Buitenlandsch Weekoverzicht. THERMOGENE 73'te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 October 1932 Derde Blad No. 22261 UIT HET NEDERLANDSCHE PARLEMENT. PARLEMENTAIR OVERZICHT v*' RH fel J Koest,Koude Rheumatiek Griep en Ste ken in de zij. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. LAND- EN TUINBOUW. Door D. HANS ADRES VAN ANTWOORD. De klad komt er in. Er wordt tegenwoordig meer en meer de draak gestoken met het totaal overbodige Adres van Antwoord op de Troonrede der Eerste Kamer. De klad komt er in. oeli, het Adres van Antwoord heeft in den loop der jaren al eens meer aanlei ding gegeven tot moeilijkheden. Het eerst in 1844. De Grondwet bepaalt (art 120) dat „andere voordragten dan voorstellen van wet door elke Kamer af zonderlijk aan den Koning (kunnen) wor den gedaanOnder deze ..voordragten" zijn ook adressen begrepen. De bepaling, dat elke Kamer „afzonderlijk" adressen fnden kan, is in 1848 in de Grondwet komen. De noodzakelijkheid daarvan is gebieken. Toen in 1844 de Tweede I Kamer een Adres van Antwoord opstelde, waarin de wenschelijkheid van Grond wetsherziening werd uitgesproken, zond de Regeering het Adres terug met de mededeeling, dat de Koning de Troon rede in een Vereenigde Vergadering had uitgesproken en daarom geen afzonderlijk Adres van de Tweede Kamer zou aan vaarden. En toen daarop de Eerste Ka mer weigerde, het Adres mede te verzen den omdat het om herziening der Grond wet' vroeg, werd er dat jaar géén Adres aan den Koning gestuurd. In 1848 is toen in de Grondwet bepaald, dat iedere Kamer afzonderlijk 'n Adres mag zenden. het' curieuze was. dat geen jaar later het, eerste parlementaire ministerie (het kabinet-Donker Curtius) bij de behande ling van het Adres van Antwoord strui kelde. door aanneming van een amende- ment-Thorbecke. ''"•De Adressen van Antwoord waren ge- ■Boonlijk onbeduidende, zinledige dingen. Formaliteiten. Vandaar dat de Tweede Kamer in 1906 deze plichtpleging af schafte, maar in het Reglement van Orde de bepaling opnam, dat het Adres alleen „in bijzondere omstandigheden" kan wor den verzonden. Op 21 September 1911 elde de heer Troelstra voor. de Ope- mgsrede (de zitting der Staten-Generaal was dat jaar niet door de Koningin zelf geopend) met een Adres te beantwoorden. Het schriftelijk voorstel was als volgt toe gelicht: „De steeds toenemende urgentie van et kiesrecht-vraagstuk, in verband met den tot heden bestaanden twijfel, of de legeering, mochten de voorstellen der Jtaatscommissie haar tijdig bereiken, het plan heeft, dit vraagstuk nog in den loop dezer legislatieve periode althans wat de eerste lezing betreft, tot oplossing te brengen, doen ondergeteekenden eene uit spraak der Kamer gewenscht achten Nu de Openingsrede hierover zwijgt, ligt het in de rede, die uitspraak te doen in den vorm van een Adres van Antwoord. De aanbieding van een Adres om algemeen kiesrecht aan de Regeering en de demon stratie, die daarmede gepaard ging, wor den door ondergeteekende beschouwd als „bijzondere omstandigheden", die volgens de op 8 Juli 1906 aangenomen motie bij uitzondering de indiening van een Adres van Antwoord wettigen." Deze eerste poging, om weer eens met een Adres te zenden mislukte echter, want met 38 tegen 25 stemmen werd op voor stel van den heer de Savornin Lohman besloten, het voorstel niet in behandeling te nemen. Het hoofdmotief was. dat er voor een Adres geen plaats was, daar de Koningin niet zelf de zitting had geopend. Na deze beslissing gingen de sociaal-de mocraten over tot obstructie, waarbij zich rumoerige en hartstochtelijke tooneelen afsoeelden. en waarna zij toch grooten- deels gelijk kregen: het voorstel werd be handeld en verworpen. Maar: sindsdien is er in de Tweede Kamer, wanneer ik mij niet al te zeer vergis, nooit meer iets bijzonders over dit onder werp gebeurd en over een Adres van Ant woord heeft men niet meer gesproken. Terecht. Natuurlijk heeft de Eerste Kamer de formaliteit niet afgeschaft. Hier hecht men nu eenmaal nog veel meer aan vor men en beleefdheden en formules. Ik heb het altijd een beetje zonderling gevonden, dat de eene tak der volksvertegenwoordi ging de gewoonte handhaafde en de an dere niet. Want de Koningin zal nu toch wel eens meesmuilen: óf zij vindt de Tweede Kamer onbeleefd: óf zij vindt het Adres van de Eerste Kamer een absolute overbodigheid. Nu, ik geloof, dat het laat ste juist. is. O. ik gun m'n medemenschen een pretje. Ik kan de zon in het water zien schijnen, of om duidelijker te zijn ik kan de leden van de Commissie van Redactie in de gala-koets zien zitten en aan het Koninklijk Paleis ontvangen zien worden door een eere-wacht met gepresenteerd geweer of getrokken sabel. Ik kan het hebben, gerust, dat dc heeren nog eens oen uurtje in hun ambtscostuum loopen; wat deksel, we hebben allemaal wel eens graag ons Zondagsche pakkie aan, en zij koesteren zich in de zonnige illusie, dat het mooi staat. Zie de heer Blomjous daar eens parmantig staan, met den steek in zn rechterhand, en z'n linker dito aan het gevest van z'n sabel, of hij zóó naar een Tiendaagschen Veldtocht moet. Kijk, de heer Steger heeft z'n degen aan den verkeerden kant; o meneer, als de Ko ningin dat ziet! maar griffier Beelaerts heeft het nog juist in de gaten en de opper-bode sjort het zwaard naar links. En daar wil de heer van der Hoeven zoo waarlijk z'n steek dwars op z'n hoofd zet- op z'n Napoleonsch. maar het ding wiebelt zoo. dat het niet gaat. Jammer! Maar eindelijk is dan alles in orde, de neeren zitten in de kussens, de gala-koet sen zijn in gang, en op straat zeggen vVu e pas hun nieuwsgierige zoons het bekende vaers van den Schoolmeester: Ziet gij dien heldenstoet, mijn zoon, Die langs de straten wandelt? En die een iedereen om 't zeerst Met consideratie behandelt? h al is dit „wandelen" in dit geval een dichterlijke vrijheid, de zoon is met ont zag vervuld. Of vergis ik me, en zie ik nchtelijke-ironische trek op z'n ge- HET RESIDENTIE-ORKEST. Eerste Abonnementsconcert. Donderdag a.s. geeft Het Residentieor kest onder leiding van dr. Peter van An- rooy in de Stadsgehoorzaal zijn eerste abonnementsconcert van dezen winter. Het programma vermeldt: Symphonie in g-moll (K.V. No. 550) van W. A. Mozart. Diverti mento voor strijkorkest van Geza Frid, Oud Nederland suite voor orkest van Ju lius Röntgen Rhapsodie voor alt. mannen koor en orkest, op. 53, van Joh Brahms en Drie liederen voor alt met orkestbege leiding van M. Reger (Das Dorf. Aeolsharfe Des Kindes Gebet) De twee laatste wer ken worden gezongen door mevrouw Ilona Durigo terwijl aan de Rhapsodie van Brahms bovendien welwillend medewerking wordt verleend door het mannenkoor van de afdeeling 's-Gravenhage van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst Voor hen die van onze mededeelingen in den looo van den zomer hieromtrent ge daan geen kennis namen, mogen wij hier no" h?t volgende herhalen: Het Residentie j Or -ast geeft dit seizoen onder leiding van i dr P;ter van Anrooy zes abonnementscon certen te Leiden. Deze concerten zullen plaats hebben op Donderdag 20 October 3 November 24 November 1932 12 Januari. 9 Februari en 9 Maart 1933. Als solisten verleenen hun medewerking: Ilona Durigo (altzangeres). Myra Hess (Dianiste) Wia- dimir Horowitz (pianist4 Charles van Is- tevdael (violoncellist). G:org Kulcnkampff I (violist). Sam Swaap (violist) en Alexan dre Uninsky (pianist). DE CONCERTEN TE LEIDEN. Seizoen 19321933. Ten gerieve van onze muziek-minnende abonnés laten wij hieronder een overzichtje volgen van de concerten, welke dezen win ter te Leiden dn de Stadsgehoorzaal) zul len worden gegeven. Het Residentie-Orkest opent het seizoen j met zijn Eerste Abonnementsconcert op Donderdag 20 October, dan volgt de Kunst kring „Voor Allen' 'op Maandag 24 Octo ber met het Quintette Instrumentale de Paris. Donderdag 3 November het Tweede Abonnementsconcert van Het Residentie- Orkest. Dinsdag 15 November Charles Pan- zera (zang) onder auspiciën van den Leid- schen Kunstkring. Donderdag 17 November het Nederlandsch Kamerorkest onder lei ding van Otto Glastra van Loon. voor de Maatschappij voor Toonkunst, en Donder dag 24 November het Derde Abonnements concert van Het Residentie-Orkest. Decem ber brengt ons Harold Samuel (pianist) van den Kunstkring (Donderdag 1 Decem ber). het Haagsche Strijkkwartet en het Nederlandsehe Trio op resp. Dinsdag 6 en Dinsdag 13 December van de Maatschappij voor Toonkunst Beide laatste concerten ter herdenking van den lOOsten geboorte dag van Joh Brahms (7 Mei 1933). De Maatschappij tot Bevordering der Toon- kust sluit 1932 met een uitvoering van Verdi's Requiem op Donderdag 22 Decem ber (Generale Repetitie) en Vrijdag 23 De cember (Uitvoering). De L. K. Voor Allen" begint 1933 met een concert van den vio list Simon Goldberg op Maandag 9 Ja- 1 nuari. Donderdag 12 Januari het Vierde Abonnementsconcert van ..Het Residentie- Orkest Donderdag 9 Februari het Vijfde van Het Residentie-Orkest Donderdag 16 Februari een violoncellc-avond van Raya I Garbousova voor den Kunstkring. Vrijdag 24 Februari de zangeres Adelheid Armhold voor de Maatschappij voor Toonkunst In Maart worden de series besloten: Woens dag 1 Maart de Kunstkring-serie met een concert van het Rostal-kwartet. die van Het Residentie-Orkest met het Zesde Abon- nemtsconcert op Donderdag 9 Maart, en die van de Maatschappij voor Toonkunst met een avond van het Utrechtsch Stede lijk orkest onder Van den Goudoever op Donderdae 23 Maart Tot slot: de uitvoe ring van Mendelssohn's Walpürgisnacht en Koren met soli uit Ooerawerken van Wag ner door de Maatschanpii tot Bevordering der Toonkunst Generale Repetitie op Dins dag 3 Mei de Uitvoering Woensdag d.a.v. Welke solisten hun medewerking verlee nen aan deze concerten welke werken zul len worden uitgevoerd (voor zoover nog niet vermeld) en eventueele aanvullingen hopen wij te g-legener tijd mede te deelen. O. snoode jeugd, zult ge dan nooit eer bied krijgen voor het Gezag, met Steek en Degen? Ik had het daar over den degen der volksvertegenwoordigers. Is het werkelijk een degen? D. w. z. zit er iets in? Of is het alleen een scheede? M'n banketbak ker heeft in z'n étalage ook wel doozen die er bijster fraai uitzien, maar toen ik er van de week een koopen wilde, bleek ze ongevuld. Is het zoo ook met den parle mentaire degen? Hoe dit alles zij: cenige jaren geleden heeft het Adres vain Antwoord in de Eerste Kamer aanleiding gegeven tot ob structie. Ten onrechte. Want zooals een kleine jongen wel speelt met vaders hoo- gen hoed en niet weet wat hij er mee moet beginnen en hoe hij 'm houden moet, tot hij er tenslotte op gaat zitten, zoo heeft men toen in den Senaat, voor het eerst, met obstructie gewerkt, maar heelemaal te onpas en zonder reden En dat in de Eerste Kamer! O, gij ouden en gij voornamen, gij deftigen en luisterrijken van vroegere ge slachten, gij zult u hebben omgedraaid In uwe graven. Gij van Aylva van Pallandt van Waaidenburg en Neerijnen, gij Tho massen a Theussink van der Hoop van Slochteren. gij Schimmelpenninck van Nij- enhuis, gij van Heeckeren van Enghulzen, gij Taets van Amerongen tot Natewitsch, gii de Dieu Fontein Verschuur van Heilo, gij Mackav van Ophemert en Zennewijnen, gij Dumarchie van Voorthuyzen, gij Van der Hein van Duvvendijker, gii Neder- meyer ridder van Rosentha1 en hoe gij meer heette prijst de gelukkige dat gij deze decadentie een paar jaar terug niet heeft meegemaakt! Afschuwelijk Tusschen twee haakjes Zou ook de Se naat het Adres van Antwoord maar niet afschaffen? Het wordt zoo mal. Laat men ieder afgevaardigde dan het recht geven, op zijn verjaardag de vergadering in ambtscostuum bij te wonen Met een steek op z'n hoofd en een sabel op zij. Aeste- tisch is het niet, maar als de heeren er zoet mee zijn...j TWEEDE KAMER. DE OPGEHEVEN VROEDVROUWENSCHOOL. Over de opheffing der Rijksvroedvrou wenschool te Amsterdam hebben verschil lende afgevaardigden nog het woord ge voerd. Een krachtig protest liet, aan het be gin der vergadering, mej. Katz hooren tegen de wijze, waarop de Regeering de zaak (de opheffing) heeft behandeld. Zij betoogde dat er met belanghebbenden zoo goed als geen overleg is gepleegd en verdedigde haar opvatting, dat de school niet een Amsterdamsch, maar een alge meen belang is. Uit een anderen gezichts hoek bekeek de heer Peereboom de zaak: hij stelde tegenover de opheffing van deze school in een Protestantsch deel des lands de royale wijze, waarop de vroedvrouwen school in het Katholieke Heerlen behan deld wordt en riep uit, dat hier „door de slapheid der Protestanten een nieuwe Protestantsch nederlaag is geleden. In ongeveer gelijken geest sprak de heer ds. Zandt, die meende dat er veel meer reden waren geweest, de school te Heerlen op te heffen, die aan het Rijk veel meer heeft gekost. Maar „Rome wordt opnieuw be voordeeld" riep deze afgevaardigde uit, terwijl het steeds rumoeriger werd om hem heen. In een andere richting ging het betoog van dr Vos; ook hij keurde de opheffing der Amsterdamsche school af, maar hij zou alle scholen willen handhaven. Door bezuiniging in Rotterdam en Heerlen had meende hij de school te Amsterdam behouden kunnen blijven. En prof. Slote- maker de Bruine, opmerkende dat alleen de belangen der volksgezondheid den door slag moeten geven, vroeg of er niet alsnog een beslissing genomen zou kunnen wor den bij de begrooting. Nogmaals heeft daarop Minister Ruys de Beerenbrouck zijn beleid verdedigd. Hij ontkende dat er onvoldoende overleg zou zijn gepleegd, maar er was spoed noodig. En opnieuw betoogde hij. dat de Amster damsche school allereerst een gemeente belang is: in andere groote steden is veel meer gedaan. De Minister gaf vervolgens weer uiting aan zijn bereidheid, om Am sterdam tegemoet te komen, b.v. wanneer de stad in samenwerking met de provin cie de opleiding zou willen behouden, maar de bezuiniging zoo verklaarde Zijn Excellentie moet er blijven. Later ver klaarde de Minister nog, dat hij zal na gaan of hij soms ten aanzien van enkele punten onvolledig is ingelicht. Hiermede eindigde het debat. De Rijks-school blijft opgeheven, maar er zullen ongetwijfeld onderhandelingen plaats hebben om haar, geheel of ten deeje. in anderen vorm te behouden. ONTWERP- BEDRIJFSRADENWET. De Kamer heeft vervolgens een aan vang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot instelling van be- drijfsraden. De eerste spreker, de heer dr. Vos, heeft het scherp bestreden. Zijn conclusie, op grond van verschillende argumenten, was deze, dat het stelselvan den Minister verwantschap toont ,.met de corporatieve staatsidee der fascistéhk' en in deze rich ting- wenschen de liberalen niet te gaan. Hij schetste hoe er omtrent de taak der in te stellen raden geen zekerheid bestaat en hij noemde het thans niet de tijd, om de overheidsbemoeing uit te breiden. De Re geering tracht hier te forceeren, en dat vond dr. Vos verkeerd; zij moet alleen steunen, wat langs natuurlijken weg ont staat, en zij mag geen organen in het leven roepen, waarin gedwongen kan wor den om te debatteeren over interne be- drijfs-aangelegenheden, zelfs onder aan wezigheid van concurrente-n. In zaken van techniek en economie zullen de ra den toch nooit deskundig kunnen worden. Heeft dr. Vos dus in het licht gesteld, dat het ontwerp hem te ver ging en het bedrijfsleven bloot zou stellen aan een gevaarlijk experiment, de heer van den Bergh betoogde, dat het den sociaal-demo craten lang niet ver genoeg gaat. De me dezeggenschap zoo zei hij is het voorportaal der socialisatie, en daarom zou hij het prachtig vinden, als aan on dernemingsraden het vaststellen van al lerlei regelingen werd toevertrouwd. Dit doet het ontwerp niet. Het is nog slechts een kiem. het is een schuchtere poging, maar later kunnen er goede bedrijfsraden uit groeien. Of hij aan het ontwerp zijn stem zou geven, zou afhangen van de re sultaten van het debat. D. w. z. van het lot der amendementen. De derde en laatste spreker, de heer Amelink. kwam aan het ontwerp zijn stem verzekeren. Reeds in 1873 zoo her innerde hij heeft dr. Kuyper over be drijfsorganisatie gesproken. Men dient echter op dit terrein met voorzichtigheid op te treden en daarom juichte hij het toe. dat de in te stellen raden niet meer dan een adviseerende bevoegdheid zouden krijgen. Het zou te ver gaan hun nu reeds verordenende bevoegdheid toe te kennen. Tot zoover het debat. HAGENAAR. Verschuiving van Tegenstellingen. McDonald (links) en Herriot (rechts) te Londen ter conferentie. RECLAME. Deze vari ouds be kende wallen ver spreid! 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes: Doozen van 45 en 75 cents. 81] Apothekers en Drogisten^ 8227 Engeland heeft zich voor een yolledige mislukking van zijn plannen weten te redden, doch het succes is niettemin weer eens voor Frankrijk! Nadat Mc. Donald aanvankelijk te hard van stapel was ge- loopen. heeft hij, zooals bekend, een tweede poging gewaagd en nu op de wijze die hij direct had moeten inslaan: door overleg te plegen, rechtstreeksch overleg. Duitschland en Italië leverden geen moei lijkheden on. aanvaardden de conferentie zonder of zonder noemenswaardige voor waarden. terwijl Amerika ten allen tijde bereid is een toehoorder te zenden, waar toe de Vereenigde Staten zich immers plegen te beperken. Frankrijk was het struikelblok en daarmede moest Mc Do nald tot een overeenstemming zien te komen. Het gelukte den Engelschen pre mier met Herriot tot de afspraak te peraken. dat de Fransche minister-presi dent naar Londen zou komen voor een voor-bespreking en dit bezoek heeft in middels plaats gehad. Herriot heeft in hoofdzaak zijn zin gekregen, zelfs zoo danig, dat het ons wil voorkomen, dat nu weer van de overzijde gevaar gaat dreigen! In de eerste plaats omdat Londen is prijs gegeven voor Genève en in de tweede plaats omdat van te voren is vastgelegd, dat de komende conferentie slechts provi sorisch zal zijn, terwijl de Volkenbond uit eindelijk zal beslissen, en, last not least, omdat in de derde plaats het bekende Fransche standpunt betreffende de vei ligheid als schakel direct is ingeschakeld. Heeft Herriot niet over de gansche linie gezegevierd? Blijkbaar heeft Mc. Donald om een regelrechte nederlaag te ontgaan ln den vorm van een mislukking maar toe gegeven. Stel daartegenover de keerzijde der medaille! Duitschland heeft van den be ginne af aan zijn afkeer van een confe rentie te Genève of omgeving niet onder stoelen of banken gestoken, daar do atmosfeer daar te veel in Franschen geest is georiënteerd; de ondervinding heeft dat geleerd. Provisorisch is bovendien aan Duitsch land reeds eerder zijn eisch tot regel rechte bespreking van den gelijkgerech- tigdheidseisch toegezegd, dus is er in dit opzicht absoluut geen vooruitgang en wat de Fransche veiligheidseisch betreft, deze kwestie is zóó ingewikkeld, dat moeilijk ls aan te nemen, dat daarin een beslissing kan vallen! Nu kan men wel redeneeren, dat het beter is om de diverse aangelegenheden, zij het ook onder tal van voorbehouden, onder de oogen te zien dan niets te doen, waarin een kern van juistheid niet is te miskennen, (speciaal gelet op de lastige positie, waarin Herriot zich bevindt ten oozichte van de Fransche volksmeening) doch wij kunnen dit gevoelen alsnog niet aeelen, gelet op de mentaliteit in Duitsch land en daarmede moet toch eveneens rekening worden gehouden. De gang van zaken is een zoo sprekende Fransche over winning. dat a priori Duitschland zeer be slist niet dan uiterst argwanend daar tegenover kan staan. Als Duitschland ingaat op het Engelsch- Fransche accoord, waarom is het dan weggeloopen van de Ontwapeningsconfe rentie? Dan was daarvoor totaal geen reden geweest, want in ver verschiet was de behandeling ven den gelijkgerechtigd- heidseisch in het vooruitzicht gesteld; misschien iets minder pertinent dan thans voor de bij-conferentie van Genève, maar toch! Wij veronderstellen dientengevolge, dat nu van Duitsche zijde opnieuw zal im mers toestemming moeten worden ge vraagd te Rome en Berlijn ernstige be zwaren naar voren zullen worden gescho ven en dat de van Londen naai* Genève overgebrachte conferentie nog niet direct voor elkaar is; De Ontwapeningsconferentie blijft der halve voorloopig verkeeren in dezelfde im passe, waarin zij terecht was gekomen en niet voor niets is de volgende bijeenkomst van het Bureau, na een korte geheime zitting, uitgesteld tot begin Nov. ten einde eerst de kat uit den boom te kunnen zien. Van Italiaansche zijde schijnt ons geen verzet tegen Genève als plaats van bijeen komst te verwachten, doch overigens kon ook Mussolini wel eens krachtig gaan op treden uit ontevredenheid over de nieuwe Engelsche toegevendheid tegenover Frank rijk. die inderdaad alleszins de aandacht verdient. Temidden van al dit rumoer op het groote speeltooneel der politiek begint in Duitschland de verkiezingscampagne voor de Rijksdagverkiezingen van 6 November a.s. Ongetwijfeld heeft de regeering van Papen eenlg terrein gewonnen ten koste van Hitler, die op den terugweg is. dat in zeker, gelet op den uitslag van enkele kleinere gemeenteraadsverkiezingen. Hitler's niets-doen op de beslissende mo menten hoezeer overigens te verklaren uit het feit. dat Von Papen de macht ach ter zich had! heeft, zooals wij voorza gen. zijn kansen vernietigd Doch aan den anderen kant, al wint Von Papen. In den vorm van zetelwinst voor Hugenberg c.s.. veel te beteekenen zal dit niet hebben en op steun van het nieuwe parlement zal de Rijkskanselier evenmin kunnen rekenen als van het zoo eigenaardig naar huis gezon dene Dientengevolge is nog niet te over zien. hoe in Duitschland zich in de toe komst de toestanden zullen ontwikkelen. Vast staat slechts, dat het feit van Rijks dag-verkiezingen Duitschland zal aanzet ten om niet te wijken inzake den elsch van gelijkgerechtigdheid, die, behalve in Frank rijk en zijn getrouwe vazallen overal weer- Stalin heeft in Rusland opnieuw slag ge leverd en is wederom als overwinnaar uit den strijd te voorschijn getreden. Toen via Finland bericht kwam over een aanstaand aftreden van den dictator, was het niet moeilijk vast te leggen dat er in het land der sovjets iets gaande was, al leek ter stond het heengaan van Lenin's erfgenaam meer een wensch dan werkelijkheid. Spoe dig kwam aan het licht dat dit juist was gezien. Onder leiding van Zinowjef. Ka- menef en enkele andere minder bekende leiders heeft een nieuwe poging plaats ge vonden om Stalin weg te werken doch deze steunpilaren van Trotzky die eerst na volledige onderwerping oo ondergeschikte posten weer waren toegelaten tot de partij, hebben thans hun politiek einde gevonden, daaraan is moeilijk te twijfelen. Niet voor de tweede maal zullen zij worden begena digd! Zij zijn geheel uit de partij gestoten. Toch bewijst een en ander, dat het onder de communistische leiders gist en broeit. Wat heden niet lukt kan morgen slagen. DE TARWEWET ALS STEUNMAATREGEL Voorstellen aan het bestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw. De Akkerbouwcommissie der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft aan het hoofdbestuur dier Organisatie geadvi seerd met klem aan te dringen op: le. opheffing van de beperking van den steun tot 1/3 van het bouwland. 2e. verhooging van het maalpercentage. De Commissie wijst er het Hoofdbestuur op. dat het laatste boekjaar zoowel voor akkerbouwers als veehouders zeer slecht is geweest en het weerstandsvermogen sterk is ondermijnd Het percentage landbouwers, dat niets meer bezit, meer schulden dan bezittingen heeft is reeds zeer groot geworden. De meening, dat de tarweteelt loonend is ge weest en daarom is uitgebreid is naar de Commissie weet onjuist De opbrengst oogst 1931 is zeer tegengevallen, zoodat slechts bij uitzondering de teelt een loon zal hebben opgeleverd voor den boer. Dat niettemin de teelt wordt uitgebreid, vindt dan ook zijn oorsprong in het feit. dat de andere gewassen nog slechtere uitkomsten bieden. Dit laatste is er sinds de berichten der laatste weken over doelbewuste belemme ring door andere landen van den export onzer landbouwproducten niet 'oeter op geworden. De Commissie weet niet wat zij in deze omstandigheid den landbouwers moet adviseeren om te verbouwen nu de tarweteelt beperkt moet blijven tot een derde. De Commissie ziet in de tarwe het eenige gewas, dat de noodwendige beper king der andere culturen, door de vernie tiging van den export ervan, eenigermate kan opvangen en acht het dan ook onbe grijpelijk, dat juist in dezen duisteren tijd de steun beperkt wordt en zelfs geen gras land mag worden gescheurd om direct of indirect van de Tarwewet te profiteeren. Met cijfers uit Noord-Holland en Zuid- Holland toont de Commissie nader aan op hoeveel honderden bedrijven de tarwever- bouw zal moeten worden beperkt en hoe onbillijk deze uniforme beperking moet werken. Ter toelichting op den wensch, het maal percentage te verhoogen, deelt de Com missie onder meer mede, dat de kwaliteit van den oogst 1932 uitmuntend is en de bezwaren, tegen een verhooging van het percentage (van 25 pet.) geuit, door de op gedane ervaring zijn gelogenstraft Voorts wijst de Commissie op de mo- reele gevaren, welke de Tarwewet thans met zich brengt, nu zoo'n groote hoeveel heid tarwe voor wereldmarktprijs op da binnenlandsche markt moet worden ver kocht. De Commissie acht het wel juist, dat wat goede tarwe tegen wereldmarktprijs beschikbaar blijft voor de molenaars; dit behoeft slechts weinig te zijn. De Commissie verzoekt het Hoofdbe stuur, te streven naar een wettelijk maal percentage van minstens 40 pet. Tenslotte wijst de Commissie nog op het feit, dat de richtprijs van i. 12.50 voor oogst 1931 bleef gehandhaafd, ook toen bleek, dat de oogst ver beneden het ge middelde bleef, terwijl thans de richtprijs voor oogst 1932, door den Minister ge noemd f. 12. telkens wordt verlaagd, nu de tarwetelers zoo gelukkig zijn een uitste kenden oogst te bezitten. De Commissie wijst op de catastrophale daling der aardappelenprijzen en andere factoren, welke er wel coe zullen mede werken dat het boerengezin na een jaar werken weder verloren zal hebben, on danks de tarwewet en andere wetten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9