Dr. J. BRUINING f 73sle Jaargang DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1932 No. 22248 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. ER IS NIETS NIEUWS ONDER DE ZON LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueeie opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei- dên brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de firma Gebrs. Blonk en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een graanschoon- derij en -mengerij in het perceel Kort Galgewater No 12, Sectie B.. No. 2901. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 September 1932. 7249 CANDIDAATSTELLING VOOR DE TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling Leiden van den Vrij heidsbond heeft de voorloopige aanwij zing plaats gehad van de candidaten voor de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. De eerste twee plaatsen worden bezet door prof. dr. B. D. Eerdmans te Leiden en mr. A. N. Molenaar te Wasse naar. Verder komen op de lijst voor in alfabetische volgorde: mevr. C. Bakker- van Bosse, prof. mr. J. A. Eigeman, W. Lubberink, Ed. G. Schürmann, prof. dr. C. A. Verrijn Stuart, dr. I. H. J. Vos. prof. mr. C. W. de Vries, mr. W. C. Wendelaar. A. N. G. O. B. Alhier is opgericht een afdeeling van den Alg. Ned. Geh. Onth.-Bond. met aan vankelijk 15 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren Th. v. Grindsven. voorzitter; H. v. Duuren, Vliet 34. Secretaris; J, Harmsen, penningmees ter en W. Neuteboom. DE WINKELWEEK. Hoewel het gisteravond in de stad niet zoo overstelpend druk was als Dinsdag avond, was het publiek toch in grooten getale opgekomen om de tallooze fraaie etalages te bezichtigen. Ditmaal was het de Post-harmonie, die door een muzikalen rondgang de vroolijkheid erin bracht. Ook op het Kaasmarktterrein, waar vanwege de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" verschillende films van Nationale in dustrieën werden vertoond, was de be langstelling groot. Dank zij het prachtige herfstweer waren er vele honderden toe schouwers, die met aandacht de aardige reclamefilms volgden. Hedenavond om half negen wordt op den Stille Rijn tegenover het Waaghoofd door de brandweer in samenwerking met de Lichtfabrieken een tweede demonstra tie van het oogenspel, Water en Licht ge geven. 't Is alleen te hopen, dat geen brand de feestvreugde komt verstoren! Hedenavond om 8 uur zal „De Post" wederom een rondgang door de stad ma ken volgens onderstaande route: Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat, Haarl.straat, Hoogl. Kerksteeg, Hoogl. Kerkgracht, Nieuwstraat, Hartesteeg, Nw. Rijn, Kraaierstraat, Hoogewoerd, Gan getje, Botermarkt, Korenbrugsteeg, Bree- straat, Princessekade, Haarl.str., Pelikaan straat, Hooigracht, Watersteeg, Hooge woerd, Gangetje, Botermarkt, Koren beurs, Burchtsteeg, Nieuwstraat, Hoogl. Kerkgracht, Hoogl. Kerksteeg, Haarlem merstraat, Havenplein. TUINIERS-EXAMEN. Voor hel; examen eerste knecht in het Tuiniersvak en de Bloemisterij, uitgaande van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde, gehouden op 27 en 28 Sept. in den Hortus alhier, slaagden in eerstge noemd vak de heeren D. J. v. d. Weyden, W. A. van Ingen en W. v. d. Peppel te'Wa- geningen en Th. G. de Wit te Amsterdam. Afgewezen' één candidaat. Voor laatstge noemd vak slaagde de heeren J. Jansen, H. van Veen en W. K. Burgstede te Wa- geningen, J. W. Snijder te De Bilt en A. Phlippeau te Delden. Op snelle wijze verspreidde zich heden morgen de droeve tijding door de stad, dat dr. J. Bruining in den afgeloopen nacht na een smartelijk lijden was over leden. Dr. Bruining was een van de meest ge ziene geneesheeren in onze stad. Gedu rende de ongeveer dertig jaar. dat hij hier ter stede als arts was gevestigd, verwierf hij zich, zoowel bij zijn collega's als bij zijn patiënten, een hoog aanzien. Man van weinig woorden, toonde hij zich naast 'n uitnemend medicus iemand met 'n warmvoelend hart, die de nooden van de genen, bij wie hij geroepen werd, verstond en de gave bezat, ze met een enkel troost vol opbeurend woord te verzachten. Dokter Bruining was voor zijn patiënten een huisvriend, die hartelijk met hen mee leefde in tijden van ziekte en tegenspoed, maar die zich oprecht met hen verheugde wanneer een patiënt van een zwaar ziek bed herstelde. Dokter Bruining was voor velen nog méér dan dat. Hij was een „weldoener der menschheid" in de meest verheven be- teekenis van het woord. Iemand, die in stilte ontzaglijk veel goed deed en zulks deed uit de volle goedheid van zijn nobel hart, zonder zich daarbij ooit op den voorgrond te plaatsen of zijn schuldenaren jets van hun verplichtingen te laten voe len. Daarvoor was hijzelf een te fijnvoe lend mensch. Het is moeilik onder woorden te bren gen. wat dokter Bruining voor tallooze Leidsche gezinnen is geweest: niet slechts wat betreft zijn medische gaven, doch bovenal als raadgever en vriend. Hij laat in onze stad een leegte achter, welke door geen andere kan worden inge nomen. Allen, die hem hebben gekend, zullen zich hem blijven voorstellen als een hoog staande persoonlijkheid, die helaas veel te vroeg van ons is heengegaan Hij ruste in vrede. Johannes Bruining werd geboren te Wijnaldum in Friesland op 20 Mei 1873 en bereikte dus den leeftijd van 59 jaar. Op 20-jarigen leeftijd liet hij zich in schrijven als student in de medicijnen aan de Leidsche Universiteit, waar hij op 16 Maart 1900 tot arts werd bevorderd. Na een tijdlang als assistent werkzaam te zijn geweest bij de afdeeling interne geneeskunde van het Academisch Zieken huis, promoveerde hij in 1902 tot doctor in de medicijnen op een proefschrift „Over de waarde van de instrumenten ter bepaling van den bloeddruk bij den mensch". In datzelfde jaar volgde hij dr. van Embden als huisdokter hier ter stede op. Hij publiceerde verscheidene artikelen, welke in medische kringen zeer de aan dacht trokken, o.a. In het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde, waarvan wij slechts noemen: „Maagbezwaren veroorzaakt door een cystennier" (1919) en „Enkele buik aandoeningen en de aanwijzing voor een proef-laparotomie" (1925). De begrafenis van het stoffelijk over schot zal plaats vinden a.s. Zaterdag om 12 uur op „Rhljnhof". INZET VAN HET 3-OCTOBERFEEST. Kinderrevue in de Stadsgehoorzaal. Gistermiddag- en -avond vond in de Stadsgehoorzaal een voorstelling plaats van de Kinderrevue ,Twee dagen en een nacht uit het leven van een Leldschen schooljongen", als inleiding der 3 Octo- berfeestelijkheden. Dit uit drie bedrijven bestaande spel van Dick van Peursen, waaraan verschillende bekenden uit vorige geslaagde 3 October kindervoorstellingen medewerkten, heeft weer vele kinderen in een vroolijke stemming gebracht, want het bevatte talrijke momenten van avon tuurlijke spanning! Het uithalen van kat- tekwaad werkt altijd aanstekelijk, doch men hoede er zich toch vooral voor, dit als iets heldhaftigs voor te stellen: Wij von den het gisteren vertoonde, vooral in het eerste bedrijf, wel eens de grenzen van het gepaste overschrijden. Te overdreven grapjes op een veldwachter of anderen, zonder dat men er de eerlijke Hollandsche jongen in voelt, zijn goedkoop en niet geestig meer. Wij zijn zelf in onze jonge jaren heusch geen „doetje" geweest, maar wisten toch altijd intuïtief, hoever het fatsoen kon gaan. De „jongens" van gisteren wisten dat soms niet. al betoonden zij zich in het derde bedrijf berouwvol en sloten zij weer vriendschap met den ordebewaarder, maar erg paedagogisch kunnen wij dergelijke grapjes, die af en toe vrij ordinair ten beste werden gegeven, toch waarlijk niet vinden Afgezien daarvan, viel er veel te genie ten er werd heel wat ten tooneele ge bracht, dat de fantasie der jeugdige toe hoorders prikkelde: vooral de droom in het tweede bedrijf met de indianen en de cowboys sloeg enorm in! Meermalen werd er gegierd van het lachen om alle streken die de als jongens verkleede tooneelspeel- sters ten beste gaven. Wij hopen allen maar, dat het auditorium de hier gestelde voorbeelden in de ouderlijke woning niet te zeer zullen navolgen! Overigens veel lof voor de vertolking van de vele rollen, waarvan er verschil lende bij waren, de een onbedaarlijk suc ces hadden. Schrikaanjagend waren de indianen, de droom was een echte „jon- gens"-droom, het kwajongensdrietal was onuitputtelijk in 't verzinnen van dwaas heden! De hoofdzaak, het vermaken van een talrijke kinderschare is prachtig be reikt! Daarvoor komt het Amsterdamsche too- neelgezelschap alle hulde toe! De heer de Ren heette de aanwezigen, die 's middags niet in erooten getale wa ren opgekomen, hartelijk welkom. 's Avonds waren vele kinderen uit plaat selijke gestichten en uit de omgeving van de partij. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Pyrocellithplatenfabriek, Valkenburger- weg 26, Katwijk a. d. Rijn; vervaardiging van houtplaten. Wijziging: S. Gorree, Hooftstraat 248, Alphen a. d. Rijn; expediteur, stoffeerderij, meubilee ringen. Uittredend eigenaar S. Gorree, Al phen a. d. Rijn, ad. 13 Sept. 1932. Wijzi ging handelsnaam in D. Gorree. Nieuwe eigenaar D. Gorree, Alphen a. d. Rijn. Procuratiehouder S. Gorree, Alphen a. d. Rijn. HET LEIDSCHE BROKKENHUIS. Wat 80 padvinders met 12 auto's in één dag ophaalden. De Zaterdag j.l. door het Leidsche Brokkenhuis in Leiden en Oegstgeest ge houden inzameling is een groot succes geworden, dank zij vooral de krachtdadige medewerking van 80 Leidsche padvinders en van de vrachtautobezitters, die 12 wa gens met chauffeur ter beschikking stel den. Zoodoende kon de stad intensief be werkt worden en waar in tal van gezinnen het pakket om zoo te zeggen, achter de deur stond, kon een maximaal aantal per sonen worden bezocht. Over het alge meen, aldus vertelde ons de secretaris, de heer J. W. Cahen, heeft de burgerij zich prachtig gehouden en heeft de oogst onze verwachtingen verre overtroffen. Ten be wijzen gunde hij ons een kijkje in het pakhuis in de Koppenhinksteeg, waar de goederen van allerlei aard en vorm tot aan den zolder lagen opgestapeld. Stoe len. mantels, schoenen, lampen, onder goed, beddegoed, schilderijen, alles lag nog in een bonte mengeling bijeen en het zal nog wel eenige dagen duren, voordat de dames, die zich hiermede beijveren, alles hebben uitgezocht en gesorteerd. Dan moeten de kleedingstukken, zoo noodig, nog worden hersteld; de schoenen, stoe len en andere meubels moeten gerepa reerd, hetgeen in werkverschaffing ge schiedt en eerst daarna kan de verkoop beginnen. Of dit nu genoeg was om den winter door te komen, vroegen wij. Op geen stukken na, luidde het ant woord. Eén enkele verkoopdag brengt een geweldig hiaat in onzen voorraad. Maar voorloopig kunnen we weer vooruit en wij zijn burgerij, padvinders en auto-eigena ren hartelijk dankbaar voor de ondervon den medewerking. Deze inzameling heeft bewezen, dat het Brokkenhuis het vertrouwen van het pu bliek geniet en dat is een prettige weten schap, wanneer wij straks nog eens een beroep op den liefdadigheidszin der Lei- denaars moeten doen! TRAM EN BUS HAARLEM—LEIDEN. Behandeling voor Ged. Staten van Noord-Holland. De Brockway-bus Maatschappij heeft voor 5 jaren concessie gekregen voor de exploitatie van den autobusdienst Haar lemLeiden. De directie der Maatschap pij heeft aan Ged. Staten verlenging van de concessie gevraagd, omdat op 4 Jan. a.s. (den dag, waarop de concessie af loopt) de electrische tram nog niet rijdt. In een openbare vergadering van het college van Ged. Staten van Noord-Hol land bestond gelegenheid bezwaren mon deling in te dienen. De chaulfeurs van de Brockway Maat schappij hadden een verzoekschrift tot verlenging der concessie ingezonden, om dat zij anders tegen 1 Januari broodeloos zouden worden. De gemeente Heemstede maakte geen bezwaar, temeer daar het gedeelte HaarlemBennebroek op den hoofdweg geen tram zal krijgen. Ook was ingekomen een brief van het gemeente bestuur van I-Iaarlem. Daarin werd voor verlenging van de concessie gepleit, om dat de bussen in een behoefte voorzien en de electrische tram op het bedoelde traiect volkomen overbodig is! De heer ir. Burgersdijk, directeur van de N.ZJ-I.T.M. verkreeg het eerst 't woord. De brief van het gemeentebestuur van Heemstede heeft hem bevreemd. De op vatting: hoe meer verkeersmogelijkheid hoe beter, mag toch niet meer door auto riteiten als de onderhavigen worden aan gehangen. Te veel doet veel afbreuk aan het goede! Voorbij de Van Merlelaan, tot waar de tram langs den hoofdweg rijdt, staan slechts enkele buitens, waarvan de eige naars geen tram noodig hebben. Het ver zoek van het personeel van de Brockway Maatschappij is te eerbiedigen, maar men moet niet vergeten, dat bij concurrentie tusschen tram en autobus personeel van de tram ontslagen zal moeten worden. Op den brief van het gemeentebestuur van Haarlem wil spreker niet antwoorden. Het komt spreker voor, dat de zaak feite lijk is afgedaan, ook door de Kroon. Der gelijke zaken moeten dus niet meer be zien worden. De tram-maatschappij heeft direct na de beslissing van de Kroon, waarbij haar plannen tot electrificeering van de trambaan HaarlemLeiden wer den goedgekeurd en gemonopoliseerd, alle maatregelen getroffen om op tijd klaar te komen. Vertrouwd wordt, dat de lijn klaar komt. En het zou onverantwoordelijk zijn om nu de toen genomen beslissing onder steboven te gooien. De heer van der Wal, directeur van de Haarlemsche Brockway Maatschap pij, was van meening, dat de zaak nog niet is afgedaan. Spreker vroeg ver lenging van de concessie, totdat de elec trische tram rijdt en de behoeften van het verkeer behoorlijk kan overnemen. Bij de vergunning tot rijden, die 13 April '27 werd verleend, staat zwart op wit, dat „geen autobusdienst meer onderhouden zal kunnen worden, als de electrische tram behoorlijk functionneert". Eenvoudige electrificatie van de stoomtram is niet voldoende, over het geheels traject is dub bel spoor noodzakelijk en dat komt er niet. De tram moet eerst bewezen hebben I BINNENLAND. Generaal Snijders heden 80 jaar; een onderhoud met den oud-oppervelhebber. (Binnel., 3e BI., en Laatste Ber„ le BI.) De boterprijs wordt weer verhoogd. (Binnenland, 3e Blad.) Vergadering van den Alg. Ned. Zuivel- bond. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad.) BUITENLAND. Het uittreden van Engelsche ministers uit de nationale regeering. (Buitenland, le Blad.) Uit de Volkenbondsstad. (Buitenland en Tel., le Blad.) De electrische Centrale te Brussel ge heel vernield. (Buitenl. Gemengd, 3e BI.) behoorlijk te voldoen, alvorens 'n conces sieaanvrage van de Brockway Maatschap pij geweigerd kan worden. De heer Burgersdijk meent, dat eerst zal moeten blijken of de tram niet behoor lijk dienst doet. Het modernste materieel zal gebruikt worden en als het druk is, kan zelfs een 7minutendienst onder houden worden. Spreker maakte geen bezwaar tegen verlenging der concessie aan de Brockway Maatschappij voor een a twee maanden of zooveel maanden als net nog duurt eer de electrische rijdt. De heer v. d. Wal wist ook wel, dat het onmogelijk is, dat de electrische 4 Jan. a.s. rijdt. De geheele onderneming zal echter een financieele débacle worden, hetgeen spreker met vervoercijfers kan aantoonen. De voorzitter, mr. A. Bruch: Als de bus sen er dan nog naast blijven rijden, zullen er dus zeker twee slechte exploitatie-re keningen zijn. De heer v. d. Wal: Het gaat niet om het electrificeeren, het gaat om de goede voorziening in de verkeersbehoeften. Op een paar maanden verlenging van de con cessie stelde spreker geen prijs, daar de statistieken uitwijzen, dat Januari tot Maart de slechtste maanden van het jaar zijn en dat juist de bollentijd deze maan den goed moet maken. Het gaat hier om het brood van 40 chauffeur, die men toch maar niet zonder meer op de keien kan zetten. Een opzeg-termijn tot het laatste ooeenblik is noodzakelijk. De heer Burgersdijk gaf zijn toestem ming niet aan verlenging voor een half jaar, de neeren konden niet tot een ver gelijk komen. Gedeputeerde Staten zullen hun uit spraak nader bekend maken. (Opr. Haarl. Crt.) Bovenstaand plaatje, dat wij toevallig aantroffen in een oud schoolboek, beves tigt de waarheid van het gezegde: „Er is niets nieuws onder de zon". Immers velen zijn geneigd het nieuwste spel. dat mo menteel door oud en jong, op straat, cp kantoor en in de huiskamer beoefend wordt, het yo-yo te beschouwen als een gril van den tegenwoordigen tijd. Niets is minder waar dan dat. Volgens het bij schrift van bovenstaande afbeelding was yo-yo onder den naarn „jou-jou de Nor- mandië" al in de 18de eeuw aan het Fransche hof in zwang. Anderen meenen te weten, dat de Zonnekoning, Lodewijk de Veertiende een enthousiast beoefenaar van dit spel was, terwijl weer anderen beweren, dat yo-yo van Japansche af komst is. Hoe het ook zij, dit plaatje leert ons, dat de geschiedenis zich herhaalt, óók in het speelgoed!

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1