LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 20 September 1932 BUITENLAND. LEIDSCHE SCHOUWBURG. SCHEEPSVERBINDINGEN. Spr. besloot met den wensch, dat prol. van Nes nog vele jaren van zijn rust zal mogen genieten, want aldus spr. hoe langer wij u kennen, hoe meer wij Gode danken voor alles, wat HU ons in u heeft gegeven. Nadat de aanwezigen de tamille Van Nes staande het eerste en vUfde vers van Gez. 224 hadden toegezongen, dankte de schel dende hoogleeraar voor alle vriendelijke woorden, welke tot hem gericht zUn. Tij dens zijn Leidsch verblijf heeft spr. meer- dan 100 spreekbeurten ln de verschillende Herv. Kerken mogen vervullen, doch hü heeft het, evenals zUn hooggeschatte leermeester, prof, Gunning, steeds graag gedaan. Gedurende zün geheele leven heeft spr. dicht bij de Kerk gestaan, doordat hij steeds verkondiger van het Evangelie heeft willen blUven in de verschillende verhou dingen. waarin God hem heeft gesteld. Tenslotte wekte spr. op om niet de hoor ders van het Woord, maar de daders van het Woord ten voorbeeld te stellen. Dr. Riemens sprak een kort slotwoord en sloot daarop de bijeenkomst met dank gebed. JAARBOEK DER UNIVERSITEIT. Bij de uitgevers maatschappU S. C. van Doesburgh-, is 't nieuwe jaarboek der Leidsche Universiteit verschenen^ De in houd gelUkt in alle opzichten op die van vorige jaren: een opgave van curatoren. Senaat, faculteitsbesturen, hoogleeraren, lectoren en privaat-docenten, diverse commissies, wetenschappelijke inrichtin gen en verzamelingen, laboratoria en mu sea, stichtingen en fondsen, de geschie denis der Universiteit in het afgeloopen jaar, de gisteren uitgesproken rede van prof. Blanksma en tenslotte een opgave betreffende de overige universiteiten en hoogescholen in ons land en Ned.-Indlë. Zooals steeds een onmisbaar boekje voor iedereen, die met de Universiteit annex is. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Handelsonderneming „Sucro". Van 01- denbarneveltstraat 32 Leiden. Handel in hygiënisch verpakte suiker. De zaak ,s verplaatst naar Emmalaan 44. Oegstgeest. MOEDIGE REDDER BELOOND. Hedenmorgen is vanwege de Maatschap- pi] tot Redding van Drenkelingen een ge tuigschrift uitgereikt aan den heer D. W. Dee, meteropnemer bii de StedelUke Licht fabrieken alhier, die op 29 Januari van dit jaar te Zoeterwoude een jongetje het leven redde. De burgemeester van Zoeterwoude stelde den moedigen redder een bedrag in geld ter hand. o De wethouder voor Sociale Zaken, de heer Mr. A. J. RomUn, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. Majoor N. T. Carstens, hoofdinstruc teur bU het 6e regiment veldartillerie al hier, wordt 1 November overgeplaatst bU den generalen staf en is bestemd tot ohef van den staf der le divisie te 's-Graven- hage, Kapitein A. H. Schimmel, adjunct- chef van den staf der IVe divisie te Amersfoort, wordt 1 November bevorderd tot majoor on is bestemd tot hoofdin structeur bU het 6e regiment veldartille rie alhier. Mej. W. J. Meyer alhier, wordt als no. 2 voorgedragen ter benoeming tot tü- delUke leerares in de oude talen aan het Gymnasium te Delft. Op een bouwwerk aan de van Aike- madelaan te Den Haag kreeg gistermid dag de 47-jarige werkman J. p., wonende alhier, een steen op zUn voet. Met een breuk van den linkervoet werd hij op genomen in het Diaconessenhuls aan de Beonovolaan. GEZELSCHAP SAALBORN. 'n Zomerzotheid, naar Cissy van Marxveldt. De opening van het tooneelseizoen wordt door de meeste gezelschappen ingeluid door het geven van een reprise of van wat „lichte kost", die als het ware de „eetlust" moet ov wekken. Het Ver. Rotterdamsch- Hofstadtuoneel kwam vorige week met „Boefje", het gezelschap Saalborn bracht ons gisteravond ,,'n Zomerzotheid", het door Dom de Gruyter bewerkte spel van jeugd, naar het bekende boek van Cissy van Marxveldt, dat hier ter stede reeds door „Jacob Cats" ten tooneele was ge voerd. Het dilettantentooneel was dus hier eens voor „Lichte kost" bU uitstek is deze studen tengrap met een kleine wijze levensles on- getwUfeld. Zelfs de afloop laat zich reeds dlreot raden, zoodat ook daarover geen oogenblik behoeft te worden nagedacht of gepuzzeld. Het is zuiver „divertissement" bij uitnemendheid. Het gezelschap Saalborn heeft 'n prach tig loopende opvoering er van gegeven, die het publiek de schouwburg was echter slechts matig bezet eenvoudig meesleepte in argelooze gezeUigheldsstemming, zoodat er een voelbaar contact bestond tusschen zaal en tooneel. Het was vlot. leutig leven dig en toch Toch zouden wij willen na zeggen dengene die eens schreef: jeugd moet door ieugd alleen ten tooneele wor den gebracht, anders mankeert er altUd nog iets. Wie het was. wü herinneren het ons niet doch met deze uitspraak zUn wü het volmondig eens. Voor ware Jeugd bleef het spel trots alle goede eigenschappen te beheerscht, miste het wel eens het onberekenbare, der jeugd eigen. Julia de Gruyter was een heerlüke robbe does, een echte ronde „Pit". Louise Kooi man typeerde allerkostelijkst de nuffige Ella Heuveling, die de haar gegeven les alleszins verdiende. Fred Sternberg gaf een losse jonkheer-chauffeur Rlen van Non per maakte zUn Gerrit-Jan-jonkheer tot een figuur van vleesch en bloed en toch mankeerde het echt-I"'-dige. Niettemin, men heeft zich heerlUk ge amuseerd en daarvan ln hartelijk applaus getuigd. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening - Conferentie van Herriot met senator Reed -Pan-Europa-congTes. Het antwoord-schrijven. dat de presi dent van de Ontwapeningsconferentie Henderson gericht heeft aan den Duit- schen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken in verband met de Duitsche nota van 14 September j.l., waarbij Duitschland had aangekondigd niet deel te zullen ne men aan de zitting van het Bureau van de Ontwapeningsconferentie, is thans door het secretariaat van den Volkenbond ge publiceerd. In dit schrijven spreekt Hen derson er zijn teleurstelling over uit, dat de rijksregeering besloten heeft niet aan de zitting van het Bureau deel te nemen. Duitschland schijnt de opvatting te zijn toegedaan, dat na het aannemen der groote verdagingsresolutie der Ontwape ningsconferentie van 23 Juli 1.1.. thans vaststaat, dat de komende ontwapenings overeenkomst ver beneden het ontwape ningsregime van het Verdrag van Ver sailles zal blijven. Als president is het zijn taak niet zich uit te spreken over het ontwapeningsregime van het Verdrag van Versailles". Daar echter vorm en inhoud betreffende de maatregelen van de nog op te stellen ontwapeningsovereenkomst thans nog niet vastgelegd zijn, moet Hen derson zijn twijfel uitspreken over de dooi de Duitsche regeering te berde gebrachte uitlegging van de verdagingsresolutie van 23 Juli. Henderson tracht dan het bewijs te le veren, dat zekere bepalingen dezer reso lutie alleszins als krachtige ontwapenings maatregelen op te vatten zijn. Zoo bevat de resolutie de verzekering, dat een wer kelijke vermindering der bewapeningen door een algemeene overeenkomst zal tot stand komen. Verder is met betrekking tot de resultaten der eerste phase der confe rentie uitdrukkelijk vastgesteld, dat een aantal concrete ontwapeningsmaatregelen geregistreerd kon worden en dit onaf hankelijk van de verdere besluiten der ontwapeningsconferentie. Henderson wijst er dan op, dat de verdagingsresolutie ln geen enkel opzicht vooruitloopt op verder gaande ontwapeningsmaatregelen. In ver band hiermede moet de Duitsche regeering toegeven, dat thans noch vorm en inhoud, noch de draagwijdte eener ontwapenings- overeenkomst zijn bepaald en dat deze kwesties eerst op de volgende zitting van de conferentie besproken kunnen worden. Henderson verzoekt voorts aan de Duit sche regeering zijn rede te herlezen, die hij op 23 Juli bij de besprekingen over de verdagingsresolutie heeft gehouden en waarin hij er op gewezen heeft, dat hij niet weer naar Genève zal komen als niet in de tweede phase der Ontwapenings conferentie practische resultaten verkre gen zouden worden. In zijn rede heeft hij er ook nadrukkelijk op gewezen, dat dc mogendheden met den wensch naar Genève zouden terugkeeren mede te wer ken aan een werkelijke vermindering der wereldbewapening en aan een algemeene overeenkomst. Henderson besluit dan met de uitnoodi- ging aan de Duitsche regeering opnieuw en zoo spoedig mogelijk deel te nemen aan de werkzaamheden van het Bureau der Conferentie, daar een langdurige af wezigheid van Duitschland ter conferen tie op ernstige wijze de geheele öntwape- ningsgedachte in gevaar kan brengen. I Henderson deelt dan nog mede, dat hij I de Duitsche nota van 14 September met het antwoord ter kennis zal brengen van j alle leden van het Bureau. In kringen welke de Duitsche regeering na staan wordt het schrijven van den president der ontwapeningsconferentie in zooverre niet ongunstig opgenomen dat de brief van Henderson een persoonlijk ka rakter draagt en volkomen vriendelijk is gesteld. Wel is waar wordt het officieele optimisme van den president dpr ontwa peningsconferentie niet gedeeld, aange zien helaas niet valt aan te nemen, dat andere staten zullen ontwapenen tot het niveau der voor Dultschlanu geldende ontwapeningsbepalingen van net Verdrag van Versailles. Voorts acht men het op merkelijk dat Henderson er aan refereert dat hij niet naar Genève zal komen, in dien in de tweede fase der ontwapenings conferentie geen practische resultaten zouden worden bereikt. Op deze practische resultaten, welke tot grondslag zullen moeten hebben een ophouden der discri minatie van Duitschland, komt het ook voor de Rijksregeering aan, aldus wordt verklaard, en de Duitsche regeering slaat dan ook met belangstelling de verdere ontwikkeling der besprekingen te Genève gade. Let men op den toon der Duitsche pers, dan schijnt er weinig kans op een wijken van Duitschland. Dat blijkt ook uit de wijze, waarop de Engelsche nota is ont vangen. In regeeringskringen is men bij het lezen der Engelsche nota ln de eerste plaats getroffen door de zwenking ten gunste van de Fransche opvatting, die er in het algemeen uit blijkt. Men had te Berlijn een meer bemiddelenden toon ver wacht, maar nu die zwenking te duidelijk is om miskend te worden stelt men haar op rekening van de geheime documenten, waarmee Herriot invloed op de Engelsche politici heeft uitgeoefend. In werkelijkheid kunnen deze geheime documenten niet anders beteekenen dan eenige door Her riot weer uit Tardieu's stal gehaalde paradepaardjes wier uitwerking Duitsch land met volkomen kalmte tegemoet kan zien. Het politieke doel van Engeland is klaarblijkelijk om de ontwapeningsconfe rentie tot eiken prijs voor volkomen mis lukking te behoeden, en om dat te berei ken moet Duitschland weer tot medewer king overgehaald worden. In het eerste deel der nota komt Enge land zoo ver mogelijk aan het Fransche standpunt tegemoet maar in het tweede erkent Engeland toch ook de noodzakelijk heid der rechtsgelijkheid mits daaruit geen toeneming van bewapening zou ontstaan. Ongelukkigerwijze bevat de nota echter geen nadere gegevens hoe de Engelsche regeering zich voorstelt met dit standpunt rekening te houden. Duitschland heeft indertijd in zijn eigen nota inzake de rechtsgelijkheid duidelijk uiteengezet dat een oplossing alleen aannemelijk is in welke geen uitzonderings- of afwijkings bepalingen meer voorkomen. Gezien het verdere feit dat Duitschlands standpunt bovendien nog in den brief aan Hender son uiteengezet is, en de Engelsche nota niets aan dit standpunt gewijzigd heeft, zal de Duitsche regeering er ook geen offi cieel antwoord meer op geven. Duitschland zal, zooals het aangekon digd heeft, de verhandelingen van het bureau der conferentie te Genève met de grootste aandacht volgen en nadere be sluiten uitsluitend van den verderen gang van zaken aldaar afhankelijk maken. De Duitsche regeering acht het voorts eenigszins „eigenaardig" dat de Engelsche nota den Duitschen stap ontijdig noemt met het oog op den algemeenen oecono- mischen toestand in de wereld. In de eerste plaats is deze Engelsche vaststelling in tegenspraak met alinea zes waarin de Engelsche regeering zelf toegeeft dat de rechtsgelijkheid een vraagstuk van Eer en Waarde voor iedere naiie beteekent, maar voorts is uit uitlatingen van leiders der oeconomische wereld van den meest uit loopenden aard, toch immer gebleken dat zij de vraag der rechtsgelijkheid integen deel als een der meest essentieele voor waarden voor het oeconomisch wereld- herstel beschouwen. De Engelsche regeering geeft zelf toe dat Duitschland niet anders heeft kunnen handelen het vraagstuk niet moed willig of met kwaad opzet juist nu weer ter sprake heeft gebracht. Duitschland heeft uit enderna op een beslising aange drongen en als Engeland nu een laatste poging doet om een onderscheid te con- strueeren onder verwijzing naar art. 5 van het verdrag van Versailles tusschen „Zweck en Ziel" van dit verdrag, dan kan de Duitsche regeering dit niet anders dan als een spitsvondigheid kwalificeeren. In Londensche kringen schijnt men tot de erkenning te komen, dat de nota der regeering een psychologische fout is ge weest, waar het de Duitsche publieke opinie betreft. Immers, het was de bedoe ling door de nota het Duitschland gemak kelijker te maken weer aan de onderhan delingen te Genève deel te nemen, terwijl de critiek op de Duitsche stappen juist het tegendeel bewerkstelligt. De Britsche in stanties trachten thans door te verwijzen naar de practische voorstellen in het laat ste deel der nota in dief voege op de Duit sche publieke meening in te werken, dat het weer deelnemen aan de ontwapenings onderhandelingen mogelijk wordt. Er wordt op gewezen, dat de Duitsche elsch inzake theoretische gelijkgerechtigd heid eigenlijk volledig erkend is. doch dat de verwerkelijking hiervan noodzakelijk de medewerking van Duitschland eischt. In diplomatieke kringen wijst men er op, dat de Engelsche nota een aantal feiten bevat inzake de mogelijkheid van reorganisatie van het leger. Deze punten zijn van blij vende waarde, daar men de Engelsche poli tiek later daarop kan vastleggen Frankrijk's minister-president Herriot ontving gistermorgen den minister van financiën Germain Martin en dejeu neerde daarna met den Amerikaanschen senator Reed. Ofschoon geen officieele mededeelingen werden verstrekt, vernemen wij in politieke kringen, dat Herriot de gelegenheid benut heeft om zijn politiek met den voorzitter van de legercommissie van den Senaat voort te zetten. Reed ver trekt van Parijs naar Londen. Het schijnt in de bedoeling van Reed te liggen de ach ter de coulissen gevoerde onderhandelin gen over de ontwapeningskwestie in ver trouwelijke gesprekken met de Britsche staatslieden verder voort te zetten. Na het dejeuner vond een bespreking 1 plaats, waarbij ook de minister van oorlog j Paul Boncour en de Amerikaansche am bassadeur Edge aanwezig waren. Sommige bladen meenen te weten, dat het Fransche standpunt inzake het Ont- wapenings- en gelijkgerechtigheldsvraag- i stuk de Instemming en sympathie heeft van de beide Amerikaansche staats- I lieden. 1 Op initiatief van Graaf Coudenhove- Calergi. den leider der Pan- Europa bewe ging, zal van 1 tot 4 October a.s. in Bazel, onder eere-voorzitterschap van den Fran- schen eersten minister, Herriot, een Euro- peesch Congres worden gehouden, ten doel hebbend de wereld de noodzakelijkheid van Europa's aaneensluiting voor oogen te houden. Er zijn 19 commissies ingesteld, die zich voornamelijk met economische en poli- tiek-economische vraagstukken zullen bezig houden. Hiertoe behooren o.a. de Donau-com- missie, ter bestudeering van de mogelijk heid eener aaneensluiting in het Donau- gebied, de commissie voor Europeesch handelsrecht en de commissie voor de sa menwerking der Rijnstaten, welke moet streven naar een politieke en economische toenadering tusschen Duitschland, Frank rijk, België en Nederland. Verder is er een vredescommissie en een commissie voor de reorganisatie van den Volkenbond. Het Pan-Europa idee zal blij vend worden gepropageerd door middel van voorlichting in de pers, op de scholen, in films en door de radio. DUITSCHLAND. Politieke besprekingen - Congres der Chr. Vakvereenigingen - Vonnissen te Kiel. RUkskaaiselier von Papen heelt gister middag een lang gesprek gehad met den voorzitter der Beiersche volkspartij, staats raad Schaeffer en den Beierschen minis terpresident Dr. Held. De bespreking be gon om 11 uur en duurde tot 12 uur. In politieke kringen neemt men aan, dat het daarbU minder om de kwesties van de RUkshervormlng, dan om actueele din gen gaat, die met de verkiezingen in ver band staan. Kerll, de voorzitter van den Pruisischen Landdag, heeft aan den rijkspresident de opvatting van den Landdag uiteengezet nopens de benoeming van een rijkscom missaris voor Pruisen. Von Papen was bU het onderhoud tegenwoordig. De gemeentelijke commissie van den Pruisischen Landdag heeft gisteren een natlonaal-sociaüstisch voorstel aangeno men, met de stemmen der voorstellers en der communisten voor. volgens hetwelk de gemeenteraadsverkiezingen op 6 Novem ber, dus te gelük met de RUksdagverkie- zingen zouden worden gehouden. Kiesge rechtigd zouden zijn alle inwoners der ge meenten, die den 20-jarigen ouderdom hebben bereikt en die vanaf 1 November in de gemeente gevestigd zyn. Morgen zal het plenum van den Land dag zich met het voorstel bezighouden; i het zal vermoedelUk daar worden aange nomen. Men moet echter afwachten, of de Staaatsraad protest aanteekent tegen het besluit. In dit geval zou het besluit be vestigd moeten worden door een meerder heid van 2/3 van den Landdag, Maar ook dan is de uitvoering van het besluit nog onzeker, daar de commissoriale Pruisische regeering de opvatting toege daan is, dat zij door geen besluit van den Landdag gebonden is. Het kwam nog tot een incident, toen een vertegenwoordiger der regeering ver scheen, schünbaar zonder zich te hebben laten aandienen. De nationaal.socla'l tische voorzitter Lohse deelde daarop aan de commissie mede, dat de regeerlngs- commissaris zich eerst buiten de zitting zaal had opgehouden en den rapporteur had ontboden om hem een korte mede- deeling te doen over de opvatting der re geering. Met luider stemme verklaarde de voorzitter daarna den regeeringsvertegen- woordiger: „Zeg aan Uw staatscommissaris, dat, in dien hij zich niet regelmatig in de com missie wil laten vertegenwoordigen, de commissie van elke vertegenwoordiging afziet". De regeeringscommissarls verliet daarop de vergaderzaal. Te Dusseldorp is gisteren het 13e con gres der ChristelUke vakvereenigingen in Duitschland ingezet. De voorzitter van het verbond, Otto, schilderde de ontwikkeling der vakbewe ging in de jongste drie jaren. De Christe lUke vakbonden erkennen, dat niet alles op het gebied der sociaal-politieke verorde ningen in deze vreeselüke crisis behouden had kunnen worden. Dat beteekent echter niet dat zij het eens zUn met alle bUzon- derheden der regeerlngsmaatregelen. De verlaging der productiekosten kan niet be reikt worden door verlaging der loonen, doch door vermindering der hooge belas tingen. renten en de te hoog betaalde bu reaucratie. De vroegere Rijksminister van Arbeid Stegerwald. hield een rede, waarin hu met nadruk waarschuwde tegen experimenten als van de huidige regeering, welke in kor ten tUd zouden eindigen met een debacle. Het Duitsche volk laat zich niet geruimen tüd met de methoden van de Berlünsche heerenelub regeeren. Hü garandeerde von Papen, dat hij met zün regeeringsmethor den het Duitsche volk niet safe door den a.s. winter zou kunnen brengen. Von Pa pen miste volgens Stegerwald alle capaci teiten, hoe een door een ziek volk gekozen parlement ten bate van volk en land be handeld moest worden. Onder zün leiding gaat thans het Duitsche volk in een ver- kiezingsstrüd, die, wat radicalisme betreft, alles wat tot nu toe geweest is, zal over treffen. Met inbreuk maken op de grond wet schiet men niets op. Het referaat werd in een resolutie sa mengevat. waarin een regeering geëischt wordt, die met den geest en met de daad bewüst, dat het haar ernst is met de moei- lükheden van alle klassen der bevolking, De kringen, waaruit de regeering Von Pa pen gevormd is, bieden daarvoor geen ver trouwen. De laatste noodverordeningen drüven groote kringen der arbeidersbevol king tot honger. De nieuwe ontbinding van den Rijksdag wekt den indruk, dat de wil en de rechten van het volk steeds meer uit geschakeld worden. De ChristelUke vak bonden protesteeren ten scherpste tegen een dergelijke ontwikkeling. Zü protestee ren en waarschuwen tegen het spel van verborgen of openlijke dictatuur. Zü elschen dringend de vorming eener sociale door het vertrouwen van het volk gedra gen regeering. Het Congres is er van over tuigd. dat het de spreekbuis is en de ver dediger van vele millioenen trouw? Duit- sohers. Na een behandeling welke vüf dagen duurde, werd gisteravond door het speciale gerechtshof te Kiel vonnis gewezen in het proces betreffende de incidenten welke den lOen Juli te Eckernfoerd hebben plaats ge had. Bii de botsingen waren twee Rijksba- nierleden gedood. Zes nazi's werden vrij- gesproken. Een der verdachten werd we gens het toebrengen van zwaar lichamelük letsel en wegens medeplichtigheid aan het verstoren van de openbare orde veroordeeld tot in totaal een Jaar en drie maanden ge vangenisstraf. een andere verdachte tot twee jaren gevangenisstraf, terwül de ove rige nationaal socialisten gevangenisstraf fen bekwamen van drie maanden tot een jaar. Vier RUksbanierleden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen varieerende van drie tot vüf maanden. De preventieve hechtenis wordt in mindering gebracht. Drie jongelieden werden voorwaardelijk veroordeeld met een proeftü'd van drie jaren. o ENGELAND. Gevaar voor uittreden der liberale ministers. Tengevolge van de officieele aankondi ging. dat het onmogehjk is vóór 28 Sep tember een kabinetsraad te houden, waarin de laatste hand gelegd zal worden aan de wetgevende maatregelen die liet gevolg zün van Ottawa, wordt de positie der liberale ministers in het kabinet levendig bespro ken. Het feit, dat een dergelUke aankondi ging doo. Downingstreet 10 gedaan is, wordt beschouwd als een duldelüke aan- wUzlng van den ernst, waarmede ln de hoogste kringen de mogelükheid van af treden der liberale ministers wordt over wogen. De Valera heeft te Londen geen onder houd met Mc Donald of Thomas gehad, doch is direct doorgereisd naar Genève. DE CONFERENTIE TE STRESA. MIDDEN-EUROPA. Het rapport over het resultaat der be sprekingen en de voorstellen van de con ferentie van Stresa is Zondag door een nieuwe speciale commissie nogmaals op gesteld. Het omvangrüke financieele rapport gaat uit van het resultaat van het onder zoek inzake den financieelen toestand der Zuid-Oost-Europeesche landen. Het geeft een overzicht van de door de verschillende delegaties aanbevolen steunmaatregelen en geeft dan de lünen aan welke de finan cieele commissie op grond dezer voorsta len noodzakelijk acht. In verband met de tegenstelling tusschen de standpunten de? debiteur- en der crediteurstaten ten aan zien van de te nemen steunmaatregelen geeft het rapport de beide standpmitlS weer. Een pnncipieele basis is dus nog niet gevonden. Tot opheffing der finan cieele crisis der Zuid-Oost-Europeesche staten stelt het rapport steunmaatregelen' voor, zoowel op het gebied van binnen- iandsche als van buitenlandsche politiek Wat de eerste categorie betreft, hieronder ressorteeren hoofdzakelük de vraagstukken der deflatiepolitlek en de kwestie van he' evenwicht der begrootingen. Wat de tweede categorie betreft, daar worden in- divldueele schuldenregelingen tusschen crediteuren en debiteuren en opheffing van handelsbelemmeringen aanbevolen Ook wordt nog gewezen op het oprichten van een valutasteunfonds waarbü echter nog op te merken valt, dat de besprekin gen omtrent de organisatie en den be stuursvorm nog niet beëindigd zün Hoogstwaarschijnlük zal hier echter de Bank voor Internationale Betalingen in een of andere vorm Ingeschakeld worden Het rapport van de Economische com missie werd met algemeene stemmen aan genomen. Het zwaartepunt van het rap port ligt in een ontwerp tot instelling van een fonds van 75 millioen Zw. goudfranc er revalorisatie van het graan. Het fonds zal door een commissie beheerd worden, die haar zetel waarschijnlijk eveneens bü' de Bank voor Internationale Betalingen zal hebben. Als tegenprestatie van de agrarische landen worden liberale han delspolitiek en vergaande voordeelen voor de bijdragende landen gevraagd. De rechten der staten met meestbegun- stiging v/orden door deze prestaties op geenerlei wijze aangetast. De navolgende schepen zijn morgen radiotejegrafisch te bereiken via de daar naast vermelde kuststations. (Medegedeeld door de N.T.M. Radio-Holland, N.V.). Chr. Huvgens,. Scheven, Radio Cottica, idem Flandria, idem Indrapoera, idem J. v. Oldenbarnevelt, idem Kota Radja, idem Kota Tjandi, idem M. v. St. Aldegonde, idem Poelayi Tello, idem Poelau Roebiah, idem P. C. Hooft, idem Sibajak, idem Tasman, idem Veendam, idem Vene* zuela, idem Klipfontein, Cadiz Radio Kota Baroe, Ouessant Radio Kota Nopan, Alger Radio Poelau Bras, Alexandria, Radio Tarakan, Ouessant Radio. Ter voorkoming van vertraging der tele grammen is het noodig de namen der kuststations nauwkeurig te vermelden, zoo als zii op dezen staat voorkomen. Denkt morgen om de Woensdag- collecte van het Crisis-Comité! 460e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) _noa Trekking van Dlnsclae, 20 September 1932 5e klasse, 2e lijst HOOGE PRIJZEN 50.000 11983 1000 979 4940 6382 7309 400 748 6870 7712 13389 20807 21167 200 7628 10481 18194 15806 20777 1 100 4466 6193 7419 7961 833/ 11194 14081 15569 19869 21341 21940 22240 22912 Prijzen van f T" 137 481 640 672 731 1715 1723 1813 1841 1920 2388 2414 2463 2834 2860 3163 3303 3594 3601 3838 4214 4220 4248 4414 4626 6095 6230 6245 6387 6412 7726 7834 8256 8544 8691 9223 9361 9446 9566 986F 10394 10619 10897 11094 11201 11447 11552 11597 11943 12071 12508 12630 12672 12994 13-Vo6 13163 13222 13484 13657 13872 13983 14276 J314 14372 14650 1474» 14781 15131 15151 1522^ 15229 15205 15267 15287 15387 15401 15415 154.39 15465 15490 15591 15692 15873 15960 16970 15?97 16301 16331 16345 10377 16599 16918 16965 17756 17916 17990 18297 18577 19035 19100 10245 19275 10451 19496 19505 19592 19738 19984 20062 20124 20551 20577 20644 20764 20859 21040 21683 21723 21839 21852 21917 22203 22528 22836 22872 23019 23255 23357 23371 23393 70 923 1172 1679 1932 2110 2345 2953 3000 3040 3974 4114 4213 4720 5855 5913 6761 7446 7682 8975 9005 9128 10101 11258 11339 11381 12394 12395 12464 39 600 928 1308 1522 1846 2049 2365 2646 3055 3647 3995 4374 4856 5131 5400 5694 5889 6187 6896 7279 7587 7975 8303 8498 8770 9024 9554 120 648 955 1317 1579 1855 2114 2391 2653 3216 3565 4182 4384 4895 5192 5428 5717 5941 6198 6920 7361 7700 8011 8305 8541 8789 9074 9583 216 691 956 1372 1582 1860 2131 2430 2694 3217 3649 4222 4425 4925 5219 5486 5813 5986 6296 6928 7368 7716 8052 8332 8551 8798 9104 9609 NIETEN 256 273 738 762 972 1054 1423 1432 1643 1645 1934 1955 2197 2217 2458 2469 2803 2846 3236 3238 3666 3726 4253 4258 4509 4547 4962 5286 5511 5830 5994 6368 7106 7450 7720 8139 8351 8614 8935 9183 9648 4979 5303 5535 5851 6007 6795 7139 7459 7787 8192 8378 8648 8943 9276 9728 422 441 617 777 817 837 1112 1205 1262 1473 1492 1519 1711 1779 1787 1997 2026 3028) 2327 2358 2361 2514 2543 2586 2850 2897 2923 3242 3283 3513 3892 3916 3976 4294 4322 4356 4638 4665 4739 4994 5003 6029 5308 5376 5391 5612 5634 5675 5867 5873 6876 6062 6136 6140 6806 6845 6886 7217 7232 7483 7580 7581 7878 7919 8195 8207 8447 8475 8678 8679 8967 9362 9478 9740 0761 1343 8477 8689 9014 9508 9819 9867 10087 10323 10333 10424 10524 I0o56 10710 10758 10812 10822 10876 10930 10990 11026 11029 11037 11075 11085 11106 11242 11293 1136» 11373 11430 11533 11587 11622 11692 11729 11790 11801 11818 11852 11958 11968 12018 12029 12037 12078 12079 12090 12177 12281 12330 12355 12489 12635 12638 12652 12681 12785 12791 12860 1292] 13008 13043 13060 13120 13131 33143 13144 13174 13216 13305 13310 13357 13410 13418 13519 13555 130J7 13625 13639 13705 13742 13809 13810 13866 13869 13967 13994 14001 14027 14036 14068 14118 14297 14301 14344 14350 14491 14515 14553 14555 14559 14629 14726 14740 14791 14792 14828 14996 14998 15066 1607S 15141 15145 15156 15273 15283 15311 15320 15370 15537 15554 15629 15631 15657 15693 15840 15841 15871 15944 15959 15972 159M 16016 16175 16228 16246 16300 16314 16380 16400 10405 16407 16428 16445 16529 16577 16587 18710 16909 16918 17010 17045 17102 17103 17114 171^J 17206 17230 17232 17258 17264 17323 17336 17377 17426 17489 17599 17910 17998 18106 18109 18144 18276 18293 18375 18437 18443 18528 18529 18563 18576 18615 18642 18670 18733 18738 18786 10701 18876 18922 18936 19028 19038 19099 19125 19135 19162 19241 19265 19335 19342 19362 19414 19474 19558 19570 19576 19580 19582 19585 10590 19625 19750 19779 19783 19862 19902 19931 19938 19988 20108 20847 20427 20517 20533 20573 20606 20743 20782 20848 20870 20923 21005 21037 21103 21--0 21304 21331 21378 21408 21471 21516 21566 2163T 21749 21752 21883 21885 21887 21905 21927 22003 22018 22098 22100 22123 22130 22133 22186 aJSI* 22313 22332 22343 22404 22414 22416 22442 33W8 22555 22666 22821 22829 22830 22851 22864 22914 23029 23292 23373 23397 23415 23477 23493 2353 23827 23559 23646 23649 23700 23778 23795 3384 Verbeteringen 6e kl. Ie lijst. 15722 15803 ra-a met 70 8-1 j

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2