DE STRIJD IN MANDSJOERIJE. DSCH DAGBLAD - Eerste b'ad Dinsdag 4 October 1932 LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENLAND. KUNST EN I ETTEREN. RECHTZAKEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. HET RAPPORT LYTTON. WIENEB OPERETTE. Die Blume von Hawaii, operette in 3 bedrijven. Muziek Paul Abraham. Toen Fritz Hlrsch en de zijnen ons land verlieten, streek hier neer de Wiener Operette. Totdusver had Lelden met dit gezelschap nog geen kennis gemaakt. Za terdagavond heeft deze kennismaking plaats gehad dus wel op den meest on- geschlkten dag dien het gezelschap had kunnen uitkiezen. De schouwburg was dan ook zeer matig bezet! Dit was Jammer voor de Wiener Ope rette, want zij verdient beter. Deze troep beschikt over uitmuntende krachten, zoo wel wat zang, spel als dans betreft. Gebracht werd „Die Blume von Hawaii" van Paul Abraham, die plotseling bekend heid verwierf met zijn „Victoria und Ihr Husar", destijds door Hlrsch gespeeld. Het ls een vlotte operette, die de benoodlgde Ingrediënten bevat: romantiek, humor, dans, bekende melodieën enz., maar toch een „Schlager" ls het niet. Ook ls het slot ietwat onbevredigend. De persoons wisseling wordt niet voldoende aanneme lijk gemaakt. Met genoegen zagen wij deze Weensche troep in actie: Emmy Sturm was een prachtige prinses, ook vocaal, ln welk op zicht zij keurig gesecundeerd werd door Willy Vos Mendes en Erich Suckman. Het spel van den laatste was nog wat stram. Verder dienen genoemd en geprezen Kéte Schnitzel' en Norbert Fels, die los ln spel, uitnemend enkele dansnummers ten beste gaven ,in welk opzicht ook Frltz Eckhardt uitblonk. Decors en costumes waren goed ver zorgd, vooral de laatste, terwijl het orkest onder Walter Pfeffer er mag zijn. Nogmaals, dit Wiener gezelschap had beter lot verdiend. Hopen we op een „Auf Wlederseh'n"! De weinig talrijke aanwezigen hebben hun uiterste best gedaan ln applaus, dat welverdiend was. DE ALGEMEENE TOESTAND. In Januari a.s. de Economische Wereld- conferentie. - Rondom den Volkerenbond. I Nu het rapport Lytton men zie hier achter ls gepubliceerd zal de Volken- j bond belangrijke beslissingen moeten ne men in het conflict ln het Verre Oosten. Langer uitstel schijnt schijnt zeer moeilijk ook met het oog op het prestige van den Volkenbond. Zal men thans durven door tasten, trots het fait accompli, waarvoor Japan den Volkenbond heeft gesteld, al dreigt het gevaar, dat Japan zal heen gaan? Amerika staat in dezen geheel achter den Volkenbond en dat is een zeer krach tige steun. De Amerik. vloot blijft niet voor niets ln den Stillen Oceaan N.V. VER. ROTTERDAMSCH- HOFSTAD-TOONEEL. Monte Carlo, blijspel ln 3 bedrijven van L. Fodor. Wie door den speeldulvel bezeten ls, heeft alleen nog maar aandacht voor het spel, offert daaraan alles op! Dat toont in dit aardige, lichte blijspel de schrijver van „Juffrouw Kerkmuis" overduidelijk aan in de persoon van Peter, die direct na zijn huwelijk met zijn lieftallig vrouwtje naar Monte Carlo vliegt en haar volkomen ver waarloost voor de roulette. Het „faites vos jeu" en „Rien ne va plus" is voor hem on weerstaanbaar. Dat het van liefde droo- mend vrouwtje, dat hem haar geld afstond voor zijn speelwoede, teneinde raad vlucht met een heer op leeftijd, voor wie de liefde meer waarde heeft dan het spel, vermag hem zelfs nauwelijks enkele seconden af te leldenDe speeldulvel heeft hem ge heel ln zijn klauwen. In een vlotten, geestigen dialoog heeft Fodor dit echt in blljspeltrant geschetst en de vertolking paste zich daarbij fraai aan. Annie van der Lugt Melsertvan Ees is voor zoo'n vrouwtje als geknipt. In het samenspel met. Gimberg, die den heer op leeftijd met zijn bekende vitaliteit tot een prachtig type vol voornaamheid op voerde, had iets meer voornaamheid geen kwaad gekund. Jan van Ees was Peter, de speler en kweet zich daarvan uitnemend. Van de bijrollen zij alleen de ober van Huysmans nog vermeld. Voor 3 October was de keuze van dit bllispel uitnemend en een prachtig be zette schouwburg heeft in uitmuntende stemming oprecht genoten. NIEUWE UITGAVEN. Dierenkalender 11)33. Door den heer N. Sickenga te Bilthoven werd uitgegeven een door hem gelithogra feerde kalender, waarvoor een woord van lof en waardeering hier zeker op zijn plaats ls. De titel „dierenkalender" kon digt reeds aan wat we hier te verwachten hebben. Het zijn zeven geheel oorspronkelijke dlerenlitho's in verschillende tinten, uit gevoerd op fraai papier In harmonische kleurschakeeringen. De kalender is in den handel verkrijg baar a f. 1 90 en zal een welkom geschenk zün, zoowel voor jong als voor oud. De door den Volkenbondsraa„ samen gestelde commissie van advies voor de bijeenroeping van de economische wereld conferentie is gisteren onder voorzitter schap van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, bijeengekomen. Tot de commissie behoo- ren vertegenwoordigers van België, Duitschland, Frankrijk, Italië, Japan, Noorwegen en de Vereenigde Staten. Na onderhandelingen, welke eenige uren duurden, besloot de commissie de econo mische wereldconferentie tegen begin Januari a.s. te Londen bijeen te roepen. Overeengekomen werd, dat tijdens de buitengewone assemblee in November de raadscommissie opnieuw zal bijeenkomen, ten einde den definitieven datum vast te stellen. De commissie van deskundigen is per 31 October te Genève bijeengeroepen. Zij zal 1 het geheele program van de a.s. economi- I sche wereldconferentie opstellen en voorts alle zakelijke voorbereidingen treffen. Behalve de reeds tot de economische wereldconferentie uitgenoodigde staten-le- den van den Volkenbond en de Vereenigde Staten, zijn nog de volgende landen uit- genoodigd zich te doen vertegenwoordi gen Afghanistan, Brazilië, Costa Rica, Dantzig. Egypte, Eduador, Hedschas, IJs land en sovjet-Rusland. De Volkenbondsassemblé heeft met al- gemeene stemmen het koninkrijk Irak, dat tot dusver namens den Volkenbond, door Engeland werd bestuurd, in den bond opgenomen Onmiddellijk na dit besluit der assem blee namen de gedelegeerden van Irak aan de zitting deel. De volkenbondspresident Politis verwel komde den nieuwen bondsstaat. De Volkenbondsvergadering heeft Polen herkozen tot lid van den Volkenbonds raad. Ter vervanging van de beide andere af tredende leden, Joego-Slavië en Peru. wer den respectievelijk Tsjecho-Slowakië en Mexico gekozen. De Europeesche Studiecommissie heeft Zaterdagavond na besprekingen, die ver scheidene uren duurden, haar bijeen komst gesloten tot December met het aan nemen van een resolutie betreffende de verdere behandeling van de besluiten der conferentie te Stresa. KOK EN DE HAAS IN HOOGER BEROEr. In hooger beroep behandelde het Amster- damsche hof heden de zaak tegen den kantoorbediende Kok die f. 60.000 ten na- deele van de Ned. Landbouwbank heeft verduisterd, en diens medeplichtige De Haas. Eerstgenoemde was door de recht bank tot 2 jaar en De Haas tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eerst stond heden de kantoorbediende Kok terecht. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis. De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken via de daar naast vermelde kuststations. Medegedeeld door de N.T.M Radio-Holland. NV. Baloeran, Costa Rica, Crijnssen, Dempo, Flandrla Houtman. J. v, Oldenbarnevelt, Kota Nopan Kota Tjandi. Leerdam, Maas dam, M v, St. Aldegonde Orania. Oranje Nassau Poelau Roebiah Van Rensselaar, Sibajak Veendam. allen Schev -Radio Al- phacca Rugby-Radio Pelau Bras. Niton Radio Ter voorkoming van vertraging der tele grammen is het noodig de namen der kust stations te vermelden, zooals zij op boven- staanden staat voorkomen. FRANKRIJK. Weer een rede van Herriot - luchtvaart-schandaal. Herriot heeft te Vesoul een rede ge houden waarin hij o.a. zeide, dat zijn ministerie een ministerie kon worden ge noemd van de termijnen van verval in de binnen- en buitenlandsche politiek. Om de noodige orde te scheppen behoeft de regeering den steun van de heele natie. Dit geldt vooral ten opzichte van de fl- nancleelen toestand, doch ook ten aanzien van de buitenlandsche politiek en den internationalen toestand is waakzaamheid geboden. Het voornaamste doel van Frankrijk's buitenlandsche politiek is de vrede! Herriot meent ln dit opzicht geen lessen van anderen noodig te liebben! Hij heeft al het mogelijke gedaan voor de noodzakelijke internationale goede ver standhouding. teneinde Europa tot den vrede te brengen. Natuurlijk is dit een uiterst moeilijke zaak. Hij moet zich in acht nemen, scherp te zien en goed in gelicht te zijn. Bovendien heeft hij lol taak zich ondubbelzinnig en duidelijk uit te laten. Het werk voor den vrede eischt, als alle werk, rechtschapenheid. Een goede verstandhouding tusschen de volken is toe te juichen mits men te doen heeft met een eerlijke verstandhouding, die met ope.n vizier verkregen wordt. Ten slotte verklaarde Herriot dat men al liet mogelijke moest doen, niet alleen in Frankrijk, maar ook in de andere lan den. om de belde denkbeelden te verwe zenlijken waarvoor de radicale partii strijdt, n 1. den vrede en de vrijheid. Zoowel de Populaire als de Matin en L'Oeuvre brengen bijzonderheden over een schandaal in de Fransche luchtvaart. Bouiiloux—Lafont, de directeur van de Aéro-Postal, welke maatschappij zich se dert haar ineenstorting van verleden jaar in liquidatie bevindt, heeft een aanklacht wegens corruptie ingediend tegen Chau- mie. den directeur van de afdeellng han delsluchtvaart van het ministerie van luchtvaart en Weiier. den directeur-gene raal van de vliegtuigmolorenfabrick Gnome-et-Rhone en van de luchtvaart maatschappij Cidna. Beiden worden be schuldigd aan de Deutsche Lufthansa de meerderheid der aandeelen in de moto- renfabriek verkocht te hebben met finan- cieelen steun van de Deutsche Bank. Wei- Ier moet van plan zijn met het geld, dat op deze wijze tot zijn beschikking ls ge komen. de Aéro-Postal op te koopen en de luchtlijnen op Zuld-Ameiika gemeen schappelijk met de Cidna en de Luft hansa te exploiteeren. Chauniie moet ais tusschenpersoon gediend en als belooning 100 aandeelen in de Duitsche Lufthansa verkregen hebben. Als bewijsmateriaal zijn contracten, correspondentie enz. overge legd. De stukken moeten echter vervalscht zijn, wat het luchtvaartministerie aanlei ding heeft gegeven een aanklacht tegen „onbekend" in te dienen wegens de ver vaardiging en hel ontvreemden van ver- valschte papleren. BELGIE. Stccnkoolregcling met Duitschland. De onderhandelingen tusschen verte genwoordigers der Belgische en Duitsche i regeeringen over den Invoer van steen kolen hebben geleid tot een overeen komst op de volgende punten: Gedurende de maand October wordt de invoer verminderd tot 47 pCt. van de ge middeld per Jaar ingevoerde hoeveelheid in vorige jaren Indien echter gedurende October een vierde van den invoer uit huisbrand be staat, wordt het contingent tot 50.5 pCt. verhoogd. Als compensatie zal Duitsch land orders van de Belgische Spoorwegen krijgen. DUITSCHLAND. Hindenburg's verjaardag - Stakingen. Bij gelegenheid van zijn 85sten verjaar dag heeft rijkspresident Von Hindenburg tallooze feliciatle-telegrammen en schrif telijke gelukwensehen ontvangen van vreemde staatshoofden, van de regeerin gen der landen van de voorzitters en ver schillende leden van den Rijksdag en den Prulsischen Landdag, van provinciën, steden, autoriteiten, bonden van talrijke personen uit het binnen- en buitenland. De bij het rijk geaccrediteerde gezanten, de leden van den rijksraad en talrijke an dere leidende persoonlijkheden kwamen ten huize van den rijkspresident htm handteekening plaatsen, daarop den uit- drukkelijken wensch van den rijkspresi dent werd afgezien van een officieele ont vangst. 's Morgens heeft de rijkspresident den kerkdienst in de oude garnizoenskerk bij- i gewoond, waar dr. D. Schlegel een predi katie hield met als tekst: „Ik dank God. Dien ik. gelijk mijn voorvaderen, met rein geweten dien." (Spreuke. n, vers 3). Op den terugweg heeft de rijkspresident bij het monument Unter den Linden in I tegenwoordigheid van den rijksweerminis- ter en de chefs van leger en vloot per- I soonlijk een krans neergelegd. In den familiekring heeft de grijze rijks- I president het verdere deel van den dag J doorgebracht. In de Johannes-basiliek werd een bui tengewone kerkdienst door de Berlijnsche katholieken gehouden en in den dom een dienst voor den Staalhelm en den Kyff- haser bond. Ook in 't buitenland, o.a. te Washington en te New-York is volgens de telegrammen ln de bladen de verjaardag van den rijks president door de Duitsche kolonies aldaar feestelijk gevierd In Berlijn zelf wapperden van de offi cieele gebouwen en vele particuliere wo ningen de vlaggen. Toen de rijkspresident het paleis van den rijkskanselier in de Wilhelmstrasse, waar lrij op het oogenblik woont, verliet, werd hij vol begeestering door een groote menigte, die zich daar reeds des morgens om acht uur verzameld had, toegejuicht. De president heeft aan talrijke noodlij dende oorlogsinvalieden, nagelaten betrek kingen van gesneuvelden en aan veteranen een feestgave geschonken. Bijna 3000 per sonen ontvingen elk 150 Mark uit het Hin- cenburg-fonds. Daarmee stijgt het totaal-bedrag der tot nu toe geschonken giften uit het fonds tot bijna 6 mlllioen mark. Rijkskanselier Von Pdpen heeft een ar tikel geschreven in „Heimatdienst". Daarin wordt o.a. gezegd, dat geen enkele partij ooit bij Von Hindenburg een bevoorrechte positie heeft kunnen verwerven, wat be treft de verwezenlijking van eenzijdige speciale belangen en speciale wenschen. Hlndencurg behoort aan het heele volk, 1 verpersoonlijkt de eenheid van het rijk. I behoedt ons voor burgeroorlog. Verder weidt v Papen uit over de jongste politieke ontwikkeling in Duitschland. Wij Een I staan thans midden in deze ontwikkeling I en het vernieuwingswerk valt in 't nieuwe levensjaar van den veldmaarschalk. .Rijkspresident en rijksdag behooren bij elkaar," Deze noodzakelijkheid blijft be staan. evenals de andere, dat de rijkspre sident aan het heele volk behoort. Laten wij dankbaar zijn, dat Hindenburg en het rijk aaneengesloten blijven, totdat de in wendige strijd des volks een oplossing heeft gevonden. Maar zoo lang zal hij moeten heerschen. Wie dat dictatuur noemt, mis kent den wil van Hindenburg. Deze zal blij ven eischen, dat elk. die aan het Duit sche rijk wil meewerken, zelfoverwinning beoefene. De nationaal-socialistische fractie van den Prulsischen Landdag heeft het vol gende telegram aan den Rijkspresident gezonden: Aan den Generaal-Veldmaarschalk uit den grooten oorlog hartelijke gelukwen sehen en de bede: Met Hindenburg en Adolf Hitier voor een sterk Pruisen en Duitschland God zegene Ui Kerll. de voorzitter van den Pruisischen Landdag, heeft uit naam van het presi dium en het Huis een hartelijk telegram van gelukwensch gezonden aan den „zeer vereerden generaal-veldmaarschalk en 1 Rijkspresident". Dr. Goebbels, die in den strijd om het Rijkspresidentschap Hindenburg heftig heeft bestreden wijdt hem in de Angriff een hoofdartikel, waarin hij den wensch 1 uitspreekt dat Hindenburg, tot zegen van I het Duitsche volk, toch nog den weg moge vinden tot het jonge Duitschland. dat zich bloedend en opofferend op de bres voor het nieuwe Duitschland heeft gesteld. I De nat., soc. «resident van den Bruns- wijkschen Landdag weigerde echter aan Hindenburg's verjaardag eenige woorden te wijden. Te Hamburg is de verkeersstaking in vollen gang. Er is een nood-regeling inge steld. 14 personen zijn gearresteerd. De tariefonderhandelingen voor de zee scheepvaart, die voor den bemiddelaa: zijn gevoerd, hebben tot resultaat gehad, dat het oude tarief voorloopig tot 30 Novem ber van kracht blijft. Deze verlenging werd echter te kort ge oordeeld en dientengevolge is toch een staking ingegaan Frick. de voorzitter van de Rijksdag commissie voor buitenlandsche zaken heeft de commissie 11 October bijeengeroeDen. Op een schriftelijke vraag aan minister Von Neurath of de regeering, wegens den moeilijken politleken toestand, met de commissie in verbinding wil treden, heeft de minister geantwoord dat hij het nut van een dergelijk bespreking niet wilde ontkennen, maar desniettemin niet kon komen zoolang de algemeene vraag van de deelneming der regeering aan de beraad slagingen der commissies niet nader is geregeld. Het rapport van de door den Volken bond benoemde enquête-commissie voor de Mandsjoerijsche kwestie, naar haar voor zitter Lytton-rapport genoemd, is Zondag tegelijkertijd gepubliceerd door het Vol-. kenbondssecretarlaat te Nanking en te Tokio. Het rapport, dat opgesteld is, vóór Japan Mandsjoerije heeft erkend, beslaat 160 pagina's en is in tien hoofdstukken verdeeld. Te beginnen met het negende hoofdstuk bevat het de algemeene principes en aan bevelingen voor de regeling van de Mand sjoerijsche kwestie en wel: 1. Japan en China hebben het recht ge lijke behandeling van den Volkenbond te eischen. Een oplossing, welke slechts ten deele voordeelig zou zijn, zou niet de zaak des vredes dienen. 2. Bij het herstel van den vrede tusschen de beide landen moet rekening worden ge- i houden met de belangen van de sovjet- unie. 3. Iedere oplossing moet in overeenstem ming zijn met de bepalingen van het Vol kenbondsstatuut. het Kellogg-pact en het negenmogendhedenverdrag v. Washington. I 4. De rechten en belangen van Japan in Mandsjoerije zijn onloochenbare feiten Een oplossing, welke deze belangen ne geert, Ts niet bevredigend. 5. Een nieuwe interpretatie der rech ten, belangen en wederzijdsche verant woordelijkheid der beide landen in Mand- joerlje is wenschelijk langs den weg van wederzijdsche overeenstemming. 6. Er moeten bepalingen worden ge maakt voor een directe regeling van ge schilpunten van mindere beteekenis. 7. De regeling van Mandsjoerije moet ge wijzigd worden op een wijze, welke in over eenstemming is met de souvereiniteil en de constitutioneele onschendbaarheid van China, waarbij vérgaande autonomisc'ne maatregelen moeten worden genomen, welke rekening houden met de plaatselijke omstandigheden en den bijzonderen toe stand der drie provincies. 8. De binnenlandscho orde moet ge handhaafd worden door plaatselijke po- litie-troepen. De veiligheid tegen een bui- tenlandschen aanval moet berusten op een terugtrekken van alle troepen, met uitzon dering van de politie-troepen, zoomece op i een besluit van een niet-aanvalspact tus schen de betrokken staten. 9. Het is gewenscht, dat een nieuw han delsverdrag wordt gesloten tusschen Japan en China. 10. De handhaving van den vrede in het verre Oosten is een kwestie van interna tionaal belang en vereischt een tijdelijke internationale samenwerking voor het herstel van China. Het laatste, tiende, hoofdstuk, bevat de volgende practische voorstellen aan den Volkenbondsraad, teneinde te kunnen ge raken tot een definitieve oplossing van het geschil: De Volkenbondsraad noodigt de Japan- sche en Chineesche regeering uit, te on derhandelen op de basis van de aanbe velingen der commissie. Voor het geval deze uitnoodiging wordt aangenomen, moet zoo spoedig mogelijk een consulta tieve conferentie worden bijeengeroepen, teneinde een bijzonder regiem voor het bestuur der drie Oostelijke provincies in het leven te roepen. Deze conferentie zal bestaan uit vertegenwoordigers van de Japansche en Chineesche regeering en twee delegaties der vertegenwoordigers van de bevolking. De Volkenbondsraad beslist bij even- tueele geschillen. Buiten deze conferentie onderhandelen de Chineesche en Japan sche regeering direct met elkander. De commissie stelt vervolgens voor het resultaat van al deze onderhandelingen in vier verschillende overeenkomsten vast te leggen: 1 Een verklaring van de Chineesche re geering betreffende de instelling van een speciaal bestuur voor de drie Oostelijke provincies op grond van de voorstellen der conferentie; 2. een Japansch-Chineesch verdrag in- zake de belangen van Japan; 3. Een Japansch-Chineesch verdrag in- i zake wederzijdsche hulpmaatregelen, non- j I agressie, en arbitrage; 4 Een Japansch-Chineesch handelsver- drag. Voor de bijeenkomst van de consulta tieve conferentie moeten de groote lijnen betreffende deze kwesties voorwerp zijn van een overeenkomst tusschen de beide i regeeringen met medewerking van den i Volkenbondsraad. De commissie-Lytton besluit haar uitge- i breid rapport aan den Volkenbondsraad j mei de verklaring dat het essentieele doel thans moet zijn het directe begin van on- J derhandelingen tot herstel van het ver- i trouwen. Het rapport is in zooverre reeds door de feiten achterhaald, dat de Japansche re- geering kort na de onderteekening van ENGELAND. McNeill afgetreden -'Labour is congres. De gouverneur-generaal van Ierland, James Mc. Neill is wegens meenings- geschillen met de Iersche premier der Vallera afgetreden. De werkzaamhedn van den gouverneur- generaal zulien, naar voorts wordt mede gedeeld, worden overgenomen door een uit drie rechters bestaande commissie en wel tot een „eventueele" opvolger zal zijn getroffen. De nu afgetreden gouverneur is in Februari 1928 gouverneur Tine Healy als zoodanig opgevolgd. Mac Neill heeft voor dien een groote rechtspractijk te Dublin gehad, hij was eenigen tijd voorzitter van den gemeenteraad en hij heeft ijverig meegewerkt aan de opstelling van de Ier sche grondwet. Te Leicester is Labour in jaarlijksch congres bijeen. Henderson, de leider van de partij, viel Lathan, den voorzitter van het congres, bij in diens scherpen aanval op de regee ring, wier protectionistische programma hij vermomd toryisme noemde, waaraan hü toevoegde, dat men zich onder het voorwendsel van een coalitiepolitiek te buiten gaat aan een zuivere en schaamte- looze toryreactie. Een beroep op een onmiddellijke, vast beraden beweging in socialistische rich ting is thans noodzakelijker dan ooit;ln het programma en de methoden van de arbeiderspartij is niets veranderd. het Lytton-rapport Mandsjoerije als sou- vereinen staat heeft erkend en daarmede den Volkenbond, de belanghebbende groote mogendheden en China voor een fait accompli heeft gesteld. Naar de meening van vooraanstaande volkenbondskringen zou de goedkeuring van het Lyttonrapport door den Volken bondsraad onverwijld lelden tot het uit treden van Japan uit den volkenbond. China wacht aL De Chineesche regeering heeft zich niet uitgelaten over het rapport Lytton. maar een hooggeplaatst regeeringsambtenaar heeft in een personderhoud met het re- geeringsorgaan Central Daily News den eisch gesteld, dat het rapport uit breed oogpunt zou worden bekeken. In China wanhoopt men niet, ofschoon men geen overmatig vertrouwen stelt in den Voi- kenbond De minister van buitenl zaken La Wen kan legde den nadruk op het lelt dat de volgende twee punten door het rapport- Lytton op indrukwekkende Wijze op den voorgrond zijn gebracht, 1. dat de Japan sche militaire operavies op eu na 1 Sopt, 1932 ongerechtvaardigd waren en niet kunnen worden beschouwd a.s maatrege- len van zelfverdediging, en 2. dat het zoo genaamde Mandsjoekwo-regime niet in het leven is geroepen door een echte spontane beweging maar zijn beslaar; dankt aan de aanwezigheid van Japan sche troepen en de activiteit van Jauan- I sche burgerlijke er. militaire ambtenaren, i De Chineesche premier Wan Sin-'.Vei heeft verklaard dat het rippoit der com missie-Lytton de Chineesche openbare meening niet gerust kan steller.. De Chl- neesche regeering heeft nog niet de hoop opgegeven, dat ue Volkenbond ten gunste van de Chinetsehe belangen zal tusschen- beide komen. Zij moet thans vaststellen I dat de politieke toestand in het Verre i Oosten zich in de afgeloopen drie dagen ten ongunste van Japan heeft gewijzigd. De opstanden in Mandsjoerije bewijzen dat de wil van '.iet Chineesche volk zich te bevrijden, niet gebroken is. Op deze wijze, aldus Wang-Sin-wet, zou de kwestie sneller kunnen worden opgeijst dan door bemiddeling var, den Volkenbond. In een brief aan de president van de Chineesche republiek verklaart generaal Ma, dat hij zich verbonden acht met de Chineesche Centrale regeering en dat hij steeds zal strijden voor de bevrijding van Mandsjoerije. Het rapport wordt in Japansche poli tieke kringen vrij hevig becritiseerd. Men zegt, dat het rapport zich te sterk tot Mandsjoerije beperkt, en te weinig rekening houdt met China en het Verre Oosten in het algemeen. In militaire kringen is het rapport zeer kalm opgenomen. In een persgesprek verklaarde een vertegenwoordiger van het ministerie van Oorlog, dat volgens den eersten indruk het ministerie geen reden zag zijn aan de wereld reeds bekend ge maakte opinie te wijzigen. Het ministerie hoopt, zoo voegde de vertegenwoordiger hieraan toe, dat de Volkenbond en de overige mogendheden langzamerhand overtuigd zullen worden van de juistheid en eerlijkheid der Japansche bedoelingen. Reuter verneemt uit Moekden, dat generaal Moeto verklaard heeft dat Japan zijn tegenwoordige politiek in Mandsjoerije zal voortzetten, onafhankelijk van de con clusies van het rapport-Lytton. Critiek van Stimson. Tijdens een politieke redevoering keerde de Amerikaansche staatssecretaris, Stim son zich in scherpe bewoordingen tegen de Japansche politiek in Mandsjoerije. De huidige crisis in Mandsjoerije, aldus Stimson, is niet alleen een ernstige slag voor de Amerikaansche handelsbelangen, doch ook een bedreiging van het aanzien der groote vredesverdragen, welke na den oorlog door de staten zijn gesloten, ten einde een herhaling van een dergelijke catastrofe te verhoeden. In de volgende eeuwen zullen, aldus Stimson. de kusten aan de andere zijde van den Stillen Oceaan van buitengewo nen invloed zijn op de wereldwelvaart. Derhalve is het van vitaal belang dat de betrekkingen worden gebaseerd op gerech tigdheid en vrede. Sinds meer dan 30 jaren heeft Amerika in Mandsjoerije een opendeur-politiek ge- eischt en deze weer heeft de handhaving van de souvereiniteit van China tot voor waarde. ZUID-AMERIKA. Onrust in verschillende landen. Generaal Blanche, de waarnemende pre sident van Chili is afgetreden. Als waarne mend president is opgetreden de president van het Opperste Gerechtshof die de grond wet. weer van kracht zal maken en tot aan de verkiezingen die op 30 dezer zijn vast gesteld. aan het hoofd zal staan van een burgerlijk kabinet. De oostandelingen in Sao Paulo (Brazi lië' hebben zich definitief en onvoorwaar delijk overgegeven. De regeering heeft ter stond een wapenstilstand afgekondigd. MEXICO. Kerk en Staat. President. Rodriguez heeft verklaard, dat alle Roomsoh-Katholieke kerken aan het gebruik vcor den godsdienst onttrekken zullen worden, indien de houding der Kerk. aan den dag gelegd in de pauselijke ency cliek van 30 September, wordt bestendigd. Zij zullen gebruikt worden voor werk lieden-coöperaties. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité 1 2—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2