Uw teint LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 22 September 1932 BINNENLAND. Burgerlijke Stand v. Leiden. AGENDA. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. KUNST EN LETTEREN. INSTELLING VAN BEDRIJFSRADEN. DE OVERHEID EN DE ARBEIDS VERHOUDINGEN. Openbare beraadslaging voldoende voorbereid. Verschenen is het verslag van de com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot Instel ling van bedrijfsraden. Hiejraan wordt het volgende ontleend: Enkele leden meenden zich tegen het wetsontwerp te moeten verzetten, wijl bij hen voorshands bezwaar bestond tegen elke uitbreiding van Staatszorg. Sommige leden uitten hun verwonde ring over de omstandigheid, dat de re geering in dezen zoo zorgwekkenden tijd een ontwerp als het onderhavige heeft meenen te moeten indienen. In zijn antwoord verklaarde de minis ter, dat de opvatting van eerstgenoemde leden zou leiden tot een lijdelijk toezien der regeering ook daar waar optreden geboden is. Ook het standpunt van financieelen aard kan de minister niet deelen. Inder daad is bezuiniging noodig. Maar daarom behoorde indiening van dit ontwerp niet achterwege te blijven. Opgemerkt moge worden, dat de uitvoering van dit ont werp relatief geringe financieele eischen stelt, zoowel aan de overheidskassen als aan het bedrijfsleven. Tegen de voorgestelde regeling zelf be stond bij verscheidene leden de zeer ern stige bedenking, dat hier de goede weg is verlaten welke ten aanzien van de be moeiingen der overheid met de arbeids verhoudingen ln het bijzonder in den laatsten tijd is ingeslagen: die van aan passing van deze bemoeiingen aan het geen in de betrokken kringen leeft. Thans poogt do regeering het bedrijfsleven te vervormen. Dit streven is gedoemd te mislukken. Het kan slechts leiden tot het ontstaan van kunstmatige bouwsels, welke aan de harmonische ontwikkeling van de bedrijfsverhoudingen in den weg staan. Volgens deze leden moet de wetgever zich, wat 'de bedrijfsorganisatie betreft, beperken tot het stellen van regelen, welke eenerzljds sanctionneeren wat op dit gebied in het maatschappelijk leven is ontstaan en anderzijds aan werkgevers en arbeiders de grootst mogelijke vrijheid laten ten aanzien van vorm en werking van nieuw te stichten organen. Naar aanleiding hiervan merkte de minister op, dat de bedrljfsraad niet van bovenaf wordt opgelegd, maar alleen tot stand komt in die bedrijven, waarin het organisatorisch overleg tusschen werk gevers en arbeiders voldoende is gevor derd om van een bedrijfsraad gunstige resultaten te kunnen verwachten. Ook ten aanzien van de samenstelling van den bedrijfsraad wordt aan de or ganisaties van werkgevers en arbeiders de grootst mogelijke vrijheid van bewe ging gelaten. Voorts kenmerken de artikelen betref fende de werkwijze zich eveneens door een groote mate van soepelheid en niet minder duidelijk spreekt de wensch om zich bij de praktijk van het bedrijfsleven aan te passen uit de wijze waarop het ontwerp den werkkring van den raad omschrijft. Voorts zegt de minister de meening van andere leden dat er, in de plaats van het onderhavige ontwerp, be hoefte bestaat aan een publiekrechtelijke regeling, gelijk die in 1923 is bepleit in een rapport over bedrijfsorganisatie en medezeggenschap, uitgebracht door een commissie ingesteld door het N. V. V. en de S. D. A. P. niet te kunnen deelen. Naar zijn meening kent dit rapport aan de overheid een onjuiste taak toe. De over heid behoort aan te knoopen aan het geen in het bedrijfsleven zelf is gegroeid. Alleen op deze wijze kan een organische ontwikkeling van het bedrijfsleven wor den bevorderd. Met nadruk komt de minister op tegen de voorstelling, alsof aan de bedrijfsraden geen enkele bevoegdheid van eenige be- teekenis wordt toegekend, al geeft hij toe, dat de raad voornamelijk een advisee- rende bevoegdheid bezit. Verder zegt de minister, dat de invoe ring van bedrijfsraden niet aan de ont wikkeling der ondernemingsraden in den weg behoeft te staan. De regeering is gaarne bereid, met ds verschillende opvattingen, welke op het gebied der bedrijfsorganisatie bestaan, zooveel mogelijk rekening te houden. Dat dit zou moeten leiden tot het zoeken wan een compromis, waarin deze verschil lende opvattingen zijn weer te vinden, kan echter niet worden toegegeven. De regeering zou daarmede haar plicht, een oplossing te vinden, welke zij zelve juist acht, voorbijzien. Verscheidene leden juichten de indie ning van het ontwerp toe. Naar hun mee ning zal de daarin vervatte regeling, wet geworden, in belangrijke mate tot de be vordering van den bedrijfsvrede kunnen bijdragen. Op een door sommige leden gemaakte opmerking antwoordde de minister, dat hij op zijn aanvankelijke zienswijze, dat het scheppen van de mogelijkheid om collectieve contracten bindend te verkla ren, aan de instelling van bedrijfsraden zou moeten voorafgaan, tengevolge van de thans heerschende crisis is moeten terug komen. De minister acht het voorts niet waar schijnlijk, dat de ontworpen wet zal lei den tot het ontstaan van organisaties tot behartiging van het consumentenbelang. Het ligt niet in de bedoeling bedrijfs raden in het leven te roepen voor bedrij ven welke slechts door één onderneming worden vertegenwoordigd, zooals het Hoogovenbedrijf. Verder zegt de minister zich niet te kunnen vereenigen met de zienswijze van de leden, die in de wet voorgeschreven willen zien, dat in elk bedrijf slechts één bedrijfsraad, op nationale basis opgetrok ken, bestaanbaar is. De minister maakt bezwaar tegen een imperatief voorschrift om vertegenwoor digers van het algemeen belang aan den bedrijfsraad toe te voegen. Komt een voorstel tot toevoeging van dergelijke ver tegenwoordigers uit het betrokken bedrijf zelf op, dan bestaat tegen inwilliging daarvan geen bedenking. Bij nota van wijziging heeft de minis ter o.m. aan art. 15 een tweede lid toege voegd, luidende: Indien de bedrijfsraad de beschikking wenscht over gegevens, berustend bij ad- ministratiën, behoorende tot het depar tement van onzen minister, dan kan hij zich tot onzen minister wenden met het verzoek deze gegevens te verschaffen. Onze minister willigt dit verzoek ln, tenzij redenen van geheimhouding, of finan cieele bezwaren zich daartegen verzetten. Voorts wordt het derde lid van art. 16 als volgt gewijzigd: Wordt ingevolge het bepaalde bij of krachtens de Arbeidswet, 1919, de Cals- sonwet 1905, de Steenhouwerswet 1932, de Stuwadoorswet tegen een beslissing van het districtshoofd, der Arbeidsinspectie, van het districtshoofd, bedoeld in art. 17 der Stuwadoorswet of van een anderen door onzen minister aangewezen ambte naar, beroep ingesteld, bij onzen minister dan is onze minister, indien in het be drijf, waarop het beroep geen betrekk- king heeft, een bedrijfsraad bestaat, be voegd het advies van den bedrijfsraad in te winnen. Onze minister is daartoe ver plicht, indien hij, die het beroep instelt, zulks verlangt. De commissie van voorbereiding acht thans de openbare beraadslaging over 't ontwerp voldoende voorbereid. BE BEGROOTING VAN BINNENL. ZAKEN. Verlaging van bijna twee millioen. Op de begrooting voor 1932 werd voor het Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken toe gestaan v. den gewonen dienst f. 32.790.711 en voor den kapitaaldienst f. 160.500. Voor 1933 wordt geraamd voor den gewonen dienst f. 30.304.483 en voor den kapitaal- dienst f. 100.360. Minder wordt dus dit jaar aangevraagd voor den gewonen dienst f. 1,986.228 en voor den kapitaaldienst i. 60.140. Uit een overzicht der afdeelngen blijkt, dat voor het binnenlandsch bestuur f56.793 en voor werkverschaffing en steunverlee- ning f. 61.909 meer wordt geraamd. Minder wordt geraamd voor het departement f. 11.894 voor de afdeellng Bevolking f 340.860, voor krankzinnigenv/ezen f 63.822, voor armwezen f. 56.279. voor Nederland- sche Staatscourant enz. f. 74.613, voor werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling f. 140.975, voor volksgezondheid f. 1.404.237, voor pensioenuitgavem f.7000 en voor overige uitgaven f. 5250. De verhoogingen betreffen in hoofdzaak de volgende posten: Onderstand aan pro vinciën, die buiten staat zijn in alle of sommige kosten harer hulshouding be hoorlijk te voorzien f.200.000, onderstand aan gemeenten, die in hetzelfde geval ver- keeren f. 175,000, bijdragen aan de N.V. Vuilafvoer Maatschappij f 60.000, bijdragen aan gemeenten krachtens de Woningwet en bijdragen voor huisvesting van keet- en krotbewoners f. 143.550. Op den kapi taaldienst wordt, f, 60.140 minder aange vraagd, in verband met de mindere ver strekking van kapitaal aan het staatsbe drijf der algemeene landsdrukkerij. Van de ruim f. 30 millioen worden voor het binnenl. bestuur gevraagd f. 3.549.884, voor het armwezen f.1.252.249, voor werk verschaffing en steunverleening f 3.828 819. In verband met de groote werkloosheid zal uiteraard niet met dit aangevraagde bedrag kunnen worden volstaan. De gelden v/elke meer noodig zullen zijn, zullen sun- pletoir worden aangevraagd en ten laste van den crisisdienst worden gebracht, Om trent het bedrag, dat voor 1933 noodig zal ziin, bestaat thans nog niet de minste zekerheid. Voor de volksgezondheid is dit jaar f. 13.795.438 aangevraagd. OPHEFFING VAN GEZONDHEIDS COMMISSIES? Kunnen zij zonder schade voor de volksgezondheid worden gemist? De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, heeft aan Ged. Staten der onderscheidene provincies het volgend schrijven, gericht: Enkele gemeentebesturen hebben mij als hun meening doen kennen, dat de Ge zondheidscommissie, bedoeld in artikel 3 onder c der Gezondheidswet, in hun ge meente niet een zoodanig belangrijke taak vervult, dat instandhouding dezer com missie noodzakelijk is. Zij hebben mij daarom de vraag gedaan of ik. in verband met de noodzakeliike versobering van den staatsdienst, bereid ben de opheffing van het instituut der Gezondheidscommissies te bevorderen. Uiteraard zal tot opheffing van het in stituut der Gezondheidscommissies alleen behooren te worden overgegaan, indien een ingesteld onderzoek zou aantoonen, dat het resultaat van den arbeid der com missies de daaraan verbonden kosten niet rechtvaardigt. Ten einde de gegevens te verkrijgen om dat te kunnen beoordeelen roep ik uw medewerking in. Gaarne zal ik derhalve onder nadere motiveering vernemen, of de Gezondheidscommissies in uwe pro vincie een zoodanige taak vervullen, dat op haar behoud ook onder de tegenwoor dige omstandigheden prijs moet worden gesteld, dan wel of zij zonder schade voor de volksgezondheid kunnen worden ge mist. Daarbij ware een onderscheid te maken tusschen eenerzijds de werkzaam heden. welke haai- bij de Woningwet zijn opgedragen en wat zij overigens in het belang van de volkshuisvesting doen, en anderzijds de andere werkzaamheden in het belang van de volksgezondheid. VOORZITTER TWEEDE KAMER. Bij Kon. Besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordge zitting be noemd: mr. J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer. o DE VRIJHEIDSBOND. Naar wij vernemen, is het bestuur der Eerste Kamer-club van de liberale staats partij de Vrijheidsbond geconstitueerd als volgt: mr. D. Fock. voorzitter, mr. H. Smeenge, onder-voorzitter, en de heer S. van den Bergh, secretaris. GEBOREN: Alida Johanna Everdina, d. v. J. Koomen en J. J. C. Hulsbosch Christiaan Frede- rik, z. v. J. H. Möhlmann en W. Deen Johan, z. v. F Keizer en J, Dietz Arie, z. v. A. de Jong en Th. Winnerl Wolter- dina, d. v. A. v. Honschoten en A. Affour- tit Jannetje, d. v. A. Bavelaar en P. Rui tenbeek Willem, z. v. J. Groothedde en H, J. de Bruijn Neeltie Christina, d. v. A. R. van der Tuin en Chr. Ramp Frans z. v. G. Marchand en W. A. G. Polleman Adriaan Henri, z. v. J. C. Hendriks en J. M. van Dortmont Maagje, d. v. Th. A. Kalshoven en' L. Schakel. GEHUWD: M. Colpa jm. en C. Ribot jd. W. C. Huisman jm. en J. Roege jd. Th. J. Kemp jm. en H. G. Cornelissen jd. Th. A. B. Laken jm. en E. J. J. Vreeburg jd. C. van der Meij jm. en P. W. Horst jd. D. Rotkerk jm. en G. A. Schulz jd OVERLEDEN: J. H. Toorens, wedn, 69 j. J. H. Miolée m. 82 j. BONDSDAG VAN „HORECAF". Toestand der bedrijven ongunstig. Te Rotterdam is heden een bondsdag gehouden van den Ned. Bond van Werk gevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven „Horecaf". In zijn openingswoord zeide de voorzitter dat de algemeene bedrijfstoestand nog slechter is geworden dan in 1931, terwijl vooruitzich ten op verbetering ten eenen male ontbre ken. Wel-is-waar heeft de mooie zomer er toe meegewerkt de verwachte groote te korten op de exploitatie-rekeningen te be perken, doch van winst maken kan in 't algemeen geen sprake zijn. De verterin gen zijn per hoofd 25 a 30 pet. minder dan eenige jaren terug. Zeer zwaar wordt daarbij door het bedrijf de personeele be lasting gevoeld, die men tevens onbillijk acht. Er is met den Kon. Ned. Midden standsbond en de zuster-organisaties op nieuw een actie ter bestrijding begonnen. Het wezen van het bedrijf is een verte- rings- en geen bedrijfsbelasting. Van de regeering wordt geen steun, doch alleen medewerking tot verlichting der lasten verlangd, benevens het onder de oogen zien van de mogelijkheid van stichting eener credietbank onder staatsgarantie voor solvente bedrijven, zooals in Italië en Frankrijk. Wordt trouwens het vreemde- lingenbezoek door den Staat wel op vol doende wijze bevorderd? Spr. is er van overtuigd, dat een Ministerie van Ver keerswezen er in zou zijn geslaagd, de be lemmeringen, welke de Duitsche Regee ring ten aanzien van het medenemen van een maximumbedrag van 200 Mk. aan haar onderdanen heeft, opgelegd, in een voor Nederland gunstigen zin op te lossen. Nederland zou er dan i ngeslaagd zijn de zelfde faciliteiten te verkrijgen als Oos tenrijk, Zwitserland en België, die erin slaagden het maximum-bedrag aanzien lijk te verhoogen. In zijn verdere betoog heeft de voorzit ter gewezen op de vorming eener groep hotels en pensions, gevestigd in Noordzee badplaatsen, welke na vele conferenties overeenstemming bereikte omtrent prijs verlaging' en het initiatief nam tot geza menlijk adverteeren. Het hoofdbestuur acht deze samenwerking van groot belang en al mogen de resultaten van deze ge meenschappelijke actie niet in ieder op zicht aan de verwachtingen hebben be antwoord ,toch zou spr. de leden dier groep willen adviseeren op den ingesla gen weg voort te gaan. Men zal er bij ver betering van den toestand ongetwijfeld de vruchten van plukken. Een dergelijke actie zag men te Arnhem en Valkenburg. Ver wacht wordt dat tegen het volgend sei zoen meerdere zullen volgen. AUTOMOBILISME. BUITEN GEBRUIK STELLEN VAN DE AUTO. PRINS HENDRIK OP DE BEURS VAN DE DAMESKRONIEK. Gisterenmiddag om half drie heeft Prins Hendrik een bezoek gebracht aan den stand van het „Dorus Rijkers" Ponds j op de Beurs van de Dameskroniek te Den Haag. In de hall werd de Prins door het i bestuur van dit fonds en de directie van de Dameskroniek ontvangen. In den stand van het Dorus Rijkers i Fonds werd hij door het bestuur toege- j sproken, waarbij naar voren werd ge bracht-, welk groot nationaal belang dit fonds voor Nederland heeft. De Prins j toonde zeer veel belangstelling voor de diverse nieuwe vindingen, die de moderne j techniek voor de vrouw heeft gebracht om haar huishouden te vergemakkelijken. Mevrouw Flaumenhaft heeft aan den Prins verschillende demonstraties toege licht en verteld van welk belang deze ten toonstelling voor de Haagsche vrouw is. Na dezen rondgang werd in de model woning de eerewijn aangeboden. DE POSTVLUCHTEN. De „Duif" is gisteren te Calcutta aan gekomen. De „Havik" is in Bagdad aangekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Koningin. Prins en Prinses hebben gisteravond in de Groote Kerk te 's Gra- venhage een herdenkingssamenkomst bij gewoond ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Haagsche Chr. Oranje- vereeniging „Bijbel en Oranje". Ook minister Donner was aanwezig. Ds. Voor- steegh hield een rede. De Koningin heeft na thuiskomst van de opening van de Staten-Generaal een groot aantal telegrammen ontvangen, later gevolgd door brieven uit vele deelen des lands, waarin Hare Majesteit treffende be wijzen van verknochtheid werden gegeven. Nuttige wenken voor auto-bezitters. Aangezien gebleken is, dat er in de kringen van de automobilisten veel be langstelling bestaat voor het vraagstuk inzake het treffen van die maatregelen, welke noodig zijn voor het buiten gebruik stellen van een automobiel in den winter, heeft de K.N.A.C. eenige der voornaamste nuttige wenken tot een artikel vereenigd, dat waarschijnlijk velen van nut zal kun nen zijn. Wij laten het hier volgen. De koelinstallatie. Alvorens men het koelwater aftapt, hetgeen noodig is om ijsvorming in de waterruimte te voor komen, zou het aanbeveling verdienen om een kwart kilogram soda in het koelwater op te lossen en met dit mengsel den motor ongeveer een half uur te laten draaien. Daarna tapt men het water af, laat den motor afkoelen, vult den radiateur weder met schoon water en als men ook dit weer heeft laten wegvloeien, is, men, voor wat de koelinstallatie betreft, gereed. Het verdient aanbeveling om nauwlettend toe te zien, dat geen enkele der beschikbare aftapkraantjes of stopjes wordt vergeten. Zoodra men een kraantje geopend heeft of een stopje heeft uitgedraaid, dient men zich met behulp van een ijzerdraadje er van te overtuigen, dat geen slib of ketel steen het uitvloeien van het water belem mert. Een achter gebleven geringe hoe veelheid water kan tijdens een vorst periode tot ijs stollen, met alle gevolgen van dien. De benzinetank. De kans op roest- vorming in de tank is afhankelijk van het al of niet voor oxydatie vatbaar zijn van het materiaal, waaruit de tank is ver vaardigd. Door het verwijderen van de onder in de tank gedraaide aftapstop, kan men de benzine laten wegvloeien. Daar mede heeft men alles gedaan wat voor het benzine-reservoir noodig en mogelijk is. Het verdient aanbeveling om de af tapstop niet eerder weder aan te brengen, voordat men de tank met benzine gaat vullen. Door ook de vulopening ongeslo ten te laten, zal de tank spoedig van binnen droog zijn, hetgeen in de gegeven omstandigheden het beste is. Met nadruk wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat een benzinetank, ook al heeft deze maanden leeg gestaan, een zeer explosief gasmengsel kan bevatten, zoodat ook de aanwezigheid van vuur of een vonk in de nabijheid van een sedert langen tijd niet gebruikte tank zeer gevaarlijk is. Ons is bekend, dat een benzine-reservoir, het welk gedurende drie jaren geheel ledig op een zolder geborgen was geweest, als een bom uiteensloeg, toen een reparateur met een laschbrander poogde een loszittenden klinknagel vast te soldeeren. De accumulator. Zoodra men den wagen voor goed op zijn plaats heeft ge reden en men dus de batterij voor geen enkel doel meer behoeft te gebruiken, neemt men deze uit den wagen, laa*t haar goed opladen en het zuurgehalte van de in de cellen aanwezige vloeistof contro leeren en zoo noodig op het juiste ge wicht brengen. Vervolgens moeten de poolstiften, de verbindingsstukken tus schen de cellen onderling en de boven zijde van het deksel met een in een soda- oplossing gedrenkt lapje zorgvuldig wor den gereinigd en daarna droog gemaakt. Men dient er voor te waken, dat niets van de soda- oplossing in de cellen kan geraken. Door de poolstiften en de ver bindingsstukken met een laagje vaseline zorgvuldig in te vetten, voorkomt men het vormen van oxyde op genoemde deelen. Verder dient men de batterij op een vorst- vrije plaats te bewaren en eens per maand te doen opladen, waarbij men er tevens op dient te letten, dat voldoende zuur aanwezig is, dat dus de vloeistof onge veer 1 c.M, boven de platen staat. Indien moet worden bijgevuld, moet steeds gedestilleerd water worden gebruikt; om verdamping daarvan tegen te gaan, verdient het aanbeveling om de cellen voor het opbergen der accu door middel van de stoppen te sluiten. Op deze wijze kan men de batterij maanden lang be waren, zonder dat ze in capaciteit achter uit gaat, terwijl men tevens het voordeel heeft altijd over een volgeladen accu te beschikken, als men de wagen om een of andere reden terstond zou moeten ge bruiken. De motor. Het verdient aanbeveling- om den motor warm te laten draaien, de gebruikte smeerolie af te tappen, het carter met versche olie te vullen en den motor gedurende eenigen tijd weder te laten draaien. Deze behandelingen moeten achter el kaar geschieden, opdat de motor, als men dezen voor den laatsten keer laat draaien, nog warm zal zijn en er dus geen gebruik van de choke zal behoeven te worden ge maakt bij het aanslaan. De zuivere olie zal de oliekanalen vullen en een dun laagje op de blanke deelen vormen, hetgeen eventueel oxydatie daar van tegengaat. Met het door de bougie gaten spuiten van een weinig olie op de zuigerbodems en het daarna eenige malen draaien van de krukas, is men, voor wat den motor betreft, gereed. Voor het in gebruik stellen daarvan verdient het aanbeveling om weder een weinig olie door de bougiegaten op de zuigers te brengen en daarna de krukas eenige malen flink rond te draaien al vorens men de bougies weder aanbrengt om den motor op eigen kracht te doen draaien. De banden. Het beste kan men den wagen op blokken plaatsen en de wielen met banden in een kelder of althans een koel, donker vertrek onderbrengen. Het koetswerk. Wat het lakwerk aan gaat. dit laat men goed reinigen en vooral in de naden goed droog maken. Het behoeft geen betoog, dat ook de onder zijde der spatschermen en treeplanken, evenals het chassis, vooras, achterbrug, enz. goed gereinigd en daarna zoo moge lijk met oüe onder druk bespoten dienen te worden. Indien het interieur van den wagen met stof is bekleed, verdient het aanbeveling om dit met een stofzuiger te doen reini gen en het daarna met een motwerende vloeistof te laten bespuiten. Een lederen bekleeding behoeft geen verzorging. Het nikkelwerk moet goed schoonge maakt en met een laagje zuurvrije vase line worden bedekt, waardoor de kans op HEDEN: Leger des Heils (Hooigracht 30)Samen, komst te 8 uur nam. Volkshuis: Lezing van mej. Knappert 71/2 uur nam. H w Vrijdag. Nutsgebouw: Openb. verg. der Centr v Ver. van personeel in 'sRfjks_dienst' 8 uur nam. Rotterdam (Veerhaven 2): Aig. leden, vergadering» Ver. Inst. voor Tropische Geneeskunde, 4i/t uur, nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd, 8 uur n m „Het Liefdeslied". Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Citv-Thester, Haarlemmstr„ 8 uur njn- „Maskers". Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur n.m- „Verstooten". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. Trianon-Theater Breestraat. 8 uur n.m,: „Mitternachtsliebe". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur Zon dag n.m. 2 uur en 4 uur 30. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur run. Inen ting tegen dipbterie 45 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Sept. a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. RECLAME. wordt door het gebruik van „Zij"-Crême, zoo frisch en zacht als een rozeblaadje. In prijzen van 203045 en 75 cent. 6691 oxydatie van het materiaal beduidend vermindert. Verder wordt aangeraden om de por tieren te sluiten, doch de raampjes op een kier te openen, opdat steeds versche lucht in den wagen kan toestroomen. Door ten slotte den wagen met een doek te bedekken, gaat men het overmatig stoffig worden daarvan tegen en behoeft men er den geheelen winter niet meer naar om te zien. Alvorens den wagen weder in gebruik te nemen, verdient het aanbeveling om alle smeerpunten van vet of olie te voor zien en ook de hoeveelheid olie in ver snellingsbak en achterbrug te contro leeren. PAARDENSPORT. NAJAARS MILITARY. Tweedaagsche wedstrijd K.M.S.V. Aan de najaars military van de K. M. S. V., die op 27 en 28 September ln de omgeving van Zutphen en Deventer wordt gehouden en bestaat uit een dressuur- proef, springconcours en uithoudings- proef, nemen de volgende ruiters deel: res. luit. bar. v. Heeckeren van Keil met Tantivy, luit Cnopius met Lottka, luit. Zijlstra met Pflffikus, luit. Zanlno met Mary (r.p.), luit. de Bruine met Lola. kap. Stoffels met Rikikl, kap. Asman met Rose Marie, luit. van Hoorn met Zulu. SCHIETEN. LEIDSCHE SCHIETBOND. Door den Leidschen Schiebond is een wedstrijd gehouden te Katwijk, waaraan door 7 vereenigingen is deelgenomen. Korpswedstrijd: O.OS.V. „Generaal Snij ders", 212 punten; L.S.V. „Willem Teil", 203 punten. Hoogste korpsschutter A. van Zijll. 47 p. Vaste baan: A. C, Mijs. Aiohen a. d. Rijn 28.27.27—24.22.17. 82 p. G. Bergshoef idem 29.27.2625.25.23. 82 p J Keereweer, Lei den 27.27.26—26.22.21. 80 p. J Worst idem 28.26.25—25.25.23, 79 p. st. 73. L. de Witt idem 28.26 25—20.20.17. 79 p, st. 57. G. J. Yperlaan, Voorschoten 30.26.2321,20.19. 79 p. st. 60 A. A. Buijs. Wassenaar 27.20.24 24.21 18. 77 O. st. 63. W. Valkenburg idem 27.27.23—23.22.19, 77 p. st. 64. J. Noort, Voorschoten. 27.25.2424.22.20 76 p. St. 66. M. C, Overduin. idem 27.25.24—21.17.16, 76 p. st. 53. 0 DAMMEN. LEIDSCHE DAM VEREENIGING. Na gehouden bestuursvergadering is het bestuur der Leidsche Damvereeniglng a's volgt samengesteld: voorzitter: C. Klin kenberg; le secretaris; A. J. Jordaans, Oegstgeesterlaan 27; 2e secretaris: B. Slegtenhorst; penningmeester: S. v. d. Wijngaard. EEUWFEEST VAN SIR WALTER SCOTT. Te Edinburgh en Galashiels is het eeuw feest van Sir Walter Scott gisteren her dacht. In de Schotsche hoofdstad heeft de prins van Wales een krans gelegd aan de voeten van het monument in Prince s Street en te Galashiels heeft Sir Robert Horne de herdenkingsrede uitgesproken. Mej. Patricia Scott, een directe afstamme ling van den dichter, heeft hier de krans- legging verricht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6