IfIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 24 September 1932 KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. FAILLISSEMENTEN. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. VISSCHERIJBERICHTEN BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 750. Hedenmiddag 2 uur: 750. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. (Medegedeeld door het Konlnkl. Ned. MeteoroL Inst„ De BildtJ. Hoogste stand 758.1 te Budapest. Laagste stand 743.4 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 25 Sep tember: Aanvankelijk zwakke verander lijke, later toenemende en Zuidelijke tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt tot be rokken met opklaringen. Waarschijnlijk egenbuien. Later iets koeler. BUITENLANIfSCH WEERBERICHT. ril. Kon. Ned..MeteoroL Instituut, De Bildt Ofschoon de ontwikkeling in Oost, Zuid- Oostelijke richting en de nieuwe depressie die gisteren bij IJsland' naderde, de grootste verandering in het weerkaartje bracht, zijn het voorloopig nog de invloeden van de depressie over Frankrijk en van een secundaire over de Noordzee, die zich hier lande doen gevoelen. De regens, die gisteren over het grootste gedeelte van het gebied vielen, waren plaatselijk onder onweersbuien, zeer hevig. De grootste regenstroom* die uit ons land werd bericht, viel te Rijswijk en bedroeg nagenoeg 60 m.M. Waarschijnlijk zal de depressie, die over Noord-Frankrijk gelegen is, in het Zuiden van ons land eerst nog wel regen geven doch daarna is te verwachten, dat de wind, die eerst zwak veranderlijk is, naar het Zuiden tot Westen loopt, daarbij toeneemt met kans op regen en eenige afkoeling. LUCHTTEMPERATUUR. uur voorm.: 13tyg gr. C. (56 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 14 gr. C. (57 gr. C.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Zondag. V.m. te 11 u., 25 min.: n.ra. te 12 u. 10 min. Voor Maandag. V.m. te 12 u. 52 min.; n.m. te 1 u. 12 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 7.25 n.m. tot 6.20 v.m. Zondag: 7.22 n.m. tot 6.22 v.m. MAANS- OP-"EN~ONDERGANG. 24 Sept.: onder 16 u. 55; op: 23 u. 59. 25 Sept.: onder: 17 u. 22. MONTE CARLO. Op 3 October zal in den schouwburg een voorstelling worden gegeven van „Monte Carlo", van Ladislaus Fodor, den schrijver van „Juffrouw Kerkmuls." De hoofdrollen worden vervuld door Annie van der Lugt MelsertVan Ees. Jan van Ees. Louis Gimberg e.a. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De zuiveimarkt blijft over de gansche linie nogal vast gestemd. Vooral voor de kaas was zij het misschien voor het meerendeel eenigszlns met speculatieve doeleinden er een toenemende koop lust die de prijzen wat omhoog bracht. Melkproducten als poeder enz., genoten ook een betere kooplust, zoodat hiervoor eveneens een verhoogd prijsniveau viel te noteeren. Ten slotte en dit is wel het belang rijkste de melkveillngen stonden ook weer in beter teeken. Een en ander liet natuurlijk niet na ook op den handel in melk- of kalfvee weer eenigen invloed uit te oefenen en vooral de Leeuwarder markt had een vlug ver loop. De markt alhier te Leiden had door den stroomenden regen van gistermorgen wel eenigszins te lijden, want men kon de menschen vinden in de café's rondom de markt en het werd laat eer er in de rijen van het melkvee wat omging. Toch waren de prijzen ook even hooger als vorige week. Vette koeien gingen ook te Leeuwarden evenals te Zwolle vlugger en wat duurder van de hand en hier ter plaatse wel de beste kwaliteiten wat vaster in prijs overigens kalm. Kalveren werden over de geheele linie Sister goed prijshoudend verhandeld. Op de wolveeafdeelingen verliep de handel bepaald vlot en het was wederom ie vraag voor buitenlandsch gebruik, die ie slachtschapen vlot deed verkoopen. De prijzen stonden zeker f. 1.- tot 1.50 Per stuk hooger als vorige week. Ook voor Texelsche fokschapen was een foede vraag. Prijzen eveneens wat hooger. Voor vette varkens in de zware forten een verhoogde tendenz. Spek en fetten zijn op de wereldmarkt momenteel seer willig en we verwachten dan ook Joor volgende week even duurdere var- bons. De zouters zullen hier in de pro- üncie vanaf Maandag niet meer op de tarkt worden gekocht en de Centrale zal tadlen deze soorten na slachting be telen en den prijs naar kwaliteit regelen. Zulks zal zeer zeker tot ontevredenheid klden. Men is dan ook in kringen der varkenshouders over deze regeling niet vontent. Wij vernemen dat de varkens- Jontrale volgende week voorts ook hier ter plaatse zware varkens zal ontvangen; wch de prijs die hiervoor zal worden "tbetaald is ons nog onbekend. VAN DER S. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkcnbondsraad bijeen - Onderling besprekingen. Gisteren is de 68ste zitting van den Volkenbondsraad geopend. Aangevangen werd met een indrukwek kende herdenking van den overleden Vol kenbondscommissaris te Danzig, graaf Gravina. De raadsvoorzitter, De Valera, hield daarbij een korte toespraak, welke de vergadering staande aanhoorde. De zitting werd vervolgens ten teeken van rouw vijf minuten onderbroken. Na de heropening sprak de vertegen woordiger van Italië een woord van dank voor de hulde, wijlen Gravina gebracht. De raad hield zich daarna bezig met het conflict tusschen Bolivia en Paraguay. De vertegenwoordiger van Guatemala, Matos, deed mededeellng van de pogingen, die hij in Augustus en nog onlangs in September had aangewend, om Bolivia en Paraguay te herinneren aan hun verplichting, als Volkenbondsleden, om het geschil over het Chaco-gebied op vreedzame wijze te be slechten. De Spaansche gezant Madariaga, sprak den wensch uit, dat de Volkenbond ener giek zou aandringen op een vreedzame regeling van het geschil. Hij kreeg hierbij den steun van Paul Boncour, John Simon en Garay, vertegenwoordiger van Panama. Ook de raadsvoorzitter De Valera sloot zich bij deze zienswijze aan. Verder hechtte de raad zijn goedkeuring aan een aantal rapporten, o.a. dat over de werkzaamheden van het centrale opiumcomité, hetwelk dringend de ratifi catie aanbeveelt van de conventie van 1931, betreffende beperking van de fabri cage en het verbruik van verdoovende middelen, voorts het rapport en het pro gram der internationale organisatie voor intellectueeie samenwerking, benevens 't rapport der economische commissie van den Volkenbond, uitgebracht door den Duitschen rijksminister von Neurath, die o.a. de noodzakelijkheid betoogde van een nauwere internationale samenwerking ter effectieve bestrijding' van de gevolgen der economische depressie. Aan de openbare zitting was een lang durige geheime zitting voorafgegaan, waarin de vertegenwoordiger van Noor wegen de opzienbarende mededeeling deed, dat de Volkenbond het volgend iaar in een buitengemeen precairen financiee- len toestand zou geraken, indien de bij dragen der staten, die lid zijn, even slecht blijven binnenkomen, ais den laatsten tijd. In toonaangevende Volkenbondskringen neemt men aan, dat begin November de buitengewone assemblee van den Volken bond, onder voorzitterschap van Hymans, bijeen zal komen, zoodat dus eerst in No vember de debatten over het Lyttonrap- port zijn te verwachten. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, sir John Simon, is gisteren direct als bemiddelaar opgetreden tus schen Frankrijk en Duitschland. 's Mor gens had hij een langdurig onderhoud met Boncour, gisteravond ging hij naar het Carlton-hotel, waar hij een onderhoud had met Von Neurath, dat twee uur duur de. Voorts hebben vertrouwelijke bespre kingen plaats gehad tusschen de Duit- sche delegatie en andere Europeesche mogendheden. Men neemt aan, dat deze besprekingen reeds in een zekere richting van een oplossing gaan en dat Maandag, wanneer Herriot weer te Genève terug is, deze besprekingen tusschen de vertegen woordigers van Duitschland. Frankrijk. Engeland en Italië zullen worden voort gezet. Tijdens het onderhoud tusschen de Duitsche en Engelsche ministers van Buitenlandsche Zaken is het geheele ont wapeningsprobleem van alle zijden bezien. Bij de bespreking is evenwel door geen van beide zijden eenig voorstel gedaan. Er is niet voor een volgende gelegenheid een afspraak gemaakt. Het schijnt er sir Simon om te doen 2i,in geweest om een verduidelijking van het jongste Britsche memorandum te geven en de ontstemming uit den weg te ruimen, die dat memorandum in Duitsch land heeft teweeg gebracht. Volgens Sir John heeft men bij de beoordeeling in Duitschland sterk den nadruk op het ju ridische deel gelegd. Volgens de Engelsche opvatting ligt de voornaamste beteekenis van het memorandum in Hoofdstuk II, waar de Engelsche opvatting over het tweede deel van de ontwapeningsconfe rentie uiteen gezet wordt, daarbij de be langen van elk land in aanmerking ne mend. De Commissie uit het Bureau der Ont wapeningsconferentie kwam in een ge heime bespreking bijeen. Besloten werd. dat het Bureau Maandagmiddag weer voor een zitting zal bijeenkomen, daar Henderson Woensdag naar Londen ver trekt om deel te nemen aan de bijeen komst van den partijraad van Labour, die Vrijdag aanvangt. De president van de momenteel te Bazel bijeenkomende Pan-Europeesche Unie, van Coudenhoven, heeft een open brief ge schreven aan Herriot. waarin hij als zijn meening uitspreekt, dat elke Europeesche samenwerking onmogelijk is, zoolang Frankrijk zich verzet tegen het elemen taire beginsel van gelijkgerechtigdheid. V. Coudenhoven schrijft voorts nog inzake de Europeesche samenwerking over een gemeenschappelijke luchtvloot, een mili tair verbond en een Europeeschen gene- ralen staf, die de controle zou moeten uitoefenen over alle Europeesche weer machten. De Europeesche Studiecommissie, die sedert den dood van Briand niet meer bij eengekomen is, zal op Vrijdag van de volgende week een zitting houden, waarop de resultaten der Conferentie van Stresa behandeld zullen worden. De zitting zal worden voorgezeten door den Zwitser- schen Bondspresident Motta. DUITSCHLAND. Gezantenmutaties De ministers en de enquête-commissie De Pruisische Landdag verdaagd. De rijkspresident heeft den Duitschen gezant te Belgrado, von Hassell. benoemd tot ambassadeur te Rome, in plaats van von Schubert, die voorloopig ter beschik king blijft. Tot opvolger van von Neurath te Lon den is de Duitsche ambassadeur te Parijs, von Hoesch, benoemd. Von Hoesch wordt te Parijs opgevolgd door Koester, thans directeur-generaal van het Duitsche rijksministerie van bui tenlandsche zaken. Er zijn geen verdere diplomatieke mu taties te wachten. Gisteren zijn de dagvaardingen aan den Rijkskanselier, de Rijksministers van bin nen- en buitenlandsche zaken en den staatssecretaris der Rijkskanselarij, in overeenstemming met het besluit van de controlecommissie van den Rijksdag, thans verzonden. Genoemde vertegenwoordigers van de regeering zijn tegen Maandagmiddag ge dagvaard als getuigen voor het onderzoek der gebeurtenissen in de Rijksdagzitting van 12 September. De leden der regeering hebben besloten te verschijnen. Alleen von Neurath blijft te Genève. De reden hiervan is, dat het dringend noodzakelijk is in verband met de vele onjuiste uitspraken in de Commissie, het werkelijk verloop der dingen aan de Duit sche natie mede te deeien en uit te leg gen. Overigens blijft de regeering bij haar opvatting, dat de leden der regeering eerst dan weer in commissies zullen verschij nen, wanneer zoowel de Rijksdagpresident als de commissies zich op het standpunt stellen, dat de in de laatste zitting van den Rijksdag gehouden stemming rechts- ongeldig is. e Gisteren moest de zitting van den Prui- sischen Landdag weer eens worden ge schorst. Het geschiedde bij de behandeling van de noodverordening inzake de begroo ting. Nuschke (Staatspartij) kon zich door voortdurende lawaalscènes der Nationaai- Socialisten niet verstaanbaar maken. Daar het vice-president von Kries (Duitsch-Natlonaal) niet gelukte de orde te herstellen, verliet deze zijn zetel, waar door de zitting geschorst werd. Na een pauze van tien minuten her opende von Kries de zitting. Hij verzocht de afgevaardigden rust en orde te hand haven, opdat de debatten konden worden voortgezet. Toen Nuschke daarop weer het woord verkreeg verlieten vrijwel alle Na- tionaal-Sociallsten demonstratief de zaal. In de avondzitting" verwees de Pruisi sche Landdag de noodverordening inzake de begrooting naar de hoofdcommissie. Een Communistische voorstel Inzake opheffing van het dagbladverbod werd met de stemmen der Nationaal-Socialisten, Sociaal-Democraten en 'Communisten aangenomen. Hiermede was de agenda afgehandeld. De president werd gemachtigd den datum van de eerstvolgende zitting vast te stellen. Hoogstwaarschijnlijk zal de Landdag eerst na de a.s. Rijksdagverkiezingen weer bijeenkomen. ENGELAND. Gandhi's hongerstaking - Tusschen- tijdschc verkiezing - Oplossing in bet textieleonllict. De hoop, dat Gandhi gisteren zijn hongerstaking zou kunnen beëindigen, is teleurgesteld door hets-berieht, dat de lei ders der verschillende Hindoekasten en die der paria's geen definitieve overeen komst hebben kunnen bereiken en hun besprekingen tot heden hebben verdaagd: men hoopt dat het mogelijk zijn zal als dan een definitieve regeling te treffen. De leiders in kwestie beraadslaagden nog om 21.30 u. toen hun medegedeeld werd, dat Gandhi, na 82 uur vasten ge voelig zwakker werd, symptomen van duizeligheid en brakingen vertoonde en moeite had om de oogen open te houden. De leiders spoedden zich toen naar de gevangenis van Yeravda om hem te raad plegen over een punt betreffende het re ferendum, dat nog moeilijkheden op leverde. Gandhi ontving de leiders, hoorde hen aan, gaf zijn meening over het betwiste punt en deed enkele voorstellen. Na 40 minuten vertrokken de leiders, teneinde de voorstellen van Gandhi te bespreken, daarna verdaagden zij de on derhandelingen tot heden. Gandhi zelf verklaarde, dqt hij optimis tisch is: „De boodschap, die ik tot het Engelsche en Amerikaansche volk richt, deido hij, is. dat zij mijn actie niet moeten opvatten als een politieke beweging. Het is een geestelijke inspanning, die het resultaat is van 50 jarën van onophou delijke toewijding aan het ideaal". In een oproep aan het Indische volk verzoekt Gandhi hongerstakingen uit symoathie, welke door velen zijner aan hangers zijn begonnen, achterwege te laten. „Indien Gandhi sterft, zullen de Engel- schen niet meer veilig zijn in Britsch- Indlë" aldus verklaarde V. J. Patel, ex-president van de Indische wetgevende vergadering, bij zijn aankomst te New- York. Patel gaat in Amerika een propa- gandareis ondernemen. In Cardiganshire in Wales vond giste ren een tusschentijdsche verkiezing plaats voor een zetel in het Lagerhuis. De Liberale candidaat vereenlgde 13.439 stemmen op zich en werd hiermede geko zen. De conservatieve candidaat verkreeg 8.866 stemmen (Fitz Williams), terwijl de labourcandidaat Jones 5.295 stemmen op zich vereenigde. Wijzigingen zijn door dezen uitslag niet ontstaan. Het conflict in de textiel-lndustrie schijnt opgelost. De gezellen in de weverijen in Lan cashire hebben genoegen genomen met een loonsverlaging van 1 sh. 8 stuiver in het pond en het werk zal in de stilgelegde spinnerijen en weverijen Maandag gelei delijk hervat worden. De voorloopige her vatting is echter nog afhankelijk van het resultaat der onderhandelingen over de wederindienstneming van de ontslagen of vervangen arbeiders, maar men gelooft, nu de loonkwestie geregeld is, dat de overige geschilpunten geen onoverkome lijke moeilijkheden meer zullen opleveren. ONTPLOFFING. BOLOGNA. 23 Sept. (Reuter). Bü het uitzwavelen van een korenschuur te San Giovanni, heeft een ontploffing plaats ge had, waardoor het geheele gebouw vernield werd. Drie arbeiders werden op slag ge dood, drie anderen zwaar gewond. Uitgesproken: J. L. de la Parra. zonder beroep. Wasse naar. Narcislaan 26. R.c. mr. H. J. M. Klomp; cur. mr. J. T, Bonnerman. Opgeheven: Th. C. den Ouden Jr., Leiden, 1 CHINEESCHE TOLBLOKKADE TEGEN MANDSJOEKWO. SJANGHAI, 24 Sept. (VB.). De Chi- neesche regeering heeft besloten een tol— blokkade te beginnen tegen den nieuwen Mandsjoerijschen staat Mandsjoekwa. Deze blokkade begint waarschijnlijk reeds mor gen. In een officieele publicatie wordt ge zegd dat in verband met de bezetting van Mandsjoerlje door Japan de Chlneesche douanekantoren te Charbin, Nioetsjwang, Antoeng, enz. gesloten zullen worden en dat de daar geïnde toltarieven voorloopig in andere havens geind zullen worden. Het besluit van de Chlneesche regeering heeft groote ongerustheid gewekt onder de Japansche kooplieden en handelaars te Sjanghai, die vreezen zoowel in Chlnee sche als in de Mandsjoerljsche havens dubbele toltarieven te moeten betalen. GANDHI'S STAKING. BOMBAY, 24 Sept. (V.D.). Heden is Gandhi den vijfden dag ingegaan, dat hij zich vrijwillig van voedsel onthoudt. Gis teravond toonde hij duidelijke verschijnse len van uitputting, zoodat men zich in den kring zijner vrienden ernstig ongerust maakte. Sedert het begin van zijn honger staking is Gandhi 4'/» pond afgevallen. Gisteren ontving hij een telegram uit Amerika, waarin verwondering werd uit gesproken over het besluit voor een Indi sche secte te sterven Inplaats van voor het geheele Indische volk. In zijn antwoord op dit telegram schrijft Gandhi: „Het Indi sche nationalisme zal door mijn offerdood versterkt worden. Ik hoop, dat Amerika de publieke opinie der geheele wereld ten gunste van mijn offer in beweging zal brengen." Een hindoe-bediende, die besloten had tot vrijwillige hongerstaking uit sympathie voor Gandhi's actie, beging na 24 uur zelfmoord. KATWIJK AAN ZEE. Het a.s. 75-jarig bestaan van „Het Mosterdzaadje". Woensdag 28 en Donderdag 29 Septem ber a.s. zal met de gemeente herdacht worden het 75-jarig bestaan van de Her vormde Zondagsschool „Het Mosterd zaadje". Niet minder dan 1800 leerlingen komen enken Zondag om 2 en 3'/- uur in 15 lokalen te zamen. Geen wonder, dat die bloeiende Zondagsschool, waarop in vroe gere jaren de ouders en grootouders van het tegenwoordige geslacht gingen, zich in veler, schier in aller belangstelling mag verheugen! Naast de eere-voorzitter ds. P. Pras, hopen mede ds. R, P. A. Rut gers en ds. W. M. A. Kalkman het woord te voeren, terwijl de feestrede zal worden uitgesproken door ds. J, Nauta van Sex- bierum. vroeger te dezer plaatse. Een kin dervertelling voor de jongere leerlingen zal worden gegeven door den heer A. van Borsélen te Leiden. Ongetwijfeld zal de Nieuwe Kerk in de Voorstraat des avonds te klein zijn om allen te bevatten! De Heere, die door de Zondagsschool velen zegende, geve het „Mosterdzaadje" en de gemeente goede avonden! OEGSTGEEST- Teraardebestelling ds. C. de Bruyn. Op de begraafplaats bij het Groene Kerkje had gistermiddag de teraarde bestelling plaats van ds. C. de Bruyn IJzn., emeritus-predikant van de Gereformeerde Kerk te Kampen. De belangstelling was groot. O.a. merkten wij op ds. Lamboo, ds. den Hartog van Hazerswoude, ds. Gunst, ds. van Mantgem, beiden em. pre dikant alhier en den heer Verschoor, die met ds. Eringa de kerkeraad vertegen woordigden van den Ger. Kerk alhier. Nadat de kist in het koor der kerk was geplaatst schaarde de familie zich om de baar. Ds. Eringa las voor een gedeelte van I Corinthe 15 en hield vervolgens een korte rede waarin hij getuigde van de groote dankbaarheid van duizenden voor het vele en goede werk dat ds. de Bruyn tijdens zijn leven heeft verricht. Ontroering heeft voorwaar allen bevan gen maar wij zijn voor hetgeen hij gege ven heeft dankbaar. O.m. herdacht spr. den 35-jarigen arbeid op het Zendings terrein waar hij zeer velen tot God gehol pen heeft. Zijn pelgrimsreis is hier beëindigd maar wij zien hem In onzen geest voortgaan in witte kleeding met den palmtak der over winning boven het hoofd. Namens de deputatie der Soemba- zending en namens de kerkeraad van Kampen sprak ds. Schoemaker uit Kam pen. Spr. schetste den overledene als een trouw en met taaie volharding bezielende arbeider die het groote genoegen heeft ge smaakt vruchten te zien voortkomen uit het door hem uitgestrooide zaad. Hij is van ons heengegaan, maar opgenomen in de heerlijkheid der hemelen. Ds. Wielinga beschouwde den overledene als den aanlegger van wegen en kanalen waarlangs zijn opvolgers kannen gaan. Vervolgens sprak ds. Gunst. Spr. her innerde aan de studiejaren en typeerde ds. de Bruyn van dien tijd als een onver moeid werker. Over zijn werk heeft hij nooit veel geschreven maar voor hetgeen hij van zijn arbeidsveld vertelde heeft ons allen steeds getroffen. Roemen deed hij nooit maar gaf alle eer aan God. Nu heeft hij de kroon der eere ontvan gen. Laat ons hopen dat ook ons einde zoo moge zijn. Spr. eindigde zijn rede met dankgebed. Een broeder van den overledene, de heer D. de Bruyn IJzn. uit Hazerswoude dankte voor de gesproken woorden en be toonde deelneming. Hierna werd het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde toevertrouwd. VOETBAL. LEIDSCHE POLITIE SPORTVEREEN. Het bestuur der Leldsche Politie Sport- vereeniglng is thans als volgt samen gesteld: Inspecteur G. H. van der Ham, le voor zitter; D. Slot, 2e voorz.; J, de Boer, le seer.; N. L. Segaar, 2e seer.; J. B. Straathof, penningmeester; J. Vleerbos en C. van Hoeyen, commissarissen. Het secretariaat van de afdeeling voet bal blijft gevestigd bij den heer G. H. van der Ham, Rijn- en Schlekade 96a. IJMUIDEN, 24 Sept. VISCHPRIIZEN. Tarbot per K.G. f. 1.20—1.15, Griet per kist van 50 K.G. f. 2915, Tongen per K.G. f. 1.60— 0.60, Middelschol per kist van 50 K.G. f. 25, Zetschol f. 22.50, Kleine Schol f. 18.50—3.50, Schar f.6, Vleeten per stuk f. 1.42, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 38, Gullen per kist van' 50 K.G, f. 14.504.10. Aangekomen 1 Stoomtrawler: IJM. 40 met f.1800. 3 loggers: R.O. 1 met f.944, K.W. 114 met f.570, K.W. 49 met'f.673. AMSTERDAM, 24 Sept. 1932. Weinig veranderde koersen. Kunstzijde- aandeelen vast. Overige Industrieele fond sen gedrukt, evenals Petroleumwaarden en Suikerwaarden. Rubberaandeelen en Tabakken verdeeld. Mijnwaarden en Scheepvaarten prijshoudend. Duitsche obligaties hooger. De Amsterdamsche Effectenbeurs stelde hedenmorgen teleur. Van de vaste stem ming, die gisteren in Wallstreet bestond ging niet veel invloed uit als gevolg van de zwakkere houding van Petroleum waarden en het weinig opgewekte verloop der Amerikaansche productenmarkten, De handel was zeer kalm en dit zal wel de voornaamste oorzaak zijn geweest dat de koersverliezen zoo gering zijn geble ven. Bij de Petroleumwaarden ontstond een kleine affaire in Koninklijke, die ha prijshoudende inzet enkele punten ver loren en nadien nog al wat schommelin gen meemaakten. De Amerikaansche soorten verkeerden in reactie. In Aku's ging het vrij druk toe. Deze lagen wederom vast evenals de Kunstzijde-aandeelen. Philips en Unilevers golden beide iets lager. Rubbers bewogen zich op onsyste matische wijze, al bestond een neiging tot reactie. Suikerwaarden waren flauw, als gevolg van de zwakkere tendenz op de produc- tenmarkt. Tabakken kalm en onregel matig. Scheepvaarten en Mijnwaarden hadden een zeer rustig verloop en waren maar weinig veranderd. Amerlk. fondschen hadden op het hoo- gere peil eenig aanbod te verwerken, Duitsche obligaties aan den vasten kant. Ned. Obligaties prijshoudend. LEIDEN, 24 September. Botermarkt. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieks- boter (controle) f. 1.60 per K.G.; prima boerenboter f. 1.50—^-1.65; goede boeren- boter f. 1.40—1.45. Aangevoerd 65/3 en 21/6 vaten, wegende 1515 K.G. Handel goed. Turfmarkt van 19—24 September. Aan voer lange turf 150.000 stuks. Prijzen f.7 tot f. 8 per 1000 stuks. LEIDEN, 23 Sept. Noteering Cooperatieue Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken". Andijvie f,0.40— 1.20, Kroten f. 1—1.50, Komkommers f. 1.10— 8.10, Bloemkool I f. 7.80—15.90, Idem II f. 1—6,80, Roode kool f. 2—5.40, Savoye kool f. 5.80—7, Groene kool f. 1.50—3,40, Meloenen f.2—20, Pieterselie f. 0.50—1, Prei f. 1.40-2.40, Kropsalade f. 0.40—2.40, Sel derie f. 0.50—1.40, Bleekselderie f. 18—23, Knolselderie f. 3.10—5.40, Wortelen f. 2— 5,40, Perziken f. 13 per 100 stuks. Kroten f.1—1.90, Kroten, gek. f.5—7, Snijboonen f. 5—44, Stokboonen f. 2—20, Pronkboonen f.3—6, Stamboonen f.2—11, Tomaten A f. 2.30, id. B. f. 2.70, id. C. f. 2.20, id. CC f. 1.20 Der 100 K.G. ROEtOFARENDSVEEN, 23 Sept. Melce- nen 2—23 ot. per stuk. Andijvie f. 0.90— I.10, Sla f. 0.50—3.40, per 100 krop. To maten A f. 1.50-2.30, idem B f. 1.80-3,20, idem C f. 11.20, per 50 K.G. Snijboonen f. 0.85—1.20, Kassniiboonen f. 3.40—4.10, ld. stek f. 1.30—2.30, Prinseboonen 60—65 ct., Dubb. stam 65 ct. per 10 K.G. WESTLAND, middelprijs v. d. West!, vellingen op 23 Sept.: Aardbeien 70—1.15; druiven 2052 ct.; princesseboonen 17 23 ct.; snijboonen 2042 ct.; spinazie 2 ct.; stoofappelen 6—9 ct.; stoofperen 5— 8'/: ct.; tafelappelen 814 ct.; tafelperen li33 ct, per KG.; tomaten A 30—55 ct., B 40—75 ct., C 25—32'/! ct., CC 25 ct.; dubbele boonen 1683 ct.; rammenas 40— 55 ct.; uien 4055 ct.; spruiten 3555 ct. per kist; bloemkool 3—8; andijvie 40—75 ct.; komkommers 27.00; pepers 1525 ct.; roode kool 752.30; savoye kool 1— 3.50; groene kool 12.80; chineesche kool 3.30; spitskool 4.404.90; sla 60—1.60: eieren 4.40—6.90 per 100; meloenen 2—32 ct.; perziken l1/:17 ct. per stuk; peen 45.00; prei 1.30; selderij 80—5.00 per 100 bos. —Middelprijs Westl. bloemenveilingen: Hadley 1.402.20; Butterfly 1.40-2.20; Co lumbia 1.40; Rosalandia 2.202.40; Amer. Anjers 3.206.30; Calla 6.00; Vuurpijlen 3—4.00; Pulling 1620; Bayónanthe 6 II.00; Red Majestic 18.00; Edw. Page 1522.00; Blanche du Poitou 510.00; Mona Davis 1115.00; Louis Germ. 15.00 per 100; Pulmosa 1528 ct.; Sprengerij 7—16 ct.; gladiolen 1227 ct.; Zinnia 11- 16 et.; Chab. Anjers 5—15 ct.: Freesia 12- 15 ct.; trosrozen 1621 et.; Physalis 16-21 ct.; Asters 57 ct.; Phoenix 7—15 ct Gold Finder 10—16 ct.; Harvester 10—12 et.; Grandfordia 15—21 ct.; Perle 12—15 Ot. per bos; Lelium Filipenza 8.300.60; Amarylil 10.00 per 100 kelk. J8—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3