73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 29 September 1932 Derde Blad No. 22248 Het 75 jarig bestaan der Hervormde Zondagsschool „Het Mosterdzaadje" te Katwijk Zee SPORT. KERK- EN SCHO0LNIEÜWS. BINNENLAND, EEN GR-OOTSCHE HERDENKINGSAVOND Zittend van links naar rechts de heeren G. van Rijn, J. Dubbelaar, penning meester, W. van Beelen, secretaris, ds. Pras. eere-voorzitter, C. Bloot, voorzitter en P. Djjkdrent. VOETBAL. WEDSTRIJDEN HOLLAND—BELGIË. Wie er waren. Het groote kerkgebouw van de Nieuwe Kerk te Katwijk aan, Zee stroomde gister avond vol belangstellenden, om 't 75-jarig bestaan van bovengenoemde Zondagsschool te herdenken. Wegens het zeer groote getal leer lingen 1800 wordt dit feest ook hedenavond gevierd. Gisteren waren in de kerk een 900 Zondagsschoolkinderen van 9 tot en met 13 jaar. Talrijke vaders en moeders toonden eveneens hun mede leven met dit feest. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit ds. Pras, eere-voorzitter; de heer C. Bloot voorzitter, deze is reeds bijna 25 jaar aan de school verbonden, waarvan 10 aLc voorzitter; de heer W. van Beelen, die een tiental jaren een ijverig secretaris is; de heer Jac. Dubbelaar, die eveneens reeds 25 jaar zijn beste krachten aan de school heeft gegeven, waarvan 9 jaar als be trouwbaar penningmeester en de bestuurs leden de heeren G. van Rijn en P. Dijk- drentli. Het onderwijzend personeel be staat uit een 36-tal personen, waarvan de heer C. Zwitser een diensttijd van 20 Jaren heeft. Aanwezig waren ouderlingen, kerkvoog den en notabelen der Herv. Kerk; het lid van den Raad van State mr. dr. J. Schok king, oud-burgemeester dezer gemeente en mevr. Schokking; de dames mevr. Meerburg-Rosier en mej. N. Verloop, die de Zondagsschool 40 jaar lang gediend hebben, de heer J. Geyteman, die 22 jaar achter elkander reeds organist in de. school is geweest. Helaas heeft mej. Ver- does dit feest niet meer kunnen herden ken. Verleden jaar is zij ontslapen, na 40 jaar in de Zondagsschool het orgel be speeld te hebben. De uitgeversfirma Callenbach uit NiJ- kerk, die meer dan 70 jaar de Kerstboekjes mocht leveren, heeft zich niet onbetuigd gelaten Deze firma heeft gratis voor eiken leerling een mooie herdenkingsplaat ge geven, uitsluitend voor de Katwijksche Zondagsschool vervaardigd. Van onderen staat midden tusschen de jaartallen 1857 en 1932 het Katwijksche wapen, aan^ de bovenzijde staat het monogram XP. In het midden in afgebeeld Jezus met eenige kinderen, met het onderschrift: „Laat de Kinderkens tot Mij komen". Voorts waren aanwezig afgevaardigden van de Geref. Zondagsschool te Katwijk aan Zee van de Herv. Zondagsschool te Katwijk aan den Rijn. De feestavond werd om 7 uur ingezet met orgelspel van den heer Nic. van Bee len, organist van de Oude Kerk. Ds. P. Pras beklom den kansel. Na gemeen schappelijk gezang van Ps. 145 4 en 7, ging hij voof in gebed en sprak toen als eere-voorzitter het volgende openings woord. Openingswoord van ds. Pras. Het is een feesture, aldus spreker, die ons hier te zamen brengt. Wegens de tijdsomstandigheden is besloten de her denking niet met uitbundig feestbetoon te vieren. De Zondagsschool heeft altijd de liefde van mijn hart gehad; als kind be zocht Ik die in mijn geboorteplaats, als student arbeidde ik er in Groningen in de achterbuurten. In 1857 is zij hier opgericht Dit was een berucht jaar wegens de school wet, die toen uitgevaardigd werd. Overal werden Zondagsscholen opgericht. De oude heer v. Mels is toen te Katwijk-Zee met dit werk begonnen in z'n woning bij de Binnensluizen. Er zat leven, groei in! Van zijn woonkamer verhuisde men naar het magazijn, daarvandaan naar de Badstraat, toen naar de school van den heer Boors- ma bij de Oude Kerk, tenslotte kwam men in de oude zaal in de Voorstraat, die in 1913 verbouwd werd tot de tegenwoordige zaal voor Prot. Belangen. Het aantal leer lingen werd steeds grooter, tot men voor de 1800 leerlingen zijn toevlucht moest zoeken in verschillende scholen en cate chisatielokalen. Spr. sprak er zijn harte lijke blijdschap over uit, dat er zoovelen met leerlingen en medewerkers aanwezig zijn. Hij bracht den dank over aan heeren kerkvoogden, die zoo welwillend waren om dit kerkgebouw voor twee avonden af te staan en verwelkomde de vaders en moeders, evenals ds. Nauta, die uit het hooge Noorden van Friesland is gekomen naar de Westerstranden. Spr. heette wei kon zijn collega ds. Rutgers en ds. Kolk man en was verheugd ook aanwezig te zien, oud-burgemeester Schokking met mevr. Schokking, die zooveel belang steeds in de Zondagsschool hebben betoond. Voorts heette hij welkom de afgevaar digden van de Herv. en Geref. Zondags scholen, die alle slechts één doel hebben, °m de kinderen tot Jezus Christus te bren gen. Spr. begroette eveneens den organist, den heer Nic. van Beelen, die veel moeite besteed heeft om de kindeen liederen in te studeeren en die ook het .orgel bespeelt. Hij zag aanwezig de twee dames, welke 40 jaar haar krachten aan de school had den gegeven en herdacht mej. Aaltje Ver does, die verleden jaar ontslapen is. Ds. Pras deed nu mededeeling van eenige ingekomen brieven. Een schriiv*n van Prinses Juliana, waarin Zij met groote er kentelijkheid dank zegt voor het verzorde programma, dat Haar toegezonden is. Ds. Pras herinnerde aan het meeleven tijdens haar verblijf hier met de school en hij sprak den wensch uit, dat de Heer Haar zegene. Wegens uitstedigheid kon burge meester Woldringh van der Hoop met zijn echtgenoote tot zijn grooten spijt niet aanwezig zijn. Hij hoopte, dat Gods zegen op den arbeid van de Zondagsschool moge rusten. Ten slotte deed hij mededeeling van een schrijven van een medearbeider in de jaren 18801910, van KI. de Wilde. Met de beste wenschen voor de Zondagsschool eindigde ds. Pras zijn openingswoord. Koor en Feestrede. De heer Nic. van Beelen had ter gele genheid van dezen avond met de hoogste klasse van de Zondagsschool een zang koor samengesteld, bestaande uit 265 jon gens en meisjes. Met zijn uitstekende ga ven als zangschooldirecteur heeft hij in korten tijd een koor samengesteld, dat zich mocht laten hooren. Mooi werd onder zijn bekwame leiding plechtig weergege ven het Jehova-lied. Helder klonken de jongens- en meisjesstemmen in „Lof zij den Heer!" en in het derde lied, „Gij, tus schen kind'ren neergezeten." In het twee de gedeelte liet het koor zich nogmaals hooren met de liederen „Dankt, dankt nu allen God" en in „Bede". De heer Nic. van Beelen heeft met dezen zang op voortreffelijke wijze mee geholpen om dezen avond schitterend te doen slagen. Na gemeenschappelijk gezang van Ps. 777 sprak ds. J. Nauta van Sexbierum de feestrede uit getiteld:: „De wondere ge schiedenis van het mosterdzaadje". Spr. wees er op, dat menschen hun werk met veel drukte en reclame aankondigen en zij daarvan de stoutste verwachtingen koesteren, maar de uitslag valt soms ge heel anders uit. Anders is het met de wer ken Gods. Deze beginnen soms klein en onbeduidend en men denkt, dat er niets van terecht zal komen. Er moet geduld geoefend worden. Het Goddelijk werk wordt voortgezet tot het groot en mach tig is. Dit geldt ook voor de feestvierende vereeniging. Spr. is met groote vreugde uit het Noor den gekomen. Als spr. aan Katwijk terug denkt, doet hij dat speciaal aan de Zon dagsschool en aan de Donderdagavonden in de school in de Mierenwei, waar het werk overdacht werd. In 1857 werd hier een begin gemaakt. Van den eersten tijd zijn geen notulen aanwezig. De heer van Mels begon met 6 leerlingen in allen eenvoud. Spoedig breidde het aantal uit en traden als mede werkers op de heeren B Parlevliet en S. Parlevliet. Het getal leerlingen bedraagt nu 1800, Spr. frappeerde, toen hij hier- kwam, den naam „mosterzaadje". Met de toewijding van de voortrekkers is het een boom geworden. Naar aanleiding van Matth. 13: 31 en 32 behandelde spr. de gelijkenis van het mosterdzaadje, het geringe, nietige kor reltje dat later den indruk maakt van een grooten boom. Spr. gaf de geestelijke leering, die uit deze gelijkenis getrokken kan worden. Vervolgens besprak spr. het ontstaan van de Zondagsscholen in Engeland, Ame rika: het optreden van de mannen van het Reveil in ons land en de oprichting van de Nederl. Zondagsschoolvereeniging in 1866. Als spr. hier in Katwijk op de ju- bileerende vereeniging ziet, is er stof tot dank. Ds. Nauta eindigde zijn feestrede met dank aan God en dat Zijn naah in heerlijkheid zij geprezen! De heer Nic. van Beelen gaf op het kerkorgel een bewerking van e°nige be kende Zondagschoolliederen, die prachtig door onzen begaafden organist werden weergegeven. Nadat door allen gezongen was Gezang 12: 1, 2 en 3 betrad de heer Schokking den kansel. Spreker richtte een ernstig woord tot de jeugd van Katwijk. Vervol gens herdacht hij het 75-jarig bestaan van de Zondagsschool. Spr. hoopte, dat er iets naar buiten komt van het werk, dat er wordt verricht. Dan herinnerde hij er aan, dat hier een werk Gods wordt ge daan. Niet onze arm zal het werk verrichten, wij vragen de macht, die heerlijkheid geeft, de macht Gods. Het programma omgezet. Aanvankelijk was bepaald, dat op 9 April te Antwerpen gespeeld zou worden België- Nederland en op 7 Mei te Amsterdam NederlandBelgië. Deze wedstrijden zijn thans omgezet en dus vindt op 9 April te Amsterdam de wedstrijd NederlandBelgië plaats en ver volgens op 7 Mei te Antwerpen België Nederland. o N.O.L.O. VEURLEIDSCHENDAM) De beide N.O.L.O.-terreinen zijn afge keurd op grond van totale onbespeelbaar heid. De vereenigingen de Zwaluw en Xantia, welke een deel in onderhuur had den, kunnen deze terreinen dus ook niet meer voor wedstrijden bespelen. Daar naast zijn ook afgekeurd de beide kleed kamers. Wij vernemen, dat het in de bedoeling van de voetbal vereeniging De Zwaluw ligt een eisch tot schadeloosstelling tegen de N.O.L.O. in te dienen. ■o- WIELRENNEN. DE „ZESDAAGSCHE" TE AMSTERDAM. Nog slechts drie renners gecontracteerd. Gisteren werd in een der zalen van het Carltonhotel te Amsterdam een persconfe rentie gehouden, waaraan de verschillende persvertegenwoordigers een en ander werd medegedeeld omtrent den Zesdaagschen Wielerwedstrijd, welke van 1824 Novem ber as. te Amsterdam in het R.A.I.-gebouw wordt gehouden. Het is thans zeker, dat de Nederlandsche renner Jan Pijnenburg deel zal nemen., ter wijl ook het Duitsche koppel Rausch-Hürt- gen gecontracteerd is. Alle drie renners ne men deel aan de Zesdaagschen van Berlijn en Keulen. In totaal zullen in het R.A.I.-gebouw 6000 plaatsen ter beschikking komen, waarvan 3800 zitplaatsen, 1000 staanplaatsen in het midden en 1200 staanplaatsen op de tri bune. De architect Schmitz uit Keulen, zal bij den bouw der wielerbaan toezicht houden. Ongeveer 400 M3 hout is benoodigd. ter wijl de baan een lengte heeft van 166 2/3 Meter (6 ronden 1 K.M.), precies als de winterbaan te Stuttgart, Keulen enz. Het program vangt op 18 November des avonds te 8.30 uur aan met een interna tionalen amateurswedstrijd. Om half tien zullen de deelnemende koppels aan het pu bliek worden voorgesteld en om 10 uur pre cies valt het startschot. De neutralisatie vindt plaats van des morgens 6 uur tot 12 uur. des Zondags neutralisatie van 7 uur 's morgens tot 1 uur en van 58 uur 's avonds. In den anderen tijd wordt gereden. Om 3.15 uur en 4.30 uur 's middags, des avonds om 10 uur en des nachts om 2 en 3 en 4 uur vinden sprints om punten plaats, behalve om 10 uur des avonds telkens over 5 ronden. Vermoedelijk zullen 5 Holland- sche en 7 Duitsche koppels deelnemen. -o PAARDENSPORT. DE NAJAARSMILITARY DER K. M. S. V. Een zege van luit. De Bruine. In de omgeving van Deventer is de na jaarsmilitary der K.M.S.V. gehouden. De totaal-uitslag luidt: 1. Luit. de Bruine, met Lolo 117 pnt.; 2. kap. Stoffels met Rikiki. 138 pnt.; 3. luit. Van Hoorn met Mary. 121 pnt.; 4. luit. Cnopius met Lottka 112 pnt.; 5. kap. As- man met Rose Marie. 70 pnt.: 6. luit. Zijl stra met Pfiffikus. Buiten mededinging: kornet v. d. Wall Bake met Brunhilde 133 pnt. PREDIKBEURT. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Hedennam. 8 uur, ds. La- main van Rotterdam. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Heemstede (vac. prof. dr. F. W. A. Korff) G. A. Barger te Hees. Te Minnertsga (toez.) J. H. F. Engel, te Nes en Wierum. GEREF KERKEN. Tweetal: Te Bruchterveld, E. G. Buiten- bos, cand. te Amersfoort en H. Veltman, cand. te Kampen. Slotwoorden. Het slotwoord werd gesproken door ds. Rutgers. Hij bracht hartelijk dank aan ds. Nauta, die daar stond als van ouds te midden van ons volk, voor de gesproken wooren; eveneens aan den heer van Bee len voor den zang der kinderen en het orgelspel. Spr. wees er op, dat een van de 6 leerlingen, die in 1857 de Zondags school bezochten, nog in leven is en hier in het kerkgebouw aanwezig was, de 83- jarige weduwe BarnhoornRemmelzwaal die deze feestvreugde nog heeft mogen meemaken! Hij hoopt, dat de Heer allen zegene. die in de Zondagsschool arbeiden en dat God deze zegene tot in lengte van dagen onder de verheerlijking van Zijn nooit volprezen naam. Nadat ds. Rutgers het dankgebed had uitgesproken, werd staande gezongen Ps. 72 vrs 11, na het uitspreken van de zegenbede, werd onder orgelspel van den heer Nic. van Beelen door de vaders, moe ders en genoodigden het kerkgebouw ver laten, waarna de leerlingen van de Zon dagsschool de herinneringsplaats ontvin gen met een groot plak chocolade! GENERAAL SNIJDERS TACHTIG JAAR. Een interview met den oud opperbevelhebber. Generaal Snijders. Een redacteur van het persbureau Vaz Dias heeft een onderhoud gehad met ge neraal C. J. Snijders, die heden zijn tach tigsten verjaardag viert. In 1914, toen de wereldoorlog uitbrak, was luitenant-kolonel Snijders chef van den Generalen Staf. Op 31 Juli van dat jaar werd hij benoemd tot opperbevel hebber van land- en zeemacht, de eerste maal dat het opperbevel over beide strijd machten in één hand werd gelegd. Op 9 Augustus d. a. v. -kreeg hij den rang van generaal. „De moeilijkste en spannendste tijd van mijn leven" vertelde de oud-opperbe velhebber. „Ons doel was niet om oor log te voeren, doch om er buiten te blijven. Daartoe moesten wij doen blijken dat wij ons niet zonder verzet zouden laten mee- sleepen. Juist omdat de partijen dit be grepen, hebben zij ons met rust gelaten. Dit belang zou vervallen zijn, zoodra wij weerloos waren geweest. De meest gereede partij had ons land dan bezet. Men zegt wel eens, dat Duitschland belang had bij onze onzijdigheid, vanwege de provian deering; doch ons aandeel hierin zou ten gevolge van de controle en rantsoenee ring door de Entente zeer gering zijn ge weest en het belang hiervan was zeker kleiner dan het strategisch voordeel, dat elke partij had kunnen trekken uit de bezetting van ons land." „Of ik wel eens naar den krijg heb ver langd? Neen, ik heb de omstandigheden gezegend, dat wij er buiten zijn geoleven. Wij hadden er niets bij gewonnen. Op den duur zouden wij tegen een aanval niet bestand zijn geweest. Onze weermacht kan slechts preventief werken. Doch dit is dan ook alleszins voldoende." Verder sprekende over het karakter van onze weermacht, verklaarde generaal Snijders: „Loting is een noodlottige instelling. Zij legt den last van de weeroaarheid op een zeer beperkt deel van de manlijke bevol king. Nauwelijks een derde deel van onze jongens wordt onder de wapenen geroepen en de rest gaat totaal vrij uit, hetgeen een groote onbillijkheid is. Het maakt bo vendien, dat velen den dienstplicht als een gehate instelling beschouwen. Alge- meene dienstplicht zou een oplossing zijn, maar dit is niet te betalen. Er zouden dan jaarlijks 65.000 in plaat-s van 20.000 moe ten opkomen. En de diensttijd is nu al zoo kort, dat van verdere verkorting geen sprake kan zijn. Ik zou wenschen: algemeene weerplicht Dat wil zeggen, dat iedere Nederlander, man of vrouw, verplicht is mee te werken aan onze weerbaarheid. Is deze algemeene weerplicht ingevoerd, dan is beperkte dienstplicht geen onbillijkheid meer. In deze voege: de land- en zeemacht zij van zoodanige sterkte als voor onze nationale veiligheid noodzakelijk moet worden ge acht. De in te lijven personen worden bij selectie aangewezen. Voor officieren en onderofficieren selectie uit een oogpunt van beschaving, opvoeding en moreel over wicht. Voor de overigen selectie uit een gezondheidsoogpunt en vakkennis. Dus die 20.000 jonge dienstplichtigen blijven, maar ik laat de keuze niet aan 't stomme lot over. Van de overige weerplichtigen worden de noodigen bij selectie aangewezen om in tijd van oorlog dienst te doen bij de economische weerbaarheid, proviandee ring, Roode Kruis, vervaardiging van oor logsmateriaal e. d. Zij moeten in tijd van vrede voor deze burgerlijke dienstplicht worden opgeleid, zoowel mannen als vrouwen. De rest van de 65.000 wordt on derworpen aan weerbelasting, welke bij voorbeeld tot uitkeering kan dienen aan de gezinnen van hen, die onder dienst zijn." Generaal Snijders meende verder dat deze dienstplicht niet moet gelden voor getrouwde vrouwen. Hij is voor algemeene doch tegen eenzijdige ontwapening. Sprekende over de politiek zeide gene raal Snijders: „Ik ben heelemaal niet voor politiek geschikt. Ik ben ef één keer in verzeild geraakt, tegen mijn bedoeling in. In 1929 heb ik met Prof. Van Embden een open baar debat gehad in Den Haag over „Ont wapening". In plaats van ook mij rustig aan te hooren, heeft een deel der verga dering zich tijdens mijn rede dom en on behoorlijk gedragen. Iemand, die een an der niet wil hooren, moet m. i. niet ko men of weggaan. Ik heb het geval later humoristisch opgevat; ik ben tamelijk doof, dus van al de uitroepen, die voor mij bestemd waren, heb ik niets gehoord en ik ben weggegaan. Voor verpolitieking van 't onderwerp voelde ik niets; maar voor po litieke menschen moet een dergelijke ver gadering v/el een kluifje zijn geweest. Want de voorzitter verklaarde in zijn sluitingswoord, dat men met voldoening op de vergadering kon terugzien. Een mooie voldoening, als je niet hebt kun nen of willen zorgen, dat de tegenstander in staat werd gesteld om behoorlijk zijn argumenten te berde te brengen. De afkeer van de politiek neemt niet weg, dat ik voor politieke menschen op zich zelf eerbied kan hebben. Een man als Troelstra, die ridderlijk voor zijn over tuiging uitkwam, heeft altijd mijn achting gehad. Ook als hoofdredacteur van „Het Volk" heeft hij een waardige bestrijding gevoerd, in tegenstelling met andere cou ranten, die hun kracht in bewuste leugens zochten. Maar gelukkig, ik heb niet vaak te kla gen gehad over ergerlijke bejegeningen. Niemand ontkomt hieraan en als men 't besef heeft naar beste weten het gemeene best gediend te hebben, dan vergeet men de onaangename zijden." DE BOTERPRIJS WORDT WEER VERHOOGD. Steun aan de veehouders. Naar wij vernemen zal met ingang van Maandag a.s. de accijns op boter en mar garine dusdanig worden verhoogd, dat de boeren inderdaad den indertijd in uitzicht gestelden prijs van ö'/s cent per kilo melk zullen ontvangen. De ö'/s cent zullen echter bereikt worden bij 3.4% vet, hetgeen dus overeenkomt met 4.85 cent voor melk en 3% vetgehalte; dus met andere woorden rond een cent meer dan op het oogenblik. Het gevolg van deze accijnsverhooging zal zijn, dat de winkelprijs van „ge mengde" margarine zal stijgen tot 52 a 60 cent per pond en de boter tot een winkel prijs van ongeveer 95 cent. „Hbld." TIJDELIJKE HEFFING VAN OPCENTEN. Navorderingsbepalingen ingevoegd. Op het wetsontwerp tot tijdelijke hef fing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier is een nota van wijziging ingediend, welke de strekking heeft, te voorkomen, dat alsnog abnormaal groote hoeveelheden goederen vóór de in werkingtreding der wet zullen worden in gevoerd. Daartoe wordt in de wet alsnog een eenvoudig stelsel van navordering opgenomen. DE VRIJHEIDSBOND EN HET RAPPORT WELTER. Op uitnoodiging van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond", heeft de Ver eeniging van van liberale leden van ge- eeniging van liberale leden van gemeente besturen een commissie ingesteld, teneinde het hoofdbestuur en de Kamerfractie op korten termijn van advies te dienen over het rapport Weiter aan te nemen houding, voor zoover het de gemeente betreft. Leden dezer commissie zijn de heeren C. van den Berg, Voorburg (Z.-H.); S. Biegel, Gorinchem; Walrave Boissevain, Amsterdam; mr. J. Dutilh, Rotterdam: mr. B. H. Everts, Arnhem: C. J. Roos, Lekkerkerk; dr. K. Simon Thomas, Oegst- geest en mr. W. C. Wendelaar, Alkmaar, terwijl de heer K. H. Brandt, gemeente ambtenaar te Rotterdam, het secretariaat zal waarnemen. o EEN NIEUW ZEEVAARTBEDRIJF. Plannen van koopvaardij-officieren en anderen om zelf schepen in de wilde vaart te exploiteeren. Het „Hbld." meldt uit Rotterdam: Het Engelsche stoomschip „Middleham Castle", 4534 ton bruto, gebouwd in 1910, is verkocht aan de Trans Atlantische Scheepvaartmaatschappij, die dezer dagen te Rotterdam is opgericht. Een bericht als dit is in dezen tijd zoo ongewoon, dat het wel eenige toelichting behoeft. Nederlandsche schepen van een twintig jaar oud worden in den regel naar Grie kenland en Italië verkocht, tenzij zij hier te lande naar den slooper verhuizen; Ne derlandsche reederijen hebben er geen emplooi voor. De bestaande stoomvaart maatschappijen voeren reeds een zóó zv/a- rsn strijd om het bestaan, dat het de aan dacht trekt als een nieuwe onderneming den moed toont het ook eens te wagen Ons bleek, dat men hier inderdaad met iets nieuws te doen heeft. Deelhebbers in de genoemde onderneming zijn o.a. ver schillende scheepsofficieren, die nu mede zelf de exploitatie ter hand zullen nemen. Er loopt thans een groot aantal scheeps officieren werkloos rond zonder vooruit zicht, dat zij eerlang weer bij reederijen te werk gesteld kunnen worden. In de kustvaart worden hier te lande reeds ver schillende zeescheepjes door reeders-eige- naars geëxploiteerd, en over het algemeen geeft deze exploitatie-vorm reden tot voldoening. De onkosten zijn in den regel lager, daar de uitgaven voor de directie op den wal en voor varend personeel meestal geringer zijn. Voor grootere schepen als het nu aan gekochte Engelsche schip, dat onder Ne derlandsche vlag zal worden verdoopt als „Delia", werd deze exploitatie-vorm in ons land tot dusver niet toegepast. In Griekenland en Italië echter, waar heen menig Nederlandsch schip van een type als dit verkocht is, wordt deze vorm van reederij wel toegepast voor schepen, die de wilde vaart beoefenen. LEGERCOMMANDANT IN NED.-INDIË. Bij Kon. besluit is aan den luit.-generaal, commandant van het leger en hoofd van het departement van Oorlog in Ned.-Indië H. A. Cramer, op zijn verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol ontslag ver leend, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen en is hij bevorderd tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd tot luit.-generaal. comman dant van het leger en hoofd van het de partement van Oorlog in Ned.-Indië de generaal-majoor van voormeld leger J C. Koster, laatstelijk hoofd van den Gene ralen Staf, tevens inspecteur der militaire luchtvaart; en zijn benoemd tot generaal-majoor bij het leger in Ned.Indië bij den Generalen Staf de kolonel M. Boerstra en bij den Mi litair Geneeskundigen Dienst de kolonel inspecteur van genoemd dienstvak dr. T. J. de Vrieze. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met 1 November eervol ontslagen met dank A. W. Idzenga. als hoofddirecteur der Rijks werkinrichtingen te Veenhuizen, en is als zoodanig benoemd H. C. C. Franck, thans directeurvan het eerste gesticht aldaar.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9