LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 12 October 1932 UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. AALSMEER. Een lustrum. Op 30 October a.s. zal het 5 Jaar zijn geleden, dat de West. Hill. Zondagschool der Doopsgezinde Gemeente alhier werd opgericht met aanvankelijk een 100-tal kinderen en onder toezicht van een 20- tal assistenten (jongedames.) Thans telt deze Zondagschool 300 kinderen met 55 assistenten. Dit eerste lustrum wordt Zon dag 30 October eenlgszins feestelijk in de kerk herdacht. In plaats van den heer W. Raad- schelders die ,bedankte als lid van het plaatselijk crisis-comité, werd als lid toe gevoegd (vertegenwoordiger R.K. Kerk te Kudelstaart) de heer P. de Kufjer aldaar. Voor dc betrekking van brugophaler in het dorp hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. o HAARLEMMERMEER. Van ccn wagen gevallen. Gisteren had de arbeider B„, terwijl hij zich in het land aan den Hoofdweg alhier op oen wagen bevond, het ongeluk uit te glijden en er af te vallen. De man kon niet meer overeind komen, bleek een been gebroken te hebben en werd per auto naar een ziekenhuis gebracht o HILLEGOM. Veiling van kippen en konijnen. De pluimvee- en konijnenfokkers Vereeni- ging „Streven tot Verbetering" heeft gis teravond haar eerste veiling in dit seizoen gehouden. In een der lokalen van de Coop. Veilingvereeniglng „Hillegom" aan de van Tctsstraat waren de 'kooien zóó opgesteld, dat de bezoekers de dieren goed konden bekijken, terwijl het veilingbestuur zjch vrij kon bewegen. De voorzitter der vereeniging de heer Kroon hield een korte toespraak, waarna het veilingbestuur zjjn werk aanving. Het bezoek was groot vele koniincn en kippen waren ingezonden en zijn in het ebzit van koopman of liefhebber over gegaan. o— KATWITK. Loop der Bevolking. Vertrokken: M. Kerpershoek en gezin, naar Valkenburg, Broekweg 12: F. Muller, naar Noordwijk, Kerkstraat 83; C. de Voogd naar den Haag, Vogelkersstraat 82; M. Zee, naar Scheveningen, Leuvenschestraat 39; J. v. Tuijl en gezin, naar Oegstgeest, Juf- fermanstraat 35; Th. J. Eijsvogel, naar Oegstgeest Spoorgarenstraat 24; P. J. Soeteman, naar Leiden, Tomatenstraat 14: T. Blonk, naar Woerden, Jaagpad 40; H. Guijt naar Wassenaar, Kerkdam 50. Gevestigd: G. v. d. Meij en gezin, Adriana straat 44, van Oegstgeest; A. F. Beunen, O verrijn 7, van Kerkrade; W. Bakker, Kerkstraat 34 a, van Hilversum; G. Kals- hoven, Kerkstraat 27, van Ter Aar; F. W. v. Egteren, Zeehospitjum, van Enschedé; J. Brussee en gezin Baljuwstraat 11, van Rijnsburg; J. A. Krijger, Voorstraat 35, van Mijdrecht; I. Kralt, Zuidstraat 7, van Valkenburg; H. C. v. d. Broek, Overrijn 7, van Amsterdam; J. H. Steneker, Over rijn 7, van Franeker. De werkloosheid. Aan de arbeidsbeurs stonden ingeschre ven: stucadoors 5. opperlieden 21. grond werkers 47. timmerlieden 36. schilders 13, metselaars 20/ losse arbeiders 90. landar beiders 64, bloemist 1, visschers 32. fa brieksarbeiders 3, autogeenlasschers 1. lood gieter 1. smid 1, boekhouder 1. pottebak- ker 1. broodbakkers 2. kuipers 4. varens gezellen 6. chauffeurs 1. scheepmakers 9, mandenmakers 2. stokers 6. binnenschip pers 4. monteurs 1. stoffeerders 1. machi nisten 1. behang-stoffeerder 1. totaal 377. geplaatst, doch buiten de werkverschaffing 8 personen. Botsing. Door het schrikken van een der paarden, gespannen voor een drietal woonwagens die aan den Noord wij kerweg passeerden, ging een der paarden, dat nogal vurig van aard bleek te zijn. onverwachts met groote vaart vooruit waardoor de eene wagen op den andere inging. Deze was hiertegen niet bestand: er ontstond een gat ln den aan gereden wagen, tevens was het lemoen van den wagen stuk. Deze aanrijding liet zich, vooral door het tumult dat onstond, ern stig aanzien. Het bleek echter alleen mate- rieele schade te zijn. Crisis-Comité Katwijk. Ten behoeve van het Crisis-Comité zal a.s. Zaterdagmiddag 15 October 1932 een collecte worden gehouden. Het zal nauwelijks noodig zijn deze col lecte aan te bevélen. Dat er veel crisis-leed te lenigen valt. en dat dit leed in de komende winter maanden ontstellende afmetingen zal aan nemen, is reeds thans duidelijk te con- stateeren. Een ieder die zijn plicht begrijpt en zijn hooge roeping als „mensch" wil ver staan, zal voor deze collecte zeker met gulle en milde hand schenken. o LEIDSCHENDAM. Gedurende Sept. j.l. werden door de Onderl. Ver. voor Ziekenhuisverpleging in geschreven 60 nieuwe leden; het leden tal bedraagt thans 5261. In verpleging werden 13 leden opgenomen. o LISSE. De werkloosheid. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs staan ingeschreven: 115 landarbeiders, 29 bouw vakarbeiders, 7 schilders, 4 loodgieters en 26 tot andere vakken behoorenden. Gevonden voorwerpen. Ten politie- bureele zijn inlichtingen te bekomen be treffende de volgende waardevolle vond sten: een bankbiljet van f.10, een heeren rijwiel no. 638S6, een zilveren heerenhorloge een bankbiljet van f.10, een bril in etui, een portemonnaie met f. 25, een portemon- naie met f.10. NOORDWITKERHOUT. Burgerlijke stand. Geboren: Johanna Cornelia, d. van J. Hoogkamer-Koster; Gesina Theodora, d. van B. N. Bever-WesselmanJohannes Maria, z. van P. van der Klugt-van der Eist; Maria Wilhelmina, d. van E. A. van Duin- Eckert; Johanna Maria, d. van W. P. Warmerdam-Disseldorp; Gerardus Lauren- tius, z. van C. B. Sassen-de Winter; Dina Petronella Maria, d. van P. V. van den Berg-Ouwerkerk; Petronella, d. van J. van Stein-Radings; Johanna Adriana Maria, d. van C. S. van Noori-van Gijlswijk: Mathilda d. van C. P. Kromhout-van Berkel. Overleden: Josephine Louise Retina Dec kers, 43 jaar, echtgenoote van F. J. Ker- stens; Ehsaebth Maria Koot, 38 jaar, Jo hannes Smit, 6 jaar; Cornelis J. Dieben, 65 jaar, echtgenoot van L. van der Niet; Petrus H. Smits, 52 jaar; Johannes A. Duivenvoorden, 11 maanden; August Weg- ner, 55 jaar; Eduardus van de Castel, 46 jaar, echtgenoot van Alida van den Burg. Ondertrouwd: Bartholomeus W. Mosse- veld, 22 jaar en Cornelia Maria Broekhof, 19 jaar. Getrouwd: W. A. te Boekhorst 31 jaar en Jacoba J. P. Maat, 20 jaar. o NOORDWITK. Naar wij vernemen is al het puin, dat van de groote, verbrande schuren van de firma J. Alkemade in het Vinkeveld afkomstig is, door de gemeente aangekocht. Na gehouden inschrijving is het verzamelen en afvoeren van dat puin opgedragen aan de firma J. van Tongegeren te Leiden. OEGSTGEEST. Raadsagenda. De gemeenteraad zal morgenavond in openbare vergadering bijeen komen te half acht. Agenda: 1. Notulen, ingekomen stukken, mede- deelingen. 2. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening 1931. 3. Aanbieding gemeentebegrooting 1933. 4. Benoeming onderwijzer aan de open bare lagere school Burgemeester Ter- weeweg. 5. Verzoek van het Bestuur der Vereeni ging tot stichting en instandhouding van Christelijke Scholen ten dienste van Morsch en Rijndijk onder Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude, om gelden uit de ge meentekas te mogen ontvangen, voor den verbouw van het schoolgebouw aan den Hoogen Morsch weg. 6. Voorstel van B. en W. betreffende benoeming ambtenaren van den Burgerlij ken Stand. 7. Advies van B. en W. op het bezwaar schrift van H. P. Jansen tegen een besluit van B. en W. tot weigering van een bouw vergunning. 8. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond voor verbreeding van den Rijnzichtweg (Zuidzijde). 9. Voorstel van B. en W. tot afstand van grond aan de N.V. Noord-Zuid-Holland- sche Tramwegmaatschappij, gevestigd te Haarlem. 10. Voorstel van B. en W. inzake de verbinding tusschen den Rijngeesterstraat- weg en den Nieuwen Rijksweg, bewesten Oegstgeest 11. Voorstel van B. en W. tot afstand van grond aan het Rijk voor aanleg van den nieuwen Rijksweg, bewesten Oegstgeest 12. Comptabiliteitsbesluiten. Rondvraag. o RITNSBURG. DE OPENING DER WINKELBEURS. PRACHTIGE HUISVLIJTTENTOONSTELLING. Diverse sprekers. Het groote gebeuren, waarnaar men hier reeds lang met ongeduld had uitgezien, de opening van de Winkelbeurs en Ni)ver- heidstentoonstelllng, in de groote zaal van „Flora" heeftf gistermiddag plaats gehad. Op uitnoodiging van het bestuur van de winkeliersvereenlging „Samenwerking", die de Beurs en Tentoonstelling organiseerde, verzamelden zich omstreeks halfdrie een groot aantal genoodigden en de standhou ders in de oude zaal van „Flora", waar zij door den voorzitter van „Samenwerking", den heer P. van Delft Czn., werden wel kom geheeten. In het bijzonder richtte spr. zich hierbij tot de burgemeesters van Rijnsburg en van Oegstgeest, den voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, den voor zitter en verdere bestuursleden van „Flora", die spr. dankte voor de door hen verleende medewerking, o.a. het afstaan van de groote zaal van .Flora", de besturen der zustervereeniglngen uit Leiden. Noord- wijk en Oegstgeest. dames en heeren jury leden, de muziekvereeniging „Wilhelmina" en ten slotte tot de standhouders, die kos ter. noch moeiten ontzien hebben, om tot stand te brengen, wat er te zien is. Menigeen, meende sprzal zich hebben afgevraagd, hoe het mogelijk is, thans te besluiten tot het houden van een Winkel- beurs. Stilstand echter, meende de Winke liersvereenlging. is achteruitgang en zij wil geen moeite sparen, om te trachten weer tot het oude zakenleven terug te komen. Spr. hoopte, dat de Winkelbeurs mocht opwekken tot het koopen op eigen plaats, en het inzicht, dat dit beter is dan het steunen van groote trusts. Hierna was het woord aan den burge meester. den heer J. L. Bosschieter. Spr. herinnerde eraan, hoe voor enkele jaren „Samenwerking" besloot tot het houden van een Winkelweek, hetgeen bleek een goede reclame te zijn en waarbij door de uitstallingen getoond werd, hetgeen wel in het eigen dorp te krijgen is. Het gevolg van het toen behaalde succes is geweest, dat het bestuur der vereeniging. die er steeds naar streeft het belang harer leden maar daarmede ook tevens het belang van de cliënteele te behartigen thans, mede- gaande met haar tijd, met deze Winkel beurs komt. Hoewel de tijdsomstandigheden, niet het minst voor Rijnsburg moeilijk zijn, hebber de winkeliers getoond te zijn mannen var den daad, echte Rijnsburgers, en hebbe- zij met kracht de hand aan den ploeg ge slagen. Met dank aan „Flora" wees spr, er op, hoe gelukkig het bestuur is deze Beurs in zoo'n prachtige zaal, waarmede geen an dere in het dorp te vergelijken is, te kun nen houden. De inrichting van de stands noemt spr. boven allen lof verheven. Rijnsburg, dat' in de bloemenwereld reeds naam gemaakt heeft, toont hierbij weer wat tot stand ge bracht kan worden. Spr. brengt daarom hulde aan allen, die daartoe medewerkten. Er Is werkelijk iets grootsch tot stand ge bracht. Ook hen, die aan de HuisvUJttentoon- stelling deelnemen, zegt spr. dank .Uit de ingezonden kunststukken blijkt, dat met geestdrift is gewerkt en spr. is verbaasd over het geduld en den ijver, daarbij aan den dag gelegd. Ook „Wilhelmina" en „Crescendo" bracht spr. dank, want ook zij verrichten een goed werk. Spr. eindigde zijn rede, met den wensen uit te spreken, dat deze Beurs tot resultaat moge hebben, dat alle nog elders koopende Rijnsburgers tot vaste koopers op de plaats zouden worden gemaakt. Het muziekgezelschap „Wilhelmina" speelde hierna het „Wilhelmus", dat door allen staande werd aangehoord. Vervolgens sprak burgemeester Gerrc- vink van Oegstgeest. die er op wees, dat wel is waar de Beurs van een Rynsburg- sche vereeniging uitging en daarop bijna uitsluitend Rijnsburgers inzenden, een groot gedeelte van de inwoners van het aangrenzende gedeelte van Oegstgeest op Rijnsburg georiënteerd is en groot belang heeft bij een voortvarend en goed geoutil leerd winkelbedrijf aldaar. Spr. meent dat in economischen zin in Holland en speciaal in Rijnsburg wordt in gezien, hoe in dezen tijd gehandeld moet worden. Een aardig staaltje ondervond spr. daarvan laatst, toen hij 's morgens vroeg in Arnhem reeds een Rijnsburgsche auto met versche bloemen zag. welks be stuurder dus niet geschroomd had. in den nacht een afstand van pl.m .150 K.M. af te leggen. Dit wijst op groote activiteit, maar ook op grooten nood. Spr. stelt zich voor, dat die te Rijnsburg hoog moet zijn, in de bollenbranche, en dat op de winke liers. die zich hebben ingesteld op tijden van hoog-conjunctuur, die achter ons lig gen, de depressie zwaar moet drukken. Hun streven, niet door defaitisme, mdar door eigen onderneming en kracht te bewegen tot op de plaats koopen, juicht spr. toe. Spr. hoopt, dat zij in hun heldhaftig po gen niet zullen verslappen, maar hun pogen met 's Heeren hulp, met succes be kroond mag worden. Daarna voerde het woord de heer Mol- kenboer, 2de voorzitter van de Kamer van Koophandel van Rijnland. SDr. zeide o.a. zijn sympathie te moeten uiten, met het streven van de winkeliers, te demonstree- ren wat bij hen te koop is en ziet hierin een streven om door de crisis heen te komen. De geheele maatschappij is met een goeden winkelstand gebaat, en spr. hoopte dan ook, dat het devies „Ik zal handhaven" ook dat van Rijnsburgsche winkeliers zou zijn en hun streven met succes bekroond mocht worden. Tenslotte werd nog gesproken door den heer T. Kralt. voorzitter der veilingsveree- niging „Flora". Namens „Flora" wenschte spr. de Winkeliersvereeniging geluk met dezen dag. De oorzaak dat de Beurs in deze zaal kan worden gehouden, is, dat het be stuur van „Flora" sociaal-democratisch denkt. Sociaal-democratisch zóó te ver staan, dat niet eenzijdig op vereenigings- belangen wordt gelet, maar dat ook mede gewerkt wordt aan sociale belangen, welke bovendien vaak blijken parallel te loopen. Spr. hoopte, dat het gevolg van deze Beurs zou zijn, dat iederen Rijnsburger door het hoofd zou spelen „Buy Rijns- burgsch", koop te Rijnsburg. De heer P. van Delft dankte vervolgens alle sprekers voor hun geuitte wenschen en hoopte dat de vervulling daarvan den standhouders ten goede zou mogen komen, en verzocht vervolgens burgemeester Bos schieter, door het doorknippen van een lint, de Winkelbeurs en Nijverheidsten toonstelling officieel te openen, waaraan deze bereidwillig voldeed en de genoodig den de gelegenheid kregen, zich te over tuigen, van wat op de Beurs te zien was. Van de pl.m. 900 M2. groote zaal was geen hoekje onbenut gelaten en naar wij vernamen moest met de ruimte gewoe kerd worden, had ondermeer het gezellige hoekje, waar de firma van Nelle gratis van haar koffie en thee liet genieten, wel wat grooter mogen zijn, terwijl niettemin een aantal inzenders afgewezen moest worden, wegens gebrek aan ruimte. De indeeUng van de stands was aange bracht onder leiding van den bouwkun dige, den heer van Nieuwkoop, waardoor een mooi geheel is verkregen, dat boven dien door de standhouders is versierd op een wijze, die boven allen lof verheven is. Wat de Uizendingen van de standhou ders betreft, bijna geen tak van het win kelbedrijf is achterwege gebleven en over alle stands kan men. slechts met den grootsten lol getuigen! Het zou te ver vcereii deze allen afzonderlijk te noemen, doch het geheel spreekt van de groote activiteit en verscheidenheid der Rijns burgsche winkels. Evenals van de inzending voor de Nij verheids- en Huisvlijttentoonstelling. Wat hierbij op het gebied van dames- handwerker, is ingezonden grenst aan het ongeloofelijke en laat zien, dat de Rijns burgsche dames op dit gebied héél wat presteeren. Een veelzijdig ontwikkeld man toonde zich de heer Koe ie wijn van Katwijk, die zoowel met snij- en schilderwerk voor den dag kwam als met een opgetuigd bom- schip en c-en vlet, alles de moeite waard om gezien te worden. Zeer aardig was ook een inzending van de leerlingen der Koningin Wilhelmina- school, die met teekenwerk en hand werken uitstekend voor den dag kwamen. Al was natuurlijk niet alles even onbe rispelijk, er waren toch inzendingen bij, die door de jury een prijs werden waard gekeurd. Van de diverse attracties mocht, dank zij het ijverig streven van de jongedames die deze onder hun hoede hadden, vooral de sjoelbak zich in een groote belangstel ling verheugen. Was reeds spoedig na de opening van de Beurs het bezoek al zeer groot, dit werd door het avondbezoek verTe overtroffen. Inplaats van „Wilhelmina" verzorgde toen „Crescendo" van Sassenheim het mu zikale gedeelte van het programma. Uit alles blijkt wel. dat de Beurs over gebrek aan belangstelling niet te klagen zal hebben! De jury, bestaande uit de dames R. Gunst en D. Smit en de heeren A. T. Kraan en A. Labé van Oegstgeest. heeft de inzendingen voor de Nijverheids- en Huisvlijttentoonstelling bekroond als volgt: Leerlingen Wilhelminaschool Jongens: le Prijs H. v. Kulvenhoven; 2e prijs A. v. d. Kwaak; 3e prijs W. v. Egmond; Eer volle vermelding: A. v. d. Kwaak, D. A. v. d. Meij en H. v, Kuivenhoven. Idem Meisjes: le Prijs Ca den Heijer; 2e prijs Jo Kromout; 3e prijs Truus de Mooy. Snywerk: le prijs Boekee; 2e prijs Bloemendaal van Sassenheim; 3e prijs Ryiink van Leien; 4e prijs Koelewyn van KatwUk; 5e prijs J. Broekstra. Eervolle vermelding D. Kromhout en R. Verhaar. Zaagwerk: le prijs J. v. d. Zwan; 2e prys v. d. Horst te Oegstgeest. Eervolle vermelding W. Huge. Teeken- en Schilderwerk; le prijs Koelewyn; 2e prys D. Kromhout. Eervolle vermelding Koelewyn. Weven: le prys Mar. van Egmond; 2e prys J. v. d. Eykel, Smyrna- en knoopwerk: le prys mevr. A, D. den Haanv. d. vyver. Breien: le prys mevr. P. Peter; 2e prijs H. de Graaff te Katwyk. Haken: le prys D. Kromhout; 2e prijs mevr. D. Goemaat; 3e prys mej. Lindhout. Borduren: le prys J. v. Delft; 2e en 3e prys Ella Schipuil. Engelsch borduurwerk: le prys mevr. Bouman; 2e prys mej. C. Zandbergen; 3e prys mej. A. Paauw. Kruissteek- en Gobelinwerk: le prijs mej. L. Schoneveld; 2e prys Cat. Zandber gen; 3e prys C. Zandbergen; 4e prys Ella Schipüll; 5e prys Cor. Oudwater. iffbraak. Des nachts is alhier ingebroken ten huize van den heer J. v. K. aan den Sandtlaan. De bewoners ontdekten den inbraak eerst in het morgenuur. De dieven hebben zich toegang tot de woning verschaft, door van een zyraam de pen waarmede dit gesloten was, uit te boren. Zy hebben het huis verlaten aan de achterzyde, waar een paar deuren open stonden. Het geheele huis bleek doorzocht; ook de laden waren nagezocht en stonden in het rond verspreidt. Voor zoover is na te gaan. wordt een bedrag van ongeveer f. 6 vermist. De politie stelt een onderzoek in. De bloemenhandel. Een groot gedeelte van den aanvoer bestaat thans uit Herfstasters die van f. 4 tot f. 7 per 100 bos opbrengen. Dwerg asters gaan van f.3 tot f. 4,75, Helianthus waarehn de aanoer zeer afneemt brengen van 10 tot 35 ct. op. Dahlia's zijn niet best meer, ze gaan voor 30—75 ct„ Zinnia's f. 1.10—1.70, Anjers 35—55 ct„ Cheboud- anfers f. 1.40—1.60, Asters per 100 2040 ct., Pompon-Dahlia 25—35 ct.. Chrysanten 15—25 ct., De weinige Gladiolussen bréngen van 70—95 ct. op. Rozen per bos van 20 stuks 40—70 ct. o SASSENHEIM. De heer A. Wamaar Jzn. De heer A. Warnaar Jzn., lid van den gemeenteraad, die eenigen tijd in het Diaconessenhuis te Leiden, waar hij een operatie had ondergaan is verpleegd, heeft dit kunnen verlaten en wordt nu thuis verder verpleegd. Noodlottig ongeval. Voor het plaatsen der palen voor de electrificatie der stoomtram wordt een stellage gebruikt, die door middel van een staaldraad aan vaste punten bevestigd wordt. Zoo had men ook de stellage be vestigd aan een boom staande in de laan, die leidt naar de kantoren en schuren der N.V. Beerhorst en Zn., doch op een zeer gevaarlijke manier, terwijl bovendien vergeten was, de draad door een lantaarn te doen opmerken. Toen het personeel van genoemde firma zich naar huis begaf, kwam J. S. met de draad in aanraking en werd van de fiets geslingerd. Hij bekwam verschillende verwondingen en moest naar de Bcrnardus- stichting worden vervoerd, alwaar dr. le Grand de eerste hulp verleende. Opgedragen. Het verbouwen van de Lisserbrug tus schen Lisse en Hillegom is opgedragen aan den heer C. J. Kiebert alhier, die bereids met de werkzaamheden een aan vang heeft gemaakt. o STOMPWITK. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. M. v. Leeuwen geb. Haze- broe kz. J. A. Rotteveel geb. v. d. Lans d. Getrouwd: J. v. d. Graaf en A. M. v. Iperen. GEMEENTERAAD. De subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. De steunregeling en de werkverschaffing. De raad dezer gemeente kwam onder voorzitterschap van burgemeester Keyzer in openbare zitting byeen. Afwezig wegens ongesteldheid de heer J. ten Hoopen. Na Ingekomen stukken volgt nadere voorloopige vaststelling gemeenterekening 1930. Z.h.st. goedgekeurd. Benoeming van 3 leden van het Burger lyk Armbestuur (vacature Scholtes. van Leeuwen en van Maaren). Uitgebracht worden op de heeren Vader, Roeling, Janson, resp. 8. 9, 9 stemmen en op den heer Hagen 1 stem, zoodat de eerste drie gekozen zyn. Verleenen van een aanvullingssuosidie aan het Burgerlyk Armbestuur, groot f. 4000.-. De heer Vink is dankbaar gestemd, dat er nog slechts 101 werkloozen zyn; er zal daardoor nog een f. 5000 noodig zyn voor uitkeering, waardoor het bedrag loopt tot de f. 26.000. Dit is gelukkig voor onze gemeente niet verontrustend. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. wyziglng der verordeningen op de hef fing en invordering van leges ter secre tarie etc., wordt z.h.st. goedgekeurd. Afwijzend praeadvies op de verzoeken van de afd. Stompwyk-Veur van de Ver. Volksonderwys en van de Oudercommissie der gemeenschappelijke openbare school te Veur om schoeisel en kleedmg te verstrek ken aan die kinderen, welke door gemis daarvan het onderwys niet kunnen volgen. De heer Bloemhsuyel spyt 't afwyzend advies op deze biliyke verzoeken, deze hadden behooren te worden ingewilligd. Men verwyst de menschen wel naar het Burgerlyk Armbestuur, doch dit is voor vele menschen een zwaren gang en het geld moet toch van de gemeente komen. De voorzitter zou gaarne weten waar de heer Bloemheuvel het geld vandaan wil halen, bovendien heeft zich slechts één feit voorgedaan en dat was niet eens serieus. HEDEN: Kinderkliniek Acad. Ziekenhuis; Jaar- verg. Ver. Herstellingsoord Leidsche Bui- tenschool. 4'/i uur nam. Leidsche Schouwburg: .Elisabeth van Engeland". Rotterd.-Hofstad-Tooneel. e uur 15 nam. StadsgehoorzaalGezelschap Charles Braakenslek: „De Spaansche Vlieg". 8 uur nam. Volksgebouw: Jaarvergadering, 8 uur nam. Vrye Evang. Gem.: Samenkomst te 8 u. nam. Donderdag. Geref. Kerk in H- V. (Gerecht 10): Spr. dr. Geelkerken. 8 uur nam. Nutszaal (Jeruël)Spr. ds. H. Siegers van Utrecht, 8 uur nam. Nutszaal: Samenkomst Maranatha, 8 uur Alphen a. d. Rijn (hotel 's Molenaarsbrug) N.V. Schelpkalkbranderij v.h. J. W. Clant en Zn. Buitengew. Verg. van Aandeel, houders, IO1/2 uur, voorin. Katwyk aan Zee: Gemeentezaal, Bybellezing, 8 uur. BIOSCOPEN. Casino-Bioseoon Hoogewoerd, 8 uur n.m „Maeiste als Keizer." Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Citv-Theater. Haarlemmstr.. 8 uur nm.l „Tarzan". Zaterdag n.m. 2 uur, Zondag n.m. 2 uut en 4 uur 30. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur n.m.l „De Gravin van Monte Christo." Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Trianon-Theater Breestraat, 8 uur n.m.l „De Vrouwendiplomaat." Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Oct. a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn No. 18, Telef. 523. De heer Bloemheuvel: de wet regelt deze verleening en daarby is 't bedraj zeker niet hoog. De heer Willemsen: als het noodig I moet er in worden voorzien, echter niet tegenstaande de slechte tyd, zyn er maa: enkele gevallen. Het Burgerlyk Arm bestuur zal echter die steun zeer zeke: verleenen, eenTpost op de begrooting li echter niet noodig. Het B.A. zal echte: moeten weten dat de raad prys stelt op het verleenen van het gevraagde. De heer Vink: de rechtsche menschen kunnen zich principieel niet vereenigen met schoolkleeding en voeding; zy staan op het standpunt dat dit is de taak van de ouders. Wanneer een dergelyk instituut hier reeds bestond, dan zou hy echter geen voorstel doen tot afschaffing daar van. Alleen als de nood erg hoog zo» zijn. dan zou hy bereid zyn, het verzoe! in willigen. Het hoofd der O.L.S. weg) geeft drie gevallen op. deze zijn echter niet onderzocht, ook niet door dra heer Bloemheuvel. Ook de Oudercommissie, welke adhaesw betuigt, noemt geen gevallen; steunt eer adres om toch ook maar iets te doen De inhoud van het adres kent spr. echte: niet. De heer Bloemheuvel: de partygenooten van den heer Vink in Den Haag denker, er echter anders over. De gevallen dooi het schoolhoofd aangehaald zyn juist, de heer Vink is erg voorbarig met zyn con clusie. De voorzitter: by een van de genoemde drie gevallen was het leven van den vader oorzaak dat de kinderen ontberen. De heer Bloemheuvel: moeten de kinde ren daardoor lyden? De voorzitter: in Den Haag bestaat een regeling; was dit hier ook zoo, dan ware de toestand anders. Als daarnaast nog komen de R.K. scholen en de school met den bijbel dan zou het kostenbedrag veel te zwaar worden. De heer Willemsen: de heer Bloemheu vel drijft de zaak te ver; de Chr. liefde heeft steeds in dergeiyke gevallen voor zien; het gaat echter niet aan alles op de nek van de overheid te laden. Boven dien mist de gemeente de controle, welke het B.A. wel heeft. Of moeten wy weer een zooveelste raadscommsisie er bij krijgen? De heer Vink: de kerkelyke menschen steunen op de kerk. de anderen moeten zich dus vervoegen by het B.A. De partij van den heer Bloemheuvel verzet ziel tegen steun in natura en deze vraagt he hier juist. Zijn het Crisis-omstandigheden dan moet het Crisis-Comité bijspringen Niemand onzer zegt: houdt de kinderen thuis. De heer Bloemheuvel is ook tegen steun ln natura, doch het betreft thans de kin deren. Hoe lang duurt Jiet dan wel, eer hulp wordt verleend? Het afwyzend praeadvies wordt aange nomen met de stem van den heer Bloem heuvel tegen. wyziging der steunregeling voor werk loozen (bctr. wyze van uitbetaling). Kos ten f. 3.00 per week voor thuisbezorging steun. Aangenomen z.h.st. Voorstel betreffende annexatie-plannen Den Haag c.a. in verband met vragen van het lid. den heer Vink. De voorzitter: het ligt in de bedoeling uit elke partij een lid aan te wyzen ori het antwoord gereed te maken. Het is mijn bedoeling de commissie te vormen uit de heeren Bloemheuvel, Vink en Willemsen. Echter zal een spoedver gadering worden gehouden om het adres vast te stellen. Vragen van den heer Vink inzake werk loosheid en werkverschaffing. De heer Vink zegt dat de beantwoor ding der vragen hem niet aangenaam ge stemd heeft. De conclusie is dat men niet aan werkverschaffing kan doen. Hebben B. en W. wel overleg gepleegd met den Ryksinspecteur voor de werkverschaffing- Is aan Rykssubsidie gedacht? De heeren Willemsen en Bloemheuvel sluiten zich aan by den heer Vink. Nadat de voorzitter de toezegging heef» gedaan de gestie van werkverschaffing op het departement te zullen bespreken en tevens te bespreken de gratis cokesver strekking aan werkloozen. zulks op ver zoek van den heer de Lange wordt de zitting gesloten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6