DE AVONDVERLICHTING IN DE SLEUTELSTAD. 73sCe Jaargang DINSDAG 27 SEPTEMBER 1932 No. 22246 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. ALLEN GAAN EENS KIJKEN! VISSCHERIJBERICHTEN BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTfl Voor Leidën per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Dit nttmmer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de firma C. Bloot en Zonen en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de mineraalwaterfabriek in het perceel Galge water No. 18, Sectie F. No. 1192: b. L. Berk en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de ondergrondsche bewaarplaats voor benzine met bovengrondsche aftapinrich ting in en op den Middelweg (Kaasmarkt) vóór het perceel Middelweg No. 35. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 September 1932. 7105 DE LEESZAAL REUVENS EN DE WERKLOOZEN. Gedurende de maanden Juli en Augustus werden 31 werkloozen voor het eerst als lezers ingeschreven en werden in het ge heel aan 177, resp. 157 werkloozen gratis 622 boeken uitgeleend. Hiervan behoorden 536 boeken tot de ontspanningslectuur en waren 86 boeken op populair-wetenschap- pelijk gebied. De Leeszaal was gedurende drie weken gesloten. HET OOGENSPEL „WATER EN LICHT." Het programma voor de spuitdemonstra- fcie der Brandweer in samenwerking met de Lichtfabrieken, waarover in onze Win kelweekbij lage meer, welke vanavond op het Galgewater tegenover de Stadstimmer- werf wordt gehouden, luidt als volgt: I. Gouden regen, hoogte 25 meter. n. Vier lichtfonteinen in kleuren. III. Bloemkelken in kleuren, IV. Gouden regen met bloem kelken in kleuren. V. Gouden regen met vier lichtfonteinen in kleuren. VI. Vier lichtfonteinen in kleuren met bloemkelken. VH. Gouden regen met vier lichtfonteinen en bloemkelken in kleuren. De aankondiging van de demonstraties op volgende avonden zal geschieden door middel van de lichtreclame, aangebracht aan den zijgevel van het transformator- huisje staande aan het Kort Galgewater. DE WINKELWEEK. Ter gelegenheid van de Winkelweek maakt „Werkmans Wilskracht" heden avond om 8 uur een muzikale rondgang door de stad, waarbij onderstaande route zal worden gevolgd: Drie Octoberstraat, Heerenstraat, Doe- zastraat, Steenschuur, Gangetje, Boter markt. Korenbeurssteeg, Breestraat, Kort Rapenburg, Prinsessekade, Steenstraat, Stationsweg, Stationsplein (keeren), Sta tionsweg, Steenstraat, Haarlemmerstraat, Mare, Oude-Vest, Janvossensteeg, Haar lemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat, Nieuwe-Rijn, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Havenplein, Haarlem merstraat, Vrouwensteeg, Apotbekersdijk, Kort Rapenburg, Breestraat, Maarsmans- steeg, Vischmarkt, Korenbeurssteeg, Bree straat, Hoogewoerd tot F,\j*straat. o AANBESTEDING. Namens B. en W. is hedenmorgen door den directeur van Gemeentewerken in het openbaar aanbesteed het bouwen ""an een bewaarschool aan de Atjehstraat. Er waren 39 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: G. Lens en Zn., Den Haag, f. 30.900; Van Duyn en Vink, Noord- wijk, f. 31.400; Van Drunen en Co., Den Haag, f. 19.281; Vanger Vliet, Den Haag, f. 28.865; Gebrs. v. d. Putten, Heemstede, f. 28.100; firma Sanders en Co., Gouda, f. 24.573; firma v. d. Wal, Amsterdam, f. 26.167; C. M. Deerenberg, Alphen, f. 26.490; Gebrs. De Graaf, Voorschoten, f. 32.750; N. Timmers en Co., Leiden, f. 21.800; Vooys en Verdoes, Katwijk, f. 31.200; v. Wijk en Smit, Den Haag en Voorschoten f. 32.500; J. de Wit, Leider dorp, f. 31.250; Warnaar, Leiden, f. 28.138; N. v. Wieringen. Oude-Wetering, f. 35.495; Heemskerk, Leiden, f. 27.354; Scheepsbou wer en Giltjes, Castricum en Broek-op- Langendijk, f. 26.495; ,Stikvoort, Leiden f. 33T990; I. Th. Cornet, Leiden, f. 27.217; Ransdorp, Lisse, f. 28,318; Stolk, IJmuiden, f.27.580; A. en J. den Ouden, Oegstgeest en Alphen, f. 26.800; G. en J. Verkuil, Rot terdam. f.28.442; Van der Wal en Wouden berg, Utrecht en Vlaardingen, f. 27.940; J. A. van der Bleij, Leiden, f. 25.430; A. van Hoften, Haarlem, f. 26.900; J. van Rijn en Zn., Delft, f. 28.900; Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid, Oegstgeest, f. 26.875; J. en A. C. Joele, Den Haag, f. 28.976; firma Klein, Den Haag, f. 32.700; Aannemersmij. Noord-Holland te Heemskerk, f.29,992; W. Oudshoorn en Zn.. Leiden, f.29,935; Kra nenburg, Delft, f. 2 8.100; Alg. Haagsche Aannemingsmij .Den Raag, f. 27.665; Lan- geveld, Leiden, f.30.930; Kort en v.d. Wiel, Rijnsburg en Noordwijk f.28.979; M. Kool. Warmond, f. 32.400. De gunning werd aangehouden, Het moge voor romantisch aangelegde zielen heerlijk zijn. al of niet getweeën in de maneschijn te wandelen, voor de afwis seling is een f eestlij ke kunstverlichting in het avonduur ook heusch niet te versma den! Onze stad is gelukkig zonder aangebrachte versieringen al buitengewoon décoratief, maar 't effect dat oranje-appeltjes tusschen de boomengroepen op het Rapenburg ma ken, verhoogt de schilderachtigheid nog meer: het herinnert aan vroolijke feesten uit den „goeden, ouden tijd"! Op ieder geslacht rust de plicht te zor gen, dat ook het nageslacht over „dien goeden ouden tijd" kan praten. En omdat daar tegenwoordig heel wat aan ontbreekt is het niet meer dan billijk, dat wij onze kinderen meenemen naar de kleurrijke verlichtingen, die langs onze grachten en straten door de Stedelijke Lichtfabrieken op uiterst artistieke wijze zijn aangelegd. Wij behoeven er echter niet slechts voor onze kinderen heen te gaan; zelf hebben wij. al zijn de tijden moeilijk, nog gelukkig voldoende de beschikking over een dosis optimisme en levenslust, om er kinderlijk nieuwsgierig naar te zijn, hoe deze week de binnenstad er 's avonds uit zal zien! 't Valt niet mee, om rustig op je stoel te blijven zitten, als je weet, dat er buiten wat aan de hand is! Een goeie Leienaar viert zijn feesten mee en trekt er 00 uit. vooral als 't hard tegen 3 October aan loopt, 't Besluit is dus spoedig genomen: Wij gaan, omdat we er zelf plezier in hebben en om onze kinderen een gezellige herin nering voor later te bezorgen! Wij hebben er zelfs behoefte aan, om weer eens feest klanken te hooren en een sprookjesachtige illuminatie te bekijken, na zulk een langen tijd van narigheid! Daarenboven: hebben wij allen met het een of ander noodig en is nu niet het juiste oogenblik gekomen, om het ons eindelijk eens aan te schaffen? Wij komen als vanzelf in de beste stem ming bij het zien der tooverachtige licht- zuilen en schitterende lampjes, terwijl de muzikanten komen aanstappen en hun vroolijke marschen blazen! Op die manier koopen we wat noodig is, misschien zelfs nog wel meer; wij houden immers allen van de gezellige drukte, die aan den St.- Nicolaastijd doet denken, willen deze week weer echt eens vroolijk zijn, met 3 Octo ber als knallend slotfestijn! Wij willen toonen, de Leidsche Winkel week op prijs te stellen en gaan eens on derzoeken, wat in de binnenstad voor ons is klaargestoofd. Vereenigen dus het aan gename met het nuttige: dat is dus afge sproken, nietwaar? Door de welwillendheid der Directie van de Lichtfabrieken, die de verlichtingen gis teravond voor ons deed ontsteken, waren wij in de gelegenheid een indruk van het Rapenburg op te doen. welke in één woord zeldzaam was. 6000 oranjeballonnetjes gloeiden plotseling op. toen de gaslantaarns waren gedoofd, tusschen het groen der oude boomen, wier sillhouetten afstaken tegen de prachtige, oude geveltjes, welke stilaan duidelijker naar voren kwamen. Duizenden appeltjes schitterden in het pik zwarte water; een weerkaatsing, die een geweldig effect maakte! De heer Teske ontstak voor ons de licht- zuilen in de Doezastraat. eveneens een bui tengewone verlichting, waarvoor de bewo ners een woord van hulde toekomt! Rapen burg en Doezastraat zullen wel in de eerste plaats bewondering afdwingen. Wij vesti gen verder nog de aandacht op de roman tische gasfakkels in het Van der Werffpark en de verlichtingen o.a. in Heerenstraat, Breestraat. Haarlemmerstraat. Stationsweg Diefsteeg. Kerksteeg, enz. enz. Tegen middernacht vond onder stroo- mende regens nog een proefdemonstratie plaats aan de Maresingel achter de gasfa briek van het spuiten der brandweer on der kleurenbelichting, waarbij tegenwoor dig waren de heerën Ir. Fehmers. Zierfusz, Dijkmans en Van Lèeuwen van de Lichtfa brieken en de brandweercommandant de heer Verhoog. Zeven stralen spoten vanaf de speciaal voor deze demonstraties ingerichte boot tot ongeveer 25 M. hoogte, onder fantastische roode, paarsche. gele en groene belichting: als met duizenden kristallen loovertjes stortte deze waterval weer naar omlaag, lederen avond zal deze ingenieuse vinding, samengesteld door den heer Dijkmans. op verschillende punten der stad stellig d-e aandacht van duizenden trekken! Ten slotte een woord van dank aan de heeren der Lichtfabrieken, die ons op vriendelijke wijze in de gelegenheid stel den van de diverse waardevolle verlichtin gen kennis te nemen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Leidsch Woning en Zakenbureau, Fagelstraat 5, Leiden, makelaardij. Eigenaar, C. Kok, Leiden. Wijzigingen: De Leidsche Handel- en Transpport Maatschappij, Rijndijk 178, Voorschoten, transport en verkoop van plantenafval Sick. Uittredend directeur: J. J. Huy, Voorschoten. Wijziging kantoor- adrs in: Haagweg 7, Leiden. Naamlooze Vennootschap Nieuwkoop- sche Stoomsmederij v/h. N. G. Bon, Zuid einde 89, Nieuwkoop. Uittredend direc teur: J. Bon, Nieuwkoop. De heer J. Schmale alhier, is te 's-Hertogenbosch geslaagd voor het politie- diploma met aanteekening van den Ned. R.-K. Politiebond St. Michael. Wij woonden in het magazijn voor muziekinstrumenten der firma P. Gulde- mond, Haarlemmerstraat 66 een demon stratie bij van de bespeling van het nieuwste model accordeon, fabrikaat Bor- sini uit Itaüë. Tot nu toe geschiedde de luchtaanvoer door middel van een balg; deze wordt nu bewerkstelligd door elec- triciteit. Het groote voordeel hiervan is dat de bespeler nu niet meer genoodzaakt is eenige uren achtereen het zware in strument te dragen en voor het uiterst vermoeiende aanvoeren der lucht te zor gen; de jazz-band musicus plaatst het in strument op een tafeltje voor zich en is zoodoende van alle inspanning af. De klank van deze prachtige met Venetiaan- sche voorstellingen in parelmoer versierde harmonica is buitengewoon mooi en vol nuanceering. Het overtreft wel driemaal de sterkte der vorige Borsini accordeons; dit instrument is 'n primeur voor ons land. Tijdens de winkelweek zal een der Micky Mouse players het voor het publiek be spelen. In de bovenzalen van de „Harmonie" heeft de firma Wed. W. G. Overduin (ge vestigd Haarlemmerstraat 16) gisteren en heden een weefcursus annex tentoonstel ling georganiseerd. Door enkele deskundi gen werden tal van dames onderricht in het gebruik van de verschillende weeftoe stellen en het vervaardigen van schoor- steenloopers, kussen van rekvrije, kleur echte en tegen het mottengevaar geprepa reerde wol. Niet alleen de toestellen en de weefwol, maar ook de „Smyrna"-wol en andere ten toongestelde benoodigdheden zijn Neder- landsch fabrikaat. VISCHFRIJZEN. IJMUIDEN, 27 Sept. Tarbot per K,G. f. 1.100.75, Griet per kist van 50 K.G. f. 35—15, Tongen per K.G. f. 1.45-0.75, Grotoe Schol per kist van 50 K.G. f.29, Middelschol f. 36—30, Zetschol f.35—28, Kleine Schol f. 23—4.80, Schar f.6—5.50, Tongschar f.36, Roggen per 20 stuks f. 3010.50, Vleeten p. stuk f. 3.60—1.15, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 4.30, Groote Schelvjsch f.27—25, Middel Schelvisch f 18.50—16.50, Kleinmiddel Schelvisch f. 17—10, KI. Schel visch f.11—5.50, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.64—34, Gullen per kist van 50 K.G. f. 11.50—2.20, Wijting f. 7-4.20, Kool- visch per stuk f. 0.58, Makreel per kist van 50 K.G. f. 11.50-8.50. Aangevoerd 926 kisten versche haring. Prijzen f. 5.20—3.30 per kist. 25 kantjes pekelharing f. 10.50—10 per kantje. Aangekomen 7 Stoomtrawlers: O.N. 68 met f.4840, IJM, 2 met f.5068, IJM. 4 met f.2533, IJM. 22 met f.2665, IJM. 155 met f.2391, IJM. 63 met f.1852, IJM. 161 met f.1979; 2 kotters: S. 120, met f.1201, S. 66 met f.1005. 3 loggers: K.W. 169 met f.995, K.W. 161 met f.1050, SCH. 70 met f. 1480, K.W. 110 met 447 kantjes pekelharing voor Katwijk. Praairapport Hr. Mr. „Vulcanus". 23 September. Tusschen 55 gr. 4' en 54 gr. 22' Nbr. en 3 gr. 7' en 2 gr. 30' 01. "SCH. 159, niets: SCH. 181, niets; SCH. 233, 330 kantjes; SCH. 399, 390 kantjes; SCH. 99, S kantjes; SCH. 159, 8 kantjes; SCH 106, 260 kantjes; SCH. 242, 250 kantjes; SCH. 6, 36 last; SCH. 169, 5 kantjes; GDIJ. 211, 30 kantjes; KW. 140, niets; KW. 123, 22 last; KW. 22, 300 kantjes; KW. 127, 18 last; KW. 36, 190 kantjes; K.W. 3, 28 last; KW. 25, 12 last; KW. 31, 360 kantjes; KW. 154, 34 last; KW. 39 250 kantjes; VL. 199, 700 kant.es; VL. 25 520 kantjes; VL. 103, 102 kantjes; VL. 85, 500 kantjes; VL. 207, 265 kantjes; VL. 203, 490 kantjes; VL. 39, 510 kantjes; VL. 73, 100 kantjes; VL. 156, 10 kantjes; VL. 115, 360 kantjes; VL. 190, 6 kantjes; verkend SCH. 35; KW. 20; KW. 122. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Het bureau der Ontwapeningsconferen tie heeft gistermiddag onder voorzitter schap van Henderson een geheime zitting gehouden. De resultaten dezer zitting, waaraan werd deelgenomen door Paul Boncour en Simon, werden in de in aan sluiting aan deze vergadering gehouden openbare bijeenkomst door Henderson be kend gemaakt. Het bureau heeft besloten in de week aanvangende tien October a.s. te beslis sen over de bijeenroeping van de Hoofd commissie, waarin alle 64 ter conferentie aanwezige mogendheden zijn vertegen woordigd. Henderson verklaarde te hopen dat voor 10 October de rapporten der afzonderlijke commissies en het rapport betreffende de hervatting van de werk zaamheden der Hoofdcommissie zullen zijn ontvangen. Voorts werd besloten Si mon te belasten met de samenstelling van het rapport inzake de onderhandelingen der groote maritieme mogendheden inzake de inlassching van de vlootverdragen van Londen en Washington in het toekom stige ontwapeningsverdrag. De op de agenda van het bureau voorkomende punten betreffende het verbod van lucht aanvallen op burgerbevolking en lucht bombardementen zullen op de volgende bijeenkomst van het bureau worden be sproken. Henderson deelde vervolgens in het kort mede dat hij een onderhoud heeft gehad met den Duitschen minister van Buiten- landsche Zaken. Hij hoopt in de eerst volgende dagen opnieuw besprekingen met von Neurath te kunnen voeren. De kwesties betreffende de luchtwapens moesten voorloopig opnieuw worden uit gesteld tot latere behandeling. Paul Bon cour eischte dat de Fransche voorstellen inzake internationalisatie der civiele luchtvaart in behandeling worden -geno men. Het bureau verdaagde zijn zitting ver volgens voorloopig tot 10 October met de motiveering dat Henderson dezer dagen eenige belangrijke besprekingen zal heb ben en morgen naar Londen moet terug- keeren om deel te nemen aan de bijeen komst van de Executive der Labour Party. Herriot is gisteren eerst tegen negen uur 's avonds per auto in gezelschap van zijn kabinetschef te Genève aangekomen. Herriot's aankomst is in Fransche krin gen met ongeduld tegemoet gezien, aan gezien Sir John Simon om 9 uur 40 met den nachttrein moest vertrekken. Direct na aankomst van Herriot arriveerde Si mon bij de Fransche delegatie. Het on derhoud kon slechts 20 minuten duren. Ijlings verliet Sir John het hotel. Herriot die Simon ondanks den stroo menden regen naar zijn auto begeleidde verklaarde aan de hem omringende pers vertegenwoordigers dat hij nog geen plannen heeft voor zijn verblijf te Ge nève, hij weet ook nog niet of hij na de verschillende groote redevoeringen welke hij den laatsten tijd heeft uitgesproken, ook nog een redevoering zal houden tij dens de algemeene debatten der plenaire bijeenkomst. Betreffende het voorstel dat Sir John Simon zou hebben uitgewerkt inzake de oplossing der kwestie van gelijkgerech tigdheid van Duitschland, zijn geruchten in omloop welke wel is waar niet te con troleeren zijn, doch niettemin verluidt, volgens Fransche mededeelingen, dat Si mon het voornemen zou hebben, Herriot het volgende plan voor te leggen: De Ontwapeningsconferentie besluite dat het toekomstige ontwapeningsverdrag de eenige en definitieve regeling vormt voor den stand der bewapening van alle lan den. Hierdoor treedt automatisch, ook voor Duitschland, het toekomstige ont wapeningsverdrag In de plaats van het Vijfde deel van het verdrag van Versail les. Binnen het kader van het Ontwape ningsverdrag worden de wapeningen van alle landen afzonderlijk geregeld. De wa pening van Duitschland zal zoodanig zijn dat rekening wordt gehouden met de Fransche eischen betreffende de veilig heid en een door Frankrijk gewenschte verbinding vormt tusschen ontwapening en de kwestie der veiligheid. Van Fransche zijde wordt nader ver klaard dat op de basis van een dergelijk plan onderhandelingen inzake de kwestie der gelijkgerechtigdheid denkbaar zijn. OOSTENRIJK. Minister afgetreden. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Minister voor de Openbare Veiligheid dr. Ach den Bondspresident verzocht hem om gezondheidsredenen ontslag uit zijn ambt te willen verleenen. Reeds gisteren vonden besprekingen plaats met majoar Fey van de Weensche Heimwehr, die de vermoedelijke opvolger van dr. Ach in het Ministerie voor de Openbare Veiligheid zal zijn. Het Heimat- blok zou hierdoor een grooteren invloed op den gang van zaken in het kabinet krijgen. De onderhandelingen zijn nog niet beëindigd. Mocht geen directe overeenstemming worden verkregen, dan zal de vice-kanse- lier Winkler met de leiding van het Mi nisterie voor de Openbare Veiligheid be last worden. BINNENLAND. De officieele opening der Leidsche Win kelweek (6de Blad). Het zilveren feest der Leidsche Electri- citeitsfabrieken (5de Blad). De K. L. M. blijft over Perzië vliegen. (Binnenland, 3de Blad). De Duitsche contingenteerings-maat- regelen voor frnit (Land- en Tuinbouw, 3de Blad). Duitsche autobus bij Laren door de Gooi- sche tram gegrepen; één doode, 8 zwaar- en vele lichtgewonden (4de Blad). BUITENLAND. De bijeenkomst van den Volkenbond. (Buitenland, 1ste Blad). Het bureau der Ontwapeningsconferentie» tot 10 October verdaagd (Buitenland, 1ste Blad). Gandhi heeft zijn hongerstaking opge geven (Buitenland, 1ste Blad), DUITSCHLAND. De Iandbouw-noodverordening Prulsen's regeering en de Landdag. Verwacht wordt, dat de nieuwe nood verordening Inzake den landbouw morgen zal worden aigekondigd. Reeds dien zeil den dag zal, naar de Berlijnsche bladen meldden, een kleine commissie van regee- ringsvertegenwoordigers op reis gaan om met de regeeringen der door het contln- genteerings-systeem getroffen landen directe besprekingen te voeren. Von Papen bestudeert thans door per soonlijk oezoek den nood ln het Oosten. De commissoriale Pruisische regeering is nog Zaterdag officieel door president Kerrl in kennis gesteld van de besluiten van den Landdag, aangaande den plicht van de ambtenaren en bedienden, om de Grondwet te eerbiedigen en te bescher men. De regeering zal echter eerst na den terugkeer van den Rijkskanselier haar houding ten opzichte van deze besluiten bepalen. Hoewel de Landdag het voorstel tot opheffing van het besluit van 30 Aug. had verworpen en er zich toe heeft be paald de verwachting uit te spreken, dat de ambtenaren en bedienden hun plicht zullen doen mits de regeering hiertoe het voorbeeld geeft, gelooft men niet dat dit besluit tot verscherping van het conflict tusschen Landdag en regeering aanlei ding zal geven. Voor belde partijen zou 'n dergelijke verscherping kort voor de ver kiezingen zeer ongewenscht zijn. FRANKRIJK. On twapenings-geluid en, In de meeste Fransche departementen zijn gisteren de zittingen begonnen van de algemeene raden. In het departement van de Sarthe verklaarde Calllaux, die er voorzitter Is van den algemeenen raad, in zijn openingsrede, dat Frankrijk in over leg met Engeland al het mogelijke zal doen om de rust in Europa te herstellen. Frankrijk zal ln de overgenomen ver plichtingen een nieuw militair statuut zoeken, niet om den oorlog voor te berei den, maar om den vrede te waarborgen. Een dergelijk statuut moet natuurlijk ook de militaire nevenorganisaties en de aan de officieele formaties toegevoegde ver- eenigingen omvatten. Het moet een nauw keurige controle der bewapeningen voor zien en vastleggen. In de Populaire schrijft de socialisti sche leider Leon Blum een artikel, waarin hij de rede, die Herriot te Gramat heeft gehouden, begroet, doch hem verwijt, dat hij bij de behandeling van de z.g. geheime bewapening van Duitschland vergeten heeft te spreken over den waren stand der bewapening ln Frankrijk. Wanneer Her riot erkent, dat de ontwapening der over wonnen landen beschouwd moet worden als de eerste stap naar algemeene ont wapening, dan moet men hem vragen, of hij werkelijk gelooft, dat Frankrijk deze moreele en politieke verplichting is nagekomen. De minister-president heeft met nadruk gewezen op de door Frankrijk toegepaste ontwapening, doch heeft daar bij klaarblijkelijk vergeten, dat het Fran sche bewapeningsmateriaal krachtiger is dan ooit, dat het Fransche beroepsleger nog bestaat en nog steeds ln omvang toe neemt en dat de oorlogsbegrootlng in goudfranken nog veel hooger Is dan In de jaren 1913 en 1914. Hij heeft gesproken aldus Léon Blum over de stichting van een rijkscuratorium voor de lichamelijke opvoeding der jeugd in Duitschland en heeft daarbij vergeten, dat in Frankrijk een militaire dienstplicht bestaat en dat men daarmee ook in Frankrijk allen kin deren de kunst van het dooden bijbrengt.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1