LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 29 September 1932 UIT DE OMSTREKEN. HILLEGOM. Oandldatenlijst „de Vrijheidsbond". De afaeeling Hillegom. der Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" heeft een vergadering gehouden om een lijst van candidaten voor de Tweede Kamer voor te bereiden. Op deze lijst zijn door de af aeeling geplaatst: de heeren prof. dr. Eerdmans, Leiden, mr. Molenaar, Wasse naar, J. M. van Til, Lisse en mr. W. C. Wendelaar, Alkmaar. De lijst moest vóór het einde der maand aan een aangewezen centraal punt inge leverd zijn. KATWITK AAN DEN RITN. Aanrijding. Op den Achterweg reed de woonwagen bewoner H. met een vierwielige wagen uit de richting Noordwijk. De heer C. uit Lei den reed met een auto zonder voldoende acht te geven op de wagen van H. in die beschadigd werd. C. bekommerde zich niet om H. Naam en nummer is de politie in- tusschen bekend, zoodat C. de gevolgen wel zal hebben te dragen. Gisterenavond werden alhier de brandbluschmiddelen beproefd. Alles bleek in goede conditie te zijn. Als gewoonlijk was er veel belangstelling vooral van de zijde van de jeugd. o LISSE. Raadsvergadering. Hedenavond komt de Raad der Ge meente in openbare zitting bijeen. Waarschuwing. De politie maakt het publiek er op merkzaam op, dat herhaaldelijk aangifte wordt gedaan van diefstal van electrische lampjes uit fietslantaarns. Men zij dus gewaarschuwd Vergadering Kerkherstel. De afd. Lisse van het Ned. Herv. Ver bond tot Kerkherstel hield gisteravond in „Rehoboth" een openbare vergadering, waarin als sprekers optrad ds. C. Th. Vriezen, met als onderwerp „Crisis en Leiding". De voorzitter, ds. G. Tichelaar, sprak enkele woorden ter inleiding en gaf daar na het woord aan den spreker. Hetgeen wij, aldus spr., thans om ons heen zien gebeuren, is een beeld van het geen zich op geestelijk terrein afteekent. In dez^ dagen van crisis is er een roep om leiding, een roep om een helper uit de ver warring. Ook op kerkelijk terrein is er een crisis. Deze crisis openbaarde zich echter reeds lang vóór den oorlog. Het is meer dan tijd, dat men den ernst der tijden inziet. De stroom van onkerkelijken wordt steeds grooter en breeder. In iedere kerk heeft men hiervan min of meer de gevolgen ondervonden. Als een der oorzaken der onkerkelijkheid noemde spr. de gemengde huwelijken. Vooral in de Herv. Kerk is dit een veel voorkomend feit. Een tweede oorzaak noemde spreker de versplintering van ons godsdienstig leven. Het ergste is hierbij wel de houding die men tegenover elkander aanneemt, terwijl men als Christenen verplicht is om elkan der eere toe te dragen. Wel tracht men op enkel terrein elkaar te vinden, doch als het gaat over de die pere geestelijke zaken dan schijnt er een spraakverwarring te ontstaan. Ten derde noemde spreker de verdeeld heid, de richtingen in de eigen Kerk. Iedere richting of partij wil eigen ge dachte opdrijven. Dat verlamt ontzettend. Men zal nog lang moeten arbeiden voor er hierin verandering komen zal. Het einde zag spreker niet, hoewel er beweging voel baar is. Spr. wees er op, dat er ook veel leerver- schil is in de Kerk. Er is geen eenheid in de Hervormde Kerk. Er moet wel vrijheid blijven in gees telijke ontwikkeling, doch er mag slechts één prediking der verzoening zijn. Er is een geestelijke nood, omdat de Kerk niet meer spreekt en geen leiding geeft, geen leiding geven kan. De kerk moest meer getrouw zijn en antwoord geven op de vragen die er zijn. De kerk antwoordt echter niet. Dit doet vragen om een andere Synode, een krachtige stevige leiding, die geestelijk werk verricht. De Synode moet anders samengesteld worden, anders kunnen werken. De Synode kan niet beslissen in gees telijke zaken. Zij is slechts een bestuurs macht om toe te zien, dat de reglementen worden gehandhaafd. Spr. verwachtte niet, dat een andere Synode alle moeiliikheden op kan lossen, daar is God's wijsheid toe noodig. Het goede in deze is alleen te verwachten van de Geest Gods. Ten slotte merkte spr. op, dat het Ver bond verweten wordt, dat de geloofsvrij heid door haar aan banden wordt gelegd. Dit weerlegde spr. op duidelijke wijze. De vrijheid van een Christenmensch in ge bondenheid aan Christus waarbij het Evangelie levensbeginsel moet zijn. Ds. Tichelaar dankte den spr. voor zijn 'duidelijk betoog en sprak een slotwoord. ■o NOORDWITKERHOUT. Aangehouden. Rijks- en Gemeente-polïtie is er in ge slaagd de daders aan te houden van de inbraak bij de familie van Paridon, alhier. De aangehoudenen worden tevens ver dacht van de vele inbraken, welke hier gepleegd zijn. De Bisschop van Haarlem benoemde tot Geestelijk adviseur van de vele R.K. "vereenigingen alhier, de "heer F. Minneboo sinds kort hier in functie. De heer J. Berg, slaagde te 'sHerto- genbosch voor het politie-diploma van den Ned. R.K. Politiebond St. Michael, OEGSTGEEST. Expositie bijzondere bloemencultuur de z.g. „Vuurpijlen". Het ligt in de bedoeling van de Directie van den Haagschen Dierentuin om Vrij dag, Zaterdag en Zondag in de kassen van den Dierentuin een expositie te hou den van een bijzondere cultuur van een bloem, de Kniphofia, welke in de wande ling „Vuurpijl" wordt genoemd. De Fa. G. Lubbe en Zn. alhier, die zich de laatste 12 jaar bezig heeft gehouden om van deze voor den handel nietszeggende plant en bloem, één der meest moderne snijbloem en borderplant te maken, zal deze expo sitie verzorgen. Om de plant die de tegen woordige vuurpijlen levert, te verkrijgen, heeft de betreffende kweeker zich zeer veel moeite moeten getroosten. Bovendien ondervond hij een zwaren slag met deze cultuur; met proeven was n.L geconsta teerd, dat de Tritoma de winterkoude kon doorstaan doch het bleek dat in den strengen winter van 1928/1929. dit bij zeer lage temperatuur toch niet het geval was. want in dezen winter was zoo goed als de geheele aanplanting vernield, maar direct is men met nieuwen moed aangevangen om het weinige zaad dat nog was over gebleven, uit te zaaien en verder weer nieuwe exemplaren te kweeken. De Vuur pijl heeft zijn naam te danken aan zijn vorm, die inderdaad op een vuurpijl lijkt. De kleur is verschillend en wel crème-wit, geel, rose, zalmkleur, rood, zuiver oranje enz. en wordt de laatste jaren voor het opmaken van bloemwerken zeer veel ge bruikt. De bloem is door verschillende malen overbrenging van stuifmeel uitge groeid van. een klein nietig bloemetje tot een groote mooi gevormde bloem. Het is merkwaardig dat deze bloem in zeer kor ten tijd ontzettend veel opgang heeft ge maakt, hetgeen blijkt uit het feit dat spoedig uit alle werelddeelen groote be stellingen volgden. De bloem heeft in ver schillende landen bekroningen verworven. Het zal interessant zijn deze expositie met de verschillende kleuren „Vuurpijlen" te komen zien. Bovendien zullen overigens nog eenige bijzondere planten ter bezich tiging zijn. De expositie is voor de bezoe kers van den Dierentuin gratis toegan kelijk. RITNSBURG. Het Crisiscomité. In een alhier gehouden vergadering van het Crisis-comité is verslag gedaarT van de werkzaamheden van het Comité in den vorigen winter. Uit alles bleek duidelijk dat nuttige en noodzakelijke huln was verleend. Met het oog op de thans nog bestaande omstandigheden werd besloten voort te gaan. Waar werkverschaffing en steun- verleening door de gemeente in het leven werden geroepen en de verschillende diaconiën hun roeping verstaan, kan het Crisis-comité aanvullend werkzaam zijn, en hoopt dit, door gemeenschappelijken steun, de moeilijke tijden te zullen doorkomen. Besloten werd, zoo mogelijk in de week van 2—9 October a.s., een collecte, langs de huizen der ingezetenen te houden. Deze collecte zal gehouden worden door de Comité-leden zelf. Het comité vertrouwt op de bereidwillig heid der burgers, opdat daardoor haar taak naar behooren kan worden vervuld. Beroep van den heer Plooy ongegrond verklaard. In de gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling geschillen in bestuur is het volgende Kon. Besluit voorgelezen. Ongegrond is verklaard het beroep van J. Plooy te Hilversum, gewezen hoofd eener bijzondere lagere school alhier te gen de beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij is verklaard, dat hij de bevoegdheid tot het geven van on derwijs heeft verloren. SASSENHEIM. Kinderfeest aangeboden door Pastoor Thus. Gisterenmiddag was er feest voor de jeugd! Dat hadden de kinderen nog te goed van 15 Augustus, toen pastoor Thus 50 jaar priester was. Wat hebben zij ge lachen, eerst de jongens» een paar uur en toen de meisjes, om de goocheltoeren van professor Antonini en de sprekende pop! 't Was voor de meesten hunner voor het eerst, dat zij deze kunststukken zagen en hoorden. Echt genoten hebben zij van dat alles, vooral ook toen ter afwisseling lek kernijen werden gepresenteerd. Het hoofd der school bedankte namens de kinderen den Pastoor voor dit mooie feest en hoop te, dat het zien van al die vroolijke snuit jes den Pastoor nog meer zou doen her stellen dan hij nu reeds is! GEMEENTERAAD. Geen belastingverhooging - Geen straatbelasting - De gemeenterekening. De raad kwam in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heeren A. Warnaar en L. Ph. Bisschops. De voorzitter deelt, na opening mede. dat de toestand van den heer Warnaar gunstig is; er is hoop op een spoedig herstel. Ver volgens spreekt hij zijn genoegen uit. over het feit. dat de heer Van Zonneveld hier weer tegenwoordig is. Hij hoopt, dat zijn krachten zullen wederkeeren, zoodat hii spoedig geheel hersteld moge zijn. (Ap plaus). De heer v. Zonneveld dankt hartelijk voor deze woorden en voor de belangstel ling van B. en W. en van de raadsleden tijdens de verpleging in een ziekenhuis in een verre plaats. Het heeft hem werkelijk goed gedaan! Alsnu wordt overgegaan tot de behande ling der agenda. De notulen worden goed gekeurd. De voorzitter deelt mede. dat door een familie van een krankzinnige over het af- geloopen jaar f. 12 per week werd bijge dragen in de verplegingskosten. Van de Kastanjelaanbewoners was een adres ingekomen inhoudende een herinne ring aan de plicht die de gemeente op zich genomen heeft bij de demping van de Nieuwe Haven om voor afrastering enz. te zorgen. De voorzitter deelt mede, dat dit nog niet geschied is. daar het wenschelük was de grond te laten inzinken en het a.s. seizoen zal het in orde komen. Het wordt een ob ject van werkverschaffing. De heer Dannijs wijst er op dat de toe stand onhoudbaar is. De heer v. Breda vertrouwt dat het bij B. en W. wel in goede handen is, doch wijst er op. dat rioolaansluitingen voor de vorst periode in orde gemaakt kunnen worden. Er zijn nu ook werklooze metselaars. Van den heer Speelman was bericht in gekomen. dat hij ontslag neemt als lid van de Commissie van Toezicht der Woning- bouwvereeniging .Vooruitgang". Door dit besluit onherroepelijk is, zich in de volgen de vergadering in de vacature worden voor zien. Aanbieding gemeente-begrooting en be- drijfsbegrootingen voor 1933. De voorz. deelt mede. dat de begrooting sluitend is gemaakt, zonder belastingver hooging of nieuwe belastingen. De post werkverschaffing is niet zoo heel groot, daar er weinig werk is. De post steun aan werkloozen is evenwel schrikbarend hoog. Dit vereischt veel zorg. Voorloopige vaststelling Gemeentereke ning 1931. Deze wijst in ontvangsten aan een be drag van f,355.234.94 en in uitgaaf een bedrag van f. 311.696.09 en batig saldo dus van f43538.85. D* kapitaaldienst ontvangsten f. 163.259.36 en uitgaven f. 217.397.48 een nadeelig saldo dus van f. 54138.12. Deze rekening werd door een Commissie nagezien en in orde bevonden. Zij advi seert tot goedkeuring, wat dan ook ge schiedt. doch wenscht enkele opmerkingen te maken. De heer v. Breda merkt op, dat de commissie het wenschslijk acht. niet boven de ramingen te gaan. Vele posten zijn belangrijk overschreden; enkele bedra gen meer dan het dubbele van de raming. (Wegen en voetpaden en wandelpark). Voorts acht zij het ^ewenscht, bij leveran ties ook prijs te vragen bij ingezetenen. Hij noemt als voorbeeld aankoop van boomen, die bij ingezetenen 30 a 40 pCt. lager te verkrijgen waren. De voorzitter antwoordt hierop, dat de prijzen steeds vergeleken worden; wij heb ben niet de overtuiging dat ze toentertijde te duur waren. De overschrijding der pos ten vindt zijn oorzaak in het feit. dat de kosten voor werkverschaffing onder die posten geboekt moéten worden. De com missie heeft geen ontvangsten kunnen vin den van de Prov. Staten wegens subsidie Schoolartsendiens t. en ook niet van de ge meentebedrijven voor werkzaamheden van de gemeente-werklieden. Voorts acht de commissie het wenschelijk het schilder werk meer over verschillende jaren te ver- deelen. zoodat niet al het werk door één patroon wordt uitgevoerd. Tot slot maakt de commissie aanmerking dat B. en W. wel wat lichtvaardig handelen, inzake de on inbaarheid van posten. In de volgende vergadering zal de voor zitter hierop antwoorden. De heer Dannijs merkt op. dat er een groot honorarium van een architect op. de rekening voorkomt. Is dat het gebouw dat eerst van hout en steen moest zijn en toen heelemaal niet gebouwd is? (GemeentewerfHij vindt het bedrag wel wat hoog. De heer v. Breda licht toe wat een archi tect bij niet uitvoering in rekening mag brengen. Het is in dit geval ruim 3Va pCt. (De heer Dannijs: het is precies 4 pCt., hetgeen gerekend is). Weth Warnaar zegt dat niets gerekend is voor de berekening wat een steenen ge bouw moest kosten. Presentiegeld Steuncomité. De voorzitter licht het voorstel toe. De heer v. Zonneveld is er principieel tegen dat commissieleden geld ontvangen. Vroeger was raadslid een eere-baantje. Men most ook nu wat voor niets doen voor de burgerij De voorzitter: Het is een tegemoetko ming. Men geeft zijn tijd en kan in eigen zaken meer verdienen. De heer Verkley wenscht alleen op te merken, dat de werkzaamheden een reus- achtigen omvang hebben genomen. Hij acht de presentiegelden volkomen op zijn plaats. De heer v. Breda betreurt het dat dit voorstel niet zonder discussie is aangeno men. Hij weerlegt het gesprokene van den heer v. Zonneveld. Nadat de beide wethouders hun stand punt hebben uiteengezet, kan de heer v. Zonneveld er zich mee vereenigen, mits het een tijdelijk karakter draagt. Het voor stel wordt nu aangenomen. Comptabiliteit. Goedgekeurd. Verhuring haventerrein. Goedgekeurd. Herziening huurprijzen landerijen. Op voorstel van B. en W. wordt dit punt aangehouden. Tijdens de rondvraag wijst de heer Speel man er op. dat onder de werkloozen .an 65 jaar en ouder groote ontevredenheid heerscht. Zij krijgen weinig of geheel geen werk en van steun zijn zij geheel uitgeslo ten. Wat moet er nu in dezen gebeuren? Er zijn gevallen waar beslist armoede heerscht. De voorzitter zegt dat wanneer bij B. en W. een aanvraag komt om steun, dat zij dan handelen overeenkomstig het advies van het steuncomité. De heer v. Breda geeft een nadere uit eenzetting van de gevallen. Dat wat de heer Speelman bedoelt, is tot een oplossing gekomen. De voorz.: Een van die menschen heeft op de vraag of hij door het kerkbestuur gesteund werd, ontkennend geantwoord. Toen later bleek dat dit wel het geval was, is de steun ingehouden. Wie bij de ge meente aanklopt, moet alles naar waarheid mededeelen. De heer Speelman wil de Wilhelminalaan van een gesloten wegdek (zooals de Beu kenlaan) voorzien. De voorzitter: Dergelijke werken moeten bij voorkeur in den zomer geschieden, doch bij B, en W. zijn er plannen voor. In verband hiermede deelt de voorz. mede, dat er plannen zijn voor een verbin dingsweg Julianalaan-Wilhelminalaan. De heer v. Breda vraaert inlichtingen over den verkoop van het eilandje aan de Charbonlaan. De voorzitter: Wij hebben indertijd een som genoemd die adressant (Barnhoorn) te hoog vond. Maar nu er het oranjefeest op gevierd is acht ik verkoop ongewenscht. We zullen het in B. en W. bespreken. De heer Speelman: Er is toch zeker nie mand die het verkoopen wil? De heer Verkley is van meening, dat be sloten is om het niet te verkoopen, welke meening meerdere heeren deelen. De heer Schrama wenscht de instelling van een Burgerlijk Armbestuur. De tijden dringen daartoe. Hij geeft als voorbeeld, dat een patiënt zijn kuur in een sanatorium niet kan voortzetten, daar de kassen van weldadigheid uitgeput zijn. De heer Speelman zegt. dat dit geval hen bekend is. Gelukkig is hier ter plaatse de liefdadigheid van dien aard. dat in de behoefte van dezen patiënt, dank zij zuster Ed-elberta. is voorzien. De heer v. Breda zegt, dat de heer Schrama zijn standpunt verkeert motiveert. Een Burg. Armbestuur mag voor dergelijke gevallen geen gelden beschikbaar stellen. Hij beveele evenwel de belangen van een andere patiënt ten zeerste bij B. en W. aan. De heer Hoogervorst vraagt of B. en W. al een beslissing genomen hebben over het adres om een lantaarn achter de huizen in de Zuiderstraat. De voorz. zegt dat alle huizen daar be zitten een voordeur; het gaat toch niet aan dat de gemeente voor verlichting achter de huizen gaat zorgen. Weth. Warnaar: Laten de bewoners zich tot den huis-eigenaar wenden. De huurop brengst laat dit wel toe. Hierna geheime zitting. VOORSCHOTEN. Bijeenkomst v. d. Chr. Hist. Jongerengroep Dezer dagen heeft de Chr. Hist. Jon gerengroep alhier een bijeenkomst gehad in het Gebouw voor Chr, Belangen. Nadat de voorzitter, mr. N. Vernède, deze vergadering geopend had met gebed, heette hij allen hartelijk welkom. Spreker voor dezen avond was dr. C. Drossaart van Dusseldorp, die een referaat hield over Johan van Oldenbarnevelt en Hugo ae Groot. Allereerst besprak spr. den staatkundigen toestand in dien tijd. Hier bij behandelde spr.: 1. De drijfveeren tot en de beteekenis v. de afzwering v. Phi lips II; 2. Het bestuur van de Nederlan den; 3. Het Twaalfjarig Bestand; 4. De verhouding v, d. Oranje's tot de Neder landen, zoo komende tot Oldenbarnevelt deed spr. de groote beteekenis van dezen grooten staatsman uitkomen en besprak tevens de oorzaak van den val v. Olden barnevelt en zijn treurig uiteinde. Daarna stelde spr. in het licht de beteekenis v. Hugo de Groot, de rechterhand v. Olden barnevelt den grondlegger van het vol kenrecht Hoe hij als denker eigenlijk meer be teekenis heeft gehad voor de wetenschap dan voor het vaderland. Het was te be treuren eindigde spr., dat hij het land moest ontvluchten en niet zijn krachten en zijn kennis heeft kunnen besteden in dienst van zijn eigen land. Na de pauze volgde nog een zeer inte ressante discussie, waarna de heer Th. J. Broers, voorzitter v. a. Chr. Hist. Kies- vereeniging alhier, de vergadering met dankzegging sloot, nadat vooraf het Wil helmus gezongen was. WASSENAAR. De Storm van 's-Gravesandeweg geopend. De Storm van 's Gravesandeweg, de nieuwe verkeersweg tusschen den Katwijk- scheweg en den Schouwweg is voor het verkeer opengesteld. Hoewel de weg nog niet geheel gereed is in het voorjaar zal eerst de biturrte op de deklaag worden gebracht is hij toen reeds een welkome verbindingsweg voor hen die komen uit de richting Katwijk met vermijding van het Dorp naar de parken of verderop willen. De weg, die bijna 1 K.M. lang is, heeft een rijweg van 7 M. breedte. Ter weerszijden daarnaast is ruimte voor ver breeding gereserveerd, terwijl vervolgens ruime tegelpaden voor wandelaars en fietsers zijn aangebracht. De weg leidt voor een deel van het landgoed Duinrell en biedt een aangename wandeling. o ZEVENHOVEN. De Gemeentewoningen. Naar wij vernemen, zal de huurprijs der Gemeentewoningen vermoedelijk verlaagd worden. o ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. De gemeentebegTooting De steunuitkeering. De raad kwam onder voorzitterschap van den burgemeester bijeen. Alle leden waren aanwezig. Te ongeveer 7 uur opende de voorzitter de vergadering, waarna de secretaris voor lezing deed van de notulen, die onveran derd werden vastgesteld. Daarna deed de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken, waarvan di verse, onder andere eene missive van Ged. Staten houdende toezending van de goed gekeurde begrooting 1932, voor kennis geving worden aangenomen. Naar aanlei ding van een verzoek van het bestuur der Wilhelmina vereeniging alhier wordt be sloten, wederom voor den tijd van een jaar, onder diverse voorwaarden, een schuur te verhuren voor f. 35. Op een adres van v. d. L. te Leiden om tegemoetkoming in de kosten van uitzetting van een ach terstallige huurder uit diens woning, wordt afwijzend beschikt. Op een verzoek van K. om tegemoetkoming in de huishuur wordt besloten voor 4 weken f4 per week on derstand te verleenen. Afwijzend wordt beschikt op een schrij ven Ged. Staten om het archief van het opgeheven Ambacht van Zoeterwoude over te dragen aan Rijnland. De gemeenterekening over 1931, inclu sief die van het waterleidingbedrijf, wordt conform het advies der commissie van onderzoek, vastgesteld zooals zij door B. en W. is aangeboden. Aangeboden werd de gemeentebegroo- ting voor den dienst 1933, sluitende in den gewonen dienst met f. 125.944.95 en in den kapitaaldienst, in ontvangsten met f. 5883.72 en in uitgaven met f. 5031.38, zoo dat er een batig saldo is van f. 852.34. Op deze begrooting komen wij later terug. Tot leden der commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Paardekooper, Meijdam en van der Krogt, Tot leden der waterleidingcommissie werden herbenoemd de heeren van Ben- nekom en Paardekooper, terwijl in de plaats van den heer van der Krogt, die verzocht om niet meer in aanmerking te komen, werd benoemd de heer Meijdam. Tot leden der werkloozencommissie worden herbenoemd de heeren Bergers, van Haastregt, Wessel en de Graaf. Besloten werd om het correspondent schap der arbeidsbemiddeling te verande ren in agentschap der arbeidsbemiddeling, terwijl de betrekkelijke verordening wordt vastgesteld en de correspondent wordt be noemd tot agent. In behandeling kwam dan een voorstel van B. en W. om aan den Min. van Binn. Zaken te verzoeken de steunuitkeering te willen bepalen als volgt: voor georgani seerde gehuwde en ongehuwde kostwinners f. 9.50 per week, benevens f0.50 per week per gezinslid boven de twee personen tot een maximum van 6 personen en een huurtoeslag van maximum f. 1 per week, indien de huur meer bedraagt dan f. 3 per week. Dit voorstel hebben B. en W. ge daan, naar aanleiding van het advies der Werkloozencommissie. Voor de ongeorga niseerden wordt eene steunuitkeering voorgesteld van f.8 met handhaving van gelijke toeslagen. Bij monde van den heer Wessel werd dan medegedeeld dat de laatstgenoemde commissie in hare vergadering nog be sloten heeft te adviseeren om te lezen in plaats van „f.030" „f. 0.75" per gezinslid en in plaats van eene huur van „f. 4 per v/eek „f3 per week". De voorzitter doet nog mededeeling van een ingekomen adres van den Chr. Bouw vakarbeidersbond, hetwelk behandeld is door B. en W. en van een tweetal adressen, van R.K. Volksbond en het Plaatselijk Arbeidssecretariaat, welke echter niet be handeld zijn kunnen worden omdat ze pas gisteren ingekomen zijn. De heer Meijdam is dankbaar maar niet voldaan als hij het voorstel van B. en W. en het nadere voorstel der commissie hoort, doch hij stelt voor om het bedrag van f. 9.50 te brengen op f10 en het be drag der ongeorganiseerden enz. van f.8 op f. 8.50. De heer Bergers steunt dit voor stel Meijdom al maakt het een vreemden, indruk dat hij zulks als lid der werkloo zencommissie doet, doch spr. vindt dat het betèr is ten heele gekeerd dan ten halve gedwaald, omdat hij weet dat die hoogere steun noodig is. De heeren Wessel en Haastregt verklaren eveneens met het voorstel Meijdam accoord te kunnen gaan. De heeren van Bennekom en Paardekooper vinden het vreemd dat de commissie eerst met een advies komt, dan met een aan vullend advies en dan weer met een voor stel. De heer Wessel merkt op dat het laatste voorstel niet van de commissie, maar uit den boezem der vergadering komt. De heer Noordman vindt het eigen aardig dat nu een dergelijk voorstel komt aangezien unaniem door de commissie besloten was te adviseeren zooals door den heer Wessel is medegedeeld. Dat nadere voorstel heeft de commissie juist genomen, om te voorkomen dat met het oog op den komenden winter de uitkeeringen niet minder zullen worden. Spr. is voorts bang, dat wanneer men te veel vraagt men niets in Den Haag ge daan zal krijgen. Na nog eenige discussie verklaren B. en W. dat zij het nadere voorstel van de commissie overnemen. Meerdere pleiten dan nog voor het voor stel Meijdam, hetwelk B. en W. echter niet wensc'nen te aanvaarden. Dit voorstel, als zijnde het verst strekkend komt dan in stemming en wordt aangenomen met al leen de stemmen van de beide wethouders -tegen. Hierna worden de vergoedingen voor de bijzondere schoolbesturen over 1931 vast gesteld en wel op nihil, aangezien de ge noten vergoedingen en voorschotten meer hebben bedragen over de jaren 1928, 1929 en 1930 dan de exploitatiekosten der di verse scholen. Naar aanleiding van gemaakte opmer kingen door Ged. Staten op de ingezon den verordening op het onderhoud van het veer bij Allemansgeest, besluit de Raad niet aan de bezwaren tegemoet te komen doch de geheele verordening maar in te trekken. Het volg. punt van de agenda is dan de beslissing om al of niet de destructie van afgekeurd vee en vleescii op te dragen aan de Ned. Therm. Chem. Fabrieken. De voorzitter deelt echter mede dat hem door den Dir. van genoemde fabrieken is verzocht de beslissing nog aan te houden, terwijl hedenavond nog een telegram is ontvangen, gericht aan den Raad, waar van dè inhoud van gelijke strekking is. Ook wethouder Noordman verklaart nog een telefonisch onderhoud over deze kwes tie te hebben gehad en adviseert, evenals de voorzitter, om de beslissing uit te stel len. Aldus wordt besloten, terwijl B, en W. inmiddels worden gemachtigd in onder handeling te treden met de Gebrs. De Kroes te Overschie. Na discussie wordt verder besloten om B. en W. te machtigen tot het doen bou wen van een schuurtje bij de onderwij zerswoning, waarvoor een crediet wordt toegestaan van f. 175. Een voorstel van B. en W., naar aanlei ding van een in de vorige vergadering ge nomen besluit, om over te gaan tot den aankoop van een motorbrandspuit van de fa. Eiderhorst voor f. 1410, alsmede tot den aankoop van een tweedehandsch Fordje. die zal moeten dienen als tractor, werd na discussie aangenomen met de stem men van de heeren Wessel en Meijdam tegen. Besloten wordt brandspuit en Ford te plaatsen bij het raadhuis. Tenslotte wordt naar aanleiding van de in de vorige vergadering aangebrachte wijziging in de notulen een nieuw besluit genomen inzake de salariskorting in ver band met eene in te zenden begrootings- wijziging. Hierna komt de rondvraag waarbij de heer Wessel er op aandringt om verlaging van electriciteitstarleven te bevorderen en informeert naar den stand der onderhan delingen aangaande den gasaanleg. waar op de voorzitter antwoordt, dat hij ten aanzien van het eerste punt niets kan mededeelen en dat de gaskwestie in een volgende vergadering ter tafel komt. Nog verzoekt de heer Wessel er op te laten toe zien dat tijdens de godsdienstoefeningen geen rumoer wordt gemaakt in de omge ving van het kerkgebouw door opgescho ten jongens. De heer de Graaf wees op de slechte verlichting aan den Rijndijk en vraagt waarom de bruggen en sehoeiingen niet geteerd zijn geworden, terwijl hij ad viseert om in den vervolge grind te ge bruiken op de wegen van minder groote afmetingen. De heer Meijdam wijst er op dat de lantaarns aan den Rijndijk langer branden dan bepaald is, hetgeen volgens den voorzitter te wijten ls aan de klok- installatle. Tenslotte verzoekt de heer de Graaf betere verlichting bij het postkan- foor op het Dorp, waarna sluiting. o 3-2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7