En trouwens de waarheid is niet compromitteerend voor hem We moeten er maar het beste van hopen", zei Clara gelaten. Het weer zien van Kees had een bijzon der opwekkenden invloed op Henri. En toen de gast, onder het voorwendsel, wat te rusten na de reis, zich een uurtje had teruggetrokken, kwam er een antwoord- briefje tot stand, die na Clara's correctie aldus luidde; »In beleefd antwoord op Uwe missive, no. xxx, heb ik de eer, U HoogEdel- Gestrenge te berichten, dat ik mij aan geenerlei politieke demonstratie noch ook aan menige onvoorzichtigheid te dezen heb schuldig gemaakt. Ik heb met een heer en dame, met wie ik in den trein tot Straatsburg reisde, en die belangstelling voor het probleem-Elzas-Lotharingen toonden, kortelijks over de ethnologische positie van dat gewest gesproken, zonder nochtans eenige politieke Tendenz voor te staan; kortom op een wijze als den neu tralen buitenstaander past en als zelfs voor een ambtenaar, die naar ik mij volkomen bewust ben bijzondere voor zichtigheid te betrachten-heeft, volkomen geoorloofd mag heeten. Vervolgens heeft men mijn vrouw en mij uitgenoodigd niet tot een politieke vergadering, maar tot een vriendenbijeenkomst. Daar heeft men plotseling aan mijn persoqn 'n belangrijk heid toegeschreven, welke mij, naar ik mij wel zeer bewust ben, geenszins eigen is; en mijn uitlatingen verdraaid tot warme sympathiebetuigingen; en toen ook on middellijk de geïncrimineerde foto geno men. Ik heb aanstonds tegen die uitlatin gen geprotesteerd; met het gevolg, dat men mijn vrouw en mij uit het gezelschap heeft verwijderd. Dit heeft mij toen zeer gekwetst; maar geeft mij in de huidige omstandigheden althans dezen troost, dat daaruit wel ondubbelzinnig blijkt, dat ik geenszins bedoeld heb, in te stemmen met de gevoelens, die de aldaar samengeko- menen bezielden. Het doet mij innig leed, dat het bedoel de misverstand is ontstaan, maar eenige schuld daaraan, zelfs die welke alleen aan voldoende voorzichtigheid en reserve zou zijn toe te schrijven, treft mij niet. Ik heb de eer te zijn...." Ze besloten den brief met de schrijf machine van het hotel over te tikken, zoodat het niet noodig was, dat Henri hem overschrijvende, er zich ongewenscht lang mee bezig hield. Hij moest nu maar afzien van het denkbeeld zelf een brief te schrij ven; en eenvoudig onderteekenen; en dat zou zoo grijpen heil en onheil met hun raderen in een nu te gemakkelijker van hem gedaan zijn te krijgen, nu hij zoo neerslachtig was door het moordend besef van niets meer begrijpen Ze kregen het ook inderdaad van hem gedaan, zij het nadat hij het stuk had doorgelezen; wat echter gezien de zorg vuldige redactie, zoo goed als geen bezwaar opleverde. Alleen bij den passus waarin sprake was van het „verdraaien" zijner uitingen tot warme sympathiebetuigingen, stokte een oogenblik zijn begrip; maar het was vrij gemakkelijk, dat „verdraaien' uit te leggen als „anders draaien"; dat wil zeggen: er een veranderde voorstelling van hebben en die reproduceeren. Het begrip van opzettelijke onwaarheid werd zoo ver meden en enkel nog even zuchtend over het feit, dat er toch zooveel eenvoudige woorden waren, waarvan de beteekenis hem niet helder voor oogen stond, onder- teekende Henri; de brief vertrok en dade lijk was er een opluchting en een opleving En de volgende dagen werd de toestand steeds genoeglijker. De oude onbezorgd heid van het begin van de reis. die door de gebeurtenissen te Straatsburg even was onderbroken, maar daarna weer die per nog en rustiger genoten dan tevoren, scheen na dit tweede langduriger en pijn lijker intermezzo, nog blijder en heerlijker terug te keeren. Daartoe droeg de omge ving wellicht niet weinig bij; Florence in Mei is de hemel op aarde, met al zijn lentige klaarheid en hellen bloemenbloei. En daarin geborgen liggen de onvergelijke lijke schatkameren van de Uffizi, de Gal- leria Pitti, en. waar de hemel het meest voelbaar wordt; het San Marco-klooster; waar hemelsche kunst gevlijd ligt te allen zijden om den cortile met den machtigen, van teederste verrukking doorzonden ceder. Kees Bender, ofschoon hij Florence kende, genoot opnieuw ontzaglijk van ai de heerlijkheid van de kerken en van de verdere architectuur; en het was hem een blijde verrassing te bemerken, hoe thans de kunst, waarvoor hij vroeger nooit veel gevoel bij Henri en Clara had ontdekt, meer tot hen sprak en hun althans iets van de groote ontroeringen gaf, die ze hem schonk. Iedere vreemdeling is wel gevoelig voor de bevallige massa-werkin gen van de Piazza della Signoria; voelt wel iets van 't grootsche van bouw en beelden van den Bargelloo; ervaart iets van den verheven ernst van de koel-schoone kapel der Medici bij San Lorenzo, maar 't zijn veeal alleen die héél grootsche mani- festatiën van de groote geniën, die hen eenige oogenbllkken imponeeren en een vagen indruk van macht en straling ver mogen te wekken. (Wordt vervolgd). RIJSSEL'S NIEUWE BELFORT in fan tastische ayondverlichting. WIM SCHUMACHER die met dit werk' ,,De Blinde" op de najaarstentoonstelling van Arti et Amicitiae te Amsterdam de gouden medaille van de Koningin verwierf. De opruiming can de cerongelukte goederentreinen te den Bosch. Groote kranen heffen de vernielde wagons uit den puin-chaos.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5