C.G.SMIT f i LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 1 October 1932 TELEGRAMMEN. SCHAKEN. 11 m ui m Hf üf m ill H ®p nn ms 11 4 in 11 iÉfi iH Hl p Éi UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. UIT DE RIJNSTREEK. GANDHI DREIGT OPNIEUW. AHMEDABAD, 1 October. (Reuter). Gandhi zou aan zijn partijgenooten heb ben te verstaan gegeven, dat hij de hon gerstaking zou' hervatten, indien binnen ges maanden de kasten der verdrukten niet zijn opgeheven. REDE VAN HOOVER. WASHINGTON, 1 October. (Reuter) President Hoover heeft voor de radio een rede gehouden, waarin hij vooral over het werkloosheidsvraagstuk sprak. Hoover gaf uiting aan de hoop, dat dit probleem in Amerika zou kunnen worden opgelost door een verkorting van den arbeidstijd en door verwijdering der kln- dere uit de fabrieken in de groote ste den. Het was volgens hem beter aan de kinderen een goede opvoeding te geven. DE „GRAF ZEPPELIN". PERNAMBUCO, 1 October. (Reuter) Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden morgen vroeg gestart voor de retourvlucht naar Friedrichshafen. DE RUSSISCHE DUIKBOOT NIET GEZONKEN. MOSKOU, 30 September. (V.D.). Van officieele zijde wordt het uit Stockholm en Kopenhagen afkomstige bericht over het zinken van de Russische duikboot in de Finsche zee gedemonteerd. Medegedeeld wordt, dat de duikboot na'de botsing met het Deensche stoomschip „Robert Marsk" aan bakboord ernstige schade heeft opge- loopen, doch dat de duikboot op eigen kracht naar Kroonstad ls teruggekeerd. Het Deensche stoomschip is te Lenin grad binnengeloopen. Slachtoffers zijn niet te betreuren. Steenstraat No. 49 - Telefoon 485 uw HUIS VOOR FIJNE VLEESCHWAREN BESTEL HEDEN NOG UW SALADES VOOR MAANDAG. 7461 De oplossing van het probleem van Genttner en Hladik is: 1. Pg4. Er dreigt nu Lh2 en Pg3t. Na c5 volgt Ke3:, na d5 volgt Pe3:. De oplossing van het probleem van Ellerman is: 1. Tg8. Er dreigt Th8t. Na Tcd3 kan Kc5:t, na Td3 volgt Ke5:t, na Ld3 kan De3+ en na Pd3 volgt Kd5:t. Zeer mooie viervoudige interferentie op eenzelfde veld. W. VON HOLZHAUSEN. Deutsches Wochenschach 1906. §m «i Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: Kc3, Lbl, Pb7 en f4. Zwart: Ka3. Lc8. pi a4. In Duitschland leefde omstreeks 1850 de groote schaakmeester Adolf Anderssen, die verscheidene beroemde partijen heeft gespeeld. Hii was tot de komst van Morphv wel de sterkste meester van dien tijd. Anderssen Zukertort. 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lc4 Lc5 4. b4 Lb4: 5. c3 Lc5 6 0-0 d6 Iets sterker is d4. ed4:, 0-0 voor wit. 7. d4 ed4 Beter is direct Lb6. 8. cd4: Lb6. 9. d5 Pa5 Dit was Anderssen's zet. beter is Pc3. 10. Lb2 Pe7 11. Ld3 0-0 12. Pc3 Pg6 13. Pe2 C5 14. Tel Tb8 Dit is tempoverlies. Een ontwikkeltngszet was beter. 15. Dd2 f6 16. Khl Lc7 17. Pg3 b5 18. Pf5 b4 Dit is een fout. Zwart moest verdedigen. 19. Tgl Lb6 Om na Pe5, Pe5:. de5: te spelen. 20. g4 Pe5 Dit werkt sterk! 21. Le5: de5: 22. Tg3 Tf7 23. g5 Lf5: 24. ef5: Dd5: Weer een gevaarlijke zet, wit slaat nu door. 25. gf6: Td8 Na Tf6: kan Lc4! 26. Tcgl Kh8 Na Ld3: volgde Dh6. 27. fg7:t Kg8 28. Dh6 Dh6 Nu komt Anderssen pas recht los 29. Dh7:t Kh7: 30. f6t Kg8 Na Dd3: kan Pg5t. 31. Lh7f Kh7: 32. Th3t Kg8 33. Th8t mat. DR. P. FEENSTRA KUIPER. RITNSBURG. De Bloemenhandel. De handel was de laatste dagen vlug en de prijzen redelijk. Door het slechte weer kwam veel tweede kwalUe.t ter vei ling. De prijzen waren als volgt: Herfst- asters f.4—680 per 100 bos, Dwergasters f.2—4.70, Tros-chrysanten 12—22 ct., Zin nia's f. 1.30-2.10, Anjers f. 0.60-1.40, Gladiolussen 30—90 ct., S.atice f. 2.50—5.(0, Dahlia's 30—70 ct., Helianthus 30 —65 ct. Asters in diverse kleuren 23—40 ct-, Pom pon-Dahlia's 25—40 ct., Rozen per bos van 20 stuks 25—55 ct Loop der bevolking. Gevestigd: J. van der Plas, Vliet Noord zijde 79 J. A. Zonneveld, Vliet N.Z. 67 C. van Egmond, Heerenweg 17 A. A. Kromhout, Koestraat 22 W. C. van der Kwaak, Vliet 69 N. Oudshoorn, Spino- zalaan 16 H. Kuijvenhoven, Lange- vaart 30. Vertrokken: J. Heemskerk naar den Haag J. Zandbergen naar Katwijk A. van Egmond naar Warmond J. Hogewoning naar Rijewijk A. Onder water (gezin) naar Katwijk M. C. van der Haak W. Bloemendaal naar Mon ster P. van den Eijkel naar Rotterdam J. Brussee naar Katwijk aan Zee J. Kralt, Vliet N.Z. 38 naar Katwijk a. Zee. De steun aan kleine kweekers. De Provinciale Bond tot steun aan klei ne kweekers, tuinders en trekkers afd. Rijnsburg hield in het gebouw Concordia haar eeste vergadering. De voorzitter de heer A. In 't Veld opende de vergadering, en riep de leden een hartelijk welkom toe, waarna een Inleidend woord volgde. Wanneer een voorzitter, aldus spr. zijn beste wenschen uitspreekt, dan hoopt hij meestal, dat de vereeniging moge groeien en bloeien! Wat schrille tegenstelling is dit met deze vereeniging! Ik hoop dat zij zoo spoedig mogelijk ontbonden zal kunnen worden en dat ieder zijn eige nweg weer zal kunnen vin den! Zooals de toestand nu is, hebben wij elkander meer dan ooit noodig! Wij ver trouwen dan ook op aller medewerking! Hierop ging men over tot de behande ling van het reeds bekende plan. Ver schillende vragen werden gedaan en tot tevredenheid der leden uitgelegd. Staande ter vergadering gaven zich acht nieuwe leden op, zoodat de Vereeniging thans uit 40 leden bestaat. Onder dank voor de op komst sloot de voorzitter hierop de ver gadering. SASSENHEIM. R.-K. Harmonie- en Zangver. „St. Ambrosius." In de onder leiding van den heer Post gehouden jaarvergadering werden de no tulen en het jaarverslag van den secretaris en den penningmeester goedgekeurd. De penningmeester deelde mede, dat de ver eeniging met een nadeelig saldo werkt en dus alles gedaan moet worden om te trachten te vereenigmg op peil te houden. Tot leden van de nieuwe kascomm ssie wer den benoemd de heeren B. Borst en Th. Zwetsloot. Bij de bestuursrerkicz ng «e den de aftredende hseren herkozen. Naar aan leiding van het laatste concours zal ge tracht worden de te lichte bezetting van houten instrumenten aan te vullen. S'.appen zullen tevens worden gedaan om de dames- zangvereeniging om te zetten in een ge mengd koor. VOORHOUT. Werldoozensteun in natura. Onder de ingekomen stukken van de jj. Raadsvergadering bevond zich e-n schrijven van her Nationaal Crisis-comité, waarin medegedeeld werd, dat 5 ot. per inwoner utrgeaokken was voor schoeisel en kleeren aan crisis-werkloozen, mits de ge meente zelve ook 5 ct. uit zou trekken, waartoe besloten werd. Het fonds is dus ongeveer f.330 groot. Uit de patroons- en arbeidersorganisaties zal een comi.é worden benoemd, dat onder vOurziit.rs.hap van ee nlid van het Dagelijksche Besvuur dezer gemeente, over de gelden zal be slissen. BIJEENKOMST DER R.K. KIESVEREEN. Een 8-tal amendementen voor het Concept-programma 1933. In de door de plaatselijke afdeellng der R.K. Kiesvereeniging gehouden vergade ring zijn door den heer G. Buiten, burge meester dezer gemeente en oud 2de ka merlid, op het Concept-program 1933 der RH. Staatspartij een achttal amende menten ingediend. Deze zijn na eenige discussie alle 8 aangenomen en zullen dus voor de Algemeene Vergadering der R.K. Kamercentrale afd. Leiden gebracht wor den, welke 15 Oct. te Gouda gehouden wordt. Afgevaardigden van de afdeeling Voornout zijn de heeren J. H. van der Voet en G. J. Heymeijer. De amendemen ten luiden als volgt: Amendement 1. Toevoegen aan pro gram van Actie 1, 4, b: „Hieronder met name te verstaan voortzetting van reeds ondernomen werken, zooals de verdere drooglegging van de Zuiderzee e.d." Toe lichting: Het program treft door zijn groote vaagheid. Men kan alle kanten uit! Teneinde te voorkomen, dat er mis verstand ontstaat over die niet-aanstonds productieve werken, moeten hier de Zui derzeewerken met name genoemd worden Het is immers en der groote dwaasheden van het Welter-rapport, dat In dezen tijd van algemeene werkloosheid en van lage kosten dan men in afzienbaren tijd ooit mag verwachten, tot stopzetting wordt geadviseerd. Amendement n. Toevoegen aan Pro gram van Actie I: 6. Als concrete uit werking van punten 1 en 2 worden tot be houd van het financleele evenwicht en ter bestrijding van de kosten aan de nood zakelijke crisis-politiek verbonden eener- zijds de volgende bezuinigingen inge voerd a. de Staatsschulden worden geconver teerd in leeningen van een lager rent-e- type; b. de aflossing van Staatsschuld wordt uitgesteld tot de conjunctuur ls hersteld of althans aanzienlijk verbeterd; c. de jaarlijksche lichting voor leger en vloot wordt verminderd tot ten hoogste tienduizend man; anderzijds de volgende lasten geheven: aprogressieve crisisbelasting op de in komens; b. verhooging van de dividend- en tan tième-belasting; c. een belasting op weelde-uitgaven; d. een heffing ineens van één procent der vermogens. Toelichting: Het gat ln de begTooting moet worden gestopt, voor veel crislspoli- tiek zal nog een groot bedrag moeten wor den opgebracht. Het zal dus noodig zijn een aantal' bezuinigingen aan te brengen en meerdere rijksinkomsten te scheppen. Het komt er nu maar op aan, die bezui nigingen zóó aan te brengen, dat zij de minste schade voor het algemeen welzijn en dus inzonderheid voor de maatschap- pelijk-zwakken beteekenen. Daarom moet ons program zeer nadrukkelijk uitspreken dat de bezuinigingen moeten worden ge vonden in die objecten, die het best de bezuiniging velen. Er moet worden tege moetgekomen aan het gerechtvaardigd verlangen van zoovelen, vooral onder de Katholieken, dat het militair apparaat zoo bescheiden mogelijk zij. Wat de lasten betreft: Zij, die het best den stoot van dezen tijd kunnen opvan- gen, moeten het eerst de behulpzame hand bieden. Dat zijn namelijk de hoo- gere inkomens, dat zijn degenen, die thans nog winsten en tantièmèes trekken, dat zijn zeer zeker zij, die over een vermogen beschikken. Amendement III. Toevoegen aan pro gram van Actie I: 7. Niet dan in het ge val dat op de onder 6 genoemde wijze geen evenwicht in d eRijksfinanciën is te verkrijgen, worde overgegaan tot verdere verlaging van de salarissen en loonen van het overheidspersoneel, tot vermin king van de wetgeving op het onderwijs, tot verzwakking van de grondslagen der sociale verzekering en tot inkrimping van de sociale wetgeving, van de zorg voor de volksgezondheid en van de Rechtsbe deling. Mochten onverhoopt maatregelen als in dit punt als uiterste aangeduid toch nood zakelijk zijn, dan hebben zij in ieder ge val een tijdelijk karakter. Amendement IV. I. p v. II, 4, te lezen. De wet scheppe de mogelijkheid om de bedrijven te vormen tot publiekrechter lijke lichamen. In deze lichamen komen colleges tot stand, waarin de vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers gelijkelijk zitting hebben en die onder toezicht van de overheid bevoegd heid bezitten; a) regelen te stellen voor arbeidsvoorwaarden en bedrijfspolitiek; b) recht te spreken over bedrijfs- en ar beidsgeschillen; c. de onder a bedoelde regelen uit te voeren. Toelichting: Het wordt meer dan tijd, dat de R.K. Staatsoartij zich krachtig zet tot het verwezenlijken van de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie. Juist in deze ernstige tijden ligt daar één van de meest doeltreffende middelen tot verbete ring van den toestand in het bedrijfs leven en van de daarvoor noodzakelijke verhoudingen tusschen werkgevers en werknemers. De bestaande chaos in het bedrijfsleven kan veilig als een van de belangrijke factoren worden beschouwd, die de crisis van zoo langen duur doen zijn en die een opnieuw optreden van crises ten zeerste in de hand werken. Daartegenover moet de bindend-ver klaring der collectieve arbeidsovereen komst worden geacht een niet doeltreffend middel te zijn tot verbetering van be staande toestanden. Wat in de lezingen van theorie en praktijk vooral in de la tere jaren daarover te voorschijn kwam, moet ons noodzaken van dit middel af te zien. Amendement V: Punt 8 van n worde geschrapt. Toelichting. In een program van Actie ls „verlaging van belastingen" in dezen tijd geheel zinneloos. In afzienbaren tijd kan aan geen verlaging worden gedacht. Bovendien: kon aan verlaging worden ge dacht. dan helpt de formuleering „recht vaardige verhouding" in het geheel niet. Indirecte belastingen zullen dan altijd het eerst aan de beurt moeten komen. Amendement VI: I. p. v. het vervallen punt 8 van II te lezen: De vorming van een Rijkskinderfonds worde onverwijld ter hand genomen. Toelichting: Reeds te lang werd de her haaldelijk beloofde hulp door de wetge ving aan de groote gezinnen uitgesteld. Een bescheiden begin kan worden ge maakt door de instelling van een Rijks kinderfonds. waaruit aan kinderrijke ge zinnen steun kan worden verleend. Amendement VII. I. p. v. n, 9 te lezen: Verbetering van de zorg voor ouden van dagen en maatregelen ten behoeve van die ouderen, die ontijdig uit het produc tieproces worden gestooten. Toelichting: De overheidszorg voor de ouden van dagen is nog maar uiterst ge brekkig. Veel te veel zijn deze nog aan gewezen op de zorgen der particuliere liefdadigheid. Een ander vraagstuk ls ln- tusschen het bestaande vraagstuk komen verscherpen. Algemeen is de klacht, dat zooveel menschen, die nog werken kun nen, bij de voortgaande rationalisatie in het bedrijfsleven van de arbeidsmarkt worden weggestooten en daar geen plaats meer kunnen vinden. Hier ligt een be langrijke overheidstaak. Amendement VIII. Punt 9 van n wordt punt 10. Voorts werd door een ander lid een amendement ingediend waarvan het eer ste deel, luidende: „Om stappen aan te wenden tot verkrijging van een verlaagde hypotheekrente voor de landbouwers en boeren," dat door de vergadering werd overgenomen. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan betreffende de klachten van den hoofdinspecteur voor de Scheep vaart tegen de schippers van zes Katwijk- sche en twee Schevenlngsche motorlog- gers. wegens het niet voeren van de voor geschreven driekleurige lantaarns tijdens het vïsschen bij nacht. In zijn uitspraak zegt de Raad, dat hier is gebleken een onwil om aan de wettelijke bepalingen te voldoen. Hij straft de schip pers met acht dagen schorsing. ALPHEN. Bekroning. Onze plaatsgenoot de heer G, van Dorp, landbouwer, behaalde op de te Utrecht gehouden Nat. Landbouwtentoonstelling met een inzending van 6 volbloed runderen 6 prijzen, benevens voor een dito collectie eigen gefokt vee een 2de pr. met als extra- prijs een gouden medaille van het Ned. Rundvee-Stamboek. Ten bate van de diaconie der Ned.- Herv. Kerk ontving ds. Johs. Stehouwer alhier een gift van f 40 en ten behoeve van het Ned. Herv. Tehuis van denzelfden gever een bedrag van f. 10. Gevonden voorwerpen: 1 heerenhor loge, 1 paar manchetknoopen, vermoede lijk goud, 1 mondorgel, 1 dekkleed en 1 taschje. Onze plaatsgenoot de heer L. v. Beek, die sinds eenige jaren de functie van voor zitter van den Nat. Bond „Het Mobillsatle- kruis" vervulde, heeft voor deze functie bedankt. Donderdag 6 Oct. a.s. zal de jaarlijk sche collecte ten bate van het „Groene Kruis" alhier worden gehouden. De hier sinds tal van jaren prakti- seerende geneesheer dr. P. de Graaf, die reeds eenige weken ernstig ziek is en nu elders wordt verpleegd, heeft zijn praktijk overgedaan aan dr. L. W. Hildernlsse al hier. De opbrengst van de z.g. duizend gulden-collecte van Uitbouw van de Ned. Herv. Kerk heeft de f. 1000 reeds over schreden bedraagt ruim f. 1045. ALKEMADE. Het plaatselijk Crisis-comité. Het plaatselijk Crisis-comité maakt be kend, dat in de week van 29 October e.k. een geldinzameling langs de huizen der ingezetenen zal worden gehouden, teneinde ons Comité in staat te stellen de nood welke in vele gezinnen heerscht ten gevolge van de huidige crisis te helpen lenigen. Dat de nood in vele gezinnen hoog is gestegen mag van genoegzame be kendheid worden geacht, zoodat het co mité voor den komenden winter voor een, zware taak staat. Wij doen dan ook weder een ernstig beroep op de milddadigheid van alle in gezetenen om naar vermogen bij te dragen. Elke gift zal dankbaar worden aanvaard, terwijl giften in natura, als kleedingstuk- ken, levensmiddelen enz. eveneens van harte welkom zijn. BODEGRAVEN. Het Chr. Tehuis voor Wcrkloozen geopend. BU de opening van het Chr. Tehuis voor werkloozen aan de Spoorstraat was gister middag het gebouw geheel gevuld met be langstellenden, meerendeels werkloozen. Voorts was aanwezig burgemeester Van Dobben de Bruijn en van de comitéleden de heeren ds. Krulshoop ds. Dam. A. Ooms A. de Wit, C. A. P. Hoogteijling en C. Hoo- gendoorn. Ds Kruishoop opende de samen komst. Het zingen en ging voor ln gebed. Hij noemde de opening van het gebouw geen feestelijkheid, omdat zorgwekkende omstandigheden de oorzaak zijn van de noodzakelijkheid. Anderzijds echtte hij het een teeken van verheuging dat in de ge meente zooveel belangstelling voor 't plan bestond en dat zooveel is gegeven. Spr, bracht dank aan allen, die door hun ga ven het mogelijk hadden gemaakt dat de plannen zoo vlot konden worden uitge voerd. \pk aan hen. die in natura hadden bijgedragen, waardoor het tehuis, zonder dat het comité daarvoor hoefde te betalen, gezellig Ingericht kon worden. Wat het te- huls betreft, dit zal openstaan voor ieder een. echter zal het comité er op staan, dat er een Christelijke sfeer moet heerschen. Er wordt gevreesd, dat het tehuis de uit huizigheid zal bevorderen. Spr. hoopte dit niet. maar dat er voor de mannen die week aan week thuis zijn een gelegenheid moet zijn om eens even te verpoozen om eens een pijp te gaan rooken en een krant te lezen, dat is meende sprnoodzakelijk. Overigens geldt ook hier de spreuk „Het eigen huls ls 't aUerbest". Spr. dankte nog speciaal den penning meester. den neer A. de Wit, die zich bij zondere moeite heeft getroost en als orga nisator niet is te overtreffen. Hij verklaar de het huis voor geopend en hoopte dat de werkloozen er menig aangenaam uur zul len doorbrengen. Vervolgens sprak nog de heer A. Groep, namens de aKth. Vakorganisatie, die zijn werklooze Chr. kameraden gelukwenschte met hun tehuis en opwekte om toch vooral in dezen tijd zich prlcipleel te organiseeren De heer A. Ooms zeide namens de door de crisis getroffen werkloozen dat zij heel dankbaar zijn voor het werk dat ls ver richt. Spr, is bovenal dankbaar, dat de stoot ertoe is uitgegaan van de kerken, waaruit blijkt dat de kerk haar sociale taak kent. Tenslotte eindigde ds. Dam de samen komst met dankgebed. Aanstonds werd het tehuis in gebruik ge nomen en werden zoowel de lees- als de speelkamer in gebruik genomen. Het gebouw zelf ziet er gezellig uit. De wanden zijn aardig gestoffeerd en alles maakt een echt huiselijken Indruk. Ver- schiUende werkloozen hebben zich ervoor geïnteresseerd om alles zoo netjes moge lijk te maken. Beneden zijn twee groote kamers voor leeskamer, met een lange lees tafel ingericht, terwijl boven nog een groot vertrek beschikbaar ls voor het beoefenen van handenarbeid. Er worden pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een vereeni ging van varkenshouders. Een groot aantal dames uit alle krin gen heeft zich beschikbaar gesteld om te collecteeren ten bate van het crisiscomité. Tot secretaresse van den Chr. Vrou wenbond ls benoemd mej, L. P J. Heijns- dijk. tot vice-secretaresse mevr. Doornbos- Lam en tot vice-presidente mej. W. J. No- back. Af cheid va:i den heer Gorter. De heer S. Gorter, die per 1 October is benoemd tot hoofd van de openbare U.L.O. school te Dedemsvaart, hoeft af scheid genoemen als hoofd van de O.L. en O.U.L.O. school in deze gemeente. Voor dit afscheid bestond groote belangstelling. Namens de ouders der leerlingen werd het woord gevoerd door den heer A. v. d .Plaat, die een schemerlamp on een tafelkleed aanbood. Namens de afd. Volks onderwijs sprak do voorzitter, de heer A. H. v. d. Most, die als aandenken aan de prettige samenwerking een vulpenhouder aanoood. De heer L. Stoppelenburg, die namens de oud-leerlingen sprak, vulde de geschonken aan met een vulpotlood en een «'andelstok De heer A. Schuling voerde het woord namens het personeel der school, dat steeds op zeer prettige wijze met den scheidenden functionaris heeft samenge werkt en een portefeuille ter herinnering aanbood. Nog werd het worod gevoerd door den voorzitter der oommissie tot wering van schoolverzuim, mr. H. E. la Gro en door don hoer P. Maaskant, hoofd der Chr. U.L.O. school, als collega en na mens de oommissie van Toezicht op het L.O. De heer Gorter dankte daarna voor de hem gebrachte buide. Intocht van den nienwen Pastoor. Onder overweldigend groote belang stelling hoeft gisteravond de nieuw be noemde pastoor der R.K. parochie alhier zijn intrede gedaan. Do van Kudelslaart overgekomen pastoor Ltlhn werd aan den grens van de gemeente Zwammcrdain, waar zijn parochie aanvangt, verwelkomd door het Kerk enArmbestuur. In optocht begaf men zich naar Bodegraven, waar onder weg de Gymnastiekvereniging en de patro- naatsjongens zich bij den stoet aansloten. Bij de aankomst aan de R.K. Kerk was deze geheel gevuld met parochianen, die verlangend waren met den nieuwen pastoor kennis te maken. Morgen wordt do pastoor geïnstalleerd. Na deze pleohtlgheid wordt een kort Lof gecelebreerd met predikatie door Deken J. Hellegers van Alphen a. d. Rijn. BOSKOOP. Autobotsing. Aan den Koninginneweg, ter hoogte van de Zuidstraat, heeft een botsing plaats ge had, tusschen de vrachtauto van den heer v. W. uit deze gemeente en een passeerende vrachtauto, geladen met bieten. De bot sing was zeer hevig, terwijl belde wagens werden beschadigd. De weg lag als bezaaid met suikerbieten. Het ongeval ls te wijten aan onoplet tend, daar eerstgenoemd voertuig achter uit de Zuidstraat kwam uitrijden, en de bestuurder zich geen voldoende reken schap gaf dat den rijweg vrij was. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. NIEUWKOOP. Burgerlijke stand. Geboren: Cornells Gerardus, z. van J. Douwen en J. Aartman Theodora Wil- helmina, d. van J. Pleterse en Th. A. van der Zwet Dirkje, d. van J. Verduijn en W. van Eijk Dirk, z. van J. Hulsman en A. Sluimer. Overleden: K. van der Vlugt 70 j„ wo nende te Ultkoorn, weduwnaar van S. Kloosterman. NOORDEN. R.K. Drankbestrijding. De gehouden Propaganda-vergadering onde leiding van mej. G. Wasslnck ten Brik gehouden, ls wederom uitstekend ge slaagd. Mede werkten enkele Amsterdam- sche dames die onder leiding van mej. Tina Goemans enkele tooneelstukjes op voerden De propaganda-rede werd uit gesproken door mevr. J. Huyvenaar-van Beek uit Amsterdam. Deze wees vooral op de groote tegenstellingen en wees op den omvang van het drankverbrulkend Neder land. In haar slotwoord dankte de presi dente alle medewerkenden en deelde mede dat door het bestuur een krachtige actie tot het winnen van leden zal worden in gezet. De ten bate van de R.K. Drankbe strijding gehouden speldjesdag heeft op gebracht f. 19.70. TER-AAR. Burgerlijke stand. Geboren: Anna Maria Theresia, d. van G. Versluis en W. E. A. M. Voorn Cor nells Willem, z. van A. Hoogstrate en E. de Jager. Loop der Bevolking, Gevestigd: D. E. Bos van Haarlemmer meer. Naar wij vernemen is het onlangs opgerichte kinderkoor, afdeellng van de Zangvereen. „Looft den Heere" alhier, wegens gebrek aan belangsteUlng opge heven. WADDINXVEEN. Bijtijds gered. De 5-jarige K. geraakte bij het spelen in de Gouwe. Omstanders, die het ongeval zagen, verleenden hulp en brachten de kleine drenkeUng op het droge. Met den schrik en een nat pak liep dit ongeval af. De heer G. Spruijt alhier heeft be dankt als voorzitter van de vereeniging „Ziekenzorg", een onderafdeeling van „Het Groene Kruis." II» Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. B—2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7