ARNHEM" LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 1 September BINNENLAND. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. FAILLISSEMENTEN. SCHEEPSVERBINDING' DE STAKING IN DE SCHEEPVAART. Werkgevers wel, werknemers niet tot onderhandelen bereid. De Bond van werkgevers in de koop vaardij heelt gisteren het volgende tele gram gezonden aan den Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn.: Bond van werkgevers in de koopvaardij Is bereid status quo gedurende September te handhaven en met de contactcommissie te onderhandelen over collectief contract. De contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij heelt zich met het volgende schrijven gewend tot den Rijksbemiddelaar. In aansluiting op de besprekingen van Woensdagmiddag naar aanleiding van het door U gedane voorstel, zij het ons ver oorloofd het volgende onder uw aandacht te brengen. Door ons is betoogd, dat tegen over de moeilijkheden, die ongetwijfeld voor het scheepvaartbedrijf bestaan, in het oog dient te worden gehouden, dat de zeevarenden van Nederland allen zonder onderscheid reeds herhaalde malen en tot zoodanige bedragen gageverlaglng hebben aanvaard, dat hun loonen belangrijk staan beneden het peil der loonen van verge lijkbare groepen van andere Nederland- sche werknemers. Wij voerden aan dat het onder deze om standigheden niet wel doenlijk is om over verdere gageverlaglng te spreken, waar bovendien de werkgeversorganisatie ver langt om zij het geleidelijk te komen tot een peil hetwelk overeenkomt met dat der landen met gedeprecieerde valuta. Op grond van deze overwegingen meenden wij de derde onzer voorwaarden te moeten stellen: „ten aanzien van de lijnvaart handhaving van de loonen der collectieve arbeidsovereenkomst." Tot onze spijt heeft u deze voorwaarde niet overgenomen in het door u aan par tijen gedane voorstel, omdat zij naar uw oordeel niet van belang zou zijn en daar om naar de verdere onderhandelingen tusschen partijen zou kunnen worden ver wezen. Dit inzicht nu, kan door ons niet worden gedeeld omdat het huidige con flict mede is ontstaan ter bescherming van de bestaande loon- en arbeidsvoor waarden en nu moeilijk maatregelen met dit doel getroffen, ongedaan kunnen wor den gemaakt, zoolang het mogelijk is dat het totstandkomen der collectieve arbeids overeenkomsten zal afstuiten op een ver langen tot gageverlaging in de lijnvaart. Ten aanzien van punt vier in het door u uitgegeven persbericht mogen wij op merken dat daarbij niet bereidheid tot onderhandelen over gageverlaglng op den voorgrond stond, doch wel het denkbeeld om met de regeering in overleg te treden ten einde ter wille van de werkverruiming en voor de vrachtvaart maatregelen te treffen om de moeilijkheden thans aan de uitoefening van dit bedrijf verbonden althans ten deele zouden kunnen ophef fen. Indien daartoe medewerking zou kun nen worden verkregen, dan verstaan wij het, dat alle partijen zich daarbij een offer zouden hebben te getroosten, waarbij dan evenwel voor de zeelieden dit het troostrijke zou zijn dat het hier zou gaan om maatregelen van tiJdeHJken aard, die verdwijnen naar mate de toestand zich in gunstlgen zin wijzigt. Waar wij evenwel begrijpen dat onder handelingen over een zoo moeilijke zaak geruimen tijd zullen duren gaven wij in overweging ten aanzien van de arbeids voorwaarden den status quo gedurende twee maanden te handhaven. Mocht ech ter de tegenpartij er grooten prijs op stel len dezen termijn tot een maand te be perken dan zou daartegen door ons geen overwegend bezwaar worden gemaakt. In het ook reeds door u ter zitting uitge sproken vertrouwen, dat, indien het bij ernstig gevoerde onderhandelingen aan partijen zou blijken, dat deze termijn te kort is, belde elkander dan wel zullen vinden ten aanzien van de noodige ver lenging. Met een verwijzing van punt 5 en 6 naar de verdere onderhandelingen zouden wij ons kunnen vereenigen, omdat vanzelf sprekend tijdens de onderhandelingen geen maatregelen als ten zesde bedoeld, door de reederijen zullen worden getroffen. Met verontschuldiging voor het feit dat wij een zoo uitvoerige uiteenzetting moe ten geven, deelen wij u mede, om boven aangegeven redenen niet op uw voorstel te kunnen ingaan." Naar wij hedenmorgen van de Holland- Amerlka-lijn vernamen, is het vertrek van het s.s. „Volendam" naar Amerika, dat he denavond zou plaats vinden, uitgesteld. Wanneer het schip wel zal vertrekken, wist men nog niet mede te deelen. EEN RESOLUTIE VAN DE S. D. A. P. Volgens het „Volk" hebben de Alg. Raad en het dagelijksch bestuur van het N V.V. zich vereenigd met de volgende ontwerp resolutie van het partij-bestuur der S.DA.P. Het congres der S.D A.P.gehouden te Utrecht op 17 en 18 September: 1. protesteert met verontwaardiging tegen het voornemen der regeering, blij kende uit de opdracht aan de commissie- Weiter, om over te gaan tot een blijvende verlaging van de staatsuitgaven, welk voornemen de bedoeling verraadt om de staatszorg voor het geestelijk en stoffelijk heil des volks duurzaam in te krimpen; 2. protesteert niet minder ernstig tegen de opvatting van de commissie-Weiter, volgens welke de financieele moeilijkheden van den Staat uitsluitend moeten worden overwonnen met bezuinigingen, waarbij geen enkel volksbelang wordt ontzien; 3. verwerpt de gedachte, dat zou mogen worden overgegaan tot vermindering van den steun aan de werkloozen; 4. eischt, dat alllereerst zal worden over gegaan tot een zoover mogelijke vermin dering van de militaire uitgaven, door nationale ontwapening; 5. acht het vervolgens dringend nood zakelijk, dat de rente der Staatsschuld belangrijk wordt verlaagd, hetzij door con versie van Staatsleeningen, hetzij door invoering van een zg. couponbelasting, welke ook andere obligaties dan die van den Staat kan treffen, en dat de gewone Rijksbegrooting gedurende eenige jaren wordt ontlast van den druk van de aflos singen van de Staatsschuld; 6. eischt. dat ter versterking van de Staatsinkomsten zal worden besloten tot de heffing van een progressieve crisisbe lasting op de inkomens, met inachtneming van de vermeerderingen en verminderin gen, die deze ondergingen; tot verhooging van de dividend- en tantièmebelasting; tot verhooging van de successiebelasting; tot belasting van weeldeuitgaven, en, in het bijzonder ter bestrijding van crisis- uitgaven, tot een heffing ineens van l per cent der vermogens; 7. wijst af, dat zoolang op het milita risme niet tot het uiterste is bezuinigd en zoolang niet, door toepassing van de sub 5 en 6 aangegeven middelen, met inacht neming van draagkracht, de crisislasten op kapitaalbezit en groote Inkomens zijn afgewenteld, de Rijksfinanciën zooveel mogelijk zijn versterkt zal worden over gegaan tot verdere verlaging van de sala rissen en loonen van het overheidsperso neel, tot verminking van de wetgeving op het volksonderwijs, tot verzwakking van de grondslagen der sociale verzekeringen en tot inkrimping van de sociale wetge ving en van de zorg voor de volksgezond heid; 8. komt met kracht op tegen de staking van de Zuiderzeewerken en beperking van andere groote werken en verlangt ver meerdering van duurzame werkgelegen heid; 9 veroordeelt de in het rapport der com- mlssie-Welter aanbevolen gedachten, om de autonomie der gemeenten aan nieuwe banden te leggen; 10. acht het noodlg, opdat de Staat in de toekomst zijn groote gemeenschapstaak zal kunnen vervullen, dat zoo spoedig mo gelijk zal worden besloten om een aantal bedrijfstakken in overheidshanden te nemen, waarbij inzonderheid wordt ge dacht aan een tabaksmonopolle, 'n Staats- verzekerlngsbedrljf en een Staatshypo- theekbank; 11. eischt, dat een begin zal worden ge maakt met socialisatie van die bedrijfs takken, welke daarvoor in de economi sche structuur van het land geschikt zijn; 12. stelt vast, dat S.D.A.P. en N.V.V. reeds onverwijld een krachtige actie tegen het plan-Weiter hebben ingezet en roept de arbeidersklasse van Nederland op, om met al haar kracht de verwezenlijking van de hierboven genoemde doeleinden te be vorderen, opdat de crisis niet in nog groo- tere mate dan nu reeds het geval is. el lende brengt over het proletariaat en de macht wordt versterkt, die uit deze chao tische maatschappij een geordende samen leving zal opbouwen. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Arnhem is, 72 jaar oud, overleden de heer J. M. A. Hoogvliet, notaris te Am sterdam. De officieele opening van het vlieg veld Eindhoven is bepaald op Zaterdag 10 September, des namiddags om half drie. UIT NED. OOST-INDIE. HET CONFLICT IN DE KOOPVAARDIJ. BATAVIA. 1 Sept. (Anetal. De Ver. van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koop vaardij en de Ver. van Scheeovaartbouw- kundigen zijn van plan in verband met het conflict in het scheepvaartbedrijf, een fi nancieele en moreele steunactie te oreani- seeren, dat geschiedt op verzoek van de Centrale van Koopvaardijofficieren, RECLAME. waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. Bijkantoor: RIJNSBURGERWEG No. 47. Dir. P. J. ROEM. 99 9154 IJMUIDEN 1 Sept. VISCHPUUZEN. Tarbot per K.G. f. 1.20—0.70, Griet per kist van 50 K.G. f. 28.50—8.50, Tongen per K.G. f. 1.90 —0.85. M.ddt'.schol per kist van 50 K.G, f. 29 Zetschol f. 27—22, Kleine Schol f. 20-1,6, Bot f.2, Schar f.11—5, Tong schar f. 38—30, Roggen per 20 stuks f. 16, Vleeten per stuk f, 2.64, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.20.45 Groste Schelvisch f. 22.50—18, M.ddel Scr.el- visch f, 18.50—17, Kle'nmiddel Schelvisch f. 17—8.50, Kleine Schelvisch f. 10—2.60, Kabeljauw per kist van 125 K G. f.62—27, Gullen per kist van 50 K.G. f. 11.500.55 Lengen per stuk f. 0.64, Heilbot per K.G. f.2, Wijting per kist van 50 K.G. f. 2.80— 120 Makreel f. 5-2.70. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: IJM. 7 met f.2505, [JM. 133 met f.1607, IJM. 31 met f.3404, IJM. 22 met f.1543, IJM. 123 met f.1916. 5 kotters E. 45 met f.835 E. 282 met f.763. S. 66 met f.516, F.N. 178 met f.341, O.N. 98 met f.369. 5 loggers: IJM. 233 met f.469, K.W. 154 met f.523 K W. 5 met f.712, KW. 49 met f.549, K.W. 51 met f.780. L.T. 45 met f. 104 voor versche haring. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitsch memorandum inzake bewapening Opgewondenheid in de Fransche Pers. Twee dagen achtereen: eerst in een persartikel, daarna in een interview, heeft de Duitsche rijksweerminlster Von Schlei cher de aandacht der gansche wereld op gevraagd voor de Duitsche eischen inzake gelijkberechtigdheid bij bewapening thans is de klap op de vuurpijl gevolgd door het zenden van een Duitsch memo randum aan Frankrijk, Zóó tenminste wordt het in dé eerste berichten dienaan gaande voorgesteld en onmiddellijk is de Fransche pers in het geweer gekomen! Nog vóór de inhoud van het memoran dum bekend is, beginnen de Fransche bla den reeds scherp te ageeren tegen de ver moedelijk gestelde eischen. Uitgaande van de veronderstelling dat de Duitsche stap in den geest ligt van de mondelinge verklaringen en het laatste artikel van den rijksweerminlster, richten de aanvallen zich tegen het Duitsche standpunt in zijn geheel. Herriot wordt bezworen een krachtig „Neen" te stellen tegenover de Duitsche eischen en zich niet te laten bewegen tot concessies op 't gebied der militaire clausules van Versail- les. Men verwijt den premier in Lausanne te tegemoetkomend te zijn geweest. De ..Journal" schrijft, dat de binnen- landsch politieke strijd tusschen natio- naal-socialisten en „militaristen" voor Frankrijk geen beteekenis heeft. Men zal belde Duitsche groepen steeds eensgezind vinden, wanneer het er om gaat storm te loopen tegen de militaire clausules, welke in standhouding de beste garantie voor den vrede vormt. In zijn artikel kondigt de rijksweerminlster heel eenvoudig aan, dat Duitschland zijn rijksweer uit eigen machtsvolkomenheid zal vrij maken van de boeien van Versailles. Het is niet bij zonder verwonderlijk, dat veldmaarschalk von Hindenburg, generaal Von Schleicher en kapitein von Papen in de allereerste plaats de oude Duitsche militaire macht weer willen herstellen. Frankrijk is ge waarschuwd. Ook de „Temps" richt zich tegen de Duitsche regeering. De eischen zijn niet nieuw. De motiveering getuigt echter van de Pruisische arrogantie van de nieuwe heeren. Generaal von Schleicher doet als of de militaire bepalingen van het verdrag van Versailles niet meer bestaan. Wan neer de minister schrijft, dat Duitschland in de toekomst bereid is aan een ware ont wapening mede te werken, doch dat men niet te veel moet eischen van het geduld van het volk, dan voert hij zijn „trouw hartigheid" koelbloedig tot onbeschaamd heid op. Van bevoegde Fransche zijde wordt ver klaard, dat het Duitsche memorandum geen nota, maar een samenvatting is. De Fransche ambassadeur Francois Poncet heeft Dinsdag met den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, een bespreking gehad over de kwestie der re organisatie van de rijksweer. In aanslui ting op dit onderhoud heeft von Neurath den ambassadeur met memorandum over handigd, hetwelk Poncet tezamen met een eigen rapport aan den;Quay d'Orsay heeft doen toekomen. Zoowel het Duitsche ré sumé als het rapport van den ambassadeur zouden den premier nog gisteravond in Cherbourg ter bestudeering geworden. De „Mattn" stelt in overeenstemming met de van officieele zijde aan de pers verstrekte verklaringen in het licht, dat het bij den Duitschen stap een poging be treft om de reeds in Genève tusschen Brüning, Tardieu, Stimson en MacDonald aangevangen besprekingen weer te her vatten, Rijkskanselier von Papen heeft in Lausanne getracht den Franschen premier voor zijn plan betreffende een reorgani satie der rijksweer te winnen. Toen heeft Herriot echter duidelijk te verstaan ge geven, dat hij niet geneigd was de vroeger aangeknoopte onderhandelingen voort te zetten. Het betreft thans dus een nieuw initiatief van de rijksregeering. Herriot reeds gisteren door journa listen gepolsd heeft natuurlijk gewei gerd een verklaring af te leggen voordat hij den tekst der nota kende. Heden wordt bovendien een kabinets-zitting ge houden en tot zoolang zal de Fransche minister-president wel zwijgen. Ook van Duitsche zijde is nog geen enkele verkla ring gegeven. Het Fransch-Engelsche vacantie-uit- stapje naar Jersey is weer achter den rug en het publiek is niets wijzer geworden. Wél nieuwsgieriger! Want bij alle vragen die telkens naar voren kwamen heeft zich thans deze gevoegd: „Waarom kwam Sir Austin Chamberlain gisteren naar Cher bourg om daar met Herriot te praten, nog juist voordat laatstgenoemde naar Parijs vertrok?" Het schijnt duidelijk dat daar op Jersey belangrijke besprekingen zijn gevoerd, zóó gewichtig dat ook Sir Cham berlain er zich mee heeft moeten be moeien, maar omtrent het onderwerp blijft men voorloopig in het duister tasten! Uitgesproken: J. P. Knibbe, tandheelkundig student, Haarlemmermeer, Sloterweg 384 Rijk. R.-c. mr. jhr. E. H. Strik van Linschoten; cur. mevr. mr. E. J. Scheltema Coaradi, Haarlem. DUITSCHLAND. Goering: tegen volgende week bij Von Hindenburg ontboden. - Ook dr. Brüning gaat onderhandelen. - Von Papen en het Saargebied. De heer Goerlng, voorzitter van den Duitschen Rijksdag gaat dus niet naar Neudeck om er te pleiten voor een nieuw kabinet en voor het voortbestaan van den rijksdag. Per telegram heeft de rijkspresi dent hem geantwoord dat hij beter in Berlijn blijven kan om daar Von Hinden- burg's terugkomst af te wachten. Dat antwoord is overigens in zeer vriendelijke bewoordingen gesteld: Het luidt: „Voor de mededeeling der verkiezing van het Rijksdagpresidium betuig ik U mijn besten dank; evenzeer voor het mij mede gedeelde voornemen van het nieuwgeko- zen presidium, zich mij nu reeds hier voor te stellen. Daar ik in den loop der volgende week naar Berlijn denk terug te keeren, verzoek ik U den heeren vice-presldenten af te zien van een reis hierheen en mij het voorgenomen bezoek in den loop der volgende week te Berlijn te brengen. Het tijdstip hiervoor zal ik U daar opgeven. Voorloopig betuig ik U en den heeren vlce- presidenten langs dezen weg mijn goede wenschen voor Uwe leiding der zaken. (w.g.) Hindenburg." Naar de parlementaire dienst van Wolff verneemt, geloofde het presidium van den Rijksdag uit het vriendelijke antwoord van den President te mogen opmaken, dat de Rijkspresident geneigd is, alvorens ver dere besluiten te nemen, het presidium ge- legenheld te geven, hem over den nieuwen I toestand rapport uit te brengen. Men I neemt aan, dat dit nog vóór de tegen vol gende week Donderdag belegde plenaire zitting van den Rijksdag het geval zal zijn en hoopt, dat het lukken zal den Rijkspresident toch nog te overtuigen van het voorhanden zijn van een rijksdag, die wel degelijk tot productief werk in staat is. Vóór dien zal er dan echter overeenstem ming moeten komen tusschen Nazi's en het Centrum en aan zulk een coalitie wordt hard gewerkt. Ook dr. Brüning neemt er nu aan deel. In antwoord op een tot hem in de D. Allg. Ztg. gerichte vraag heeft hij mede gedeeld, dat hij zich, na aanvankelijk te hebben geweigerd, thans bereid heeft ver klaard tot een conferentie met nat.-soc. leiders, ten einde na te gaan of vorming eener constltutloneele regeering mogelijk is. Een poging daartoe was ook voor hem een gewetenskwestie. Hij acht het zijn plicht het gezag van den rijkspresident te helpen versterken en het gebruiken van ongrondwettige middelen tegen te gaan. Hij wordt niet door verbittering geleid, maar door de zorg voor het vaderland. Ook hij keurt de vonnissen van Beuthen af. Overigens is het voeren van onderhan delingen de taak van die leden der cen trum-partij, die het bestuur daartoe spe ciaal heeft aangewezen. Hoe de Duitsch-nationalen denken over die besprekingen tusschen „zwart" en „bruin" blijkt wel uit een artikel in hun persdienst. Hierin wordt gezegd, dat de Duitsch-nationale vice-president van den Rijksdag. Graf, natuurlijk zou hebben deelgenomen aan het bezoek, hetwelk door het presidium van den Rijksdag bij von Hindenburg zou worden afgelegd. Hij zou echter en wel met goedkeuring van de Duitsch-nationale rijksdagfractie niet meegegaan zijn met een eventueele poging van Goering, om den Rijkspresident tijdens dat bezoek politieke eischen op te dringen. Graf zal er bij het a.s. bezoek aan den Rijkspresident, hetwelk te Berlijn zal plaats vinden, op wijzen, dat de Duitsch- nationalen niet de opvatting van Goering deelen, volgens welke de huidige Rijksdag een „groote tot werken in staat zijnde nationale meerderheid" heeft. De Duitsch- nationalen zullen dan ook niet medewer ken aan eventueele stappen, waarbij men van het tegenwoordige systeem van een presidentskabinet zou teruggrijpen naar het parlementaire systeem. De Duitsch-nationalen hebben ook bij de Dinsdag gehouden stemming in den Pruisischen Landdag van deze opvatting blijk gegeven, door tegen de motie van wantrouwen der nationaal-socialisten. in gediend tegen den rijkscommissaris, waar voor pok het centrum en de linkerzijde hun stem uitbrachten, te stemmen. Het tijdstip, waarop de rijkskanselier voor den rijksdag zijn groote programma rede zal houden staat, naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, nog niet vast. Nadat met den rijkspresident een prin- clpieele overeenstemming in de groote politieke en economische kwesties is be reikt, zal de rijkskanselier mét von Hin denburg aangaande alle politieke kwesties in contact blijven en alle details voor elk geval afzonderlijk met hem bespreken. De indruk, die uit persberichten zou kunnen ontstaan, als zou de rijkspresident voor alle afzonderlijke maatregelen in zekeren zin blanco volmacht hebben ge geven, is dus niet Juist. Intusschen zal Von Papen voorloopig den steun van Von Schleicher moeten missen. Deze minister lijdt namelijk aan een lichte ontsteking van de galblaas en zal daarom een korte reis maken tot her stel van zijn gezondheid. Ter gelegenheid van het twaalfde con gres van den Bond van Saarvereenigingen, welk congres op 11 September a.s. te Coblenz wordt gehouden, bevat de „Saar- freund" een artikel van de hand van rijkskanselier von Papen, die o.a. schrijft: „Voor de eerste maal staat een Saar- lander aan het hoofd der rijksregeering. Ik behoef niet te verzekeren, dat het kunstmatig door het verdrag van Ver sailles opgeworpen Saarprobleem mij nooit uit de gedachte is. Ik ken het Saargebied uit eigen aanschouwing en zie in de Saar- landers mijn landslieden. Doch afgescheiden van het toeval dat het mijn geboorteland is, behoort het tot de voornaamste taak bij mijn ambt, om te zien naar de mogelijkheden om het Saar gebied spoedig weer volledig in ons bezit te hebben. Dat het Saargebied Duitsch is en Duitsch wil blijven heeft de bevolking in de afgeloopen dertien jaar van ge dwongen afzondering van het vaderland bewezen". Von Papen schrijft verder, dat de roep der bevolking niet langer in den wind kan worden geslagen en niet meer vervalscht kan worden. De toenemende bekendheid van de ware stemming der bevolking doet de hoop groeien, dat het spoedig zal ge lukken, het willekeurig geschapen Saar probleem op zoodanige wijze uit den weg te ruimen, dat de menschen van het ge- heele Duitsche volk er door in vervulling gaan. De rijksdagfractie der nationaal-socia- listische partij heeft aan de vijf ter dood veroordeelde nazi's in Beuthen, een tele gram van den volgenden inhoud gezon den „Uw lot maken wij tot het onze. Wij zullen niet rusten tot onze strijd om uw leven gezegevierd heeft." Vele vonnissen zijn inmiddels weer ge veld. De speciale rechtbank te Berlijn veroor deelde twee arbeiders in verband met een aanval op nazi's op 16 Juli 1.1. resp. tot 9 jaar tuchthuis- en 3 jaar gevangenisstraf. Vijf communisten veroordeelde zij wegens een overval op een nat.-soc. vergaderlokaal op 18 Juni 1.1., een tot 3Vs jaar tuchthuis en vier tot gevangenisstraffen. De speciale rechtbank te Hlrschberg ver oordeelde eenige deelnemers aan 'n vecht partij tusschen nazi's en rijksbanlerman- nen op 8 Juli te Schmiedeberg wegens het onbevoegd dragen van wapenen tot ge vangenisstraffen van 1 a 2 maanden. De speciale rechtbank te Altona behan delde de strafzaak tegen 13 communisten wegens poging tot politieken moord. Twee werden veroordeeld tot zes jaar, een tot vier jaar en twee tot anderhalfjaar tucht huisstraf, Vier beklaagden werden vrijge sproken, de anderen kregen gevangenis straffen varieerende tusschen a, 1 den en twee Jaar. Voor de speciale rechtbank t. hebben 17 communistische rria, vrouwen terechtgestaan, verin, deelneming aan een samenschoo l Juni; zij zouden de politie hebtx-J vallen, waardoor verscheidene f zijn gewond. Twee beklaagden werden venx. twee jaar en een tot anderhalf jj^J huisstraf, alle andere tot gevang»! fen van zes tot negen maandejl vrouwen werden vrijgesproken De Duitsche Katholiekendag g te Essen aangevangen met een biji van het Centraal Comité. Voort' kinderbijeenkomsten en een groou bijeenkomst der Katholieke schor' satle plaats. De stad Essen heeft talrijke vlaggen getooid. Reed: zijn talrijke deelnemers uit alle dee'. het land en ook uit het buitenland aangekomen. Van hen noemen wij o.a. den ai schen nuntius Orsenigo, den aartsb' van Keulen kardinaal Schulte, aü schop Prober van Freiburg, wijt: dr. Hammels van Keulen, bisschop van Roemenië en vele andere kei hoogwaardigheidsbekleeders. De bisschap van Berlijn, dr. Sch kan om gezondheidsredenen niet Katholiekendag deelnemen. Van de wereldlijke autoriteiten wij o.m. de vroegere rijkskansgli; Marx en dr. Bruening, de vroeger: ministers Stegerwald en Hirtsiele; Bracht, de plaatsvervangende Rijk missaris voor Pruisen, kan slechts openingsbrieenkomst deelnemen rijkskanselier von Papen door drln ambtsbezigheden verhinderd is naar te komen. Het thema van den Katholieken! Christus in de groote stad. De gee. achtergrond is het religieuse leven moderne stedelingen te verdiepen probleem op te lossen of en hoe Ct lijke geloofsmoed en Christelijke houding te vereenigen zijn met hi worvene der moderne cultuurontwikl Uit het handboek van den Rijksdag blijkt, dat 59 afgevaardigd! leeftijd van 32 jaar nog niet hebbe reikt. Het jongste lid van den Rijks de communist Janka. die op 17 Me werd geboren. Hij is sinds 1924 als taris in dienst van zijn partij. o ENGELAND, Er worden drie nieuwe kruisers gel De Britsche admiraliteit deelt me de contractten zijn toegewezen v« bouw van drie kruisers overeenk het vlootprogram van 1931, welke uit zuinigheidsoogpunt voor den zes maanden was uitgesteld. De eerste kruiser, welke „Arethus worden gedoopt, wordt te Cathu bouwd. De tweede, welke „Amphio heeten. wordt te Portsmouth op sta; zet. Het derde schip, dat „Ajax" i. den genoemd, wordt bij contract gel door Vickers Armstrong Bar: Furness. o SPANJE. Nieuwe arrestaties. In alle deelen van Spanje zijn wej verscheidene personen gearrestefj Madrid werd o.m. gearresteerd de 9 van Sevilla, een bloedverwant val ex-keizer, en graaf Villada, in wiens wapens waren gevonden. Te Alicante werd in verband i jongste putsch-poging de superleu Franciscaner-orde gearresteerd. Vervolgens heeft de regeering hej slag gelast van alle hooge ambtcnarj verdacht worden van monarchic sympathieën. - In het ministerie van landbouw ea verheid is men met deze ontslagen I begonnen. Bovendien zal bij de Coittr wetsontwerp worden ingediend, wal consuls en diplomaten ten allen ti)J den dienst kunnen worden ontslag^ CHINA. Algemeene dienstplicht- Naar Reuter uit Shanghai vera heeft het Chineesche kabinet op| ocgenblik een wetsontwerp in WJ ling over de invoering van den aJf nen militairen dienstplicht in Cnn Als voorbeeld zullen de bepaling zake den dienstplicht van FranT Italië dienen. Steunt, bij gelijken prijs en kit De Nederlandsche Indastrii j Hiermede dient gij Uw M En bestrijdt gij de werklef De navolgende schepen zij"^ radiotelcgrafisch te bereiken naast vermelde kuststations ("J. door de N.T.M. „Radio-Holls"'1 Alpherat, Cerrito Radio - Scheven. Radio Clir. Hu;.'-'' - Colombia, idem Costa R><*5 Dempo, idem Flandria, k>eD> 4 man, idem Joh. v. Oldenbar"- Kota Agoeng, Alexandris 9 Pinang Scheven. Radio idem Maasdam, idem - Aldegonde, idem Orania. >ót'~ rA Hooft, idem Poelau La"1 t:'J Radio Rotterdam, SchevfH' Statendam idem Tasman dam, idem. f.» Ter voorkoming van vertragj f grammen is het noodig. der kuststations nauwkeurig meld, zooals zij in deze staa

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2