73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 10 October 1932 Derde Blad No. 22256 GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. [DRAISMA-vanVALKEMBURG'S-- l« A •iLEVERTRAM RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. DE LOONEN DER LOSSE ARBEIDERS. 11 December 1931 werd een voorstel van den heer Kuipers, betreffende de loonen van losse arbeiders in dienst der gemeente ln handen van B. en W. om praeadvies ge steld. Dit voorstel heeft de strekking, al blijkt dit niet uit de redactie, doch alleen uit de daaromtrent gevoerde beraadsla ging, den Raad te doen uitspreken, dat aan den lossen arbeider in gemeentedienst het minimum-loon van den vasten ge meentewerkman zal worden betaald, waar bij de voorsteller er dan van uitgaat, dat het volgen van de door hem gewenschte gedragslijn reeds door besluit ter zake van 15 November 1920 zou zijn vereischt. Zooals B. en W- reeds in de Memorie van Antwoord betreffende de gemeente- begrooting voor 1932 hebben uiteengezet, is door hen ter uitvoering van bovenver meld besluit, volgens hetwelk het minl- mum-loon van de algemeene salarisver- ordening ln het algemeen als limiet zal gelden voor het loon van de losse arbei ders in dienst van de gemeente, bij cir culaire van 7 Januari 1921 ter kennis van de hoofden van takken van dienst ge bracht, dat onder „minimum-loon" in dat besluit moet worden verstaan de wedde, welke ingevolge artikel 9 van de algemeene salaris-verordening wordt genoten door de ambtenaren in tijdelijken dienst der gemeente. In verband daarmede mag aan de losse arbeiders in het algemeen geen lager loon worden toegekend dat 4/5 der aanvangswedde, verbonden aan den rang, waarin zij werkzaam zijn. In 1926 is die Circulaire door B. en W. nader in dien zin aangevuld, dat, indien het 4/5 gedeelte van de aanvangswedde van het vaste per soneel, dat met overeenkomstige werk zaamheden is belast, minder is dan het normale loon geldend in het particuliere bedrijf, of dan het loon, vastgesteld bij een collectieve arbeidsovereenkomst, alsdan 't normale loon van het particuliere bedrijf of dat collectieve contractloon moet wor den uitbetaald, tot een maximum van 5/5 van bovenbedoelde aanvangswedde. Practiseh is de toestand sinds 1926 dus deze, dat de gemeente aan hare losse ar beiders het loon van het particuliere be drijf of het collectieve contractloon be taalt, met dien verstande, dat het loon niet uitgaat boven 5/5 van het minimum loon van den vasten werkman de li miet, die, welke uitlegging men ook aan de woorden „het minimum-loon van de algemeene salarisverordening" in het be sluit van 15 November 1920 wil geven, in geen geval mag worden overschreden en niet daalt beneden het loon, dat de Raad zelve voor tijdelijke ambtenaren in dienst der gemeente in art. 9 der alge mene salarisverordening heeft vastgesteld, ook al zou het loon in het particuliere be drijf of het collectieve contractloon lager zijn. De gemeente betaalt dus aan de losse arbeiders niet meer, doch ook niet minder dan het minimum-loon, dat zij zelve aan hare vaste en tijdelijke werklieden be taalt. Zou overeenkomstig het voorstel van den heer Kuipers worden gehandeld, dan kan dit alleen tot gevolg hebben, dat het loon voor de losse arbeiders in gemeente dienst, wier loon in het particulier bedrijf gelijk is aan of lager dan het 4/5 van de aanvangswedde van den werkman in vas ten gemeentedienst, tot 5/5 van die aan vangswedde wordt verhoogd. B. en W. zien daarvoor geen enkele reden en ach ten het bovendien in strijd met letter en geest van het besluit van 15 November '20 Bij de beraadslaging over het voorstel van den heer Kuipers op 11 December 1931 heeft de heer Schüller zich nog beroepen op een uitlating in de zitting van 2 Dec. 1926 van den toenmaligen voorzitter, waaruit zou blijken, dat ook naar diens meening op grond van meergenoemd be sluit het minimum-loon van den vasten werkman aan den lossen arbeider zou moeten worden uitbetaald. B. en W. kun nen die uitlating, althans indien het tachygraphisch verslag het gesprokene of de bedoeling van het gesprokene in alle opzichten juist en volledig weergeeft, niet anders beschouwen dan als een lapsus linguae in het debat, waarin nu eenmaal niet elk woord op een goudschaaltje wordt gewogen, te eerder, nu nimmer gebleken is, dat de toenmalige voorzitter inderdaad in dezen een van het College afwijkend Standpunt zou hebben ingenomen- Het behoeft overigens geen betoog, dat een mondelinge mededeeling van den voor zitter geen wijziging vermag te brengen in de wijze van uitvoering van een Raads besluit, waartoe door 't College is besloten B. en W. kunnen dan ook het door den heer Sehuller aangevoerde argument als niet ter zake dienende verder buiten be schouwing laten. Op grond van het bovenstaande geven B. en W. in overweging het voorstel van den heer Kuipers niet aan te nemen, het geen dan impliceert, dat de Raad zich met de bovengeschetste toepassing van het besluit van 15 November 1920 ver- eenigt. ALKMAAR's ONTZET. RECLAME. •leeuwarden- 5586 HAAGSCH GERECHTSHOF. In de Zaterdagmiddag gehouden zitting van bovengenoemd Hof stond terecht de 22-jarige P. O. uit Valkenburg die bij ver stek-vonnis van den Politierechter van 6 Juni j.l. veroordeeld was tot f.75 sub. 30 dagen gevangenisstraf terzake van valsch- heid in geschrifte, n.l. het doen verval- schen van zijn rijbewijs. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde. Een en ander was uit de aardig heid gedaan volgens verdachte. De proc.-generaal mr. Brants vond het feit ernstig en vond er geen aanleiding in om de straf te verminderen. Hij vroeg be vestiging van het vonnis. Uitspraak 18 October a.s. Een onaangenaam einde. Het feest van Alkmaar's Ontzet op Zaterdag 8 October, is prachtig ingezet en op onprettige wijze geëindigd. 's-Morgens om 8 uur heeft een groot aantal kinderen een aubade gebracht aan burgemeester Wendelaar. Het Christelijk Muziekkorps „Soli Deo Gloria" gaf daarfia een uitvoering van koraalmuziek van het bordes van hel stadhuis af en de stadscarillonist, de heer Crefeld, liet van den Waagtorcn vroolijke klanken hooren. Om 10 uur trok een vlaggen- en wimpeloptocht voor kinderen oneer de tonen van twee muziekkorpsen door de stad. Om halftwaalf hield de voorzitter der 8-October-vereeniging. mr. C. J. de Lange, een gedachtenisrede bij het Victoria-beeld. 's-Middags werd een fraai bloemen corso gehouden. Om 8 uur vond een muzikale taptoe plaats en tot twee uur ln den nacht waren er feesten op het Doe- lenveld, dat evenals het Hofplein in een kermisterrein is herschapen. Muziek en dans en allerlei tenten door particulieren vereenigingen of scholen geëxploiteerd ten bate der 8 Octobervereeniging poogden hier de feestgangers nog tot laat in den nacht bezig te houden. Over het avondfeest schrijft het Hbld. het volgende: Om ongeveer acht uur werd de feest vreugde plotseling verstoord. Niet alleen begon het te regenen, zoodat de kermis attracties op het Doelenveld, waarvan de opbrengst voor de 8 October-Vereeniging bestemd was, het publiek zagen wegtrek ken en de groote dansvloer een troosteloos leegen aanblik bood, maar waarschijnlijk door de overbelasting der verlichte straten ging in vetschillende wijken van de stad plotseling het electrisch licht uit. Na ongeveer twintig minuten hadden verschillende straten weer stroom, maar juist in de hoofdstraten kon de storing blijkbaar niet verholpen worden. De illu minatie viel daardoor in het water. Verscheidene café's die met strijkjes voor dezen avond extra kosten hadden gemaakt, moesten de kaarsen te voorschijn halen, die ook in verschillende winkel etalages gezet werden. Alkmaar had weer dezelfde verlichting als op den dag van het ontzet in 359 jaar geleden, maar men was er nu allesbehalve over tevreden. Verscheidene zaken, die juist dezen avond tot twee uur mochten open blijven konden thans wel sluiten. De bioscoopen, die hun programma's reeds begonnen waren, stonden voor de keuze de honder den toeschouwers hun geld terug te be talen of de kaarten op een anderen avond af te stempelen. Overal zag men teleurge stelde en ontevreden gezichten. Regen en duisternis dreven de menschen spoedig huiswaarts, zoo hoopvol als men gister avond de feestelijkheden begonnen was, zoo droevig zijn zij door dezen tegenslag geëindigd. De lichtstoring heeft geduurd tot bijkans middernacht. De stad lag voor een groot deel in het duister en door den ge- si adigen regen waren de meeste feestgan gers geleidelijk uit de straten verdwenen. MR. J. WOLTMAN. Eervol ontslag verleend als secr.-generaal van Defensie. Bij Kon besluit is met ingang van 1 Januari a.s. aan mr. J. Woltman op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secr.- generaal van het departement van defensie. Aan mr. Woltman is dank betuigd voor de gewichte diensten door hem gedurende een reeks van jaren aan den lande bewezen terwijl hij is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. DE POSTVLUCHTEN. Het vliegtuig „de Duif" is gisteren om 12 uur op Schiphol geland. Aan boord bevonden zich als eerste be stuurder, Parmentier; tweede bestuurder Buitenhuis, mecanicien en van Bruggen als marconist. Vrijdag 30 Sept. vertrok de „Ibis", ge zagvoerder Pellens, van Batavia naar Amsterdam. Op Zaterdag 1 October kreeg het toestel echter boven Siam zulk een zware stormschade, dat het Kohlak moest aanloopen, teneinde aldaar de op- geloopen averij aan evenwichtsroeren en vleugel te herstellen. Onmiddellijk besloot de K.L.M. om de „Duif" uit Batavia te laten vertrekken, teneinde de reis in de plaats van de „Ibis" te laten uitvoeren. Zondagmorgen 2 October vertrok de „Duif", gezagvoerder Parmentier. Reeds den volgenden dag was het toestel te Rangoon, na te Kohlak personeel en ma teriaal te hebben afgezet voor de repara tie van de „Ibis" en de post en de passa gier van het vliegtuig te hebben overge nomen. In het volle besef, dat de post, volgens dienstregeling moest worden overgebracht, heeft de gezagvoerder Par mentier de „Duif" een achterstand van twee dagen laten inhalen en is hij giste- ren (gelijk hiervoor gemeld) volgens j schema op Schiphol geland. Den vorlgen Zondag was de „Duif" uit Batavia vertrokken. De overtocht had dus plaats in zeven-en-een-halve dag. Daarbij werden enkele zeer lange trajecten gevlo gen. Wij noemden reeds Medan—Rangoon dat overigens vaak door K.L.M.-vliegers in één dag afgelegd was; verder Rangoon Allahabad, "KarachiBagdad en tenslotte MersamatruhBoedapest. Aan boord bevonden zich de werktuig kundige Buitenhuis, die 22 September uit Amsterdam was vertrokken en dus in 18 dagen heen en terug Amsterdam—Batavia heeft gereisd. De gezagvoerder Parmentier heeft met deze snelle reis het belang van het publiek ten zeerste gediend. ROOFOVERVAL TE ZENDEREN. Twee oude vrouwen aangevallen en een van ben gedood. In het plaatsje Zenderen, gemeente Borne, Is Zaterdagavond te ongeveer ne gen uur, een roofoverval gepleegd in een boeren-hofstede. staande aan den weg naar Albergen. bewoond door de gezusters Anna Pol en Dina Pol. resp 82 en 86 jaar oud. Een man is aan de achterzijde het huis binnengedrongen en heeft de vrouwen, die reeds te bed waren, aangevallen en mis handeld, tengevolge waarvan Anna Pol spoedig bezweken is. Zij kreeg eenlge diepe messteken in de borst en in het hoofd en werd bovendien met een kom geslagen De andere zuster kreeg enkele klappen en werd slechts licht gewond. Toen de oudste zuster begon te gillen, nam de onverlaat de vlucht, daarbij ach terlatende een mes. zwaar met bloed be vlekt en een horlogeketting, die waarschijn lijk bij de worsteling met Anna Pol afge rukt is. Dina Pol vluchtte daarop, naar den nabij wonenden landbouwer Zonder welks familie kwam toeloopen, die den dokte te Borne en den gemeente-veldwachter Smits te Zenderen, waarschuwde. Deze laatste waarschuwde op zijn beurt het par ket te Almelo, dat spoedig ter plaatse was, in gezelschap van den majoor der re cherche te Almelo A. Koot. Onmiddellijk zijn de nasporingen begon nen, welke tot diep in den nacht werden voortgezet. Daarbij werd gebruik gemaakt van een politiehond, die echter het spoor van den misdadiger niet verder kon volgen dan den weg Omtrent de toedracht van den overval is heel weinig bekend geworden, omdat de oudste zuster, die in het leven is gebleven, stokdoof is en zeer verwarde verklaringen geeft. Men neemt aan, dat hij den zusters heeft willen dwingen te zeggen, waar het geld was, omdat de man wist, dat ruim een week geleden een koe verkocht was. waar van hij de opbrengst nog dacht te vinden. Gisteren is het onderzoek met kracht voortgezet. In den loop van den morgen werd in een bosch bij Azelo onder Ambt- Delden door den Rijksveldwachter van Delden een man aangehouden, die bij het zien van den veldwachter on de vlucht was geslagen. Hij werd gevankelijk overge bracht naar Zenderen daar aan een ver hoor onderworpen, terwijl hem vervolgens op het politiebureau te Almelo een ver hoor werd afgenomen. Daarna werd hij naar de plaats van den misdaad geleid ter confrontatie. Hij blijft echter handnekkig ontkennen en beweert een alibi te hebben, Er zijn echter enkele tamelijk sterke aan wijzingen tegen hem. LÜCHTPOSTPAKKETTEN NAAR INDIE. Voortaan kunnen gelijk gemeld met den luchtdienst AmsterdamBan doeng ook luchtpostpakketten worden vervoerd, echter zogder dat daarbij aan gifte van waarde is"toegelaten. In afwij king van de ter zake bestaande bepalingen mogen echter in deze pakketten wel goud of kostbaarheden worden gesloten. Deze regeling is ook van toepassing op de retourvluchten uit Indië. DESTRUCTIE VAN AFGEKEURD VEE. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft den volgenden brief gezonden aan de gemeentebesturen in het Westen des lands: Zooals uw college bekend zal zijn, heeft de N.V. Ned. Thermo-Chemische Fabrieken het voornemen, voor het westen des lands een destructor te bouwen, die het den gemeenten mogelijk zal maken te voldoen aan het voorschrift van artikel 15 van de Vleeschkeuringswet en aan de art. 61 en 63 van het Koninklijk besluit van 5 Juni 1920 Stbl. 285, zooals dat later is gewijzigd, tot uitvoering van artikel 18 van de wet. Onder voorbehoud van goedkeuring van de Staten-Generaal heeft de regeering met het bestuur van bovengenoemde N.V. een overeenkomst van geldleening gesloten, strekkende om haar het benoodigde bouw- kapitaal te verschaffen, waarmede ge paard zal gaan toezicht van regeerings- wege op de uitoefening van het bedrijf en geregelde controle van het af te leveren product, wat de steriliteit betreft." Aangezien in toenemende mate vragen rijzen bij gemeentebesturen te dezer zake, heb ik gemeend, ter wegneming van onzekerheid het bovenstaande te uwer kennis te moeten brengen. D? destructor zal werken voor een ge bied omvattende pl.m. 450 gemeenten, in Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht en Gelderland." SLAAPWAGENS IN NACHTTREINEN. De datum van indienststelling der slaapwagens in nachttreinen is nader vastgesteld op I November a.s. Mr. J. VAN DER POEL. Blijkens een mededeeling in het Week blad der Directe Belastingen, invoerrech ten enz. is mr. J. van der Poel, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Middelburg, door de regee ring van Irak aangezocht om als haar adviseur op te treden bij de herziening van het Iraksche tarief van invoerrechten. Wij vernemen dienaangaande nader, dat deze eervolle uitnoodiging, die door tus- schenkomst van den. Volkenbond en de Nederlandsche regeering den heer Van der Poel bereikte, door hem is aangeno men en dat hij binnenkort voor den tijd van eenige maanden naar Bagdad hoop te vertrekken. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Alkmaar is Zaterdag een mr. Wendelaar-lantaarn (ontworpen door architect Kropholler) onthuld op het Kerkplein. Heden viert de heer K de Boer oud burgemeester van Assendelft, oud-be stuurslid Holl. Maatschappij van Land bouw en oud-lid der Tweede Kamer, zijn 80sten verjaardag. Hij woont te Assendelft. WIE IS FRITZ SZYMANSKI? Een Pool, die van werkloos taxi-chauffeur koning der smokkelaars werd. De pas gearresteerde smokkelaar Szy- manski ls een man, die genoemd wordt „de koning der smokkelaars"; om wiens daden de meest fantastische verhalen de ronde doen als ware hij een der berucht ste rooverhoofdlieden uit den Balkan; op wien de douane-beambten aan belde zij den der Duitsch-Nederlandsche grenzen al maandenlang geloerd hebben en die hij door zijn vermetele streken tot wanhoop had gebracht, totdat hij eindelijk in hun handen viel. Over het avontuurlijke leven van dezen man lezen wij het volgende in de „Lim burger Koerier": Zijn grootvader was een Pool, die in zijn vaderland het eerzame boerenbedrijf uitoefende. Evenals zoovele andere, ver liet de familie S. in 1889 den Poolschen geboortegrond en vestigde zich in Elber- feld-Barmen. Daar in de buurt begon de familie een handel in oud-ijzer, terwijl er tegelijkertijd nog een beetje bij geboerd werd. De held van dezen roman werd in 1890 geboren, zoodat hij nu 42 jaar oud is Als jongeman is hij in Barmen een tijdlang taxi-chauffeur geweest. Wegens de slapte ln het bedrijf werd hij ontsla gen. Een tijd lang heeft hij toen in Lim burg langs de grens rondgezworven van Vaals tot Siebengewald en ook in dien tijd smokkelde hij. zoodat hij in aanra king kwam met de Duitsche justitie. Sedert dien heeft hij van smokkelen altijd zijn beroep gemaakt. Zooals gezegd heeft hij een maand of negen in een Duitsche gevangenis doorgebracht. Als we onzen zegsman mogen gelooven, schijnt hij onder het bewakingspersoneel van dit instituut buitengewoon populair geweest te zijn. Hij dischte de wonderlijkste ver halen op over zijn roemrijke daden, waar bij vergeleken een Lord Lister nog maar een kleine jongen was. Zijn fantasie was grenzenloos en de gevangenbewaarders luisterden gaarne naar de verdichtsels van den gevangene. Na zijn gevangenschap heeft hij het smokkelen er niet aan gegeven, maar is er opnieuw mede begonnen. Het gevolg was, dat hij weer door de Duitsche justi tie werd gezocht. Deze zat hem zoo dicht op de hielen, dat de Duitsche bodem hem te warm onder de voeten werd. Hij ver huisde naar Nederland en sinds einde December 1931 of begin Januari 1932 woonde hij te Venlo. Vandaar uit leidde hij zijn smokkel- onderneming, die een zeer grooten om vang had gekregen en waarmede reus achtige bedragen verdiend werden. Hoofd zakelijk werden koffie en tabak gesmok keld, omdat daarmede inderdaad heel wat te verdienen viel. Hoe is Szymanski er toe gekomen om ook wapens te gaan smokkelen? Ook dat heeft weer z'n geschiedenis. Destijds werd aan een Venloschen smok kelaar gevraagd, of hij bereid was wa pens van Nederland naar Duitschland te smokkelen. Deze stemde aanvankelijk toe, maar later schrok hij terug voor het ge vaarlijke karweitje en wenschte er niet aan mee te doen. Hij bracht zijn op drachtgevers in aanraking met S. en deze, verlokt door de groote verdiensten één tocht leverde een verdienste van duizend gulden op nam het werk op zich en begon met het smokkelen van wapens. S. wist, dat er langs Vaals herhaaldelijk wa pens naar Duitschland gesmokkeld waren en ondanks de waarschuwing van be vriende zijde, is hij met het gevaarlijke werkje begonnen. Het was hem ongetwij feld toevertrouwd. Zijn groote durf, die aan roekeloosheid grensde, zijn handig heid zonder weerga, en zijn bekendheid met de grensstreek die hij kende als zijn eigen zak, kwamen hem daarbij uitste kend van pas. Dikwijls ging hij zelf over de grens, maar vaak liet hij het gevaar lijke goedje door anderen over de grens brengen, die daarmede bedragen van f 200 tot f. 300 verdienden. Mag men de verha len gelooven, die in omloop zijn, dan zou de smokkelorganisatie van Szymanski de laatste maanden een ongeloofelijke hoe veelheid wapens over de grens gebracht hebben. Het blad eindigt met de mededeeling, dat de arrestatie van Szymanski het re sultaat moet zijn van verraad door een van de trouwe medewerkers van den „koning". De revolvers waren afkomstig van België en een medewerker is naar Luik gegaan, waar hij bij een wapen handelaar voor een zacht prijsje (40 frs. voor een kleine en 60 frs. voor een groote) revolvers per honderd stuks kon krijgen. Daaruit blijkt, zegt het blad, dat het heelemaal geen kunstje is om in België een groote hoeveelheid revolvers te koopen, zonder dat er een haan naar kraait. TANKWAGEN IN BRAND TE MEPPEL. UIT EEN FLESCH CREOLINE GEDRONKEN Droevig einde van een bruiloft. Zaterdag vierde de familie Gerrits te Collendoorn feest ter eere van een onder trouwde dochter. De heer Gerrits en zijn vrouw hebben per ongeluk tijdens de feestvreugde uit een flesch gedronken, welke creoline bevatte. Beiden moesten vervoerd worden naar het ziekenhuis te Hardenberg. Hun toestand is ernstig. De dochter van den heer G. was onder trouwd ten gemeentehuize van Ambt-Har- denberg. Toen het bruidspaar 's avond om zeven uur nog niet in de ouderlijke woning van het meisje te Hardenberg was teruggekeerd, besloten de bejaarde ouders maar niet langer te wachten en reeds een dronk te nemen. De vrouw ls zeer slecht van gezicht en heeft een verkeerde flesch genomen. Zon der iets te merken heeft het echtpaar daarop creoline gedronken in plaats van brandewijn, zooals zij dachten. Het gevolg was dat de bejaarde menschen spoedig ziek werden. Zij riepen de hulp van buren in en verzochten een dokter te roepen, doch daar de buren niet veel omgang met de familie hadden, had men weinig lust terstond aan het verzoek te voldoen. Ten slotte werd echter Iemand bereid gevonden naar Ambt-Hardenberg te fiet sen en de hulp van dr. Boom in te roe pen. Toen de dokter later de patiënten bezocht, zag hij den toestand terstond zeer ernstig in In zijn eigen auto ver voerde hij het echtpaar naar de Ropcke Zweers-stichting te Ambt-Hardenberg. De toestand van den man zoowel als van de vrouw is zeer ernstig. Tel. Een hevige explosie. Zaterdagmiddag vloog voor de fabriek van de firma Top te Meppel een met 2500 liter benzine gevulde tankwagen van de Purflna in brand waardoor verschillende woningen en de fabriek werden bedreigd. Als bijzonderheden vernamen wij. dat per soneel van het depot Meppel van de Pur- fina-Company de benzinetank van de waschinirichting Top aan de Woldstraat zou vullen. Reeds waren de slangen uitge legd. toen de monteur bemerkte dat de houten ligger van den wagen ln brand was geraakt. Met behulp van snelblusschers probeerde men nog de auto tegen het vuur te behoeden, doch de vlammen grepen met zulk een hevigheid om zich heen dat in een minimum van tijd zij naar alle kanten heen sloegen en de personen overhaast de vlucht moesten nemen. De in aanbouw zijnde kantoren van de waschinrlchting waarvoor de auto stond, liepen groot gevaar door het vuur van den wagen aangetast te worden en zij werden door het personeel van de fabriek met een slang op de waterleiding nat gehouden tot de brandweer met veel materiaal ter plaat se verscheen en zijn taak kon overnemen. Het gelukte haar nochtans gevaar voor de kantoren te voorkomen. Drie kwartier na het uitbreken van den brand hoorde men plotseling een zware explosie en stegen torenhooge vlammen en dikke rookwolken hemelwaarts, welke af komstig bleken te zijn van den in vlammen geraakte auto. Op 150 meter afstand was de hitte ondragelijk en het kostte den brandweerlieden moeite stand te houden. Zij versaagden evenwel niet, te meer daar de toestand kritiek was en de woningen van Bosker en Van Brussel ernstig bedreigd werden. Reeds brandden daar de deuren en waren de ruiten gesprongen, zoodat het gevaar voor uitbreiding geenszins denk beeldig was. De brandweerlieden slaagden er in meester van het terrein te blijven. De schade, door den brand veroorzaakt aan de fabriek, was vrij groot en is voor rekening van de aannemers, gebroeders Leestenmaker, die evenwel verzekerd zijn. Omtrent de oorzaak van den brand tast men ln het onzekere. Mogelijk ls een vonk uit den uitlaat gesprongen en toen met de benzine in aanraking gekomen. Daar de heer Top zich tot de brand meesters in plaats van tot de politie had gewend, duurde het minstens twintig mi nuten voor dat de brandweer ter plaatse verscheen. (Tel) o DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Zaterdagavond verloor een groentehan delaar op den Jutfaaschenweg te Utrecht een kistje van zijn wagen. Toen de man het kistje weer op den wagen wilde laden, naderde uit de richting Jutfaas een met steenen beladen vrachtauto. De chauffeur van de auto haalde uit om den groente handelaar te ontwijken, doch deze liep pre cies op den vrachtwagen in met het ge volg, dat de groenehandelaar onder de auto terechtkwam en overreden werd. Door den geneeskundigen dienst werd het slachtof fer naar de Rijksklinieken overgebracht, waar de man eenigen tijd later aan de be komen verwondingen is overleden. De po litie stelt een onderzoek in naar de schuld vraag. Eenige ooggetuigen hebben ver klaard. dat de bestuurder van de vracht auto te hard gereden heeft. WINDHOOS RICHT SCHADE AAN. Gistermorgen is tijdens een kort doch hevig onweder een windhoos in de omge ving van Deventer voorgekomen. Bij den kweeker Spijker aan den Twelloscheweg, werden de kruinen van een aantal boomen afgerukt en een groot aantal ruiten van de fruitkassen kapot geslagen. Bij de uitspan ning „De Platvoet" aan den weg naar Zwolle werd een zware schutting vernield en is een houten gebouwtje omgewaaid. Eenige hulzen in de omgeving kregen schade aan het dak. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. KOE WONDT TWEE PERSONEN. Te Ledeacker (N B.) werd een kind van den landbouwer Derksen door een koe aangevallen. Een melkster, die het kind wilde ontzetten, werd eveneens door het woedende dier met de harens en hoeven bewerkt. Zoowel het kind als de melkster werden zwaar gewond. Het kind is in zorgwekker.- den toestand in het ziekenhuis te Box meer opgenomen. Hbld. ERNSTIGE VAL. Aan de Louise Henriettestraat te Gro ningen vond een ernstig ongeluk plaats. De 26-jarige J. B. van Amsterdam, tijde lijk ln Groningen, had het ongeluk bij 't instappen in een vrachtauto te struikelen, waardoor hij achterover met zijn hoofd op de steenen sloeg. Met een schedelfractuur werd hij opgenomen, en is in bewustelooze toestand naar het academisch ziekenhuis hier ter stede vervoerd. Gisternamiddag was hij nog steeds bewusteloos. BUITENLANDSCH GEMENGD. ENGELSCHE SWEEPSTAKES. Stappen zijn genomen om te komen tot het houden van twee nieuwe zweepstakes, deze echter in Engeland. Een percentage van de opbrengst zal worden afgestaan aan Britsche hospitalen en liefdadigheids- doeleinden. Deze Engelsche sweepstake is ontworpen door Capt. Spencer Freeman, den schepper van de zoo geslaagde Irish Hospitals Sweepstake. PICCARD'S HOOGTERECORD ERKENT. De Fédération Aeronautique Internatio nale heeft na onderzoek van de haar door den Aeroclub van Zwitserland gezonden papleren den stratosfeervlucht van prof. Piccard van 18 Augustus als volet vastge legd: 1 Absoluut hoogterecord. 2 Interna tionaal hoogterecord klasse (balloni 3. Ca tegorie (inhoud van meer dan 4 M2) met 16201 M.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9