73ste Jaargang ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1932 No. 22244 Dit nummer bestaat uit VIERBladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen, Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. r>er regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT® f Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week 1.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 -f portokosten'. SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat, te beginnen op Dinsdag 4 October 1932, 1 krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1899 (Ge meenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9en Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten enz. en' wateringen en slooten, schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, plei nen, hofjes, stegen, slqppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen ol daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzondere eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en derge lijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 24 September 1932. 6936 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van: a. Gebr. G. en J. van den Oord om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel Maresingel No. 71a, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K, No. 3522; b. de firma L. J. Castelein om ver gunning tot het oprichten van een brood- en banketbakkerij in het perceel Lage Rijndijk No. 9, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie K No. 3746; c. F. J. en P. J. Schmitz om vergunning tot het oprichten van een zouterij van vleesch- waren in het perceel Kuipershof Nis. 3, 5 en 7, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie H Nis 959, 3067 en 3287; d. W. Th. A. Bergers om vergunning tot het op richten vaneen inrichting voor het be werken van vleeschwaren met rookerij en zouterij in het perceel Pieter de la Court- straat No. 24 kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M., No. 4306 (ged.); Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 8 October 1932 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoe ken in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 September 1932. 6937 KORAALMUZIEK OP 3 OCTOBER. Wij vestigen de aandacht op een adver tentie in dit Blad. waarin wordt kennis ge geven. dat de generale repetitie voor de Koraalmuziek op 3 October a,s. Donder dagavond om halfnegen in het Waagge bouw zal worden gehouden. j SLUITING VAN CAFE'S OP 3 OCT. A.S. Namens den Burgemeester dezer ge meente brengt de Commissaris van Politie j ter kennis van belanghebbenden, dat het sluitingsuur voor drankinrichtingen in den nacht van 3 op 4 October a.s. is be paald op 1 uur. Tot dat uur mogen houders van mu- ziekvergunningen in hunne inrichtingen muziek laten maken. Degenen, die zich alsnog van zoo'n ver gunning wenschen to voorzien, moeten een daartoe strekkend verzoek vóór Don derdag 29 September a.s. bij den Com missaris van Politie hebben ingediend. 25 JAAR HOOGLEERAAR. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen rechtsgeleerdheid de dames A. S. Geerke (Den Haag); A. J. Belinfante (Den Haag) en Y. Reyns (Den Haag) en de heeren F. M. van Panthaleon van Eek (Den Haag), Th. de Haas (Arnhem). K. L. Pfeiffer (Den Haag) en M. J. Meijer (Oegstgeest)voor het doctoraal-examen rechtsgeleerdheid de heeren R. G. C. De- zentje (Den Haag) en E. W. de Fiellietaz Goethart .(Zutphen). Prof. Dr. L. van Itallie. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn. dat prof. dr. L. van Itallie. directeur van het Pharmaceutisch Laboratorium, het ambt van hoogleeraar in de artsenij bereid kunde en vergifleer aan de Leidsche Universiteit aanvaardde met 't uitspreken van een rede over „De vermeerdering onzer kennis om trent de geneesmiddelen in de 19de eeuw." Leopold van Itallie werd 12 Maart 1866 geboren en legde reeds op 20-jarigen leef tijd met gunstig gevolg het examen voor apotheker af, als hoedanig hij zich te Rot terdam vestigde. In 1901 behaalde hij zijn doctorsgraad aan de Universiteit te Bern op een proefschrift getiteld „Ueber den orientalischen und den Amerikanischen Styrax" (von Liquidambar orientalis und Liquidambar styraciflua). Hier ter stede volgde hij prof. dr. H. P, Wijsman als hoogleeraar op. Een groot aantal publicaties hij is o.a. redacteur van het Pharmaceutisch Week blad en wetenschappelijke verhandelin gen is van zijn hand verschenen. Wij noe men hier als de voornaamste: „Aethylhy- drocupreïne of optochine" (in samenwer king met prof. dr. J. v. d. Hoeve). „Chir.ine en Chinidine bij hartziekten" (tezamen met J, B. Polak). „Smalarina cremonsnss"; het Latijnsch-Nederlandsch Woordenboek op de Pharmacopaea Nederlandica„Toxi cologie en gerechtelijke scheikunde" (teza men met U. G. Bijlsma)„Narcotica" (in samenwerking met prof. dr. W. Storm van Leeuwen en dr. E. Arrias; „De macht van het kleine" en andere. Bijzonder groot is het aantal binnen- en buitenlandsche onderscheidingen, dat hem in den loop der jaren is ten deel gevallen en die een bewijs vormen van zijn inter nationale wetenschappelijke verdiensten. De regeering erkende deze door zijn be noemingen tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en van den Nederland- schen Leeuw. Verder Is prof. Van Itallie o.m. eerelid van Philadelphia College of Pharmacy and Science (1922), welke onderscheiding in 1928 werd gevolgd door zijn benoeming tot „master of Pharmacy" honoris causa; voorts honorary member of the American Pharmaceutical Association (1923); corres- pondeerend lid (1924) en eerelld (1930) van de Académie Royale de Médicine de Belgique te Brussel; eerelid van de Sociétê Suisse de Pharmacie (1925); eerelid der Nsd. Indische Apothekersvereeniging (1926); officier in de Belgische Kroonorde (1926); eerelid van de Société Pharmaceu- tique te Athene (1927); officier de l'In- struction publique de France (1928); cor- respondeerend lid van de Académie de Médicine te Parijs en van de Oesterreichi- sche Pharmaceutische Gesellschaft te Wee- nen (1929); eer e-voorzitter der Fédération Internationale Pharmaceutique (1930), eerelid der Societa di Farmacia di Torino en van de Deutsche Apothekerverein. Nog onlangs werd hem de gouden Flückinger- medaille toegekend, welke op 8 September j.l. te Neuchatel werd uitgereikt. De hoogleeraar heeft den wensch te ken nen gegeven den dag ongemerkt te willen laten passeeren. TENTOONSTELLING Hedenavond 79V2 uur en Zondagmid dag 35 uur. zal in het Leidsche Volks huis weer de j aarlij ksche tentoonstelling worden gehouden van het werk dat op de verschillende clubs en lessen is gemaakt. De groote verscheidenheid maakt een bezoek zeer aantrekkelijk. Men vindt er hout- en metaalwerk en teekeningen aangekleede poooen handwerken, weef- en kantklos- werk (deze technieken worden gedemon streerd). terwijl het geheel wordt opgeluis terd door een inzending van de opge kweekte stekjes. (Toegang zie kleine Advertentie). Maandagavond Filmavond van den heer Verkruysen: Wandel- en Gondeltochten door het schoone Venetië. (Toegang zie kl. Advertentie). Dinsdagavond: inschrijving o.a. voor een op te richten jongensclub, waar de begin selen der electriciteit behandeld zullen .worden. (Zie kleine Advertentie). LEIDSCH CRISIS-COMITé. 3 OCTOBER ZIJ EEN ALGEMEENE FEESTDAG, OOK VOOR DE CRISIS-SLACHTOFFERS Wat het Comité tot dusverre deed. Zeer in het bijzonder worden zij, die in de crisis-comité's zitting hebben, door drongen van de harde waarheid, dat tal loos velen in den lande momenteel een uiterst moeilijken tijd beleven. Wie, zooals zij, dagelijks van aangezicht tot aangezicht tegenover de ellende ko men te staan, is minder gauw geneigd de zaken door een optimistische bril te oe- kijken dan duizenden anderen, die niet in de gelegenhéid zijn een kijkje achter de schermen te nemen en al weer heel blij zijn, wanneer de Amsterdamsche Beurs in navolging van New-York een kleine koersstijging te zien geeft. „We hebben het ergste gehad," heet het dan vaak, maar hoewel het niet in onze bedoeling ligt de zaken zwarter af te schilderen dan ze in werkelijkheid zijn, is het toch goed de waarheid onder de oogen te zien En die waarheid zoo vertelde ons gistermiddag de voorzitter van het plaatselijk crisis-comité, mr. A. J. Romijn in een persconferentie laat zich op het oogenblik allesbehalve hoop vol aanzien. De opbrengst van de laatste twee Woensdag-collecten is niet vol doende geweest om den door den zomer geleden achterstand geheel in te loopen. En dat juist op een tijdstip, dat we het geld harder noodig hebben dan ooit te voren. Het aantal steunaanvragen neemt gedu rig toe. vooral uit de kringen der kleine zelfstandige zakenmenschen. Daaraan kan men merken, dat de crisis meer en meer doorwerkt. Aanvankelijk konden ze den stoot opvangen, er was nog een kleine reserve of er waren familieleden, die zij het ook niet altijd op de meest ge- wenschte wijze financieel bijsprongen. Dat is nu afgeloopen; er is geen weer standsvermogen meer. En het vervelende is. dat de gevallen steeds erger worden. Konden we tot dusverre volstaan met leeningen-ineens van maximaal f.300, het laat zich aanzien, dat velen met een der gelijk bedrag niet gebaat zijn om er zich voorloopig weer boven uit te werken. Er is méér geld noodig om hen in staat te stellen den vastgeloopen wagen weer aan het rollen te brengen. U voelt: dat kost hcoge bedragen en dat, terwijl de op brengst der Woensdag-collecten zich in dalende lijn beweegt! De credieten worden met de grootste omzichtigheid verstrekt. Wij hebben thans een jurist aan ons comité verbonden, die na iedere aanvrage de levensvatbaarheid van het bedrijf onderzoekt en overleg pleegt met de cre diteuren van den aanvrager. Immers de praktijk leerde, dat het geleende geld vaak ineens werd afgedragen aan den crediteur, die het den winkelier het lastigste maakte, en zoo richtte onze hulp niets uit. Gelukkig begrijpen in verreweg de meeste gevallen ook de crediteuren hun belang en zijn ze voor een accoord te vinden. Met krasse maatregelen berei ken ze hun doel immers toch niet! Maar dat alles maakt onze taak steeds moei lijker. Wij moeten per sé een vaste basis hebben om op voort te werken en nu moet u maar een uiterst beroep doen op de burgerij om toch vooral te blijven steunen en liefst in toenemende mate. Het Nationaal Crisis-Comité heeft in Oct. over het geheele land collectes georgani seerd, welke campagne op Zaterdag 1 October des avonds te kwart voor acht zal worden ingezet met een radio-rede van den voorzitter, jhr. de Citters. In Leiden was geen gunstiger dag voor een straatcollecte denkbaar dan 3 Octo ber; wanneer ieder in feeststemming is, zal men ook mild geven aan hen, die door de langdurige werkloosheid in bitteren nood verkeeren. Op den 3den October 's morgens van 81 uur zullen groepjes dames en heeren overal in de stad bloempjes in de nationale kleuren te koop aanbieden. Meisjes boven de zestien en jongens boven de achttien jaar kun nen zich buitengewoon verdienstelijk ma ken door zich voor Woensdag a.s. als col lectant voor 3 October aan te melden bij den penningmeester, den heer Cromme- lin, Breestraat 81! We kunnen er nog best tweehonderd gebruiken. De opbrengst dier collecte komt enkel en alleen ten goede aan de zgn. A-gevallen, de niet-onder- steunde werkloozen. Natuurlijk ging mr. Romijn voort het is een moeilijke tijd om bij de bur gerij om steun aan te kloppen, maar het moet. Wij mogen niet lijdelijk toezien.dat honderden stadgenooten tot paupers ver vallen. Wie, zooals wij, dagelijks de ge vallen onder oogen krijgt, wordt door drongen van de dringende noodzakelijk heid van steunverleening. Er is hier al veel goed werk verricht, maar er is méér noodig. Wilt u eenige cijfers hooren? Het Nationale Comité stelde voor den A-steun een bedrag van f.3500 beschik baar als aanvangskapitaal. In het tijdperk van 1 December 1931 tot 1 Augustus 1932 werd door ons aan vrijwillige giften ont vangen f 19.308.48, terwijl de wekelijksche collectes f. 19 003.05 opbrachten. Totaal derhalve f. 41.811.53. Hiervan moest 10%, zijnde pl.m. f. 4000, worden afgedragen aan het Nationaal Comité. Verder werd uitgegeven uitsluitend voor de A-ge vallen aan giften in geld f6.824.50 en aan leeningen f. 7.610.45. zoomede een zeer hoog bedrag aan steun in natura. Om maar eens iets te noemen: 650 paren schoenen, 800 stel ondergoed, 500 stuks beddegoed en 200 stuks jassen, mantels en costumes. Bovendien werd uit het Crisis waarborgfonds een bedrag van f. 8.926 aan leeningen uitgegeven. In totaal kwamen voor deze categorie 1135 aanvragen binnen, waarvan er 237 werden afgewezen. Nu iets over den B-steun aan onder steunde werkloozen. Zooals u weet wordt deze gefinancierd uit de credieten door Rijk en Gemeente beschikbaar gesteld. Het Rijk gaf het vorige jaar f. 750.000, waar van Leiden een dubbeltje per inwoner of f. 7000 kreeg. De Gemeente legde er een zelfde bedrag bij, zoodat wij de beschik king hadden over f. 14000. Dit jaar heeft het Rijk weer f. 750.000 uitgetrokken, dat naar rato van het aantal werkloozen over de verschillende gemeenten- zal worden verdeeld. Van deze f. 14000 was op 1 Augustus j.l. uitgegeven een bedrag van f. 10.661.21; momenteel is er nog slechts f. 2000 in kas. Dit geheele bedrag werd uitsluitend besteed aan steunverleening in natura. Ik noem u bijvoorbeeld' 1051 paren schoe nen, 923 stel ondergoed, 450 andere klee- dingstukken en 363 stuks beddegoed. Van de 1378 B-aanvragen werden er 342 afgewezen. U ziet, er is prachtig sociaal werk ver richt. Maar nogmaals: dat is niet genoeg. De winter staat voor de deur en alle voor teekenen wijzen erop, dat we dit jaar méér geld zullen noodig hebben dan in 1931. Laat zoo besloot mr. Romijn ons onderhoud 3 October een waardige in zet zijn van onze winter-campagne. Hoe meer collectanten zich opgeven, hoe in tensiever onze inzameling zal zijn. 3 October zij voor iedereen een feestdag, óók voor de crisis-slachtoffers! HET RAPPORT-WELTER EN HET RIJKSPERSONEEL. Openbare vergadering van de „Centrale". Gisteravond is vanwege het plaatselijk comité van de Centrale van Vereenlgingen van Personeel in 's Rijks Dienst, een open bare vergadering gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren F. Perdok Hzn, en J. J. Faro, met als onderwerp: Het rapport-Welter, het standpunt der Regee ring en wat het Rijkspersoneel daartegen over heeft te stellen. De bijeenkomst werd geopend door den heer Poelstra, die de beide sprekers wel kom heette en voorts de bedoeling van de zen avond uiteenzette. Spr. wees er op hoe vete aanslagen er in de laatste tientallen jaren op de salarissen van de rijksambte naren zijn gepleegd en hoe moeilijk het steeds geweest is om die salarissen weer op een behoorlijk niveau te brengen. Dit was in 1928 eindelijk eenigszins gelukt en nu heeft men in het begin van dit jaar weer een korting toegepast en de mil- lioenen-nota doet nog erger vreezen. Dit was intusschen nog niet eens de hoofdaan leiding tot deze vergadering. Erger is het dat op 't oogenblik zoo vreemd met de Rijksambtenaren wordt omgesprongen, wat betreft hun positie (zie naar de Rijksop- voedingsambtenaren enz.). Hierover zullen de sprekers intusschen meer vertellen. Het woord was hierna aan den heer F. Perdok. Spr. begon met er op te wijzen dat wat betreft de positie van den rijksamb tenaar de Millioenennota geen onduidelijk geluld geeft. Op andere punten wordt de kool en de geit gespaard, maar in de wel vaart van den landsdienaar zal men zon der veel praten ingrijpen. Spr. wees voorts op de groote fout van de Rsgeering dat zij in de jaren van hoogconjunctuur niet ge werkt heeft aan de aflossing van de staats schuld. Wii staan daardoor voor de toestand dat thans een bedrag van 2600 millioen op het staatsbudget drukt, terwijl dit bedrag In 1915 1100 millioen gulden bedroeg. Bij de gemeenten is het precies eender gegaan en bij de provincie idem idem. Het Neder- landsche Volk heeft alles met alles een schuld van 5 milliard en moet elk jaar 200 millioen gulden aan rente opbrengen. Het spreekt vanzelf, dat thans maatregelen moeten worden getroffen om een debacle te voorkomen. Ons volk is per hoofd zoo zwaar belast, dat dit zoo niet langer kan doorgaan. Wat deed men? Men greep in op het welvaartspeil van de Rijksambtena ren en onderwijzers. Spr. ging de geschie denis na van de maatregelen die reeds ten opzichte van de salarissen der rijksamb tenaren zijn genomen. Door de motie Oud- Dresselhuys in 1921 heeft men op 't oogen blik honderden en honderden ambtenaren die op arbeidscontract werken. Daardoor heeft het Rijk 3% op de algeheele salaris last bespaard. Daar kwam bij de pensioen aftrek van 8l/2%. tezamen dus 11 a 12 pCt. En dit terwijl de Regeering zelf toegaf dat de salarissen in 1921 nog niet op de hoogte waren van het algemeen welvaartspeil in het land. In 1924 heeft Colijn weer een flinke veer (13%) uit het lichaam van het Rijkspersoneel getrokken. De zoogenaamde plooiengladstriikerii daarna heeft niet veel verbeterin? gebracht. Men durft in Neder land geen behoorlijke ambtenarenstatistiek opstellen. Als men aan het departement van Onderwijs gaat vragen: Wat is het ge middelde salaris van een onderwijzer, dan weet men het niet. Men wil het niet we ten. omdat dan waarschijnlijk van salaris verlaging geen sorake meer zou zijn omdat het Nederlandsche volk dan aan de Regee ring zou vragen: Is uw salarispolitiek wel eerlijk? Volgens het rapport-Welter is de salarislast van het Rijkspersoneel momen teel 256 millioen. Dit is onjuist. De Cen- BINNENLAND. De wegverbetering rondom Leiden; be grooting voor het wegenfonds. (Binnen land, 2e Blad.). Begrooting voor Economische Zaken en Arbeid. (Binnenland, 2e Blad.). Het drama te Zandvoort; het lijk van een der vermiste visschers aangespoeld. (Gemengd, 2e Blad.). BUITENLAND. De Volkenbondsraad weer bijeen. (Bui tenland, le Blad). Onderlinge besprekingen over de Ont wapening te Genève. (Buitenland, le BI.). Oplosing in het Engelsche textiel- conflict. (Buitenland, le Blad.). trale heeft aangeboden met 220 millioen genoegen te nemen en dat naar recht en billijkheid onder de Rijksambtenaren te verdeelen. Dat zou geen salarisverlaging, maar een salarisverhooging beteekenen. Minister De Geer heeft gezegd dat hij niet meer wil praten over die z g.n. salarislast. 'Maar dat wil de Centrale juist wel. Door het noemen van dat bedrag van 256 mil lioen, wordt het publiek maar tegen dé ambtenaren ingenomen, want inderdaad: 256 millioen zou ruimschoots voldoende zijn De Regeering voert een ongezonde personeelspolitiek. In 1928 erkende de Re geering even dat de salarissen te laag wa ren en legde 1 millioen op tafel. Door het Kortingswetje van 1932 nam men dat weer af. Het is waar, het algemeen welvaartspeil is gedaald, maar het welvaartspeil van de ambtenaren was nog sterker naar bene den gegaan. De Centrale heeft zich ernstig verzet tegen de maatregelen van de reeeering. Met cijfers en feiten heeft de Centrale aangetoond dat deze maatregelen voor de rijksambtenaren noodlottig zouden worden. Inclusief het kortingswetje, wordt 21 mil lioen gulden aan de salarissen van het ambtenarencorps onttrokken. En aan de groote vermogens durft men niet komen, terwijl men met een kleine heffing op die vermogens een enorm bedrag in de staats kas zou brengen. Minister De Geer wil van die groote inkomens niet meer dan 3 mil lioen gulden nemen. Het Is te gek om los te loopen. Van het parlement is niets te verwach ten. De pers wil niets opnemen. Wij moeten het zelf doen. Wij moeten daden stellen. Help de Centrale in den strijd. Zij zal u helpen. Vervolgens sprak de heer J. J. Faro een opwekkend woord. De Centrale heeft cen cement dat de leden bijeen kan houden. De kracht van de Centrale ligt in haar een dracht. De norm van de actie van de Cen trale is de algemeene billijkheid, waarbij haar compas is het menschelijk geweten. Wanneer gij straks terugkeert in uw werk kring, kunt ge uw collega's trekken naar onze organisatie met hen daarop te wij zen, aldus spr. Wij streven recht en billijk heid na. Zooveel mogelijk personen moeten met ons mee-strijden. Wekt hen daartoe op. De heer Poelstra sprak een kort slot woord. o CRISISTOESTANDEN IN VROEGER JAREN. Een aardige brochure is verschenen van de hand van onzen stadgenoot den heer J. J. Planjer over „Crisistoestanden in vroeger jaren", bedoeld om de wanhoops- stemming waarin velen op het oogenblik verkeeren omtrent de tijdsomstandigheden op te heffen. 'Om de wanhoop in hoop en de twijfel in vertrouwen te doen overgaan, kan een blik in de historie ons van groot nut zijn, aldus de schrijver in zijn voor woord. Uit het geschriftje ervaren wij, dat reeds in de 14e eeuw crisistoestanden heerschten met alle gevolgen daarvan, als waardevermindering van het ruilmiddel, steunregelingen enz. De losse aanteeke- ningen zijn in hoofdzaak ontleend aan geschiedbeschrijvingen van onze stad. Men kan er uit leeren, dat iedere inzin king door een opleving gevolgd werd. CURSUS VOOR JEUGDLEIDERS (STERS). Met October begint weer de cursus voor jeugdleiders(sters) en aspirantleiders in 't Leidsche Volkshuis. Deze cursus wordt ge organiseerd door de School voor Maat schappelijk Werk te Amsterdam en zal ook voor toehoorders (sters) toegankelijk zijn. De lessen omvatten opvoedkunde en ziel kunde uitstaojes op economisch terrein en inleiding en bespreking van jeugdlectuur. Laten zij die met de leiding van een Jeugdgroep belast zijn niet verzuimen na dere inlichtingen in te winnen. (Zie Ad vertentie).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1