VAN MOORSEL 1 OPENT EEN 1 Een groote Wollen Deken 5.12 Botermarkt 19 Ziet de speciale Winkelweek-attracties in onze Etalages! H Tijdens de Winkelweek stellen wij U i| voor onze klanten beschikbaar Wollen Dekens groote maat Prima 2 pers. Wollen Dekens 7.30 Extra Zware Wollen Dekens MANTELSTOFFEN EN BONTKRAGEN GRATIS. DAMESHOEDEN ONZE STALENCOLLECTIE IS GEREED. Haarlemmerstraat 92-94, Leiden, Tel. 2304 Speciaal adres voor Lodenstoffen. LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Dinsdag 27 September 1932 DE OFFICIEELE OPENING DER WINKELWEEK. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliillllliliiiiiliiiiiilllliiiiiiiiiiillllliiiiiillllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De nieuwste Medaillon Dessins IN DE STADSGEHOORZAAL. In de Stadsgehoorzaal vond hedenmid dag onder groote belangstelling, in tegen woordigheid van talrijke autoriteiten en genoodigden de officieele opening der Winkelweek 1932 plaats. Nadat allen gezeten waren, sprak da voorzitter der Winkelweek-commissie, de heer J. J. M. Meyers, de navolgende rede Uit: Openingsrede van den heer J. J. M. Meyers. Staande voor de opening der Winkel week 1932, heet ik u allen hartelijk wel kom. De Leidsche winkelstand heeft zich weer opgemaakt om de duizenden bezoekers, welke wij In de komende dagen verwach ten, op waardige wijze te ontvangen. Nu een Winkelweek, nu er zooveel som ber is en somber lijkt! Juist nu alles zoo stroef loopt en het den enkeling zoo moeilijk valt de zaak weer op gang te brengen, is het tijd om ons de oude spreuk te herinneren en toa te passen: „Eendracht maakt Macht". Alle beleid en kracht zal noodig zijn om Industrie en handel weder vlot -te maken. Niets mogen wij in dezen tijd onbeproefd laten wat tot verbetering van den toe stand in ons eigen land kan bijdragen. Want het lijkt mij, ook voor den midden stand, verkeerd en niet ongevaarlijk om dezen tijd als zóó abnormaal te beschou wen, dat wij het beste doen maar op maat regelen der regeering te wachten als zijnde het eenige dat verbetering kan brengen. Laten wij zooveel mogelijk ons zeiven helpen. De gewone oude middelen zullen daartoe vermoedelijk niet voldoende zijn. Buitengewone tijden vragen buitengewone middelen. Een dezer middelen is zeker de collectieve reclame. Dit middel, dat door de industrie reeds meer wordt toegepast en met succes, moet pasklaar gemaakt worden voor den middenstand. Als het waar is, en wie twijfelt eraan, dat reclame een machtig wapen is in de handen van hen, die het goed weten te gebruiken en goed kunnen gebruiken (ik bedoel betalen), dan ls het ten hoogste tijd, dat wij zeiven en de organisaties hieraan de volle aandacht schenken. Elke dag wachten beteekent achterstand kracht verspillen en geld vermorsen! Er zullen moeilijkheden te overwinnen zijn, maar het doel is dit ten volle waard. Als zeer gewaardeerde bondgenooten bij deze Winkelweek heb ik hier mogen be groeten de geachte heeren Klinkenberg, Fehmers en Stokhuyzen, de directeur en de energieke leiders onzer stedelijke licht fabrieken. Het bedrijf, waarop wij allen en niet het minst onze geachte wethouder van financiën zoo trotsch zijn. En geen wonder, nog tien van zulk£ gemeente bedrijven in onze Sleutelstad en onze weelde was niet te overzien. Deze licht-geweldenaars zullen dezer 'dagen geen donker plekje meer in Lelden laten. Door hunne medewerking zullen wij in de komende dagen niets meer be merken van duistere tijden, doch een zee van licht zal niet alleen onze etalages, maar ook de bezoekers der Winkelweek in een lichte en prettige stemming bren gen. welke zich, naar wij hopen, zal uiten in een ongekenden kooplust. „Maar er is immers geen geld onder de menschen", hooren wij nu al zoo lang, dat men het haast niet meer gelooft. Vermoedelijk bedoelt men, dat er niet zooveel geld meer onder de menschen is als bijvoorbeeld twaalf jaar geleden, maar laten wij er op rekenen, dat wij het voor- loopig met het restant zullen moeten doen. Nu vallen die restanten vaak nogal mee. Weet u bijvoorbeeld, dat er gedurende Augustus plus minus 35.000 gasten in de drie ons omringende badplaatsen een maand woonden, dat er eiken Zondag meer dan duizend auto's stampvol geladen met Nederlanders over de Nederlandsche wegen rolden, om er eens uit te zijn? Een prettige dag komt eiken mensch toe, daar frisch je van op, maar er moet toch geld voor zijn, en dat is er ook wel. Daarom zullen de Leidsche winkeliers gedurende de komende Winkelweek het allernieuwste en beste toonen, wat door de geweldige prestaties der industrie en niet het minst van onze Nederlandsche indus trie is voortgebracht. Artikelen, die uw bewondering zullen wekken voor prijzen, die zullen nopen tot koopen. Dat alle deelnemers dit zullen bereiken is onze wensch en het doel van deze Winkelweek! Hierop sprak de Burgemeester de vol gende rede uit: Rede van den Burgemeester. Opnieuw heeft u mij gevraagd om bij den aanvang van de Leidsche Winkelweek 1932 namens het gemeentebestuur een woord te spreken en hoezeer men zou kunnen denken dat de jaarlijksche herha ling daarvan de opgewektheid of de lust daartoe zou kunnen doen verflauwen, doe ik het gaarne. Evenzeer als gij, winkeliers, in uwen ijver om de winkelweek op steeds weer luisterrijke wijze op touw te zetten volhardt, blijf ik als burgemeester vast houden aan de steeds door mij verkon digde stelling dat de „negotie" voor onze stad een van de levensvoorwaarden is en moet blijven en mijn waardeering van uw pogingen om die „negotie" te doen bloeien is geenszins verminderd. Integendeel, stel ik het juist dit jaar op hoogen prijs dat gij niet bij de pakken neerzit, doch met een dubbele energie alles in het werk stelt om aan de moeilijkheden die uw bedrijf ondervindt, moedig het hoofd te bieden. Gij meent dat een teeken van belangstel ling van het hoofd der gemeente, voor uw werk van waarde is, doch ik ga verder en verklaar gaarne dat die belangstelling plicht is, omdat de functie die gij in onze plaatselijke samenleving vervult, u recht geeft op bijzondere zorg van de zijde van het gemeentebestuur. De bewijzen daar voor zijn u ook bij de organisatie van deze winkelweek opnieuw gegeven. Welk dagblad, welk geschrift en ook, welke redevoering is nu nog denkbaar zonder er van den nood der tijden te ge wagen en hoe gaarne ik het zou willen, ik kan niet aan uwe belangen denken noch er over spreken, en daarbij buiten be schouwing te laten de moeilijkheden, die gij in het bijzonder ondervindt en die, zooals uw voorzitter reeds aanduidde, gij zelf voornamelijk zult moeten oplossen en overwinnen. Het is gelukkig voor wel nagenoeg alle Nederlanders een axioma geworden dat sluitende begrootingen, hetzij van Staat of Gemeente een absolute eisch zijn. Al leen al dit zekere gevolg van het prijsge ven van dezen economischen regel, n.l. 't onvastworden van het ruilmiddel, doet hem die eenerzijds inkoopen moet en an derzijds later moet verkoopen, huiveren. Zooals het is geworden met het voortdu rend ingrijpen van onze Regeering in het economische leven, om van de nadeellge maatregelen van vreemde Regeeringen maar niet te gewagen, zijn er reeds on zekere factoren te over ontstaan die uwe berekeningen op losse schroeven zetten. En toch moeten Staats- en Gemeentere- geeringen wel ingrijpen en op pijnlijke wijze het mes zetten in veel wat men eerst heeft helpen groeien. Wanneer ik thans u toe wensch. dat het aantal van uwe koo- pers moge groeien als belooning voor uwe inspanning en straks op een andere plaats bezuinigingen of maatregelen aanbeveel, die de koopkracht verminderen, dan zoudt gij mij kunnen vragen hoe dat rijmt. Ik vertrouw echter dat de mindenstand genoeg economisch inzicht heeft en vol doende beseft dat het beter is met de voe ten op den grond te blijven staan dan waandenkbeelden na te jagen en dat hij dus zal inzien, dat wij. althans hier. ver standiger doen ons te schikken naar de omstandigheden die machtigeren dan wij, die meer invloedrijken, niet vermogen te veranderen. De koopkracht van het volk is vermin derd; het ware onzin dit te willen mis kennen en wanneer het heil moet komen van een économische samenleving op een lager niveau dan wij meenden dat voor ons bereikbaar en houdbaar was. dan zal, wees ik. er nog heel wat moeten gebeuren en heel wat moeten worden besnoeid en ver anderd. Dan zal ook de geestelijke aan passing aan andere levenswijze nog verder moeten voortschrijden. Van harte hoop ik dat gij de moeilijk heden, die zulk een aanpassing ook voor u medebrengt zult weten te boven komen en vooral dat gij goede leiders zult zijn voor uwe klanten, voor wie de opgaaf: minder middelen verder te doen strekken, zeker niet licht is. Daarin toch is een van de aantrekkelijkste en interessantste ka raktertrekken van uw werk gelegen, dat gij de belangen van uwe koopers goed door grondt en hun juisten raad geeft. Ik ver tel u niets nieuws, wanneer ik zeg, dat het veelal op uwen weg ligt den klant eerst te doen begrijpen wat voor hem het beste is. Het voorlichten van den kooper is het voornaamste doel van de betooging. die gij heden aanvangt en waar deze betooging zoo rustig, zoo streelend voor de oogen zal zijn en zoo geheel vrij van politieke be doelingen geef ik er gaarne mijn zegen aan en wensch er u welverdiend succes op. Troonrede en millioenennota en niet het minste dat meest becritiseerde van alle boekwerken dezer tijden, het rapport Wei ter, hebben naar mijn meening veel te wei nig die stemming onder het volk te voor schijn geroepen, die zij ook hadden behoo- ren te verwekken. Is er, vraag ik mij af. in het Nederland- slhe volk naast de critiek dan in het ge heel geen dankbaarheid dat Vorstin en haar raadslieden het ondankbare werk der versobering, die noodig is. aanpakken en de werkelijkheid niet verbloemen. Waar deert men het wel dat onze Regeering naar alle kanten actief is en waar zij on machtig is de wereldcrisis te beëindigen althans met ijver dat doet wat wèl in haar macht staat? Waardeert men het wel ge noeg dat de Regeering de versobering in de eerste plaats op zichzelve toepast, dat zij de administratie van den Staat der Nederlanden oneindig goedkooper maakt? Toch zou ik juist uit de klanken van al die staatsstukken, straks ook uit die der gemeente, iets hoopvols willen beluiste ren, ja iets meer dan hoopvol's, ik zou er de overtuiigng uit willen putten, dat er hard gewerkt wordt aan de verbetering der toestanden. Waneer wij met onze zwakke krachten doen wat wij kunnen, is daarop niet zelden de redding gekomen. De wijze waarop onze Regeering werkt, brengt mede dat maatregelen eerst na heel wat heen en weer praten genomen worden en heeft, in vergelijking met vele andere naburige landen iets traags. Het kan dan ook zijn dat er nog heel wat tijd moet verloopen, alvorens wij aangeland zullen zijn op het punt waar evenwicht in onze huishouding bereikt wordt en wij weer vooruit kunnen gaan. De crisis die b ijons later in al haar hevigheid inzette, zal wellicht wat langer doorwerken, maar ik houd mij overtuigd, adt er vele teeke nen zijn die zij het dan ook vooralsnog elders in de wereld de hoop mogen doen herleven. Onmiskenbaar is er een kente ring in de stemming van het publiek, in zooverre dat het wantrouwen, het gebrek aan zelfvertrouwen, die onzalige factor bij een ziekte, vermindert. Het bestuur van de Winkelweek kan er zich niet over beklagen dat de samenwer king die nu sinds eenige jaren op zoo ge lukkige wijze tot stand gekomen is, geen weerklank, geen sympathie bij de burgerij gevonden heeft. In de eerste plaats stijgt het aantal der deelnemers, rechtstreeks belanghebbenden, steeds in verheugende mate, maar op allerlei wijzen komen ook andere organisatie's u hierbij te hulp. Zeer in het bijzonder heeft u zich om hulp en inspiraties gewend tot ons Electri- citeitsbedrijf. Is dit omdat onze fabriek haar 25-jarig bestaan herdenkt of is het omdat gij n deze donkere dagen naar lchtpuntjes zoekt en u tot de meest nabij- lggende brond hebt gewend? Zoo ja, ge hebt verstandg gehandeld. Dank zij haar hulp. zal door uw toedoen althans op Leiden in deze week een groot licht schij nen dat tot verre in den omtrek gezien moge worden en velen tot zich moge trek ken. De Leidsche Winkelweek open ik met de innige wensch dat zij tot voordeel van deze Gemeente moge strekken en beant woorden aan het doel dat de flinke leiders er van zich voor oogen stellen. Op het vervolg van de officieele opening komen wij nader terug. Denkt morgen om de Woensdag- coUecte van het Crisis-Comité !t 1 DEKEN AFDEELINGI Door aankoop van een groote partij Wollen Dekens zijn wij in staat gesteld U een Wollen Deken te verkoopen tegen een abnormalen lagen prijs> welke U nog nimmer hoorde. Zonder eenige verplichting noodigen =EE wij U beleefd uit tot een bezoek aan ons magazijn ter overtuiging, dat wij uitsluitend prima WOLLEN DEKENS verkoopen. Partij 1 ALS OPENING'S RECLAME Partij 2 Zeer moderne Tinten 50 FLINKE MAAT W« Partij 3 Extra groote maat Partij 4 grootste 2 persoons medaillons dessins 5 O Knippatronen naar maat en opzetten van Bontkragen bij aankoop Ook in groote maten brengen wij elegante modellen. „Bekend om haar uitgebreide en smaakvolle collecties" 7037

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 24