LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 1 October 1932 ACTIE VOOR VEILIG VERKEER. "^PDE OOGEN EN EEN ZEKERE HAND UW STUURINRICHTING OOR IN ORDE? INGEZONDEN. Witte tanden: Chlorodont RADIO-PROGRAMMA. Wenken en raadgevingen voor Automobilisten. It Uw stuurinrichting reeds door een vakman nagezien? Als U er nog niet aan gedacht hebt, doet het dan gedurende de K.N.A.C-Veiligheidsweek van 3 tot 8 October Door de Kon. Ned. Automobielclub is speciaal voor automobilisten, een zooge naamde veillgheidsweek georganiseerd van 38 October a.s., In welken tijd zij op ve lerlei wijze de eigenaars van automobielen zal verzoeken hun wagens grondig te laten nazien en zoo noodig te herstellen. Gebrek aan technische kennis is veelal de oorzaak van het feit, dat een automo bilist zonder het zelf te weten met een wagen rijdt, waarvan de remmen of de stuurinrichting soms ook beide, niet vol doen aan de redelijk daaraan te stellen eischen. Het slijtageproces verloopt vooral bij middelmatig gebruik van den wagen zeer langzaam. Dat op zichzelf verheugend feit kan echter noodlottig worden. Doordat men zelden of nooit met een andere hl prima staat zijnde automobiel rijdt komt men, zonder het zelf te weten er toe om de door eigen wagen geleverde prestaties voldoende te achten. En de ont dekking der gebreken aan eigen wagen volgt heel dikwijls te laat. Zooals reeds is gezegd, rijden vele auto mobilisten zonder het zelf te weten met een auto waarvan de stuurinrichting of de remmen niet voldoen aan de eischen, die men in verband met modern snelvervoer aan een auto mag stellen. Zij geven zich geen rekenschap van het feit, dat zij zich geleidelijk aangepast hebben aan de in 't mechanisme geslopen fouten en achten derhalve geen termen aanwezig om b.v. him reparateur opdracht te geven een en ander grondig na te zien en indien noodig herstellingen uit te voeren. Het behoeft geenszins een haveloos uitziende, oude of veelgebruikte auto te zijn, die in aanmer king komt voor een onderzoek van stuur inrichting en remmen. De belangrijkheid en gecompliceerdheid van deze onderdeelen maakt periodiek in- specteeren van auto's van lederen kwali teit en ouderdom gewenscht. Vanzelfsprekend zal bij een nieuwe of slechts weinig gebruikte automobiel slechts zeer zelden slijtage de oorzaak zijn van een eventueele fout, doch hoe menig maal komt het in de practijk niet voor, dat door een lichte aanrijding, waaraan men geen aandacht schenkt, of door een slip tegen den trottoirband, het stuurme chanisme wordt ontzet. Veelal treedt daarna een abnormale slij tage op in de voorbanden, die meermalen den eigenaar van den wagen een minder waardgen kwaliteit der banden doet ver onderstellen. Indien hij zich dan tot den leverancier daarvan wendt, zal deze speurend naar de oorzaak van het euvel vrij spoedig ontdekt hebben, dat de abnor male slijtage niet in de kwaliteit der ban den, doch in ontzetting van een of meer stuuronderdeelen is gelegen. Niet altijd demonstreert een fout in een stuurbeweging zich aanschouwelijk in het loopvlak der banden en het is juist daar om dat periodiek categorisch onderzoek van elk stuuronderdeel zoo zeer is aan te bevelen. Wanneer er dus in verband met den door den wagen afgelegden afstand in geen geval sprake kan zijn van slijtage, verdient het toch aanbeveling om van tijd tot tijd het stuurmechanisme even te la ten controleeren, hetgeen door een bekwa men vakman, die over de daarvoor ge- eigende gereedschappen beschikt, in kor ten tijd kan geschieden. Het beantwoorden van de vraag, of een stuurinrichting van een meer gebruikte auto aan de gestelde eischen voldoet, late men steeds over aan een deskundige, die over voldoende ervaring beschikt, om te kunnen uitmaken in hoeverre de gecon stateerde slijtage toelaatbaar is. Indien het er alleen om gaat om te be palen, of de bestuurbaarheid van een auto beneden de veiligheidsgrens ligt, kan men volstaan met het opnemen van den z.g. vrijen slag in het stuurwiel. Is deze grooter dan 45 gr., d.w.z. dat het stuurwiel meer dan 45 gr. gedraaid kan worden voordat de wielen inderdaad van richting veran deren, dan kan men zonder meer aanne men, dat het rijden of doen rijden van den betreffenden wagen gevaar oplevert en deze dus van den openbaren weg ge weerd dient te worden. Deze methode heeft practische waarde voor politle-beambten en wordt door deze dan ook toegepast. Voor hen is voldoende om het niet in goede orde zijn van de stuurinrichting in het algemeen aan te toonen en het heeft voor hen geen waarde om dieper op de zaak in te gaan. Voor het onderzoeken, waarin de oorzaak van de in het stuurwiel geconcentreerde vrijen slag is gelegen, dient men zich zooals reeds opgemerkt, bereids tot een vakman te wenden en men late het nimmer zoover komen, dat een eventueel politioneel on derzoek het afkeuren van den wagen ten gevolge kan hebben. Indien de vrije slag ln het stuurwiel minder is dan 45 gr., dan wil dit nog niet zeggen, dat het stuurmechanisme geheel in goede orde en dus veilig is. Integendeel, het kan zelfs minder betrouwbaar zijn, dan wanneer de bewuste maatstaf van 45 gr. belangrijk zou worden overschreden. Men dient vooral goed in het oog te houden, dat bij normale slijtage van de stuur onderdeelen afzonderlijk de daardoor ont stane speling zich concentreert in het stuurwiel en daar als vrije slag duidelijk waarneembaar naar voren komt. Doch men dient ook met de mogelijkheid reke ning te houden, dat de vrije slag geen totaalsom is van evenredig aan elkaar ge sloten onderdeelen, doch kan worden ver oorzaakt, door een enkel deel, dat niet onwrikbaar vast ls bevestigd, of door ab normale groote speling in een der onder deelen, die dan het grootste deel van de in het stuurwiel aanwezigen vrijen slag vereischt. Dit alles schijnt wellicht overdreven en vergezocht, doch zij die belast zijn met het onderzoeken van automobielen, ontdekken vaak ontstellende fouten en gebreken waardoor de veiligheid ernstig in gevaar wordt gebracht en de dood als blinde pas sagier iedere rit van den wagen mee maakt. Het op tijd smeren van den wagen ls goed en noodzakelijk, doch niet voldoen de. Het is evenzeer noodig om af en toe een inspectie te doen plaats vinden om zich zelf en anderen de grootst mogelijke veiligheid te verzekeren. Zuinigheids-overwegingen mogen den automobilist er nimmer van terughouden, om datgene te doen, wat zijn plicht als mensch hem gebiedt. Zij, die automobielen verkoopen of ver huren, houden steeds voor oogen, dat het afleveren of medegeven van een niet in goeden staat zijnde auto altijd gevaarlijk is, doch bepaald misdadig, als een derge lijke wagen in handen wordt gesteld van een volslagen leek, die maar juist over de vereischte rijvaardigheid beschikt en ab soluut geen weg-ervaring heeft. In handen van zulke nienschen is een snelle wagen reeds een gevaarlijk wapen, doch dit wordt bepaald een moordwerk tuig, als stuur- of remmechanisme niet in goede orde zijn. Men houde steeds voor oogen, dat de mogelijkheid, dat dit wapen op een kwaden dag tegen u of de uwen wordt gekeerd, niet is uitgesloten. Met nadruk zij er op gewezen, dat gladde banden waarvan dus het geprofi leerde loopvlak zoo goed als of geheel is afgesleten, de slipkans van den daar mede uitgerusten wagen ernstig vergroo- ten. Ook het gebruik van één of twee gladde banden is te ontraden. Bij goede werking van het remmecha nisme worden de vier wielen gelijkmatig tot stilstand gebracht en vertoont de wa gen tijdens 't remmen geen neiging om te gen den wil van den bestuurder van rich ting te veranderen. Een wagen welke aan den linker kant op banden met ongesleten loopvlak en rechts op gladde banden is gemonteerd, zal ook al zijn de remmen i op zichzelf perfect in orde tijdens het remmen op een glad wegdek spoedig van richting veranderen, hetgeen uiterst ge vaarlijk is en de aanleidende oorzaak kan zijn van een gevaarlijke slip met alle ge volgen van dien. Ook de verlichting eischt de volle aan dacht. De stand, welken de lantaarns innemen ten opzichte van den wagen en van het te verlichten weggedeelte is zeer belang rijk en maar al te vaak wordt daaraan niet de juiste waarde gehecht. Niet goed gerichte lantaarns verlichten niet alleen slecht den te berijden weg, doch veelal i verblinden zij tegenliggers ook al bran den zij gedempt. Een bermlamp mits goed geplaatst en dus inderdaad.op den rechter kant van I den weg gericht kan goede diensten bewijzen vooral als tijdens het passeeren van tegenliggers met gedempt licht moet worden gereden. Een bermlamp, welke door de stuurinrichting gecommandeerd, tijdens het nemen van een bocht onaf- gebroken de berm blijft verlichten, heeft ongetwijfeld practische voordeelen. Men plaatse echter een bermlamp, hetzij dit een vaste dan wei een draaibare mocht zijn, nimmer rechts, doch steeds links vóór op den wagen steeds iets naar rechts ge richt. De lamp verlicht dan steeds een gedeelte van den weg, staat tevens zoo danig, dat het hinderen van andere weg gebruikers vooral in de bochten tot een minimum wordt beperkt en werpt daar is het ten slotte om begonnen een vol len stralenbundel op den berm. Richting-aanwijzers, achter- en stop lamp, zijn verder zeer belangrijke appa raten. Bij goede richtingaanwijzers worde de i verlichting zoodanig afgeschermd, dat de bestuurder daarvan weinig hinder onder vindt, doch ondanks dat verdient het aanbeveling om de richtingaanwijzers niet zoodanig te plaatsen, dat de pijl in uit gezetten stand juist op ooghoogte van den bestuurder komt. Voor de stoplamp is geregelde controle noodig Dit geschiedt zeer eenvoudig. Men behoeft slechts onder het aanzet ten der rem de gedragingen van den wij zer der ampèremeter te volgen. Brandt het lampje dan zal deze wijzer een zeker stroomverbruik aangeven; ln het tegen overgestelde geval echter niet. Gevaarlijk is het rijden met één kop lamp. vooral als het de rechter is. omdat de tegenligger dan niet weet met een motorrijwiel of auto te doen te hebben. Mocht een lamp onbruikbaar worden dan plaatse men steeds de goede lamp links. (Bulten verantwoordelijkheid der RedJ Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven DE NOOD IN DE BINNENSCHIPPER». Mijnheer de Redacteur. Het is thans meer dan ooit tijd, dat leder weldenkend staatsburger zich pllchtgebie- dend bewust moet zijn ln deze moeilijke tijden mede te moeten werken onze staats financiën zoo mogelijk in evenwicht te bewaren. In verband hiermede, zou lk gaarne langs dezen weg het navolgende onder de aandacht van Uw lezers brengen Handel en scheepvaart, de beide grootste factoren van onze nationale welvaart, zijn aan een nooit gekende inzinking ten prooi. Duizenden oceaanstoomers, Rijn- en bin nenvaartschepen liggen werkeloos aan de kaden gemeerd, waardoor ook duizenden schepelingen in verschillende rangen mede werkeloos zijn. De eenvoudige binnen schipper, als de minst kapitaalkrachtige, is het meest met zijn gezin aan de ellende prijs gegeven. Gedurende mijn ruim zestigjarige on dervinding heb ik de binnenschipperij nooit in een rooskleurige toestand gekend, maar steeds was er bij moeilijke tijden nog zekerheid voor opleving. Nimmer was de toekomst zoo onzeker als thans. Zelfs wint de meening steeds meer veld, dat de bin nenschipperij voor een gedeelte moet ver dwijnen. Onder deze omstandigheden is nog altijd het kostbare vaartuig, „de Prinses Ju liana", waar schippersjongens voor zee-, Rijn- en binnenvaart, ongeveer 12 in ge tal, opgeleid worden, in gebruik. De kosten hieraan verbonden voor onderhoud, sala rissen van directie, administratie, gezag voerder, leeraars, dekpersoneel, kok, enz. behoeft voor den lezer geen verdere toe lichting om te beseffen tot welk een geld verspilling men hier komt. Beter ware het, gezien de omstandig heden, dit vaartuig voorloopig uit de vaart te nemen tot betere tijden, ook voor de scheeDvaart, aanbreken, die een dergelijk opleidingsschip in het belang van de scheepvaart wettigen. Deze gelden kunnen dan ten goede komen aan de onderwijs fondsen voor de schipperskinderen. Im mers er zijn nog duizenden schinperskin- deren van onderwijs verstoken. Nu er geen toekomst meer voor de schipperij bestaat, dringt het des te meer, deze ionge kin deren in de gelegenheid te stellen onder wijs te genieten, opdat zij zich later een ander bestaan kunnen kiezen. U. Mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de moeite, Hoogachtend, J. J. VAN CAPELLE. DE VERBINDING AMSTERDAMDE RIJN. Mijnheer de Redacteur, De mededeeling in het ochtendblad van het Handelsblad 24 September 1.1. over hoofdstuk IX der Rijksbegrooting van Waterstaat voor het dienstjaar 1933, waar in o.m. wordt aangevraagd f. 320.000. voor de aanleg van een scheepvaartver binding van Amsterdam naar den Boven- Rijn, gaf mij aanleiding U beleefd te ver zoeken een weinig plaatsruimte in Uw ge- eerd blad af te staan. Toen Zijne Excellentie, de Minister van Waterstaat zijn besluit had genomen, de kortere verbinding van Amsterdam naai den Rijn langs de route Wijk bij Duur stedeTiel te kiezen, voegde Zijne Excel lentie daarbij in de Tweede Kamer even eens de mededeeling, dat het meer in 's lands belang was, wanneer het kanaal door de Geldersche Vallei kon worden gegraven, maar dat wegens de wijziging van het inpolderingsplan van het IJsel- meer dit niet ten uitvoer kon worden ge bracht. Sedert dien tijd zijn de tijden zoo ver anderd, dat ln plaats van verbetering van kanalen, het opheffen van brug- en sluis- gelden en verdere scheepvaarttollen voor op gesteld dient te worden, om dat ge deelte van de binnenschipperij, dat nog varende is, van deze onrechtmatige hef fing te ontlasten. Waar in dezen tijd zooveel geldelijke offers van de schatkist worden gevraagd en voor meerdere kanalen voorloopig, en mogelijk in de verre toekomst, geen be hoefte bestaat, zou het daarom ernstig overweging verdienen, alsnog te beslui ten, de verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn langs Amersfoort door de Geldersche Vallei en de Betuwe te kie zen. Wil men dan toch, in afwachting van betere tijden en vertrouwende op een zelfde druk verkeer te water, uit voorzorg kanalen graven, zoo kieze men de kortere en millioenen goedkoopere uitvoering van het doorgraven van de Geldersche Vallei, waarmede volgens de juiste meening van Zijne Excellentie, ons vaderland het meest zou worden gediend en daarbij de wel vaart, zoowel op industrieel als landbouw gebied in die streek in hooger mate wordt opgevoerd als in de streek tusschen Utrecht en Wijk bij Duurstede ooit kan worden bereikt. Waar bovendien het graven van het kanaal door de Geldersche Vallei buiten verband kan blijven met de verdere in poldering van de Zuiderzee, wat trouwens den Minister van Waterstaat bekend is, ls het voor Zijne Excellentie den juisten tijd in te grijpen en naar de eenmaal door hemzelf uitgesproken woorden, nu ons vaderland een grooter welvaart te verze keren en de schatkist voor millioenen minder te bezwaren, door alsnog te be sluiten het kanaal van Amsterdam naar den Boven-Rijn door de Vallei te doen graven, gedachtig aan de zoo waardevolle woorden van den Voorzitter bij de ope ning van de Tweede Kamer der Staten- Generaal „Laat ons buiten partijgevoe- lens onze besluiten nemen, waar 't waar achtig belang van het Vaderland dat vraagt." Mijnheer de Redacteur, U dankend voor de plaatsing van bovenstaande regelen, teekent hoogachtend, J. J. VAN CAPELLE, Oud-lid der Staatscommissie voor de Binnenschipperij. RECLAME. 7384 VOOR ZONDAG 2 OCTOBER. Hilversum, 296 M. 8.30—10.00 VARA. 10.00—12.00: VPRO. 12.00—5.00 AVRO. 5.00 —800; VARA. 8.00—12.00: AVRO. 8.30: Tuinbouwhalfuurtje door S. S. Lantlnga 9.00: Veiligheidskwartiertje door lr. R. A Gorter 9.15: Orgelspel door J. Jong 9.40: Toespraak door G. J. Zwertbroek 10.00: Kerkdienst uit de Ver. v. Vrijz. Her vormden te Utrecht 12.00: Orgelconcert Pierre Palla mrn.v. A. de Booy (zang) en het Kon. 's-Hertogenbosch Mannenkoor o. l.v. P. Kallenbach 2.00 Inleiding tot de AVRO Molière-Cyclus 2.30: Gram.pl. 3.00: Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte en Gram.pl. 4.30: Gram.pl: en Vaz Dias 5.00 Voor de kinderen. Kinderkoor „De Rood borstjes" o.l.v. L. Hulscher. m.m.v. J. Kick- heffer (plano) en H. Beek (voordracht) 6.00: VARA-kleinorkest oj.v. P. Duchant, m.m.v. Leo Fuld (zang) 6.50: Wakker en Tropenduit 7.10: Vervolg concert en Gram.pl. 8.00: Vaz Dias 8.159.15: Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte 9.15: Gram.pl. 9.45: Om roeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. H. Cals (sopraan) en Lotti Sleurs (sopraan), o.a. Ouv. „Wilhelm Tell", Rossini en duetten uit „Norma". Bellini 11.0012.00: Gra- mofoonplaten. Huizen, 1875 M. 8.30: NCRV. 9.30: KRO 5.00: NCRV 7.45—11.00: KRO. 8.30: Morgenwijding. m.m.v. bariton en orgel 10.00: Hoogmis 11.30: Gram.pl. 12.00. Sextetconcert 1.40: Godsd. onderricht 2.10: Causerie 2.20: Orkestconcert en Gramofoonpl. 4.00: Zlekenlof 5.00: Evangelisatie-uitzending uit de Studio 5.50: Kerkdienst uit de Oude kerk te Kat wijk aan Zee. Hierna: Gewijde muziek 7.45: Lezing 8.10: Sportnieuws 8.15: Orkestconcert mm.v. soliste 10.4011.00 Epiloog. Daventry, 1554 M. 10.5011.05: Tijd sein en weerbericht 12.50. Cello-recitai M. Chernlawsky 1.20: Northern Studio- orkest o.l.v. J. Bridge, m.m.v. D. Reid (alt) 2.35: Gram.pl. 3.05: BBC-Theateror- kest o.l.v. S. Robinson 4.05: Kerkdienst, v. d. kinderen 4.35: Concert door orkest m.m.v. J. Farrington (bas) 5.35: Con cert M. Teyte (sopraan) en C. Dixon. piano 6.206.35: Bijbellezing 8.209.05: Kerkdienst 9.10: Berichten 9.25: Tom Jones en het Grand Hotel Eastbourne-or- kest m.m.v. J. Morel (bariton), o.a. Slavi sche Rhapsodie. Friedemann en Liederen van Brahms 10.50: Epiloog. Parijs, „Radio-Paris". 1724 M. 8.05: Gram.pl. 12.40: Gewijde muziek 1.20 gramma (zang en orkest), os. Berceuse. 8.20: Gram.pl. 9.05: Music Hall-pro- Godard en Lettre de Manon. Gillet. Kaiundborg, 1153 M. 11.50-12.50: Concert v. d. jeugd 2.454.20: Omroep orkest o.l.v. Reesen, m.m.v. M. Jacobsen (zang) en F. Jensen (piano) 7.207.55: Concert o.l.v. Gröndahl, o.a. Menuet. Kuh- lau 8.10: Guitaarsoli door K. Gudian, 0.a. Moment musical, Schubert 8.50 10 20: Uit het Nieuwe Theater: 2de en 3de acte „Das Land des Lachelns". Lehar, o.a. m.m.v. Tauber. 10.35—11.50: Dansmuziek uit rest. „Wivex". Langenberg, 473 M. 5.507.35: Militair concert 10.50: Bach-cantate 12.20 1.50: Concert o.l.v. Eysoldt 3.505.20: Concert o.l.v. Merten m.m.v. W. Keitel (piano) 6.207.20: Feestuitzending n.a. v. Hindenburg's 85ste verjaardag 7.20: Weragorkest o.l.v. Buschkötter m.m.v. E. Petri (plano), o.a. Pianoconcert in Es gr. t„ Beethoven en 3de SymDhonie Es gr. t„ dito 9.45: Uit Philadelphia: President Hoover feliciteert President Hindenburg 10.1511.20: Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 8.05: Operette in drie actes van Lombarda en Ranzato „Cln-cl- li". "Dir. Paoletti. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Orgelconcert L. Joos 12.50: Gramofoon- platen 1.30: Omroep-kleinorkest o.l.v. Leemans 2.00: Vervolg concert 5.20: Dansmuziek uit St. Sauveur 6.20: Klein- orkest o.l.v. Leemans 7.10: Gram.pl. 7.20: Sel. uit „Le Chien du Jardinier", van Grisar. Solisten en orkest o.l.v. André 9.05: Radlo-tooneel 9.20: Dansen en volksliederen 10.30: Max Alexys orkest. 338 M.: 12.20: Omroep-kleinorkest o.l.v. Leemans 1 30: Zang en piano 1.50: Gramofoonpl 5.20: Omroeporkest o.l.v. André 6.20: Gramp.l. 6 50: Kamer muziek 7.20: ram.pl. 7.20: ..De erver". opera van X. Leroux. In de pauze: Gram.- platenconcert. VOOR MAANDAG 3 OCTOBER. Hilversum, 296 M. Algemeen pro gramma verzorgd door de VARA. 8.00: Gramofoonpl. 10.00: Morgenwijding VPRO. 10.15: Voordracht door R. Nu- man 12.00: Trio Favoriet o. 1. v. W. Drukker 12.45: Orgelspel Joh. Jong 1.15—1.45: Vervolg trio 2.15: Vervolg trio 3.00: Voordracht door J. Le- maire 3.30: Trio O. 1. v. L. Cohen en gramofoonpl. 4.40: Voor de kinderen 5.10: Trio o. 1. v. Cohen en gramofoonpl. 6.40: D. v. Staveren spreekt over Cul- tureele Films 7.00: Piet Tiggelaar spreekt over oude instrumenten m. m. v. C. Kint (viola d'amore) 8.00: Jach Gaveel. Uncle Sam tusschen het graan 8.20: VARA.-orkest o. 1. v. H. Lichten- stein. O.a. Walsen van Strauss 9.00: Voordracht door Fr. Nienhuis 9.30: Vervolg concert o.a. uit „Zlrkusprinzessin" Kalman en „Zigeunerliebe", Lehar 10.00: Vaz Dias 10.10: VARA.-orkest o. 1. v. H. Wiggelaar 11.10: Gramofoonpl. 11.3012.00: Orgelspel door J. Brook- house Macgarthy! Huizen, 1875 M. Uitsl. NCRV.-uitz. 8.00: Schriftlezing 8.15—9.30: Gramo- foonplaten 10.30: Morgendienst 11.00 Concert 12.15: Concert door een kwin tet o. 1. v. P. v ,d. Hurk 2.00—2.35: Voor dé scholen 2.35: Causerie door A. J. Herwig 3.151 Knipcursus 3.303.45: Hoedenmaakcursus 4.00: Bijbellezing m. m. v. Mej. C. v. Hoogenhuyze (zang) en Fr. Gorter (harmonium) 5.00: Concert, I Annie hermes (alt); G. Beths (viool) en P. Halsema (piano) 6.30: Vragenuurtje 7.45: Ned. Chr. Persbureau 8.00: Uit 1 den Dierentuin, den Haag: Vertooning van den NCRV.-Radio-Film „De Klokken Luiden" m. m. v. het Chr. Residentie- Mannenkoor o. 1. v. L. W. Vlsscher en de H.O.V. (Symphonie-orkest) o. 1. v. F. Schuurman. In de pauze om c.a. 9.15 Vaz Dias en gramofoonpl. Na afloop gramo- foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35: Morgenwij ding 10.50: Tijdsein en berichten 11.05: Lezing 12.20: Schotsch Studio- j orkest o. 1. v. G. Daines 1.05: Orgelspel, R. Dixon 1.60: M. Starkeys orkest 2.45: Voor de scholen 3.20: Pianoduet ten door H. Stockmarr en I. Parkin 3.4J Voor de scholen 4.05: Portland Strijk kwartet m. m. v. Harold makinson 4.50: Concert Midi. Studio-ork. o. 1. v. F. Can- tell 5.35: Kinderuur 6.20: Berichten 6.50: Debussy's pianomuziek door Elsa Karen 7.10: Boekbespreking 7.30, 7.50 en 8.20: Causerie 8.35: Uit de Queen's Hall: Bach's „Die Kunst der Fuge" door het Londonsch Symphonie-orkest o. 1. v. Hans Welsbach m. m. v. Dolmetsch (clave- cimbel), H. Darke (orgel) 10.30: Don Rico and hls GypsiGirl's Band 11.15: Lezing 11.2012.20: Bertini's Band, dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.20 en 7.40: Gramofoonpl. 9.05: Hoor spel „L'Aventure" van M. Maurey! 10.00: Gramofoonpl. o.a. Fruehlingsstlm- men, wals, Strausz. Kaiundborg, 1153 M. 11.201.20: Con cert uit Hotel Angleterre 2.204.20: Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl 4.20 4.50: Gramofoonpl. 7.20: Radlo-sym- phonie-orkest o. 1. v. Prof. N. Malko m. m. v. Ejnar Nörby (zang). O.a. Les Préludes, Liszt en aria's uit „Don Juan" en Figaro's Hochzelt", Mozart 9.05: Margarethe Krabbe zingt liedjes bij de guitaar 10 0010.20: Pianorecital door Hans Alm- dal. Langeberg, 473 M. 6.257.20: Oramo- foonplaten 11.2012.10: Concert uit Pforzheim o. 1. v. H. Seger 12.201.50: Werag-orkest o. 1. v. Kühn 420—5.35: Concert o. 1. v. Wolf 7.20: Diisseldorfer Kamer-orkest o. 1. v. Dr. A. Fröhlich m. m. v. G. Schuch (continuo) 10.0511.20: Avondconcert m. m. v. E. Kissel (orgel). Rome, 441 M. 8.05: Lichte muziek m. m. v. orkest en solisten. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20: Gramofoonpl. 1.30: Radio-klein-orkest 0. 1. v. P. Leemans 5.20: Concert o. 1. v. Kumps 6.20: Pianorecital 6.50: Zang- voordracht 7.20: Gramofoonpl. 8.20: Concert o. 1. v. K. Walpot 8.35: Radio- tooneel 9.20: „Les Noces d'or" van X, Crabbé. Muziek van A. Maurage. M. m. v. orkest o. 1. v. K. Walpot 10.30: Dansmu ziek 338 M.: 12.20: Klein-orkest o. 1. v. P. Leemans 1.30: Gramofoonpl. 5.20: Concert o. 1. V. Karei Walpot 6.50: Con cert door het Kleinorkest o. 1. v. p. Lee mans 7.20: Concert door de Kon. Har monie „St. Cecilia" m. m. v. solisten 10.30: Gramofoonpl. VOOR DINSDAG 4 OCTOBER. Hilversum, 296 M. AVRO-uitzending 6.307.00 VRU. 8.00: Gramofoonpl. 9.00 AVRO-Kamerorkest o. 1. v. L. Schmidt 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramo foonpl. 10.30: Voordracht door mevr. A. RoerschSemeyns 11.00: Orgelconcert door P. van Egmond Jr. M. m. v. J. de Ruyeter (zang) 12.00: Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrelnzang: Bob Scholte 12.45: Gramofoonpl. 1.152.00: Vervolg Kovacs Lajos 2.15: Praatje door mevr. 1. de LeeuwVan Rees 2.30: Gramo foonpl. 3.30: Uit café-rest. „Central", Den Haag: Dansmuziek door John von Brück and hls Boys 4.30: Kinderuur 5.30: AVRO-Kleinorkest o. 1. v. N. Treep 6.30: RVU. 7.00:Gramofoonpl. -r- 7.30 Dr. M. Th. Hillen: De Grteksche mytho logie (IV) 8.00: Vaz Dias 8.05—9 00 Marek Weber en zijn orkest (uit het Carl- ton-hotei te Amsterdam) 9.00: „Het groote toilet voor kleine avonden", hoor spel van W. Lichtenberg. Leiding: Kom mer Kleyn 9.15: Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. M.m.v. Nicolas Roth (viool). Con cert D Gr. t. (viool en orkest) Mozart 9.40: „De Bliksemafleider", hoorspel in 1 bedrijf van F. Nagl. Vertaling: G. Czopp. Leiding: Kommer Kleyn 9.55: Vervolg Omroeporkest O.a. Fragm. „Tannhauser... Wagner en Balletsuite, Popy 11.0012.00 Gramofoonnlaten. Huizen, 1875 M. KRO-Uitzending, 6.30— 7.30: HIRO 8.009.30: Gramofoonpl. 9.30: Mis uit Sittard 11.00: Gramofoon- platen 11.3012.00: Godsd. halfuurtje 12.151.45: Sextetconcert 2 00: Vrou wenuurtje 3.00: Modecursus 4.00: Gramofoonpl. 4.30: Orkestconcert. 5 00: Lezing 5.20: Vervolg concert 5.45 Gramofoonpl. 6.00: Orkestconcert 6 10: Esperantoles 6.30: Hiro 7.45: Concert uit Londen 8.50: Causerie 900: Vaz Dias 9 15: Hoorspel 9.45: Gramofoonpl. 10.00: Hoorspel 10.15: Orkestconcert 11.15—12.00: Gramofoon- platen. Daventry. 1554 M. 10.35: Morgenwij ding 10.50: Tijdsein, berichten 1105 Lezing 12.20: Orgelspel Edward O'Henry 1.05: Commodore Grand Orkest o. 1. v. J. Muscant 2.20: Voor de scholen 4.50: Moschetto's orkest 5.35: Kinderuur 6 20: Berichten 6 50: Debussy's piano muziek door Elsa Karen 7.10: ïtaliaan- sche conversatie 7.40: Radio-Militair orkest o. 1. v. B. Walton OTOonnell m.m.v. Linda Seymour (alt) 8.50: Lezing 9.20: Berichten 9 40: Kamermuziek H. Heyner (bariton) en het Virtuoso Stnik- kwartet. O.a. Kwartet in Es. K V. 428, Mo zart en kwartet ln F op. 3 Nr. 5, Haydn 10.55: Lezing 11 00—12.20: Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs, „Radio-Paris", 1724 M. 8 05, 12.20 en 7.35 Gramofoonpl. 9.05: „Chan son d'amour", van Schubert—Berté M.m.v. solisten en orkest o. 1. v. Henri Defosse. Kaiundborg, 1153 M. 11.20—1.20: Con cert uit rest. „Wivex" 2.20—4.20: Om roeporkest o. 1. v. Reesen m. m. v. Karen Marke (plano) 730—9.05: „Pygmalion", tooneelsoel in 5 actes van Bernard Shaw 9 20: Moderne Hongaarsche muziek d h. Omroeporkest o.l v. Fritz Mahler. O.a. Bal letmuziek „Die Masken", Hubay 10.10 —11.50: Dansmuziek uit Nimb." Langenberg, 473 M. 6.25—7 20' Gra mofoonpl. 11.20—12.10: Concert uit Munchen 12.20—1.50: Concert o. 1. v. Eysoldt 4.205.35: Concert (alt-plano) 7.209.20: Werag-Kleinorkest o. 1. v. Eysoldt. O.a. Caprice ltaPen. Tschatkowski en 2de Hong. Rhapsodie, Listz. Rome, 441 M. 8.05: Gevarieerd con cert m.m.v. kwartet. O.a. Guitarre, Mosz- kowski. Brussel, 508 en 338 M 508 M 12 20' Gramofoonpl. 130: Kleinorkest o.l.v. P. Leemans 5 20: Concert o. 1. v F. André 6.50: Vervolg kleinorkest 8 20: Con cert door het Omroeporkest o. 1. v. A. Meu- lemans. O.a. Rosenkavalier, wals, Strauss en fant,. „Cavalleria rusticana", Maseaeni 10.30: Gramofoonpl. 338 M.: 1220: Kleinorkest o. 1. v. P. Leemans 130* Gramofoonpl. 5.20: Concert o. L v. A. Meulemans 650: Gramofoonpl. 820: Concert m m.v. accordeon-enspmble olv P. Everaert. orkest o. 1 v. A. Lenage en R Baert (bas). O.a. uit: „La rille du tégi- mentDonizetti en „Die zwei Grenadiere", Schumann. Hierna gramofoonplaten. B4

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 15