IAMANTEN BRUILOFTSFEEST m Jaargang MMNDAG 5 SEPTEMBER 1932 No. 22227 DAGBLAD VOOR LETOEN EN OMSTREKEN L oer regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen igêntschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle be advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Adve?tenüën tend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts ten maximum aantal woorden van 30. eerste blad. STADSNIEUWS. Het vournaamste Nieuws van heden. SCHEEPSVFRRIH01NGFJL EIDSCH DAGBLAD "PRIJS DER ADVERTENTIEN: volgens postrecht. Voor eventueele opzending van een 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS) Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. miner bestaat uit DRIE Biadai ■VEREEN. „EENSGEZINDHEID". Plantenkweekwedstrijd. iestuur van bovengenoemde ver- verzoekt ons plaatsing van het lag j.l. is een plantenkweekwed- ihouden van de plantjes, welke in ■jaar zijn uitgegeven. Door de on- weersgesteldheid moest gebruik worden van het kantoorgebouw iwvereeniging, dat welwillend door ktuur beschikbaar was gesteld, beoordeeling geschiedde door een fcie, bestaande uit de heeren Veen- in Mater. De uitslag was als volgt: hjs Geranium, Adri Bink (vulpot- !de prijs Geranium, Bram Stikkelo- leesboek); 1ste prijs Fuchsia, Cath. leeuw flesch eau de Cologne)2de Fuchsia, Agnita Serlie (doos zeep lur); 1ste prijs Colëus, Willy v. dl. (flesch eau de Cologne)2de prijs Bram Stikkelorum (vulpotlood), ■assenen: de heer J. H. van den een eervolle vermelding met aan- ing. gelukwenschen van de jury e cultuur van de Fuchsia. Van der Schalt een troostprijs, kind. dat plantjes had ingezonden 3 een klenie versnapering. De ten- ■lling van door kinderen gekweekte i was eigenlijk nog een aansluiting ie gehouden kinderfeesten op 27 us j.l. ie uitreiking der prijzen, waarbij ken prijswinner(steri een fraai a werd uitgereikt, zeide de voor- lat de inzending niet zoo groot was rige jaren, doch het weer werkte ede. Hij deelde de plannen mede, ip dit gebied voor het volgend jaar, t oog op de viering van het 10-jarig i der vereeniging, bestaan en sprak insch uit, dat ook vele volwassenen en plantenkweekwedstrijd zullen MUZIEKAVOND IN HET PSYCHOPATEN-ASYL. schrijft ons: Vrijdagavond gaven rren Bouhuys, viool en Thomas Jr. een muziekavond met werken van Schubert, Rachmaninow, Kreisler, Debussy, Grleg op het programma, succes was verdiend. De heer Poel- lerinnerde in zijn dankwoord aan het lat de heeren Bouhuys en Thomas vóór drie jaar, bij de beginperiode inchting .hadden medegewerkt aan leropvoedingssysteem en dat zij ook dezen avond in hun repertoire den des levens hadden doen voelen. Hij lun dan ook een tot weerziens toe. oorden werden door de aanwezigen applaus ontvangen. ZONDERLINGE MANIEREN. Zaterdagnacht heeft de politie wederom proces-verbaal opgemaakt tegen Chr. de G„ die omstreeks halfeen gekleed in een zwemtricot in het water van de Turfmarkt rondspartelde. Nadat de man zich had aangekleed, is hij ter voorkoming van herhaling meegenomen naar het politie bureau en daar eenige uren vastgehouden. Natuurlijk trok deze nachtelijke zwem partij veel bekijks: In den afgeloopen nacht heeft zich dit spelletje herhaald. Ditmaal kwam er een heer in een auto aanrijden, sprong te water en verdween weer in zijn auto voordat de politie de kans kreeg proces-verbaal op te maken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Drukkerij „Laboremus" v/h. „Herman dad", Langebrug 107, Leiden. Uittredend directeur: C Laterveer, Leiden, dei 19 Aug. 1932. Nieuwe waarnemend directeur: J. Schipaanboord, Leiden. Firma G. H. Maat, Hoogewoerd 5961a, Leiden, wijnkooperij. Wijziging nanaels- raam in: C. C. M. Maat. Gisterenmiddag vond onder groote belangstelling van leerlingen en vrienden de heropening plaats van het Dans-Insti- tuut van den heer Evert Castelein, Lange brug 6 a, dat een algeheele restauratie heeft ondergaan. De zaal maakt met de nieuwe wandversiering, waarin verschil lende verfraaiingen zijn aangebracht, een verzorgden indruk. Het zal zeker aange naam zijn in deze gezellig stemmende ruimte de kunst van Terpsichore te be oefenen. Na een welkomstwoord van den heer Castelein. gaf deze met zijn vrouwelijke partner diverse nieuwe variaties der mo derne dansen ten beste. Er waren vele bloemstukken van verschillende zijden als gelukwensch toegezonden. Ook tijdens de 's avonds in de Stadsgehoorzaal gehouden openings-soirée waren velen aanwezig, die van diverse demonstraties genoten en zelf op enthousiaste wijze de danskunst be oefenden. Hedenmorgen omstreeks kwart over acht zag een bewoner van den Oude Rijn dat onder de Pelikaanbrug een vrouw in het water lag. Hij slaagde erin de vrouw, die in bewusteloozen toestand verkeerde, met behulp van een reddingshaak op den wal te trekken. Het bleek te zijn de Duit- sche dienstbode A. P. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toegepast en ge tracht met een zuurstofapparaat de le vensgeesten weer op te wekken, hetgeen ten slotte mocht gelukken. Daar zij tel kens het bewustzijn verloor, vervoerde de Eerste Hulpdienst haar naar het Acade misch Ziekenhuis. Foto Bleuzé Wm «Nj HP:',s.i ■H CENTRALE SCHOOL VOOR HET 7e EN 8e LEERJAAR. EEN ONDERHOUD MET HET HOOFD DEN HEER F. H. N. BLOEMINK. - b jjwpen onze stadgenooten Hen- Calkl 'a. d ?ai hun zestigjarige echtver- t 1(1 U «J, eIchior Swaak en Wilhelmina Pe- alkhoven, wonende Jan de La- ben t®e zeldzame gebeurtenis te Pinti K de Morgen gaan althans de bruids- S.terwij! op 18 September 1872 ■PU... «ijk werd voltrokken. ■jtelevi bruidegom niet alleen in zijn iMjktti' .ven, maar ook in zijn maat- Ng Wa'C? werkkring trouw en stand bier da„ ewÜst het feit, dat hij niet kilden ^stig jaar aan één stuk bij 1 WPatroon werkzaam was. Door feu ifnM?n en zuinig overleg wisten *54 van?1^ ovel' te sparen om on- feten hun ouden dag te kunnen zoodat zij financieel volkomen onafhankelijk zijn van hun twee zoons, die beiden een goede positie in de maat- schappu^beüeeden^ ^am. respectievelijk «3 en 80 jaar, doch zijn ondanks hun hoo- fen leeftijd nog flink en goed ter been Een wandeling naar den fotograaf leverde ondanks het slechte weer met het minste bezwaar op. Alleen het gehoor heeft den bruidegom m den steek ge laten doch beiden zijn opgeruimd van natuur en zien vol optimisme hun levens- aVMogetódeze°nog tal van jaren verlicht wonden door dezelfde liefde en hartelijke toegenegenheid, welke reeds langer dan I een halve eeuw in 't gezin Swaak heeft geheerscht. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe schoolgebouw. Toevallig werd onze aandacht de vorige week getrokken, door een officieele ken nisgeving van B. en W. in dit Blad, waarin mededeeling werd gedaan, dat de lessen in het nieuwe gebouw der Centrale School voor het 7de en 8ste leerjaar op Maan dag 5 September zouden worden hervat. Dit was voor ons aanleiding om het schoolhoofd, den heer F. H. N. Bloemink te vragen of zulks wellicht met eenig officieel vertoon gepaard zou gaan. De heer Bloemink toonde zich door deze vraag lichtelijk verrast: „Waarom zou het? Er is geen sprake van de opening van een nieuwe school, daar ze al tien jaar bestaat! Bovendien heb ik een af keer van de wijze, waarop in den laatsten tijd reclame wordt gemaakt voor het onderwijs op bepaalde scholen. Mijn mee ning is, aldus de heer Bloemink, dat een school haar reputatie niet moet ontlee- nen aan allerlei uiterlijkheden, doch aan hetgeen binnen de muren met de kinde ren gebeurt. Want per slot van rekening wordt de intrensieke waarde van het onderwijs niet bepaald door allerlei uiter lijkheden en bijkomstigheden van meer of minder belang maar door de paedago- gische bekwaamheden van den onderwij zer of de onderwijzeres, en bovenal door de liefde en de toegewijde bezinning waarmede hij of zij deze functie vervult Deze opvatting geldt in 't bijzonder voor scholen als de onze Waar andere scholen de kinderen moeten klaar maken voor U.L O. of voor middelbaar onderwijs, daar rust op ons de taak het volkskind op jeugdigen leeftijd zooveel mogelijk mee te geven voor het maatschappelijk leven.dat zij na het verlaten van onze school in gaan. De scholen voor eindonderwijs leg gen in 6 jaren het fundament en bouwen op en wij moeten den sluitsteen aan brengen." Waarom, zoo vroegen wij, ont leent de Centrale School eigenlijk haar uitzonderlijke positie? De C. S. is na de reorganisatie van het openbaar onderwijs in 1920 opgericht als een uitvloeisel van de verplichting tot instelling van het 7de leerjaar. Uit prac- tisch-economische overwegingen bleek het wenscbelijk de leerlingen der zoogenaam- I de volksscholen (beter gezegd: scholen voor eindonderwijs) niet op hun eigen j scholen te laten blijven, maar te sturen naar een Centrale School voor het 7de leerjaar. Want ten eerste zou voor een j 7de klasse in lang niet alle gebouwen plaats zijn en ten tweede zouden die klas- i sen dan over het algemeen onvoldoende bezet zijn. Een centralisatie-systeem der halve. tot welks daadwerkelijke toepas- j sing de toenmalige wethouder van onder- i wijs, nu wijlen mr. J. C. van der Lip krachtig heeft medegewerkt. Op 1 September 1922 werd de Cen- j trale School geopend. Aan de voorafgaan de voorbereiding en samenwerking met mr. van der Lip bewaart de heer Bloe mink de aangenaamste herinneringen: „Een eminent magistraat! Ik ben erg blij, dat zijn echtgenoote, mevr. de wed. M. van der LipSchudel mij een foto van wijlen haar man heeft toegezegd ter plaatsing in mijn kamer in het nieuwe gebouw. Aanvankelijk zou de C. S. worden on dergebracht in de school op het Schut tersveld, maar bij nader inzien vond ik het zonde en jammer dit gebouw te be trekken. daar ik toch slechts een deel noodig had en ik het beter oordeelde, wanneer de leerlingen der afgekeurde Mareschool daar werden ondergebracht. Zoo kwam ik aanvankelijk terecht in een afgekeurd gebouw in de van der Werff- straat, Toen de leerschool van den heer Koops tot een zesklassige school werd teruggebracht, kreeg ik de beschikking over een gedeelte van dat gebouw en toen, eenige jaren geleden, deze verhuisde naar de Vrouwenkerksteeg, over het geheeie gebouw. Helaas voldeed dit niet aan de meest bescheiden hygiënische eischen, in het bijzonder wat de lichtvoorziening betreft en zoo besloot de gemeenteraad te langen leste tot verbouwing. Maar zoo onderbrak de heer Bloe mink zichzelf laat ik u eerst eens iets vertellen over den opzet en de bedoeling van de school. Toen in September 1922 de school ge opend werd, was voor mij de vraag: hoe kan ik dit nieuwe Instituut op de meest doeltreffende wijze benutten, wat de alge- meene ontwikkeling van het volkskind betreft? Hoe moest ik mijn leerstof kiezen opdat de leerlingen zooveel mogelijk van hun laatste schooljaar profiteerden? Ik heb de oplossing getracht te vinden door differentiatie; door splitsing in klassen, zoowel voor jongens als voor meisjes als gecombineerd, daarbij rekening houdende met hun aanleg, den stand der vorderin gen en van hun maatschappelijke be stemming. Het geval deed zich evenwel voor, dat er behoefte ontstond aan een achtste leerjaar. Immers er waren zulks als ge volg van latere wijzigingen der Leerplicht wet kinderen, die na het doorloopen van het 7de leerjaar, den 13-jarigen leef tijd nog niet hadden bereikt en dus nog 1 jaar leerplichtig bleven, terwijl er ook waren, wier ouders eigener beweging den wensch te kennen gaven hun kind nog een jaar op school te laten. Zoo ontston den er zoogenaamde restklassen. waarvoor weliswaar de leerstof werd uitgebrela, doch nog niet in organisatorisch ver band, En vanzelf rees de vraag: is net onderwijs in dit officieuze 8ste leerjaar wel van zoodanige waarde, dat het op weegt tegen de opofferingen der ouders, die hun kinderen een jaar langer op school laten? De bestudeering van iat vraagstuk, hetwelk de volle belangstelling had van het gemeentebestuur, van den referendaris van onderwijs, den heer H. A. Vriend en bovenal van den inspecteur van het L O., den heer J. Baak. idde ertoe, dat in September 1929, op mijn ad vies en geheel overeenkomstig den opzet van het instituut méér ontwikkeling voor het volkskind! werd overgegaan tot de instelling van een achtste leerjaar. Het gemeentebestuur gaf hierdoor blijk zijn sociale taak terdege te verstaan door méér te willen geven dan waartoe het wettelijk verplicht is. Naast den wethouder van Onderwijs (mr. Tepe) gaf ook de Burgemeester blij ken van bijzondere belangstelling. Het onderwijs in het 8ste leerjaar is vooral toegespitst op de praktijk, m. a. w. er wordt gestreefd naar uitbreiding der algemeene ontwikkeling, voor zooverre deze practische beteekenis kan hebben: algemeene geschiedenis, eenig Inzicht in boekhouden, onderricht in één moderne taal (naar keuze Fransch of Engelsch); voor de meisjes: handwerken onder lei ding van vakleeraressen e.d. Hierbij dient aangeteekend, dat het onderwijs in de Fransche of Engelsche taal, aan daarvoor op grond van hun capaciteiten in aanmerking komende leerlingen, reeds in de 7de klasse aan vangt. En de praktijk heeft uitgewezen aldus de heer Bloemink met gerechtvaar digden trots dat voor een ernstig wil lend volkskind zeer goede maatschappe lijke posities te bereiken zijn. Dat is per saldo de beste reclame voor onze school, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat mij van verschillende zijden uit andere ge meenten verzoeken bereikten om inlichtin gen omtrent opzet en werkwijze van ons instituut. Maar, zoo vroegen wij, komt het bij de huidige economische depressie, waarin het voor jongens van 14-jarigen leeftijd toch erg moeilijk moet zijn een loonge- vende betrekking te vinden, niet vaak voor, dat de ouders den wensch te ken nen geven hun zoon of dochter nog een jaar op school te laten ondanks het feit, dat zij gerechtigd zijn deze te verlaten? Helaas neen, zuchtte de heer Bloe mink. Er zijn voorbeelden te over. dat de kinderen, wanneer ze 13 jaar zijn, zelfs het 8ste leerjaar niet volgen. Mijn erva ring is, dat in die kringen, waaruit wij onze leerlingen betrekken, het kind zelf een veel te groote zeggenschap heeft bij de beantwoording van de vraag of ze al dan niet een jaar langer op school zullen blijven. Het percentage, dat vrijwillig blijft, is veel te klein, ondanks de alge meene vraag uit arbeiderskringen naar méér ontwikkeling van het volkskind! Maar laten wij maar niet „tot mineur" overgaan en liever een wandeling door het gebouw maken, aldus besloot de heer BI. ons onderhoud. Zoo tusschen de bedrijven door had dc heer Bloemink ons reeds zijn groote vreugde te kennen gegeven over de wijze waarop zijn nieuwe ambtelijk home is in gericht en ons vluchtig bezoek maakte ons zijn enthousiasme begrijpelijk. Dc gemeente-architect, de heer Neijsingh heeft inderdaad met de hem ter beschik king gestelde middelen (minder dan de helft der benoodigde gelden voor een nieuw schoolgebouw!) gewoekerd, zoodat iemand, die niet met den vroegeren toe stand op de hoogte was, niet zal willen gelooven hier in een oud gebouw te ver toeven. In alle lokalen nieuwe naadlooze vloeren en met uitzondering van de zit banken nieuw meubilair; overal gezellige groote stalen schuiframen, waardoor licht en lucht vrijelijk kunnen binnenkomen een stijlvol trappenhuis; alles in fleurige, frissche tinten geschilderd; kortom het geheel maakt den indruk van een volko men nieuw gebouw Ook de aannemers Gebrs Randsdorp te Lisse en den op zichter J. J. Abspoel hebben alle eer van hun werk! De lokalen en gangen zijn gezellig ge stoffeerd met een zeer gevarieerde col lectie houtsneden etsen en prenten, welke een gunstige uitzondering vormen op de gebruikelijke schoolplaten en zich won derwel aanpassen in het kader van het hier te geven onderwijs Een origineelc gedachte: de kinderen op hun nieuwe school ook wat de wandversiering be treft, eens iets nieuws te laten zien! Een groot deel dezer attributen werd op zeer voordeellge condities beschikbaar ge steld door de Ned. Rotogravure-Maat schappij en de firma Lankhout te Den Haag, terwijl de aardewerkfabriek ,De Rijn" van den heer Zaalberg te Leider dorp een groot aantal vazen, kruiken en potten leverde tegen matigen prijs. Al-met-al mogen wij èn de gemeente Leiden èn het personeel der school van harte geluk wenschen met de wijze, waar op een zoo nuttig instituut als de Cen trale School voor het 7de en 8ste leer jaar vanaf heden is gehuisvest! BINNENLAND. Dc plechtige uitvaart van wijlen kardi naal Van Rossum. (Kerk en School, 2e Blad). Dc ziekte van Weil; 21 patiënten te Rotterdam; 5 dooden. (Gemengd, 2e Blad) Bij Diemen zijn gistermorgen twee per sonen bij een botsing tusschen tram en motorrijwiel gedood. (Gemengd, 2e Blad). 135 personen op een passagiersboot in levensgevaar; één der opvarenden door een vuurpijl gedood. (Gemengd, 2e Blad), BUITENLAND. Enorme belangstelling te Berlijn en Essen voor Stahlhelm-betooging en Katho liekendag. (Buitenl. Ie Blad). Spoedige afkondiging te wachten van dc nieuwe Duitsche noodverordening. (Buitenl., Ie Blad). De mijnwerkersstaking in België; in principe overeenstemming bereikt. (Bui tenland, le Blad). Morgen hoopt de heer G. Veenendaal, alhier, den dag te vieren, dat hij gedu rende 25 jaren als monteur bij de Singer- Maatschappij werkzaam is. Het zal dezen plichtgetrouwen jubilaris aan belangstel ling zeker niet ontbreken. Wegens de ongunstige weersgesteld heid van Zaterdag j.l. zijn de feestelijk heden ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin door de bewoners van de Rijn- en Schiekade voorloopig uit gesteld. Men verzoekt ons te melden, dat de inschrijving voor candidaat-leden der U. S. L. B is opengesteld op 20, 21 en 22 September a.s. van 1012 uur v.m. en 24 uur nam. In het verenigingsgebouw Rapenburg 6. Zaterdagavond is tengevolge van het warmloopen van een der assen van een machine een begin van brand ontstaan in de loonzagerij van de firma C. K. en Zn. in de Clarasteeg No. 28. Omwonenden werden op den brand opmerkzaam gemaakt door dat dichte rookwolken uit de werkplaats opstegen. Zij verschaften zich toegang en wisten het vuurtje met eenige emmers water te blusschen. De aanwezige motor spuit behoefde geen dienst te doen. In den afgeloopen nacht zag een surveilleerende politic-agent, dat er rook opsteeg uit een houten directiekeet, staande op het terrein van de nieuwe sociëteit ..Amicitia" aan de Steenstraat. Toen hij binnentrad vond hij daar tot zijn verbazing een 9-jarigen Jongen met zijn 8-jarlg zusje, die de ouderlijke woning waren ontloopen en een vuurtje hadden gestookt. De familie F. had eenige uren tevoren van de vermissing der kinderen aan de politie kennis gegeven. De politie bluschte het vuur en bracht de kinderen bij de ouders terug. De schade bleef be perkt tot een gat in den vloer. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Volwassen personen. Kind. Totaal Maandag 29 Aug. 35 35 Dinsdag 30 Aug. 37 37 Woensdag 31 Aug. .37 37 Donderdag 1 Sept. .38 38 Vrijdag 2 Sept. 39 39 Zaterdag 3 Sept. 38 38 Totaal 224 Men verzoekt ons dq aandacht te willen vestigen op een advertentie in dit Blad betreffende Servaas' Muziekhandel, Breestraat 102. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de inschrijving van leerlingen voor Vrijz. Godsdienst onderwijs. GEVEII PF PFRCFFi PN. Gehouden verkooping in het Notaris huis te Leiden op Vrijdag 2 September 1932, ten overstaan van: H. M. Markusse, notaris te Leiden. Het huis te Oegstgeest, Geversstraat 65, kooper Chr. Wijling q q. voor f. 8000. Dc volgende schepen zijn morgen radio- teiegralisch te bereiken via de daarnaast vermelde kuststations. Medegedeeld door de N.T.M. Radio-Holland. Baloeran. Scheven. Radio Chr. Huy- gens idem Colombia, idem Dempo, idem Flandria, idem Joh. v. Oldenb. idem Kota Baroe Aden Radio M v. St. Aldeg. Scheven. Radio Orania idem P. C. Hooft, idem Poelau Bras, Sabang Radio Poelau Tollo Scheven. Radio Van Rensselaer Idem Veendam, idem.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1