WINKELWEEK Fa. JOHN. KNEGTEL tegen sensationeel lage prijzen!! Leiden's bron van energie. LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Dinsdag 27 September 1932 DOOR W. ZWART De Historisch-Allegorische Optocht UIT DEN „GOEDEN' OUDEN TIJD. gedurende de Winkelweek het allernieuwste en allerbeste Wollen en Watten Dekens Tafel- en Divankleeden Schitterend Tafellinnen Kousen en Tricotage Een sorteering Kinderkleeding NOUVEAUTÉ'S IN STOFFEN, FLUWEEL PULLOVERSen SLIPOVERS WIEGEN, WAGENS en BABY-UITZETTEN En "VVü 1 DEKENHUIS Slijterij „Het Wapen van Leiden" 1 NOORDEINDE 27 TELEFOON 1665 i P P Voor 10 gulden bons 50 cent terug. "ttthimiiiiiiiiiiiiiiiniiniiM111 SllB Voorzitter der Leidsche Installateurs-Vereenlging. Jubilea zijn geen zeldzaamheid, maar dat in dezen tijd een jubileum kan wor den gevierd van een bedrijf, welks gezond heid niets te wenschen overlaat en welks financieele positie uitstekend is, mag toch ;wel een zeldzaamheid genoemd worden. Dit is het geval bij de Leidsche Electri- sche Centrale. Het ligt niet op mijn weg de waarde Van dit Gemeentebedrijf te schetsen als belangrijke bron van inkomsten voor de gemeentelijke schatkist; veeleer zou ik de aandacht willen vestigen op de belang rijke taak van het Electriciteitsbedrijf als leverancier van de eerste levensbehoeften Yan een stad: licht, kracht en warmte. Een leverancier waarop gerekend kan worden. Immers, het misnoegen en de ontstem ming, welke onder de verbruikers heerscht gedurende de enkele oogenblikken van één der zeldzaam voorkomende storingen, bewijst welk een vast vertrouwen men in dezen leverancier heeft. Men is in tech nisch opzicht een beetje verwend, zoodat men steeds het allerhoogste verwacht. De ontwikkeling van het Electriciteits bedrijf in een betrekkelijk korten tijd is geweldig geweest, mede door de oorlogs omstandigheden en de snelle ontwikke ling van de electro-technische industrie, maar vooral door de groote toewijding van directie, ambtenarenstaf en personeel. Men heeft zich afgevraagd of er reden was om feest te vieren, wanneer een ge meentebedrijf een bepaald aantal jaren bestaat. Ik meen te weten, dat de leiders van het bedrijf aan de Langegracht de noodzakelijkheid hiervan niet inzagen, onderschattende de waardeering, welke bestaat voor hun werk. Gelukkig heeft Leiden's burgerij hier over anders gedacht. Speciaal de handel en industrie, anders nog al eens tegenvoeters der lichtfabrieken ln de wereld der tarieven, geven zich bij dit jubileum rekenschap van de groote waarde van het Electriciteitsbedrijf voor onze stad en omgeving. Hoe kan het ook anders? Denkt men zich de industrie zonder électro-motorende winkels en étalages, ponder haar stralende verlichting. Men zou de electriciteit niet meer kun nen en willen missen en zoo is het geen wonder, dat bij dit jubileum sprake is van dankbaarheid tegenover het bedrijf, welks bedrijfszekerheid zoo groot is. En menige huisvrouw zal bij zichzelve realiseeren de groote waarde van de elec triciteit als bron van licht, kracht en warmte in de huishouding. Zonder elec triciteit immers zou niet mogelijk zijn de speciale sfeer der woonvertrekken, welke door een juiste verlichting zoo bevorderd kan worden; de meerdere hygiëne door middel van stofzuiger en koelkast; het gemak van electr. strijkijzer en water ketel; het genot van broodrooster, venti lator, verwarmingskussen en straalkachel tje; de gezelligheid van schemerlamp en theelicht. Bevordert electriciteit in de industrie meerdere economie, in de huishouding kan electriciteit zonder overdrijving beschouwd worden als bron van meerdere levens vreugde. Deze waardeering begint meer en meer te komen en speciaal de vereenigingen van huisvrouwen zijn reeds lang begonnen groote aandacht te wijden aan de elec- trische hulp in de huishouding; getuige de recente oprichting van een Nederland- sche vereeniging van Vrouwen, met het doel: invoering en bevordering van doel treffender arbeidsmethoden door middel van de toepassingen van electriciteit; zulks in navolging van de sinds eenige jaren in Engeland bestaande „Electrical Association for Women", De ontwikkeling van het Electriciteits bedrijf heeft medegebracht, dat speciaal aan deze huishoudelijke functie der elec triciteit groote aandacht moet worden besteed. Immers, de allereerste taak, welke de S.E.F. zich gesteld had, horizontale expan sie van het bedrijf, (d.i. de aansluiting van alle woningen in de gemeente aan het net) kan vrijwel als voltooid worden be schouwd. Nu vraagt de verticale expansie de aan dacht :het opvoeren van de behoefte aan electrische energie in de aangesloten per- ceelen. Deze nieuwe taak stelt nieuwe eischen en mogelijkheden. Het oorspronkelijk standpunt van het Overheidsbedrijf, uitsluitend levering van de verlangde hoeveelheid electrische ener gie, moest worden verlaten en men is zich gaan bemoeien met de rechtstreeksche propaganda en verkoop van electrische apparaten. Aanvankelijk heeft dit conflicten ver oorzaakt met de Leidsche middenstand en natuurlijk speciaal met de zich gedu peerd voelende electro-technische instal lateurs, wier standpunt was: „Zorgt gij, gemeentebedrijf, voor de op wekking en distributie van de benoodigde electrische energie; wij, installateurs, voe len ons volkomen in staat, aan de vraag van het publiek betreffende electrische apparaten te voldoen." Het is niet wenschelijk bij deze feeste lijke viering van het S.E.F.-jubileum te herinneren aan de vele booze woorden, welke over en weer zijn gesproken. Achter af is het te begrijpen, dat het bedrijf, ziende de geweldige mogelijkheden, dit gebied onverwijld met groote energie wilde exploiteeren, hierbij de belangen van velen over het hoofd ziende. Sindsdien echter is -van het bedrijf gekomen meerdere waardeering voor het werk der installateurs en meerder begrip voor de moeilijkheden, waarmede midden- standsbedrijven te kampen hebben. Zoo heeft strijd plaats gemaakt voor overleg en is gebleken dat publiek, elec triciteitsbedrijf en installateurs niet ge baat zijn bij strijd, maar bij samenwerking. Dat deze samenwerking, mede door de tegemoetkomende houding der directie, tot stand is gekomen, stelt Leiden in dit opzicht aan de spits der Nederlandsche ge meenten. Het is dan ook geen wonder dat men in de Nederlandsche electrotech- nische wereld groote aandacht blijft wij den aan datgene, wat men eerst noemde „een Leidsch experiment", maar wat thans geworden is het goede voorbeeld van Lei den. Een voorbeeld dat inmiddels door vele andere gemeenten (Amsterdam, Den Haag enz.) is gevolgd. Dit is de reden, dat de Leidsche instal lateurs het feest van de Leidsche Centrale intensief meevieren. De feestelijk verlichte winkels met hun keurige etalages, de oranje verlichting van het aloude Rapenburg, de overal geplaat ste lichtzuiltjes, zij alle accentueeren de belangrijkheid van het electriciteitsfeest. En het hoogtepunt zal straks zijn de Drie October optocht, welke door de groote welwillendheid en de breede blik van het bestuur der Drie October Vereeni ging eveneens gewijd is aan dit belang rijke jubileum, - Dit feest sluit dus af een 25 jarige periode van groote activiteit en interes sant werk; de volgende kwart eeuw belooft echter nog in veel grootere mate belang rijk te worden. De uitvindingen op electrotechnisch ge bied volgen elkander met groote snelheid Nieuwere toepassingen, grootere mogelijk heden zullen werkverruiming en dus meerdere welvaart ten gevolge hebben en het Leidsche Bedrijf nog grooter en krachtiger maken. Maar om het grootste effect te bereiken zal noodig zijn een nog nauwer contact tusschen industrie, middenstand, huis vrouwen, electriciteitsbedrijf en installa teurs met als doel: Een welvarend electriciteitsbedrijf in een welvarende gemeente. Door Ir. L. C. KALFF, Eindhoven. Gaarne maak ik gebruik van de door de Redactie van dit Blad mij zoo vrien delijk aangeboden gelegenheid om iets over de tijdens de feesten bij het 25-jarig jubileum der Leidsche Electriciteitsfabrie ken te houden optocht te vertellen. In dezen optocht worden door een aan tal groepen, die plaats hebben genomen op een reeks groote en kleine praalwagens mythologische, historische, wetenschappe lijke en technische momenten, die in be trekking staan tot de electrotechniek, ver zinnebeeld. De geheelc stoet is in vier af deelingen verdeeld met de titels: geschiedenis, eer ste ontwikkeling, moderne ontwikkeling en toekomst. Wij zien als eerste groepen beelden uit de Grieksche en Romeinsche mythologie, de zegewagens van den licht brenger Helios; getrokken door vurige witte rossen en van de godin van het haardvuur, Vesta, omringd door hare priesteressen, reine maagden, de zachte leden door smetteloos wit omhuld. Dan wordt het terrein der historie betreden met den praalwagen van Electra, het reeds in de oudheid bekende geheimzinnige barnsteen en vervolgens een rij van pri mitieve verlichtingsmiddelen uit vroeger tijden, vanaf de fakkel der holbewoners tot de petroleumlampen uit grootmoeders- tijd. Hierna volgen verbeeldingen der we tenschappelijke en technische ontwikke ling, de Leidsche flesch en de zuil van Volta passeeren de revue en één der grondwetten der theoretische en practi- sche electriciteitsleer, de wet van Ohm, wordt in herinnering gebracht. De vol gende afdeeling brengt aan de Leidsche Electriciteitsfabrieken de hulde, die hun toekomt voor het in de afgeloopen 25 ja ren verrichte zegenrijke werk, het bren gen van de electriciteit in de vele ge meenten van haar verzorgingsgebied. De groote waarde der electriciteit voor de Leidsche industrie wordt gesymboliseerd en ook het gemak, dat een ruim gebruik van de electriciteit in de woonhuizen met zich brengt; talrijke electrische appara ten worden getoond; zelfs vervangt de electriciteit in het donkere jaargetijde de heilzame zonnestralen, getuige de „Ultra- sol"-wagen. Tenslotte laat de laatste praalwagen een blik werpen in een fan tastische toekomst, waarin dank zij de electriciteit het menschdom zich zal be vrijden van de neerdrukkende noodzake lijkheid der dagelij ksche inspanning en sleur en door de thans onbelemmerde vlucht van zijn geest, zal kunnen stijgen tot hoogere waarden. Een vaag-gele schemering geeft het vertrek, een ongezellig aanzien. Elk voor werp is oorzaak van een sombere schaduw Op de tafel is het lichtje uit het thee- comfoor als een afzonderlijke lichtbron duidelijk te onderscheiden. De aanwezigen zitten stil om de tafel, en in hun gesprek ken is duidelijk de invloed van het lfcht te bemerken. Alles is naargeestig.... onge zelligDe hiaten in het gesprek zijn als de schaduwen, die het geheel verbreken en nog onaangenamer makenVolgens romans behoort het water op de kachel gezellig te zingen, de koffie op aangename wijze te pruttelen en de oud-hollandsche klok met zijn rustige, statige getik een voorname sfeer aan het vertrek te geven Maar in werkelijkheid heeft dit het om gekeerde resultaat. Deze geluiden onder strepen de onaangename stilte, maken de atmosfeer in het vertrek loodzwaar... Er is visite, die zich ook verveelt en naar huis en naar bed verlangt. Ook de visite weet weinig te vertellen; alle gebeurtenis sen van de laatste weken zijn reeds uit voerig besproken. De vrouw des huizes stelt het aanwezige gezelschap voor, dat haar oudste dochter een paar liederen op het harmonium ten gehoore zal brengen, hetgeen algemeen op prijs gesteld wordtDe kaarsen op het huisorgel worden ontstoken. Ze werpen een zwak licht op het muziekboek en de dochter heeft zichtbaar moeite de muziek te lezen. Nu en dan houdt de muziek even opDe organiste ontcijfert een moeilijk accoordDe gasten kuchen nerveus. Terwijl de muziek weer aan den gang is, komt de gastvrouw plotseling tot een ont stellende ontdekkingDe olielamp gaat uit! Ze neemt de lamp op en begeeft zich hiermede naar de keuken, na eerst de gasten op de hoogte te hebben gesteld van de catastrophe. In de huiskamer blijft men achter bij het flikkerende licht van twee waskaarsen. Ondertusschen wordt er in de keuken hard -gewerkt. De lamp moet met nieuwe olie gevuld worden. Gelukkig bevat de oliekan nog net genoeg om de lamp een half uur te doen branden. Ook de katoen- pit van de lamp blijkt echter voor verder gebruik ongeschikt te zijn geworden. Het inzetten van een pit is niet eenvoudig Eerst gaat de pit scheef, dan weer kan men haar niet voldoende opdraaien, daar ze wat te dik isNa tien minuten kan de lamp weer naar de huiskamer ge transporteerd worden. De gastvrouw heeft haar handen lang en zorgvuldig gewas- schen, maar nog steeds blijkt de onaange name geur van de olie duidelijk merk baarOok de lamp ruikt verre van plezierig. Lang blijven de gasten niet meer Na verscheidene malen te hebben betuigd, dat ze „toch zoo'n prettigen avond hebben gehad" en nog eens spoedig hopen terug te keeren, gaan zij huiswaarts door de straten die slechts hier en daar verlicht worden door een olielantaarn. Het regent een weinig en het is in de duisternis moeilijk na te gaan waar zich modder plassen bevinden, zoodat oök de „Zondag- sche" schoenen van de 1ste wandeling te lijden hebben. Slechts enkele menschen die zich haastig huiswaarts spoeden be vinden zich op straat, want voor de meesten is het al nachtEen torenklok slaat negen uur Zoo was het vroeger. tot 200 Meter breed NU ENORM GOEDKOOP»' m. bijpassende SCHOORSTEENLOOPERS in mooie MODERNE DESSINS 1 LAKENS EN SLOOPENtt IN ZEER VOORDEELIGE PRIJZEN in onze bekende SOLIDE kwaliteiten, maar ENORM IN PRIJS VERLAAGD voor eiken leeftijd en in eiken prijs EN IETS BIJZONDERS IN Ziet onze Etalages Haarl.straat 96-98-100-109 waar de DEKENS zóó enorm goedkoop zijn „DEKEBIHUIS" 11Q HAARLEMMERSTRAAT I IJ Da noordelijke vlonscl van het nieuwe Ketelhuis. HjiiHiiiiiliïiiniiimiiimii I mmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiLiiiiiiiiiiiMtfiiiniiïijjnimiiiiuimiiiimiiiiiiiiiiii Op al onze artikelen met een gemerkt, geven wij gedurende de winkelweek een Bloemkogel of een Bonbonschaaltje cadeau 7035 Inmaak Brandy, Witte en Roode Port, Samos, Spaan- sche Wijn liter f. 1.00, f. 1.25, f. 1.50 Bij aankoop van 1 liter een glas cadeau, flesch f. 0.75, f. 0.85, f. 1.- f. 1.25 en hooger. ADVOCAAT „Het Wapen van Leiden' per fl. f. 1.25 Reclame advocaat Vanille advocaat Adv. Zwarte Kip Advoc. Cooymans f. 1.55 f. 1.90 f. 2.30 f. 2.25 Boerenjongens per Literpot f. 1.00, f. 1.50, f. 2.00 Abrikozen per Literpot f. 1.25, f. 1.50, f. 1.75 Kersen op Brandewijn per Literpot f. 2.00 Gemengde vruchten per Literpot f. 2.00, f. 1.25 Zeer geschikt voor Bowl. Moussana per flesch f. 0.75 Jenever en Bitter* p. Liter f. 2.60, f. 2.90, f. 3.20 Brandewijn' en Van. Bran- dew.* p. Liter f. 2.60, f. 3.00, f. 3.30. Citroen', Schilletje', Voorburg* en Oranjebitter* per Liter f. 2.90, f. 3.20. Zoet Citroen', zoet Voorburg* per Liter f. 2.40. Likeuren', per Liter f. 1.60, f. 2.40, f. 3.20, f. 4.00 Cognac* p. Liter f. 3.05, f. 3.75, f. 4.50 Rum per Liter f. 4.00, f. 5.00 Oude Jenever*, p. Liter f. 3.20 Limonade in verschillende smaken p. fl. f. 0.55, p. fl. f. 0.30, per Liter f. 0.75. Schroeffl. Spuitwater 10 cent Levering van BIEREN, BRONWATER en GAZEUSE DRANKEN Bessenwijn en Meiwijn per flesch f. 0.65. Wijn, Likeur in verschillende smaken, per Liter f. 1 -25 45

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 20