De Ontwapeningsconferentie. N.V. LEIDSCH DAGBLAD 73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 September 1932 Derde Blad No. 22246 BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS RADIONIEUWS- llliilllliiil BESPREKINGEN TUSSCHEN DE OUCHY-STATEN. Morgen bijeenkomst te Luxemburg. Men meldt aan het Hbld.: Naar wij vernemen zullen de besprekin gen over economische aangelegenheden tusschen de vertegenwoordigers van Ne-' derland, België en Luxemburg, morgen aanvangen. Hierbij zal o.m. speciale aan dacht gewijd worden aan de vraag wat er gedurende het tijdperk, waarin het te Ouchy gesloten verdrag nog niet in wer king getreden zal zijn, ten aanzien van contingenteeringsmaatregelen mag of kan geschieden. Vergissen we ons niet, dan ligt het bo vendien in de bedoeling om bij deze ge legenheid tevens het Nederlandsch-Bel- gisch overleg over het tusschen die beide landen te sluiten handelsverdrag voort te zetten. MOEILIJKHEDEN BIJ DE NEDERL. HARING VISSCHERIJ. Gisteren geen haring in publieken afslag verkocht. Men meldt aan de N.R.Crt. In verband met de gisteren ingegane verhooging van het invoerrecht op haring in Duitschland en het uitblijven van re geringsmaatregelen ten aanzien van de vaststelling van minimum verkoopprijzen van door Nederlandsche drijfnetharing schepen aangevoerde haring, is gisteren in de visscherijplaatsen geen haring in publieken afslag verkocht. Het hoofdbe stuur der reedersvereeniging voor de Ne derlandsche haringvisscherij stelt pogin gen in het werk, met de regeering tot een bevredigende oplossing te geraken. DE K.L.M. BLIJFT OVER PERZIË VLIEGEN. Successievelijke verlenging van de toestemming. Naar gemeld wordt is goed nieuws uit Perzië ontvangen voor de K.L.M. Weliswaar is de toestemming om over Perzië te vliegen niet, zooals tot nog toe is gebeurd, met drie maanden verlengd, maar de Perzische regeering heeft mede gedeeld. dat de toestemming successieve lijk verlengd worden zal. Hoe dit nu zal geschieden is nog niet bekend. Of voor elke vlucht toestemming gevraagd moet worden, of dat het een overeenkomst tot wederopzeggings toe worden zal, moet men nog afwachten. In ieder geval kan de K.L.M. haar vluch ten naar en van Indië voortzetten over Perzië en dat is het belangrijkste. Men zal zich herinneren, dat de vorige verlenging was geschied tot 1 October. De andere route, over Arabië, is nog iiiet gereed. Wanneer de Perzen voet bij stuk hadden gehouden, zou de K.LM. ongetwij feld stagnatie hebben ondervonden. Dat is nu voorkomen en ongetwijfeld is dit hoofdzakelijk te danken aan het tactisch optreden van onzen zaakgelastigde in' Perzië. den heer P. A. van Buttingha Wlchers. DE HULDIGING VAN GENERAAL C. J. SNIJDERS. Het programma van de plechtigheid. Omtrent de huldiging van generaal C. J. Snijders ter gelegenheid van zijn 80sten jaardag op Donderdag kan de ..N.R.Crt." nog het volgende mededeelen. Om 2 uur komen de genoodigden bijeen in de Kurhauszaal te Scheveningen. Op dat uur moeten de zitplaatsen zijn ingenomen. Na twee uur worden geen genoodigden meer toegelaten. Om 2.15 uur zullen generaal Snijders en zijn echtgenoote de zaal betreden, waarna de voorzitter van het huldigingscomité, oud-minister J. J. C. van Dijk. de huldi gingsrede zal uitspreken. Ver-volgens zal de generaal zich met zijn echtgenoote naar het monument van Leger en Vloot begeven teneinde aanwezig te zijn bij de onthulling van de gedenkplaat, welke in het monument is aangebracht. Daarna heeft, zooals gemeld, een défilé van korpsen van de zee- en landmacht, als mede van afgevaardigden van vereenigin- nigingen plaats. Na afloop van dit défilé is er receptie in een van de Kurhauszalen. EXTRA-BELASTING OP AUTO-TRANSPORT. Expediteurs en auto-transport-onder nemers organiseeren zich. Zooals gemeld, heeft de Alg. Expediteurs- Vereeniging „Ons Belang" te Amsterdam, naar aanleiding van de plannen in het rapport-Weiter naar voren gebracht in zake heffing van een extra-belasting op het motorverkeer en in verband met het voornemen der regeering om te trachten de tekorten op de spoor- en tramwegen te doen verdwijnen door zwaardere belasting van het auto-transport, eenige weken ge leden een oproep gericht tot alle nog niet georganiseerde expediteurs en auto-trans port-ondernemers in Nederland, alsmede tot alle expediteursvereenigingen, om zich zoo spoedig mogelijk met haar in verbin ding te stellen, teneinde aldus te komen tot de oprichting van een landelijken bond van expediteurs en auto-transport-onder- hemers. Als gevolg van dit initiatief der Alg. Exp. Ver. „Ons Belang" is een vergadering te Amsterdam gehouden onder leiding van den voorzitter van „Ons Belang", alwaar aanwezig waren personen en vereenigingen uit alle deelen van het land. Op deze ver gadering is een. landelijke bond opgericht, terwijl tot voorloopig bestuur werden ge kozen de heeren: J. S. van 't Schip, voor; zitter; mr, P. F. Abbink Spaink, Hobbema- straat 42, Heemstede, secretaris-penning meester; L. J. Hoohenkerk, Amsterdam, J. Jonker, Veendam, A. S. van der Meulen, Haarlem, R. Polman, Arnhem, C. J. Stam, Wognum, D. de yries, Gropingen. BOTERÜITVOER NAAR BELGIE. Soepeler toepassing van de contingenteering. Blijkens berichten uit Brussel heeft de Belgische kabinetsraad gisteren besloten, dat de contingenteeringsmaatregelen voor boter soepeler zullen worden toegepast. De hoeveelheden, welke voor de winter maanden waren toegestaan, zullen zooda nig worden verhoogd, dat in de verbruiks- behoefte geheel wordt voorzien. Het verluidt, dat deze verhooging 25% zal bedragen van de nu toegestane hoe veelheid. DE RIJKSOPVOEDINGSGESTICHTEN VOOR JONGENS. De opheffing van het instituut der opvoedende ambtenaren. Op de vragen van den heer Van Braam beek in verband met de voorgenomen op heffing van het instituut der opvoedende ambtenaren aan de Rijksopvoedingsge stichten voor jongens, met ingang van 1 Januari 1933, heeft minister Donner ge antwoord, niet van oordeel te zijn, dat de opheffing van het instituut der opvoe dende ambtenaren aan de Rijksopvoe dingsgestichten voor jongens het peil der verpleging moet doen dalen, en wel eens deels omdat, blijkens de ervaring, de met de invoering van het instituut beoogde verheffing van dit peil in de practijk niet is verkregen, anderdeels uit hoofde van de resultaten, welke worden bereikt aan de Rijksgestichten, waar het instituut tot dusverre niet is ingevoerd. Dat strijd wordt gezien met de bedoe ling van art. 96 van het Rijksambtenaren reglement, vloeit voort uit een niet geheel juiste opvatting van den reorganisatie maatregel. De hier genoemde beambten in algemeenen dienst worden niet ontslagen, omdat hun plaatsen moeten worden inge nomen door hen, die thans den rang van opvoedende ambtenaren en leeraren be- kleeden, maar de geheele organiatie van den gestichtsdienst wordt veranderd, in dien zin, dat de gewone leiding der ver pleegden in vollen omvang, evenals bij de tuchtscholen, wordt opgedragen aan on derwijzers, werkmeesters en beambten in algemeenen dienst (welke laatsten in verband met hun afwijkende taak ook hooger gesalarieerd zijn dan de tegen woordige beambten in algemeenen dienst bij de Rijksopvoedingsgestichten). De huidige functie van beambte in alge meenen dienst bij de Rijksopvoedingsge stichten komt dientengevolge te vervallen; wat van hun werk overblijft, behoort tot de taak van beambte voor huishoudelijke diensten. Vandaar, dat zij in dien rang naar behoefte weder aangesteld kunnen worden. De reorganisatiemaatregel zelf is niet van zoodanigen aard. dat de minister aan leiding heeft gevonden daarop het advies van de Bijzondere Commissie en de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over leg in te winnen. Wel zal hij met laatst genoemde commissie in overleg treden omtrent de in verband hiermede nood zakelijke wijziging van het Bezoldigings besluit. De Bijzondere Commissie zal deze •zaek over enkele da^en besnreken. Intusschen kan de minister geen op schorting van zijn plannen toezeggen, om dat dit noodwendig zou leiden tot vertra ging in de maatregelen, vereise.bt voor de buitendienststelling van het Rijksopvoe dingsgesticht te Avereest. en deze maat regelen onverwijld verder moeten worden voorbereid en ten uitvoer gelegd. Derhalve is het den minister niet moge lijk den termijn, binnen welken belang hebbenden moeten kenbaar maken of zij er de voorkeur aan ge,ren niet in den lage- ren rang herplaatst te worden, nader te verlengen. BURGEMEESTERS -BENOEMINGEN. Bij Kon. besl. zijn opnieuw benoemd: tot burgemeester: van Epe D. F. J. v. Walsetn; van Delft mr. G. van Baren; van Leerdam J. R. Mees; van Scherpenisse W. L. Klos; van Tietjerksteradeel F. W. Steenhuisen; van Anloo J. J. Engelenburg. ARBEIDSINSPECTIE. Blijkens de „Staatscourant" van gister avond is ir. J. W, M. Stevens, inspecteur van den arbeid te Amsterdam, bevorderd met ingang van 1 November a.s. tot hoofd inspecteur van den arbeid in het negende district der inspectie ter standplaats Gro ningen. Aan mej. C. G. M. M. van Son te 's-Her- togenbosch is op haar verzoek met ingang van 1 September j.l. eervol ontslag ver leend als adjunct-inspectrice van den ar beid. VERSPREIDE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is overleden de heer H. Carpentier Alting. oud-directeur v^n het Binnenlandsch Bestuur in Ned.-Indië. In 57-jarigen ouderdom is gisteren in het Roode Kruis-ziekenhuis te Den Haag overleden de heer D. Croll. oud-havenmees ter van Batavia. De audiëntie van den Minister van Waterstaat zal a.s. Woensdag 28 dezer niet plaats hebben. De Rotterdamsche Lloyd Rapide aan sluitende met 't m.s. ..Indrapoera" wordt Donderdagochtend te 9 uur 28 te 's-Gra venhage verwacht. Gistermiddag heeft de Nederlandsche Boekverkoopersbond in De Twee Steden Palace te 's-Gravenhage een druk bezochte receptie tergelegenheid van het 25-jarige bestaan van den bond gehouden. UIT NED. OOST-INDIE. EEN ZONDERLINGE VEREENIGING. MAKASSAR, 27 Sept. (Aneta). Ein be gin van de z.g. Keraengolata beweging (geloof in den terugkeer van den in de 18de eeuw naar Ceylon verbannen sultan van Goa) is ontdekt, in de kampong in de onderafdeeling Banthain. Bij aankomst van het bestuur en de mlitaire patrouille werden 2 leiders en een aantal volgelingen aangetroffen. De som matie om de wapens af te geven bleef zonder succes. De leiders stormden met getrokken wapens op de patrouille af. Beiden .werden neergelegd. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 28 SEPTEMBER. LEIDEN. Geref. Gem. (N. Rijn 76): Nam. 8 uur, ds. R. Kok, van Veenendaal. Prediker: Nam. 8 uur, de heer P. van der Woude, van Delft. LEIDSCHENDAM—VOORBURG. Heerenstraat: Nam. 8 uur, ds. T. Kloosterman, van Amsterdam. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Krommenie, P. Can- negieter, te Idaard. Bedankt: Voor Bergum. P. Cannegieter, té Idaard. GEREF. KERKEN IN H. V. Beroepen: Te Amsterdam-Centrum, P. A. E. Sillevis Smitt. te Haarlem. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Hilversum. W. Bijleveld, te Haarlem, en D. Driessen, te Amsterdam- Oost. Bedankt: Voor Baarn, Schiedam en Urk, A. M. Berkhoff, te Sneek. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Gouda. R. Kok. te Vee- nenda-al. GEREI-. KERKEN. Aangenomen: Naar Voorburgals hulp- pred.) H. de Jong. cand. te Wommels. ONTSTELLENDE INZINKING. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro no. 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende: In de inkomsten der Samenwerkende Zendingscorpor^ties zijn wij aan sterke schommelingen gewoon en op de grafi sche voorstelling, welke wij daarvan bij houden vertoonen de lijnen der verschil lende jaren de grilligste vormen. En tus schen die lijnen onderling bestaat dikwijls weinig overeenkomst. Een maand, die het eene jaar heel goed was, kan een volgend jaar wel heel slecht zijn. Toch waren er langzamerhand eenige vaste gegevens duidelijk geworden, o.a. deze, dat Januari en Augustus de maan den zijn met de minste inkomsten. Daar entegen was September gewoonlijk goed en herstelde het tenminste tegenover Augustus eenigszins het totaal. Maar wat wij nog nooit ondervonden hebben dreigt dit jaar te gebeuren. De maand September is bijna ten einde; f. 86.000.— was er noodig, f. 18.000.heb ben wij aan giften enz. ontvangen. Zoo dreigt September nóg slechter te worden dan Augustus en de achterstand met één sprong te vërhoogen 'tot bijna aan de drie maal honderdduizend gulden. Plotseling schijnt er in de offervaardigheid voor de Zending een ontstellende inzinking te ko men. Terwijl er verleden jaar in deze maand ongeveer f. 60.000.inkwam, dreigt het nu beneden de f. 20.000.te blijven. Dat wij dezen toestand met bui tengewoon groote zorg aanzien en mid delen beramen om niet de Zendingsweek in te gaan met een niet meer in te halen achterstand, behoeven wij niet te verzeke ren. Wij hopen op krachtigen steun van ieder op wie dezer dagen daartoe een be roep wordt gedaan. NED. GUSTAAF ADOLF-VEREENIGING. De Ned. Gustaaf Adolf-Vereeniging heeft gistermiddag te Leeuwarden haar 77ste alg. vergadering gehouden onder leiding van ds. B. Klein Wassink. te Bathmen. Aan den vooravond was in twee gelijk tijdige godsdienstoefeningen de beteekenis van Gustaaf Adolf en die van het werk dier vereeniging in het licht gesteld, met het oog op de herdenking van Gustaaf Adolf's sterfdag (6 Nov. 1632, bij Lützen); de samenkomst in de Groote Kerk was door bijzondere liturgie opgeluisterd; voor ganger was prof. dr. C. G. Wagenaar. Deze sprak naar aanleiding van Rom. 2. 5 en 11. In de Galileeër Kerk preekte ds. J. W. Groot Enzerink uit Leiden, naar aanl. van 1 Sam. 17 vs. 47b (..De krijg is des Heeren") Gisterochtend was er een tentoonstelling met betrekking tot de Reformatie in het algemeen en Gustaaf Adolf in het bij zonder. Aan het gistermiddag uitgesproken ope ningswoord van den plaatsvervangenden voorzitter prof. dr. Knappert was als voorzitter van het H. B. wegens ongesteld heid verhinderd de vergadering bij te wo nen ontleent het „Hbld." het volgende: Het jaar 1932 is het Gustaaf-Adolf-jaar. Reeds op den Nieuwjaarsdag van dit jaar deed de koning van Zweden een boodschap uitgaan tot zijn volk, om den 300sten ge denkdag van den tragischen heldendood van Gustaaf Adolf op het slagveld bij Lüt zen niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Spr. herinnerde aan het eeuwfeest der Duitsche Gustaaf Adolf-Vereeniging en het werk van haar jongere zustervereeniging in Nederland. Na afhandeling der agenda werden hoofd bestuur en bezoekers der algemeene ver gadering ten stadhuize door het dage lij ksch bestuur der gemeente Leeuwarden ontvangen waarna een gemeenschappe- liike maaltijd gehouden werd. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. De tweede periode reeds begonnen - Het arbeidsppogramma voor het Bureau - Zal Duitschland wegblijven - Bij de kruising der wegenontwapening en vrede óf bewapeningswedloop en oorlog. GENÈVE, 22 September 1932. Zijn wij werkelijk reeds in de tweede periode der Ontwapeningsconferentie aan geland? Toen de Algemeene Commissie op 23 Juli na de aanneming der resolutie- Benes zich voor ongeveer een half jaar verdaagde en daardoor naar ieders opvat ting de eerste periode der Conferentie afsloot, bestond de algemeene opvatting, dat de tweede periode eerst met de her vatting der werkzaamheden van de Al gemeene Commissie in Januari 1933 be ginnen zou. ook al zou in dien tusschen- tijd het Bureau eenige malen bijeen komen. om overeenkomstig de op 23 Juli Van de Algemeene Commissie ontvangen opdracht een beteren gang van zaken in de tweede periode voor te bereiden. Gisteren heeft Henderson echter in de rede, waarmede hij-de nieuwe zitting van het Bureau opende, uitdrukkelijk ver klaard, dat „de tweede periode der Ont wapeningsconferentie thans begonnen is" en het door Benes voorgelegde arbeids- programma was zoo omvangrijk, dat wij cok daardoor den indruk kregen, dat het Bureau in den tusschentijd tusschen thans en de tweede helft van Januari meer te beschouwen zou zijn als een politieke ver gadering. die vier maanden lang de piaats der Algemeene Commissie inneemt, dan als een eenvoudig orgaan van uitvoering van de door de Algemeene Commissie hem gegeven opdrachten. Zoo scheen het op den eersten dag dezer bureau-zitting, dat de Ontwapeningsconferentie reeds weder in volle activiteit was getreden, ook al zou den in de eerstvolgende maanden de ver gaderingen nog niet zoo onafgebroken plaats vinden als in het eerste halve jaar en al zouden niet alle regeeringen (het Bureau bestaat slechts uit 22 leden!) aan het werk der eerste maanden deelnemen. Vandaag aarzelden echter verschillen den der machtigste gedelegeerden de volle konsekwc-nties uit Henderson's opvatting, dat reeds de tweede periode der Confe rentie begonnen zou zijn, te trekken. Toen het Bureau had vastgesteld, hoe de ver schillende in de resolutie van 23 Juli ge noemde kwesties (vermindering van het personeel der landmacht, maximum grenzen voor de zware artillerie en de tanks, verbond van luchtbombardement en internationale reglementeering der bur gerlijke luchtvaart, verbod van de voorbe reiding in vredestijd van den chemischen en bacteriologischen oorlog, toezicht op den wapenhandel en op de wapenfabri- catie, toezicht op de naleving der Ontwa- peningsconventïe) zouden aangepakt wor den, en voorzitter Henderson hierna de vraag aan de orde stelde, welke „poli tieke" kwesties het- eerst onderwerp van bespreking in het Bureau zouden uitma ken. rees verzet van Sir John Simon en Paul Boncour. De Britsche en Fransche ministers kwamen ertegen in opstand, dat aldus het Bureau zich geheel voor dc Al gemeene Commissie in de plaats zou stel len. „Geen politieke discussies in het Bureau zonder voorafgaande machtiging van de Algemeene Commissie", was de vermaning van Simon en Boncour, die, het most erkend worden, daardoor zeker beter de stemming van Juli weergaven dan Hen derson met zijn radikalere opvattingen over de tegenwoordige taak van 't Bureau. Henderson liet zich echter niet door dezen tegenstand uit het veld slaan. De omstandigheden zijn sinds Juli belangrijk gewijzigd. Het Bureau als leidend orgaan der Ontwapeningsconferentie moet zich aan die veranderde omstandigheden aan passen. Wanneer het dezer dagen zou blijken, dat een discussie in het Bureau over den Duitschen gelijkgerechtigheids- eisch tot gevolg zou kunnen hebben, dat Duitschland weder zijn plaats in het Bu reau inneemt, zou het dwaasheid zijn eerst volgens het voorschrift der resolutie van 23 Juli een maand lang te wachten, totdat de Algemeene Commissie zou kun nen bijeenkomen, om het Bureau uitdruk kelijk tot die discussie te machtigen; Henderson wilde echter den leden gele genheid bieden de zaak nog eens te over denken en schorste de besprekingen tot Dinsdag, ook omdat de Volkenbondsraad en de Volkenbondsvergadering de dagen van Vrijdag, Zaterdag en Maandag reeds voor zich bezet hebben. Henderson's betoog maakte zooveel in druk, dat Sir John Simon, die wel de grootste opportunist der Conferentie en een bijzondere specialiteit in het „draaien" is, zich na afloop der vergadering haastte aan de Britsche journalisten te doen weten, dat hij eigenlijk hetzelfde als Hen derson bedoeld had! Hij was slechts tegen onmiddellijke politieke besprekingen in het Bureau nog in deze week, omdat hij eerst met Von Neurath de zaken vertrou welijk bepraten wilde. Doch als het de volgende week nuttig mocht blijken een debat over den Duitschen eisch te openen, dan zou hij zich zeker niet ertegen ver zetten Sir John was klaarblijkelijk be vreesd, dat de Engelsche pers, die een vlot verloop der Ontwapeningsconferentie wenscht, de zijde van Henderson tegen hem, Simon, zou kiezen, en haastte zich zijn terugtocht te dekken Zoo zijn de manieren van dezen handigen Britschen rechtsgeleerde, die helaas steeds meer ad vocaat dan staatsman is! Zoo zitten wij dus thans weder in af wachting. of het den vereenigden pogingen van Sir John Simon, Henderson, den Ita liaan Aloysi en anderen gelukken zal Von Neurath te bewegen Duitschland weder aan de Bureau-zitting te laten deelnemen. Voorloopig zullen het slechts voorberei dende besprekingen kunnen zijn. Want als de Engelschen en Italianen het al met de Duitschers zouden kunnen eens worden, zal nog de toestemming van Frankrijk moeten verkregen worden en Herriot keert eerst Maandag hier terug. De groote beteekenis, die de vraag van Duitschland's blijvende medewerking aan de Ontwapeningsconferentie voor de ge heele toekomst der menschheid heeft, heeft Henderson scherp belicht, toen hij gisteren de woorden uitsprak; „Wij na deren de kruising der wegen: ;óf ontwa pening en vrede óf wel bewanennigswed- loop en ten slotte dan oorlog." Het is een illusie te gelooven. dat Duitschland, è.ls het geheel van de Ontwapeningsconferen tie zou wegblijven, zich dan nog aan de ontwapen ingsbepalingen van Versailles zou houden. De Duitschers zullen zich aan Versailles niet langer storen en hun be wapening dan geheel naar eigen inzicht regelen. Dat de andere staten zich dan door een conventie zouden willen verbin den hun bewapening binnen bepaalde grerzen te houden, is ondenkbaar. Het wegblijven der Duitschers uit Genève zal, dus beteekenen de geheele mislukking der Ontwapeningsconferentie, 'n hernieuwden bewapeningswedloop en ten slotte een her haling van 197.4! Is het verwonderlijk, dat met dit vooruitzicht voor oogen steeds meer personen hier het denkbeeld aan hangen. dat het Bureau verklaren zal. dat met het in werking treden van de Ontwa- reningsconventie gelijktijdig de aan Duitschland ongedwongen ontwapenines- beoalingen zullen ophouden te bestaan? Na een dergelijke verklaring zullen alle staten op den voet van gelijkgerechtigd heid ter Conferentie kunnen onderbande len over den omvang der bewapening, dié de Conventie nog aan ieder hunner zal veroorloven. Misschien zal daarbil dan blijken, dat de Duitschers. nadat de prestige-vraag van Versailles in voor hen bevredigende wijze zal ziin opgelost, be reid zullen ziin vrijwillig bit de Ontwape ningsconventie een zoodanige bewape ningsbegrenzing op zich te nemen, dat de andere staten zonder te veel risiko in een belannTijke vermindering van hun tegen woordige bewanening kunnen toestemmen. De Duitschers hebben immers steeds op- rneuw betooed, dat zii wél verlangpn „ge lijkgerechtigdheid doch niet ..gelhkheid van bewapening"! Nóg zijn alle Staten, cok Duitschland. bereid bij een algemeene conventie zichzelf hpwaoeningsbegrenzin- gen op te leggen. H°t. zou een ramp voor de geheele wereld zijn, indien dit oogen- blik ongebruikt zou voorbijgaan wegens een stiifhoofdig vasthouden aan „Versail les". dat meer op papier dan in werke lijkheid. veiligheid biedt! Een vrijwillig door Duitschland aanvaarde Ontwane- ningsconvent.ie zou. zelfs indien daarin aan Duitschland een bescheiden bewaneni n es- vermeer d erin c zou worden toegestaan, meer werkelijke veiligheid geven dan de ongedwongen er>fwapeningsbepalingen van het vredesverdrag DE GEDELEGEERDE DER LUISTERAARS Prof Raymond Braillard, voorzitter van de delegatie van de Union Internationale de Radiodiffusion te Madrid, wordt daar de gedelegeerde der luisteraars genoemd. Ten gerieve van de luisteraars vraagt hij niet minder dan 23 nieuwe golflengte voor omroepdoeleinden, liggende op de golf lengteband van 555 tot 580 M. en tusschen 620 en 650 M. Verder vraagt hij voor uit sluitend omroepgebruik de golflengte tus schen 650 en 810 M. en 1050 tot 2000 M. Indien wij juist geinformeerd zijn zullen deze eischen echter niet ingewilligd worden doch zal men eerder aandringen op in krimping van het aantal stations. LUXEMBURG OP KORTE GOLF? Monsieur Etienne, directeur van de Maat schappij die de uitzendingen van Luxem burg zal verzorgen, is thans in onder handeling getreden met de omroepautori- teiten ter verkrijging van een geschikte golflengte. Nu 'de oorspronkelijke golf lengte van pl.m. 1100 Meter niet verleend kan worden, werden er pogingen in het werk gesteld om toch nog tusschen de golflengten op het Kortegolf gebied te gebruiken. De proefuitzendingen vinden plaats vanaf 1 October op werkdagen van 1.50 tot 2.50 en van 5.50 tot 6.50. Hpt station kondigt zich aan met de oproep: :„Iri Radio-Luxembourg, Emission Experi- mentale", RADIO IN NIEUW ZEELAND. De technisch commissie heeft voorge steld om 4 omroepstations te bouwen in Nieuw Zeeland, n.l. in Wellington, Auck land, Christ Church, en Dunedin. De energie zal verdubbeld worden. De laatste 3 stations zullen als relais zenders gebruikt worden. Door de groote verspreiding van de bevolking, is het zeer moeilijk alle inwoners met voldoende energie te be reiken. Het aantal tuisteraars bedraagt slechts 75.000. o TELEVISIE-PROEVEN VAN MARCONI. Door de Marconi Company is een nieuw systeem voor televisie ontwikkeld geworden. De eerste proef werd gehouden in Chelm- ford naar de St Petrus Hall in York, een afstand van ca. 250 K.M. In de school was een scherm van matglas opgesteld en hierop werden de in Chelsford op de band geregistreerde telegrammen gepro jecteerd. Zooals men weet worden de telegrammen in drukletters ontvangen en bedraagt de snelheid hiervan plm. 300 letters per minuut. Op het matglazen scherm zag men dus met groote snelheid de letters passeeren. De ontvangst was met deze uiterst eenvoudige beelden zeer dui delijk. Vreemdelingenverkeer bevordert den bloei van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9