Leeg-Verkoop Daarom haast U J. DAALBERGEN ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 27 September 1932 UIT DE OMSTREKEN. LAND- ÉN TUINBOUW. AALSMEER. Ongelukkige val. Het 10-jarig zoontje van den heer S., in de Zijdstraat, was gistermorgen aan het spelen met andere kinderen op het school plein aan de Rozenstraat. Hij kwam te vallen, doordat een andere jongen hem 'n duw gaf, met het gevolg, dat de knaap een zijner beenen brak. Direct werd hij naar een der geneesheeren gebracht, die heel kundige hulp verleende. De bloemenhandel. De handel in snijbloemen in deze ge meente is de laatste dagen wat levendiger geworden, dan hij den laatsten tijd ge weest is. Hoofdzakelijk moet dat wel wor den toegeschreven aan een verminderden aanvoer van verschillende producten, o.m. rozen en chrysanthemums. Het gevolg is geweest, dat vooral voor rozen de prijzen belangrijk beter zijn geworden. Wat de dahlia's betreft, ook hiervan vermindert de aanvoer, doch de prijzen blijven steeds laag. Allerwege in de gemeente zijn de kweekers nu met het stoken in hun rozen- kassen begonnen, daar de kwaliteit in de koude kassen sterk begon achteruit te gaan. Met de potplantenhandel wordt het nu ook iets beter en brengen b.v. cycla men, begonia's e. d., van goede kwaliteit, bevredigende prijzen op. De Cacteeankweek. Steeds meer bloemisten in deze ge meente gaan er den laatsten tijd toe over naast hun gewone culturen, zich ook toe te leggen op den aankweek van cacteeën en vetplanten. Heel flinke nevenbedrijven treft men reeds hier en daar aan, en het is wel te voorzien, in aanmerking geno men, dat deze planten-soorten nog vrij gemakkelijk afzet kunnen vinden, dat deze cultuur zich in de nabije toekomst zich nog wel belangrijk zal uitbreiden. Dezen zomer zijn er reeds enkele kweekers toe overgegaan, zelfs speciale kassen voor cacteeën en vetplanten te laten bouwen en inrichten. Een kinderkoor. Onze gemeente is rijk aan vereenigin- gen, ook op het gebied van muziek en zang, doch nog steeds ontbrak daarbij een kinderkoor. Thans worden ernstige pogin gen aangewend, om tot de oprichting van een dergelijk koor (volV meisjes) te komen en bedriegen de teekenen zich niet, dan zal men daarin zeker slagen. De heer A. Klootwijk, muziekleeraar, heeft op zich genomen, als leider te willen fungeeren. In Plan Zuid is thans een aanvang gemaakt met den bouw van de O. L. School welke zal komen aan het Columbiaplein. HAARLEMMERMEER. Cursussen. Vanwege de Federatie van Middenstands- vereenigingen zullen in het a.s. winter seizoen te Hoofddorp en Nieuw Vennep weder cursussen gehouden worden in bouw kundig teekenen enz. De bietencampagne. Op verschillende plaatsen is thans een begin gemaakt met het rooien en ver voeren der bieten. Bij gunstig weder wordt verwacht, dat de aanvoer aan de suiker fabriek te Halfweg in 't laatst van deze week reeds zoo groot zal ziin, dat met de verwerking aan de fabriek begin October kan worden begonnen. Motor-ongeluk. De bestuurder van een motorrijwiel, de heer K., had gisteren op den Hoofdweg bij het nemen van een bocht het ongeluk om te slaan. De bestuurder brak een been en werd per auto naar een ziekenhuis gebracht. Tot onderwijzer aan de bijzondere school aan den Aalsmeerderweg te Rijk hoofd de heer T. H. v. d. Veen is benoemd de heer J. v. d. Brink te Utrecht. o HILLEGOM. Lezingen Ned. Protestanten Bond. De afd. Hillegom van den Ned. Protes tanten Bond heeft een programma sa mengesteld met 16 bijeenkomsten. Er zul len 5 sprekers een lezing houden en wel dr. P. D. Tjalsma, dr. G. Horreüs de Haas, ds. W. Mackenzie, prof. dr. L. J. van Holk en dr. J. C. A. Fetter. Verder worden 11 bijeenkomsten op Zondagmorgen gehou den, en dan komt er nog het Kerstfeest voor de kinderen bij. Arbeidsbemiddeling. Bij de Arbeidsbeurs stonden ingeschre ven: 5 fabrieksarbeiders, 1 snelpersdruk ker, 1 drukker, 1 letterzetter, 1 betonwer ker. 2 grondwerkers, 6 metselaars, 1 met selaar-opperman, 13 opperlieden, 16 tim merlieden, 1 loodgieter-zinkwerker, 1 schil der, 1 vloerlegger, 1 mandenmaker, 1 kis tenmaker, 1 waschknecht, 1 electricien, 1 scheepmaker, 1 verw.monteur, 2 smeden, 1 smid-bankwerker, 1 wagenmaker, 1 boek binder, 3 broodbakkers, 6 bloemistarbei ders, 138 landarbeiders, 2 tuinarbeiders, 1 boerenarbeider, 2 plantsoenarbeiders, 2 jeugdige landarbeiders, 1 vr. winkelbe diende, 1 venter, 1 jeugdige melkventer, 4 schippers, 1 chauffur-monteur, 1 expe- ditrice (graf. vakken), 2 mann. kantoor- bediejden, 1 vr. kantoorbed., 1 kantoor bediende ben. 18 jaar, 2 handlangers, 1 controleur, 25 losse arbeiders. Aan 5 aan vragen van werkgevers is voldaan met 13 plaatsingen. De Bazar voor de Chr. Bewaar- en Fröbelschool wordt niet op 4, maar op 10 October geopend; zoo noodig blijft de bazar ook 11 en 12 October open. KATWITK. Een studentengrap. Eenige. studenten hadden zich bij de schietbanen met enkele groentjes „ver maakt" en togen huiswaarts. Het paard van een der rijtuigen scheen ook onder den invloed van de feeststemming, want bij het gemeentehuis ging het dier aan de haal. Onderweg braken de boomen van het rijtuig af en in de Kerkstraat werd het dier door den agent van politie J. ge grepen. Toen bleek dat het paard niet meer voor den wagen gespannen kon wor den, wisten de heeren spoedig raad door van de gedwongen hulpvaardigheid der groenen gebruik te maken. Deze werden voor den wagen gespannen en toen toog men voor verdere feestviering naar het naburige Katwijk aan Zee, waar de pret werd voortgezet! KATWITK AAN DEN RITN. Botsing. De haringhandelaar V. zou met zijn auto in het Overrijn voor een wielrijder uitwijken, nam, naar zijn zeggen, gedwon gen, zijn draai wat kort en pikte toen de groentenkar van den handelaar D. de M. uit Rijnsburg. De kar ging omver, groen ten en aardappelen over den weg, doch voerman en paard kwamen er met enkele schrammen af. De auto was op meerdere plaatsen flink beschadigd, doch de groen tenkar was bijna geheel vernield. De po litie was spoedig aanwezig. De schuld ligt bij den autobestuurder die te veel links hield. Donderdag 29 September a.s. des namiddags om 2 uur, zal er in het voor malig gemeentehuis gelegenheid gegeven worden tot kosteloozen inenting of her- inenting. RITNSBURG. Propaganda-avond „Roode Kruis" De afdeeling Rijnland van het Nederl. Roode Kruis houdt Donderdagavond a.s. alhier in „Flora" een groote propaganda- avond, welke voor ieder gratis toegankelijk is. Op het programma staat o.m. de ver tooning van de film van het Roode Kruis, terwijl „Wilhelmina" de avond met mu ziek zal opluisteren. VOORHOUT. Muziekvereen. „St. Caecilia". Begunstigd door fraai herfstweder be ëindigd© d© muziekver. „St. Caecilia" gister avond haar reeks openluchtconcerten,, die zij in de muziektent voor het gemeentehuis gehouden heeft. De vereeniging kan met voldoening op haar zomer-conoerten terug zien. Onze Leeg-Verkoop is in vollen gang. Alles moet weg Thans is er echter ook nog wel iets voor U bij. 7025 KARPETTEN. LINOLEUMS, DEKENS, BEDDEN, MEUBELEN, ENZ. Voorstraat 43, Katwijk-Zee. LÏSSE. Kostelooze inenting. B. en W. deelen mede, dat Donderdag de gelegenheid zal zijn opengesteld bij de doctoren tot kostelooze inenting. Loop der Bevolking. Ingekomen: A. van der Marei, Veursche- weg 51, van Wassenaar; C. de Water en echtgenoote, Letdscheweg 212, van Leiden; N. A. Storm, Leidscheweg 219, van 's Gra- venhage; J. W. Graafland, Leidscheweg 185 f, van Wassenaar; J. Vooijs, Papelaan 96, van Leiden; A. C. Timmers en echt genoote, Rijndijk 158c, van Leiden; F. W. T. Hunger, Veurscheweg 54, van Amster dam; G. C. Scholtes en gezin, Donklaan 40, van Nootdorp; H. Voorbach, Leidsche weg 219, van 's-Gravenhage. Vertrokken: A. C. van Wissen, naar Wassenaar; A. G. Veelo, naar Wassenaar; W. Th. Alting, naar Leiden; A. H. P. J. Ingenhoes van Schaik, naar 's Graven- hage; J. H. Th. M. Bazelmans, naar Eindhoven. Op den hoek van de Bandstraat en den Heereweg wilde een motoraanhang wagen een stilstaande Brockway-bus voor bijrijden ,doch kwam daarbij met de bus in botsing. Gevonden zijn: 2 autobanden, 1 dames- tasch met inhoud en een riem van een damesmantel. VOORSCHOTEN. Candidatenlijst „De Vrijheidsbond". In de gehouden vergadering van de afd Voorschoten va nde Lib. Staatspartij „De Vrijheidsbond" zijn de navolgende per sonen geplaatst op de voorloopige can didatenlijst voor de a.s. Tweede Kamer verkiezing: 1. Mr. N. A. Molenaar; 2. Prof. dr. B. D. Eerdmans; 3. C. G. Roos; 4. Mr. W. C. Wendelaar; 5. W. Lubberink; 6. dr. I. H. J. Vos; 7. R. van Eeken; 8. mr. Rutgers. WARMOND. R.K. Kiesvereeniging. De R.K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" hield in Hotel de Stad Rome een algemeene vergadering onder voorzit terschap van den heer H. A. H. Burcksen. Te ruim half negen opende deze de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze waarna hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette, vooral den pastoor, wethouder Zwetsloot en de aanwezige raadsleden. Wij staan, aldus spreker, wederom aan den vooravond van de verkiezingen voor de leden van de Tweede Kamer en als wij zoo eens om ons heen zien, moeten wij erken nen dat 't op het oogenblik overal broeit en gist. Laten wij eendrachtig samenwer ken, opdat wij het volgende jaar krachtig uit den stembusstrijd te voorschijn ko men. Daartoe is in de eerste plaats noodig een krachtige eenheid, die met opzij zet ting van onderlinge meeningsverschillen ons moet voeren naar de overwinning. Hierna werden door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst vastge steld. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat bij het bestuur was binnengekomen een exemplaar van het maandblad van de R.K. Staatspartij, welk orgaan zal behandelen alle actueele onder werpen de partij en haar programma betreffende. Nog dankte de voorzitter de propagan disten der vereeniging voor hun succesvol werken. Behandeld werd een adres van den heer C. M. van Stijn Jr. betreffende de uitvoe ring van de gemeentelijke bouwverorde ning. Daarna werd het concept-program ma 1933 der R.K. Staatspartij behandeld. Zonder wijzigingen werd het programma vastgesteld. Tot afgevaardigde naar de R.K. Kamer-Centrale te Leiden werd ge kozen de heer H. L. van Delft. Bij de rondvraag werd het adres van den heer Van Stijn o.m. uitvoerig bespro ken, o.a. door wethouder Zwetsloot en den heer Van Delft. BIJEENKOMST TER BESPREKING DER KWEEKERSNOOD. NOORDWITK. Raadsstukken. B. en W. stellen aan den Raad voor medewerking te verleenen aan een ver zoek van de beide R.K. scholen om gel den beschikbaar te stellen voor den bouw van een gymnastieklokaal. B. en W. stellen aan den raad voor de finitief te besluiten tot splitsing van tech nisch beheer en kasbeheer en boekhoud kundig beheer voor de gemeentelijke be drijven en den dienst van openbare wer ken, zoodat er zal komen een centrale kas voor al deze bedrijven en diensten bij den gemeente-ontvanger, terwijl alle boek houdingen zullen worden bijgevoegd on der leiding van den boekhouder van het gas- en waterleidingbedrijf. Voor de kleine kweekers. Naar wij vernemen zal het bestuur van den pas opgerichten bond van kleine kweekers dezer dagen een onderhoud heb ben met het gemeentebestuur over de financieele maatregelen, die in het be lang van deze groep der bevolking kun nen worden genomen. De werkloosheid. Het aantal werkloozen is in onze ge meente gestegen tot over de 400, waarvan er meer dan 100 door de gemeente worden tewerk gesteld. Er zijn in onze gemeente alleen reeds bijna 100 bouwvakarbeiders werkloos. De gemeenterekening. De gemeenterekening dienst 1931 wijst aan op den gewonen dienst aan inkom sten f. 984.994.92, aan uitgaven f. 902.699.28 I zoodat deze sluit met een voordeelig saldo van f. 82.295.64, en op den kapitaaldienst 1 aan inkomsten f. 1.218.079.85; aan uitga ven f. 1.341.487.73, zoodat uit dezen dienst j een nadeelig saldo voortvloeit van l f. 123.407.88. Een afdeeling opgericht. In hotel de Zon had een bijeenkomst plaats van diverse kleine bloembollen kweekers, in welke bijeenkomst de heer P. v. d. Nouland uit Voorhout een uiteen zetting zou geven van de actie die op het moment ontwikkend wordt om te komen tot oprichting van een bond van Zuid- Hollandsche Kleinkweekers. Voor deze bij eenkomst had zich een voorloopig comité gevormd onder leiding van den heer J. Winsen. Te ruim half negen opende deze de bijeenkomst en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, waarna hij direct het woord gaf aan den heer v. de Nouland tot een nadere uiteenzetting van de aanhangende plannen. .Hét behoeft aldus spr. geen betoog, dat de kleine kweekers in buitengewone moei lijkheden verkeeren, die zelfs van dien aard zijn, dat, wordt geen hulp verleend, hun ondergang noodwendig moet volgen. Waar het Rijk in vele gevallen, als industrie, landbouw enz. wel steunt was spr. van oordeel dat ook de kleine kweekers recht op steun hadden. Uitvoerig zette snreker uiteen, hoe deze zaak van eventueele toe te kennen steun zich had ontwikkeld, uit welke besprekingen het volgende besluit was geboren. Ontworpen was een plan steunregéling, welke regeling was verdeeld in vier groepen. Groep 1 bevat die personen die geen inkomsten meer hebben en dus in aan merking moeten komen voor steun zooals die geldt voor uitgetrokken georganiseerde werklooze bloemistarbeiders, waardoor zii steun trekkende toch voor hun bedrijfje kunnen blijven werken. Groep 2 betreft broeiers. Het is de be doeling dat zjj geld of bollen ontvangen of bollen kunnen koopen voor welke in koop de gemeente borg blijft. Deze wijze van hulp zal natuurlijk moeten geschieden onder het noodige toezicht. Deze steun- verleening zal moeten geschieden onder voorwaarde- -dat deze credietverleenlng door den credietopnemer met als waar- borgstelling onder meer van 50 pet. van de opbrengst der bloemen (afgerooid met gemeentesteun of anderszins) welke bloe men hij verplicht is te veilen, telkenmale met dat bedrag wordt afgelost, hetwelk overeenkomt met 50 pet. der opbrengst. Hij is verplicht bij ee'ne veiling waar hij het product zal veilen dit per acte te laten beteekenen. In overleg met Gemeente, bestuur of commissie zal het product ook op andere wijze mogen worden verkocht. Groep 3 bevat die personen, die nota's zouden willen beleenen en wier bedrijven rentebetaling niet kan dragen. Zij zullen van de gemeente hierop renteloos voor schot ontvangen. Ook zal desgewenscht de gemeente het risico op zich nemen ten behoeve eener Bankinstelling waar onder- werpelijke nota's zullen worden verdiscon teerd en zal de gemeente hiervoor de ver schuldigde rente betalen. Greep 4 betreft personen die nog be schikken over vrije bloembollenkraam waarop crediet gewenscht wordt Zij wil len dit onder kraamcontract >v-an de ge meente renteloos bekomen. Het crediet zal afgelost moeten worden te beginnen zoo mogelijk in 1934 en in elk der achtereen volgende iaren 30 pet. Zou het mogelijk blijken dat crediet opnemer eerder zóu kunnen aflossen dan kan hij hiertoe ge dwongen worden. Mede zouden pogingen in het werk gesteld moeten worden ow te komen tot wijziging der wettelijke be palingen betreffende de hypotheek welke bepalingen thans voor de kweekers niet zonder gevaar zijn hetgeen spr, aan de hand van verschillende feiten aantoonde. Spr. ontveinsde niet dat verschillende moeilijkheden te overwinnen zullen zijn en maakt zich geen illusie dat het plan zooals het door de afdeeling Voorhout is ontworpen ongewijzigd zou kunnen worden uitgevoerd. Maar, aldus spr. er moet iets gedaan worden, en al bereiken wij maar iets dan is het toch nog beter als niets. Uitvoerig lichtte spr. nog de verschil lende wijze van steunverleening toe. Na teekening op de desbetreffende presentie lijst bleek dat 31 aanwezigen met het plan sympathiseerde hetgeen na eenige dis cussie ongewijzigd werd aangenomen. Over gegaan werd tot verkiezing van een defini tief bestuur, hetgeen als volgt werd samen gesteld: J. van Wlnzen, C. Stijnman, L. van Noort, J. Kroon en J. v. d. Sleet. Als voorzitter werd gekozen de heer J. van Winzen. Na eenig beraad namen alle leden hunne benoeming aan. Hiermede was de oprichting van de afdeeling Warmond van den Bond van Zuid-Hollandsche Kleinkweekers een vol dongen feit geworden. Besloten werd de contributie te bepalen op f. 1 per jaar waarvan de helft bij vooruitbetaling moest plaats vinden terwijl over de andere helft zou worden gedisponeerd als zulk noodig mocht blijken. Waar over deze aangelegen heid verder niemand het woord verlangde werd de bijeenkomst door den voorzitter gesloten nadat hij nog een woord van dank had igebracnt aan den heer v. d. Nouland voor irijn heldere uiteenzetting ten voor zijn pogingen om de kleinkweekers van den ondergang te ^redden. WASSENAAR. Te 's Hertogenbosch is geslaagd voor het politie-diploma met aanteekening van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michael" de heer G. Breedveld alhier. DE CONTINGENTEERING VAN FRUIT. Onderhoud met mr. Niemöller over de Duitsche maatregelen. Naar aanleiding van de aangekondigde 'maatregelen der Duitsche regeering waarbij de invoer van een reeks van Ne- derlandsche tuinbouwproducten en fruit zal worden gecontïngenteerd, heeft het Ned. Correspondentiebureau zich gewend mr. L. Niemöller, secretaris van het Cen traal Bureau der Tuinbouwveilingen in Nederland, teneinde te informeeren welke gevolgen de doorvoering van deze maat regelen voor den Ned. tuinbouw zou heb ben. mr. Niemöller wees er op, dat de percentages van de contingenteeringen hier te lande nog niet bekend zijn. En daar hangt natuurlijk zeer veel van af Wanneer de Duitsche regeering, zooals de Nederlandsche, contingenteert op onge veer 100 pCt., behoeven de gevolgen niet zoo catastrophaal te zijn. Maar hij vreest dat het percentage aanmerkelijk kleiner zal zijn. De Duitsche agrarische bladen dringen sinds geruimen tijd geregeld aan op een contingenteering op 30 pCt. Nu verwacht de heer Niemöller niet, dat de regeering hieraan gevolg zal geven, maar wanneer er een contingenteering plaats zal hebben op 50 a 60 pCt., dan is de slag aan onzen tuinbouw toegebracht, toch reeds buitengewoon ernstig. Wij moeten daarbij niet vergeten, dat de export van tuinbouwproducten zeer benadeeld is door de deviezenregeling. Komt er nu ook nog een hoeveelneidscontingenteering, dan kan men de gevolgen niet overzien. Als voorbeeld noemde mr. Niemöller roode en savoie kool, welke vooral tegen den winter een zeer belangrijk exportpro duct is. Wanneer wij van dit product 100 millioen K.G. naar Duitschland uitvoeren en er komt een contingenteering op 50 pCt., dan blijft de Ned. tuinbouw met 50 millioen K.G. kool zitten, waarvoor geen afzetmogelijkheid bestaat, Wat het gevolg zal zijn voor de prijzen op de veilingen, is natuurlijk licht te be grijpen. Mr. Niemöller uitte dan ook zijn groote bezorgdheid voor de naaste toekomst van den Ned. tuinbouw, wanneer de Duitsche regeering inderdaad tot zulk een ver gaande contingenteering zou overgaan. In het algemeen, zoo besloot mr. Nie möller zijn mededeelingen, leidt contin genteering tot vernietiging van den han del. De Ned. tuinbouw heeft bij den mi nister meermalen gevraagd er toe mede te werken, dat de Ned. markt vrij blijve voor het inheemsche fruit in verband met de exportmoeiHjklieden. Echter hebben de belanghebbenden, nooit bij den minister aangedrongen op contingenteering van 't Amerikaansche fruit. Wel is het heffen van hooger invoerrecht op dit fruit aan bevolen. Dit heeft tengevolge dat het arti kel duurder wordt en alleen de betere soorten geïmporteerd worden. Op die wijze wordt de handel eenigsztns intact gehou den. Door contingenteering echter vernie tigt men elke handelsbeweging. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Jacobus Maria, z. van O. H. Wahle en G. A. M. Vink. ZOETERWOUDE. Verkeerstelling. Door den Rijkswaterstaat is in de af- geloopen week een verkeerstelling gehou den op den Hoogen Rijndijk. Van 's morgens zes tot 's avonds 8 uur passeerden 1553 personen auto's, 606 vrachtauto's, 42 tractors met aanhangwagens, 97 motor rijwielen zonder en 5 met zijspan, 3812 rijwielen, 74 autobussen, 23 touringcars, 44 met paard bespannen wagens voor vrachtvervoer en 12 idem voor personen vervoer, benevens 893 voetgangers. 21. „Natuurlijk weten we dat," antwoordde Aya vriendelijk, „maar we hebben bezoek van dit kleine menschenkind, dat zoo mooi op de fluit kan spelen, dat Peetoom vond, dat zijn beste vriend het toch moest hooren." „Zoo, zoo, dat is natuurlijk wat anders", antwoordde de Uil gevleid, „laat maar eens hooren. De Uil zette zich gemakkelijk in zijn armstoel, om beter te kunnen luisteren en Aladdin speelde zijn mooiste liedjes, zoodat Uileman al gauw zijn oogen dichtkneep van loiiter genoegen en den kleinen muzikant, toen het concert geëindigd was, tevreden op zijn schouder tikte. 22. Jij bent een kraan, hoor, zoo mooi heb ik lil geen tijden hooren spelen. Hoe kom je eigenlijk in deze streek verzeild?" Weer vertelde Aladdin zijn geschiedenis en de Uil had met hem te doen. „Veel kan ik Je niet helpen, maar toch wel wat. Kijk, in dien hoek staat een tooverspiegel. Sla het doek maar weg. En denk nu maar heel sterk aan je familie, dan zul je ze misschien even te zien krijgen." Aladdin deed wat hem gezegd werd. Voorzichtig haalde hij het doek van den spiegel weg en keek er in. B-3

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10