LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 2 Septembe, BUITENLAND. TELEGRAMMEN Bl'SLIGHTINGEN 0 HET INTERNATIONALE POOLJAAR BEGONNEN. BRIEF VAN EEN DER EXPEDITIE-LEbEN Aan een brief van een der expeditie leden, uit het Hollandsche Poolstation te Angmagsallk (Oost Groenland) is het vol gende ontleend: Maandag 1 Augustus: Begin van het Pooljaar. Heden aangekomen in Angmag sallk. Het laatste gedeelte van de reis naar hier ging over open, woelige zee. De schitterende ijstoestanden na Scoresby- sund veranderden vrij spoedig en dus moesten we een eind uit de kust. Den vol genden dag raakten we ln den mist en gisteren voeren we den geheelen dag in den mist, zoodat tegen den avond de kapi tein het maar opgaf en we stil bleven lig- gengen. Het binnenkomen in de fjord, waar. de Watklns-expedltle hun basis wil den vestigen, was al mislukt. Vorig jaar duurde het 4 dagen voor ze in Angmag sallk binnen komen konden. Maar nu kon den we gelukkig In den loop van den avond weer opstoomen, omdat er meer zicht kwam en sindsdien hebben we den gehee len nacht met volle kracht naar de kust gestoomd. In den loop van den avond kreeg de kapitein een bericht van Knud Rasmussen, die op het oogenblik in ver band met de politieke kwesties aan de Oostkust reist, dat hij waarschijnlijk aan het einde der week ln Angmagsalik zal zijn. Watkins had hem vroeger ontmoet en vond hem een „frightfully nice man." Qm 18 uur bij de meest Oostelijke eilan den van de Angmagsalikgroep. De kust is heel wat anders dan ln de buurt van Sco- resbysund, veel meer sneeuw en Ijs op de bergen. Eindelijk om 20 uur voor het eiland. Het binnenvaren is niet gemakke lijk, de fjord is nauw. Maar voordien zijn de eerste kajaks ons al tegemoet gekomen. Deze groep groeit aan tot ongeveer 60 welk maximum bereikt wordt als we voor de nederzetting zijn aangekomen. Ook daar ls het allerminst stil; veel menschen, voor al vrouwen op de heuvels ter linkerzijde. Later hooren we, dat er een twee dozijn umiaks ivrouwenbooten) uit verschillende nederzettingen van het district zijn ge komen, alles voor het schip. Enthousiaste ontvangst. Van de tot nu toe geziene foto's herkennen we ons eene huls direct, de nieuwe bestuurswonlng met vlaggestok, de kerk en links het radiostation. Bestyrer Rassow, Pastor Rossing (een Groenlander), radiotelegrafist Stelling- Berg en Dr. Matthiassen (anthropoloog, die hier een jaar woonde in onze a.s. hoofdwoning en die nu gaat vertrekken met de „Gertrud Rask") komen de wel komstgroeten uitspreken. Allergunstigste eerste indruk! 2 Augustus bij bovenstaande personen op bezoek, dat is het beste begin voor een goede verstandhouding. Verder het tweede huls in bezit genomen (het eerste is nog bewoond door de familie Matthiassen). De bagage komt langzaam maar zeker naar boven; op den rug of in de handen van Groenlanders. De volgende dagen verloopen met het controleeren van de bagage, het in huis brengen van kisten, die door regen inwen dig schade zouden kunnen oploopen. De 100 M. lange kabel wordt uitgelegd van de hoofdwoning naar het noorden, waar aan het eind een geschikt plateau is voor het magnetische variatie-paviljoen. Zaterdag 6 Augustus wordt het geraamte van het absolute magnetische paviljoen opgezet en zoo komt de zaak langzamer hand wat in beweging. De hulp van de Groenlanders bij het transport (hoogte verschil ongeveer 35 M.) is prachtig. Vaak zijn het net kinderen; zware lusten (200 a 300 K.G.) gaan met 20 of 30 man al trein tje spelend naar boven. Wij leeren zoo langzamerhand wat Eskimowoorden; van de Engelschen hadden wij hierbij uitste kende hulp, maar lastig blijft het. De beide hulzen vallen buitengewoon mee, zoowel wat de ruimte, als wat het aantal kamers betreft. Zaterdag 6 Augustus moesten we van de „Gertrud Rask" af, omdat deze voor de terugreis weer gereinigd moest worden. En zoo werd de nacht van 67 Augustus voor het eerst ln het huis doorgebracht. De rendier-slaapzakken werden ingewijd en bevielen uitstekend. De bevolking is allerplezierigst; de om geving mooier dan we gedacht hadden. Vooral de rijke vegetatie overtreft de stoutste verwachtingen (zie hiervoor uit voeriger de reeds gepubliceerde brief van Dr. Tinbergen.) We zitten hier uitstekend en naar ons gevoel in sommige opdichten heelemaal niet zoo ver van de wereld. Ook wat betreft de huishouding zal al les wel goed verloopen. wij hebben van de familie Matthiassen de Groenlandsche hulp overgenomen, die voor 10 kronen per maand wascht, stookt, zeehond en visch kookt, brood bakt en de huizen vrij van stof houdt. Steenkolen kunnen we in den winkel koopen. Van onze eigen petroleum mag slechts in porties van 300 Liter tege lijk bij ons worden opgeslagen. De rest ligt buiten de nederzetting aan de baai. Groenlanders zullen steeds kunnen zorgen voor het transport (dat niet gemakke lijk ls.) De opgegeven voorraden levensmiddelen hebben wij voor een groot deel direct in huls gekregen Practisch alles boven de 50 K.G. Wat overblijft van deze voorraden is aan het eind van het jaar weer over te doen aan den winkel, dus dat is best. Het contact met de verschillende men schen is niet gemakkelijk. De Bestyrer verstaat niets dan Deensch en Groen- landsch en spreekt het Deensch nog on duidelijk; voor belangrijke kwesties ge bruiken we anderen als tolk. De dominee spreekt wat Engelsch en is een in alle op zichten behulpzaam prettig persoon. De radiotelegrafist is behalve Deensch ook Engelsch machtig. De plaats voor de meteorologische waar nemingen is niet gek. Ik beschik: le over een heuveltje, ongeveer 20 M. links van het huis, geschikt practisch voor alles; be halve een flinke heuvel in Noordelijke richting zicht naar het Oosten ongeveer 20 KM. op een berg met sneeuw; 2e. over dien flinken heuvel in Noorde lijke richting, die gebruikt zal moeten worden voor de loodsballon, waarneming met benedenwind uit Zuidelijke richtingen en bij groote snelheden; ook voor de zicht bepaling in Noordelijke richting (de beste richting omdat de zon het hier niet be derft.) Maandag 8 Augustus. Vandaag zal de „Gertrud Rask" weer naar Kopenhagen vertrekken en de post meenemen. Dit is dus voorloopig de laatste gelegenheid om niet ln telegramstiil iets van de expedi tie te vernemen. Een prachtige morgen, heldere zon, lichte cirri, een Z.O. koeltje. DE ALGEMEENE TOESTAND. Opnieuw: het Duitschc memorandum De inhoud nog niet bekend Afwijzende houding van Amerika. Het Duitsche memorandum over de gelijkgerechtigdheid bij bewapening heeft ineens aller aandacht gevraagd, zonder dat men er den feitelijken inhoud van kent. Wij publiceerden gisteren onder ..Telegrammen" een tiental punten, die volgens het „Journal" den tekst van het memorandum zouden samenvatten, doch in een officieus Duitsch exposé wordt de Juistheid hiervan bestreden. Dit exposé luidt: „De uiteenzetting van minister von Neurath was gebaseerd op de resolutie, welke bij het verdagen der ontwapenings conferentie te Genève is aangenomen. Deze resolutie behelsde niets omtrent de kwestie, of de nieuwe maatregelen in zake ontwapening ook op Duitschland moesten worden toegepast. Om deze reden was het Duitschland niet mogelijk de resolutie te aanvaarden; het heeft deze dan ook van de hand gewezen. Tegenover den Franschen gezant heeft de minister er op gewezen, dat Duitsch land het recht heeft uitsluitsel te verkrij gen omtrent zijn eisch in zake gelijke rechten. Duitschland houdt vast aan het standpunt, dat de ontwapening der andere staten dient te geschieden naar het voorbeeld der Duitsche ontwapening Duitschland is voorstander van een zoo algemeen mogelijk radicale ontwapening. Deze ontwapening kan echter slechts vol gens dezelfde beginselen voor alle staten ten uitvoer worden gebracht. De maat regelen, welke in Duitschland zouden moe ten worden genomen, houden, naar de rljksweermlnister herhaaldelijk heeft uit eengezet, verband met den aard en den omvang der algemeene ontwapening. Bijzonderheden zijn nog niet besproken. De tien punten, zooals die in het „Journal" zijn opgesomd zijn niet te berde gebracht. Er ls slechts gesproken over het algemeene principe, dat door Duitschland als volgt wordt samengevat: Wat voor de anderen geoorloofd is, moet ook Duitsch land geoorloofd zijn. Omtrent het verloop der bespreking zijn ook de andere mogendheden ingelicht. Dat de beraadslagingen in de eerste plaats met Frankrijk zijn aangeknoopt, heeft zijn oorzaak in de omstandigheid, dat Frank rijk het minst van allen toenadering tot de Duitsche opvatting heeft getoond. Om trent de methode, volgens welke de be raadslagingen zullen worden voortgezet, is nog niets overeengekomen." Veel wijzer, omtrent den inhoud van het memorandum, wordt men door dit exposé niet en ook de Fransche regeering blijft nog zwijgen. De ministerraad heeft er gis teren over vergaderd. Harriot gaf een overzicht van de tot nu toe gevoerde onderhandelingen en zette het Fransche standpunt uiteen. Voor den ministerraad had Herriot reeds een bespreking met Paul Boncour, den minis ter van oorlog en met den Engelschen zaakgelastigde. Herriot weigerde tegenover de pers eenige verklaring af te leggen. Men ver wacht ook, dat over de beraadslagingen in den ministerraad geen officieel communi qué zal worden verstrekt. Natuurlijk staan de Duitsche bladen met hun oordeel geheel aan de zijde der regeering. Zij alle constateeren dat het tijd is de kwestie der gelijkgerechtigdheid op te lossen en zijn van meening dat het Duitsche standpunt niets te maken heeft met een streven tot bewapening. Van bevoegde Duitsche zijde wordt ver klaard dat uit de uitlatingen van den rijksweerminister blijkt, dat Duitschland zijn bewapening niet wil uitbreiden, maar dat het alleen het geld, dat het thans voor zijn weermacht uitgeeft op nuttiger wijze voor zijn veiligheid wil besteden, dan bij zijn huidige militaire organisatie mogelijk is. De Brltsche draadlooze dienst zegt dat de Britsche regeering volledig op de hoogte is gehouden van den gang van za ken met betrekking tot Duitschland's wenschen, die reeds op vorige conferen ties tot uiting zijn gekomen. Voorloopig houdt Engeland zich buiten de kwestie, maar het spreekt vanzelf dat zij dat niet langer zal kunnen doen zoodra het tot beslissende besprekingen zou komen Zoo min trouwens als de andere onderteeke naars van het verdrag van Versailles. Ook in Amerika wordt de Duitsche stap met belangstelling gevolgd en van gezag hebbende zijde is, in verband hiermede, het volgende gepubliceerd: „Amerika heeft op de eerste plaats be lang bij een vermindering der bewape ningen. Daarentegen zou iedere stap van welke zijde die ook ondernomen wordt, welke zou kunnen uitloopen op een ver hooging der bewapeningen, ongunstig worden opgenomen. Zonder ten opzichte van het vraagstuk van de aan Duitschland in het verdrag van Versailles opgelegde militaire beper kingen zelf stelling te nemen, moet het bekende Amerikaansche standpunt wor den herhaald, dat een pariteit, ook in zake het bewapeningsvraagstuk, door een verbetering der betrekkingen tusschen de Europeesche naties moet worden nage streefd,, waarbij alle naties afdalen tot het bewapeningsniveau van Duitschland. Onder geen omstandigheid zal ooit we der een wedloop in bewapening plaats vinden, want daardoor zou het moeilijke werk van een algemeene ontwapening waarschijnlijk onherstelbaar vernietigd worden." Conclusie: Amerika is vóór ont- en te gen bewapening. En dus ook tegen inwil liging van de Duitsche eischen, die tot bewapeningsuitbreiding zullen leiden! Op het schip worden de laatste maatrege len getroffen voor het vertrek en wat daarmee in verband staat. En evenzoo gebeurt het op den vasten wal; d.w.z. alles zal nu weer binnenkort zijn gewonen gang gaan, want daarvan hebben we eigenlijk nog niets meegemaakt. Alles is „efter skibstid" (dus na het vertrek van de „Gertrud Rask): de winkel is niet eerder open, kerk werd er Zondag maar niet ge houden. Alles wat er gebeurt, staat nu nog in nauw verband met het schip. Maar ik eindig nu, het werk roept! BELGIE. Naar het einde der mjjnwerkersstaking? Gisteren vergaderde de mijnwerkers-csn- trale van de streek van Charleroi in ge noemde stad om over de nieuwe compro mis-voorstellen te beraadslagen, welke door den minister van nijverheid waren gedaan. Een eind-regeling zal worden voorgesteld door een commissie van 6 vertegenwoor digers van de werkgevers en werknemers onder presidium van den minister of zijn afgevaardigde. De commissie moet haar werk voltooien binnen een maand. Het accoörd wordt afhankelijk gesteld van onmiddellijke werkhervatting. De meerderheid der vergadering heeft zich voor aanvaarding der voorstellen uit gesproken. Indien thans ook de werkgevers ze aannemen zal het einde der staking spoedig mogen verwacht worden. Naar men aanneemt zal de Koning het wetsontwerp inzake de middelen voor de schatkist dat hem door de regeering is voorgelegd, goedkeuren. Het ontwerp zal morgen aan de leden der volksvertegen woordiging worden kenbaar gemaakt. Het bevat ten eerste het uitgeven eener leening, welke anderhalf milliard mag be dragen en waarvan het eerste gedeelte van 1 milliard in het openbaar zal worden uitgeschreven, ten tweede het hernieuwen der schatkistbiljetten, die vervallen op 10 October; ten derde het uitgeven van tijde lijke biljetten op korten termijn. De regeering zal de Kamer verzoeken dit wetsontwerp direct af te handelen waartegen zij zich wel niet verzetten zal. DUITSCHLAND. Gemeenschappelijke verklaring van Cen trum en Nazi's Moeilijkheden in beide partijen Redevoeringen van Hitier en Diisterberg. De onderhandelingen tusschen het Cen trum en de Nazis hebben nog weinig voortgang. Gisteren zijn de vertegenwoor digers van beide partijen het na een bij eenkomst onder leiding van Goering eens geworden over de volgende verklaring, die wel geen andere bedoeling kan hebben dan het ongeduld der opgewonden gemoederen een weinig te temperen. Zij luidt: „Tegenover de talrijke veronderstellin gen van de Duitsche openbare meening wordt ten aanzien van de tusschen het Centrum en de Nationaal-socailisten han gende besprekingen geconstateerd, dat deze begonnen zijn en worden voortgezet met het doel, op langeren termijn iust en vastheid te brengen in de politieke ver houdingen in Duitschland, daar slechts op de grondslagen van een herstel van het vertrouwen een vruchtbare en duurzame economische verbetering en opheffing van het buitenlandsche politieke isolement be reikt kan worden en voor de toekomst verzekerd." Goed beschouwd getuigt deze verklaring van de wederzijdsche bereidheid tot sa menwerking, maar zij maakt niet de min ste toespeling op reeds bereikte resulta ten. En het is de vraag of men daar hard mee zal opschieten, want beide partijen hebben te worstelen met onderlinge moei lijkheden, die wel-is-waar nog in een be- gm-stadium verkeeren, maar spoedig tot Feen ontwikkeling zouden kunnen komen. Immers in den Katholieken kring is het de Beiersche Volkspartij, die niets hebben moet van de vriendschap met de Nazis, en anderzijds komt er ook in het kamp der Nationaal-Socialisten oneenigheid. In een te Dresden gehouden vergade ring van nationaal-socialistische opposi tieleden, die zich wegens de mislukking van den tot nu toe gevolgden koers van de partij van de Hitlerbeweging hebben afgescheiden, is besloten tot oprichting van de Duitsch-socialistische arbeiders partij. Midden September zal een eigen week blad verschijnen: „Der Deutsche Weg", terwijl op een in October te houden con gres het partijprogramma zal worden vast gesteld. Hoofdredacteur van het nieuwe week blad wordt Arno Franke, die tot kort ge leden hoofdredacteur van het te Dresden verschijnende i nationaal-socialistische dagblad „Der Freiheitskampf" was. Uitgever wordt Wilhelm Klute, een dei- meest bekende sprekers van de nationaal- socailistische partij, die kort geleden uit de partij gestooten is. Verder is gisteren een ernstig conflict uitgebroken in de nationaal-socialistische stormafdeeling te Hannover. Talrijke S.A.-mannen zijn in verzet ge komen tegen Gutterer, den plaatselijken leider. Woensdagavond is de zaak bespro ken in een rumoerige vergadering, welke door honderden S.A.-mannen en voorman nen der Hitler-partij werd bijgewoond. Aan de plaatselijke leiding is voorgesteld tot uitsluiting van 70 S.A.-mannen over te gaan. Hitier heeft bij een gisteren in het Sportpaleis te Berlijn gehouden betooging nog een gefulmineerd tegen een „dicta- tuur-Von Papen." Hij zette uiteen, dat de laatste pogingen van de reactie onder von Papen om de Nat.-soc. uit de verantwoor delijke posities te houden, zouden moeten mislukken. De Staat moet op krachtige wijze geleid worden en de macht moet in handen gelegd worden van menschen, die zeker van hun doel zijn, maar de opvatting van het volk moet die leiding dragen. Het volk wenscht geen dictatuur-Von Papen. Von Papen zegt dat zijn regeering geen dictatuur is, maar op zekeren dag zal dat bewezen worden. De Rijksweer is er niet tot bescherming van de regeering maar tot bescherming van het Rijk. Men zal, aldus Hitier, niet kunnen zeg gen dat wij een regime zullen uitoefenen dat op macht steunt. Wij zullen op onzen aanhang steunen. Wij zijn overtuigd, dat binnenkort het heele Duitsche volk achter ons zal staan. Ik protesteer er tegen, dat men mfj mijn geestelijk goed wil ontnemen en daarmee regeeren. Wij haten anderen niet, wij rei ken ieder de hand. Wij zullen alles doen opdat onze 30 millioen spoedig tot 60 mil- lioen worden. Het komt ons er alleen op aan Duitschland te redden. Ik wil een eind maken aan het bloedver gieten en een eind aan den chaos, maar nooit geef ik onze idee vrij. Dat heeft men toch reeds op 13 Augustus kunnen merken, dat ik voor de rol, die men mij toege dacht had, niet geschikt ben. Als de te genwoordige Rijkskanselier zegt: „Dan gaan wij tot ontbinding over", dan zeg gen wij: „Wat ons betreft 100 maal. Wij zullen overwinnen." Ook Overste Diisterberg, één der candi- daten bij de laatste presidentsverkiezing en tweede voorzitter van de Stahlhelm heeft gisteren een rede gehouden, zulks ter inleiding van den dertienden „Reichs- frontsoldatentag." Hij zette daarbij doel en wezen van de Stahlhelm uiteen. De wereldbeschouwing der Stahlhelm is: aaneensluiting der oude frontkameraden voor den wederopbouw van het rijk, in standhouding en aanwakkering van den frontgeest. Het belangrijkste deel is ech ter „bevrijding naar binnen en naar bui ten Als strijdhond voert de Stahlhelm politiek, geen partij- maar staatspolitiek. Hierop legde spreker ook in het verloop van zijn toespraak bijzonder den nadruk. In alle partijen van Duitschland, zoo zeide hij, zijn honderdduizenden mannen door den frontgeest bezield: het gaat er om dien geest aan te wakkeren, de gelijkge zinden te vereenigen en de opgroeiende jeugd in den geest der vaders weerbaar op te voeden. De jaren geleden geuite opvatting, dat nooit een party in Duitschland zou sterk zou worden, dat zij alleen haar opvattin gen aan alle andere kon opdringen, is door den dertienjarigen strijd juist ge bleken. Op bevel kan de uit de historische ontwikkeling voortgekomen veelzijdigheid der Duitschers niet worden verwijderd. Thans nu Duitschland in twee kampen is verdeeld, verklaart de Stahlhelm: er is Duitsch bloed genoeg vergoten. Het kei zerlijk woord: „ik ken geen partijen meer, ik ken alleen Duitschers". heeft thans evenals in Juli 1914 zijn diepe waarheid en beteekenis. Het verheugt de Stahlhelm dat haar opvatting door de noodzakelijk heid eener presidentieele regeering tot werkelijkheid is geworden. Het moet de taak zijn van alle Duitschers zich eens gezind achter deze regeering te scharen. Ten slotte keerde Diisterberg zich tegen het verdrag van Versailles en vooral te gen art. 231. „Wij willen geen revanche oorlog", zoo betoogde hij, „maar wij willen voor ons volk dezelfde veiligheid, die alle andere landen voor zich opeischen on danks hun gunstige geografische situatie en wij hopen, dat eindelijk in de wereld het inzicht zal baan breken, dat deze eisch rechtvaardig en noodzakelijk is." In aansluiting op deze rede een merk waardig bericht: Diisterberg zou ontslag •genomen hebben als tweede voorzitter van den Stahlhelm! Geruchten zeggen dat dit bedanken in verband zou staan met de oprichting eener nieuwe partij, met den Stahlhelm als kern en Von Pa pen als leider, maar wie Düsterberg's be toog hiervóór vermeld heeft gelezen, kan nauwelijks aannemen dat hij thans zelf de partij-vorming zal gaan bevor deren! o JAPAN. De toestand in Mandsjoerije. Overdreven genoemde berichten over den militairen tosstand in Mandsjoerije vorihde het onderwerp van een zinspeling van Araki, den minister van Oorlog, in een rede, die hij in het Lagerhuis gehou den heeft. Het aantal en de activiteit van de vrijbuiters, zeide hij, zijn overdreven geworden. De pacificatie wordt op be vredigende wijze voortgezet. Daar er onder het publiek éen zekere ongerustheid was gaan heerschen over den toestand in Mandsjoerije verklaarde de minister overtuigd te zijn dat nieuwe Ja- pansche versterkingen niet noodig zullen zijn. Hij gaf toe, dat 13 buitgemaakte Chi- neesche vliegtuigen door het vuur ver nietigd zijn bij een inval van bandieten te Moekden Maandag j.l., maar tijdens de operatie te Moekden van Woensdagavond is geen enkel verlies geleden en geen schade aangericht. Wij hebben reden te gelooven, zeide de minister dat Ma Tsjan Sajn op 29 Augustus gedood is. BOLIVIA. Wapenstilstand voor dertig dagen. De Boliviaansche regeering heeft be sloten de vijandelijkheden met Paraguay in den Gran Chaco voor dertig dagen te' staken. VONNIS VAN BEI GEWIJZIGD. LEVENSLANGE TUCHTHUIS^ BERLIJN, 2 Sept. (V. D.). Bij '0, J heden van het Pruisische Staalt? zijn de doodstraffen, die door gewone rechtbank te Beuthen t nationaal-socialisten die zie: schuldig gemaakt aan moord op -,j tegenstanders bijwijze van tij ging veranderd in levenslang hulsstraf. Ter motiveering van öèj nadiging wordt medegedeeld, dat f oordeelden op 't tijdstip, dat zij ae.l pleegden nog geen kennis droegen!, noodverordening van den RijkspM tegen de politieke uitspattingen vjfl 1932 en dat zij onbekend warer. :f zware straffen, die deze noodvereg behelsde. BERLIJN. 2 Sept. (V.D.). _In. met de gratie-verleening aan dep deelde Nationaal-Socialisten 4» Pruisische Staatsministerie verijl welingelichte kringen dat een r,e^ van het vonnis waarschijnlijk is. i beteekenen dat overeenkomstig i«l verordening inzake de Instelling rif tengewone rechtbanken het prot-B nieuwe in behandeling zal l:omt;| gewone rechtbank en wel in dit een jury-rechtbank. HET DUITSCHE MEMORANDn| LONDEN, 2 Sept. (V.D.) De Pa correspondent van de „Morning weet mede te deelen, dat Engelaa Frankrijk geenszins op hetzelfde i punt staan ten opzichte van de Dl bewapeningseischen, doch dat bei! geeringen voornemens zijn gemeen pelijk op te treden. Tijdens de onta op het Kanaaleiland Jersey hebbe Herbert Samuel en Campbell teg Herriot duidelijk verklaard, dat di gelsche regeering de oplossing n vraagstuk der gelijkberechtigdheid bewapening zeer wenschelijk acht,] zij daarbij niet zoo ver gaat als Di land ,dat de oplossing van dit vra als een noodzakelijke voorwaarde vi slagen der Ontwapeningsconferent schouwt. Engeland is echter voors van speciale onderhandelingen en t: den wensch, dat Frankrijk en Di land reeds vóór de hervatting der wapeningsconferentie tot een zeker! eenstemming komen. Duitschland a den eisch tót opvoering zijner bews; kunnen opgeven wanneer de mogendheden een directe aanzi^B, vermindering van bewapening in d!^ van het Verdrag van Versailles kunnen toezeggen. Frankrijk zou bracht kunnen worden een zekere i nisatie van de Duitsche Rijksweer staan, op voorwaarde dat deze ziel perkt tot de technische zijde zooa! derniseering. mechaniseering enz. e: invloed heeft op den politieken terwijl verder als voorwaarde gestel kunnen worden, dat Frankrijk voor zijn veiligheid krijgt. De ori stemming tusschen Frankrijk en Enj^E zou den vorm van een compromii schen de opvatting van beide landen nen aannemen. De Fransche regi verzet zich niet tegen onderhandel in deze kwestie, doch wil deze in geval alleen voeren en staat erop, andere betrokken mogendheden als land en Italië, maar ook Amerika, zullen deelnemen. ECUADOR. Nog steeds een verwarde toestand. De strijd tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen woedt te Quito nog steeds voort. De toestand is uiterst ver ward. Betrouwbare berichten zijn niet te verkrijgen, daar er een strenge censuur is ingevoerd. De verwarring is nog grooter geworden door h'et feit, dat de ambtstrijd van de regeering-Martinez in den vorigen nacht was afgeloopen zonder dat er een nieuwe regeering is gevormd of de oude is belast met het verdere beheer der loo- pende zaken. Heden wordt de Engelsche kruiser „Durban" te Guyaquil verwacht, hetgeen men in verband brengt met den opstand. Radioberichten maken melding van vreeselijke toestanden, welke te Quito zouden heerschen. Op de straten liggen ontelbaar veel dooden. die door het on onderbroken geweervuur niet verwijderd kunnen worden. De opstandelingen en de inwoners hebben gebrek aan voedings middelen, terwijl het water schaarsch is. Reeds moeten er besmettelijke ziekten zijn uitgebroken. Perron H. S. M. Op werkdagen: R1 c n tin g Amsterdam Rotterdam Utrecht •3_ •3— 5.15 7_ 13.10 10.50 10.40 15.55 13.35 13.— 20.10 15.25 13.50 15.55 14.30 16.30 16.20 17.50 16.50 19.20 22.10 23.05 22.56 Des Maandags en daags na een feest dag niet. Op Zon- en Feestdagen: 3.15 3— 22.56 22— Station Heerensingel Bus aan den trein, niet op perron. Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12.35 16,27 18.44 PARIJS. 2 Sept. (V. D.). In des; i avond gehouden kabinetszitting i Herriot zijn collega's op de hoogte van den Duitschen eisch tot gelijkbet tigdheid inzake bewapening. Omtreii ontvangst, die deze Duitsche stap in cieele Fransche kringen heeft gevom" welk antwoord Herriot voornemens s geven, wordt het diepste stilzwijgen waard. Voorloopig wordt slechts verf' dat het antwoord der Fransche res nog eenigen tijd op zich zal laten wal aangezien Herriot voornemens is cm te zoeken met de regeeringen van voormalige geallieerde landen en w het bijzonder binnen het kader van Engelsch-Fransehe consultatieve van wil overtuigen, hoe de Duitsche in officieele Engelsche kringen ls vangen. PARIJS. 2 Sept. (N. T. A.) M«1 wacht dat Herriot morgen een vem zal afleggen over het Duitsche r randum. VERBOND TUSSCHEN MANDSJ0D| EN JAPAN. LONDEN. 2 Sept. (V. D.). De Express" meldt uit Moekden, «'J Mandsjoerijsche regeering naar aan.^-1 van de aanval van Chtneesche vrï' gers op Moekden heeft besloten to: sluiten van een defensief verbonoj Japan. De hiervoor noodige onderop lingen zullen ten spoedigste worde11 opend. TOKIO, 2 Sept. (Reuter). BeW^I recht van troepen in Mandsjoerije vj tionneeren krijgt Japan, volgens zPJ inzicht geen nieuwe rechten; het bevestigd slechts den ouden toestse De woordvoerder van het minis'C1;; buitenlandsche zaken verklaart, geen kwestie van protectoraat >^.J Mandsjoerije behoudt geheel ziJhv in buitenlandsche zaken en no» aangelegenheden. Hij voegde hieraan toe, dat lijk later een militair verdrag gesloten, teneinde de bizonde:-1'"'^! regelen doch het verdrag behc-- geheime clausules. Voor de onderteekening zuil® van het verdrag aan de grootf I heden worden gezonden. Japan ls nog niet besloten verdrag, dat 15 September van worden, te Genève zal laten rc.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2