Heeren, volgt mijn raad! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 15 October 1932 LEIDSCHE SCHOUWBURG. VRAGENRUBRIEK. Rookt voortaan CHIEF WHIP. Kwaliteit en smaak zijn vast 'n openbaring voor U en wat enorm belangrijk is*t is de beste sigaret voor Uw gezondheid VIRGIN IA Ook met kurk mondstuk BUITENLAND. TWEETAL GEREF. GEMEENTE. Op het tweetal ter vervulling eener vacature bij de Gerei. Gem. alhier komen voor ds. J. D. Barth van Bossele en da. M. Heikoop van Utrecht. De heer E. E. van Andel ls aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd voor het propadeutlsch examen voor scheikundig ingenieur. Onze stadgenoot, de heer M. Wlelinga is geslaagd voor het examen politie- dlploma van den Ned. R.K. Politiebond. Dinsdag 18 October as. herdenkt de heer P. Nleuwenhuisen, conducteur- bestuurder bij de Haagsche Tramweg- maatschappij Den Haag Wassenaar Lelden, den dag dat hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. Gisteravond heeft mej. J. Paats in het perceel Moriaansteeg 12. waarin voor heen een vergunningzaak was gevestigd, onder den toepassenlïjken naam „Aurora" een geheelonthouderscafé geopend. Ge zien de groote belangstelling gisteravond bij de opening, ls men geneigd te conclu- deeren. dat aan een dergelijke zaak in onze stad behoefte bestond. Vast staat in ieder geval, dat het Interieur er gezellig uitziet en dat de exploitante niets onbe proefd zal laten om het haar cliënteele naar den zin te maken. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, regelende het toezicht op in Leiden ver toevende vreemdelingen, waarbij ls be paald, dat een leder, die een vréemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zon neveldstraat alhier, geopend van 912 uur. van 24 uur en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's van vreemde nationaliteit. JUSHNY's BLAUER VOGEL. „Der Blaue Vogel" is na te hebben ge- Vlogen over verre landen zelfs een trans-atlantische vlucht in beide rich tingen werd met goed succes volbracht! in ons land teruggekeerd en gisteravond weer eens in den Leidschen Schouwburg neergestreken. Het van origine zuiver Rus sische diertje met de zoo prachtige bonte veeren, is door al dat gefladder over de wereldbol niet geheel ras-echt kunnen blijven. In het heerlijke veerenpak steken thans enkele eveneens bontgekleurde plui men van meer Westerschen aard, een zelfs uit eigen bodem (Zaandam) en al zijn deze pluimen op zichzelf mooi geteekend, ge plant in dit Russisch milieu misstaan zij toch eenigszins. Het is evenwel het onaf wendbare noodlot van zoo'n gezelschap als van Jushny, dat toch telkens en telkens voor nieuw repertoire moet zorgen. Kleur .muziek en vorm, het zijn de drie sieraden van een vogel en voor Jushny's Blauer Vogel" is het niet anders. De kleur is als steeds prachtig verzorgd en een lust voor de oogen. De vorm is eveneens tip-top in orde gebleven. Het is Klein-Kunst op zijn best! En wat de muziek betreft, het wilde ons voorkomen, dat in dit opzicht deze Russische vogel nog in algemeenen zin is vooruit gegaan. Prachtig stemmate- riaal is bijeengebracht dat gecultlveerden zang ten beste geeft. Daarom blijft het een genot om aan dit gezelschap een be zoek te brengen, al verdwijnt op den duur de charme van een eerste kennismaking met de vele verrassingen voor oog en oor. Jushny zelf blijft een conferencier, die het pubhek weet te boeien door niemen dal. Want zijn gepraat heeft per slot van rekening weinig om het lijf. is zelfs uiterst slecht verzorgd noe hinderlijk die her haling nicht walir? soms twee- of drie maal in één zin maar toch. hij houdt voelbaar contact met zijn auditorium en windt het om zijn vinger. Het is iets van dat onnoembare onaanduidelijke, dat rondwaart in plankenland; onzichtbaar, maar toch direct aanvoelbaar! Het gebrachte program was gedeeltelijk nieuw, gedeeltelijk oud, doch zoowel het oude als het nieuwe voldeden. Uit het oude repertoire troffen wederom „Die Wolga- Schlepper" en de ..Leierkasten". al wist de vrouwelijke vertolkster in dit laatste num mer haar voorgangster niet te evenaren, die daarvan iets zeldzaams aandoenlijks maakte. Voorts de kleurrijke „Plauderei am Samowar" en het slotnummer „Zigeuner", dat ettelijke malen werd gebisseerd onder het bekende georganiseerde handgeklap. Van de nieuwe nummers mogen genoemd „Russischer Roman nach neuer Art" „Plque-Dame" en het aardige „Tick-Tack". De schouwburg was vrij goed bezet en enthousiast over het gebodene. 460e STAATSLOTERIJ 1 (Niet officieel) Trekking van Zaterdag. 15 October 1932 5e klasse 17o Ulst HOOCE PRIJZEN 6378 1000 m premie v. f 30.000 6496 100 m premie van f 3000. 200 19682 100 19338 Prezen van f 70 596 2508 4699 5756 6118 6276 8270 3663 9035 11091 13646 13672 13841 14336 14775 '4910 17818 18397 18408 20362 22295 23099 NIETEN 7 S3 869 1210 1226 1418 2117 2156 2789 3033 3199 3252 3589 4382 4595 4600 5153 5172 5203 5245 6049 6111 7543 7591 7705 7717 7788 7923 8866 9776 10368 10715 11198 11305 11607 12135 12845 12910 13361 -3544 1S823 13940 13948 14513 14589 14626 15002 i5742 16325 16651 16737 16743 17311 17337 17540 i76S3 18171 18865 20051 20217 20248 20361 20422 20472 21127 21132 21365 21719 22172 23068 23329 23493 23659 23717 Verbeteringen 5e Klasse. 16e Lijst: 6860 1 70 mi. 7860 <70. 6900 m.z. 7900. 2465. 4448, 16101 mi roet 70. RECLAME. 8219 CHIEF WHIP ARDATH LONDON f I. J. alhier. Hiertoe zult u zich tot de betreffende secretarieën moeten wenden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland weigert naar Genève te komen - Herriot zeer tevreden - Fransch- Duitsche controverse over de Duitsche politie - Het bureau van den Volkenbond. Zooals wij voorzagen men leze het Buitenl. Weekoverzicht maakt thans Duitschland bezwaar tegen de Vier- mogendheden-conferentie. En wel speciaal wat de plaats van bijeenkomst betreft. Wanneer van Duitschland zal worden gevergd, voor deze conferentie naar Ge nève te komen, dan moeten eerst de be kende Duitsche voorwaarden vervuld wor den en moet eerst de regeling van den elsch der rechtsgelijkheid tot stand ge komen zijn, anders zou het gevaar blijven bestaan dat men Duitschland langs den omweg van een Vier-mogendheden-confe- rentie te Genève, weer tot deelneming aan de ontwapeningsconferentie zou brengen. Of de conferentie te Londen of elders gehouden wordt, valt daartegenover in 't niet. Londen is ten slotte slechts voor de Engelsche een soort „prestige-vraagstuk". Duitschland is natuurlijk bereid ook over een andere plaats dan Londen te onder handelen, onder beding, dat ten aanzien van Genève de genoemde voorwaarden vervuld worden, hetgeen natuurlijk ook geldt voor een plaats in de nabijheid van Genève. Nu zit men dus weer vast aan den an deren kant! Er gaan geruchten, dat Mc Donald thans met von Neurath zou willen onderhandelen, doch dit lijkt vooralsnog voorbarig Herriot is gistermiddag om vier uur naar Parijs teruggekeerd. MacDonald, Sir John Simon en de Fransche gezant waren bij het vertrek van den trein aanwezig. Het afscheid was hartelijk. De laatste woorden, die Herriot tot McDonald richtte waren: „Tot weerziens, beste vriend!" Herriot liet zich nog aldus uit tegenover persvertegenwoordigers: Ik heb geen en kele moeilijkheid gehad, om volledige over eenstemming met mijn Engelsche vrienden te bereiken. Door deze bijeenkomst is de Engelsch- Fransche vriendschap nog versterkt. Her riot verklaarde met MacDonald als nog beter vrienden te zijn uiteengegaan dan zij reeds vroeger waren geweest. Frankrijk heeft zich nimmer verzet tegen een vriendschappelijke gedachtenwisseling van de mogendheden die er het meeste belang bij hebben. Frankrijk heeft zulks reeds te kennen gegeven bij de besprekingen, welke dezen zomer met de Amerikanen zijn ge voerd Frankrijk heeft er evenwel steeds bij gepersisteerd dat deze onderhandelin gen op een of andere wijze in verband met of in het kader van den Volkenbond of van de Ontwapeningsonderhandelingen moes ten plaats vinden en derhalve in Genève zouden moeten worden gehouden. Helaas heeft alleen Italië de door Sir John Simon naar Rome en Berlijn gezon den uitnoodiging aangenomen. Duitsch land heeft geweigerd aan de bijeenkomst deel te nemen. „Wat ik echter uitstekend vind, is dat het mogelijk is kwesties met u. Engelschen, te bespreken, zonder dat de een of andere zijde ontstemd wordt," aldus Herriot. Dat Herriot in zijn nopjes is, behoeft geen verwondering te baren. Geheel Frankrijk is tevreden!» Te Genève is overigens de Fransch- Duitsche controverse nog eens verscherpt doordat de Fransche gedelegeerde Massigll in de commissie voor de vermindering van het personeel der landmacht een rede heeft gehouden, waarin hij de Duitsche Schupo er van beschuldigde niet slechts een orgaan van politie voor de handhaving van de binnenlandsche orde te zijn. doch, in strijd met de bepalingen van het verdrag van Versailles, een militair karakter te hebben aangenomen. Massigli legde een reeks Duitsche pro vinciebladen over, die foto's bevatten van beweerde manoeuvres van de Duitsche Schupo in verschillende deelen van Duitschland. Hij betoogde, dat het optre den van de Schupo in strijd was met de verdragen. Hij voerde o.a. aan, dat de Schupo over machinegeweren beschikt en eindigde zijn betoog met den eisch, dat men bij de berekening van de effectieven, die, zooals men weet. op den grondslag der verhoud' en bij de ontwapende Staten zal gesi den. naast de Rijksweer ook met de politiestrijdkrachten rekening zal hou den. Massigli verklaarde verder, dat de Schupo officieel 140.000 man telt; niemand kan echter bewijzen, dat dit getal klopt. Van Duitsche zijde wordt daartegen op gemerkt. dat van deze ca. 140.000 ongeveer 35.000 man gemeentelijke politie zijn en dat van de overige ongeveer één derde voor administratief werk gebruikt wordt in de bureaux. Van de resteerende 2/3 der po- litie-agenten zijn de meesten niet in ka zernes ondergebracht. De onderbrenging in kazernes, die voor een deel der buiten- landsche pers de voornaamste steen des aanstoots is, komt slechts voor de over het gansche Rijk verspreide ca. 350 alarm commando's in aanmerking, die in den regel uit 60 a 100 manschappen bestaan. Er bestaan, zooals in strijd met de steeds herhaalde beweringen met nadruk ver klaard moet worden, geen dienst- of orga nisatorische betrekkingen tusschen de po litie en de weermacht. De gangmakers van de buitenlandsche campagne tegen de Duitsche politie moeten het beste weten, dat ook van militaire oefening of militaire bewapening der politie geen sprake kan zijn. Oefening en bewapening zijn, in overeenstemming met de speciale politie doeleinden, zoo verschillend van militaire beginselen, dat de inlijving van een nog zoo goed gedrilde politiemacht in het leger en haar aanwending tegen een buitenland- schen vijand een technische onmogelijk heid zou zijn. De geheime zitting van de commissie van veertien, die gisteravond om 22 uur 30 zou beginnen, is eerst om 23.30 aange vangen. daar in de particuliere vertrekken van den secretaris-generaal een streng- vertrouwelijke bespreking plaats vond tus schen den secretaris-generaal, den voor zitter der commissie en den Duitschen ge delegeerde von Rheinhaben. Bij dit onder houd is men er niet in geslaagd een over eenstemming tot stand te brengen. In verband hiermede is overeengekomen de geheele kwestie der reorganisatie van de politieke leiding van het volkenbonds secretariaat uit te stellen tot de Novem- bervergadering. Naar gelijkluidend in alle kringen wordt verzekerd, zijn de onderhandelingen vast- geloopen op den Duitschen eisch, dat in de toekomst door geen enkele mogendheid meer dan twee leidende posten zouden mogen worden bekleed, welke eisch door de tegenpartij niet werd aanvaard. De geheime zitting van de commissie van 14, die ingelicht werd over het resul taat van de vertrouwelijke besprekingen, werd na vijf minuten verdaagd tot heden, wanneer nog een laatste poging gedaan zal worden een uitweg te vinden. DUITSCHLAND. Kabinetsraad De plannen tot grond wetswijziging Het proces Pruisen contra het Rijk Politieke moord. Het rijkskabinet heeft zich gisteravond bezig gehouden met de mogelijkheid van verhooging der ondersteuningen Door een bijzondere noodverordening zal, naar besloten werd, de noodverordening van 16 Juni veranderd worden, waarbij een deel der kortingen op de werkloozenver- zekering voor den maanden November tot Maart verzacht zal worden. De win- tertoeslag zal in de eerste tot en met de zesde loonklasse voor een gehuwd arbei der rond 2 Mark bedragen. Ook in de ziekteverzekering en de ongevallenverze kering zullen zekere maatregelen worden verzacht. Bij de ongevallenverzekering zal getracht worden af te zien van een ver laging der uitkeeringen met 7De nadere bijzonderheden zullen door het rijksministerie van arbeid bekend worden gemaakt. Verder werd principieel besloten de be voegdheden van de commissaris voor de banken te vergrooten. De nadere bijzon derheden hiervan zullen worden uitge werkt door de betreffende afdeelingen. De huidige commissaris blijft in functie. De rijksregeering heeft thans officieel de betrokken instanties van het rijks ministerie van binnenlandsche zaken op dracht gegeven een ontwerp uit te werken voor een grondwetehervorming. Voor dit ontwerp zijn de richtlijnen in groote trekken reeds opgesteld. Hieruit blijkt, dat de eigenlijke grondwetsverande ringen tot een minimum zullen worden beperkt, terwijl de overige veranderingen zooveel mogelijk door eenvoudige maat regelen van bestuur tot stand zullen wor den gebracht. Wat Pruisen betreft, zullen slechts twee Pruisische ministeries grondwettig als zelfstandige ministeries blijven bestaan, n.l. het ministerie van binnenlandsche zaken en het ministerie van financiën. Verdere grondwetsveranderingen zullen den Pruisischen Landdag betreifen, die niet meer het recht zal hebben den Prui sischen ministerpresident te benoemen, maar wel het recht zal krijgen om één maal, in den aanvang der wetgevende pe riode, zijn standpunt te bepalen t. o. van de door den staatspresident ,resp. rijks president benoemde regeering. Wanneer de Landdag dan geen motie van wantrou wen aanneemt, blijft de Pruisische regee ring gedurende de wetgevende periode van den Landdag in functie, vooropgezet, dat de rijksdag als rijksregeering het ver. trouwen niet opzegt, waarna de rijkspre sident nieuwe besluiten zou moeten nemen De rijksregeering moet onafhankelijk ge maakt worden van de al te onzekere in vloeden van de partij resp. toevals- meerderheden. Zoo zullen rijksdagbeslui- ten slechts genomen kunnen worden met een wettige meerderheid, dus niet met een meerderheid van de aanwezigen. Tevens zal een eerste kamer naast den rijksdag worden ingesteld, die het recht zal heb ben rijksdagbesluiten te verwerpen. Het ten val brengen van de rijksregeering zou aan dezelfde bepalingen onderworpen zijn. Al deze, de verhouding van rijksre geering tot rijksdag betreffende verande ringen zouden natuurlijk grondwetsver anderingen beteekenen. De eerste kamer zou gevormd worden uit den rijksraad. Wat de samenstelling betreft, zal de rijksraad, welks leden door de landen benoemd worden, een derde uitmaken van de eerste kamer. Een gelijk aantal leden zal worden gehaald uit den economischen rijksraad, dus uit de be roepsorganisaties en bonden, terwijl een derde gelijk aantal uitpersoonlijkheden zal bestaan, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor staat en volk en die door den rijkspresident zullen worden be noemd. De huidige rijksraad en de voor- loopige economische rijksraad, zouden verdwijnen. Het kiesrecht voor den rijksdag zal door verhooging van den kiesgerechtigden leef tijd en met de mogelijkheid van herstem mingen veranderd worden. De voor den rijksdag gekozen Pruisische afgevaardigden zullen tevens den Pruisischen Landdag vormen. Wat betreft de verhoudingen van het rijk tot de overige landen neemt men als richtinggevend de verklaringen van van den rijkskanselier in zijn te Muncheu uitgesproken redevoering. Van groot be lang acht men hierbij de nieuwe regeling van de financieele verhouding. Het ge meente-kiesrecht zal worden veranderd. Men denkt hierbij aan het meervoudig kiesrecht, teneinde partijpolitieke stand punten bij de gemeentebesturen uit te schakelen. Wat artikel 18 van de rijks grondwet betreft, hier zullen eveneens verzachtingen in worden aangebracht, zocdat het mogelijk zal worden het op gaan van kleine Duitsche landen in groo- i,rt e' makkelijker te doen plaats vinden Bij al deze richtlijnen betreft het slechts algemeene directieven, die nog niet den vorm van een vast hervormingsvoorstel hebben aangenomen. Na beëindiging van de beschouwingen over art. 48 van de grondwet, heeft Mi- nisterial-direktor, dr. Gottheimer, namens de rijksregeering een verklaring afgelegd, welke luidde als volgt: „De rijksregeering wenschP zoo spoedig mogelijk de totstandkoming van een tot werken in staat zijnde Pruisische staatsre- geering. waardoor het rijkscommissariaat kan worden opgeheven. In den Pruisischen Landdag moet een meerderheid gevonden worden, die de vor ming van een dergelijke regeering moge lijk maakt. De rijkscommissaris zal, even als tot nog toe op een dergelijke mogelijk heid aansturen. De afzonderlijke maatre gelen in deze richting hangen af van de ontwikkeling van den politieken toestand, speciaal na de rijksdagverkiezingen". De Pruisische vertegenwoordiger, dr. Brecht. verklaarde naar aanleiding hier van. dat uit deze verklaring duidelijk bleek dat de Pruisische ministers definitief en niet zooals tot nog toe beweerd werd. voor- loopig. waren afgezet. Nadat dr Gottheimer hierop nog had ge- dunliceerd werd geDauseerd. In de middagzitting werden besprekin gen gevoerd over de al of niet rechtmatig heid van het afzetten der ministers Braun en Severing. Dx. Bracht, de vertegenwoordiger der Pruisische landsregeering was van mee ning. dat het afzetten dezer ministers in strijd is met art. 48. Prof. Takobi, de vertegenwoordiger der rijksregeering bestreed deze meening. Na uitvoerige beschouwingen over de voor de beslissing van het hof, zoo essen- tieele vraag, of de maatregelen, welke door art. 48 werden ingeleid, gerechtelijk zijn te onderzoeken, verzocht de president van slotoleidooien af te zien. Ministerial-director, dr. Brecht. verklaar de evenwel dat hij een samenvattende uit eenzetting noodzakelijk achtte. Hierop werd de zitting verdaagd to; Maandagmorgen. Generaal Litzmann is door de nationaal- socialisten in het kiesdistrict Frankfurt a/O. als eerste candidaat voor de rijksdag verkiezingen gesteld. Deze candidaatstelling heeft ten doel. te verhinderen, dat Clara Zetkin opnieuw als ouderdomspresidente den Rijks "ag opent. Generaal Litzmann is 80 jaar. Te Cremlingen bij Bronswijk is het lijk gevonden van een 25-jarigen winkelbe diende uit Salzwede}. die het slachtoffer van een politieke misdaad schijnt te zijn geworden. De man. die lid was van de na tionaal socialistische stormafdeeling te Bronswijk, moet volgens de politie, met een auto waarvan de nummers waren verwij derd. naar de plaats van de misdaad zijn gebracht. Daar heeft men hem omgebracht waarbij hij zich klaarblijkelijk hardnekkig heeft verdedigd. Door vijf revolverschoten in hoofd en borst werd hij tenslotte ge dood. Nader wordt nog gemeld, dat de misdaad gepleegd is door een kellner. die eveneens lid van de nationaal socialistische partij is. Hij is voortvluchtig. Voor zijn arrestatie is een belooning van duizend mark uitge loofd. o FRANKRIJK. De nieuwe Italiaansche gezant. De nieuwe Italiaansche ambassadeur te Parijs, graaf Pignatti Norano di Custoza, die gisteren zijn geloofsbrieven aan Pre sident Lebrun heeft overhandigd, ver klaarde in zijn daarbij gehouden toe spraak, dat de wereldcrisis het noodig maakt de economische vraagstukken op den voorgrond te plaatsen en dat daarom het welzijn van beide landen afhankelijk is van de ontwikkeling der economische verhoudingen. De ambassadeur verklaarde al het moge lijke te willen doen, om de vriendschaps banden tusschen Frankrijk en Italië steeds hechter te doen worden. Op zijn antwoord wees President Lebrun op de vroegere betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië en verklaarde, dat beide volken het aan elkander verplicht waren hun samenwerking voort te zetten, met het oog op de nog te overwinnen moeilijkheden. ENGELAND. Gevechten tusschen Mohammedanen en Sikhs. In het Hissargebied, in den Pendsjab (Britsch Indië) is het tot een bloedige botsing gekomen tusschen Mohammeda nen en Sikhs. 14 Mohammedanen werden gedood, 11 zwaar gewond. VEREENIGDE STATEN. De verkiezingscampagne. De candidaat der democraten voor het presidentsschap, heeft weer een verkie zingsrede gehouden voor de radio. Roose velt zeide, dat gezien het groote aantal werkloozen, het de plicht is van de Ame- rikaansche regeering, hun hulp te ver- leenen. Roosevelt is voorstander van ver plichte verzekering, teneinde daaruit de fondsen te putten, die voor steun aan de werkloozen noodig zijn. Senator Borah heeft een rede gehouden te Buhl in den Staat Idaho, waarin hij aandrong op de bijeenroeping van een internationale conferentie voor de schrap ping der herstelschulden en tevens voor beperking der bewapeningen en voor de herziening der schulden van de boeren, 2—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2