LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 September 1932 Vierde Blad No. 22238 Jaargang BINNENLAND. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. GEMENGD NIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. Crematie en Auto-Transport VERVOLGCONGRES DER S.D.A.P. TE UTRECHT. OPENINGSREDE VAN DEN HEER J. OUDEGEEST. Hedenmorgen te tien uur werd het Congres der S.D.A.P., dat gedeeltelijk de voortzetting is van het met Paschen te Haarlem gehouden congres, in het N.V.- Huis te Utrecht geopend. In zijn openingsrede zeide de voorzit ter, de heer J. Oudegeest, dat dit congres Mn'ige vraagstukken van actueel belang heeft af te doen, die door den strijd in eken boezem, die de laatste jaren het grootste deel van den tijd in beslag nam, niet afgehandeld konden worden. Thans moet de verloren tijd worden in- tehaald. De Partijbestuurs-resolutie. die jiorgen bij de bespreking van het rapport- Weiter aan de orde komt, kan eenigszins beschouwd worden als een vingerwijzing naar de richting, in welke de moeilijkhe den waarvoor ons land zich wellicht nog eenlge jaren verplaatst zal zien, opgelost rullen moeten worden. De afdoening van het koloniale werk program is bedoeld als aanvulling en af sluiting van het koloniaal beginselpro gram, dat in 1930 in deze zelfde zaal werd aangenomen, waarmee de S.D.A.P. de eerste politieke partij in Europa is, die de ïjn der ontwikkeling van de koloniale po- Bek niet slechts principieel, doch ook gactisch heeft getrokken. Spr. wees op het krachtige verzet tegen ie plannen der commissle-Welter, waaruit blijkt dat de arbeidersklasse niet bereid is in deze crisis het gebruikelijke genees middel van het kapitalisme in alle crises te ondergaan, n.l. de loonsverlaging. Het is het groeiende besef, dat het kapitalis tische productiesysteem zich slechts met medewerking der georganiseerde arbeiders sal kunnen herstellen, en dat dit herstel, indien het zal komen, niet mag gaan ten toste van het levenspeil der werkenden. Bijzonder verheugend is daarom de over winning, die de zeelieden dezer dagen hebben behaald, waardoor zij een loons verlaging van 20 pet. hebben weten te verijdelen. Nu gebleken is, dat de regeering dezer dagen inlichtingen heeft gevraagd om trent namen en adressen van revolution- nairen, omdat zij de zaak de laatste jaren niet meer heeft bijgehouden, wil spr. haar wel een weinig op gang helpen. Op 31 Maart 1932 waren 77.855 revolutionnairen in de S.D.A.P. georganiseerd. Per 30 Juni was dit gegroeid tot 81.621. Terwijl in de crisisjaren 1924/1926 het ledental daalde van 101.7 tot 99 pet., groeide het in de periode 1930/1932 van 158 tot 195 pet. De stijging sinds het laatste Paaschcongres bedroeg bijna 3800 leden, zoodat, indien er geen 3200 leden naar de OjS.P. waren ge gaan, de groei rond 7000 leden zou zijn geweest Doch dan zou A. B. Kleerekoper waarschijnlijk ook de Twee-voor-Een-actie niet hebben gevoerd. Na 3l/z jaar zal deze partijgenoot binnenkort het ziekenhuis I kunnen verlaten. Onder applaus stelt spr. Ivoor, hem een gelukstelegram te zenden. L De heer Oudegeest herinnerde in het I erder verloop van zijn rede aan het wei- fnig hoop gevende resultaat van de Ont- I wapeningsconferentie. Het gebrek aan krachtlgen democratischen geest m Duitschland doet de vrees voor oorlog ster ker worden en tast het zoo hoog noodige vertrouwen aan. Dat de vredesgedachte niet is prijsgegeven blijkt uit de prachtig 'geslaagde grensmeetings waaraan meer dan honderdduizend arbeiders uit Duitschland. België en Nederland heb ben deelgenomen. Spr. herinnerde aan de voortdurende propaganda, waaraan A.J.C., V.A.R.A., In stituut voor Arbeidersontwikkeling, Mu ziek- Zang- en Sportbonden, Vrouwen- clubs en vooral het N.V.V. krachtig mede werken. Na de dooden, die de partij in het afgeloopen jaar had te betreuren, te heb ben herdacht, eindigde spr. met 'n krach tig beroep op de aanwezigen om het werk voort te zetten en verklaarde hij het con gres voor geopend. o— DE VOLKENBONDSVERGADERING. De Nederlandsche delegatie. De Nederlandsche delegatie naar de Der tiende Volkenbondsvergadering, welke op 26 September a.s. te Genève zal aanvan gen, zal zijn samengesteld als volgt: jhr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken; jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi- Bister te Parijs, oud-minister van Buiten landsche Zaken; dr. H. Colijn. oud-mims- ter van Financiën, lid van de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal; mr. J. Limburg, Ud van den Raad van State, vertegenwoor digers; prof. dr. E. Moresco, oud-vice-pre- l sident van den Raad van Indië, mevr. C. A. Kluyver. hoofdcommies aan het depar tement van Buitenlandsche Zaken, plaats- jverv. vertegenwoordigers, met dien ver stande, dat tijdens de aanwezigheid van Ihr. Beelaerts van Blokland te Genève, ook mr. Limburg als plaatsvervangend verte genwoordiger zal worden beschouwd. Als secretarissen zullen optreden mevr. Kluyver voornoemd en jhr. mr. H. F. L. C. ran Vredenburch, gezantschapsattaché. o ifiSTE BEURS VAN DE DAMESKRONIEK. Enorme belangstelling. De poorten van den Dierentuin te Den Haag waren gisteren nog niet open of er stonden al twee rijen dames en heeren te dachten. Aan de loketten werd vlot ge kerkt, zoodat de bezoekers in een mini mum van tijd in de tentoonstellingszalen tonden komen, waar een aangename en gezellige drukte heerschte. De dames wis- «n de prachtige modeshow buitengewoon 'e waardeeren. Zij hebben daar niet alleen mooie modellen gezien, maar zij hebben •evens wenken ontvangen hoe zij op een hectische en vooral niet te dure wijze hun oerfst- en winter-toiletten kunnen ver ben. Duizenden hebben de modelwoning be donderd. Het eerste optreden van Fientje i h la Mar heeft de toehoorders(sters) in •Panning gehouden. Onvermoeid luister en zij ook naar de Veluwsche liederen jau Jan en Rombout van Riemsdijk met Pun partner Neke Hildebrand. De conferencier Rodi Roeters werd di- mtt met applaus begroet. AUDIËNTIE BIJ H.M. DE KONINGIN. Over de toestanden bij de binnenscheepvaart. De Koningin ontving gisteren op Het Loo eenlge heeren ten einde H. M. inlich tingen te verstrekken betreffende den toe stand in de binnenscheepvaart, en wel mr. H. Smeenge en T. P. Keijzer, voor zitter en secretaris der schippervereeni- ging „Schuttevaer", mr. Grosheide, den heer Timmermans, voorzitter van den Rijnschippersbond, den heer Booij van den Prot. Chr. Schippersbond, den heer Holthuizen van den R.K. Schippersbond en den heer Faassen, namens de Inter nationale Schippersvereeniging. o PROGRAMMA'S VOOR DEN RADIO-OMROEP. Verplichte uitwisseling. Bij K B. is in het Radio-reglement thans de bepaling opgenomen, dat de overeen komstig art. 2 tot uitzending bevoegde om- roep-organisaties verplicht zijn haar pro gramma's van uit te zenden mededeelin- gen onderling uit te wisselen, zulks op na der door den minister te stellen voorwaar den. De minister kan. in gevallen te zijner beoordeeling. van deze verollchting ont heffing verleenen. OPLEVING IN DE TEXTIEL? Weer bestellingen. Van verschillende zijden wordt verno men. dat er weer eenige meerdere bedrij vigheid in de textielindustrie te Enschedé valt waar te nemen. Er komen weer be stellingen binnen en sommige ondernemin gen hebben ook weer meerder personeel in dienst gesteld. Ook in de Duitschë grens plaatsen. waar veel Hollandsche textielar beiders werken, valt eenzelfde verschijnsel waar te nemen. Men brengt deze opleving in verband met de stijgende prijzen van ruwe katoen, tengevolge waarvan de gros siers. die bijna geen voorraden hebben, dekkingsinkoopen doen. (Tel.t PERSONEELSFORMATIE BIJ DE OPVOEDINGSGESTICHTEN. Naar het „Hbld." verneemt, is het be richt in „De Standaard", als zou de mi nister van Justitie den maatregel met be trekking tot de personeelsformatie bij de Rijksopvoedingsgestichten voorloopig heb ben opgeschort, onjuist. Slechts is op verzoek van de betrokkenen de termijn, waarbinnen zij zich omtrent overgang van de nieuwe rangen uit te spreken hebben, tot het teinde dezer week verlengd. CHR. BOEREN- EN TUINDERSORGANISATIES. Onder voorzlterschap van het Tweede Kamerlid, den heer Chr. v. d. Heuvel, is Donderdag te Ede de algemeene vergade ring gehouden van den Bond van Chr. Jonge Boeren- en Tuindersorganisaties in Nederland. De secretaris-penningmeester, de heer W. Rip van Hoofddorp, bracht verslag uit van den toestand van den Bond. Het aantal leden bleek gestegen te zijn van 500 tot 600, behoorende tot 24 afdeelingen. Het fi- nancieele verslag meldde een batig slot van f. 192.40. Na dat het huishoudelijk regle ment was vastgesteld, werden de voorzitter en de secretaris-penningmeester herkozen. De heer J. Schouten, lid der Tweede Ka mer. hield een rede over het onderwerp ,,De Boerenstand en de Maatschappij." Op deze rede volgde een drukke discus sie. waarna de vergadering gesloten werd. o ZIEKTEVERZEKERING LOODGIETERS, SMEDEN, ELECTRICIENS ENZ. De „Bedrijfsvereeniging voor het lood gieters-, fitters-, smeden-, electrotechnisch bedrijf en aanverwante bedrijven", hield te 's-Gravenhage een buitengewone ledenver gadering, waarin werd besloten tot een Statutenwijziging, waardoor zij voortaan als „volwaardige" Bedrijf svereeniging de ziekteverzekering zal voortzetten. Deze om zetting was noodig, doordat de Minister de erkenning als onvolwaardige Brdrijfsver- eeniging niet had willen verlengen. Bij de wijziging heeft men zich zooveel mogelijk gehouden aan de model-statuten en het reglement voor de ziekteregeling van de Federatie van Bedrijfsvereenlgingen, terwijl thans mogelijk is gemaakt dat naast den Bond van Loodgieters- en Flt- terspatroons, als oprichter, ook de ver schillende vereenlgingen van smedenpa troons, electrotechnische werkgevers e.d., uit welke kringen de Bedrijfsvereenlging een groot aantal vakgenooten omvat, in le denraad en bestuur als organisatie zeggen schap kunnen verwerven. De voorzitter, de heer H. Hogenblrk, wees op de sterk groeiende belangstelling voor deze Bedrijfsvereeniging. die door het lage risico in de betreffende vakken en haar gezonde positie een premie vertoont, wel ke voor de duizenden in aanmerking ko mende patroons de financieele lasten ver mindert. Door deze thans aangenomen verbeterin gen zijn voor sommigen nog bestaande be zwaren weggenomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot pre sident der rechtbank te 's-Gravenhage mr. J. E. van Rhede van der Kloot, thans vice- president. De Rijksmiddelen hebben ln Augustus f. 31.838.000 opgebracht, of ruim f.2 mll- lioen meer dan verleden jaar, uitsluitend door de. aan bijzondere omstandigheden toe te schrijven, zeer hooge opbrengst van dividend- en tantièmebelasting. Sedert 1 Januari hebben de middelen nagenoeg 33'h millioen minder opgebracht dan ver leden jaar. DOODELIJK ONGEVAL TE 's GRAVENHAGE. Jongen door tram overreden. Gisteravond, omstreeks 7.15 u. heeft in de Jonathanstraat te Den Haag 'n ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Daar fietste de 12-jarige G. K. met op het frame de eveneens 12-jarige A. v. H., beiden woonachtig in de van Ostadestraat. K. schijnt een onhandige manoeuvre ge maakt te hebben, tengevolge waarvan hij tegen een motorwagen van lijn II opreed en zoodanig werd getroffen, dat hij nog üljdens het transport naar het ziekenhuis, aan de bekomen verwondingen overleed. De andere jongen is er vrij goed afgeko men. Hij bekwam enkele verwondingen aan handen en kin en werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Een voorloopig onderzoek heeft uitge wezen, dat den wagenbestuurder geen schuld treft. IN GOUDA UIT LOGEEREN. 200 knorrepotten onder de hoede van een agent op de markt overnacht. Blijkbaar vervuld van de hoop. dat de regeering een even soepele houding zou aannemen als de vorige week, toen zij 1500 te veel aaneevoerde slachtvarkens tegen den richtprijs kocht, hebben de veehouders wonende rond Gouda eergisteren wederom zooveel krulstaarten ter Goudsche markt gebracht, dat het door de Centrale vast gestelde aantal van 200 verre werd over schreden. Toen de markt geëindigd was, stonden nog 400 stuks in de hokken. Evenals de vorige week hebben het ge meentebestuur door den wethouder van het marktwezen, den heer C, H. Koemans en de voormannen der organisaties gepoogd de centrale tot koopen te bewegen. Een vertegenwoordiger der centrale is pools hoogte komen nemen en deed bij zijn ver trek toezegging in Den Haag nader over leg te zullen plegen, doch om ongeveer 6 uur kwam het bericht binnen, dat besloten was de varkens niet af te nemen. De aanvoerders wenschten ze echter niet meer mede te nemen en ze besloten de beesten op de markt te laten overnachten in de verwachting, dat de regeering. die ook de varkens, welke men te Leiden had laten liggen, heeft gekocht, gistermorgen, alsnog haar standpunt zou wijzigen. Burgemeester Gaarlandt heeft nog ge poogd de veehouders te bewegen hun die ren op te laden, doch de meesten hadden naar zijn verzoek geen ooren en aldus zag Gouda het ongewone gebeuren, dat de markthokken werden ingericht als slaap gelegenheid voor de onrustige knorrepot ten. De boeren verzorgden de dieren uit stekend en dekten ze. voordat zij ze onder de hoede van een politieagent achter lie ten met stroo warm toe. In den laten avond hebben nog verschei dene boeren hun varkens ongeladen, doch plm 200 beesten bleven overnachten. Gistermorgen heeft burgemeester Gaar landt zich opnieuw met de varkenscen trale in verbinding gesteld, doch hem werd ten antwoord gegeven, dat men er niet aan dacht, tot koopen te besluiten. De boeren verlangden nu, het door hen betaalde marktgeld terug. Dit werd hun echter op verschillende gronden geweigerd, ook nadat een deputatie zich met wethou der Koemans had verstaan. Een gedeelte der varkens werd daarop naar huis mede genomen, het andere werd aan opkoopers verkocht. (Msb.) ONGELUK BIJ DRAVERIJEN TE BEVERWIJK. Bij de te Beverwijk gehouden kortebaan- draverijen is een ongeluk gebeurd, dat ern stige gevolgen had kunnen hebben. Na een van de eerste ritten geraakte het tuig van den draver Lady Bond van den heer A. C. v. d. Veen, berijder J. van Leeuwen Jr., on klaar, waardoor het dier op hol sloeg. De draver rende de baan af en holde vervol gens dwars door het drukke verkeer heen den Rijksstraatweg op. De berijder was op de baan van de sulkey gevallen, doch had geen ernstig letsel bekomen. Ter hoogte van de buitenplaats „Scheybeeck" sloeg de sulkey tegen een boom, doch ook deze bot sing kon Lady Bond niet tot staan bren gen. Het paard passeerde den spoorweg overgang en rende vervolgens verder in de richting van de ponten over het Noordzee kanaal. Tenslotte liep de draver een wiel rijder omver, waardoor het paard kwam te vallen en toen gemakkelijk kon worden ge grepen. De wielrijder, de heer J. uit Velzen, kwam er zonder verwondingen af. Zijn ze venjarig dochtertje, dat ook op de fiets zat, moest met hoofd- en beenwonden in het Roode Kruisziekenhuis worden opgeno men. De toestand van het meisie baarde echter geen zorg. Lady Bond had bij de holpartij eenige verwondingen opgeloopen en moest uit de course worden genomen. (N.R.Crt.) o JARENLANG STEENKOLEN GESTOLEN. Een ontdekking van de Vlissingsche politie. Te Vlissingen is aan het licht gekomen, dat gedurende een reeks van jaren een uitgebreide diefstal van steenkolen heeft plaats gehad van voorraden bestemd voor de Nederlandsche loodsbooten. Deze steen kolen waren eigendom van het Staatsmijn- bedrijf. Het onderzoek der politie wees uit, dat verschillende gemeentelijke havenbe ambten bij deze diefstallen betrokken moe ten zijn en gaf aanleiding tot aanhouding van een hunner, die ter beschikking der justitie te Middelburg Is gesteld. Ook een steenkolenhandelaar te Vlissingen. moet bij de zaak betrokken zijn. o KIND UIT HET RAAM GEVALLEN. Gistermiddag is de 3-jarige G. J. Hey- dacher in een onbewaakt oogenblik uit de le verdieping van het gebouw der firma Gerzon te Rotterdam op straat gevallen. De vader, die met 2ijn vrouw boodschap pen aan het doen was. heeft zijn kind op genomen en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Daar is het in zorgeljjjcen toestand op- gejiomen. AUTO RIJDT OP EEN GROEP KINDEREN Een meisje gedood, twee ernstig gewond. Op den provincialen weg Beverwijk- Uitgeest is gistermiddag een vrachtauto, bestuurd door den 21-jarigen van W. uit Hoofddorp, ingereden op een groep kinde ren, die op weg waren naar school. Drie dezer kinderen werden door de auto ge grepen. De ongeveer 10-jarige M. Tesselaar werd op slag gedood. Haar 14-jarig zusje Aagje Tesselaar en de 12-jarige Marie Niesten bekwamen ernstige verwondingen. Beiden moesten naar het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk worden overge bracht, waar zij ter verpleging zijn opge nomen. De toestand van het meisje Nies ten is zeer zorgwekkend. De chauffeur heeft verklaard niets van de meisjes te hebben gezien, daar de zon hem verblind de, De auto reed rechts van den weg, de meisjes liepen ook geheel rechts. Een politioneel onderzoek wordt inge steld. HET FAILLISSEMENT DER KAMPER BANK. Zullen commissarissen worden aangesproken. Naar wij vernemen bestond bij de cu ratoren der Kamper Bank reeds eenigen tijd het voornemen de commissarissen dezer bankinstelling hoofdelijk op grond van grove verwaarloozing hunner plichten als commissaris te dagvaarden voor een schadevergoeding van f. 390.000; hiertoe was door den rechter-commissaris reeds machtiging verleend. Begin dezer maand werden de commissarissen door curatoren van dit vonnis op de hoogte gesteld. Een en ander bracht bij de betrokkenen, zooals zich begrijpen laat, groote ontstel tenis te weeg. te meer daar ze reeds f. 83.000 hadden betaald. Men heeft toen getracht in vergadering handteekeningen van crediteuren te verzamelen op een re quest aan den rechter-commissaris om een „bevel" te geven krachtens art. 69 der Faillissementswet, om de curatoren hun voorgenomen handeling te doen na laten. Dit verzoekschrift werd begin dezer week ingediend en hierop is gisteren door den rechter-commissaris afwijzend be schikt op grond van het feit, dat dit re quest door slechts 30 van de ongeveer 250 crediteuren der bank was geteekend. Wanneer dus binnen 5 dagen geen hoo- ger beroep tegen deze beschikking bij de rechtbank wordt ingesteld of op het be roep wordt afgewezen, zullen de commis sarissen voor het genoemde bedrag wor den aangesproken. DOCTOR-TI TE LS TE KOOP. Eenige maanden geleden verschenen in sommige groote bladen advertenties, waar in werd aangekondigd, dat aan een be paald adres te Amsterdam doctor-titels verkrijgbaar waren. Verschillende perso nen reflecteerden op deze annonce en ver namen daarop, dat zij een som gelds moes ten storten en een proefschrift schrijven, waarna de doctor-titel na verloop van tijd zou worden verleend. Een dezer reflectanten, die deze zaak niet geheel vertrouwde, wendde zich tot de politie van bureau Singel, aldus de Maasbode. Aanvankelijk meende de politie er mede te kunnen volstaan hem af te raden op deze zaak in te gaan aangezien een op dusdanige wijze verkregen titel geen waar de heeft. Later echter besloot de politie de zaak nader te onderzoeken. Het bleek toen, dat de steller van de annonce een vertegenwoordiger was van een universiteit in België. Dit is echter een particuliere instelling, welke titels levert na een bij haar genoten opleiding, doch deze titels bezitten geen rechtsgel digheid. Voorts bleek de politie, dat deze universiteit wel op de bovenomschreven wijze het verkrijgen van titels ln uitzicht had gesteld, doch dat daarbij de bedoeling had voorgezeten, dat alleen personen, die reeds academische opleiding genoten had den, daarvoor in aanmerking kwamen. Dit laatste nu had de steller van de annonce te Amsterdam, die als tusschenpersoon tusschen de universiteit en eventueele re flectanten voor doctor-titels fungeerde, niet vermeld. Men kan dan ook vermoe den, dat de universiteit aan niet acade misch gevormden den doctor-titel niet ver leend zou hebben, terwijl het te vreezen staat, dat de persoon, die eenmaal een waarborgsom gestort zou hebben, hun geld niet terug zouden gekregen hebben. Dit is echter nog niet het geval geweest, daar nog niemand reeds geld gestort had. De politie kan dan ook geen termen vin den om tot vervolging van den vertegen woordiger van de universiteit ln België over te gaan, doch men zij al vast gewaar schuwd. o EGEL VEROORZAAKT AUTO-ONGELUK. Men meldt uit Baarn' aan het U.D.: In den afgeloopen nacht keerden dr. Doyer en diens echtgenoote, woonachtig te Baarn, per auto uit Hilversum, naar hun woonplaats terug. Op den Hilversumschen straatweg, even voorbij den voormaligen tol, wilde dr. Doyer vermijden een egel te overrijden; vermoedelijk is hij hierbij te ver uitgeweken. De auto reed tegen een boom, vernielde daarna een paal en kwam met den kop in de berm van den weg terecht. De inzittenden liepen verschillen de verwondingen op, o.a bleken zij beiden eenige ribben gebroken te hebben. Verschillende doctoren, zoowel uit Baarn als uit Hilversum waren zeer spoedig ter plaatse, evenals de Baarnsche politie. Nadat de eerste hulp verleend was, wer den de patiënten per ziekenauto naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. De toestand van beide patiënten is naar omstandigheden redelijk wel. De auto was zwaar beschadigd. o BUITENLANDSCH GEMENGD. PEST IN ZUID-AFRIKA. In het grensgebied van Portugeesch An gola en de Zuid-Afrikaansche Unie hebben zich enkele gevallen van builenpest voor gedaan. Er ls onmiddellijk een commissie gevormd, die de noodige middelen zal be ramen, om uitbreiding te helpen voor komen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Het is juist aan het toeval te wijten, dat de markt hier ter plaatse het tooneel moest zijn van 'n minderwaardig schouw spel, veroorzaakt door de uitvoering der Crisis-Varkenssteunwet. J.l. Maandag werden te Rotterdam nog meer dan 1300 stuks zouters door de varkenscentrale ge nomen voor den prijs van 15 cent per pond en alzoo rekenden men ondanks de waarschuwingen van de zijde der Cen trale, dat er na den 13den September niet meer dan de gewone aanvoeren uit de markt zou worden genomen, voerden men nog een overvloedig aantal zouters aan. Deze handel is evenwel het gevolg van de uitvoering van de Steunwet zelve, want de prijzen zijn buiten de Centrale niet te maken. Intusschen is het te betreuren, dat incidenten als j.l. Dinsdag hier bij de uit voering van een wet konden plaats heb ben. Evenzoo ging 't Donderdag te Gouda, waar het meerendeel van den aanvoer bleef liggen tot den volgenden dag en al- zoo een gedeelte van het publiek niet na liet uitingen aan de overheid tagdoen, die dikwijls zonder kennis van zakln werden gedaan. De Varkenscentrale kan momenteel nieï het geheele aanbod Ineens nemen en daar door kwam, zooals wij reeds voorzagen, stagnatie in de afname. In officieele mededeelingen stelt de Di rectie der V.C. de varkenshouders echter gerust en poogt alzoo de gemoederen te kalmeeren en alzoo het merken der var kens wat deze week een aanvang heeft genomen,, te helpen bevorderen. Wij hopen van harte voor onze varkens houders dat deze wet moge strekken tot het welzijn daarvan, want al is de merkerij van de varkens iedereen nog niet naar den zin, zoo zal toch o.l. tegenstand slecht» weinig of niet in het belang zijn der be trokkenen, daar zulks zich binnen korten tijd zal uiten op de marktwaarde. Wij willen hiermede onze antipathie tegenover de Varkenssteunwet als zooda nig niet weerstreven, want de handel ls er in elk geval voor een groot gedeelte door miskent en dat zal zich in de naaste toe komst zeker wreken. De handel bestaat door menschen, die onze export hebben gezocht, ondanks moeilijkheden en groote verliezen dikwijls, maar men zocht de afzetmogelijkheden. Deze week meldde de „Vee- en Vleesch- handel" nog, dat thans weer nieuwe afzet wordt gezocht naai' Portugal. Een groote exporteur verzond 100 zware varkens naar dat land. Het zijn steeds de ondernemende handelsmenschen geweest, die zulks deden en dit mag niet uit het oog worden ver loren, We zien het ook aan de rundvee export, welke zelfs in dezen moeilijken tijd nog op gang wordt gehouden door de ex porteurs. De veehandel was voor het gebruiksvee' over de afgeloopen week wat levendiger. Vetvee door groote aanbiedingen niet beter. Kalveren algemeen vlug en duurder. Wolvee door een nog levendige vraag voor het binnenland ook Iets beter. Vette en magere varkens voor de mes- terij tamelijk bevredigend. VAN DER S. HUIS TE LANDE. Gistèren is officieel het 25-jarig Bestaart herdacht van de tuinbouwschool „Huls te Lande" te Rijswijk. Er was zeer groote be langstelling. Gesproken is o.m. door dé heeren J. G. Ballego (Lelden) als voorzit ter der Herdenkingscommissie en E. Th. Witte (oud-Leldsch hortulanus), als voor zitter van den Raad van Bestuur. De heer Ballego heeft als herinnerings geschenk een zonnewijzer met tuinbank aangeboden, benevens de uitgave van het herdenkingsboekje. RECLAME. Begrafenisonderneming Q. M. SEUGLING Kosterij Evang. Lutli. Gem, Middelweg 36 Tel. 3101 Leiden ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een ernstig auto-ongeluk heeft plaats gehad op den weg van Brün naar Olmüte. Een autobus, waarmede ongeveer 40 ar beiders van hun werk terugkeerden, wilde uitwijken voor een ouden man, die onver wacht den weg overstak. De oude man werd echter toch aangereden en gedood, terwijl de autobus van den berm van den weg en over den kop sloeg, met het gevolg, dat 38 arbeiders gewond werden, waarvan 12 ernstig. SMOKKELENDE KINDEREN. In de buurt van het station Walheim, bQ Aken, hield een douaneambtenaar een groote schaar kinderen aan, die allen een rugzak droegen en in een gesloten rij mar cheerden, alsof zij van een schooluitstapje terugkeerden. De douane-ambtenaar vond dit verdacht, omdat de kinderen zonder begeleiding waren. Bij een nader onderzoek bleek dan ook, dat men met een goed georganlseerden smokkelhandel te doen had. Ongeveer 100 K.G.. suiker werden ln beslag genomen. ■o- MASSA-MOORDENAAR? Naar Berlijnsche bladen melden, zijn ln Klein Parwitz kort na elkaar de 61-jarlge arbeider Mathlas Tuerke, zijn 32-jarlge schoonzoon en diens vrouw en hun 5-jarig kind onder ernstige vergiftigingsverschijn selen ziek geworden. Drie der zieken over leden spoedig. De tweede schoonzoon van Mathias Turke is, verdacht van moord door vergiftiging, gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13