ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 28 September 1932 Onze Ulsters zullen dit jaar alles over treffen door: lagen prijs, afwerking en pasvorm 18.-, 24.-, 30.-, 36.-, 48.-, 60.- PEEK CLOPPENBURG SOLIDER-BETER - GOEDKOOPER! GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. RECLAME. 7115 UIT HET VREEMDELINGEN LEGIOEN ONTVLUCHT. THANS TWEE DESERTEURS TE AMSTERDAM. Zeven dagen in een open boot op zee rondgedreven. Nadat verleden week de Rotterdamsche haven in rep en roer was gebracht van wege twee Engelsche Jongelui, die uit het Fransche Vreemdelingenlegioen waren ontsnapt en met een Engelsch schip te Rotterdam arriveerden, zijn gisteren ook in de Amsterdamsche haven twee deser teurs uit het legioen aangekomen, weder om aan boord van een Engelsch schip. Te twaalf uur arriveerde gistermiddag in de sluizen van IJmuiden het Engelsche tankschip „British Commodore", komende van de Zwarte Zee en opstoomende naar de Amsterdamsche petroleumhaven, aan boord waarvan zich twee deserteurs uit het Fransche Vreemdelingenlegioen be vonden, die verleden week in de Middel- landsche Zee waren opgepikt, nadat zij zeven dagen lang in een open boot hadden rondgedreven. Het waren de 19-jarige Duitscher Walter Altmeyer uit Heidelberg en de 34-jarige Estlander Alfred Tramm, afkomstig uit Dorpat. Altmeyer had tot voor kort in Heidel- berg gewoond bij zijn ouders, die daar een bakkerij hebben. Doordat zijn moeder een ongeval kreeg moest hij als bakker in de zaak helpen. Waarschijnlijk verveelde hem dit, want waarom hij op 20 Oct. 1931 te Straatsburg teekende voor het Fransche Vreemdelingenlegioen, begrijpt hij nu zelf niet meer. En als hij toen geweten had wat het Vreemdelingenlegioen eigenlijk is, had hij nooit het dwaze besluit genomen. Te Toule was hij van uniform voorzien en over Marseille werd hij naar Tunis ge transporteerd, waar hij werd ingedeeld in het garnizoen te Sousse, in het eerste regi ment cavalerie van het Vreemdelingen legioen. Hier maakte hij kennis met den 15 jaar ouderen Estlander Tramm, die reeds een veel meer bewogen leven achter den rug had. Tramm heeft namelijk meegevochten tegen de Sovjetregeering in de witte legers van generaal Petljoera in de Oekraïne. Toen de buitenlandsche en de witte inter ventie-pogingen echter voor goed waren mislukt, viel hil ln handen van het Roode Leger en in 1925 werd hli door de G P Oe. naar de Solowjetski-eilanden in de Witte Zee, verbannen. Na 'n verblijf van eenlee jaren aldaar wist Tramm echter met eenige kameraden te ontvluchten Twee schildwachten werden overrompeld en met het geweer van een hunner gewaDend, zwierven zii tien dagen door de bosschen en toendra's van Noord-Karelië. om uit- geDut in Finland aan te komen, waar Tramm een jaar bleef wonen, aanvanke lijk te Kottka, later in Helsingfors. Na een jaar begaf Tramm zich naar Frank rijk, waar hij eenigen tijd in Parijs ver bleef en later in Toule terecht kwam, waai- in Maart 1931 ronselaars hem over haalden om bij het Vreemdelingenlegioen dienst te nemen. Ook Tramm kwam ln garnizoen te Sousse als soldaat tweede klasse in het eerste cavalerie-regiment. Zoowel Tramm als Altmever deden uitvoerige verhalen van de slechte behandeling, die de soldaten in het Fransche Vreemdelingenlegioen on dergaan. Voedsel en ligging ziin slecht, de dienst zwaar, de behandeling minder waardig. Tramm verklaarde, dat hij ver scheidene malen heeft gezien hoe andere legionarissen door meerderen werden mis handeld en hij zeide dat de behandeling van de bannelingen op de Solowjetski- eilanden door de Sovjetsoldaten nog beter was dan die van de legionarissen in het Vreemdelingenlegioen. Er werden dan ook herhaaldelijk pogingen gedaan om te de- serteeren. en in sommige perioden pro beerden de soldaten 't dan ook 3 a 5-maal per dag, ondanks de zware straffen, die de teruggebrachte deserteurs kregen En zoo goed als allen, die te voet ontsnapten, werden weer teruggebracht. Slechts zij, die kans zagen met een boot uit de haven te vluchten, maakten een kans, om hun vrij heid te herwinnen. Dat ook dit echter niet altiid lukt, heeft Tramm zelf drie maanden geleden onder vonden. Met een landgenoot had hij kans gezien een boot in de haven van Sousse los te maken. Vier dagen lang dob berden zij met slecht weer op zee rond. Den vierden dag werden zij door den storm weer op het Tunische strand geworpen, waar z(j door de gendarmerie werden op gepikt en gearresteerd. Tramm werd ver oordeeld tot 35 dagen zwaar arrest. Hij had echter zijn pogingen niet voor goed opgegeven. Ruim veertien dagen ge leden, Maandagavond 12 September, liep Tramm in de stad. De legionarissen mogen zich na den dienst vrij door Sousse be wegen, doch moeten om 9 uur binnen zijn. Kort vóór 9 uur ontmoette hij den jongen Duitscher Altmeyer, die in het bezit van een verlofpas was en derhalve pas om 11 uur 's avonds binnen moest zijn. Tramm deelde Altmeyer mede, dat in de haven een geschikte boot lag om te ontvluchten, doch deze moest losgesneden worden. Geen van beiden was in het bezit van een mes en aangezien Tramm niet naar de kazerne kon gaan omdat 't bijna negen uur was, ging Altmeyer naar de kazerne, waar hij kans zag een keukenmes mee te nemen, en zich weer bij Tramm te voegen. In de duisternis werd de boot. een roeibootje zonder mast of riemen, ruim drie meter lang losgemaakt. Van planken werden een paar riemen geïmproviseerd en zoo zagen zij kans de ha,ven uit te komen nog steeds gekleed in hun legioen-uniform en zonder drank of levensmiddelen aan boord. Ruim zeven dagen hebben zij zoo rond gedreven. Een poging om bij het Italiaan- sche eiland San Pantaleo aan land te ko men mislukte, doordat het bootje er voorbij dreef. Zoo werden zij verleden week Dinsdag, 20 September, des morgens te over half- acht. door de bemanning van de „British Commodore" opgemerkt. Het weer was ta melijk goed en de beide deserteurs konden dan ook gemakkelijk aan boord worden gebracht. Beiden waren verzwakt en uit geput, vooral de jongste, doch allebei waren ze bij volle bewustzijn en gezien de omstandigheden mocht hun toestand zelfs vrij goed worden genoemd. Aan boord van het Engelsche schip werden zij zeer gast vrij oogenomen en de goede scheepsvoe- ding deed hen in een week tijds weer ge heel ooknaDpen. In de Petroleumhaven ziin de Duitscher en de Estlander gistermiddag te vier uur door den Vreemdelingendienst der politie van boord gehaald, aangezien zij noch in het bezit van 'n paspoort, noch van eenig middel van bestaan zijn. Zii zullen waar schijnlijk echter geen moeilijkheden on dervinden. Reeds is de bemiddeling van hun consuls te Amsterdam ingeroeoen en Altmeyer zal zoo snoedig mogelük naar zijn ouders te Heidelberg terugkeeren. Tramm heeft geen verwanten in Estland en voelt er dan ook weinig voor om naar Estland terug te keeren. Hij wil trachten ergens anders werk te vinden om zich dan daar voorloopig te vestigen. NOODLANDING VAN EEN LEERLING VLIEGER. Het toestel gehavend. Gistermiddag is op het vliegveld Waal haven de leerling-vlieger J. H. Muntinga, met een Pander-vliegtuig van de Natio nale Luchtvaartschool opgestegen, om de laatste vlucht voor zijn brevet te maken. Hierbij sloeg de motor plotseling af, toen het toestel reeds voorbij het terrein was. Er moest dus een noodlanding worden ge maakt en daarvoor zocht de vlieger een terreintje uit, vlak bij den Reedijk gelegen. Bij het neerkomen raakte de linkervleugel de takken van een wilgeboom. Het toestel maakte hierdoor een zwaai en kwam met de neus in een andere wilgeboom terecht. De boom knapte af en hierdoor kwam het toestel tegen den grond te vallen. De leerling-vlieger bleek er zonder letsel te zijn afgekomen. Van het toestel is alleen de linkervleugel ernstig gehavend. Het Is ter plaatse gedemonteerd. o ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond te ongeveer zes uur was de groentehandelaar C. J. Verdooveren uit Eeten (N.B.) in de Telefoonstraat te Kaatsheuvel (N. Br.) met zijn groente vrachtauto aan het venten. Terwijl hij een kooper aan het helpen was, ging het dochtertje van den heer C. Musters voor den wagen spelen. De groentehandelaar, die het meisje niet bemerkte, zette enkele oogenblikken later de auto in beweging, met het noodlottig gevolg, dat het kind werd aangereden. Het werd met inwendige kneuzingen opgenomen en is enkele minu ten na het ongeval overleden. VERDUISTERING VAN EEN PARTIJ DIAMANT. Diamanthandelaar aangehouden. Op verzoek van de Belgische justitie is gisteren te Amsterdam door de justitie een huiszoeking gedaan bij den diamant handelaar W. op het Frederiksplein. De Belgische justitie heeft het vermoe den, dat door dezen diamanthandelaar een partij diamant aan een faillissement te Antwerpen zou zijn onttrokken. Het onderzoek moet weinig resultaat hebben opgeleverd, maar men heeft den heer W. voorloopig overgebracht naar het Huis van Bewaring. o DE ZIEKTE VAN WEIL BIJ NIET-ZWEMMERS. Dr. P. H. Kramer, van het Ziekenhuis Bergweg te Rotterdam, deelt in het Ned. Tijdschrift v. Geneesk. mede, dat ook in Rotterdam in de laatste jaren gevallen van de ziekte van Well bekend zijn ge worden, waarin de werkkring een niet te verwaarloozen kans op besmetting, uit gaande van ratten, gaf, maar waarbij van zwemmen of van een val in het water geen sprake was. Mijn eerste patient (Maart 1925) was bijvoorbeeld werkman in een meelmolen, welke bij een binnen water stond en waarbij veel ratten rond liepen. Merkwaardiger was nog, dat in 1927 drie gevallen van classieke ziekte van Weil zijn voorgekomen bij werklieden van het abattoir die werkzaamheden vervulden in de „bijbedrijven" (darmenschoonmaken, en dergelijke meer) en bij hun arbeid in groote bakken water darmen en dergelijke moesten reinigen. Het is zelfs zeer waar schijnlijk, dat hier de smetstof niet door den mond, maar door de gemacereerde huid (met kloven en wondjes) is binnen gedrongen! De patiënten zelf meenden, dat er in dien tijd meer ratten op het abattoir waren dan vroeger, omdat er geen fox-terriers meer mochten rondloooen! Ook onder de thans in behandeling zijnde patiënten is één jongeman, die op het abattoir werkt, maar die óók geregeld zwom ln een in die buurt gelegen binnen water. In tegenstelling met beschouwingen ln de pers, dat snelstroomende rivieren geen of minder infectiegevaar zouden opleveren, wil ik tot slot nog even als bijzonderheid vermelden, dat een zwembad in de rivier de Maas de meeste Rotterdamsche geval len van 1932 op zijn rekening heeft staan! BRAND. Gisteravond te ongeveer half 10 is in de vischrookerij van den heer A. Krul aan de Vijzelstraat te Scheveningen een brand uitgebroken, waarbij de vlammen spoedig door het dak van de rookerij uitsloegen. De brandweer bluschte met twee stralen het vuur; de schade is tot een tweetal afdeelingen van de rookerij beperkt ge bleven. De vermoedelijke oorzaak is. dat afdrui pend vet van de visch, in aanraking is gekomen met het in dergelijke rookerijen gebruikelijke smeulende mot (een soort zaagsel). De schade die niet aanzienlijk is, wordt gedeeltelijk door de verzekering gedekt. o BUITENLANDSCH GEMENGD. WERVELSTORM BOVEN PORTORICO. Uit San Juan de Portorico wordt ge meld, dat daar in den nacht op Dinsdag en gisterochtend door een wervelstorm aanzienlijke materieele schade is aange richt. Honderden hulzen zijn verwoest, terwijl eenige plantages ernstig werden geteisterd. Alle bovengrondsche leidingen telefoon, telegraaf en verlichting zijn gestoord. De verwoestingen zijn nog groo- ter dan in het jaar 1928. 30 personen moe ten om het leven zijn gekomen. o AUTO-ONGEVAL. Tusschen Koblenz en Mayen is een per sonenauto op een spoorwegovergang in botsing gekomen met een trein, die in de richting van eerstgenoemde stad reed. Vier personen werden ernstig gewond. De auto werd versplinterd. DE AARDBEVING OP DEN BALKAN. Naar uit nadere telegrammen blijkt, schijnt vooral de Oostkust van Chalcidice geteisterd te zijn. Hier moeten 15 dorpen vrijwel totaal verwoest zijn. De bewoners werden in hun slaap verrast, waardoor een 150 personen werden gedood en meer dan 100 gewond. Onder de puinhoopen lagen tal van zieltogende menschen. De omvang van de ramp heeft te Saloniki een paniek teweeggebracht, hoewel daar geenerlei schade is aangericht. Gonatas, de gouverneur van Macedonië, is naar het schiereiland vertrokken, waarheen ook ge neeskundige hulp onderweg is. De aardzehokken hebben tot gistermid dag 1 uur voortgeduurd. o HET ONGELIJK MET DE DUIKBOOT PERSÉE. Maandagnacht zijn vijf personen, die bij de ontploffing op de duikboot Persée zwaar gewond werden, overleden. Het aantal dooden is daarmede tot zes gestegen. AANSLAG OP EEN AMERIKAANSCH RECHTER. Kort voor het aanbreken van den dag van gisteren heeft een ontploffing plaats gehad in het huis van rechter Thayer te Worcester, wiens naam vaak genoemd is tijdens de behandeling der zaak Sacco en Vanzetti. Het huis werd ernstig beschadigd en het achterste gedeelte is geheel ver woest; men gelooft, dat daar een bom is geplaatst. De rechter bleef ongedeerd, doch zijn vrouw moest gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. VLIEGONGEVAL. Het postvliegtuig, dat den dienst tus schen Venetië en Triëst onderhoudt, is op weg naar Triëst bij Grado in een hevig onweer geraakt, waardoor het op het water moest dalen. Het is daarna tegen het havenhoofd van Grado gedreven en om geslagen. Een Oostenrijksch passagier en een monteur zijn verdronken. De vlieger en de andere inzittenden werden gewond, sommigen ernstig. o ZWAAR ONWEER IN ITALIË. Zware onweders, gepaard gaande met sterken regenval hebben verschillende dee- len van Italië geteisterd. Bijzonder veel neerslag vond in de Apenijnen plaats. Tusschen Bologna en Florence werd in de nabijheid van Pistoja een spoorbrug weg geslagen, waardoor de treinen naar Rome aanmerkelijke vertraging verkregen. Bij Viareggio heeft een waterhoos het dak van een fabriek, hetwelk een oppervlakte had van 900 M2., weggeslagen. Ook te Magenta werden de daken van 13 huizen door het water meegenomen. Ook van de streken bij de rivier de Adria in de nabij heid van Pesaro worden overstroomingen gemeld. VOOR DONDERDAG 29 SEPT. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-uit zending 8.00: Gramofoonpl. 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoonpl. 10.30: Concert J. v. Emden (piano), Olly Folge Fonden (viool) en Egb. Veen (piano- beg.) 11.00: Kookpraatje 11.30: Ver volg solistenconcert 12.002.15: Om- roep-Kamer-orkest o. 1. v. L. Schmidt en Gramofoonpl. 2.30: Zangduetten door V. v. d. Werff en M. van Werven -Nip. Aan de vleugel: Egb. Veen 3.00: Gra mofoonpl. 4.00: Ziekenuur 5.00: Max Tak: Het Jazz (met gr.pl.) 5.30: Om roep-Kleinorkest o. 1. v. N. Treep 6.30: Sportpraatje H. Hollander 7.00: Ver volg concert 7.40: Causerie door Mevr. I. de LeeuwVan Rees 8.00: Gramo foonpl. en praatje door Fred. Fry 8.15 10.30: Uit het Concertgebouw, Amster dam: AVRO-Concert door het Concertge bouw-orkest Groot Gem. en Mannenkoor Leiding:: Alb. W. Ketelbey. Werken van den dirigent. Solisten: Jo Immink (alt) en Joh. Nelissen (bariton). O.a. Bij the blue Hawaiian Waters; In a Monastery Garden; Jungle Drums; In a Persian Market 10.30: Ensemble „Lismonde" uit „The House of Lords", Den Haag 11.0012.00: Russisch Bojaren-Ensemble o. L v. Iwan Pawloff uit „Café-Rest. Cen tral", den Haag. Huizen, 296 M. 8.00—9.15 KRO 10.00: NCRV 11.00—2.00: KRO. Hierna NCRV 8.00—9.15 en 10.00: Gramofoon- platen 10.15: Morgendienst 10.45: Gramofoonpl. 11.30: Godsd. halfuurtje 12.15: Orkestconcert 2.00: Hand- werkcursus 3.003.30: Vrouwenhalf uurtje 4.00: Bijbellezing door Ds. Ph. Peter met medewerking van J. H. Smit Duyzentkunst (bariton) en H. Smit Duy- zentkunst (harmonium) 5.00: Cursus handenarbeid voor de jeugd 5.45: Zang door W. Snoeks (tenor) m. m. v. H. Ri chard (piano) 6.45: Knipcursus 7.00: Declamatie door J. Nobel 7.45: Ned. Chr. Persbureau 8.00: Concert. Schie- damsch Chr. Mannenkoor o. 1. v. O. de Vaal en Harmonie-Gezelschap „Oefening baart Kunst" o. 1. v. J. C. M. B'eltzer 9.00: A. J. Drewes: Vader en kind 9.30: Orgelconcert door M. E. Bouwmeester O.a. Sonate 4, Mendelssohn 10.15 11.00: Vervolg concert van 8.00. C.a. 10.30 —10.45: Vaz Dias 11.0011.30: Gramo foonpl. Daventry, 1554 M. 10.35: Morgenwij ding 10.50: Tijdsein, Berichten 11.05: Lezing 12.20: Gramofoonpl. 12.50: Orgelconcert R. Dixon 1.35: Midland Studio-orkest o. 1. v. Fr. Cantell 3.20: Kerkdienst 4.25: Moschetto's orkest 5.35: Kinderuur 6.20: Berichten 6.35 Mozart's Pianomuziek door E. Isaacs 7.10: Spaansche causerie 7.40 en 7.50:- Lezingen 8.20: „Die Czardasfuerstin", operette van Emmerich Kalman. M. m. v. solisten, koor en orkest o. 1. v. Stanf. Robinson. Regie: E. Gordon McConnell 9.35: Cello-recital door A. Trowell. O.a, Sonate in E, FrancoeurTrowell 10.00: Berichten en lezing 10.50—12.20: Dans muziek door het BBC-dansorkest o. L v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.50 en 7.50: Gramofoonpl. 8.20: Po pulair concert 9.05: Pianorecital dooi: L. Kartun. O.a. Estampes, Debussy 9.50: Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20: Concert uit Rest. „Wivex" 3.20—5.20: Radio-Harmonie-orkest o. 1. v. Gröndahi. M. m. v. J. Koppel (viool) en V. Fischer (piano) 3.30: Symphonie-orkest o. 1. v. Prof. N. Malko, m. m. v. vocale solisten. O.a. Scheherazade, RimskyKorsakoff; uit „Sadko", dito en Caprice italien, Tschaikowsky 10.5012.50: Dansmuziek uit Rest. „Ritz" o. 1. v. Otto Lington. Langenberg, 473 M. 7.253.20: Con cert uit Bad Bertrich 12.201.10: Con cert uit Stuttgart 1.202.50: Concert o. 1. v. Wolf 5.20—6.35: Concert o. 1. v; Eysoldt 8.20: Lichte muziek door bet Omroeporkest o. 1. v. Kühn, O.a. Egypte sche marsch, Strauss en Nachtfalter, wals dito 10.4512.20: Dansmuziek o. 1. v* Eysoldt. Rome, 441 M. 9.05: Symphoniecon- cert o. 1. v. Oliviero Fabritüs. O.a. 6de symphonie (Pathétique), Tschaikowsky en 3de Leonore-Ouverture, Beethoven. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20: Gramofoonpl. 5.20: Concert o. 1. van Walpot 6.50: Gramofoonpl. 8.20: Concert o. 1. v. A. Meulemans. O.a. Ouv. „Le roi d'Ys", Lalo 10.30: Gramofoon- platen 338 M.: 12.20: Gramofoonpl. 5.20: Concert o. 1. v. Meulemans 6.50: Gramofoonpl. 8.20: Lichte muziek o. 1. v. K. Walpot, m. m. v. A. de Laat en mevr. De Munnik (humoristen). O.a. Potpourri, Dostal 9.20: Uitzending voor de Kath. jeugd en gramofoonpl. 10.30: Gramo- foonplaten. Zcesen, 1635 M.: 8.20: Uitzending van de Duitsche week te Danzig 9.30: Con cert uit Breslau o. 1. v. E. Prade 10.50 12.20: Concert uit Langenberg o. 1. v. Leo Eysoldt. 2—3. j 23. Heel sterk dacht hij aan zijn moeder, zijn vader en de kleintjesen jaeerst flauw, maar langzamerhand scherper zag hij een beeld in dien spiegel ontstaan. Hij zag een akker, waarop vrouwen en kinderen den oogst binnen haalden. Een van die vrouwen was zijn moeder, en och, wat keek ze treurig naar haar kinderen, die daar bezig waren in de brandende zon Ruwe, barsche mannen, met zweepen in de hand, hielden de wacht. Op den achtergrond zag hij een bergland zich verhef fen met een hoogen bergtop ln de verte. 24. „Waar is Vader toch?" vroeg Aladdin. Toen veranderde het tooneel, de rotsen kwamen dich terbij en ln een uitgehouwen kamer, hoog boven den grond, zat zijn vader. Slechts een smalle streep licht kwam door de tralies ln zijn verblijf, en met een ketting was hij aan den muur geklonken. „Dat is erg", kraste de Uil. „Ik herken dien top. Die ligt heel ver hier vandaan, en er wonen wreede menschen in die streek." „Ik zou er zoo graag heen willen", zei Aladdin bedroefd, „voor de menschen ben ik niet bang, maar hoe moet ik er komen?" „O. dat Is minder", meende de Uil. „Zeven kameel- dagreizen hier vandaan leeft mijn neef, de wonder vogel Arend. Hij woont bij een kluizenaar, Sheik genaamd, een groot musicus, en een collega als jij bent, zal hij graag helpen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10