M(4!l; Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 17 September 1932 FINANCIEEL OVERZICHT. DE IEPENZIEKTE. een massa mannen toch aan hun vrouwen. Ja, maar Ik geloof dat er toch nog meer (vrouwen aan hun succes te danken hebben. (Sydney Bulletin). SeKocnc' danken hun succes Heb Je oolt ,ets ran dat geI(j gehoordi dat Je aan )e buurman hebt geleend? Man, dagelijks. HU heeft er een gramofoon voor (Nebelspalter) Automobilist: .Agent, tnljn auto is hier Juist ge- jtolen." Agent: „D boft, meneer. Anders had ik n moeten bekeuren wegens parkeeren op verboden terrein" (Passing Show), Hoe doe je dat, vaderrooken 'Heel eenvoudig: ik steek een sigaret op en blaas den rook uit I En' dan En dan? Dat is alles! Niet waarwat doe'je d«n omniet ziek te worden? Vader (tot pretendent naar de hand van zijn dochter)Ik wil niet, dat mijn dochter voor haar heele leven aan een hopelooze idioot gebonden blijft. Pretendent (opgewekt): Natuurlijk niet, meneer. Dus ik heb uw toestemming? (Humorist) r/M IVw) Dame (die studie wO maken van bef lsvën 8ej armen): Nu als net niet te onbescheiden u hoeveel kleedgeld krijg Je van Je man? (Humorist).: lil Vifc nXéC Modekoning tot mannequin bU modeshow:' Het ls alles goed en wel, dat U een hoogmoedig gezicht zet ais O lets uit onze koopjesafdeeling draagt, maar denk er alstublieft aan dat, wanneer u een van onze vijfhonderd guldens-modellen aanhebt, uw gelaats uitdrukking niet minder mag zijn dan een van ver stijvende geringschatting. (Humorist), Een nerveuze Beursweek - Wallstreet be ducht voor een democratische overwinning bij de Novemberverkiezingen - Sterke toe neming der Amerikaansche Staatsschuld Conversie van Fransche Staatsleeningen Voorloopig weinig kans op conversie van Nederlandschc leeningen Prijsstijging voor benzine. De gevaren van een koersstijging in het tempo als dat, hetwelk wij gedurende eeni- gen tijd hebben meegemaakt, zijn in de afgeloopen week duidelijk aan het licht ge treden. Het was natuurlijk nauwelijks te verwachten dat de stijgende beweging op de effecten- en goederenmarkten maar on afgebroken zou voortduren, zelfs aanne mend, dat deze gebaseerd ls op een verbe tering in de algemeene conjunctuur, waar van men hier en daar aanwijzingen kan constateeren. Behalve de economische ont wikkeling oefenen vele factoren, ook van polltieken aard, op de fondsenmarkt hun invloed uit, en de nog altijd ongestablll- seerde politieke toestand, vooral bij onze Oostelijke naburen, opende de mogelijk heid van onaangename verrassingen, die zich in het koersverloop ter beurze wel moesten weerspiegelen. De terugslag zou echter van minder ern- stigen aard zijn geweest, wanneer de voor afgegane koersstijging minder overijld had plaats gevonden, Waar echter de noteerin gen met sprongen waren omhoog gegaan, en door het geven van ongelimiteerde kooporders velen hun aandeelen tot de hoogste koersen hadden verworven, kreeg, toen de koersdaling eenmaal Inzette, een nerveuze stemming de overhand. Het heeft er zelfs een oogenblik uitgezien, alsof een algeheele ineenstorting niet zou kunnen uitblijven. Tegen het midden der week werd. met een herstel op de goederen markten. ook de houding der fondsenmark- ten kalmer. De stemming van vertrouwen, die de markten in de voorafgaande weken had gekenmerkt, is echter niet terugge keerd en de beurs blijft onderhevig aan scherpe koersschommelingen. Wanneer wij de gebeurtenissen nagaan, die de directe aanleiding tot de koersdaling zijn geworden, dan stuiten wij in de eerste plaats op de onzekere politieke verhoudin gen in Duitschland in verband met de Rijksdagontbinding, en de mogelijkheid van een verscherping der internationale politieke betrekkingen, als gevolg van het Duitsch-Fransche verschil van meening over de bewapeningskwestie. Er was ech ter ook nog een speciale factor, die wel in het bijzonder de Vereenigde Staten betreft, maar die via den invloed, die hiervan op de New-Yorksche beurs uitging, ook con sterke uitwerking op de Europeesche beur zen heeft gehad. Dit was de onverwachte overwinning van de democratische partij bij de verkiezingen in den Amerikaanschen Staat Maine, waarbij moet worden opge merkt, dat het resultaat van de verkiezin gen in dezen Staat in Amerika worden op gevat als een aanwijzing van de politieke richting, die bij de a.s. Presidents- en al gemeene verkiezingen in November a.s. in het geheele land de overhand zal behalen. De beurs zou blijkbaar aan een republi- keinsche overwinning de voorkeur geven. Tendeele zijn hierbij nog oude en inge roeste vooroordeelen in het spel. De demo craten waren vroeger de groote tegenstan ders van de trustvorming: de ontbinding van de Standard Oil-trust in afzonderlijke maatschappijen, die zooveel stof heeft doen opwaaien, heeft onder democratisch be wind plaats gehad. In den loop der tijden is echter het ver schil in opvatting over economische vraag stukken tusschen democraten en republi keinen veel minder scherp geworden en zelfs zijn de gTenzen aanmerkelijk 'ver vaagd. Zoo bevinden zich thans zoowel in het democratische als in het republlkeln- sche kamp voorstanders van protectie; ook wat de opvattingen over de kwestie der oorlogsschulden betreft kan geen vaste scheidingslijn tusschen de beide partijen worden getrokken; zoowel in de eene als in de andere groep bevinden zich krach tige voorstanders van een tegemoetkomen de houding der Vereenigde Staten tegen over de Europeesche schuldenaren. In één opzicht schijnt de beduchtheid der New-Yorksche beurs voor een demo cratische overwinning bij de stembus meer gegrond. Naar men weet, heeft het programma der huidige, republikeinsche regeering tot stimuleering van het bedrijfs leven een krachtige stimulans voor de New- Yorksche beurs gevormd en men vreest thans, dat van de uitvoering van dit pro gramma niet veel terecht zou komen, wan neer de tegenwoordige regeering het veld zou moeten ruimen. Het is intusschen de vraag, of het, van een meer algemeen standpunt uit bezien, zoo zeer te betreuren zou zijn. wanneer aan de kunstmatige steunactie een eind zou worden gemaakt, en wel voornamelijk met het oog op de geweldige elschen, die deze actie aan de Amerikaansche schat kist stelt. De positie van de Amerikaan sche staatsfinanciën ls in de laatste jaren zlenderoogen slechter geworden. Het snel stijgende deficit is gedekt door het opnemen van credieten op korten ter mijn, omdat men steeds hoopte, dat de economische toestand zou verbeteren, waardoor de aflossing der verplichtingen uit ruimer vloeiende belastingontvangsten mogelijk zou worden. Intusschen zal het deficit aan het einde van het volgende be- grootingsjaar, ondanks de intusschen doorgevoerde bezuinigingen en belasting- verhoogingen, naar raming weer twee milliard dollar bedragen. De totale Ame rikaansche staatsschuld is gestegen tot 20'/! milliard dollar, waarvan een aan zienlijk bedrag aan verplichtingen op kor ten termijn. Deze dagen is de Amerikaan sche regeering weer overgegaan tot de uitgifte van 750 millioen 3 1/4 pet. schat kistbiljetten met een looptijd van vijf jaar en 400 millioen 11/4 pet. biljetten met een looptijd van één jaar, in totaal derhalve 1150 millioen, waarvan 437'/: millioen aan nieuw geld, dat grootendeels aan de Re- construction Finance Corporation zal worden afgedragen, voor het financieren van het herstelprogram. Door deze opeenhooping van schuld kan de Amerikaansche regeering niet profl- teeren van de op de beleggingsmarkt in getreden verbetering, door haar uitstaan de leeningen te converteeren in stukken met een lageren rentevoet, waardoor een aanmerkelijke bezuiniging zou kunnen worden verkregen, zooals eerst de Engel- sche regeering heeft gedaan, en thans weer de Fransche regeering van plan ls te doen. In Frankrijk zal dezer dagen een wets ontwerp worden Ingediend, waarbij de conversie zal worden voorgesteld van een groot aantal leeningen, totaal vertegen woordigende een nominaal kapitaal van 86.600 millioen francs. Het betreft hierbij meerendeels leeningen met een rentevoet van 6 pet.; enkele ervan dragen thans 7 pet., andere 5 pet. rente. Verwacht wordt, dat deze leeningen zullen worden omgezet in één groote staatsleening, met een ren tevoet van 4</t pet., die wellicht iets onder pari zal worden uitgegeven. In dat geval zou een besparing van ca. 850 millioen francs aan rente per jaar mogelijk worden, een voordeel, dat aan de Fransche schatkist zeer goed te stade zal komen, aangezien ook Frankrijk te wor stelen heeft met een begrootingstekort, waarvoor voorzieningen moeten worden getroffen. Nu zal het geheele bedrag der door de conversie verkregen besparing op den rentedlenst niet voor dekking van het l egrootingstekort kunnen worden aange wend, omdr de Fransche regeering zich verplicht heeft, de z.g. „kleine houders" van staatsfondsen tegemoet te komen in de vermindering van inkomsten als gevolg van de conversie van de in hun bezit zijn de staatsleeningen in stukken met een lager rentevoet. Hoe ver de regeering hier bij zal willen gaan, is nog niet bekend en het is zelfs mogelijk, dat dit een ernstig strijdpunt zal worden bij de a.s. behande ling van het wetsontwerp door de Fran sche Kamers. Onnoodig te zeggen, dat de buitenlandsche houders van Fransche staatsfondsen in geen geval van de aan de kleine houders te verstrekken schadever goeding zullen kunnen profiteeren. De conversie-operatie in Engeland en de desbetreffende plannen der Fransche re geering hebben de vraag aan de orde ge steld, of ook niet voor ons land het tijd stip gekomen is om tot conversie van staatsleeningen over te gaan. De mogelijk heid, dat hiertoe binnenkort zal worden besloten, is intusschen al heel gering. Nederland heeft op het oogenblik geen leeningen met een rentevoet van meer dan 5 pet. uitstaan, nadat de 6 pet. lee ningen in den loop van dit jaar afgelost, reeds in 5 pet. uitgiften geconverteerd zijn. Wel is de toestand op de beleggingsmarkt in de laatste maanden aanzienlijk ver beterd, maar de verhoudingen zijn nog altijd niet van zoodanigen aard, dat con versie van de uitstaande 5 pet. leeningen in een 4 pet. leening succes zou hebben, nu de oude 4 pet. leeningen nog eenige percenten beneden pari noteeren. De oude 41/ï pet. ieeningen zijn tot lets boven pari gestegen, en de uitgifte van een 4pet. conversie-leening tot iets beneden pari zou wellicht te overwegen zijn. Zij zou echter voor de schatkist nauwelijks loo- nen, omdat tegenover het halve percent aan rente, dat door conversie van de 5 pet. leeningen in een 4'/> pet. leening zou kunnen worden gespaard, de emissie-kos ten zouden komen te staan alsmede het verschil tusschen den koers van uitgifte en de nominale waarde, waarbij een emissie beneden pari. Bovendien moet in het oog worden ge houden, dat de Nederlandsche schatkist nog steeds een aanzienlijk bedrag aan vlottende schuld heeft loopen, die binnen afzienbaren tijd geconsolideerd zal moe ten worden, waartoe dus ook een beroep op de kapitaalmarkt zal moeten worden gedaan. Een hieraan voorafgaande gToot- scheepsche conversie-transactie zou aan het resultaat van een nieuwe leening niet ten goede komen. De stemming op de obligatiemarkt is ook in de afgeloopen week gunstig geweest; de koersen zouden hiervan nog meer profi teeren, ware het niet, dat de binnenland- sche gemeenten voortdurend met nieuwe ieeningen op de markt komen. Ofschoon deze leeningen, die meerendeels tot een rente van 5%. soms echter ook a 5>/:%, worden uitgegeven, gemakkelijk worden geabsorbeerd, hebben zij toch tot gevolg, dat de verbetering op de obligatiemarkt binnen beperkte grenzen blijft. De houding der aandeelenmarkt hebben wij hierboven reeds geschetst. In de ver schillende afdeellngen is na de scherpe reactie in den aanvang der week een krachtig herstel ingetreden, dat zich ech ter niet kon handhaven. Bij de tijdelijke koersverbetering had den petroleumaandeelen de leiding. Uit gaande van de buitenlandsche beurzen, hebben Koninklijke Petroleum een aan merkelijke koersstijging kunnen boeken op het bericht, dat de Roemeensche petro- leumindustriëelen na langdurige aarzeling tenslotte toch de te Parijs tusschen de voornaamste petroleumondernemingen getroffen overeenkomst hebben geratifi ceerd, waardoor deze spoedig in werking kan treden. Wat de overeenkomst precies behelst, Is nog niet bekend gemaakt. Men neemt echter aan, dat zij, zoo niet een beperking van de productie, dan toch in elk geval een regeling van den afzet met zich brengt, waardoor de moordende con currentie die de prijzen voor benzine en andere petroleumproducten tot een ver liesgevend niveau heeft doen dalen, zou worden beëindigd. Wel staan de Russen buiten deze overeenkomst, maar men acnt de kans groot, dat zij tenslotte tot de over eenkomst zullen toetreden. Dat er reeds een zekere samenwerking bestaat, ls ge bleken uit het feit, dat op de Engelsche markt gelijkertijd een prijsverhooging voor benzine is aangekondigd door de Engel sche distributie-maatschappij en de Rus sian Oil Products Co., d. i. de verkoop maatschappij voor Russische benzine in Engeland. Tegenover de prijsverbetering op de benzlnemarkt staat een minder gunstige ontwikkeling op de markt voor ruwe pe troleum in de Vereenigde Staten. De prij zen voor ruwe Pennsylvania-olie zijn ver laagd, wat wijst op een toeneming van concurrentie, terwijl men juist gehoopt had. dat door de maatregelen tot beper king der productie meer evenwicht tus schen vraag en aanbod op de petroleum- markt was gekomen. Het schijnt echter, dat aan de productiebeperking in den laatsten tijd niet zoo krachtig de hand was gehouden; de wekelijksche opgave van de Amerikaansche productie van ruwe petroleum gaf reeds voor den derden keer een stijging te zien, in plaats van de zoo zeer gewenschte vermindering. Door een scherpere toepassing van de wettelijke voorschriften hoopt men thans de pro ductie weer in te perken. Van industrieele aandeelen hebben Philips nog het langst tegen den koers- druk stand gehouden, en na een tijdelijke reactie was de stemming later weer vrij gunstig. Men had hierbij nog te doen met de nawerking van de berichten over een toeneming van de bedrijvigheid, mede dank zij belangrijke bestellingen, die op de Olympia-tentoonstelling te Londen zijn verkregen. De cijfers van den uitvoer van radio-artikelen ontwikkelden zich niet onbevredigend. Sinds April, toen voor nog geen f. 2 millioen aan radio-artikelen uit ons land werd geëxporteerd, is een ge stadige verbetering ingetreden, tot in Augustus een cijfer van f. 2.92 millioen werd bereikt. Verwacht mag worden, dat de toeneming in de loopende maand zal aanhouden. Ook de afzet van radiotoestel len en onderdeelen in het binnenland moet, de omstandigheden in aanmerking genomen, reden tot voldoening geven. Terwijl Philips later weer in reactie wa ren, zijn aandeelen Unilever zoowel als Aku met sprongen teruggeloopen, zonder dat hierbij bijzondere factoren hun in vloed deden gelden. Ook de Ned. Indische cultuurwaarden werden door de alge meene tendenz meegesleept. Rubber- aandeelen, die tijdelijk sterk gedrukt wa ren door de prijsdaling voor het product, konden later in overeenstemming met het herstel op de rubbermarkt een aanmerke lijke verbetering boeken, waarna weer een daling volgde. Scherpe koersfluctuaties hadden ook plaats in aandeelen Handels- vereeniging „Amsterdam"; de koers daalde weer tot beneden de 200%. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Philips Gem. Bez. 132 3/4,-135—116— 126—121 Unilever 124—125 3/4—109—118'/.—114 3 4 Aku 48'/=514146'/:44'/:. Ned. Gist- en Spir. Fabr. 333'/ï310315 Ned. Kabelfabriek 253240. U. S. Steel Corp. 48 3/4—43 5/8.. Kon. Petroleum 170153'/=165163. A'dam Rubber 69'/:—60 1/4—67—62'/:. Kendeng Leboe 90—91 1/4—175'/:—87—85 Oost Java Rubber 75'/:637270 3/4 Ned. Scheepvaart Unie 69—62'/:66'/: Kon. Paketvaart 109—111—105—111. Handelsver. „A'dam" 207187200193 Javasche Clutuur Mij. 138 1/4—129 140—138'/: Ned. Ind. Suiker Unie 968894. Koloniale Bank 7569 3/4 Ned. Handel Mij. 78—80 3/4—74—77 Deli Batavia Mij. 1561/4—143'/:—149'/: Dell Mij 145—129—133 1/4—130 Senembah 161154'/:. V. Organisatie der bestrijding. In de vorige artikelen hebben wii „ge zien, dat voorwaarde voor een doeltref fende bestrijding van de iepenziekte in een bepaalde streek is, dat alle eigenaren van iepen hieraan medewerken. Ruimt niet elkeen tijdig zijn doode en stervende exem plaren op en maakt hij daarbij de schors niet onschadelijk, dan zal men in zoo'n streek de iepenspintkevers (de overbren gers van de ziekte) en dus ook de ziekte zelf nimmer de baas worden en dan is bijna alle moeite van anderen vergeefsch, Men krijgt dan den ontmoedigenden toe stand, dat overal verspreid nog doode of bijna doode iepen staan, dat bij boer derijen en elders groote of kleine partijen ongeschild iepenhout blijven liggen, die alle even zoovele besmettingshaarden zijn. Dit is dan ook aanleiding geweest tot het in het leven roepen van het K.B. van 18 April 1930, Stbl. nr. 141, laatstelijk gewijzigd bij K.B. van 28 Maart 1931 Stbl. nr. 136. Op grond hiervan kunnen de eigenaren van iepen en van gevelde- ongeschilde iepenstammen gedwongen wor den hun stervende en doode iepen binnen een bepaalden termijn te vellen en de schors onschadelijk te maken. Het Staatsbosc'hbeheer en de Planten- ziektenkundige Dienst zijn belast met de opsporing en de Minister van Economische Zaken en Arbeid wijst de te vellen iepen of het op de stapelplaatsen voorkomende ongeschilde iepenhout aan. Dit opsporingswerk zal ook dit jaar in den tijd, dat de ziekte het best is waar te nemen ,d.i. in den nazomer en den herfst, weer ter hand worden genomen- Vooral die streken, waar groote belangen op het spel staan, zullen zooveel mogelijk stelselmatig worden gezuiverd. De te vellen iepen, worden in den regel door de ambtenaren, zooveel doenlijk na overleg met de eigenaren, van een tnerk- teeken voorzien. Na eenigen tijd ontvangt de eigenaar een aangeteekenden brief van den Minister met de" mededeeling, dat de gemerkte iepen vóór een bepaalden datum moeten zijn opgeruimd en de nader aan- gegeven maatregelen getroffen. De burge meesters zijn belast met het toezicht °P de naleving van de voorschriften en mocht iemand nalatig zijn, dan volgt prooes-ver- baal en kunnen de voorgeschreven maat regelen op kosten van den nalatige van gemeentewege worden uitgevoerd. Alhoewel van Regeeringswege reeds veel is gedaan om de iepenziekte onder de knie te krijgen (in 1931 werden plnl* 26.000 iepen voor velling aangewezen) en reeds vele gemeenten, polderbesturen en particulieren hierbij groote hulpvaardigheid hebben betoond, zal een volledige, afdoen de bestrijding over het geheele land toch eerst mogelijk zijn, wanneer alle bezitters van iepen hun volle medewerking ver- leenen. Laten zij beseffen, dat zij aan de gemeenschap verplicht zijn en dat hun eigen belang meebrengt, de Regeering steunen in haar pogingen om de te bestrijden. Deze steun behoeft slectn5 te bestaan in het tijdig opruimen van zieke iepen en het dadelijk ontschorsen of gedurende ten minste drie maanden onder water gedompeld houden van go- velde exemplaren. Vooral in de gebieden waar de iepenziekte nog Slechts vveinig voorkomt, kan door tijdig ingrijpen nog veel worden gered. Dubbele waakzaamheid is hier gebode Het is nu de tijd de boomen die dezen winter geveld moeten worden te me ir als de bladeren zijn gevallen, is het moeilijk zieke boomen van gezonde w onderscheiden. 2-4

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14