LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 29 September 1932 LAND- EN TUINBOUW. FAILLISSEMENTEN. Steunt niet Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. AGENDA. VISSCHERIJBERICHTEN KUNST EN LETTEREN. VERGADERING ALGEM. NED. ZUIVELBOND. RAPPORT-WELTER EN DE LANDBOUW De melkveehouderij en de crisis. In het gebouw Tivoli te Utrecht hield de Alg. Ned. Zuivelbond gisteren zijn Zo mervergadering. welke door velen werd bijgewoond. De voorzitter, dr. F. E. Posthuma. oud minister van landbouw hield de openings rede. Spr. herdacht allereerst den heer J. J. C. Ament, den onder-voorzitter, die de vorige week is overleden. De ruim duizend aanwezigen hoorden deze her denking staande aan. Hierop heette spr. verschillende officieele personen welkom en hield een inleiding over het rapport- Weiter en de Landbouw. Na een uitvoerige uiteenzetting van de wijze, waarop het rapport-Welter is sa mengesteld en waarop de commissie haar taak heeft opgevat, ging spr. meer in het bijzonder na in hoeverre het rapport voor den landbouw van belang is. De geheel bezuiniging op het hoofd stuk Landbouw becijfert de commissie op iets minder dan een millioen. Het is duidelijk, aldus spr., dat de land bouw zeer gespaard wordt en de bedoe ling der commissie: den landbouw in deze hachelijke tijden zoo veel mogelijk te blij ven steunen, komt daarbij dus wel geheel tot haar recht. Uitvoerig ging spr. de bezwaren van het rapport-Weiter na. doch spr. was van meening, dat indien de krasse maatregel der loonsverlaging niet wordt toegepast, de debacle niet kan uitblijven en ook voor de ambtenaren zullen de gevolgen dan veel ernstiger zijn dan die van. de voorgestelde loonsverlaging. De beteeke- nis van het rapport-Weiter ligt voor spr. vooral in het feit, dat de regeering den drang tot krachtige maatregelen in zich heeft. Laat ons daarom, aldus de oud minister. spaarzaam zijn met critiek. Onze als ordelijk bekend staande land bouwbevolking moge aan de Regeering daarbij een eerlijke kans geven en ook op deze wijze medewerken om terugkeer tot regelmatige toestanden te verhaasten. (Applaus.) Vervolgens hield dr. Posthuma een in leiding over het onderwerp: „Waar blijft ons melkgeld?" In deze inleiding- beantwoordde spr. de vraag, waarom de bronnen, die het melk geld moesten opleveren, niet geheel aan geboord zijn. Inleider sprak als zijn oordeel uit, dat men den consument niet durfde belasten. Zooals men moest doen, wilde men het geld verkrijgen, dat voor uitvoering van de wet noodzakelijk is. Spr. zeide ten volle bereid te zijn, de moeilijkheden der regeering te erkennen, doch hij drong er met den meesten klem op aan, dat de opgewekte verwachtingen ten spoedigste werkelijkheid worden. De boeren rekenen er op en de boeren heb ben er recht op. (Instemming.) De waarnemend secretaris deed hierop eenige mededeelingen. Betreffende de uitvoering der crisis- tarwewet is het bestuur van meening, dat in het belang der boeren zooveel moge lijk moet worden medegewerkt. Inmiddels was Z.KJI. Prins Hendrik ter vergadering gekomen en tijdens de pauze nam hU deel aan den maaltijd, die in de groote zaal van Tivoli werd gehouden. Na de pauze werd de positie van den Nederlandschen zuivelafzet en de voor uitzichten welke de wereldzuivelmarkt voor den afzet der producten biedt, be sproken. Van wege het secretariaat van den F.N.Z. werd dit onderwerp ingeleid. Hierbij werd onder meer opgemerkt, dat van de handelspolitiek der regeering moet worden verwacht, dat voor onzen boter-export wederom de voorwaarden worden geschapen voor een vrije concur rentie, doch ook dan zal slechts een be langrijke verlaging van onze productie kosten uitkomst kunnen geven. Wat den kaas-export betreft, is het hoofdbestuur van meening, dat een mas sale propaganda voor Nederlandsche kaas in het buitenland noodzakelijk is. Tusschen den vroegeren normalen tijd van de voorziening met zuivelproducten en de toekomst ligt de crisistijd van thans, waarin de importlanden naarstig bezig zijn zooveel mogelijk tot zelfvoorziening te komen en waarbij de leverancierslan- den moeten toekijken en ondergaan. Er bestaat echter een typisch verschil jn de middelen, waarmee b.v. ons land en Denemarken dezen overgangstijd trachten door te komen. Denemarken stelt zich daarby klaarblijkelijk tot doel in de markt te blijven, ten allen tijde en of dit de reden was, waarom het de gouden stan daard verliet of niet, feit is, dat het zich daardoor met één slag in staat stelde deze uitgesproken exportpolitiek te volgen In ons land keert bij alle maatregelen, welke men in het belang van de zuivel industrie heeft doorgevoerd, de gedachte terug om nog den hoogst mogelijken prijs te behalen. Ook bij de crisls-zuivelwet. De crisis- zuivelwet is een noodmaatregel, een steun aan de boeren, niet aan ons zuivelbedrijf als zoodanig. Dit laatste acht de overheid hier te lande uit den booze, onvereenig- baar met het beginsel van economische vrijheid. Doch daarvoor koos de regeering niet den vorm van directen steun, doch een ingrijpen in het bedrijf zelf. Tenslotte, en dit achten wij een nog grooter bezwaar, inhaerent aan den steun maatregel in zijn tegenwoordigen vorm, liggen daarin verstarrende elementen, welke met betrekking tot het bedrijf de aanpassing aan een lager kostenniveau sterk zullen bemoeilijken. Al moge de crisis-zuivelwet dan voor het heden onmisbaar zijn voor het bestaan der zuivelbereiders, het zal absoluut noodzakelijk zijn, dat degenen, die op de hanteering van dit apparaat invloed kun nen uitoefenen, juist met het oog op de toekomst van het zuivelbedrijf, dat door beweeglijkheid en vrijheid alleen tot aan passing kan komen met deze punten re kening houden. Door de heeren Ir. B. Gerritzen, ir, A. H. Janstra en dr. ir. A. Sevenster, Rijks- landbouwconsulent te Londen. Berlijn en Parijs, werd vervolgens hetzelfde onder werp besproken. STAND FRUIT, WARMOEZERIJ- EN LANDBOUWGEWASSEN. mm Op 20 September. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezery- gewassen op 20 September is, onder mede werking der Rijkstuinbouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den landbouw. Het fruit. Zooals reeds in vorige be richten werd vermeld, leveren appels en peren slechts een matigen oogst. Door het stormachtig weer in begin September is veel wormstekig fruit afgevallen. Het fruit dat thans nog aan de boomen hangt, is over het algemeen goed van kwaliteit. De stand van de goudreinetten is aanmerke lijk beter dan van de meeste andere varië teiten; van genoemde variëteit zullen nog vrij groote en goede partijen kunnen wor den afgeleverd. De druiven staan goed tot zeer goed. De warmoezerijgewassen De kool soorten hebben van de droogte en dooi rupsenaantasting geleden. De stand van de bloemkool is, mede ten gevolge van de hooge temperatuur, slechts matig te noe men. Aan den Langedijk treden draal- hartigheid en vallende ziekte in sterke mate op in de sluitkool. De witte kool staat matig tot vrij goed, de roode kool matig tot vrij slecht, terwijl de stand van savoyekool vrij goed ls Boerenkool en spruitkool vertoonen een goeden stand. Hetzelfde kan worden ge zegd van de schorseneeren. Prei belooft een vrij goeden oogst. Sla en andijvie hebben op sommige plaatsen te lijden van luizen. Eerstgenoemd gewas staat goed tot vrij goed. De andijvie ver toont een goeden stand. Samenvatting: Leidt men uit de opge geven cijfers, met inachtneming van den omvang der teelt in de verschillende stre ken, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij het cijfer in de tweede kolom aangeeft hoe de stand op 24 Augustus jl. v/as, terwijl het tusschen haakjes geplaat ste cijfer aangeeft hoe gedurende de laat ste negen jaren de stand gemiddeld ln September was. Gem. stand Stand op in Sept. in de 20 Sept. 24 Aug. laatste 9 Appelen 51 50 (50) Peren 51 53 (56; Druiven 75 76 (73) Bloemkool 53 58 (59) Witte kool 55 54 (63) Roode kool 44 45 (57) Savoye kool 60 57 (63) Spruitkool 74 (71) Boerenkool 72 Schorseneeren 70 67 (67) Prei 61 62 (67) Sla 65 Andijvie 71 (69) Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 is uitmuntend, 90 is zeer goed, 70 is goed 60 is vrij goed, 50 ls matig. 40 is vrij slecht. 30 is slecht en 10 ls mislukt. Vervolgens het landbouwoverzicht. Bij het fraaie weer in Augustus en flr, voortzetting daarvan in September kon de oogst goed binnengehaald worden. Over het algemeen zijn zoowel kwantiteit als kwaliteit der geoogste producten zeer be vredigend te noemen. De gevolgen van het legeren van vele graanvelden zijn door de gunstige weersgesteldheid van beperkten omvang gebleven. De tarwe geeft goede opbrengsten van goede kwaliteit, behalve op de gelegerde perceelen, waar de korrelste smal zijn gebleven. In verschillende streken werri schade van voetziekte ondervonden. De opbrengst van de haver is eveneens goed, hoewel men vreest, dat ook deze op de gelegerde perceelen zal tegenvallen. De veldboonen zijn goed tot vrij goed. De kwaliteit van de erwten is slecht ten- ALPHEN. HULDIGING VAN Ds. EN MEVR. VOORS EN DEN HEER WELVAARS. Ter gelegenheid van hun zilveren jubileum. Reeds nu is het jubileum van ds, en mevrouw A. W. Voors, die, zooals uitvoerig door ons vermeld, 1 Oct. a.s. 25 jaar aan de Martha-Stichting zullen zijn verbon den, op feestelijke wijze herdacht, waarbij zoowel de predikant-directeur ds. Voors en mevr. Voors, zoomede de heer J. M. Wel vaars, die kort geleden zijn 25-jarig jubi leum herdacht als adjunct-directeur door personeel, bestuur, verpleegden en oud- verpleegden op grootsche wijze zijn gehul digd. Allereerst was een samenkomst van het personeel, dat verbonden is aan deze in richting, georganiseerd in de kerkzaal, welke ter gelegenheid van deze feestelijk heden op fraaie wijze met palmen en bloemen was versierd. Onder de aanwezi gen bevond zich op dien avond ook dc pen ningmeester dezer inrichting, de heer W. H. van Eeghen uit Amsterdam. De huldi ging werd verricht door den heer J. Tuin man, hoofd der school van deze inrichting In welgekozen bewoordingen bood spr. de jubilarissen namens het personeel zijn ge- lukwenschen aan, waarbij hij gewaagde van de groote waardéering, die bij alien leeft voor den door den dominé zoowel als door mevr. Voors en den heer Welvaars verrichten arbeid en op de goede ver standhouding tusschen hen en het per soneel. daarbij den wensch uitsprekende dat allen nog vele jaren zullen mogen gespaard blijven tot heil der inrichting en der verpleegden. Deze huldiging ging gepaard met de aanbieding van verschillende geschenken, die door de jubilarissen dankbaar werden aanvaard. Het verdere van deze bijzonder geanimeerde bijeenkomst werd afgewisseld met zang, voordrachten en eenige ta bleaux, die een duidelijk beeld en over zicht gaven van het werk en het leven van en in de Martha-Stichting. Gisteren v/erden de feestelijkheden voortgezet, waaraan door jong en oud in deze inrichting werd deelgenomen. .Op dezen dag kwam wel bijzonder tot uiting de groote eensgezindheid, die in deze in richting heerscht. Ook het bestuur, dat dezen dag grootendeels de feestelijkheden bijwoonde, gaf op ondubbelzinnige wijze blijk van de groote waardeering voor het werk der jubilarissen. De dag wérd ingezet met het houden van een wijdingsdienst in de kerkzaal, geleid door den voorzitter van de Martha-Stichting ds. J. L. de Heer van Rotterdam. Om 12 uur werden de jubi larissen gehuldigd in de gehouden be stuursvergadering, terwiil om 1 uur een gemeenschappelijke koffietafel werd aan gericht. waaraan behalve het bestuur ook een aantal speciaal overgekomen oud-ver pleegden aanzaten. Het middagprogramma bestond uit verschillende feestelijkheden voor de jeugd, waarbij door de kinderen ja zelfs de kleine benjamins uit het kinderhuis werd deelgenomen, die in de kerkzaal de jubilarissen ook een kinder- hulde brachten. Voor de groote werkjon gens en meisies was voorts een voetbal en- korf bel wedstrijd georganiseerd op het sportterrein van de Chr. HJ3.S. Om half- acht werd als slot een gemeenschappelijke samenkomst gehouden i. d. kerkzaal, welke benevens door verpleegden, bestuur, per soneel, ook werd bijgewoond door ver schillende genoodigder en een groot aan tal oud-verpleegden. Na een korte toe spraak van den heer Tuinman werden hierbij ook wper verschillende geschenken aangeboden door veroleecden en afzon derlijk door oud-vernleegden. Ook deze avond kenmerkte zich door een bizonder prettig samenzijn, waarbij een jubileum- cantate, een zegenbedp en een zangsoel v/erden uitgevoerd. Vervolgens gemeen schappelijke zang. muziek, een hulde van dc gymnastiekvereen.iging der inrichting Sparta", bestaande uit een voorstelling gevolge van aantasting door insecten; ook van Sparta voor 20 eeuwen, in den tegen- .„-u-i-r. 1 V/OOl'n ÏPPT) fïnn Pil p-pn snprtcinnn.'nuMfl" de opbrengst liet daardoor te wcnschen over. Op verschillende plaatsen hebben do bruine en witte boonen zich al te welig ontwikkeld, zoodat schade werd onder vonden van zomerrot. Gemiddeld was do stand echter goed. Blauwmaanzaad en klaverzaad leveren een vrij goede opbrengst. In Friesland heeft de witte klaverbloem door regen ge leden. Het splnazlezaad is goed. Het suikerbietenzaad belooft een grooten oogst. .De consumptie-aardappelen geven hooge opbrengsten. Over het algemeen goed tot zeer goed. Slechts in Noord-Holland laat de kwaliteit soms te wenschen ln verband met het ontreden van de aardappelziekte. De oogst van de fabrieksaardappelen mag vrijwel normaal heeten, alsook bot zetmeelgehalte. De suikerbieten staan goed tot zeer goed. De stand van de uien loopt vrii sterk uiteen en kan gemiddeld goed tot vrij goed worden genoemd. Evenals de suikerbleten staan de voe derbieten goed tot zeer goed; de paarde- peen staat goed. Behalve korten tijd ge durende de warmteperiode was het wedei gunstig voor het grasland. Er is thans nog overvloed van gras in de welden. De tweede snede gaf een goede opbrengst en werd voor het meerendeel goed gewonnen. Het inmaken van gras neemt nog steeds toe. De oude klavers vertoonen een nor malen stand; de jonge klavers staan over het algemeen hol. als gevolg van den zwa- ren stand der dekvruchten. De stoppelknollen beioven een goeden oogst. Spurrie staat vrij goed. Uitgesproken: C. J. A. Lezwijn. schoenmaker. Leiden. Heerenstraat 106a en Kloksteeg 11. R.c. Mr. A. Bommezijn. Cur. jhr. mr. P. A. G. de Milly. Leiden. B. de Vos. bloembollenhandelaarLisse. Molenstraat 23. R.c. mr. S. J. Pit. Cur. mr. J. v. d. Vegt. Haarlem. Opgeheven, wegens gebrek aan actief: M. J. Heemskerk. Noordwijkerhout. woordigen tijd en een „soartanen-hulde1 aan den eere-voorzitter en den voorzitter. Na de hierop volgende oauze werd nog een komische serenade, tooneelstukje, fluitspel en een klucht, getiteld „Arme rijken" uitgevoerd. Eerst na middernacht volcde tenslotte de sluiting van deze zeer goed geslaagde en geanimeevdc feestelijk heden. waarop alle inwoners der inrich ting, de jubilarissen er* de organisatoren met groot genoegen en succes kunnen terugzien. Wij herinneren aam de te houden recep tie in de pastorie „Rijnstroom" op Zater dagmiddag van 3—5 uur. Dubbel afscheid aan de Christelijke School „Hoorn". Na een 6-jarig verblijf alhier heeft gis teren de heer L. van Wouw. hoofd der Chr. School „Hoorn", in tegenwoordigheid van het schoolbestuur, personeel en leerlingen officieel afscheid eenomen. zulks wegens zijn vertrek naar Groningen, waar hij tot hoofd eener Chr. *cboo! werd benoemd. Gelijktijdig met dit afscheid nam ook de onderwijzeres mei. Metier wegens vertrek naar Wijk aan Duin afscheid. Het schei dende hoofd, alsmede mej. Meijer, werden toegesproken door den voorzitter van het schoolbestuur ds. Johs. Stehouwer. die den heer Van Wouw. alsmede mej. Meijer woorden van dank toesprak voor al het geen zij ieder persoonlijk in het belang der school hebben verricht. Namens het personeel voerde het woord de onderwijzer de heer A. Visser, die woorden van dank richtte tot het hoofd voor de prettige samenwerking en evenals de voorzitter beiden Gods zegen toewenschte op het werk, ook in hun nieuwe standplaatsen. Door de leerlingen werd aan het hoofd een plaat in lijst en aan mej. Meiier een moderne aardewerk-kan aangeboden. Als slot werden de kinderen getrakteerd en werd den scheidenden toegezongen Ps.90:4. waarop ds. Stehouwer in dankgebed voor ging. De aanwezigen waren nog persoon lijk in de gelegenheid om afscheid te nemen. De verschillende toespraken wer den door den heer Van Wouw beantwoord. De schietoefeningen van de Alphen- sche Burgerwacht zullen wederom aan vangen Dinsdag 4 Oct. a.s. en vervolgens iederer* Dinsdag worden gehouden van 7 tot halfnegen in het schietlokaal aan de Rozenstraat. In de Hoorn werd een zoontje van den winkelier B. met zijn rijwiel aangereden door den bestuurder van een personen auto. De fiets van den jongen werd hierbij geheel vernield. Volgens ooggetuigen trof den bestuurder geen schuld. BOSKOOP. Verkooping. Op de gehouden verkooping ten over staan van notaris Houtzagers alhier zijn de perceelen als volgt toegewezen: Het huis met tuinveld van den heer A. Edelman aan de N.V. de Delflandsche hypotheekbank te 's-Gravenhage voor f. 12.000. Het huis met erf aan de Burg. Colijn- straat 281 aan C. J. Kompier voor f.3710. Het huis aan den Zijdeweg 184 aan den heer P. Hoogendoorn Adrz. voor f.3450 en het tuinveld aan de Zuidkade aan Petrus Groenendijk te Hazerswoude voor f. 8752. Zilveren jubileum. Zaterdag a,s. 1 October, hoopt de heer R. Zaal alhier, den dag te herdenken, waarop het 25 jaren geleden zal zijn, dat hij in dienst trad bij de firma C. G. Bulk en Co. boomkweekers alhier. Deze dag zal voor den jubilaris wel niet onopgemerkt voorbijgaan. De tuinbouwcursus welke des avonds gehouden wordt in een lokaal van de open bare school, is begonnen met 65 leerlingen, LEIDERDORP. Schietwedstrijd Burgerwacht. In den gehouden schietwedstrijd te Kat wijk aan Zee door de burgerwacht alhier, verwierven de navolgende schutters in volg orde een prijs. Personeele baan: G. den Braver, G. de Koning. K, van Winkel, A. van Winkel, W. Moraal. G. Groenendijk, A. van Ingen Schenau, A. Verbeek, J. J. Wolff. F. Zandbergen. Burgem. K. Brug en J. Smit, Vrije baan: J. J. Wolff, G. den Braver. G. de Koning. G Groenendijk. K, van Winkel, W. Moraal. F. Zandbergen, J. M. de Koning en J. Dompeling. De plaatselijke wisselbeker werd behaald door G. de Koning JJM.zn. De prijzen werden ten gemeentehuize uit gereikt door den voorzitter, burgemeester Brug. met een woord van opwekking, om vooral in dezen tijd paraat te zijn. De winteroefeningen zullen in de vol gende maand weer een aanvang nemen. Arbeidsbemiddeling. Deze week zijn 64 werkloozen bij de ar beidsbemiddeling ingeschreven. Het aan tal wordt elke week grooter. - De alhier gehouden collecte, ten bate van de Chr. Gezondheids- en Vacantieko- lonie, heeft f. 27.96 opgebracht. NIEUWKOOP. In de gehouden conferentie ten ge meentehuize onder leiding van den Bur gemeester met een delegatie van patroons en arbeiders en bijgewoond door den heer Kuiper, hoofdbestuurder van St. Deus- dedit is in het conflict aangaande het snijloon van riet algeheele overeenstem ming bereikt. In een daarna gehouden vergadering van de landarbeiders is met 25 tegen 10 stemmen besloten met de ge maakte regeling accoord te gaan. - De speldjesdag, welke hier gehouden is ten bate van de R.K. drankbestrijding bracht op f. 11. NIEUWVEEN. Autobotsing. Op de Kattenbrug had een bot sing plaats. De auto van den heer W. Plomp, reed op de brug, toen een voor band sprong. Juist kwam van de richting Alphen a. d. Rijn een auto die de plotse ling stilstaande wagen aanreed. De auto van den heer Plomp werd zoodanig be schadigd. dat zij niet verder kon. De an dere kon. ofschoon beschadigd, toch verder zijden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het asfalteeren van den weg Katten- brug-Dorp. is gegund aan de firma Bak ker. Gouda. TER-AAR. Bijeenkomst der R.K. Kiesvereeniging. In café Verhoef vergaderde, onder voorzitterschap van den heer Togni bo vengenoemde Kiesvereeniging. Na lezing der notulen en mededeeling van het feit dat pastoor Bilars thans eestelijk raadsman der kiesvereeniging is, stelde de voorz. aap de orde het punt Bespreking program van actie 1933 van de R.K. Staatspartij. De heer Markman stelde een amende ment voor luidende: Ten behoeve van hypotheekboeren en tuinders worde ten spoedigste een moratorium ingesteld voor hypotheken en een regeling die het mo gelijk maakt in verband met de abnor male omstandigheden een verlaging van de rente te eischen. Voorts wordt gevraagd afschaffing der grondlasten. De heer Stigter stelde voor om te ver zoeken in het programma op te nemen verlaging van den rentevoet der staats- leeningen, wat werd bestreden door den heer A. v. d. Hoorn, doch gesteund door den pastoor, die tevens wilde inlasschen een voorstel om een crisisheffing ineens te doen van 500 millioen gulden. Al deze voorstellen werden met vrijwel algemeene stemmen aangenomen, evenals dat van den heer Post, behelzende een verzoek om een extra-belasting te hef fen van in het buitenland op banken be legd kapitaal. Nadat bij de rondvraag nog besproken was aan de gemeente te verzoeken in be paalde gevallen vrijstelling te verleenen van licht- en watertarieven werd de ver gadering door den voorz. gesloten. HEDEN: Kaasmarkt: Filmavond L.D.W.C. 8 uur nam. Oud-Hortuszicht: Tuinconcert Leidsche Chr. Harmoniever. 8 uur nam. Volkshuis: Lezing van me]. Knappert, l'/i uur nam. Katwijk a. Zee (Gemeentezaal)Spr. ds. de Jong van Rijnsburg, 7'/s uur nam. R ij n s b u r g (Flora)Propaganda-avond, afd. Rijnland, Ned. Roode Kruis, 8 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hooeewoerd. 8 uur n.m „Charlie op avontuur". Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. C'tv-Theater Haarlemmstr. 3 uur n.m.- „De overwinning van den spoorzoeker". Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Luxor-Theater Stationsweg 8 uur n.tn.; „De trots van de 3e compagnie". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Trlanon-Thes ter Breestraat. 8 uur n.m.: „Der weisse Rausch". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Sept. tot en met Zondag 2 Oct. a.s. waar genomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Maandag 3 Oct. neemt waar apotheek D. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. Mond- en Klauwzeer. Op twee boerderijen aan het Jaagpad in den polder doen zich onder het vee enkele gevallen van mond- en klauw zeer voor. Werk aan den winkel! Men deelde ons mede, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot doortrekking van de Julianastraat van den Zinkweg af tot de Dorrekade. Dit zal in de naaste toekomst een groote verbetering opleveren; de gemeente krijgt daardoor weer een nieuwen verkeersweg en een flink stuk bouw rijp terrein in het hart der gemeente; bovendien levert het een mooi werkgelegenheid aan de inge zetenen. De aanbesteding zal zeer spoedig plaats hebben. Te veel van het goede! De burgemeester dezer gemeente heeft paal en perk moeten stellen aan het afge ven van muziek-vergunningen op den openharen weg. Het aantal gegadigden is zoó groot, dat rantsoeneering moest plaats hebben en nieuwe „klanten" niet meer worden aangenomen. ZWAMMERDAM. Aanrijding. De 12-jarige v. L. reed per fiets over den Ouden weg geheel aan de rechtsche zijde. Een hem achterop komende auto bestuurd door mevr. v. K. uit Waddinx- veen, reed hem aan. De knaap werd te gen den grond gesmakt en kreeg het rech tervoorwiel van de auto over het lichaam Met ontveld gelaat en vleeschwonden aan beide knieën werd hij door toeschietende hulp opgenomen en door Dr. B. verbon den. Het rijwiel was geheel vernield. De „Unie"-collecle voor de Scholen met den Bijbel", alhier langs de huizen gehouden, heeft opgebracht de som van f. 133.50. De vrachtautobestuurder S., reed in den Tempel een hond aan. De eigenaar kwam toeloopen om het arme dier naar huis te dragen, doch bij het vervoer werd deze door den hond zoodanig in een zijner handen gebeten, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. WADDINXVEEN. De eerste bieten. Aan de afscheepplaats nabij de Gouw- brug ligt sedert een paar dagen een groot schip van bijna 500 ton de eerste bieten te laden, bestemd voor de fabriek te Bergen op Zoom. Dit geeft een heele bedrijvig heid. De bleten zijn zeer groot van stuk dit jaar; we vernamen echter dat het sui kergehalte laag is. IJMUIDEN, 29 Sept. VISCHPK IJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.05—0.70, Griet per kist van 50 K.G. f. 38—15, Tongen per K.G. f. 1.45—1, Zetschol per kist van 50 K.G. f.40—29, Kleine Schol f. 30—9 Bot f. 10. Schar f. 8—4, Tongschar f. 33, Roggen per 20 stuks f.21—18, Vleeten per stuk f. 3.20—1.03, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 3.70, Groote Schelvisch f.22—18.50, Middel Schelvisch f.21—16, Kleinmiddel Schelvisch f.15—10.50, Klein® Schelvisch f. 12—5.50, Kabeljauw per kist van 50 K.G. f. 9—1.S0, Lengen per stuk f. 1.70-0.63, Heilbot per K.G. f. 1.20—1- 5, Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.20— l*5; Koolvisch per stuk f. 0.73—0.05, Makreel per kist van 50 K.G. f. 16.50—6.70. Aangekomen 10 Stoomtvvawlers: H.L, 246 met f.3217, IJM. 38 mei f.3650 IJM. 37 met f.3906, IJM. 1 met f.2020 IJM. 77 met f.2705, IJM. 41 met f.2090 IJM. 98 met f.3025, IJM. 21 met f.2999, IJM. 130 met f.3016, IJM. 116 met f.2956. 1 logger: K.W. 130 met f.931. NIEUWE UITGAVEN. Door het Instituut Schoevers te Den Haag is een verbeterd en in de Franscne taal gesteld boekje uitgegeven over Fïan- sche stenografie volgens het systeem Groote. In de serie Volksboekerij van de N.V. Van Gorcum en Comp. Uitgeversmaat schappij te Assen is thans verschenen deel IV. De Paraplu" van Luigi Pirandello. 22

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6