LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 30 September 1932 GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. ZIEKTE VAN WEIL TE ROTTERDAM. Nieuwe gevallen. De laatste weken heeft zich wederom een aantal nieuwe gevallen van de ziekte van Well voorgedaan te Rotterdam. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat de uit breiding der ziekte nog geen ongerustheid behoeft te baren, aangezien het een ge woon verschijnsel is, dat na de sluiting der zwemgelegenheden, nieuwe patiënten worden aangegeven. Tot heden zijn in Rotterdam 54 gevallen geconstateerd, waarvan zes met doodelijken afloop en nog is het niet te zeggen of het aantal patiënten grooter zal worden. Doorgaans duurt het tien a veertien dagen voordat de ziekte zich openbaart, zoodat het mo gelijk is, dat in de naaste toekomst nog een aantal nieuwe gevallen zal worden geconstateerd. Zooals bekend is de ge neeskundige dienst van Rotterdam reeds geruimen tijd bezig met het treffen van maatregelen om de ziekte met kracht te bestrijden. „Tel." o HEISTELLING OMGEVALLEN TE AMSTERDAM. Een zwaar gewonde. Gistermiddag is bij het Centraal Station te Amsterdam een zeer ernstig ongeval geschied. Tusschen de Kamperbrug en het wachthuisje van de Noord-Holland- sche tram ligt een schuit gemeerd, waar op een stelling is geplaatst voor het verrichten van heiwerkzaamheden tei plaatse. Voor zoover ooggetuigen dit hebben kunnen constateeren is te tien minuten voor vieren een motorboot van de Noords Hollandsche tram door nog niet bekende oorzaak tegen de heistelling gevaren, met het noodlottig gevolg dat het gevaarte met een vreeselijken slag neerstortte. Een der bij het werk betrokken arbeiders, die boven in de heistelling zat maakte den val mede en werd daarbij zeer ernstig ge wond. Een andere arbeider, die op een schuit stond liep een wonde aan het hoofd op. Spoedig was de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd, die den ernstig gekwetste per auto naar een der ziekenhuizen heeft vervoerd. o DE ARRESTATIE DER WAPEN SMOKKELAARS BIJ VENLO. Een bendeleider met de reputatie van een rooverhoofdman. Omtrent de arrestatie der smokkelbende uit Venlo, wordt nog het volgende aan de Msb. gemeld: In den loop van verleden week hadden de beambten verschillende inlichtingen over dit wapensmokkelbedrijf gekregen en zij lagen sindsdien op den loer, teneinde te trachten deze gevaarlijke bende te arresteeren. Dinsdagavond omstreeks half elf werd te Biiderick bij Dusseldorf een Holland sche personenauto gesignaleerd, waarop de douane eenige verdenking had. Toen de bestuyrder van de auto de douaniers bemerkte, sprongen alle inzittenden weer in den wagen en reden vlug weg. De be ambten openden direct het vuur op de auto en achtervolgden per auto en motor rijwiel de vluchtende smokkelaars. Een der beambten wist tijdens de achtervolging op de treeplank van den Nederl. wagen te springen en sommeerde tot stilstaan, ter wijl hy met zijn dienstrevolver dreigde. Een der smokkelaars greep daarop den beambte bU de keel en probeerde hem te worgen .terwijl de andere inzittenden hem den dienstrevolver uit de hand sloegen. De overigen beambten, die inmiddels de vluchtende auto hadden ingehaald, her openden met nieuwe hevigheid het vuur, waardoor de bestuurder van den smokkel- wagen een schot kreeg juist beneden het hart en ernstig werd getroffen. De auto reed hierdoor tegen een haag langs den weg. waardoor zy tot stilstand kwam. De smokkelaars probeerden nog het veld in te vluchten, doch werden spoedig door de beambten achterhaald. Ook de gewonde bestuurder trachtte, ondanks zün ernstige verwondingen nog een heenkomen te zoeken, doch zakte op den weg in elkaar. De smokkelaars wer den naar Dusseldorf overgebracht. De zwaar gewonde bestuurder, die de lang gezochte bendeleider S., afkomstig uit Elberfeld en wonende te Venlo, bleek te zyn, werd naar het gevangenis-ziekenhuis te Dezenburg overgebracht. Tegen S. zijn ongeveer een twintigtal arrestatiebevelen voor diverse smokkel- vergrüpen uitgevaardigd. In de auto, die in beslag genomen werd, vonden de be ambten 100 stuks nieuwe Belgische auto matische pistolen, kaliber 7.65 en 2500 munitiepatronen van hetzelfde kaliber. Onder de gearresteerde smokkelaars be vindt zich de Hollander C. uit Venlo, eige naar van een opslagplaats van goederen langs de grens. Met de arrestatie van S. heeft de Duit- sche douane een buitengewoon goede vangst gedaan. Deze had in smokkelaars kringen de reputatie van een roover hoofdman uit de middeleeuwen. De Duitsche douane hoopt spoedig te slagen uit te vinden, voor wie deze wa pens bestemd waren. Men vermoedt, dat deze aan de een of andere politieke orga nisatie, waarvan de leden voor terreur daden niet terugschrikken, geleverd moes ten worden. BRANDEN. Te Stramproy (L.) zün huis. schuur en stallingen van den landbouwer J. Meijsen afgebrand, vyf vette varkens kwamen in het vuur om; ook een groot deel van het huisraad en de geheele ingeschuurdê oogst gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Te Lage Mierde (N. Br.) is de boerderü van de kinderen Lemmens geheel afge brand. Een gedeelte van den inboedel werd gered. Alles was verzekerd. ONTROUW KASSIER. Uit Hoorn wordt gemeld aan het Vad.: Bij den kassier van de Coöp. Aankoop- vereenlglng te Venhulzen is een aanzien- lyk tekort in de kas geconstateerd, als ge volg, naar men meent, van frauduleuze handelingen van dien kassier, P. B. ge naamd, wien in verband daarmee op staanden voet ontslag is aangezegd. De man is gevankelijk naar Alkmaar overge bracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE AARDBEVING IN GRIEKENLAND. Te Jerisso zijn Woensdag 70 slachtoffers van de ramp bygezet in twee massa graven, die door militairen waren gedolven. Daar de pastoor van Jerisso eveneens was gedood, waren uit naburige dorpen drie geesteiyken gekomen in weerwil van hun ernstige kwetsuren. Dit was geschied op verzoek van de dorpelingen, die zich er tegen verzetten, dat de begrafenis zou ge schieden zonder inzegening. Er was geen andere uitweg, daar de autoriteiten aan drongen op begraven, omdat dit door de hitte beslist noodzakehjk was Te Stratonion zouden veertig dooden in een massagraf worden bijgezet. De inwo ners wilden dit echter niet toelaten en eischten voor elk der dooden een afzon- derlük graf. Met groote moeite gelukte het de boeren tot bedaren te brengen en tot het inzicht te brengen, dat er rekening moest gehouden worden met den bijzon deren toestand. Tenslotte kwam men over een dat vijf graven zouden gedolven wor den. waarin elk acht dooden zouden worden gelegd. Een groot aantal personen hèeft lede maatsfracturen door het springen uit ramen en van balcons. Het geheele schiereiland wordt nagezocht naar slachtoffers, daar op verschillende plaatsen uit de puinhoopen van allerlei alleenstaande huizen nog wanhoopskreten van gewonden worden gehoord. Overigens ziet men vele kudden vee, die onbeheerd rondloopen en die naar voedsel zoeken. DE GRAF ZEPPELIN. Reuter meldt uit Pernambuco, dat het luchtschip Graf Zeppelin gistermorgen 7.15 (pi. tyd) daar is aangekomen. BERTRAM HEEFT PECH. De Duitsche vlieger Bertram, die met zyn kameraad Clausmann in Australië groote ontberingen heeft doorstaan, toen zy in de binnenlanden een noodlanding hadden gemaakt, en die nu weer van Perth vertrokken was, heeft bij een on gelukkige landing zyn toestel zwaar be schadigd. Hij zelf is er echter goed afge komen. Het herstel van de machine kan lang duren. c DOOR GAS BEDWELMD. In de Boghedmyn bij Falkenau (Bohe- men) werden tien mynwerkers en inge nieurs door gas bedwelmd. Een der inge nieurs is overleden. o RUSSISCHE ONDERZEEËR VERGAAN. 35 slachtoffers. Volgens „AUehanda" is, naar eerst thans wordt vernomen, de vorige week Woens dagavond een Russische onderzeeboot in de Finsche Golf door de Deensche stoom boot Peter Maersk geramd, waarby de duikboot met zyn geheele bemanning, be staande uit 35 koppen, zou zijn vergaan. De stoomboot sloeg bij de botsing lek, zoo dat naar Leningrad moest worden terug gevaren. Volgens de mededeelingen van AUehanda, welke afkomstig zijn van het Deensche consulaat-generaal, is het aan geen twijfel onderhevig of de Russische onderzeeër is met man en muis vergaan. In de omgeving van Leningrad hebben de vorige week groote vlootmanoeuvres plaats gehad. Van Russische zijde wordt de ramp geheim gehouden, zooals ook by twee vorige gelegenheden het geval is geweest. ONWEER BOVEN DE RIVIERA. Gisternacht heeft boven de Fransche Riviera een zwaar onv/eder gewoed, het welk in het bijzonder te Cannes groote schade heeft aangericht. Daar de hoofd verkeersweg naar Antibes versperd was. moest het verkeer in die richting worden stopgezet. Ook te Cannes werd schade aangebracht, o.a. aan den spoorweg, die over 3 K.M. vernield werd. In de stad zijn muren ingestort, waardoor de straten ver sperd zijn voor het verkeer. RECLAME. CORPULENTIE NIET MODERN. De mode eischt slankheid. Over de geheele wereld wordt Kruschen Salts beschouwd als een uitkomst voor vrouwen en meisjes, die een aantrekkeiyk figuur willen krijgen en behouden, vry van alle overtollige dikte. Hier is de methode die zy volgen, om elk spoor van overdadige corpulentie te ver drijven; een methode, die tegelijkertyd de natuurlijke charme, die elke vrouw be zit, zal doen opbloeien: eiken morgen nemen zij vóór het ontbyt een halven theelepel Kruschen Salts in een glas warm water. Dit doen zy eiken ochtend zonder het ooit over te slaan want het is de regelmatige kleine dosis Kruschen, die alle overtollig vet wegneemt. Wanneer U trouw de dagelyksche dosis Kruschen neemt, zullen eiken dag alle resten van giftige afval-stoffen en schadelijke zuren en gassen uit het organisme verwyderd worden. Tegelykertyd zullen maag, lever, nieren en ingewanden tot betere werking aan gespoord worden. Het gevolg is een toestand van algeheele gezondheid, opgewektheid en energie, die weerstraalt uit heldere oogen, een frissche huid, aantrekkeiyk figuur, onverstoorbare levenslust, kortom, het gevolg is het „Kruschen gevoel". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar by alle apothekers en drogisten f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. 7272 DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit de Volkenbondstad. In het vervolg van zijn rede ter Volken bondsvergadering besprak Herriot de plannen van Hoover. Hij prees het initia tief van de Amerikaansche regeering. Na de ontwapeningskwestie sprak hij over de actueele economische kwesties. Tenslotte verklaarde hij dat de Volkenbond twee dingen had bereikt: de onderdrukking van de geheime diplomatie en het einde van de groote bondgenootschappen van voor den oorlog. Ten slotte verklaarde Herriot, dat alle naties in den Volkenbond op voet vgri gelijkheid behandeld moeten worden. De Volkenbond heeft weliswaar tot nog toe het geweld niet volledig kunnen uitscha kelen, doch moet thans een stelling van macht scheppen, opdat in .de plaats van het geweld het recht treedt. Als vertegenwoordiger van Engeland sprak Lord Robert Cecil. Hij verdedigde den bond tegen alle aanvallen. Verwijten moeten niet tot den Volkenbond maar tot de leden ervan worden gericht. De gespan nen verhouding tusschen deze beide groote mogendheden zouden de heerschen- de onrust en bezorgdheid voor een belang rijk deel doen verdwijnen. Hij is niet voornemens critiek op een der beide mo gendheden te oefenen. Niemand zal er echter aan twijfelen, dat, wanneer de politiek, die deze mogendheden voeren, in volle overeenstemming zou zijn met de door den Volkenbond aanvaarde grond slagen, alle moeilijkheden en tegenstellin gen zouden verdwijnen. De vrede kan niet worden verzekerd zonder den vasten wil tot vrede. Tenslotte besprak hij de ont wapeningskwestie. Juist de mogendheden met de grootste bewapening ter zee en te land moeien een eerlijke ontwapening wenschen. Wanneer de ontwapenings conferentie een mislukking wordt, zal de wereld onvermijdelijk niet slechts terug- keeren tot de toestanden van voor den oorlog, doch er zal een veel ernstiger en gevaarlijker toestand ontstaan. De re geeringen zouden hierdoor openlijk toe geven, dat zij geen vrede maar oorlog willen. De Italiaan Aloisi verklaarde dat de Volkenbond geen woorden doch daden noodig heeft. De Italiaansche regeering wenscht ernstig dat de ontwapeningscon ferentie tot resultaten zal leiden en dat deze onrustige en moeilijke periode der Europeesche geschiedenis zal worden be ëindigd. Aloisi verklaarde verder dat Italië, evenals vroeger tot eiken internationalen stap op het gebied van douane- en valuta- politiek bereid is. De Italiaansche regee ring is bereid met alle kracht mede te werken aan de oplossing van de huidige rrisls. Het debat werd daarna tot Vrijdag verdaagd. De tegen heden vastgestelde zitting van den Volkenbondsassemblée, waarin de al- gemeene beschouwingen zouden worden voortgezet, is afgelast, aangezien, behalve de vertegenwoordiger van een Zuid- Amerikaanschen Staat, niemand het woord heeft gevraagd. Minister-president Herriot heeft gister middag nog achtereenvolgens ontvangen de ministers van buitenlandsche zaken van Turkije en Zuid-Slavië, den vertegen woordiger van Roemenië en den Volkscom missaris van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, Litwinof. Het onderhoud, dat Herriot met Litwinof heeft gehad, duurde meer dan een uur. Herrot verklaarde na de besprekingen, dat hij bij zijn gesprekken met de ver tegenwoordigers van Rusland en Roemenië getracht heeft de beide landen met be trekking tot het niet aanvalsverdrag nader tot elkander te brengen. Naar verluidt, zou bij de thans te Genève gevoerde besprekingen essentieele vorde ring zijn gemaakt, zoodat te verwachten is dat het pact spoedig zal worden onder teekend. o ENGELAND. De ministerwisseling - Gandhi gewoon gevangene. Stanley Baldwin is in de plaats van Lord Snowden tot Lord Privy Seal benoemd. Hij zal deze functie met het reeds door hem bekleede ambt van Lord President of the Council combineeren. Voorts zijn benoemd. Hore Belisha (nat.- liberaal) tot financieel secretaris van de schatkist, Burgin (nat.-liberaal) tot parle mentair onder-secretaris van den Board of Trade. Lord Plymouth (consrvatief)) tot parlementair onder-secretaris van kolo niën, Headlam (conservatief) tot parle mentair onder-secretaris van het ministe rie van transport. Butler (conservatief tot parlementair onder-secretaris van het departement voor Indië. Na een onderhoud tussch en den eerste - minister en vertegenwoordigers der natio nale arbeiderspartij werd gisteravond een communiqué gepubliceerd, waarin de leden der nationale arbeiderspartij hun onwrik baar vertrouwen in de leiding van den eerste-minister verkondigen en zich voor de ondersteuning der regeering verklaren. Reuter verneemt, dat John Simon een indrukwekkende hulde gebracht heeft aan den eerste-minister en zeide. dat hij ge loofde. dat alle goedgezinde liberalen Mac Donald moesten ondersteunen in dezen tijd van nooit geziene verwarring in de wereld en dat hun actie de goedkeuring zou wegdragen van de groote massa der liberale opinie in het land. Op het oogenblik. waarop Ga-ndhi zich gisteren gereed maakte verscheidene Indi sche leiders te ontvangen, heeft de regee ring alle besprekingen met Gandhi ver boden. De regeering heeft aan Gandhi medege deeld, dat hij voortaan als een gewoon gevangene zal worden behandeld, wat be treft besprekingen en briefwisseling. Te Ratnagiri in het presidentsschap Bombay werden voor de eerste maal sedert menschenheugenis de religieuze ceremoniën in een Hindoetempel door paria's verricht. Deze gebeurtenis, die men beschouwt als een uitvloeisel van Gandhi's hongersta king heeft groot opzien gebaard daar deze ceremoniën tot nu toe slechts door leden van de hoogste Hindoekaste mochten wor den verricht. DUITSCHLAND. Geen verkiezingen in Pruisen op 6 Nov. - De politieke doodenlijst. De Pruisische Staatsraad heeft gisteren met 74 tegen 6 stemmen de communis ten stemden tegen besloten om tegen het besluit van den Landdag, om de nieuwe verkiezingen voor de Gemeentera den te laten houden op 6 November a.s., te protesteeren. De Ryksminister van Binnenlandsche Zaken, von Gayl. heeft met de fractie der arbeidsgemeenschap tegen de vervroeging der verkiezingen gestemd. Thans kan slechts een meerderheid van 2/3 van den Landdag het protest van den Staatsraad ongedaan maken. Daar de meerderheidsverhoudingen in den Land dag echter van dien aard zijn, dat een dergelijke meerderheid niet te bereiken valt, is het onwaarschynlyk dat het ple num van den Landdag vóór de Ryksdag- verkiezingen in verband met deze aange legenheid nogmaals bijeengeroepen zal worden. De centrale commissie van den Prulsi- schen Landdag heeft gisteren een natio- naal-socialistlsche motie aangenomen, welke het Staatsministerie verzoekt het betooglngs- en vergaderverbod op te hef fen: voor de motie stemden, behalve de voorstellers, de sociaal-democraten en de communisten. Verder werd een voorstel aangenomen, om de bevoegde instructies order te geven af te zien van beslaglegging op oogstvoor- raden, wegens achterstallige belasting schuld, wanneer daardoor de voortzetting van het bedrijf in gevaar zou komen. Een sociaal-democratisch voorstel, dat gericht was tegen de personeelspolitiek der Pruisische regeering, en dat eischt, dat de Rykscommissaris verzocht zal worden de ter beschikking gestelde ambtenaren dadelijk in hun ambt te herstellen, werd verworpen tegen de stemmen van sociaal democraten en Centrum, bij onthouding van de communisten. Met de stemmen der communisten tegen werd daarentegen een motie aangenomen om van bevordering en nieuwe benoeming van ambtenaren af te zien. waardoor het doel der beperking van het administra tieve personeel in gevaar gebracht wordt. In de periode van 1 Januari tot 23 Sep tember 1932 werden, zooals officieel wordt medegedeeld, by politieke twisten en vechtpartijen in Pruisen 155 personen ge dood. In de maand Juni vielen 19, in Juli 86 slachtoffers. Door verscherpt politie optreden en verhoogde rechterlijke straf fen, daalde 't "aantal in de maand Augus tus aanzieniyk. In de maand September biykt er een politieke rust te heerschen, zooals in langen tyd niet meer is voorge komen. De ontaarding van den politieken strijd aldus nog steeds de officieele mededeeling, die als een oratio peo dono is te beschouwen vooral in Juli, waarin alleen van 1 tot 20 Juli, den dag, waarop de Rijkscommissaris werd benoemd, 63 dooden vielen, maakte het noodig dat met alle middelen werd ingegrepen. Van 21 tot 30 Juli daalde het aantal slachtoffers van 38 in de voorafgaande tien dagen tot 23. Op den dag van de inwerkingtreding van de doodstrafverordening, daalde het nog verder, om tenslotte tegen het einde van Augustus en in de maand September het nulpunt te naderen. Maar de komende verkiezingen ZWITSERLAND. Verlaging der ambtenaarssalarissen. De Zwltsersche nationale raad heeft met 8358 stemmen een voorstel aangenomen om van 1 Juli 193331 December 1934 de ambtenaars-salarissen met 7pCt. te ver minderen. Het oorspronkelyke voorstel van den bondsraad vroeg 10 pCt. De nationale raad heeft echter een amendement der burgerlijke partyen aangenomen. O LITHAUEN. Woldemaras vrygesprokcn. Uit Kofno wordt gemeld, dat de wegens ambtsmisbruiken vervolgde vroegere minis ter-president Woldemaras vrijgesproken is. Het proces was aanhangig gemaakt door politieke tegenstanders van Woldemaras. die hem er van beschuldigden staatsgelden tot een bedrag van 53.000 Deensche kronen te hebben verduisterd. o CHINA. De strijd in Mandsjoerije. De opstandige Chineesche spoorweg-be schermingstroepen hebben thans het ge heele gebied tusschen Mandsjoeria en Hai- lar bezet en overal de Mandsjoerysche vlag neergehaald. Alle douane-, post- en tele graafkantoren zyn in handen van de op standelingen. die alle verbindingen met de buitenwereld hebben verbroken. Het dou anekantoor te Mandsjoeria werd door de opstandelingen geplunderd, terwyl eenige Japansche ambtenaren werden gedood, en de overigen gevangen genomen. Na hevige straatgevechten met de regeeringsgetrouwe Mandsjoerysche troepen, werden de kazer nes en regeeringsgebouwen in puin ge schoten. Volgens betrouwbare schattingen be draagt het aantal opstandelingen slechts ruim 3000. De Mandsjoerijsche regeering is voornemens 5000 cavaleristen naar het gebied van den opstand te dlrigeeren. Uit Tsitsihar zijn Japansche troepen in aantocht. Terwyl volgens Chineesche be richten twee honderd Japansche en Kore- aansche bewoners werden gedood, verzeke ren de Japansche autoriteiten dat de Ja pansche onderdanen zich over.de Russi sche grens in veiligheid hebben gebracht. Te Hailar zouden negen Japanners zyn gedood, terwyl een Japansch bombarde mentsvliegtuig wordt vermist. Van Japansche militaire zijde wordt me degedeeld dat Dinsdag een aanslag is ge pleegd op een pantsertrein. waardoor de trein op 30 K.M. van Kirin is ontspoord. Drie wagons en de locomotief werden zwaar beschadigd. Acht soldaten werden gedood, terwijl 17 anderen gewond weiden. ENGELSCH FACISME. LONDEN, 30 Sept. (Reuter). Het reeds vroeger aangekondigde plan van sir Os wald Mosley. eens Conservatief Parlements lid. daarna vertegenwoordiger der Arbei derspartij in het Lagerhuis en thans geest driftig aanhanger van Mussolini, om het Fascisme in Engeland te introduceeren heeft zyn beslag gekregen. De ..nieuwe partij" welke Mosley na zyn aftreden uit de Labourregeering stichtte, zal voortaan den naam van „Britsche Unie van Fascisten" dragen. o WEER EEN REDE VAN ROOSEVELT. SIOUX-CITY (IOWA), 30 Sept. (Reuter). In een voor landbouwers gehouden rede, zeide de Democratische preddentscandi- daat. Roosevelt: De werelddepressie vindt haar voornaamste oorzaken in: 1. de dou ane-tarieven; 2. de buitenlandsche leenin gen. Roosevelt keurde het program der Republikeinen af en beloofde wederkeerige tolverbonden te zullen aangaan, teneinde het kwaad der douane-tarieven te stuiten. o NEW-YORK'S BURGEMEESTER. NEW-YORK, 30 Sept. (Reuter). Het Hoog gerechtshof heeft beslist, dat in November a.s. de verkiezingen zullen plaats hebben voor burgemeester van New-York. De huidige burgemeester McKee (die na Walker's aftreden tijdelyk aan het be wind kwam) is hiertegen in hooger be roep gegaan DE GROOTE FASCISTISCHE RAAD. ROME. 30 Sept. (Reuter). In de Staats courant wordt een decreet gepubliceerd, volgens hetwelk de Groote Fascistische Raad eenige wijzigingen in leden zal on dergaan. Zoo zullen 6 leden, waaronder Grandi en Mosconi door anderen vervangen worden, terwijl erin zullen worden opgenomen de ministers van Justitie, Financiën en Na tionale Opvoeding. Het lidmaatschap van den Grooten Fas- cistischen Raad dat aan ministers wordt verleend, houdt op, zoodra zii als minister aftreden. o ONTSLAG VAN AMBTENAREN IN SPANJE. MADRID, 30 Sept. (V. D.). In verband met den mislukten putsch van Augustus jl. heeft de minister van buitenlandsche zaken ingrypende wijzigingen in het diplo matieke corps gebracht en tal van ambte naren ontslagen. Ontslagen zijn thans in totaal één ambassadeur, twee gezan ten, twee gezantschapsraden en drie legatie-secretarissen. Zes ambassadeurs, elf gezanten, tien gezantschapsraden, zeven legatieraden en vyf legatie-secretarissen zyn op ver vroegd pensioen gesteld. o DE STRIJD IN MANDSJOERIJE. TOKIO. 30 September. (V.D.) Het Japansche ministerie van oorlog heeft in verband met de bezetting van het Mand sjoerijsche station Mansjoeria door op standige Chineesche troepen, dat op 4 K.M. afstand van de Russische grens ligt be sloten troepen te zenden. Het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken zal de Sovjet-regeering van dit besluit in kennis stellen ten einde te voorkomen dat men zich van Russische zyde hierover on gerust maakt. O— GROOTE BRAND IN EEN KAARSEN FABRIEK. BERLIJN, 30 Sept. (V. D.). Hedenmor gen brak in de chemische en kaarsen fabriek van de firma A. Motard en Co. A.G aan de Nonnendamm-allee te Spandau een groote brand uit. Op het eerste alarm rukte brandweer van Spandau, Charlottenburg, Siemensstadt en andere Berlijnsche hoofd kazernes uit. De vlammen, gevoed door de groote voorraden olie, stearine, parafine en andere zeer brandbare stoffen hadden zulk een omvang aangenomen, dat van alle kanten tegelijk moest worden Inge grepen. Met tal van stralen en met be hulp van schuimbluschapparaten had men vanmorgen tegen elf uur het vuur zoo danig weten te beperken, dat het grootste gevaar geweken schijnt te zijn. o DE SCHADE IN PORTORICO. SAN JUAN (PORTORICO). 30 Sept. (Reuter). Volgens de jongste officieele op gave zijn door de orkaan, die Portorico ge teisterd heeft 212 personen gedood. Het aantal gewonden bedraagt ruim 2000. Niet minder dan 245.000 personen zijn dakloos, daar hun huizen geheel ver woest zijn. De Banco Agricola is gedwongen geweest haar loketten te sluiten, in verband met het groote aantal opgravingen van saldo's als gevolg van de orkaan. HONGARIJE. Gömbös kabinetsformateur. Aan den Honved-minister Gömbös is de vorming van een kabinet opgedragen. Bethlen heeft hem zyn steun toegezegd, zoodat slagen verzekerd lijkt. o ZUID-AMERIKA. De strijd in Brazilië en den Gran Chaco. De opstandelingen in Brazilië hebben om een wapenstilstand gevraagd, teneinde on derhandelingen te kunnen openen. Uit de hoofdstad van Paraguay wordt gemeld dat de forten Boqueron en Toledo, die de Gran Chaco beheerschen. heroverd zyn. Er zouden een 1000 Bolivianen gevan gen genomen zijn. Bolivia spreekt dit natuurlyk weer

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2