Moderne Etalage-Verlichting. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 27 September 1932 De invloed van het licht op de publieke belangstelling. ETALEER IET PRIJZEN! RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. AGENDA. DE STERRENHEMEL M NEDERLAND IN DE WEEK VAN 28 SEPTEËBER—5 OCTOBER 21 UUR M. (20 UUR ZT). Oebbseekm' X Een merkwaardig verschijnsel in den dampkring. Een goede en doelmatige étalageverlich- ting is voor den winkelier van onschatbaar belang. Door middel van de verlichting im mers worden de uitgestalde waren voor het publiek zichtbaar; door het tentoongestelde in den meest letterlijken zin „in het juiste licht" te zetten, maakt men het attractief en begeerlijk voor den beschouwer en wekt zoo in dezen den lust tot koopen. Een hel der verlichte étalage werkt op de voorbij gangers als een magneet op ijzer; zij wor den erdoor aangetrokken. Duidelijk is dit gebleken uit proeven, waarbij de sterkte van het licht in een étalage met tusschen- poozen van enkele dagen werd verhoogd; het aantal voorbij gangers, dat bleef staan om de étalage te bekijken, nam bij elke verhooging van de lichtsterkte aanzienlijk toe en ook het aantal van hen. die den winkel binnengingen, vertoonde een belang rijke stijging.. De groote invloed van de étalageverlichting op de belangstelling en ook op de koopneiging van het publiek, kwam bij deze proeven overtuigend vast te staan. Indien men des avonds door een winkel straat loopt en men bekijkt eens critisch de wijze, waarop de verschillende étalages zijn verlicht, dan valt het op. van hoe wei nigen de verlichting werkelijk in orde is en hoe weinig winkeliers profiteeren van de mogelijkheden, die de moderne verlich tingstechniek hun biedt. Tegenwoordig is er geen zakenman meer. die niet adver teert, omdat hij weet, dat door middel van de advertentie de aandacht van het koo pend publiek op zijn zaak- wordt gevestigd; welnu, ook de étalage heeft het karakter van een advertentie en wel van een zeor belangrijke advertentie, die de waren zelve toont en de begeerte naar het bezit ervan opwekt,terwijl de kooper-in-spé voor den winkel staat en dus slechts enkele stappen behoeft te doen. om zich in het bezit van het begeerde te stellen. Waar de verlichting van de étalage hierbij zulk een voorname rol speelt, is het voor eiken winkelier van groot belang, zijn eigen étalageverlichting eens critisch te beschouwen en zoo noodig hierbij de hulp van een deskundige in te roepen, opdat het geld, dat aan huur en aan stroomkosten wordt betaald, zoo goed mogelijk wordt besteed. In vele étalages van oudere winkelhui zen heeft de electrische verlichting inder tijd de gasverlichting vervangen, waarbij dan uit gewoonte werd vastgehouden aan het bij de gasverlichting toegepascte sy steem, n.l. eenige lichtbronnen op een rij in het midden van de étalagekast opgehan gen. Deze lichtbronnen zijn doorgaans voor het publiek zichtbaar, waardoor de aan dacht van het uitgestalde wordt afgeleid niet de bedoeling is terwijl verder de kans zeer groot is, dat de kijker, doordat het licht van de lampen direct zijn oog treft, wordt verblind en dan alles in een waas ziet en niets meer kan onderscheiden. Dit laatste komt steeds voor bij het gebruik van sterke electrische lampen in een klein schutkapje, zooals men dikwijls nog ziet; hier wordt de beschouwer totaal verblind door de felle straling. Een étalageverlich ting met zichtbare lichtbronnen is ouder- wetsch en ondeugdelijk en mag daarom niet meer worden toegepast. De moderne etalageverlichting heeft zich losgemaakt van de starheid der gas verlichting en maakt gebruik van alle mogelijkheden, die de toepassing van het electrisch licht biedt. Het electrisch licht heeft het onschatbare voordeel, dat het steeds daar kan worden aangebracht, waar het nuttig en noodig is; gasverlichting is door haar aard, hiertoe niet in staat De moderne etalageverlehting verwerpt de zichtbare lichtbronnen en stelt de lampen zoo, dat al het licht in de etalage en op de uitgestalde voorwerpen valt, terwijl de kijker de lichtbronnen niet ziet en dus niet kan worden verblind of zijn aandacht ziet afgebeeld. De lichtbronnen zijn hier electrische lampen in reflectoren van specialen vorm, de „Philiray"-reflectoren Het hangt van den aard van het uitge stalde af, welke soort lampen moeten worden gebruikt Zoo worden in etalages van galanterieën en stoffen de melkgla- zen „Argenta"-lampen toegepast, even eens in een uitstalling van lederwaren; een etalage van schoenen daarentegen ver- eischt gebruik van heldere lampen, omdat schoenen moeten glanzen. Verder willen wij nog wijzen op het gebruik van buis vormige etalagelampen, z.g. „Linea"- lampen, die rondom de etalage worden gemonteerd en van zonlichtlampen, die de kleuren fel doen spreken. Het zou ech ter te ver voeren, hierop nader in te gaan. EEN STUDIE OVER EEN ONDERWERP DAT VOOR BIJKANS ELKEN WINKELIER ACTUEEL IS. Over de strijdvraag: prijzen noemen of niet, is in binnen- en buitenlandsche bla den reeds veel geschreven, zonder dat men tot een bevredigend resultaat is gekomen, aldus de heer Jc. Schotel in „De Reclame". De tegenstanders der „geprijsde" etalage maken het bezwaar: „in sommige bran ches kan dat misschien, maar mijn artike len leenen zich niet daarvoor". Enkelen voeren aan, dat zij luxe-artikelen verkoo- pen, anderen dat hun etalages geen koop waar, doch kunst-producten bevatten, die door prijsvermelding in de waardeering van het publiek zouden dalen. Velen heb ben de meening, dat de gemiddelde kooper de geprijsde waar te duur zal vinden. De voorbijganger, die over den prijs niet was ingelicht, zou tóch koopen, mits het ge- etaleerde zijn kooplust had opgewekt. En mocht de prijs \ran het door hem ge- wenschte te hoog zijn, dan kan hij altijd nog tot het koopen van iets goedkoopers overgehaald worden. Al deze bezwaren tegen het prijzen van geëtaleerde artike len zijn echter te weerleggen. De klant, die voor de etalage blijft staan, wil niet alleen weten wat er te koop is, hij wil ook weten tot welken prijs. Artikelen, die ge prijsd zijn, hebben dus zonder meer reeds een grootere aantrekkingskracht dan de ongeprijsde. Men kan het mooiste artikel, het nuttigste, het nieuwste gebruiksvoor werp in de etalage zetten, maar zoolang de prijs ontbreekt, zal de aspirant-kooper zich op straat een eigen idee van den prijs vormen. Gewoonlijk zal hij onjuist schat ten en tot de conclusie komen, dat het voorwerp wel zeer duur moet zijn, omdat het anders wel geprijsd was. Vooral geldt dit voor een nieuw artikel, dat hij nog nooit gekocht heeft. Wanneer men hier en daar eens de etalages beziet, dan komt men tot de ont dekking, dat zeker de helft der artikelen niet geprijsd is. Dit is een absolute fout. Wanneer men toch koopwaar, of dat nu 'n kist sigaren, een das, een stoel of een auto is, etaleert, dan behoort aan het voorbij gaande publiek toch tevens „.offerte" ge maakt te worden. En dan is het ook van zelfsprekend, dat deze offerte op de ge bruikelijke wijze wordt gemaakt, n.l, door het noemen van den prijs. De klant kan met een bepaalde koopbedoeling een zaak alleen binnengaan, wanneer hij weet wat het artikel kost. Velen zullen den winkel niet betreden, omdat zij vreezen, dat hun onkunde omtrent de waarde van een ar tikel door den verkooper zal worden be nut om een hoogeren prijs te noemen. In derdaad zijn er zulke twijfelaars. Men is het er reeds lang over eens, dat vaste prijzen, voor ieder gelijk, de voor keur verdienen boven het „de klanten eerst aankijken". De ervaring leert, dat zaken die met vaste prijzen werken, en die prijzen duidelijk leesbaar op elk arti kel vermelden, de voorkeur van het pu bliek genieten. De onzekerheid bij den koop, het aanhoudende bieden en pingelen hoort in een vorige eeuw thuis. En toch willen tallooze winkeliers in hun etalages zich nog niet aan den tegenwoordïgeti tijd aanpassen. Er valt nog een vraag te beantwoorden, of alle artikelen, of slechts enkele, die dan als lokmiddel dienst doen, geprijsd dienen te worden. Ook hier spreekt de ervaring weer vóór het vermelden van alle''prijzen: Daarmee wil ik geenszins beweren, dat leder voorwerp, ook het kleinste, van een flinke, duidelijke prijskaart voorzien be hoort te zijn. Wanneer een manufacturier b.v. met kleine artikelen etaleert, zooals garens, knoopen, naalden, band, veilig heidsspelden, dan mag hij gerust groeps gewijze prijzen vermelden, die een zekere speling hebben, b.v. „Naalden uit prima staal vanaf 10 cent per pakje". Bij zoo genaamde stapeletalages kan vermeld worden tusschen welke twee prijzen de goederen verkrijgbaar zijn. Nog overtuigender dan mijn betoog spreken de resultaten van een proef, die geruimen tijd geleden door het bedrijfs wetenschappen k instituut der handels- hoogeschool te Mannheim met betrekking tot het noemen van prijzen in etalages werd genomen. Voor het onderzoek werden twee etala ges van een groote modezaak gekozen, die zoowel in diepte en breedte als inrichting geheel gelijk waren. Een week lang wer den in de eene etalage alle hoeden van een prijskaart voorzien, terwijl in de an dere etalage alle hoeden ongeprijsd ble ven. Voor beide etalages werden dames hoeden van gelijke prijzenklasse gebruikt, om een zuiver beeld te verkrijgen. De stu denten van het instituut zorgden voor de buitenstatistiek, het speciaal geïnstrueer de verkooppersoneel maakte binnen de noodige aanteekeningen. Een student telde alle voorbijgangers, een tweede telde de dames die voor de etalage stil bleven staan, terwijl een derde met een stop watch den tijd opnam, dien het beschou wen van de etalage duurde. Ook bij de andere etalage was een observatiegroep van 3 personen opgesteld, en uit de aldus verzamelde gegevens werd de gemiddelde tijdsduur van het bekijken vastgesteld. Tegelijkertijd werden binnen ook de noodige gegevens verzameld. Op een for mulier, dat op een bepaalde manier was ingedeeld, werd met een streepje elke bezoekster aangeteekend, die in den loop van het gesprek over een hoed in een der beide etalages sprak, onverschillig of zij dien kocht of niet. Eveneens werden op het formulier kruisjes gezet" voor alle hoe den die uit de twee etalages verkocht wer den. Aan de verzameling dezer statistische gegevens lagen deze gedachten ten grond slag: De bezichtigingsfrequentie, in pro centen der voorbijgangersfrequentie uit gedrukt, moet als maatstaf kunnen gelden voor de aantrekkingskracht die de etalage uitoefent. Het aantal der klanten, dat over de geëtaleerde artikelen spreekt, kan gelden als maatstaf voor de suggestieve werking van het geëtaleerde. Want elke vermelding van het geëtaleerde bewijst, dat bij den klant reeds het verlangen wak ker geworden is, een der uitgestalde ar tikelen te koopen. Nog beslister komt de werking der etalage tot uitdrukldng in het aantal der naar aanleiding daarvan ge kochte voorwerpen. Het resultaat van dit onderzoek wees uit, dat de etalage A (met prijzen) 6.4% en de etalage B (zonder prijzen) 4% dei- voorbijgangers tot bezichtiging noopte. Ds gemiddelde bezichtigingstijd was voor A 15.2 en voor B 13.4 seconde. In 't geheel spraken 24 dames in den winkel over eta lage A en 9 over B, terwijl uit A 26 en uit B 14 hoeden verkocht werden. Hieruit blijkt dus, dat een etalage met prijzen 60% meer voorbijgangers tot stil staan noopt, den bezichtiger 13% langer aan zich weet te binden, 167 meer vra gen om inlichtingen en 86% meer ver koop oplevert. De superioriteit van de etalage met prij zen is hiermede, althans in dit geval, dui delijk bewezen. Wie bovenstaande cijfers bestudeert, zal na eenig nadenken tot de conclusie moeten komen, dat ook voor zijn II. In het vorige artikel heb ik een uiteen zetting gegeven van den aard van het merkwaardige vérschijnsel in den damp kring, dat onder den naam turbulentie in de weerkunde bekend is. De practische beteekenis van dit ver schijnsel voor de overige verschijnselen in den dampkring moet nu in het volgende uiteengezet worden, In de eerste plaats moeten wij de rol, die de turbulentie speelt bij de verspreiding van den waterdamp in de atmosfeer, na gaan. De waterdamp is grootendeels of eigenlijk geheel afkomstig uit den bodem en uit de verschillende waterbekkens op de aarde, waaruit het water verdampt en in de onderste luchtlaag geraakt. Wanneer nu de dampkring volkomen In rust was zou de waterdamp slechts heel langzaam in de hoogere lagen doordringen. Maar tweeërlei bewegingen in den lucht- oceaan dragen er in zeer groote mate toe bij, dat het vermengings-proces snel ver loopt; deze twee bewegingen fcijn de op- waartsche beweging van luchtstroomen, waardoor lucht van de onderste naar de hoogere lagen worclt overgebracht, en de turbulentie. Wij hebben gezien hoe een rookpluim snel in de omringende lucht wordt verspreid ook in 'de hoogte, en wij weten, dat een rooker een kamer in korten tijd geheel met sigarenrook vult, wanneer hij dien krachtig uitblaast, in beide ge vallen tengevolge van turbulentie. In den "dampkring zijn altijd turbulente luchtstroomen aanwezig, vooral in de on derste luchtlagen, waar de wind sterk door oneffenheden van den bodem wordt ge stoord. Deze laatste verspreiden den waterdamp in hoogere luchtlagen, brengen een deel ervan weer in andere turbulente lucht stroomen op nog grootere hoogte en zoo gaat dit proces steeds door, zoodat gaan deweg groote hoeveelheden waterdamp in de hoogere dampkringlagen doordringen. Uit den aard der zaak verloopt die ver spreiding zoo, dat in de hoogere lagen slechte een deel aankomt van de hoeveel heid waterdamp, die uit de onderste lagen naar boven werd gebracht. Maar de tur bulentie zorgt toch op deze wijze voor een voortdurenden stroom van waterdamp van beneden naar boven, waardoor op den duur in de hoogere lagen een ophooping van waterdamp zou moeten ontstaan als de condensatie niet nu en dan voor afvoer naar beneden in den vorm van regen, sneeuw en hagel zorgde. Zoo zien wij dan, dat de turbulentie medewerkt aan den eeuwigdurenden kring loop van het water in den dampkring. Op dezelfde wijze als de turbulentie den waterdamp van de onderste naar de hoo gere luchtlagen overbrengt, draagt zij ook voor een zeer groot deel bij tot dc ver spreiding in de atmosfeer van het van de aardoppervlak opgewaaide stof. De turbu lente luchtstroomen veroorzaken dus even goed een voortdurenden stofstroom van beneden naar boven, terwijl de regen weer zorgt, door haar neer te slaan, dat in hoo gere lagen geen opeenhöoping van stof ontstaat. Het is niet algefneefi bekend, dat in de atmosfeer veel aardsche stof rondzweeft, bestaande uit zandkorreltjes, plantenresten en allerlei andere organische deeltjes. Dit stof bereikt echter niet zulk een groote hoogte als de waterdamp, dien men op 5000 Meter hoogte nog vindt. Luchtreizi gers kunnen gemakkelijk constateeren, dat op een hoogte van 2000 a 2500 Meter een scherpe scheiding is tusschen de onderste, met stof bezwangerde, en de hoogere stof vrije lucht. Deze scheiding is zóó scherp, dat men de met stof beladen luchtlaag als een uitgestrekte, eenigszins golvende vlakte ziet, wanneer men daar juist even boven uit komt. Van den grond af kan men trou wens de stoflagen gemakkelijk herkennen aan de bruinachtige nevelbanken, die het vergezicht versluieren. Boven de stoflaag is de lucht kristalhelder en kan men hon derden kilometers ver zien. Deze atmosferische stof speelt een zeer belangrijke rol bij de condensatie van waterdamp, dus bij neerslag-vorming en bij het doorlaten en verstrooien van het in den dampkring doordringende zonlicht. Wellicht wordt de laatste rol van de atmos ferische stof bij de warmteverspreiding niet hoog genoeg aangeslagen, maar dat deze rol niet onbeteekenend kan zijn heb ben voortgezette metingen van de veran deringen van dag tot dag in de sterkte van de zonnestraling voldoende geleerd. De turbulentie speelt ongetwijfeld een groote rol bij het voortdurend dooreen mengen van de bestanddeelen van onzen dampkring, iets, dat voor de huishouding in de levende Natuur ongetwijfeld van het hoogste belang is. De geregelde afvoer van het door planten en dieren uitgeademde koolzuur wordt stellig in niet geringe mate I door de turbulentie verricht en het is mis schien daarom verklaarbaar waarom win- derig weer zoo verfrisschend en prikkelend j op den mensch werkt. De tot hiertoe beschouwde turbulentie is een soort micro-turbulentie, gekenmerkt j door een enorm groot aantal kleine wer- i velingen. Ongetwijfeld komt in den damp- kring ook een macro-turbulentie voor, waar bij de groote luchtstroomen van de aige- i meene luchtcirculatie rondom de Aarde wervelingen vertoonen, die zich openbaren in afgetakte stroomen en in het ontstaan van z.g. depressies. Volgens de moderne depressie-theorie zouden de depressies wer kelijk haar ontstaan danken aan turbu lentie-verschijnselen in grooten stijl, daar waar tegengestelde circulatie-stroomen langs elkaar heen glijden, in casu de koude polaire en de warm-vochtige subtropische circulatie-stroomen. Dit is eigenlijk nog niet nader onderzocht. Waar de depressies zulk een overwegenden invloed uitoefenen op de algemeene weersgesteldheid zou dus de macro-turbulentie een groote rol spelen bij de regeling van den weerstoestand. Zoo zien wij dus, dat de bestudeering van zulk een simpele proefneming als het rooken van een sigaar kan leiden tot on derzoekingen, die ons den merkwaardigen samenhang van allerlei gebeurtenissen in den dampkring openbaren. (Na-druk verboden). C. N. Zaak het etaleeren met prijsvermelding de voorkeur verdient. En aan de fabrikanten van merkartikelen, die fraaie etalagere clame beschikbaar stellen, leert dit voor beeld deze les: zendt nimmer de winke liers een etalagekaart voor Uw artikel, waarop de 'prijs niét staat afgedrukt. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen stond de heer A. J. voor het kantongerecht terecht, omdat hij hoewel geen slijter zijnde op 8 Juni van dit jaar in zijn bierhuis, gelegen aan de Langebrug, aan een bezoeker een flesch citroenjenever heeft afgeleverd. Getuige Poianen verklaarde na eerst eenigen tijd in het bierhuis gebiljart te hebben, een flesch met citroen jenever te hebben laten vullen en hiervoor 80 ct. te hebben betaald. Hij had de flesch ci troenjenever mee naar buiten genomen en met een vriend op straat uitgedronken. De verdachte bekende de jenever te heb ben afgeleverd. Het O.M. eischte hierop f. 50.- boete of 20 dagen hechtenis. Op I October a.s. zal de kantonrechter in deze zaak vonnis wijzen. De heer A. T.. brievenbesteller alhier, was gedagvaard, omdat hij in gebreke was gebleven, hoewel hij reeds geruimen tijd in Valkenburg woonachtig was, zijn verhuls- biljet bij het gemeentebestuur van Val kenburg in te leveren. De gemeente-veld wachter Braum van Valkenburg verklaar de op 2 Augustus een schrijven van B. en W. van Valkenburg aan T. te hebben uit gereikt, waarbij hij werd uitgenoodigd op II Augustus bij B. en W. van Valkenburg te komen, waaraan hij echter niet voldaan had, De heer de Wilde, gemeente-secre taris van de gemeente Valkenburg ver klaarde dat hier onwil in het spel was. Het O.M. eischte f. 20.- of 20 dagen hech tenis. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte overeen komstig den eisch van het O.M. tot f. 20.- of 20 dagen hechtenis. BLUME VON HAWAII. De „Wiener-Operette". der Princesse- Schouwburg uit Den Haag. die zich op het oogenblik op een succesvolle tournée door Holland bevindt, komt op 1 October a.s. ook in onze stad en zal in den Schouwburg een enkele gastvoorstelling geven van de Paul Abraham-Operette „Die Blume von Hawaii". Dit gezelschap had overal een groot succes. HEDEN: TOURNIAIRE SCHEIDT VAN SAALBORN. De heer Oscar Tourniaire heeft, naar wij vernamen, zegt het „Vad.", besloten, met ingang van 1 October a.s. de betrekkingen met het gezelschap Saalborn te verbre ken. Uit hetgeen wij hieromtrent verna men. kregen wij den indruk, dat de oor zaak van Tourniaire's besluit gezocht moet worden In minder aangename verhouding, welke er sedert eenigen tijd tusschen Tour niaire en een paar der voornaamste leden van het gezelschap Saalborn moet heer- schen. HET 40-JARIG DICHTERSCHAP VAN GORKI. Volgens een bericht uit Moskou, heeft het Centraal Comité der Communistische partij besloten, bij gelegenheid der herden king van Gorki's 40-jarig dichterschap, te Moskou een speciaal literair instituut te stichten, dat den naam van Gorki zal dra gen. Het Moskousche Theater zal tot Gorki-theater worden herdoopt. Eindelijk zal de geboortestad van Gorki, Nisjni-Nov- gorod. voortaan Gorki heeten! Iedere zakenman behoort lid te zijn van Vreemdelingenverkeer. Stadsevangelisatie (Morschweg 59^, Samenkomst te 8 uur nam. Woensdag. Korevaarstr. 30: Aandeelhoudersver" N.V, Verzekeringmij. „Vooruit". 8 uur nam! Stadszaal: 3 Oct. Ver.: „Avonturen van een Leïdschen schooljongen". 2 en 7 u. nm. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd, 8 uur n m „Charlie op avontuur". Zondag n m. 2 uur en 4 uur 30. C'ty-Theater Haarlemmstr. 8 uur nm „De overwinning van den spoorzoeker'"". Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur n m „De trots van de 3e compagnie". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n.m 2 uur en 4 uur 30. Trianon-Theater Breestraat. 8 uur n.m „Der weisse Rausch". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n,m. 2 uur en 4 uur 30. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nun. Inen ting tegen dlphterle 45 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend In November. De cember. Januari en Februari van 10—3 u. in Maart, April en Mei van 104 uur In Juni, Juli Augustus en September van 10—5 uur. m October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos Maandags f. 0.25, overige dagen f.0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28 1 Dec.—1 Febr. van 103 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April1 Oct, van 105 uur. 1 Oct.1 Dec. van 10—4 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f.0.25 overige dagen f.0.10. Geologisch Mmeralogisch Museum, Garenmarkt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographiscb Museum, Rapenburg 61 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f.0.25, overige dagen f.0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012, 1.305, Zater dags 8.3012. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept 9—6 uur. 1 October—31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 10—4 uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenschappelijk Museum (Stationsweg): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 u.; 's Zon dags 14 uur. Academie en Academisch Historisch Museum. Dagelijks behalve 's Zondags 9—12 vjn. en 15 uur nm. f. 0.25 p. p. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Sept. tot en met Zondag 2 Oct. a.s. waar genomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Maandag 3 Oct. neemt waar apotheek D. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594. ©MUEMMN Olaaistekvkriiee O NIEUWE MAAN ZUID Sterretijd 21 u. 30 min. Deze kaart is maanloos; zij is om negen uur middelbare tijd des avonds nog niet op. De Stier met als helderste ster Alde- baran komt nu boven den horizont. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links vaD den toeschouwer Is, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel vah den kaarthorizon. waar OOST staat voor zich. zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer is afgewend: men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo, als zij aan den hemel staan. De sterren In bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben zijn van de le grootte of helderder; de rllk>- ronde stippen zijn sterren van de 2e groirtteen al de andere kleinere stippen zbn sterre van de 3e of van een lagere groottekiass

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6