HET FEEST VAN LEIDEN's ONTZET De Optocht wegens den regen halverwege gestaakt. LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 4 October 1932 EEN VERREGENDE DAG. Een verregende inzet. De feestviering 1932 van Leiden's Ontze werd zooais de laatste Jaren gebruikelijk is geworden ingezet met de taptoe, met dien verstande, dat deze thans niet aan den vooravond, maar reeds Zaterdag werd gehouden. Helaas deed de regen af breuk aan het fraaie geheel van den stoet en niet ln het minst aan de plechtigheid van de kranslegglng aan dsn voet van het standbeeld van Pleter Adrlaanszoon van der Werffl Voorafgegaan door het bestuur der 3- Octobervereenlglng, het bestuur der V.V.SL., het Collegium van het Leidsche Studentencorps, wandelde de lange stoet van de Kaasmarkt af langs de vastgestelde route via het Rapenburg naar het Van der Werff-park. Het muziekcorps der Koloniale Reserve te Nijmegen, „Werkmans Wils kracht", de Leidsche Christelijke Harmo- nle-vereenlging en de Mond-Accordeon- vereeniglng Bravo" wisselden de lange rij van sportvereenlglngen, meisjesgezellen, padvinders. Burgerwachters, enz. af en droegen voor een vroolijke marschmuziek zorg. De taptoe bij het standbeeld werd ge blazen door het muziekcorps van de Kolo niale Reserve evenals het Wilhelmus en enkele vaderiandsche liederen. Door den voorzitter der 3-October-vereeniglng werd vervolgens een krans gelegd aan den voet van het helverlichte standbeeld van bur gemeester Van der Werff. Vla de Hoogewoerd marcheerde de stoet daarna naar de Kaasmarkt af. Juist terwijl de stoet rondom het stand beeld stond opgesteld, barste een frlssche regenbul los, die echter de talrijke belang stellenden niet op de vlucht vermocht te Jagen. Was de inzet weinig hoopvol, ook Zon dag beloofde het weer niet veel goeds en menigeen zal stellig gistermorgen een pak van het hart gevallen zijn. toen gisteroch tend de hemel zoowaar blauw was! Helaas was de vreugde van korten duur: de eerste twee nummers van het uitgebreide feest programma, verliepen zonder stoornissen, maar tijdens de uttdeellng van haring en wittebrood liet Pluvlus zijn tranen den vrijen loop en bekroop ons een gevoel van angst bij de gedachte, dat de optocht zou verregenen. Maar laten wij den dag van gisteren nog eens in chronologische volg orde in gedachten beleven en dan zü aller eerst geconstateerd, dat op 3 October elke rechtgeaarde Leldenaar vroeg uit de veeren is. Men moge op lederen anderen dag van de resteerende 364 zich 's morgens om halfzeven nog eens heerlijk in zijn bed om draaien op den derden October behoort zoo iets tot de volstrekte onmogelijkheden. De echte Leldenaar heeft dien dag niet eens een wekker noodig; hij ontwaakt om datja. omdat de feeststemming eigen lijk al een paar dagen ln de lucht zit. Ditmaal zelfs bijzonder lang. omdat de Winkelweek voor een fikschen aanloop tot het culminatiepunt der feestelijkheden zorgde. Was het daarom, dat de belangstelling voor de reveille vanaf het balcon der Stadsgehoorzaal gis termorgen zoo groot was? We weten het niet. maar constateeren alleen het feit. dat er zeer veel stadgenooten met aandacht luisterden naar de tonen, welke de mannen van het Leidsch Politie-Muziekgezelschap door de ochtendschemering over de Sleutel stad uitstrooiden De eerste feestklanken en stellig niet de minst welluidende, welke onze trommel vliezen op 3 October te verwerken krijgen! Het programma werd der traditie getrouw ingezet met het .Wilhelmus" en besloten door het ..Wier Neerland's bloed." En nauwelijks had de heer M. Bolder- dijk. onder wiens leiding dit onderdeel van het programma sedert jaren wordt afge werkt. den dirigeerstok laten zakken, of de menschenkluwen daar beneden ln de Bree- straat flarde uiteen. Een deel begaf zich naar de uitdeellng van de traditloneele feestgave, haring en wittebrood, in het Waaggebouw en een ander deel. dat de overgroote meerderheid vormde, naar het Van der Werffpark, waar de koraalmuziek een ontelbaar aantal toehoorders trok. Zoowel aan de overzijde van het Rapen burg als ter weerszijden van het park stond een dichte haag van belangstellen den opgesteld. En als waardig middenstuk verhief zich boven de zangers en zangeressen aan zijn voet, de edele figuur van Pleter Adriaans- zoon van der Werff den onvergetelijken burgemeester uit Leiden's meest benarde tijden: den man aan wlen onze stad haar roemruchte Universiteit te danken heeft. Plechtig klonken de accoorden van Psalm 89 en Psalm 9 onder het rulschend geboomte en misschien zal een enkele der honderden toehoorders ook gedacht hebben aan dien gedenkwaardigen morgen van den 3den October 1574. toen ln de Pieters kerk dezelfde Psalm werd aangeheven. Waarschijnlijk toén met meer Innerlijke overtuiging en behoefte om Gode te dan ken voor Zijn wonderbaarlijke redding, maar voor hem, die Leiden en zijn historie liefheeft ook th&ns ontroerend schoon De Koraalmuziek of zooals de Lelde naar zegt: het koraalmuziek ls en blijft een wijdingsvol nummer van onze viering van Leiden's Ontzet. Uit den aard der zaak minder attractief dan een optocht of een Schuttersveld, maar toch iets. wat wij niet graag zouden willen prijsgeven. De groote belangstelling telkenjare ge tuigt, dat wij ln deze meening niet alleen staan. De heer Leo J. Mens dirigeerde als steeds het koor. dat begeleid werd door het Ste delijk Muziekcorps onder leiding van den heer Geyp. Twee coupletten van het „Wilhelmus", welke door alle aanwezigen werden meege zongen vormden het traditloneele slot. Tijdens deze plechtigheid bood een com missie uit het koor den burgemeester, mr. Van de Sande Bakhuyzen een krans met een lint ln de Leidsche kleuren aan met het verzoek deze aan het standbeeld van zijn grooten voorganger te willen hechten. De burgemeester voldeed aan dit verzoek na het koor zijn dank te hebben betuigd voor deze immer weer treffende hulde. Inmiddels was ln het Waaggebouw de Ditdeeling van haring en wittebrood in vollen gang. 2450 personen kwamen dit Jaar de feestgave in ontvangst nemen, waaraan de firma Van Nelle wederom gra tis pakjes koffie en tabak toevoegde. De omgeving van de Aalmarkt leverde den aanblik van ieder jaar op. Op het Waag-' hoofd speelde het wakkere korps van T. en D. vroolijke wijsjes en onderwijl stroom de een lange file gegadigden de Mande- makerssteeg uit. het Waaggebouw in om dit aan de Aalmarktzijde met kussensloo- pen vol brood en tellen en borden vol druipende haring weer te verlaten. In het gebouw zelf deelden hooggehoede heeren brood uit. telden bonnen na hielpen het kussensloop open vouwen en dirigeerden den stoet vervolgens naar de andere zijde, waar tal van dames met hoog-ongestroopte mouwen de andere helft der feestgave, de haring, uit de kuipen vischten en het zee banket in de meegebrachte teilen borden of stukken krantenpapier deponeerden. Foto grafen waren er als de kippen bij om daarvoor in aanmerking komende objecten op de gevoelige plaat te vereeuwigen. Een neerplassende regenbui deed de mu zikanten ijllnes onder den luifel van het Waaggebouw vluchten. Even voor halftien arriveerde de burgemeester op het terrein, begroet met het „Wilhelmus". Voor het eerst sedert jaren misten wij hier onzen oud-burgemeester, jhr. De GUselaar. en het feit. dat dit door velen als een gemis werd gevoeld bewijst dat de Sleutelstad haar „éénen goeien Leienaar", die door onge steldheid verhinderd was, nog niet is ver geten. De praeses-collegii, de heer van de Werk bood als steeds aan de dames .een flesch eau de cologne aan. Te ruim halftien gaf de burgemeester het sein tot het loslaten der circa 1500 postduiven die in een 25-tal korven op het Waaghoofd waren ongesteld. Eén ooeen blik was de lucht vol klepperende duiven- wieken: toen zwermden de dieren uit el kaar; eenige malen in een grooten boog over de Aalmarkt en dan pijlsnel in de richting naar huis. Om zich in hun duivenhersens bij thuis komst waarschijnlijk af te vragen, waarom ze er dit keer met zoo'n klein eindje vlie gen zoo eemakkeWk afkomen! Als besluit van de ochtendfeestelijkhe den zü volledigheidshalve het springen van de fontein op de Vischmarkt vermeld. Om halfnegen zou bij Oud-Hortuszicht aan den Witte Singel de start plaats hebben voor den Elfdorpentocht rondom Leiden, en reeds ver vóór achten begon daar de groote drukte. Onafgebroken kwamen groote gezelschappen wielrijders aan de meesten in sportcostuum om er hun kaart voor de eerste maal te laten afstem pelen en de talrijke commissie-leden kwa men handen te kort om hen allen in een vlot tempo te helpen. De organisatie on der opperste leiding van de heeren Cahen en De Jong, bleek echter voortreffelijk ln elkaar te zitten en nauwelijks had een deelnemer zijn kaart laten controleeren of hij (of zij) werd gedirigeerd naar de Gerrlt Doustraat, vanwaar de stoet via Jan van Goyenkade en Witte Rozenstraat geleidelijk weer naar het aanvangspunt aan den Singel werd gestuurd. Over de zevenhonderd dames en heeren uit alle oorden van ons land waren opgesteld (allen met de roodwitte wimpel voor aan de fiets) toen te ruim halfnegen het tee- ken tot vertrek werd gegeven. Voorop het Klaroen- en Tamboercorps van den Vrijw. Landstorm, corps Motordienst (sectie Lei den). daarna het muziekcorps der Kolo niale Reserve te Nijmegen en vervolgens de haast eindelooze rij van Elfdorpen- rijders. die langs een enorme haag van menschen den overweg bij het Station bereikt had toen de staart van den stoet nog steeds Oud-Hortuszicht verlaten moest. Een stortbui had inmiddels een wolk van pessimisme boven dit uitzonder lijke nummer van het 3-October-program gehangen, doch het is gelukkig zeer mee gevallen en na Warmond is het verder volkomen droog gebleven. De op zichzelf zoo mooie wegen, waar padvinders overal het verkeer regelden, waren thans stof vrij, de wind scheurde het regendek uit een en een vriendelijk zonnetje kwam tenslotte af en toe nog leven en vroolijk- heid bijzetten aan dit kleurige en fleurige sportieve tafreel In de Oegstgeesterlaan had men den stoet verzameld om allen bij elkaar te krijgen en precies te kwart over negen loste daar de voorzitter der 3 October- vereeniging, de heer Van der Laan, het startschot voor dezen tocht over 45 K.M. langs de volgende route: Oegstgeest, via Warmonderweg naar Warmond en Sas- senheim, door de Teylingerlaan naar Voorhout, Plet-Gijzenbrug, Noordwijk- Binnen, Noordwijk-Zee, Katwijk-Binnen, Wassenaar, via Den Deyl en het Haagsche Schouw naar Oud-Hortuszicht, waar men vóór halféén binnen moest zijn om de mooie medaille der 3-October-Vereeniging te verwerven. De vaandels gingen uit den stoet en in een behoorlijk tempo werd nu spoedig de enorme groep ver uiteen getrokken, om bij de verschillende (onbekende) controle punten weer eenlgermate te verzamelen. Het werd 'n prettige, magnifiek geslaagde rit, waarbij geen enkelen wanklank werd vernomen. Duizenden belangstellenden stonden er overal langs de wegen, gansche dorpen waren uitgeloopen en luide werden de deelnemers dikwerf toegejuicht! Na tuurlijk kwamen er af en toe lekke ban den) van verdere en meer ernstige pech vernamen wij niet, behalve dat te War mond een niet-deelneemster door een autobus te water duikelde), doch de 3-October-Vereenlging had gezorgd voor niet minder dan 20 flinke knapen, die in een ommezien de bandjes gerepareerd hadden, en bovendien was er het corps Motordienst, dat uit zichzelf geneeskun dige hulp en eenige auto's met reserve materiaal had meegebracht. Een geste, die zeer terecht algemeene en groote waardeering heeft geoogst! Op den bitumenweg te Noordwijkerhout heeft even een opstopping gedreigd door dat een onbekende de laffe streek had uitgehaald door een handvol kopspijker- tjes op den weg te strooien, doch geluk kig werd dit tijdig ontdekt en met hun groote jassen hadden de militairen dra den weg schoongeveegd, waardoor er geen enkele band aan ten offer is gevallen. Helaas heeft men den dader van deze kwa1ongens-„grap" niet ontdekt! Vóór half een gelijk gezegd moest men aan de finish zijn, doch het was nog maar kwart voor elf toen de eerste groep deelnemers leden van „Swift" er hun kaart lieten eon troleeren („stempelen" noemden de talrijke toeschouwers bij de controle te Noordwijk aan Zee dat spot tend!). Als sneller volgden de rijders el kaar nu op, al groöter werden de aan komende groepen en toen de controle ge sloten was, bleek dat aan 124 dames en 590 heeren de medaille kon worden uit gereikt. En de stemming was algemeen uitste kend. Er was tevredenheid over de rege ling, enthousiasme over de keurige wegen cn de mooie omgeving, enthousiasme ook over het zoo groote succes van dezen Elf dorpentocht. die slechts éénmaal in de tien jaren wordt gehouden en die terecht op een enorme populariteit bogen mag. De heer Cahen, als voorzitter der com missie, heeft na afloop de medailles en prijzen uitgereikt. Hij bracht warmen dank voor medewerking aan het muziek corps der Koloniale Reserve, de sectie Leiden van het corps Motordienst van den Vrijwilligen Landstorm, aan de padvinders voor de regeling van het verkeer, aan de jongens der Ambachtsschool, die zich be schikbaar hadden gesteld voor banden- reparatie en aan dr. Kors, wiens medische hulp gelukkig niet noodig is geweest. Spreker heeft medegedeeld dat er 23 vereenigingen met meer dan 10 deelnemers waren uitgekomen en heeft tenslotte onder voortdurende toejuichingen de volgende prijzen uitgereikt: Eerstkomende personen: heeren: J. Feiters, Leeuwarden, zllv. med. Ver. Vr. Stud.; dr. Sljbersma. Heerenveen, zilv. med. Leidsche Stud. C.; B. Verhoeven, Arnhem, Ver. zllv. med. Gem. Oegstgeest. Dames: mej. Tonny Gussenhoven, Nij megen, zilv. plaquette V.V.V., Leiden. Eerstkomende Ver., deelnemende met minstens 10 personen: 12 leden Chr. Sport Ver. D.O.S. (Alphen, beker Batteljef. en Terpstra; 10 leden Pol. Sport Ver. „Wassenaar", zilv. med. N.BX.O., afd. Lelden. Vereenigingen welke door het grootst aantal leden vertegenwoordigd zijn: 76 leden R.K. Sportclub ,,Rood-Wit", beker fa. J. W. Cahen; 35 leden R.K. Sportclub „De Bataven", lauwerkrans Leidsche Crt.; voorts als extra prijzen: 27 leden A.S.C., Leiden, groote zilv. med. IJdo; 25 leden „Swift", Leiden, zllv. med. Neutr. Micld Ver.; 24 leden C.J.M.V. „Levendaal", kl. zilv. med. IJdo; 23 leden Leidsche Wandel- Sport Vereen., zilv. med. Nat. Jong. Verb., afd. Leiden. Vereenigingen met de mooiste vaandels: Vrijwillige Landstorm, verg. zilv. med. Gem. Warmond; .Swift", zilv. med. mr Woldringh v d. Hoop, burg. Katwijk. Vereenigingen, welke als groep de beste indruk maken: Leidsche Wandel-Sport Vereeniging, verg. zilv. med. Gem. Leiden; Brunhilde, zilv. med. Leidsch Dagblad: Groep Padvinders, med. Unitas. Extra prijzen wegens verleende diensten gedurende de tocht: Padvinders der afd. Leiden der N.P.V., zilv. med. W. v. d Laan, voorzitter 3 Oct. Ver.; Leerlingen der Am bachtsschool, bronzen plaquette Swift; fa. v. d. Kamp (3 kruldeniersjongens in werkcostuum en op bestelfietsen), zilv. med. Nieuwe Leidsche Crt. Vaandelmedailles 22 vereenigingen. be nevens: Vrijw Landstorm-corps Motor dienst, sectie Leiden: Klaroen en Tamboer corps Muziek-corps Kol. Res. Nijmegen. De Optocht. Eeuw der techniek! Uitvindingen in adembenemend tempo volgen elkaar op, overrompelen de menschheid! Triomf der electriciteit! Alles electrisch werd het pa rool van het 20ste jaarhonderd! Wat wacht ons nog in komende jaren? De mogelijkheden zijn ontelbaar, oncon troleerbaar als het aanspoelende zand der zee. Vijftig jaar verder en wij lachen wellicht om hetgeen nu is, trotsch op de volkomenheid, die sindsdien alweer bereikt werd Doch de figuren van de koningin der wetenschap verbleken niet, slaan een brug over verleden, heden en toekomst! Moge voor het oogenblik namen van filmhelden, sportmatadoren en recordverslinders ais bij magnesiumlicht kortstondig opflitsen, even snel als zij kwamen, zullen zij weer in vergetelheid uitdooven. Verkeerd ge richte heldenvereering is misleidend en voert als een dwaallicht naar het moeras. Doch de namen van hen, die door stagen arbeid de ontwikkeling van wetenschap en techniek al hooger en hooger opvoerden, blijven ais heldere sterren schitteren aan het eeuwigheidsfirmament. Heil U Van Musschenbroek, Cunaeus, Lorentz, Einthoven, Kamerlingh Onnes, Keesom en De Haas! Uw Leidsch nakomelingschap heeft in deze dagen uw beeld weer opgeroepen, met dat uwer buitenlandsche collega's als Gal- vani, Volta, Ohm, Ampère, Faraday en an deren. In onverbleekte gloriekrans staat ge daar, onaangetast, ondanks het vergaan der jaren! Was het wonder, dat het zilveren jubi leum der Electrciteitsfabriek de 3 October- Vereeniging aanleiding gaf, uw vindingen van lachter de besloten ruimten dei- enorme laboratoria aan het leekenpubliek te brengen? Zeker: het overgroote deel der heden- daagsche menschheid wordt op school in gewijd ln de geheimen uwer „flesch", „zuil" en „kikkerproef", in de begrippen uwer „plus" en „min" teekens, uwer span ningen en weerstanden, uwer geniale for mules, uwer meters, geleidingen en erner- gleën. Maar hoevelen zijn er niet, die al dat geleerde betreffende de theorie der electronen, de magnetische effecten, de stroomsterkten en wetten, alle begrip pen en vindingen der oneindig veelzijdige electriciteitsleer in den maalstroom van het bruischende leven vergeten? Wij ont steken met één handomdraai het licht, wij schakelen de radio aan, bestijgen de elec- trische fiets, strijken de wasch met het in een oogenblik Gloeiende ijzer, snoeren den stofzuiger aan, drogen ons haar, zonnen ons onder reusachtige lampen, laten de waterketel fluiten, doen binnenkort de wonderlijkste dingen, „alles electrisch!", zonder ons meer bewust te zijn van de samenstelling der bron, die dit alles mo gelijk maakt. Nu is onze oppervlakkige en helaas veelal in het onderbewustzijn opgeborgen kennis van hetgeen wij toch allen in de puntjes behoorden te weten, op zeer begrijpeliike wijze naar voren gebracht door den „Plus en min"-optocht, waarvan de titel velen anvankelijk raadselachtig was, doch na le zing der duidelijke exDlicatie in de „Feest wijzer" al spoedig volkomen helder werd. Dank zij deze uitleg, aangevuld door de interessante stoet die gisteren door de stra ten trok, voelen wii ons nu allen op slag electri'citeitsdiscipilen in den dop, die den niet-deskundigen uit andere steden een lesje kunnen geven! Woorden als „Leidsche flesch", „Zuil van Volta," „Wet van Ohm", „Galvanische kikker" springen ons zoo den mond maar uit en de „homo-eleetricus" behoort voortaan tot onze allesbeste vrien den De „Plus en Min"-optocht! Deze was wel geheel anders dan wij gewend waren! Stonden vroeger romantiek, allegorie, historie of flora op den voorgrond, dit maal vierde het begrip „efficiency" den boventoon. Ja, „zakelijkheid": het motto van deze eeuw, beknoptheid, gemak in doen en latenwat helpt ons in dit opzicht beter dan de electriciteit, wier macht en voordeelen over alles heerschen? Zeker: de historie kwam er in menig opzicht hij te pas! Ook nu weer velerlei costumes uit vroeger eeuwen, maar de praalwagens toonden toch in hoofdzaak ingewikkelde machinerieën met den electrischen kunst- mensch als de geperfectioneerde aardbe woner van de toekomst. Iedere huisvrouw zal het wat prettig vinden, zich van zulk een knecht te mogen bedienen. De lieftallige jongedame, die in haar gemakkelijke fauteuil zat, be hoefde maar op een knop te drukken en het hoofd van dezen wonderlijken me- chanischen sinjeur begon te knikken en zijn oogen gloeiden plectrisch. Met zulk een „vriend des huizes" kan mevrouw van een ongekende rust genieten! Uit het oog punt van merkwaardigheid dient dit me talen heerschap wel het eerst genoemd te worden. Maar wanneer de menschheid er in de toekomst zóó uit moet zien, dan houden wij ons toch liever bij het hed°n- daagsche geslacht van vleesch en bloed, roode wangen, blauwe oogen en soeocle bewegingen! Ook de andere wagens waren een nauwkeurige studie waard. Tientallen malen vergroot reed fier de .Leidsche flesch" door een deinende vloed van para- pluies. de reuzenkikker van Galvani voelde zich behaaglijk onder de stroomende regenbuien en Watt en Half-Watt hielden er met komische bulgingen én voor zich zelf én voor de duizenden kijkgrage toe schouwers den moed maar in, ondanks hagelslag en herfstvlaeen! De enorme „Ultrasol" was helaas maar van bordpapier, anders zou zij zeker met haar violette zonnestralen goede diensten onder het grauw-druipende wolkendak hebben kunnen bewijzen! De haar verge zellende nagemaakte zon had waarlijk wel reden tranen met tuiten te hx-ilen en ver- i tolkte haar rol in dezen optocht op de na tuurlijkste manier! Al deze met vernuft ont worpen wagens spraken het meest tot de technisch aangelegden onder de kijkende menigte, doch ook voor de liefhebbers der mythologie viel er heel wat te genieten! Allereerst de zonnegod Helios in stra lend gouden mantel, opkomend uit de wol ken, omgeven door grappige glimwormpjes met vroolijke kindersnuitjes! Dan de haardvuurgodin Vesta en haar maagden, die zeker zeer betreurden, dat op dezen kouden herfstmiddag haar eeuwig vuur niet werkelijk brandde en de godendochter Elektra in mannelijke gedaante, wie een pluim toekomst voor de kranige wijze en de goede houding, waar mee hij zijn paarden mende! Een leger van guldene zonnebloemen, walmende kaarsjes, draaiende vonkman- netjes, koddige plus- en mlnteekens zet-- ten kleur en leven bij aan den stoet, en de costuums van de tintelende regenboog droegen volgens ons de prijs voor artisti citeit weg voor ontwerp en uitvoering. De vroolijke noot was de uitbeelding der humoristisch geparodieerde figuren uit den tijd van de lampen: de holbewoner- met zijn fakkel, de romein met zijn olie lamp, de kaars met den slaapmutseling en de tante van Charley met haar goedig petroleumlampje! Imposant verrezen tusschen dit alles de enorme wagens die de regionale stroomverzorging, de glorie rijke Rijnlandsche Industrie en de huls aansluitingen voorstelden. De groote ka bel leek een reuzen rollade: alles getuigde van de geweldige activiteit en de snelle ontwikkeling der Leidsche electriciteits- fabriek. wier zilveren jubileum zoo prach tig in dit 3 Octoberfeest betrokken was. Een serie huishoudelijke geschenken, waarbij de electriciteit een hoofdrol speelt deed de hulsvrouwen watertanden: hier had nog een vriendelijke St. Nicolaas bij gepast, die met aartsvaderlijk gebaar een. hypermodern cadeautje uitreikte! Louis Davids stem vroolijkte met zijn schlager „Doe het electrisch" de druipende toe schouwers op, evenals verschillende Leid sche muziekverenigingen, wier marschen als steeds weer door de straten der Sleu telstad op enthousiaste wijze klonken! Al week deze stoet, spoedig doordrenkt door het meedoogenlooze regenwater, sterk af van wat wij in andere jaren zagen, toch ontbraken ook ditmaal niet de fiere herauten, de keurig verzorgde eere- wacht, de traditioneele rijtuigen met huil bepluimde paarden, waarin de Burgemees ter en zijn achtgenoote, het bestuur der 3 October-vereeniging en de politie-auto- ritelten gezeten waren: zonder glim mende hooge hoeden en zonder schitte rende nauwsluitende jacquets zou een 3- October-optocht toch niet „je ware" zijn! De traditie is juist een der charmes van van onze jaarlijksche rondgang, waarin ditmaal ook op zulk een rationeele wqze de omliggende gemeenten betrokken kon den worden. Wie toch bewaart niet' een charmante herinnering aan de 32 meis- kes, die de dorpen uitbeelden, welke de electrische stroom vanuit Leiden ont vangen? De jaarlijksche 3 October optocht is ten.' einde. Wellicht niet zóó groot, zóó veelver- scheidend als Vorige jaren, maar zeker teekenend voor onzen tijd: gecompri meerd gaf deze beeldengalerij een ont zaglijke hoeveelheid interessante stof, voorgetooverd op een wijze die de heeren Ir. Kalff, Eckhard en Perquin uit Eind hoven groote eer toekomt. Een yeql- eischend, zeer moeilijk uitvoerbaar on derwerp is met de beschikbare middelen op ingenieuse wijze ten uitvoer gebracht: wie als wij, rond het Militair Invaliden huis, wa ar de oudgedienden gezellig hun hutspot zaten te verorberen, de op stelling heeft gadegeslagen en het opbou wen van dezen stoet volgde, kan slechts, eerbied gevoelen voor de manier, waarop men toch een alleszins bevredigend resultaat bereikte Het uiterst moeilijke gegeven „de ge schiedenis, ontwikkeling en toekomst der electro-techniek" is den Leidenaars ver toond op de wijze, die zij verlangen: praalwagens, die indruk maakten, dit maal meer interessant dan sierlijk of artistiek als gevolg van het onderwerp, groepen figuranten, die in hooge mate de aandacht trokken, costuums, die het grijze beeld van een regenachtigen herfstdag verlevendigden! Groote bewondering hebben wq voor allen, die zich in dienst stelden van dezen 3 october-optocht, de regenvlagen in hun doorschijnende kleeding den grootsten tijd trotseerden en toch nog urenlang met moed en volharding de ware stemming er in hielden! Jong en oud toonden zich heldhaftig, behielden hun goede humeur en lieten zich niet ontmoedigen door het weer, dat beste maatjes scheen te willen' zijn met de depressie, die de wereld teistert. De „Plus en mln-optocht" heeft vroo- lijkheid en afleiding gebracht in vele som ber gestemde harten: de oud-vertrouwde feestklanken schetterden weer door de straten, de traditie is opnieuw hoogge houden en nat. doch uiterst voldaan is een ieder in gezellige nabetrachting rond; zijnelectrisch" haardje gaan zitten,, om de op electrische wijze klaargestoomde „hutspot" te verorberen! Al zingt Louis Davids ons toe „Doe 't electrisch", gelukkig' mogen wij ons „stamppotje" nog op na tuurlijke wijze naar binnen werken, hoe wel in de verte de electrische „voedingspil" 1 als een dreigend monster ons reeds tegeh- grijnst. 2—3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10