BLUE BAND HET BLIJFT VOORZEKER IET HETZELFDE ALADDIN EN DE TOOVERFLUIT. a i£IDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 24 September 1932 ct per l/2 pondspakje VERSCf GEKARNC KATWIJKERS P. A. JONGENEEL, Baljuwstraat 51 RECLAME. 8805 of U andere margarine dan wel Blue Band eet. Blue Band is 25 °io allerfijnste Roomboter onder| Rijkscontrole, versch gekarnd met 75 °/o Blue Band margarine, bereid uit de edelste grondstoffen.' Cruquius, kunnen we mededeelen dat het 'oehoud hiervan weinig zin meer zal heb-,, ben. omdat de in aanbouw zijnde nieuwe brug in de onmiddellijke nabijheid komt van het oud-gedeelte Kruisweg, zoodat het er voor de aan dien weg wonende inge zetenen wat den afstand betreft, wel niet moeilijker op worden zal. Deze situatie wordt echter even anders met betrekking -tot de oude brug bij Aals meer. omdat de afstand van daaraf gere gend tot aan de nieuwe brug heen en weer uigeveer 2 kilometer bedraagt. Toen het gerucht vernomen werd, dat er m verband met de uitvoering van het irootè wegenplan over gedacht werd om deze brug weg te ruimen, heeft zich direct een commissie gevormd, die met veel ijver en energie een actie voor het behoud van deze brug op touw zette, omdat de aanwe zigheid daarvan het grootste belang werd geacht voor de bewoners van den Aals- meerderdijk, die voor school- en kerkbe zoek, bedrijven, winkelnering enz., op Aals meer aangewezen zijn. Toch meenen wij aan de hand van de meeningen, die zoo hier en daar over deze inderdaad belang rijke kwestie worden kenbaar gemaakt, te mogen gelooven, dat de door deze commis sie aangewende pogingen het gewenschte resultaat wel niet zullen hebben en dat het Polderbestuur na rijp beraad en ernstig overleg wel jiiet anders dan tot verdwij ning zal kunnen besluiten. Het ligt voor de hand dat hierbij door het Polderbestuur is overwogen dat de aan wezigheid van drie bruggen op zoo'n kor ten afstand van elkaar niet gewenscht is te achten. Ook de belangen van de scheep vaart zouden zich daartegen verzetten, omdat wat de hoogte betreft de vrije doorvaartruimte van de oude brug niet grooter is dan slechts één meter en van de in aanbouw zijnde nieuwe brug 3 meter zal bedragen, waaruit volgt dat vele schepen, waarvoor de óude 'brug nu nog moet wor den gedraaid, de nieuwe brug. zonder dat geopend wordt, zullen kunnen pas- seeren. Als door het Polderbestuur een defini tieve beslissing wordt genomen, omtrent het wegruimen van de oude bruggen bij de Cruquius en Aalsmeer, zal daartoe niet al- 'een den doorslag geven het motief ten aanzien van de scheepvaartbelangen, maar niet het minst ook de omstandigheid, dat het jaarlijks voteeren van belangrijke fi- nancieele offers voor bediening en onder houd anders een blijvend karakter zou dra gen. Bovendien zal daarbij niet uit het oog worden verloren dat de oude brug bij Aals meer die in den loop der jaren al heel wat herstellingen heeft ondergaah in desolaten toestand verkeert en in de naaste toekomst toch vernieuwd zou moeten wor den. Verwacht wordt als ook deze ouds brug verdwijnt dat men de verbinding tusschen Aalsmeerderdijk en Aalsmeer toch nog zooveel mogelijk zal trachten te handhaven door het kleine verkeer met een pontje te onderhouden. HILLEGOM. Middenstandsvergadering. De centrale van de drie plaatselijke middenstandsvereenigingen heeft een ver gadering gehouden onder leiding van den heer P. Klaver, die zeide zeer verheugd te zijn, dat overleg en samenwerking der der vereenigingen is tot stand gekomen. Kennis werd genomen van een brief van B. en W. dezer gemeente over het par keerverbod in de Hoofdstraat, waarvoor de Centrale soepele toepassing en zoo mo- elijk gedeeltelijk opheffing heeft ver zoent. Al eerder hadden B. en W. geschre ven dat een telling van het verkeer ge houden zou worden. De gehouden steek proeven hebben hen de wenschelijkheid, om het parkeerverbod buiten de spitsuren op te heffen, niet aangetoond. Het aantal passeerende voertuigen, ge deeltelijk in de uren vallende tusschen 3 uur v.m. n 8 uur nam. bedroeg resp. 202, 312, 315. 271, 239, 229, 274, 275. 300, 321, 294 en 244. Alhoewel het mogelijk is, dat het houden van proeven over een langere periode tot een kleine afwijking zou lei den. gelooven B. en W. niet, dat de ver schillen van beteekenis zouden zijn. Wel hebben de proeven aangetoond, dat het feitelijk wenschelijk moet worden geacht om het parkeerverbod uit te breiden tot de voertuigen, welke laden en lossen. Zoo lang mogelijk wenschen B. en W. zich echter te onthouden van een voorstel tot het nemen van een maatregel van zoo'n ingrijpenden aard. Gevraagd werd door een der leden om den veroorloofden tyd voor parkeeren bil lijker te verdeelen over personenauto's en Vrachtauto's of bestelwagens. Na mede- deeling van den voorzitter, dat de Burge meester weinig wil laten bekeuren, werd het stuk voor kennisgeving aangenomen. Van gedachten is gewisseld over een Paehtveiligheidsdiénst. Besloten is naast de drie leden van het dagelijksch bestuur der Centrale drie plaatsvervangers aan te lijzen. Mede omdat de heer Klaver als voorzitter wënschte af te treden uit hoofde van zijn wethouderschap, is het dage lijksch bestuur thans als volgt samenge- steld: F. J. A. van Gennip, plaatsvervan ger p. Klaver; H. Schoonderbeek, plaats vervanger H. v. d. Hoogt; en L. van der Idnde. plaatsvervanger nog aan te wijzen. In de rondvraag is geinformeerd of er winkelweek of winkelbeurs gehouden ml worden. Besloten is, dat elk der aan gesloten vereenigingen deze vraag aan haar leden zal stellen, om daarna een plan voor georganiseerde middenstanders te heramen. GEMEENTERAAD. Beëediging nieuw Raadslid - De politie- nachtdicnst - De precario-rechten Verkoop van grond. De gemeenteraad heeft gisteren ver gaderd onder voorzitterschap van Burge meester Pont Afwezig waren de heeren De Wreede en Spilkers. De vergadering ving aan met het onder zoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid den heer J. v. Deursen, vervullende de vacature van wijlen den heer van der Loo. Daarop volgde de beëediging op de gebruikelijke wijze, de vaststelling der notulen en de serie inge komen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen. Tot leden der com missie inzake werkverschaffing wegens periodieke aftreding werden benoemd de heeren Fijma, Goemans, de Wreede en van Deursen. De eersten waren aftredend, de laatste in de vacature van wijlen v. d. Loo. Een debat over de taak der Com missie is verwezen naar de rondvraag. De Inspecteur van Politie heeft gerap porteerd over den nachtdienst der politie, die onmogelijk kan worden uitgebreid. B. en W. meènen dat verbetering noodig is. De rapporteur stelt voor, twee nacht wakers aan te stellen, zoodat één man des nachts bureaudienst heeft en twee sur veillancedienst kunnen verrichten. B. en W. stellen voor, er een tijdelijk karakter aan te geven en bij wijze van proef twee ingezetenen voor de wintermaanden te be noemen tegen f. 25 per week. Dit bedrag bleek te zijn f. 23 per week. Er waren tegenstanders van het plan, namelijk de heeren Meskers, Paase en Fijma. Het voor stel is met hun stem tegen, aangenomen. De reclames hondenbelasting hebben ter visie gelegen en werden afgedaan. De comptabiljteitsbssluiten werden even eens goed gekeerd. De onbewoonbaar verklaarde woning Hoofdstraat 170 had vóór 15 Febr. ont ruimd moeten zijn. De eigenaar de heer W. Spierings heeft verzocht den termijn te verlengen, omdat de bewoonster wed. Lubbert geen andere woning kan betrekken. Voorgesteld werd de ontruimingstermijn te verlengen tot 15 Februari 1933: Het bleek al gauw dat een zoon bij de weduwe in woont; ook was men van meening dat de eigenaar meer belang heeft bij de ver lenging dan de bewoonster. Dit' is tegen gesproken, want de eigenaar zou het pand voor bergplaats noodig hebben. De verlenging is toegestaan met de stem van den heer Paase tegen. De Precario-rechten, die 29 Sept. 1931 zijn vastgesteld, zijn bij grooteren orh- vang van wegbedekking te hoog. Bij klei nere omvang is een matige winst geoor loofd, bij 100 M2. wegbedekking en daar boven is de winst als „matig" te be schouwen. B. en W. stelden voor dan een reductie te verleenen van ten minste 10 pet. en ten hoogste 50 pet. Zonder dis cussie aldus besloten. Voorgesteld werd aan den hear C. v. d. Wilden te verkoopen de grond aan de Pr. Hendrikstraat ten Zuiden van het Slachthuis, groot ongeveer 448 M2. tegen den prijs van 8 per M2. De heer Kerk hof had bezwaar omdat het aangrenzende Slachthuis nu of later behoefte aan uit breiding heeft. Deze gedachte is breed voerig Desproken en bestreden door with. Klaver. Een motief om er tegen te zijn was de vroegere gedachte om het terrein voor industrie te bestemmen. Omdat de grond als zoodanig niet verkocht wordt en omdat bebouwing daar een verfraaiing is ,deed de meerderheid van den raad besluiten tot verkoop. De heeren Kerkhof van Lierop en Fijma waren er tegen. Een tweede vraag om grond van den heer Brouwer, aan de verlengde Pr. Hen drikstraat, is afgewezen. Alleen de twee houders stemden voor. De Gëw. Landstormcommissie Zuid-Hol land-West heeft een subsidie gevraagd van f. 50. Door de tijdsomstandigheden en let tende op de circulaire van Ged. Staten om subsidie, stelden B. en W. voor af wijzend te beschikken. Aldus is besloten. Meegedeeld werd, dat F. Weijers per adres aan den raad heeft gevraagd om wijziging van een besluit van B. en W. over steun uitkeer ing. Hoewel het jammer is gevonden, dat geen beroep mogelijk is, besloot de raad het adres niet te behandelen en aan B. en W. over te laten. Op verzoek is' eervol ontslag verleend aan den heer P. v. Lierop als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Een adres van den heer van Win sen over Havengeld is vergoeding voor schade aan zijn woonschuit en nog vele andere zaken meer is in handen van B. en W. gesteld voor afdoening. De raadsleden Fijma en van Lierop heb ben per brief gevraagd om de Sixlaan voer het rij verkeer open te stellen zoo lang daar het tijdelijk Postkantoor is ge vestigd. Uit de debatten bleek, dat B. en W. ontheffing van het rijverbod jrebben ver leend jnits het Rijk de schade aan den weg door berijding vergoedt Op dien brief is nimmer geantwoord, de voorzitter veronderstelde zelfs dat de directie van het Postkantoor den brief niet eens op gezonden heeft aan het Hoofdbestuur. Een beroep op het belang van de in gezetenen, die gedupeerd zijn door de halsstarrige houding van de post-admini- stratie of het Rijk, bewoog de raad niet voor de gevraagde ontheffing te stemmen. Met vijf stemmen voor, is de vraag af gewezen. In de rondvraag is gesproken over het loon van bouwvakarbeiders en over de taak van de commissie voor werkverschaf fing. De heer Fijma meende dat de steun verlening mede bij deze commissie thuis hoorde, in het belang van do werkloozen. De heer Kerkhof verzocht te overwegen of de Hoofdstraat voorbij het Postkantoor verbreed kan worden. De vergadering eindigde met een ge heime zitting. Wij hebben evenah bet vorige jaar weer dat fijne LETTERBANKET A'10 ct. per ons. En! Ruime keuze EANKETS00RTEN. de beste kwaliteit, alles 16 cent per ons Beleefd aanbevelend, 6916 KATWITK. Druk Raadhuisbezoek. Naar wij vernemen is het nieuwe Raad huis reeds door talloozen bewonderd. Be halve door de 220 genoodigden bij de opening, is het dienzelfden avond nog be zocht door 1100 en gisteren door 800 personen. KATWIJK AAN ZEE. CARBEDVAT OP ZEE ONTPLOFT. Matroos ernstig aan het gelaat gewond. Te Delfzijl arriveerde de te Katwijk thuishoorende vischlogger KW 101, welk schip Dinsdag ter vischvangst is uitge varen en waarvan Woensdagavond ter hoogte van Esbjerg aan boord een vat carbid ontplofte. Een der matrozen werd daarbij ernstig aan het gelaat gewond. Hij is te Delfzijl aan land gebracht en door een geneeskundige behandeld. Vergadering Centrale Bond van Transportarbeiders. Gisteravond hield de af deeling Katwijk van den Centraten Bond van Transport arbeiders een openbare vergadering in de gemeentezaal, waar als spreker optrad de heer C. P. Damme, voorzitter van de af- deeling Den Haag, met het onderwerp: „De positie der Zeelieden en Zeevisschers", ingeleid door den plaatselijken voorzitter, den heer M. van 't Wout. Spr. behandelde eerst liet conflict, In de koopvaardij en dat sinds cenige dagen geëindigd is in 't voordeel van officieren en zeelui. De beteekenis, de aanleiding en het resultaat daarvan moeten goed begrepen worden; men zij dan gewaar schuwd als over 6 maanden de overeen komst afgeloopen is. Men zij gewaar schuwd voor het zoet gefluit om als onder kuipers dienst te doen, wat on sommige kustplaatsen voorkomt. In Katwijk aldus spr. ontbreekt een behoorlijke steunrege ling. Spr. schetste hoe deze in Scheveningen is, waar een huisgezin bestaande uit man, vrouw en één kind f. 15 per week ont vangt en waar ook nog een paar gulden per week toeslag op de woninghuur kan gegeven worden. Over het algemeen ver zetten de reeders zich tegen overheids bemoeiing ook die van de koopvaardij vloot, waarvan spr. voorbeelden gaf. Hij besprak uitvoerig het wetsontwerp Molen graaf, dat door de le en 2e Kamer Is aangenomen, maar dat nog niet in werking is getreden: het verzet schuilt bij de ree ders van vlsscharlj en koopvaardij. Spr. ging na, dat als het voor de belangen der rederijen ging, zij niet tegen regee- ringsbemoeiïngen waren, hij haalde aan het adres aan" de regeering om de haring- visscherij financieel te steunen. Zeer uit voerig behandelde spr. het koopvaardij- conflict, de geheele geschiedenis daarvan werd in finesse nagegaan. In dezen strijd stonden ook de officieren aan onze zijde. Spr. prees den heldenmoed van deze kerels, zij hebben een heldendaad ver richt, Spr. behandelde vervolgens de zes pun ten, die op het congres te Amsterdam besproken en vastgesteld worden. Wij zou den niet geduld hebben, dat een officier het slachtoffer van den strijd was ge worden. Na dezo uitvoerige uiteenzetting besprak spr. iets over het visscherijbedrijf voor namelijk de haringvisscherij. De meesten hier aanwezig zijn hier opgegroeid <?n hebben de sociale en technische ontwik keling van de laatste 25 jaren meegemaakt. Het bomschip is vervangen door den logger, het zeil is niet meer hoofdzaak, de voort beweging is gemechaniseerd. De Holland- sche vleet is aoor de Schotsche vervangen, de duwspil heeft voor donkey plaats ge maakt; door de radio worden do gunstige vischplaatsen aangewezen. Alle moeite wordt gedaan om de vangcapiciteiten op te voeren. De technische ontwikkeling is sneller voortgeschreden dan de sociale. Aan het logies der bemanning is niet buitengewoon veel veranderd. Een tafel ontbreekt ineerendeels, een plank moet daarvoor dienst doen. Waar de bemanning van 13 14 koppen vertoeft, moet op een stinkend fornuis gekookt worden. Licht en lucht kan er niet doordringen. Spr. sprak vervolgens over het loon der be manning. DiF is zoo, dat de vrouw er op uit trekken moet om in het onderhoud te voorzien. Voor de vjsschers is de haring visscherij uitgezonderd met veel gevaar in de oorlogsjaren nooit een goudmijn gewest. De sociale positie is minder ver anderd dan de technische ontwikkeling. Spr .behandelde de kwestie van het aantel netten, waarmee de visscherlj zal uitge oefend worden en het tijdstip van afvaart, waarin de bemanning niets te zeggen heeft. Wat is er ten opzichte van de voeding veranderd? De organisaties moeten mede zeggenschap hebben, dat staat ook ln het wetsontwerp Molengraaf. Er is nog het een en ander te verbeteren. Door de Reederijvereeniging Is het con tract op 12 Augustus in de visscherij, op gezegd, met hetzelfde doel om het schamele loon gedrukt te zien worden. Hier zijn de loonen nog veel lager dan bij de koopvaardij. Spr. deed een ernstig beroep op de aanwezigen voor het geval, dat er hier actie zou komen. Wij kunnen schragen en stuwen om den aanval af te slaan. Een andere organisatie heeft in het vis- scherijbedrijf meer invloed. Spr. hoopte dat, als de actie zal worden ontketend hetzelfde resultaat zal mogen bereikt worden als in het zeevaartbedrijf. Do bezittende klasse wil haar bevoorrechte positie handhaven. Ww hebben cultureele en stoffelijke belangen te dienen. Het succes ligt in het groote aantal, dit moet saamgevoegd worden tot één groot leger. Dat ge allen uw plicht doet on! het gloren van den nieuwen dag te mogen zien! De zeeman en zeevisscher moeten verbin tenissen aangaan, die gericht zijn op de internationale solidariteit. Dan zullen levensblijheid en levensgeluk u toelachen! Aldus besloot spr. Na'het beantwoorden van eenige vragen werd met dank aan den heer Damme en met een opwekkend woord deze vergade ring door den voorzitter gesloten. LISSE. Belangrijke vergadering Alg, Vereeniging voor Bloembollencultuur. Gisteravond hield de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur afd. Lisse, op verzoek van verschillende leden een buitenge wone vergadering. Wederom was de op komst flink te noemen. De voorzitter, de lieer A. Verduyn Jr. opende deze bijeen komst met een woord van welkom. De notulen werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Vervolgens ls aan de orde het ingekomen voorstel van de leden der afd. Lisse, waaruit blijkt dat er op aangedrongen wordt, dat een spoed- eischende algemeene vergadering moet worden uitgeschreven, om het voorstel thans aan het nemen betreffende punt 1 tot zes, als volgt: 1. Aandringen bij de Regeering op uit vaardiging van een Crisis Steunwet, waar van de uitvoering wordt opgedragen aan een groote Commissie, door de Regeering »e benoemen, 2. Een aanvraag van maximum 2.500.000 gulden als rentelooze leening ter bestrij ding van overproductie, teneinde allen in de gelegenheid te stellen een zeker ge deelte van de door hem in Nederland ge kweekte bollen ln te leveren voor vernie-. tiging. 3. De kosten aan de inlevering verbon den worden bestreden door den verkoop der Ingeleverde bollen voor veevoeder of industrieelen doeleinden, een omslag van 1 ct. per vlerk, R. R. of 1 procent van de uit te keeren steungelden. 4. De geleende gelden worden terugbe taald in 4 A 5 jaren, door een omslag të heffen van tien cents per vlerk. R.R. van alle in Nederland gekweekte bloembollen, voor het eerst te heffen In 1934. 5. Een registratie zal plaats vinden van alle ln Nederland gekweekte bloembollen. 6. De inningen der heffingen zal moeten geschieden door de Regeering. De heer J. W. A. Lefeber zegt, dat er op de Alg. Ver gadering een zeer eigenaardige leiding is geweest. Daardoor ontstond aanleiding om hier met kracht tegen In te gaan, daar vandaan het voorstel van de leden om deze vergadering te beleggen. De heer Lefeber gaf een beeld van de gehouden vergade ring, waaruit blijkt, dat alle naar voren gebrachte voorstellen en vragen, botweg door voorzitter Krelage werden afgeketst. Over de houding der Alg. Vergadering wordt door verschillende gediscussieerd. De heer Tromp, wethouder der gemeente Lisse, had een voorstel gemaakt via Ge meente naar het Rijk, hetgeen op de ver gadering werd voorgelezen. De heer J. W. A. Lefeber ondersteunt het voorstel van den heer Tromp. De heer J. W. A. Lefeber zegt, dat de grondslag van déze vergade ring is, steunregeling door inkrimping. Het voorstel van de initiatiefnemers van deze vergadering bij monde van den heer Lefeber wordt afgeketst én zal het voor stel van den heer Tromp naar voren wor den gebracht bij de Gemeentebesturen in samenwerking met het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze vergadering met een woord van dank. Voor de winterlezingen alhier treden dezen winter als sprekers op: in Novem ber: prof. dr. A. Noordtzij, Driebergen: in December: ds. A. K. Straatsma, Den Haag, en in Januari ds. G. Salomons, Am sterdam. 17. Het concert duurde tot diep in den nacht en toen ze eindelijk gingen slapen, voelden ze zich wonderlijk te moedeIeder was tevreden en vroolijk, maar niemand begreep, hoe dat kwam. „Die kleine jongen kan mooi spelen", zeiden ze tot elkaar. „We zullen hem vragen, of hij het morgen avond weer wil doen." lederen avond speelde Aladdin nu voor den verzamelden stam en geluk en tevredenheid begonnen onder hen te heerschen. De menschen werden zachter voor hun onderge schikten en behandelden hun dieren met minder wreedheid. En Aladdin zou gelukkig geweest zijn als hij niet zoo'n groot verlangen had gehad naar z'n ouders en z'n broertjes en zusjes. 18. Eens, toen hij een slaapje deed ln de schaduw van een rotsblok, hoorde hij een fijn stemmetje iets in zijn oor roepen. „Ben je ons al vergeten, men- schenkind", zei het, „waarom kom je ons nooit eens opzoeken?" Aladdin keek op en naast hem stonden, vroolijk glimlachend, de kleine elf met haar moeder. „Zal ik je weer klein maken, jongen", sprak Aya's Moeder, „en ga je dan met ons mee naar huis?" Aladdin stemde toe, en floep, daar stond hij weer even klein als de elfen tusschen het hooge gras. Hij was een beetje beschaamd, dat hij zijn kleine vrienden zoo verwaarloosd had, maar toen hij vertelde van zijn heimwee naar zijn ouders, begrepen ze het best en zochten hem-te-troosten. 3—2

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7